Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Knihy

Ivan Mackerle: Návrat nejistý

18. října 2015 v 17:35 | paulito
Kniha přináší dosud knižně nepublikované zprávy z výprav našeho předního záhadologa, které absolvoval v letech 2005-2009 po celém světě. Například během Expedice Brazílie 2009 měl Ivan Mackerle nalézt ruiny ztraceného města, pátrat po neznámých tvorech a zjistit nové skutečnosti o netopýřích indiánech morcegos. A toto je jen jedna výprava z mnoha…

Zajímavé cesty Ivana Mackerleho a jeho týmu po celém světě... ne, že by toho zase tolik našli, ale dobrodružství si užili dost.

Jan Bauer: Číše jedu pro krále

14. října 2015 v 18:38 | paulito
Na večeři u krále Václava IV. byl otráven bavorský vévoda Fridrich. Královský hofmistr Jindřich Škopek z Dubé nepochybuje o tom, že číše vína s jedem byla původně určena pro samotného panovníka. Kdo ho však chtěl otrávit a proč ? Na to mají odpovědět novoměstský rychtář Jakub Protiva z Protivce a františkánský mnich Blasius. Jejich úspěšná řešení případů pražského rozparovače a vampýra z Koňského trhu je k tomuto úkolu přímo předurčila. Dokáží však uspět i tentokrát? Nitky spiknutí proti králi jsou opravdu hodně zašmodrchané, oba čestní muži jsou však odhodláni vypátrat traviče za každou cenu.

Další z příběhů nesourodě dvojice pátračů z dob Václava IV...

Jan A. Novák: Tajemství mořských hlubin

11. října 2015 v 21:08 | paulito
Zkušený odborník na záhady a tajemství se zaměřil na to, co se děje pod hladinou moří a oceánů. Provede vás ďábelskými místy, které ani zkušeným námořníkům nedá spát, představí bájné civilizace, které by nyní měly spočívat pod hladinou moře a vyděsí vás příšerami a přízraky, které se kdykoliv mohou z hlubin vynořit... Bohatá fotodokumentace.

Jedna ze slabších knih autora, kde přeskakuje z tématu na téma, bez hlubšího záběru... možná tka pro úplné nováčky v záhadách jako přehled.

Ladislav Miček: Hledání Čtyřokého

11. října 2015 v 21:04 | paulito
Příběh nazvaný Hledání Čtyřokého zavede čtenáře do roku 1628. Vévoda frýdlantský opouští Jičín a míří i se svým dvorem do války v severním Německu. V Praze náhle umírá doktor Daniel Basilius z Deutschenberka, bývalý děkan artistické fakulty Karlovy univerzity. Jak a proč zemřel? Kdo je záhadný Čtyřoký? Na tyto otázky se snaží odpovědět podplukovník Pavel Bláha a lidé z jeho vojenské kanceláře. Děj se neodehrává pouze v pobělohorské Praze a v Jičíně. Ve východočeském městečku Vamberku se právě v této době začíná Magdaléna Grambová zabývat výrobou krajek podle flanderských vzorů. Manželka císařského důstojníka, který získal panství v rámci pobělohorských majetkových přesunů, se tak stala zakladatelkou celoevropsky proslulého vambereckého krajkářství… Knížka volně navazuje na dříve vydaný titul Smrt panského písaře.

Zpočátku nepříliš zajímavý příběh nakonec vygradoval + samozřejmě autor znalý reálií té doby.

Jan A. Novák: Tajemné podzemí na našem území

9. října 2015 v 8:45 | paulito
Snad žádná jiná země nemá tak bohatý podzemní svět jako Česko. Bezedné propasti, hluboké jeskyně, opuštěné a zavalené doly, ale i někdejší nacistické podzemní továrny a tajemné katakomby jsou jako stvořené pro vznik legend, mýtů, záhadných domněnek nebo hrají roli v děsivých skutečných příbězích.

Sice to podle anotace vyapdá poněkud divoce, ale je to výborná kniha, mapující historii výzkumu našich jeskyní a propastí.

Paul Christopher: Meč templářů

6. října 2015 v 18:18 | paulito
Meč Templářů nabízí vše, co bychom od napínavé četby čekali - tajemné šifry, historické konspirace, tajné společnosti, exotické lokace a také akční scény. Nabízí zábavnou a místy také poučnou četbu, které nechybí smysl pro humor a nadsázku.

Knížka určitě zajímavá, je tam řada věcí, které byl člověk čekal spíš od naučné knihy, takže nenudí.. jen ten příběh není moc uvěřitelný, kdyby bylo tak snadné hledat poklady, už by byly dávno všechny nalezeny :-)

Jan Novák: Největší záhady Středomoří

28. září 2015 v 15:55 | paulito
Středomoří - kolébka evropské civilizace - je nejen místem krásných dovolených, ale i centrem mnohých kultur, které čerpaly své vědomosti z hlubin dávnověku. Existovala tajuplná Atlantida? Proč právě na březích Středozemního moře docházelo k ničivým přírodním katastrofám? Kde se vzaly záhadné megalitické stavby? Co byl v pozapomenuté mínójské civilizaci na Krétě mýtus a co skutečnost? Z čeho vykvetla antická vzdělanost a věda? Na tyto a další vzrušující otázky hledá odpovědi autor knihy, i když klíč k jejich rozluštění leží v dávné minulosti. Všechna tajemství už dnes asi není možné odhalit, ale poznatky, která Jan Novák přináší o světě plném záhad, pootevřou čtenářům dveře k poznání dosud málo známých skutečností.

Aleš Česal: Největší archelogické záhady

17. září 2015 v 20:23 | paulito
Kniha Největší archeologické záhady Čech, Moravy a Slezska čtenáře zavádí na tajuplná místa - například do Krumlovského lesa, do keltské svatyně ve středních Čechách v Libenicích nebo na Závist a další podivná místa. Autor zároveň "nakousne" i téma kanibalů na našem území a další tajemné otazníky.

Jan A. Novák: Megalodon

13. září 2015 v 20:14 | paulito
Obrovský žralok Carcharodon megalodon v dospělosti dosahoval délky od 19 do neuvěřitelných 30 metrů. Autor shromáždil veškeré dostupné informace, získané jak vlastním pátráním, tak z ostatních zdrojů, a předkládá nejkomplexnější pojednání o tomto nejvražednějším predátorovi všech dob.

Megalodon je mýtus a určitě by každý rád věděk, zda ano, nebo ne... snad přinese budoucnost odpověď. Knížka zajímavá, přináší i řadu dalších informací o žralocích a mořské fauně obecně.

Jan A. Novák: Tajemné Česko

9. září 2015 v 16:53 | paulito
Zatímco mnoho lidí si myslí, že skutečně záhadné věci lze nalézt jen v exotických krajinách, ve skutečnosti jsou naše země velmocí tajemna. Jan A. Novák ve své další knize předkládá záhadné lokality, legendy a události, které se vztahují k Česku, samozřejmě doplněné o bohatý fotografický materiál.

První polovina knihy velice zajímavá, ta druhá mi připadá trošku odfláknutá, ale přesto celkově zde nalezl člověk řadu dalších tipů na dobré výlety za tajemnem.

Kathy Reichs: Mrtvá světice

8. září 2015 v 16:04 | paulito
Dr. Temperace Brennanová, forenzní antropoložka provincie Quebec a rodilá Američanka, sužována krutým chladem montrealské zimy vykope mrtvolu tam, kde by měla ve svém hrobě ležet sestra Élisabeth Nicolet, již přes sto let mrtvá kandidátka svatořečení. Zvláštní, malá rakev, pohřbená v hloubi rozpadajícího se kostela, v sobě přechovává první vodítko k osudu klášterní sestry..

Kromě pátrání po osudu dávno mrtvé jeptišky se Tempe dostane i do boje s vražedným kultem, působícím v USA a Kanadě.¨¨

Glen Cooper: Kniha duší

20. srpna 2015 v 19:36 | paulito
Tajemství sedmého syna, napínavý thriller o sériovém vrahovi Posledních dnů a záhadami opředené Knihovně, se sice dočkal překvapivého rozuzlení, příběh středověkých rukopisů zachycujících lidské zrození a smrt však pokračuje v neméně strhujícím románu Kniha duší. V londýnské dražební síni se jednoho dne objeví chybějící svazek pro rok 1527 a zvláštní agent FBI Will Piper je zatažen do jeho hledání. Z minulosti knihy se tentokrát vynořuje konkrétní příběh: vystoupí v něm William Shakespeare, Jan Kalvín či Johannes Nostradamus a jeho proroctví…

Divoké, spekulativní, čtivé, jen ten závěr bych řekl je lehce naivní, že by jeden agent porazil celý systém? Really?

Peter May: Pán ohně

20. srpna 2015 v 19:32 | paulito
Příběh o děsivých vraždách, které spojuje ještě děsivější tajemství. První svazek série čínských thrillerů. Čínský detektiv Li Jen pátrá spolu s americkou soudní lékařkou Margaret Cambellovou po vrahovi vysoce postaveného vládního vědce, jehož děsivě ohořelá, doutnající mrtvola byla nalezena v pekingském parku. Té noci, kdy vědec zemřel, došlo k dalším dvěma vraždám, které jsou s jeho smrtí záhadně spojené. Detektiv Li cítí, že musí hrát o čas a že mu tentokrát jeho čínská důkladnost nebude k ničemu. Nakonec neochotně požádá o pomoc Margaret, která je zkušenou odbornicí na uhořelé oběti. Jak odkrývají jednu vrstvu případu za druhou, odhalují pravdu, jež svou děsivostí předčí i jejich nejhorší noční můru.

Téma špatné nebylo, geneticky modifikovaná rýže, zabíjející lidi, jen je to mvíce o vztahu detektiva a lékařky, než detektivka jako taková...

Jo Nesbo: Policie

11. srpna 2015 v 17:31 | paulito
Desátý díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Na místech, kde bylo v minulosti spácháno několik vražd, jež nebyly objasněny, jsou nalezeni mrtví policisté, kteří tyto zločiny tehdy vyšetřovali. Všichni byli rovněž zavražděni, a to nanejvýš brutálním způsobem. Policie postrádá jakoukoli stopu, a navíc se musí obejít bez svého nejlepšího vyšetřovatele. V nemocnici mezitím leží v kómatu těžce zraněný muž. Jeho pokoj střeží policisté a nikdo se nesmí dozvědět, jak se tajemný pacient jmenuje.

Možná až příliš zamotané a schází tomu temnota, prostě někdo zabíjí policisty a to je v podstatě vše, už jsem četl lepší....

Douglas Preston: Projekt Kraken

8. srpna 2015 v 21:24 | paulito
Myslím - tudíž zahynete… Měla to být nejnáročnější operace v dějinách NASA, avšak vymkla se z rukou. Vyslání sondy do mrazivého metanového prostředí Saturnova měsíce Titanu nemá v dějinách dobývání kosmu obdoby. Pozemní zkouška vesmírné sondy končí fatálním nezdarem. Přičinila se o něj Dorothy, nejdůmyslnější produkt kybernetického programátorství. Místo k nejzazší hranici sluneční soustavy pronikla do celosvětové sítě, do internetu, tedy prakticky do každého počítače na světě, do Pentagonu, na Wall Street, dostala se i do prezidentova kardiostimulátoru...

Opět, ze začátku vynikající příběh, pak už čím dál slabší... asi si nikdo, ani nejlepší spisovatel, nedokáže přesně představit, co vlastně počítačová inteligence znamená.

Ota Kraus, Erich Kulka: Továrna na smrt

31. července 2015 v 16:14 | paulito
Kniha, napsaná v roce 1947 a líčící hrůzy osvětimského koncemtračního tábora z pohledu přeživšího českého Žida. Vzhledem k tomu, že je ještě nahony vzdálená jakékoliv politické korektnosti, tak je tam zajímavé se dočíst, že nejhorší v táboře smrti nebyli stráže SS, ale spoluvězni, ať už Němci, Poláci nebo Židé.

Thomas Thiemeyer: Podzemní chrám

27. července 2015 v 16:56 | paulito
Anglického vědce Davida požádá matka jeho dávné přítelkyně o pomoc. Emily pracovala v africkém Kongu na výzkumu pro biotechnologickou firmu, náhle však zmizela. David se v doprovodu dvou lovců vydá na záchranou akci a sleduje stopy zmizelé výpravy až k velkému jezeru v hlubinách pralesa. Proč se zdejší Pygmejové vyhýbají všem otázkám , které se týkají jezera a před jakou ničivou silou se je snaží varovat mladý domorodec?

Kniha se zajímavým kryptozoologickým tématem, ale má trochu divoký konec...

František Kotleta: Lovci

22. července 2015 v 20:31 | paulito
Praha roku 2050. Desetimilionová středoevropská metropole má svých problémů dost. Třeba s odpady, přemnoženými zmutovanými potkany nebo permanentní pouliční válkou na pomezí sunnitské a šíitské čtvrti. Co je ale horší, každý padouch v tomhle městě touží po tom, aby se stal superpadouchem. Stačí trocha genetické manipulace tady, pár kybernetických vylepšení támhle a hlavně ego větší než ten kráter, co zůstal z východního Slovenska. Jediný, kdo se těmhle superpadouchům dokáže postavit, jsou super… vlastně ne, žádní superhrdinové tu nejsou. Jenom skupina federálních policistů z Organizace pro boj s vylepšenými teroristy. Říkají si Lovci…

Já nevím.. o téhle knížce se dá stejně říct že je to totální blbost, jako že je to totální pecka..v každém případě se výborně čte a to je rozhodující.

James Rollins: Šestý zánik

19. července 2015 v 18:00 | paulito
Vojenská výzkumná stanice v odlehlém pohoří Sierra Nevada v severní Kalifornii vyšle nouzové volání zakončené mrazivou žádostí: "Tady je sierra, vítěz, whisky. Došlo k prolomení bezpečnosti. Aktivována pojistka. Bez ohledu na výsledek: Zabijte nás... všechny nás zabijte." Když na místo dorazí pomoc, nenajde nikoho živého - a mrtví nejsou jen výzkumníci, ale všechny živé organizmy v okruhu sta čtverečních kilometrů: zvířata, rostliny a dokonce i bakterie. Půda je dokonale sterilní - a zkáza se šíří. Jen jeden tým na světě má potřebné vědecké znalosti a vojenské zkušenosti, aby zvládl takovou misi: velitel Gray Pierce a Sigma. Mrtví výzkumníci pracovali na tajném projektu, který se zabýval studiem zásadně odlišných forem života na Zemi, forem, jež mohou změnit naše chápání biologie a podstaty lidství. V laboratoři ale došlo k výbuchu a Sigma se musí vypořádat s apokalyptickými následky. Má-li zabránit nevyhnutelné záhubě, musí rozluštit futuristickou hrozbu a kořeny ve vzdálené minulosti - v časech, kdy Antarktida byla zeleným kontinentem a pozemský život balancoval na ostří nože. Sigma se vydá po stopách z prastaré mapy ze zaniklé Alexandrijské knihovny a nakonec dospěje k šokujícímu odhalení o prehistorickém světadílu a nové formě života a smrti pohřbené pod kilometry ledu. Gray Pierce a jeho obětavý tým musejí projít dávné historické epochy i vzdálené kontinenty, aby dešifrovali tisíciletí stará tajemství a vyřešili záhady ukryté v nejtemnějších džunglích současnosti - jedině tak zastaví šesté vymírání, které se týká celého lidstva. Ale není už příliš pozdě?

Až na tu Antarktidu, která je trochu divoká, tak výborná kniha s v poslední době s oblíbeným tématem, jestli by nebylo lepší vyhladit lidstvo, než zničí Zemi. Jinak přesnější název by byl Šesté vymírání.

Lyndsay Fayeová: Bohové Gothamu

10. července 2015 v 18:33 | paulito
Špičkové historické krimi, jehož autorka, vybavená perfektní znalostí místa a doby, rekonstruuje fascinující obraz New Yorku poloviny 19. století a přivádí na scénu originálního detektiva, který se specializuje na řešení zdánlivě nevysvětlitelných případů. Když Timothymu Wildovi jeho nezdárný starší bratr, známá postava dobového New Yorku, dohodí místo u právě vznikajícího policejního sboru, mladý muž s nechutí, ale přesto úkol přijme. A zdá se, že v pravý čas. Nezletilá dívenka Bird, prchnuvší z bordelu, je nalezena ve špíně ulice celá pokrytá krví, která není její. Začínají se dít podivné věci, až nakonec Wilde s pomocníky objeví v odlehlém koutu Manhattanu hrozivý masový hrob znetvořených dětských těl.

Na můj vkus trochu rozvláčné, ale obraz starého NY, plnícího se irskými přistěhovalci, je zajímavý sám o sobě.

Yrsa Sigurdardóttir: Poslední rituál

7. července 2015 v 21:46 | paulito
Na místě vraždy zůstalo tělo bez očí... Co skrývá třetí znamení? V budově univerzitní katedry historie v Reykjavíku je nalezena zohavená mrtvola německého studenta Haralda. Má vypíchnuté oči a jeho tělo je označeno magickou runou. Bohatá rodina zavražděného najme bývalého kriminalistu Matthiase a islandskou právničku Tóru. Brzy vyjde najevo, že Harald založil spolek zájemců o čarodějnictví a vášnivě studoval islandské čarodějnické procesy. Sám měl na těle spoustu tetování, nechal si rozpůlit jazyk, aby vypadal jako hadí, a zajímal se o mučení, které možná kdysi vyzkoušel i v praxi. Tóra s Matthiasem tedy logicky hledají vraha mezi adepty magie. Další stopa, báseň psaná krví, vede pro změnu k Haraldově rodině, kde očividně není všechno v pořádku. Do toho se ještě přimíchá tajemný rukopis, plán cesty k záhadnému předmětu, k němuž má hledače dovést "třetí znamení". Poslední rituál není rozhodně pouhou detektivkou. Barvitě vylíčený, pracovní i milostný, život rozvedené právničky Tóry a jejích dospívajících dětí dělá z knihy to pravé čtení pro všechny milovníky napínavých, přesto však lidských příběhů. Příznivce tajemna a magie potěší realistickým pohledem do této nanejvýš zajímavé oblasti a milovníky kriminálních příběhů napínavým pátráním po vrahovi. Yrsiny romány se dočkaly několika nominací na prestižní literární ocenění. Podle celé série se nyní chystá televizní seriál v produkci Sigurjona Sightvatssona, jenž má na kontě například Zběsilost v srdci, 200 cigaret či Bratři.

Vynikající detektivka.. koncem jsem sice už vraha tušil, ale i jako exkurze do historie Islandu to bylo moc zajímavé.

Karel Pacner: Nevšední doteky dějin

1. července 2015 v 19:17 | paulito
Historické příběhy ve spirále 20. století

Poutavé, někdy až neuvěřitelné příběhy 20. století, kterým, ač je to s podivem, historici nevěnovali zatím pozornost, objevil publicista a popularizátor vědy Karel Pacner.
Kdy byl poprvé spatřen létající talíř? Víte, že ufománie byla zástěrkou pro projekty tajných služeb? Kde je Hitlerova mrtvola?
Byl vrah Johna Kennedyho loutkou KGB? …a další poutavé příběhy 20. Století.

Thomas Thiemeyer: Kamenné oko

29. června 2015 v 18:44 | paulito
Při archeologickém výzkumu v Africe objeví Hannah tajemnou sochu připomínající Medúzu. Hvězdná mapa a symboly ve skále zavedou tým archeologů do podzemního labyrintu, kde je ukrytá další socha s okem, které při dopadu světla roní slzy. Každý chce cennou památku získat pro sebe. Přestože následuje jedna tragédie za druhou, boj o kamenné oko neutuchá. Hannah, která jediná kouzlu odolává, musí sochu přemístit někam, kde ji lidé objeví, teprve až rozluští její záhady.

Celkem solidní archeologický thriller s dobrým koncem..

František Kotleta: Bratrstvo krve 1 - Hustej nářez

25. června 2015 v 19:04 | paulito
S partyzánštinou je konec. Je na čase rozpoutat válku. Absolutní válku lidí proti mimozemským okupantům. Jestli má být planeta Země svobodná, je třeba obětovat všechno, včetně vlastních životů - a to platí nejen pro lidi, ale i pro upíry. Jan Bezzemek, Gerhard, Petra, Lucie i Diana a jeho partička upířích transvestitů a dalších jejich spojenců stojí na prahu poslední bitvy se

žlutými šmejdy z vesmíru a vědí, že není cesty zpět. Čeká je buď smrt, nebo svoboda.

Není to špatné, ale v podstatě pořád dokola to samé... jinak ostré, akční, spousta mrtvých.

Jusi Adler Olsen: Zabijáci

17. června 2015 v 20:34 | paulito
Na severu Dánska dojde k brutální vraždě; oběťmi jsou bratr a sestra. Policejní vyšetřování naznačuje, že mezi podezřelými je skupinka žáků místní internátní školy, kterou navštěvují děti nejbohatších Dánů. Jeden z žáků se po letech k činu skutečně dozná, je odsouzen a případ se zdá být vyřešen. Uplyne ovšem pár let a složka s případem přistane na stole komisaře Carla Morcka z oddělení Q, zabývajícího se odloženými případy zvláštní důležitosti. Zprvu má za to, že jde o nějaký omyl, ale brzy mu dojde, že něco je velmi, velmi špatně. Spolu se svým asistentem Asadem a novým členem oddělení, mladou prostořekou Rose, se pouštějí do pátrání, které je provede všemi patry společnosti: od toho největšího chudáka na hlavním nádraží až po muže na vrcholu. Lov začíná…

Vynikající detektivka dánského autora, jen ten konec byl poměrně předvídatelný.

 
 

Reklama