Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Ostatní

Aquapark Lignano 29.7.2011

31. července 2011 v 14:17 | paulito
V Aquaparku jsem osobně nebyl, jen přítelkyně s dcerou a se známými, ale prý to bylo báječné, jen si odtud každý přinesl nějakou tu naraženinu nebo odřeninu, ale všichni přišli spokojení :-)Výlet do ZOO Lignano 28.7.2011

31. července 2011 v 13:52 | paulito
Jeden den odpoledne jsme si udělali výlet do nedalekého zoo, kupodivu, vzhledem k tomu, že leží Lignano u moře, zde nebyly žádné ryby ani akvárii s mořskými živočichy, ale zoo byla moc hezká, velmi dobře udělaná a velice zajímavá zvláště pro děti, protože každé zvířátko tady zde mělo před výběhem obrazový doprovod, zaměřený zejména na děti, opravdu moc hezké a něco úplně jiného, než plzeňská zoo.

Výlet k majáku Lignano Sabbiadoro 27.7.2011

31. července 2011 v 13:27 | paulito
Na výlet na druhou stranu Lignana, k majáku (no spíše majáčku) a místní loděnici jsme vyrazili spolu s našimi známými, se kterými jsme tam vypili po večerech nejednu lahvinku spumante a lambrusca :-)Výlet do Aquileie 24.7.2011

31. července 2011 v 12:43 | paulito
Protože nebylo stále v neděli počasí kdovíjak nádherné, podnikli jsme výlet za římskými památkami do městečka Aquileia, plného římských památek a s krásnou bazilikou. Protože jsou italská městečka plná kostelíků, u jednoho jsme se zastavili a i nám zazvonil na cestu, ale ještě před vjezdem do Aquielie jsme odbočili do Palmanovy na nákupy, aby jsme měli i tuhle stránku dovolené za sebou. Pak jsme se již vydali po památkách, viděli jsme základy římského domu, archeologické muzeum, baziliku, hřbitov padlých italůských vojáků z první světové války a i když se skoro nikde nesmí fotit :-(, tak nějaké fotečky přece jen máme.
Cesta na dovolenou do Itálie (Plzeň-Salzburg-Villach-Udine-Lignano) 23.7.2011

31. července 2011 v 11:57 | paulito
Na dovču do Lignana jsme vyjeli už v 11 večer, stavili se na kafčo u mamky a pak už vyrazili přes Folmavu po B20 přes Německo směrem na Salzburg. Za Salzburgem jsme se napojili na dálnici směr Villach a pak už začaly tunely a tunýlky, jeden za druhým a tím, jak jsme vjížděli do Alp, se rapidně zhoršovalo počasí a celou cestu lilo, sluníčko se na nás usmálo zase až na italské straně, kousek před Udine. Ale jinak cesta v pohodě, náš stříbrný brouček (Mercedes A) nezklamal, kolona žádná (známí, co jeli hodinu za námi, stáli v koloně tři hodiny :-), do Lignana jsme dojeli před osmou, nakoupili v Lidlu a šli se podívat na pláž (počasí nic moc, na koupání to nebylo) a cestou do agentury pro klíče jsme pěkněěě zmokli :-))Duha Plzeň Bolevec 18.7.2011

31. července 2011 v 11:24 | paulito
Bohužel se nespojila, takže aspoň její konce, poklad jsem pod nimi nehledal :-)

Viktoria Plzeň - Pjunik Jerevan 5:1, 2. předkolo LM, 19.7.2011

20. července 2011 v 18:59 | paulito
Protože fotbal a účast v Lize mistrů hýbe Plzní, tak jsem na prémierovém domácím zápase nemohl chybět ani já. Sice byla přístupná jen hlavní tribuna, ale na prima atmosféru to stačilo, bylo vyprodáno, jen proptože se nesmí čepovat alkohol, bylo k mání jen zcela odporné nealko točené pivo Birell, brrrr, to byl hnus :-)) Viktorka ze začátku hrála s Pjunikem, jak kdyby to byl tým z okresního přeboru, ale branka stále nepřicházela. Až když se Pjunik osmělil a vyrazil také trochu do světa (za půlící čáru), tak přišli i góly. Dvakrát Bakoš, dvakrát Kolář a jednou nová posila Pilař a i když už to bylo tak nějak jasné předem, tak body do koeficientu jsou dobré a můžeme se těšit na Rosenborg Trondheim, to bude pro Viktorku úplně jiná výzva. Počasí se vydařilo, bylo to fantastické! :-)
Naučná stezka Hvížďalka, Spálené Poříčí 10.7.2011

10. července 2011 v 19:10 | paulito
Tak zpátky na místě činu, tentokrát nikoliv kvůli metalfestu, ale kvůli poznávání místních pamětihodností a opravdu jsme nelitovali, mají tu nádherný mlýn a poté, co jsme se prodíarli divočinou, tak i romantické vodopády... jen stezka není okruh, tak jsme si jí trošku zkrátili :-)
Na silničním tahu Plzeň - Rožmitál - Příbram, za sedmero zatáčkami a sedmero vrchy, na úpatí Brd - ve Spáleném Poříčí - nachází se naučná stezka Hvížďalka. Svoje jméno NS dostala podle stejnojmenného rybníka, kolem nějž trasa prochází. O její vznik se postarali místní patrioti. A dobře udělali. Naučná stezka má totiž v této vcelku nenápadné oblasti, kterou mnozí automobilisté pouze projíždějí, opravdu co nabídnout. Ještě než se po trase společně projdeme, povšimněme si pečlivě udržované barokní fary na východním konci náměstí proti kostelu sv. Mikuláše. Objekt má bohatou kulturní a historickou minulost. Tak například v r. 1819 zde byla založena Čtenářská vlastenecká společnost, "která šířila lásku k řeči a národu knihou". Na konci 19. stol. zde krátce žil kněz a spisovatel Chodska Jindřich Šimon Baar. Pamětní desku zde má i místní rodák páter a lidový léčitel František Ferda, v 60. letech vězněný jako politicky nepatřičný. Rozumí se dnes již samosebou, že každá správná NS je vybavena informačními tabulemi s množstvím poutavě a graficky dokonale zpracovaných informací. Ani tato NS není výjimkou - na trase jich má 8, ve stylových dřevěných stojanech a jako bonus ještě jednu v geoparku vedle zámku. Hlavním motivem informačních tabulí jsou technické památky, říčka Bradava, historie a přírodní zajímavosti této oblasti.
Naučná stezka Chrást u Plzně 8.7.2011

9. července 2011 v 9:19 | paulito
Vzhledem k tomu, že na webu KČT není u této stezky žádný rozsáhlejší popis, tak se toho musím ujmout sám, zvolil jsem to jako pohodovou odpolední procházku, ale nakonec to bylo 8,5 km, ale protože počasí nám přálo, tak to bylo fajn. Stezka začíná na náměstí Čs. legií v Chrástu a vede po okolí městečka, prvním a startovacím bodem je pomník Hurvínka :-), mimochodem moc hezký. Pak stezka pokračuje zalesněnou strání, kde to vypadá poměrně dobrodružně a je z ní hezký výhled na část Chrástu a u mlýna jde kolem mostu a překračuje silnici do čtvrti Na Vilově, plné hezkých domků. Podél trati pokračuje přírodním parkem Horní Berounka až na soutok Berounky a Klabavy a na Poradní skálu, odkud je nádherný výhled na Berounku. A pak už zpět kolem místní ČOV a městem do výchozího bodu na náměstí, kde jsme si dali v místní pizzerii výbornou zmrzlinu a tříšť a spokojeni jsme jeli domů.
Naučná stezka Staroplzenecká 25.6.2011

26. června 2011 v 7:28 | paulito
Rozhodli jsme se, že pokud to jen trochu bude možné (časově), budeme o víkendech poznávat náš kraj a časem to rozšíříme i další oblasti Čech a Německa, prostě pustíme se na stará kolena do turistiky. A tak jsme v sobotu odpoledne nasedli na vlak a vyrazili do Starého Plzence, abychom absolvovali Naučnou stezku Staroplzeneckou, která se vine kolem Starého Plzence a jejíž hlavní dominantou je hrad Radyně. Vlakem jsme byli v cíli za 10 minut, od nádraží na náměstí, kde je začátek stezky, je to kousek (popis stezky připojuji níže, převzato z www.plzenskykraj.kct.cz a pak jsme již stoupali k rotundě sv. Petra, která byla moc hezká a odkud byl krásný výhled na Plzenec. Od rotundy jsme šli obcí Sedlec až do podhradí a pak už následoval finální výstup na hrad Radyni, 1,5 do občas prudkého kopce nám dal opravdu zabrat :-) ale stálo to za to, stihli jsme ještě kousek vystoupení historické hudby v podhradí, vylezli na věž a byli jsme na sebe fakt pyšní, že jsme to dali. Po výborné klobásce jsme se pustili z kopce dolů, zpět do Plzence (mimochodem ve vilkové čtvrti v podhradí jsou některé opravdu hezké domky) a než dorazil vlak, dali jsme ještě jednu dvanáctku v hospůdce u náměstí (těch je kolem náměstí spousta). A pak už vlakem zase domů, nohy nás bolí ještě dnes :-)

Okruh po všech významných historických, kulturních, architektonických a přírodních památkách ve Starém Plzenci, Sedlci a přilehlém okolí. Začátek i konec NS je na náměstí ve Starém Plzenci u kostela sv. Jana Křtitele. Na trase dlouhé 11 km je 9 tématických zastávek s novými informačními panely. Doba pro pěší turistiku je cca 3 hodiny (bez započtení zastávek) v lehkém, ale výškově členitém terénu. Vyjdeme z náměstí ve Starém Plzenci a postupně navštívíme následující zastávky: Starý Plzenec - památky města. Nejvýznamnější historickou památkou a rozhledovým místem je bezesporu rotunda sv. Petra a Pavla na severním předměstí - Malé Straně - Starého Plzence. Nejstarší a nejzachovalejší stavební památkou na území západních Čech z roku 976 (předrománské období) je otonská rotunda o průměru 6,5 m z otesaných křemencových kvádrů. Nedaleko od rotundy i základy kostela sv. Vavřince a základy kostela sv. Kříže. Na vrcholu kopce Hůrka je býv. hradiště (Stará Plzeň) z dob doby osídlování Západních Čech slovanskými kmeny. Černá stráň - chráněné naleziště zkamenělin. Chráněná technická památka - kychta vysoké pece býv. Sedleckých železáren, kolébky Škodových závodů. Dnes sídlí v areálu závodu společnost SERW Sedlec. Starý rybník v Sedlci - přírodní rezervace. Jezevčí skála - typická krajina Radyňské vrchoviny, lesní hospodářství. Nejvýše položeným bodem na trase NS a zároveň dominantou Plzeňska je královský hrad Radyně. Hrad je přístupný vč. vyhlídkové plošiny s kruhovým rozhledem. Andrejšky - chráněný přírodní výtvor na ploše 20,152 ha - seskupení bizardních buližníkových suků na sz. úbočí Radyně.
Kilometráž naučné stezky: Starý Plzenec, nám. [344m] (6624) - Hůrka, rotunda [420m] 1km - Sedlec [340m] 3,5/4,5km - Pod Výrovnou [404m] (6624) 2/6,5km - Radyně, zříc. [546m] (6624) 1,5/8km - Pod Radyní, rozc. [510m] (6624) 0,5/8,5km - Andrejšky, skalní masiv [460m] 0,5/9km - Starý Plzenec, nám. [344m] (6624) 2/11km. NS v úseku St. Plzenec - Radyně vede po žlutě značené turistické trase č. 6624, po které je možno z Radyně dojít ke stanici trolejbusu v Plzni - Černicích. Turistické značení naučné stezky pod ev. č. 9252 a pravidelnou obnovu ve tříletém cyklu provádí Klub českých turistů - Značkařský obvod Plzeňsko, správcem stezky je MÚ Starý Plzenec.

Jízda historických automobilů z Bolevecké návse, Plzeň 28.5.2011 (4)

28. května 2011 v 22:34 | paulito


Jízda historických automobilů z Bolevecké návse, Plzeň 28.5.2011 (3)

28. května 2011 v 22:30 | paulito


Jízda historických automobilů z Bolevecké návse, Plzeň 28.5.2011 (2)

28. května 2011 v 22:26 | paulito
Jízda historických automobilů z Bolevecké návse, Plzeň 28.5.2011

28. května 2011 v 22:21 | paulito
Tak nám kousek od paneláčku dnes vyráželo na výlet fůra hezkých aut, každoroční historická jízda automobilových i motocyklových veteránů a proto přináším fotky řady krásných automobilových dědečků a na konci jeden moderní automobil, který jsme potkali v Kollárovce, když jsme šli z pizérie Atlantic (žádná velká sláva, ale ušlo to) směrem na slavnosti jídla a piva za Plazu, kam jsme ale nakonec nedošli, protože mi přišlo jako zvrhlost vybírat za vstup 50 Kč, takže z principu a raději jsme si dali výbornou zmrzku na náměstí.
Plzeň 21.5.2011: Viktoria Plzeň - Baník Ostrava 3:1, Plzeň je mistr!!!!

23. května 2011 v 15:02 | paulito
V tohle všichni fanoušci v Plzni doufali a těšili se nejméně celých půl roku, když teda nepočítám 100 let, kterých už fotbal v Plzni existuje :-) Dopoledne jsme se ještě stavili na autosalonu za Plazou, ale byla to celkem bída, za pozornost stál jen kabriolet Peugeot 807 (tuším :-)), pár Audin a čtyři Mustangy, jinak samé běžné modely, které potkáváme na ulicích (a žádný Mercedes :-(( A pak už jsme odpoledne vyrazili na fotbalový zápas, který měl rozhodnout o tom, zda bude Plzeň mistrem už v tomto kole, nebo se budeme muset nervit ještě další týden. Stadion plný, 7.100 lidí, ale na adresu pořadatelů musím podotknout, že naprosto nevyřešenu mají obslužnost, protože aby člověk čekal na pivo nebo cokoliv jiného půl hodiny...:-( teď jsou lidé v Plzni v euforii z úspěchu, ale takový přístup jim diváky spíše odradí. Seděli jsme hned za brankou, napřed domácích, po poločase hostů a hned na začátku všechny zmrazila vlastní branka Limberského. Ale pak Plzeň vyvinula svůj obvyklý tlak, je pravda, že Baník se moc nepředřel a když ještě do poločasu Jiráček a Bakoš zápas otočili a ve druhém poločase přidal Horváth z přímého kopu pojišťující gól, mohlo už se pomalu slavit i díky nápaditým fanouškům Ostravy. Takže díky Baníčku :-) a s koncem utkání se rozpoutaly pořádné oslavy, lidé vtrhli na hrací plochu a mužstvo převzalo pohár pro mistry ligy. Takže uvidíme, co nás čeká v předkolech Ligy mistrů. Já si odnesl kousek mistrovského trávníku, který jsem zasadil do květináče :-) a celou neděli jsme strávili (teda do závodu F1 v Barceloně) opékáním na sluníčku u Boleváku, nádhera :-)Plzeň 20.5.2011: Muzejní noc + Amigos

23. května 2011 v 14:49 | paulito
V pátek večer jsme se rozhodli vyrazit na Muzejní noc, jednak proto, že přítelkyně v Západočeském muzeu ještě nebyla a ani já jsem ještě nebyl ve zbrojnici, takže když byla možnost vše vidět zadarmo, proč ne. Musím říct, že jsem byl poměrně zklamán, zbrojnice je sice svým způsobem udělaná hezky, ale očekával bych tam rozmanitější informace. A výstavy, kdy je život na Plzeňsku prezentován sice hezkou řádkou vycpanin a sem tam i nějakým informačním panelem, ale v době, kdy světu vládnou informační technologie, to je už opravdu málo. Ani šermířské představení před vchodem nezaujalo a tak večer musel nakonec zachraňovat hudební bar Amigos na Americké, který opravdu doporučuji, protože tam mají báječné pití a atmosféru. Po pár mojitech a metaxách, roznášených krásnými slečnami ve žlutých šatečkách, proložených několika Heinekeny, jsme se ve vynikající náaldě odebrali na poslední tramvaj, ale druhý den ráno jsme si vybrali pořádnou bolest hlavy :-)))

Plzeňské slavnosti 8.5.2011: Kolona historických vozidel

9. května 2011 v 13:43 | paulito
Vzhledem k tomu, že oproti roku 2010 byla kolona historických vozidel daleko slabší (mj., žádné tanky Sherman nebo jiné, žádná vozidlo současné AČR) a i vůbec celkově byly oslavy ošizeny, nekonala se tradiční bitva pod Saským mostem, tak je i foteček pár, ale pravda je, že jsme si to i tak užili, aspoň opalování na náměstí při čekání na příjezd + nějakou tu dobrůtku :-))) a večer strhující zápas proti sborné komandě s opět úspěšným závěrem. prostě celý víkend zasluhuje jednu velkou podtrženo jednotku :-)


Kristí s Američanem, ze kterého se nakonec vyklubal Němec :-)))


Plzeňské slavnosti 7.5.2011: Výstava automobilů Ford Mustang

9. května 2011 v 13:29 | paulito
V rámci tradičních Plzeňských slavností svobody probíhala na náměstí od 13.00 výstava legendárních amerických vozů Ford Mustang a tak jsme se po našem úspěšném pátečním hokejovém zápase proti Slovensku, který rozesmutnil několk mých kolegů v práci :-) (ale já jim to říkal) rozhodli, také proto, že Mustang je auto, které žádného muže (a ani spoustu žen :-) nenechá chladnými, vyrazit se s přítelkení podívat. Aut se sešlo asi 30, provázel je zasvěcený komentář a prohlídka (i motorů) a některé kousky byly opravdu excelentní. Jeden tam byl i na prodej, ale protože plánujeme nákup auta až za tři roky, tak zatím bohužel :-) A den se opravdu vydařil, už také proto, že bylo nádherně a v dalším odpoledním sportovním zážitku Plzeň porazila Mladou Boleslav a titul je zase o něco blíž...
 
 

Reklama