Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Knihy

Douglas Preston: Projekt Kraken

8. srpna 2015 v 21:24 | paulito
Myslím - tudíž zahynete… Měla to být nejnáročnější operace v dějinách NASA, avšak vymkla se z rukou. Vyslání sondy do mrazivého metanového prostředí Saturnova měsíce Titanu nemá v dějinách dobývání kosmu obdoby. Pozemní zkouška vesmírné sondy končí fatálním nezdarem. Přičinila se o něj Dorothy, nejdůmyslnější produkt kybernetického programátorství. Místo k nejzazší hranici sluneční soustavy pronikla do celosvětové sítě, do internetu, tedy prakticky do každého počítače na světě, do Pentagonu, na Wall Street, dostala se i do prezidentova kardiostimulátoru...

Opět, ze začátku vynikající příběh, pak už čím dál slabší... asi si nikdo, ani nejlepší spisovatel, nedokáže přesně představit, co vlastně počítačová inteligence znamená.

Ota Kraus, Erich Kulka: Továrna na smrt

31. července 2015 v 16:14 | paulito
Kniha, napsaná v roce 1947 a líčící hrůzy osvětimského koncemtračního tábora z pohledu přeživšího českého Žida. Vzhledem k tomu, že je ještě nahony vzdálená jakékoliv politické korektnosti, tak je tam zajímavé se dočíst, že nejhorší v táboře smrti nebyli stráže SS, ale spoluvězni, ať už Němci, Poláci nebo Židé.

Thomas Thiemeyer: Podzemní chrám

27. července 2015 v 16:56 | paulito
Anglického vědce Davida požádá matka jeho dávné přítelkyně o pomoc. Emily pracovala v africkém Kongu na výzkumu pro biotechnologickou firmu, náhle však zmizela. David se v doprovodu dvou lovců vydá na záchranou akci a sleduje stopy zmizelé výpravy až k velkému jezeru v hlubinách pralesa. Proč se zdejší Pygmejové vyhýbají všem otázkám , které se týkají jezera a před jakou ničivou silou se je snaží varovat mladý domorodec?

Kniha se zajímavým kryptozoologickým tématem, ale má trochu divoký konec...

František Kotleta: Lovci

22. července 2015 v 20:31 | paulito
Praha roku 2050. Desetimilionová středoevropská metropole má svých problémů dost. Třeba s odpady, přemnoženými zmutovanými potkany nebo permanentní pouliční válkou na pomezí sunnitské a šíitské čtvrti. Co je ale horší, každý padouch v tomhle městě touží po tom, aby se stal superpadouchem. Stačí trocha genetické manipulace tady, pár kybernetických vylepšení támhle a hlavně ego větší než ten kráter, co zůstal z východního Slovenska. Jediný, kdo se těmhle superpadouchům dokáže postavit, jsou super… vlastně ne, žádní superhrdinové tu nejsou. Jenom skupina federálních policistů z Organizace pro boj s vylepšenými teroristy. Říkají si Lovci…

Já nevím.. o téhle knížce se dá stejně říct že je to totální blbost, jako že je to totální pecka..v každém případě se výborně čte a to je rozhodující.

James Rollins: Šestý zánik

19. července 2015 v 18:00 | paulito
Vojenská výzkumná stanice v odlehlém pohoří Sierra Nevada v severní Kalifornii vyšle nouzové volání zakončené mrazivou žádostí: "Tady je sierra, vítěz, whisky. Došlo k prolomení bezpečnosti. Aktivována pojistka. Bez ohledu na výsledek: Zabijte nás... všechny nás zabijte." Když na místo dorazí pomoc, nenajde nikoho živého - a mrtví nejsou jen výzkumníci, ale všechny živé organizmy v okruhu sta čtverečních kilometrů: zvířata, rostliny a dokonce i bakterie. Půda je dokonale sterilní - a zkáza se šíří. Jen jeden tým na světě má potřebné vědecké znalosti a vojenské zkušenosti, aby zvládl takovou misi: velitel Gray Pierce a Sigma. Mrtví výzkumníci pracovali na tajném projektu, který se zabýval studiem zásadně odlišných forem života na Zemi, forem, jež mohou změnit naše chápání biologie a podstaty lidství. V laboratoři ale došlo k výbuchu a Sigma se musí vypořádat s apokalyptickými následky. Má-li zabránit nevyhnutelné záhubě, musí rozluštit futuristickou hrozbu a kořeny ve vzdálené minulosti - v časech, kdy Antarktida byla zeleným kontinentem a pozemský život balancoval na ostří nože. Sigma se vydá po stopách z prastaré mapy ze zaniklé Alexandrijské knihovny a nakonec dospěje k šokujícímu odhalení o prehistorickém světadílu a nové formě života a smrti pohřbené pod kilometry ledu. Gray Pierce a jeho obětavý tým musejí projít dávné historické epochy i vzdálené kontinenty, aby dešifrovali tisíciletí stará tajemství a vyřešili záhady ukryté v nejtemnějších džunglích současnosti - jedině tak zastaví šesté vymírání, které se týká celého lidstva. Ale není už příliš pozdě?

Až na tu Antarktidu, která je trochu divoká, tak výborná kniha s v poslední době s oblíbeným tématem, jestli by nebylo lepší vyhladit lidstvo, než zničí Zemi. Jinak přesnější název by byl Šesté vymírání.

Lyndsay Fayeová: Bohové Gothamu

10. července 2015 v 18:33 | paulito
Špičkové historické krimi, jehož autorka, vybavená perfektní znalostí místa a doby, rekonstruuje fascinující obraz New Yorku poloviny 19. století a přivádí na scénu originálního detektiva, který se specializuje na řešení zdánlivě nevysvětlitelných případů. Když Timothymu Wildovi jeho nezdárný starší bratr, známá postava dobového New Yorku, dohodí místo u právě vznikajícího policejního sboru, mladý muž s nechutí, ale přesto úkol přijme. A zdá se, že v pravý čas. Nezletilá dívenka Bird, prchnuvší z bordelu, je nalezena ve špíně ulice celá pokrytá krví, která není její. Začínají se dít podivné věci, až nakonec Wilde s pomocníky objeví v odlehlém koutu Manhattanu hrozivý masový hrob znetvořených dětských těl.

Na můj vkus trochu rozvláčné, ale obraz starého NY, plnícího se irskými přistěhovalci, je zajímavý sám o sobě.

Yrsa Sigurdardóttir: Poslední rituál

7. července 2015 v 21:46 | paulito
Na místě vraždy zůstalo tělo bez očí... Co skrývá třetí znamení? V budově univerzitní katedry historie v Reykjavíku je nalezena zohavená mrtvola německého studenta Haralda. Má vypíchnuté oči a jeho tělo je označeno magickou runou. Bohatá rodina zavražděného najme bývalého kriminalistu Matthiase a islandskou právničku Tóru. Brzy vyjde najevo, že Harald založil spolek zájemců o čarodějnictví a vášnivě studoval islandské čarodějnické procesy. Sám měl na těle spoustu tetování, nechal si rozpůlit jazyk, aby vypadal jako hadí, a zajímal se o mučení, které možná kdysi vyzkoušel i v praxi. Tóra s Matthiasem tedy logicky hledají vraha mezi adepty magie. Další stopa, báseň psaná krví, vede pro změnu k Haraldově rodině, kde očividně není všechno v pořádku. Do toho se ještě přimíchá tajemný rukopis, plán cesty k záhadnému předmětu, k němuž má hledače dovést "třetí znamení". Poslední rituál není rozhodně pouhou detektivkou. Barvitě vylíčený, pracovní i milostný, život rozvedené právničky Tóry a jejích dospívajících dětí dělá z knihy to pravé čtení pro všechny milovníky napínavých, přesto však lidských příběhů. Příznivce tajemna a magie potěší realistickým pohledem do této nanejvýš zajímavé oblasti a milovníky kriminálních příběhů napínavým pátráním po vrahovi. Yrsiny romány se dočkaly několika nominací na prestižní literární ocenění. Podle celé série se nyní chystá televizní seriál v produkci Sigurjona Sightvatssona, jenž má na kontě například Zběsilost v srdci, 200 cigaret či Bratři.

Vynikající detektivka.. koncem jsem sice už vraha tušil, ale i jako exkurze do historie Islandu to bylo moc zajímavé.

Karel Pacner: Nevšední doteky dějin

1. července 2015 v 19:17 | paulito
Historické příběhy ve spirále 20. století

Poutavé, někdy až neuvěřitelné příběhy 20. století, kterým, ač je to s podivem, historici nevěnovali zatím pozornost, objevil publicista a popularizátor vědy Karel Pacner.
Kdy byl poprvé spatřen létající talíř? Víte, že ufománie byla zástěrkou pro projekty tajných služeb? Kde je Hitlerova mrtvola?
Byl vrah Johna Kennedyho loutkou KGB? …a další poutavé příběhy 20. Století.

Thomas Thiemeyer: Kamenné oko

29. června 2015 v 18:44 | paulito
Při archeologickém výzkumu v Africe objeví Hannah tajemnou sochu připomínající Medúzu. Hvězdná mapa a symboly ve skále zavedou tým archeologů do podzemního labyrintu, kde je ukrytá další socha s okem, které při dopadu světla roní slzy. Každý chce cennou památku získat pro sebe. Přestože následuje jedna tragédie za druhou, boj o kamenné oko neutuchá. Hannah, která jediná kouzlu odolává, musí sochu přemístit někam, kde ji lidé objeví, teprve až rozluští její záhady.

Celkem solidní archeologický thriller s dobrým koncem..

František Kotleta: Bratrstvo krve 1 - Hustej nářez

25. června 2015 v 19:04 | paulito
S partyzánštinou je konec. Je na čase rozpoutat válku. Absolutní válku lidí proti mimozemským okupantům. Jestli má být planeta Země svobodná, je třeba obětovat všechno, včetně vlastních životů - a to platí nejen pro lidi, ale i pro upíry. Jan Bezzemek, Gerhard, Petra, Lucie i Diana a jeho partička upířích transvestitů a dalších jejich spojenců stojí na prahu poslední bitvy se

žlutými šmejdy z vesmíru a vědí, že není cesty zpět. Čeká je buď smrt, nebo svoboda.

Není to špatné, ale v podstatě pořád dokola to samé... jinak ostré, akční, spousta mrtvých.

Jusi Adler Olsen: Zabijáci

17. června 2015 v 20:34 | paulito
Na severu Dánska dojde k brutální vraždě; oběťmi jsou bratr a sestra. Policejní vyšetřování naznačuje, že mezi podezřelými je skupinka žáků místní internátní školy, kterou navštěvují děti nejbohatších Dánů. Jeden z žáků se po letech k činu skutečně dozná, je odsouzen a případ se zdá být vyřešen. Uplyne ovšem pár let a složka s případem přistane na stole komisaře Carla Morcka z oddělení Q, zabývajícího se odloženými případy zvláštní důležitosti. Zprvu má za to, že jde o nějaký omyl, ale brzy mu dojde, že něco je velmi, velmi špatně. Spolu se svým asistentem Asadem a novým členem oddělení, mladou prostořekou Rose, se pouštějí do pátrání, které je provede všemi patry společnosti: od toho největšího chudáka na hlavním nádraží až po muže na vrcholu. Lov začíná…

Vynikající detektivka dánského autora, jen ten konec byl poměrně předvídatelný.

Jiří Hromádko: Drsný střed Evropy

15. června 2015 v 20:17 | paulito
Drsný střed Evropy je kniha netradičně pojatých událostí českého středověku, jak těch známých, jako byl únos budoucí české kněžny Jitky z kláštera ve Svinibrodu, tak těch už skoro zasutých v čase. Vždyť kdo například ví o nepravém markraběti Waldemarovi, loutce v rukou Karla IV.? Osudy naší země jsou pojaty akčně, nezahltí nikoho spoustou dat a navazují na sebe v dominu české historie. Každou z kapitol zpřesňuje časová osa, na mnoha místech knihy čtenář najde vhledy do současnosti, kde lze objevit zvláštní historické analogie. Kniha je vybavena bohatým obrazovým doprovodem, časovými osami a obsáhlým rejstříkem.

Tess Gerritsen: Gravitace

14. června 2015 v 18:55 | paulito
Lékařka-astronautka Emma Watsonová provádí na mezinárodní kosmické stanici vědecké biologické experimenty. Během nich pronikne do blízkosti pokusných zvířat podivná buňka a ve vesmírné laboratoři se začnou dít nevysvětlitelné věci. Myši hynou, jeden člen posádky umírá, v prostorách stanice poletují želatinové kuličky. Vyslaný raketoplán vrací část kosmonautů na Zemi, ti však podléhají nepřekonatelným zdravotním potížím. Lidstvo je ohroženo záhadným organismem: nikdo ze stanice už nesmí zpět. Emmin manžel se však nevzdává...

Vynikající a napínavá kniha, která skloubila život astrounatů s biologickým nebezpečím (netuším, nakolik je to reálné)..

Lars Kepler: Paganiniho smlouva

12. června 2015 v 20:02 | paulito
Po neuvěřitelném světovém úspěchu knihy Hypnotizér se Lars Kepler vrací v plné síle. Jeho nová kniha Paganiniho smlouva vyšla ve Švédsku v červenci 2010 a od té doby se prodalo přes 190 000 výtisků. Práva byla prodána do 24 zemí včetně Velké Británie, USA, Německa a Kanady. Jedné letní noci je nalezena na velké lodi plující v souostroví Stockholmu nalezena mladá mrtvá žena. Její plíce jsou plné vody, ale na oblečení nebo na zbytku těla není ani stopy po této vodě... Další den je ve svém domě, velkém šlechtickém sídle, v Östermalmu nalezen oběšený muž. V místnosti jsou vysoké stropy a není v ní ani jediný kus nábytku, na který by bylo možné se postavit. Komisař Joona Linna, kterého známe z Hypnotizéra, se přesto domnívá, že se jedná o sebevraždu. Zřejmě má pravdu, ale touto sebevraždou příběh nekončí, stává se předehrou k neuvěřitelně intenzivní a nebezpečné zápletce knihy. Předpokládá, že sebevražda souvisí s vraždou mladé dívky z plachetnice, dokázat to není snadné, ale Joona Linna je odhodlán záhadu vyřešit. Náhle je hluboce zapletený v případu obchodu se zbraněmi, genocidy a africké občanské války. Paralelně sledujeme příběh sestry mrtvé dívky a jejího přítele, prchající před nelítostným vrahem. Tempo se stále zvyšuje, nájemný zabiják plní svůj úkol slepě, a každý kdo se mu ocitne v cestě, je rychle zavražděn. Paganiniho smlouva je solidní, profesionálně napsaný kriminální román, plný perfektních akčních scén, zatímco skuteční kriminální šetření běží zdlouhavě a pomalu.

Hodně dobrá detektivka, při které se člověk nenudí.

Conor Corderoy: Temný déšť

3. června 2015 v 16:18 | paulito
SF ekothriller napsaný ve stylu "noir" detektivky. Příběh se točí kolem zneužívání moci ve společnosti v prostředí svíravého strachu z vnějšího ohrožení. Spád a zápletka románu připomínají romány Philipa K. Dicka a Raymonda Chandlera, nicméně patří dílu zcela svébytnému. Autorova vize budoucnosti je hrozivá, leč "proveditelná". Stále prší a jen bohatí mohou žít v suchu pod kopulemi, zatímco chudáci se krčí v chatrčích a mokru. Hlavním hrdinou je inspektor O'Neil, celé vyprávění je vedeno v první osobě.Společnost, v níž inspektor žije, je plná segregace a nenávisti a on sám neníčlověk, který by se od ostatních až tak lišil. Vyšetřování vraždy má spád a kromě zjištění vraha je zajímavé, jak to celé má vliv na samotného inspektora a společnost kolem něj.

Celkem dobrá detektivka na sci-fi pozadí zničené společnosti...

Jan Hartman: Bohové a stvůry

2. června 2015 v 18:43 | paulito
Jak moc by s lidskou vírou otřáslo, kdyby se našly fosilní ostatky samotného Boha? Čtyři renomovaní vědci v čele s odbornicí na klínové písmo Emily Farrellovou jsou osloveni, aby prozkoumali převratný historický nález: atypickou obludnou lebku a sadu hliněných destiček. Emily zasvěcuje všechny členy týmu do legendy o Anunnaki, prastarém božstvu, které přiletělo na planetu Zemi a přineslo na ni život. Unikátní nálezy dávají tušit, že na sumerských pověstech možná něco je, a potomci bohů dokonce žijí mezi námi. Rozluštění šifry vyryté do destiček začíná rozsévat smrt... Tajemství mělo zůstat skryto, neuvěřitelný Boží plán neměl být nikdy odhalen. Hra o život a pravdu o vzniku lidstva začíná! Mysteriózní thriller plný akce, napětí a nečekaných odpovědí.

Zajímavé téma v době, kdy každý druhý píše o křesťanství nebo templářích, bohužel... je moc znát, že je to od českého autora, provedení slabší.

Henning Mankell: Bílá lvice

28. května 2015 v 20:33 | paulito
Třetí díl ze série o případech komisaře Wallandera. V poklidném kraji jižního Švédska zmizí Louisa Akerblomová, realitní makléřka, opora metodistické církve, manželka a matka. Neexistuje žádné vysvětlení ani motiv. Komisař Kurt Wallander je se svým týmem povolán případ vyšetřit. Wallander od samého začátku tuší, že oběť už není mezi živými. Zatím však nemá ani ponětí, jak daleko bude muset zajít, aby vraha dopadl. Mezitím v Jihoafrické republice zahájil prezident de Klerk

spolu s Nelsonem Mandelou dlouhou cestu ke svobodě a zrušení apartheidu. Proti nim však stojí nelítostné síly, které se neštítí žádného zvěrstva. Wallander se najednou proti své vůli ocitá uprostřed tajného spiknutí, jehož cílem je uvrhnout Jižní Afriku do bezedného zoufalství. Nezbývá mu než s nasazením vlastního života zabránit ohavnému zločinu, který by znamenal přehrazení toku dějin.

Poměrně zajímavá detektivka, možná trochu pododbná Šakalovi, s dobrým koncem pro všechny.. což je asi trochu nuda.

Juraj Červenák: Chřestýš Callahan

23. května 2015 v 15:05 | paulito
Západ ještě nikdy nebyl divočejší. Vítejte v zaprášeném arizonském pohraničí, ráji banditů, nájemných vrahů, šlapek, lovců skalpů a indiánských hrdlořezů. Snad jen jeden člověk je za tu chátru vděčný - tak, jako je krysař vděčný za krysy. Když Chřestýš Callahan tasí Krásku a Bestii, štvanci padají po tuctech. Jenže co když lovec lidí narazí na ne úplně

lidské nebezpečí? Na mrtvé, kteří odmítají hnít v hrobech, na přízraky z dávnověkých podzemních chrámů nebo démony, kteří se živí lidskou krví? To Callahanovi dokáže pokazit náladu… Fantasy western Juraje Červenáka, autora cyklů Černokněžník, Bohatýr, Bivoj a Dobrodružství kapitána Báthoryho. Meče tentokrát vystřídaly kolty, ale jedno se nezměnilo - zase vás čekají příběhy nabité drsnou akcí.

Vůbec ne špatný nápad, normálně bych si western nepřečetl, ale tohle mělo grády....

Wolf Serno: Loutkář

18. května 2015 v 7:21 | paulito
Braniborská marka v roce 1782. Jako každý rok se břichomluvec Julius Klingenthal vydává do městečka Steinfurth - spolu se svými loutkami, které pro něj znamenají mnohem víc než pouhé neživé figury. Na cestě se setká s tajuplnou Alenou, jež si vydělává na živobytí jako "plačka" - a Julius je jí okouzlen. A pak dojde k záhadné vraždě, po níž následují další…

3/4 poměrně nudná detektivka, závěr je lepší, ale přece jen jí něco scházelo k tomu, aby byla opravdu zajímavá...

Tereza Matoušková: Vílí kruhy

5. května 2015 v 21:21 | paulito
Když bohové z Aze zničili svět na Souši, stvořili si nový pod mořem - ponuré místo osvětlované mechanickým sluncem. Po tisíciletích, během nichž v Podmoří vznikla rozvinutá civilizace, se objevila nová božstva. Otevřený konflikt mezi dvěma pantheony skončil křehkým příměřím. Místo rozkvětu však přichází další krize. Po hravé odbočce Hladových přání se Tereza Matoušková vrací k událostem na velkém jevišti Podmoří. Mechanické slunce pohasíná, staří bohové se zavřeli ve svých příbytcích a mladé příliš tíží hříchy minulosti. Podmořské národy si tak musí pomoci samy. Kolují zkazky o moci, která dokáže udržet zmírající vegetaci i bez slunečního světla. Vládnou jí Víly, zahořklé bytosti, které se nikdy nesmířily se zánikem života nad hladinou. Osud ostatních kultur je nezajímá a jejich kouzla se živí krví.

Tahle knížka se vynikajícím způsobem čte, když jsem se v prvních dvou kapitolách zorientoval a pochopil svět Podmoří, během dvou dnů jsem jí přečetl a musím říct, že kniha měla spád. Protože nejsem nijak velký čtenář fantasy, tak jediné, s čím můžu srovnávat, je Ericssonova Malažská sága. Myslím, že by si Podmoří a jeho postavy zasloužili více stránek, hlubší cestu do jejich duší. Ale určitě přijdou další díly ságy. Dál bych asi přitvrdil, na to, jaké hrůzy se tam odehrávají, je to takové spíše pro děti, ale to je možná záměr autorky. A těch padesát nebo kolik stínů šedi mi tam také moc nezapadá :-) Ale v každém případě už se těším na další pokračování.

Gillian Flynn: Ostré předměty

5. května 2015 v 21:10 | paulito
Stěží si představit hrůznější zločin než uškrcení malé holčičky. Zapomenuté missourijské maloměsto Wind Gap se ještě nevzpamatovalo z jedné brutální vraždy, a už je tu další, stejně strašná a nepochopitelná. Proč nevinné dívky? A proč jim vrah vytrhal skoro všechny zuby? Pro mladou chicagskou reportérku Camille Preakerovou, která ve Wind Gap vyrůstala, je takový případ vítaným sólokaprem. Jenže to, co se zprvu zdálo jako kariérní příležitost, získá nakonec mnohem osudovější a tragičtější podobu. Ukáže se, že posedlost jde v tomto příběhu až na krev. A to do slova a do písmene. Kontroverzní, znepokojivý psychothriller Gillian Flynnové stojí na počátku autorčiny úspěšné spisovatelské kariéry: její knihy od té doby neopouštějí žebříčky bestsellerů - ani hlavy čtenářů. Své o tom ví i Stephen King: "Přistihl jsem se, že se děsím přečíst posledních třicet stran, ale nedokážu je přestat obracet. Pak, když světla zhasla, vězel ten příběh stále v mé hlavě, svinutý a syčící jako had ve své skrýši.

Psychothriller o jedné dost šílené ženské rodince... v podstatě stálé rozebírání pocitů jedné novinářky, až konec stojí za to.

Stephen Booth: Desátá panna

29. dubna 2015 v 20:02 | paulito


Odlehlá oblast Peak District je světem dávných povídaček a tajuplných názvů. Černou a Bílou horu tu doplňují Čarodějnice, Obři a řada dalších podivných přírodních útvarů. Stojí tu i Devět panen - řetězec skal obklopený temnou legendou. Blíží se zima a do kruhu přibývá panna desátá. Je totiž objeveno tělo neznámé ženy, jíž kdosi nastavil ruce a nohy tak, jako by tančila.Seržantka Diane Fryová a její zasmušilý partner Ben Cooper, kterého místní lidé přímo zbožňují, dostávají za úkol vyřešit vraždu, k níž ovšem nemohou nalézt jediný motiv. Zdá se, že vodítko by mohla poskytnout jen jiná přepadená žena, která útok přežila. Ale ta si na nic nepamatuje. Poté je objevena další mrtvola.A pátrání po vrahovi dovede Coopera s Fryovou zase jednou ke zjištění, že místní bažiny ukrývají mnohem víc než jen legendy.

Není to tak dobrá kniha, jak to vypadá, ve dvou třetinách poměrně nudná, hodně psychologie, rozjíždí se až na konci, ale pak už je zase celkem rychle jasné kdo a co.. nezaujala mě.

Glenn Cooper: Tajemství sedmého syna

4. dubna 2015 v 23:14 | paulito
Osm Newyorčanů obdrží během několika květnových a červnových dnů roku 2009 pohlednici s nakreslenou rakví a napsaným datem svého úmrtí. A to se i vyplní. Policie začne okamžitě pátrat po sériovém vrahovi a na případ nasadí zvláštního agenta FBI Willa Pipera. Hledání souvislostí mezi oběťmi se však záhy octne ve slepé uličce. Kdesi v Nevadě ale žije člověk,

který pohlednice odeslal. Člověk, který zná tajemství střežené už několik desítek let v záhadami opředené Oblasti 51. Tajemství objevené na konci čtyřicátých let na jednom britském ostrůvku v podzemí benediktinského kláštera. Tajemství knihovny mrtvých, které se zrodilo sedmého dne sedmého měsíce roku 777 a které má moc změnit svět.

Vynikající a napínavá kniha, přinášející další datum konce světa...

Stephen Weir: Dejiny plné omylov

26. března 2015 v 20:40 | paulito
Dějiny jsou katalogem chyb a omylů a kniha Dějiny plné omylů s podtitulem Nejhorší rozhodnutí a ti, kdo ji mají na svědomí vrhá světlo na padesát tři z nich. Autor naší knihy, Stephen Weir, začíná Adamem a Evou, jejichž chyba spočívala v konzumaci zakázaného jablka, a pak pokračuje řadou katastrofálních omylů či chyb od starověku až do moderní doby - od trojské války až k tragédii v Gallipoli, od bostonského pití čaje až ke skandálu Enron, od slavných postav dávných dob, jako byla Kleopatra nebo Nero, až k postavám naší současnosti, jako byl třeba Churchill či Mugabe. Speciálně pro českého čtenáře je publikace obohacena o doplňující texty z českých dějin od PhDr. Romana Vondry, Ph.D. Ve třech závěrečných kapitolách objasňuje a analyzuje důvody i souvislosti významných událostí, které ovlivnily následující vývoj země. Na jejich počátku stála rozhodnutí, která lze s odstupem času, jakož i vzhledem k jejich důsledkům rovněž zařadit mezi nejhorší rozhodnutí v historii českého národa. Bohatě ilustrovaný titul obsahuje více než 60 barevných fotografií, obrázků a ilustrací uváděných událostí a přináší též 20 podrobných barevných map, které ukazují, na kterých místech světa k těmto událostem došlo.

Já četl knihu ve slovenském vydání a tam byla na konci nejhorší rozhodnutí Slováků, včetně konspirační teorie o važdě Štefánika Benešem :-)

M. a R. Polášek, B. Žárský: Já, Slezskoostravský hrad

25. března 2015 v 18:23 | paulito
Dárková obrazová monografie, vtipně a čtivě (ich- formou přímého vyprávění) ztvárňující historii Slezskoostravského hradu od počátku dochovaných záznamů po současnost - kdy se obnovený hrad stává centrem řady kulturních akcí, koncertů, výstav, ale především rekonstrukcí efektních středověkých bitev a féerií. Přináší nově zrekonstruovaný veškerý dostupný historický obrazový materiál v 56 reprodukcích a na 120 akčních barevných fotografií z rekonstrukcí středověkých bitev a dobývání hradu Švédy či husity. Publikace je dvojjazyčná.

 
 

Reklama