Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Knihy

Paul Christopher: Meč templářů

6. října 2015 v 18:18 | paulito
Meč Templářů nabízí vše, co bychom od napínavé četby čekali - tajemné šifry, historické konspirace, tajné společnosti, exotické lokace a také akční scény. Nabízí zábavnou a místy také poučnou četbu, které nechybí smysl pro humor a nadsázku.

Knížka určitě zajímavá, je tam řada věcí, které byl člověk čekal spíš od naučné knihy, takže nenudí.. jen ten příběh není moc uvěřitelný, kdyby bylo tak snadné hledat poklady, už by byly dávno všechny nalezeny :-)

Jan Novák: Největší záhady Středomoří

28. září 2015 v 15:55 | paulito
Středomoří - kolébka evropské civilizace - je nejen místem krásných dovolených, ale i centrem mnohých kultur, které čerpaly své vědomosti z hlubin dávnověku. Existovala tajuplná Atlantida? Proč právě na březích Středozemního moře docházelo k ničivým přírodním katastrofám? Kde se vzaly záhadné megalitické stavby? Co byl v pozapomenuté mínójské civilizaci na Krétě mýtus a co skutečnost? Z čeho vykvetla antická vzdělanost a věda? Na tyto a další vzrušující otázky hledá odpovědi autor knihy, i když klíč k jejich rozluštění leží v dávné minulosti. Všechna tajemství už dnes asi není možné odhalit, ale poznatky, která Jan Novák přináší o světě plném záhad, pootevřou čtenářům dveře k poznání dosud málo známých skutečností.

Aleš Česal: Největší archelogické záhady

17. září 2015 v 20:23 | paulito
Kniha Největší archeologické záhady Čech, Moravy a Slezska čtenáře zavádí na tajuplná místa - například do Krumlovského lesa, do keltské svatyně ve středních Čechách v Libenicích nebo na Závist a další podivná místa. Autor zároveň "nakousne" i téma kanibalů na našem území a další tajemné otazníky.

Jan A. Novák: Megalodon

13. září 2015 v 20:14 | paulito
Obrovský žralok Carcharodon megalodon v dospělosti dosahoval délky od 19 do neuvěřitelných 30 metrů. Autor shromáždil veškeré dostupné informace, získané jak vlastním pátráním, tak z ostatních zdrojů, a předkládá nejkomplexnější pojednání o tomto nejvražednějším predátorovi všech dob.

Megalodon je mýtus a určitě by každý rád věděk, zda ano, nebo ne... snad přinese budoucnost odpověď. Knížka zajímavá, přináší i řadu dalších informací o žralocích a mořské fauně obecně.

Jan A. Novák: Tajemné Česko

9. září 2015 v 16:53 | paulito
Zatímco mnoho lidí si myslí, že skutečně záhadné věci lze nalézt jen v exotických krajinách, ve skutečnosti jsou naše země velmocí tajemna. Jan A. Novák ve své další knize předkládá záhadné lokality, legendy a události, které se vztahují k Česku, samozřejmě doplněné o bohatý fotografický materiál.

První polovina knihy velice zajímavá, ta druhá mi připadá trošku odfláknutá, ale přesto celkově zde nalezl člověk řadu dalších tipů na dobré výlety za tajemnem.

Kathy Reichs: Mrtvá světice

8. září 2015 v 16:04 | paulito
Dr. Temperace Brennanová, forenzní antropoložka provincie Quebec a rodilá Američanka, sužována krutým chladem montrealské zimy vykope mrtvolu tam, kde by měla ve svém hrobě ležet sestra Élisabeth Nicolet, již přes sto let mrtvá kandidátka svatořečení. Zvláštní, malá rakev, pohřbená v hloubi rozpadajícího se kostela, v sobě přechovává první vodítko k osudu klášterní sestry..

Kromě pátrání po osudu dávno mrtvé jeptišky se Tempe dostane i do boje s vražedným kultem, působícím v USA a Kanadě.¨¨

Glen Cooper: Kniha duší

20. srpna 2015 v 19:36 | paulito
Tajemství sedmého syna, napínavý thriller o sériovém vrahovi Posledních dnů a záhadami opředené Knihovně, se sice dočkal překvapivého rozuzlení, příběh středověkých rukopisů zachycujících lidské zrození a smrt však pokračuje v neméně strhujícím románu Kniha duší. V londýnské dražební síni se jednoho dne objeví chybějící svazek pro rok 1527 a zvláštní agent FBI Will Piper je zatažen do jeho hledání. Z minulosti knihy se tentokrát vynořuje konkrétní příběh: vystoupí v něm William Shakespeare, Jan Kalvín či Johannes Nostradamus a jeho proroctví…

Divoké, spekulativní, čtivé, jen ten závěr bych řekl je lehce naivní, že by jeden agent porazil celý systém? Really?

Peter May: Pán ohně

20. srpna 2015 v 19:32 | paulito
Příběh o děsivých vraždách, které spojuje ještě děsivější tajemství. První svazek série čínských thrillerů. Čínský detektiv Li Jen pátrá spolu s americkou soudní lékařkou Margaret Cambellovou po vrahovi vysoce postaveného vládního vědce, jehož děsivě ohořelá, doutnající mrtvola byla nalezena v pekingském parku. Té noci, kdy vědec zemřel, došlo k dalším dvěma vraždám, které jsou s jeho smrtí záhadně spojené. Detektiv Li cítí, že musí hrát o čas a že mu tentokrát jeho čínská důkladnost nebude k ničemu. Nakonec neochotně požádá o pomoc Margaret, která je zkušenou odbornicí na uhořelé oběti. Jak odkrývají jednu vrstvu případu za druhou, odhalují pravdu, jež svou děsivostí předčí i jejich nejhorší noční můru.

Téma špatné nebylo, geneticky modifikovaná rýže, zabíjející lidi, jen je to mvíce o vztahu detektiva a lékařky, než detektivka jako taková...

Jo Nesbo: Policie

11. srpna 2015 v 17:31 | paulito
Desátý díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Na místech, kde bylo v minulosti spácháno několik vražd, jež nebyly objasněny, jsou nalezeni mrtví policisté, kteří tyto zločiny tehdy vyšetřovali. Všichni byli rovněž zavražděni, a to nanejvýš brutálním způsobem. Policie postrádá jakoukoli stopu, a navíc se musí obejít bez svého nejlepšího vyšetřovatele. V nemocnici mezitím leží v kómatu těžce zraněný muž. Jeho pokoj střeží policisté a nikdo se nesmí dozvědět, jak se tajemný pacient jmenuje.

Možná až příliš zamotané a schází tomu temnota, prostě někdo zabíjí policisty a to je v podstatě vše, už jsem četl lepší....

Douglas Preston: Projekt Kraken

8. srpna 2015 v 21:24 | paulito
Myslím - tudíž zahynete… Měla to být nejnáročnější operace v dějinách NASA, avšak vymkla se z rukou. Vyslání sondy do mrazivého metanového prostředí Saturnova měsíce Titanu nemá v dějinách dobývání kosmu obdoby. Pozemní zkouška vesmírné sondy končí fatálním nezdarem. Přičinila se o něj Dorothy, nejdůmyslnější produkt kybernetického programátorství. Místo k nejzazší hranici sluneční soustavy pronikla do celosvětové sítě, do internetu, tedy prakticky do každého počítače na světě, do Pentagonu, na Wall Street, dostala se i do prezidentova kardiostimulátoru...

Opět, ze začátku vynikající příběh, pak už čím dál slabší... asi si nikdo, ani nejlepší spisovatel, nedokáže přesně představit, co vlastně počítačová inteligence znamená.

Ota Kraus, Erich Kulka: Továrna na smrt

31. července 2015 v 16:14 | paulito
Kniha, napsaná v roce 1947 a líčící hrůzy osvětimského koncemtračního tábora z pohledu přeživšího českého Žida. Vzhledem k tomu, že je ještě nahony vzdálená jakékoliv politické korektnosti, tak je tam zajímavé se dočíst, že nejhorší v táboře smrti nebyli stráže SS, ale spoluvězni, ať už Němci, Poláci nebo Židé.

Thomas Thiemeyer: Podzemní chrám

27. července 2015 v 16:56 | paulito
Anglického vědce Davida požádá matka jeho dávné přítelkyně o pomoc. Emily pracovala v africkém Kongu na výzkumu pro biotechnologickou firmu, náhle však zmizela. David se v doprovodu dvou lovců vydá na záchranou akci a sleduje stopy zmizelé výpravy až k velkému jezeru v hlubinách pralesa. Proč se zdejší Pygmejové vyhýbají všem otázkám , které se týkají jezera a před jakou ničivou silou se je snaží varovat mladý domorodec?

Kniha se zajímavým kryptozoologickým tématem, ale má trochu divoký konec...

František Kotleta: Lovci

22. července 2015 v 20:31 | paulito
Praha roku 2050. Desetimilionová středoevropská metropole má svých problémů dost. Třeba s odpady, přemnoženými zmutovanými potkany nebo permanentní pouliční válkou na pomezí sunnitské a šíitské čtvrti. Co je ale horší, každý padouch v tomhle městě touží po tom, aby se stal superpadouchem. Stačí trocha genetické manipulace tady, pár kybernetických vylepšení támhle a hlavně ego větší než ten kráter, co zůstal z východního Slovenska. Jediný, kdo se těmhle superpadouchům dokáže postavit, jsou super… vlastně ne, žádní superhrdinové tu nejsou. Jenom skupina federálních policistů z Organizace pro boj s vylepšenými teroristy. Říkají si Lovci…

Já nevím.. o téhle knížce se dá stejně říct že je to totální blbost, jako že je to totální pecka..v každém případě se výborně čte a to je rozhodující.

James Rollins: Šestý zánik

19. července 2015 v 18:00 | paulito
Vojenská výzkumná stanice v odlehlém pohoří Sierra Nevada v severní Kalifornii vyšle nouzové volání zakončené mrazivou žádostí: "Tady je sierra, vítěz, whisky. Došlo k prolomení bezpečnosti. Aktivována pojistka. Bez ohledu na výsledek: Zabijte nás... všechny nás zabijte." Když na místo dorazí pomoc, nenajde nikoho živého - a mrtví nejsou jen výzkumníci, ale všechny živé organizmy v okruhu sta čtverečních kilometrů: zvířata, rostliny a dokonce i bakterie. Půda je dokonale sterilní - a zkáza se šíří. Jen jeden tým na světě má potřebné vědecké znalosti a vojenské zkušenosti, aby zvládl takovou misi: velitel Gray Pierce a Sigma. Mrtví výzkumníci pracovali na tajném projektu, který se zabýval studiem zásadně odlišných forem života na Zemi, forem, jež mohou změnit naše chápání biologie a podstaty lidství. V laboratoři ale došlo k výbuchu a Sigma se musí vypořádat s apokalyptickými následky. Má-li zabránit nevyhnutelné záhubě, musí rozluštit futuristickou hrozbu a kořeny ve vzdálené minulosti - v časech, kdy Antarktida byla zeleným kontinentem a pozemský život balancoval na ostří nože. Sigma se vydá po stopách z prastaré mapy ze zaniklé Alexandrijské knihovny a nakonec dospěje k šokujícímu odhalení o prehistorickém světadílu a nové formě života a smrti pohřbené pod kilometry ledu. Gray Pierce a jeho obětavý tým musejí projít dávné historické epochy i vzdálené kontinenty, aby dešifrovali tisíciletí stará tajemství a vyřešili záhady ukryté v nejtemnějších džunglích současnosti - jedině tak zastaví šesté vymírání, které se týká celého lidstva. Ale není už příliš pozdě?

Až na tu Antarktidu, která je trochu divoká, tak výborná kniha s v poslední době s oblíbeným tématem, jestli by nebylo lepší vyhladit lidstvo, než zničí Zemi. Jinak přesnější název by byl Šesté vymírání.

Lyndsay Fayeová: Bohové Gothamu

10. července 2015 v 18:33 | paulito
Špičkové historické krimi, jehož autorka, vybavená perfektní znalostí místa a doby, rekonstruuje fascinující obraz New Yorku poloviny 19. století a přivádí na scénu originálního detektiva, který se specializuje na řešení zdánlivě nevysvětlitelných případů. Když Timothymu Wildovi jeho nezdárný starší bratr, známá postava dobového New Yorku, dohodí místo u právě vznikajícího policejního sboru, mladý muž s nechutí, ale přesto úkol přijme. A zdá se, že v pravý čas. Nezletilá dívenka Bird, prchnuvší z bordelu, je nalezena ve špíně ulice celá pokrytá krví, která není její. Začínají se dít podivné věci, až nakonec Wilde s pomocníky objeví v odlehlém koutu Manhattanu hrozivý masový hrob znetvořených dětských těl.

Na můj vkus trochu rozvláčné, ale obraz starého NY, plnícího se irskými přistěhovalci, je zajímavý sám o sobě.

Yrsa Sigurdardóttir: Poslední rituál

7. července 2015 v 21:46 | paulito
Na místě vraždy zůstalo tělo bez očí... Co skrývá třetí znamení? V budově univerzitní katedry historie v Reykjavíku je nalezena zohavená mrtvola německého studenta Haralda. Má vypíchnuté oči a jeho tělo je označeno magickou runou. Bohatá rodina zavražděného najme bývalého kriminalistu Matthiase a islandskou právničku Tóru. Brzy vyjde najevo, že Harald založil spolek zájemců o čarodějnictví a vášnivě studoval islandské čarodějnické procesy. Sám měl na těle spoustu tetování, nechal si rozpůlit jazyk, aby vypadal jako hadí, a zajímal se o mučení, které možná kdysi vyzkoušel i v praxi. Tóra s Matthiasem tedy logicky hledají vraha mezi adepty magie. Další stopa, báseň psaná krví, vede pro změnu k Haraldově rodině, kde očividně není všechno v pořádku. Do toho se ještě přimíchá tajemný rukopis, plán cesty k záhadnému předmětu, k němuž má hledače dovést "třetí znamení". Poslední rituál není rozhodně pouhou detektivkou. Barvitě vylíčený, pracovní i milostný, život rozvedené právničky Tóry a jejích dospívajících dětí dělá z knihy to pravé čtení pro všechny milovníky napínavých, přesto však lidských příběhů. Příznivce tajemna a magie potěší realistickým pohledem do této nanejvýš zajímavé oblasti a milovníky kriminálních příběhů napínavým pátráním po vrahovi. Yrsiny romány se dočkaly několika nominací na prestižní literární ocenění. Podle celé série se nyní chystá televizní seriál v produkci Sigurjona Sightvatssona, jenž má na kontě například Zběsilost v srdci, 200 cigaret či Bratři.

Vynikající detektivka.. koncem jsem sice už vraha tušil, ale i jako exkurze do historie Islandu to bylo moc zajímavé.

Karel Pacner: Nevšední doteky dějin

1. července 2015 v 19:17 | paulito
Historické příběhy ve spirále 20. století

Poutavé, někdy až neuvěřitelné příběhy 20. století, kterým, ač je to s podivem, historici nevěnovali zatím pozornost, objevil publicista a popularizátor vědy Karel Pacner.
Kdy byl poprvé spatřen létající talíř? Víte, že ufománie byla zástěrkou pro projekty tajných služeb? Kde je Hitlerova mrtvola?
Byl vrah Johna Kennedyho loutkou KGB? …a další poutavé příběhy 20. Století.

Thomas Thiemeyer: Kamenné oko

29. června 2015 v 18:44 | paulito
Při archeologickém výzkumu v Africe objeví Hannah tajemnou sochu připomínající Medúzu. Hvězdná mapa a symboly ve skále zavedou tým archeologů do podzemního labyrintu, kde je ukrytá další socha s okem, které při dopadu světla roní slzy. Každý chce cennou památku získat pro sebe. Přestože následuje jedna tragédie za druhou, boj o kamenné oko neutuchá. Hannah, která jediná kouzlu odolává, musí sochu přemístit někam, kde ji lidé objeví, teprve až rozluští její záhady.

Celkem solidní archeologický thriller s dobrým koncem..

František Kotleta: Bratrstvo krve 1 - Hustej nářez

25. června 2015 v 19:04 | paulito
S partyzánštinou je konec. Je na čase rozpoutat válku. Absolutní válku lidí proti mimozemským okupantům. Jestli má být planeta Země svobodná, je třeba obětovat všechno, včetně vlastních životů - a to platí nejen pro lidi, ale i pro upíry. Jan Bezzemek, Gerhard, Petra, Lucie i Diana a jeho partička upířích transvestitů a dalších jejich spojenců stojí na prahu poslední bitvy se

žlutými šmejdy z vesmíru a vědí, že není cesty zpět. Čeká je buď smrt, nebo svoboda.

Není to špatné, ale v podstatě pořád dokola to samé... jinak ostré, akční, spousta mrtvých.

Jusi Adler Olsen: Zabijáci

17. června 2015 v 20:34 | paulito
Na severu Dánska dojde k brutální vraždě; oběťmi jsou bratr a sestra. Policejní vyšetřování naznačuje, že mezi podezřelými je skupinka žáků místní internátní školy, kterou navštěvují děti nejbohatších Dánů. Jeden z žáků se po letech k činu skutečně dozná, je odsouzen a případ se zdá být vyřešen. Uplyne ovšem pár let a složka s případem přistane na stole komisaře Carla Morcka z oddělení Q, zabývajícího se odloženými případy zvláštní důležitosti. Zprvu má za to, že jde o nějaký omyl, ale brzy mu dojde, že něco je velmi, velmi špatně. Spolu se svým asistentem Asadem a novým členem oddělení, mladou prostořekou Rose, se pouštějí do pátrání, které je provede všemi patry společnosti: od toho největšího chudáka na hlavním nádraží až po muže na vrcholu. Lov začíná…

Vynikající detektivka dánského autora, jen ten konec byl poměrně předvídatelný.

Jiří Hromádko: Drsný střed Evropy

15. června 2015 v 20:17 | paulito
Drsný střed Evropy je kniha netradičně pojatých událostí českého středověku, jak těch známých, jako byl únos budoucí české kněžny Jitky z kláštera ve Svinibrodu, tak těch už skoro zasutých v čase. Vždyť kdo například ví o nepravém markraběti Waldemarovi, loutce v rukou Karla IV.? Osudy naší země jsou pojaty akčně, nezahltí nikoho spoustou dat a navazují na sebe v dominu české historie. Každou z kapitol zpřesňuje časová osa, na mnoha místech knihy čtenář najde vhledy do současnosti, kde lze objevit zvláštní historické analogie. Kniha je vybavena bohatým obrazovým doprovodem, časovými osami a obsáhlým rejstříkem.

Tess Gerritsen: Gravitace

14. června 2015 v 18:55 | paulito
Lékařka-astronautka Emma Watsonová provádí na mezinárodní kosmické stanici vědecké biologické experimenty. Během nich pronikne do blízkosti pokusných zvířat podivná buňka a ve vesmírné laboratoři se začnou dít nevysvětlitelné věci. Myši hynou, jeden člen posádky umírá, v prostorách stanice poletují želatinové kuličky. Vyslaný raketoplán vrací část kosmonautů na Zemi, ti však podléhají nepřekonatelným zdravotním potížím. Lidstvo je ohroženo záhadným organismem: nikdo ze stanice už nesmí zpět. Emmin manžel se však nevzdává...

Vynikající a napínavá kniha, která skloubila život astrounatů s biologickým nebezpečím (netuším, nakolik je to reálné)..

Lars Kepler: Paganiniho smlouva

12. června 2015 v 20:02 | paulito
Po neuvěřitelném světovém úspěchu knihy Hypnotizér se Lars Kepler vrací v plné síle. Jeho nová kniha Paganiniho smlouva vyšla ve Švédsku v červenci 2010 a od té doby se prodalo přes 190 000 výtisků. Práva byla prodána do 24 zemí včetně Velké Británie, USA, Německa a Kanady. Jedné letní noci je nalezena na velké lodi plující v souostroví Stockholmu nalezena mladá mrtvá žena. Její plíce jsou plné vody, ale na oblečení nebo na zbytku těla není ani stopy po této vodě... Další den je ve svém domě, velkém šlechtickém sídle, v Östermalmu nalezen oběšený muž. V místnosti jsou vysoké stropy a není v ní ani jediný kus nábytku, na který by bylo možné se postavit. Komisař Joona Linna, kterého známe z Hypnotizéra, se přesto domnívá, že se jedná o sebevraždu. Zřejmě má pravdu, ale touto sebevraždou příběh nekončí, stává se předehrou k neuvěřitelně intenzivní a nebezpečné zápletce knihy. Předpokládá, že sebevražda souvisí s vraždou mladé dívky z plachetnice, dokázat to není snadné, ale Joona Linna je odhodlán záhadu vyřešit. Náhle je hluboce zapletený v případu obchodu se zbraněmi, genocidy a africké občanské války. Paralelně sledujeme příběh sestry mrtvé dívky a jejího přítele, prchající před nelítostným vrahem. Tempo se stále zvyšuje, nájemný zabiják plní svůj úkol slepě, a každý kdo se mu ocitne v cestě, je rychle zavražděn. Paganiniho smlouva je solidní, profesionálně napsaný kriminální román, plný perfektních akčních scén, zatímco skuteční kriminální šetření běží zdlouhavě a pomalu.

Hodně dobrá detektivka, při které se člověk nenudí.

Conor Corderoy: Temný déšť

3. června 2015 v 16:18 | paulito
SF ekothriller napsaný ve stylu "noir" detektivky. Příběh se točí kolem zneužívání moci ve společnosti v prostředí svíravého strachu z vnějšího ohrožení. Spád a zápletka románu připomínají romány Philipa K. Dicka a Raymonda Chandlera, nicméně patří dílu zcela svébytnému. Autorova vize budoucnosti je hrozivá, leč "proveditelná". Stále prší a jen bohatí mohou žít v suchu pod kopulemi, zatímco chudáci se krčí v chatrčích a mokru. Hlavním hrdinou je inspektor O'Neil, celé vyprávění je vedeno v první osobě.Společnost, v níž inspektor žije, je plná segregace a nenávisti a on sám neníčlověk, který by se od ostatních až tak lišil. Vyšetřování vraždy má spád a kromě zjištění vraha je zajímavé, jak to celé má vliv na samotného inspektora a společnost kolem něj.

Celkem dobrá detektivka na sci-fi pozadí zničené společnosti...

Jan Hartman: Bohové a stvůry

2. června 2015 v 18:43 | paulito
Jak moc by s lidskou vírou otřáslo, kdyby se našly fosilní ostatky samotného Boha? Čtyři renomovaní vědci v čele s odbornicí na klínové písmo Emily Farrellovou jsou osloveni, aby prozkoumali převratný historický nález: atypickou obludnou lebku a sadu hliněných destiček. Emily zasvěcuje všechny členy týmu do legendy o Anunnaki, prastarém božstvu, které přiletělo na planetu Zemi a přineslo na ni život. Unikátní nálezy dávají tušit, že na sumerských pověstech možná něco je, a potomci bohů dokonce žijí mezi námi. Rozluštění šifry vyryté do destiček začíná rozsévat smrt... Tajemství mělo zůstat skryto, neuvěřitelný Boží plán neměl být nikdy odhalen. Hra o život a pravdu o vzniku lidstva začíná! Mysteriózní thriller plný akce, napětí a nečekaných odpovědí.

Zajímavé téma v době, kdy každý druhý píše o křesťanství nebo templářích, bohužel... je moc znát, že je to od českého autora, provedení slabší.

 
 

Reklama