Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Knihy

Stanislaw Lem: Nepřemožitelný

23. března 2011 v 7:51 | paulito
Hvězdolet Nepřemožitelný je vyslán, aby na planetě Regis III. pátral po ztracené sesterské lodi Kondor. Jeden z nejtechničtějších a nejdobrodružnějších SF románů Stanislawa Lema. Kniha, která však při vší své napínavosti a bohatém ději nepřestává být hluboce lidská a přemýšlivá. Příběh lidí, kteří se na vzdálené planetě setkávají s živými organismy schopnými čelit i těm nejdůmyslnějším bojovým prostředkům. Zvítězí jejich schopnost adaptace nebo lidská nezlomnost a vynalézavost? A hlavně - je vůbec proč a nad čím vítězit?
Tak jsem se zase po delší době pustil do sci-fi a opravdu jsem nelitoval, až na poněkud divný závěr byla tato kniha napínavá a vynikající četba.

Rex Stout: Další svědek

18. března 2011 v 7:53 | paulito
Tak jsem zkusil jednu kratší detektivní povídku v hlavní roli s detektivem Nero Wolfem od Rexe Stouta, nebyla vyloženě nudná, ale napínavá také příliš ne, takže zrovna Rex Stout asi nebude pro mě to pravé :-)


Peter Tremayne: Paní temnot

11. března 2011 v 10:42 | paulito
Když se sestra Fidelma vrátí domů z cesty, na niž se vypravila jako poutnice, dovídá se, že jejího věrného saského společníka Eadulfa obvinili z vraždy mladé dívky. Spěchá do hlavního města sousedního království Laigin, kde Eadulfa uvěznili, s odhodláním dokázat jeho nevinu. Její pátrání začíná na opatství Fearna, kde se dostane do sporu se podivnou abatyší Fainder, která je o Eadulfově vině skálopevně přesvědčená. Fidelma nemůže popřít, že důkazy proti jejímu příteli jsou značné, ale nevěří, že by byl zapleten do ohavného případu vraždy. Eadulfovi hrozí smrt oběšením a Fidelma musí vynaložit všechen svůj důvtip a vytrvalost, aby jej očistila. Další příběh ze série o sestře Fidelmě, se zajímavou zápletkou, který je nejen zábavný, ale i poučný, neboť se odehrává v málo známé historické době.
Další strhující příběh ze středověkého Irska, kdy sestra Fidelmy na pozadí rozbrojů mezi dvěma směry křesťanské církve řeší únosy dívek a vraždu jedné, z níž je obviněn její přítel Eadulf.


Jiří Šiška: Bojiště Afghánistán

4. března 2011 v 8:54 | paulito
Nejnovější kniha z pera našeho předního odborníka na problematiku ruských/sovětských válečných konfliktů, autora u čtenářů velmi oblíbených publikací. Jedná se o původní dílo, které čtenářsky atraktivní formou podchycuje válečný konflikt z dob sovětské intervence v Afghánistánu. Publikace je koncipována jako ucelený pohled na tuto problematiku od samotného začátku války (1979), až do úplného stažení jednotek v roce 1989.
Publikace vychází z doposud nezveřejněných autentických zahraničních pramenů, které kvůli předchozímu informačnímu vakuu nebyly zpřístupněny. Tyto materiály po teroristických útocích z 11. září 2001 vnáší zcela nový pohled na dění a historii v Afghánistánu, čímž afghánská problematika dostává jinou dimenzi. V práci jsou uvedeny konkrétní počty a údaje o nasazených jednotkách, způsobu a zvláštnosti vedení boje s mudžáhedíny, specifice terénu, používané vojenské technice a další faktografické údaje. Dílo se také zaměřuje na omyly a chyby, kterých se Sovětská armáda dopouštěla, tedy na úskalí, se kterými se mohou setkat i vojáci nasazení v současné a budoucí době v Afghánistánu. Jsou zejména popisovány nástrahy, krutosti a nálady vůči cizím vojskům, stejně tak jako chování samotných Afghánců v boji. Práce zároveň obsahuje vyprávění o skutečných osudech jednotlivců (jak některých velitelů, tak i řadových vojáků), jež jsou zasazena na pozadí historických událostí. Tímto text získává lidský rozměr, který je blízký nejširšímu okruhu čtenářů.
Zajímavé dílo o problematice, která není českému čtenáři tak známá, v každém případě je Afghánistán problém pro každou armádu a měl by být ponechán sám sobě.

Gordon L. Rottman: Bojovníci Vietkongu

1. března 2011 v 12:07 | paulito
Kniha z řady nakladatelství Osprey, dokumentující výcvik, výzbroj a vývoj této partyzánské organizace, bojující proti vládě na jihu Vietnamu a západním jednotkám, kteří přinesli mnoho obětí a nakonec po dobytí Saigonu severovietnamskou armádou takřka nic nezískali.


Milan Švankmajer: Dějiny Ruska

26. února 2011 v 8:10 | paulito
Skutečně novodobé zpracování ruských dějin bez cenzury a zamlčování. Naši vynikající historici a univerzitní učitelé nově hodnotí ruské dějiny od počátku po dnešek. Přehledy panovnických dynastií Rjurikovců a Romanovců. Přehled představitelů sovětského Ruska, SSSR a Ruské federace.
Kniha o dějinách našeho největšího souseda na východě, který také ovlivnil značně i naše, hlavně novodobě dějiny, dobře a čitelně napsaná, doporučuji pro každého, kdo se o historii zajímá. Od prvních říší východních Slovanů, jako byla Kyjevská Rus, přes boj s Tatary, Poláky, Švédy, osobnosti jako byl Ivan Hrozný nebo Petr I., vítězství nad Napoleonem, pád carismu a bolševický převrat, vládu Stalina a jeho následovníků až po rozpad SSSR a Borise Jelcina (kniha obsahuje období ca do roku 1998), velmi zajímavý pohled na duši Ruska.Vlastimil Vondruška: Apage Satanas!

24. února 2011 v 8:54 | paulito
Přítelkyni Ludmily z Vartemberka trápí podivné sny. V pitoreskním reji se jí zjevuje dílna obklopená skalami a démon, který se necudně zmocňuje jejího těla. Komtur johanitského řádu povolá exorcistu, jenže Ludmila ví, že Anna není blázen. Začne se vyptávat v okolí Bezdězu a záhy narazí na znepokojující fakt, že něco podobného zažily i jiné urozené dívky. Naštěstí se právě vrací domů její manžel Oldřich z Chlumu se svým pomocníkem panošem Otou. Případu se ujmou a začnou bojovat nejen s krutým vrahem, ale také s pověrami a intrikami severočeské šlechty...
Vlastimil Vondruška je nejlepší český spidovatel, co se historických detektivek týká, i když je pravda, že tenhle případ na pozadí mocenských bojů mezi Přemyslovci v dobách dávno minulých, stejně jako příchod inkvizice do Čech, určitě zajímavý je.

Joven Enrique: Hvězdný hrad

15. února 2011 v 8:27 | paulito
Mladý kněz Hector pracuje jako učitel matematiky a fyziky na jezuitské škole v provinčním španělském městečku. Ve volném čase se věnuje luštění Voynichova rukopisu, ilustrované knihy z patnáctého století (dnes v majetku Yaleovy univerzity) napsané neznámým jazykem. Se svými přáteli z on-line skupiny nadšenců se snaží vypátrat tajemství další knihy, popisující fascinující období v dějinách vědy, kdy velikání jako Johannes Kepler a Tycho Brahe mílovými kroky posouvali naše poznání vesmíru. Fakt, že Tycho zemřel za podivných okolností, je jedním z mnoha, jež uvedou do pohybu řadu záhadných událostí spojených s oběma knihami. Byl Tycho Brahe zavražděn Keplerem? Obsahuje tajemný rukopis nějaké esoterické poselství, nebo se jedná o pouhý podvrh? Enrique Joven (1964. Zaragoza) je povoláním astrofyzik. Kniha o Bohu a astronomii je jeho druhým románem. Pro české čtenáře je kniha mimořádně zajímavá i tím, že příběh tajuplného rukopisu je spojován s největšími středověkými astrology působícími na pražském dvoře císaře Rudolfa II.
Kniha je zajímavá, ale dost obtížně se čte a pokud se člověk vyloženě nezajímá o středověkou astronomi a astrologii, tak jde čtení značně pomalu, já nad ní strávil tři týdny, rozhodně to není typ knihy Šifra mistra Leonarda a podobně.


hrad

Joel Levy: Tajné dějiny

26. ledna 2011 v 7:24 | paulito
Snad každý z nás více či méně tuší, že to, co ovlivňuje a utváří chod lidských dějin, se neodehrává zdaleka jenom na povrchu, jednoduše a viditelně. Skutečný běh historie odjakživa kypí hluboko dole, utajený a opředený mýty, spekulacemi a pověstmi. Co je na nich pravdy? Nejlépe to zřejmě pochopíme, necháme-li se do tohoto spletitého světa doprovodit a podíváme se na něj zblízka.Začneme u mystických kultů starověkého světa a postoupíme k nejrůznějším pokoutním spolkům revoluční Evropy, od zárodků tajných služeb v 17. století se vydáme do rozsáhlé špionážní říše studené války. Od osamělého génia Archimedova se necháme zavést třeba do obrovského vojensko-průmyslového komplexu projektu Manhattan. Dozvíme se, kdo stál jako příslovečná šedá eminence v pozadí trůnů, jak to bylo s atentátem na JFK nebo co soudí konspirační teorie o náhlé smrti papeže Jana Pavla I. Cestou se samozřejmě vynoří množství otázek: Je americká demokracie skutečně tak demokratická? Existují ilumináti? Kdo jsou a na čem pracují svobodní zednáři? Co vlastně ve skutečnosti hýbe světem?Definitivní odpověď na tyto otázky patrně najdou až budoucí historici. Dějiny však jsou každopádně tím, co by nám mělo už teď pomáhat pochopit současnost a připravit se na budoucnost. Čtěte v nich dobře!
Kniha, na kterou jsem se děšil a která mne velmi zklamala, takže jsem jí ani nedočetl a pokuid jí budete někdo číst, najděte si raději odkazy na daná témata na netu. Už z počátku mi připadala poměrně povrchní, ale budiž, těch témat je tam opravdu hodně, ale ve chvílim kdy jsem se dostal k věcem, kterým poměrně rozumím (historie druhé světové války) a začal jsem tam číst podobné nesmysly, jako že R. Gehlen (zakladatel BND) byl generálem gestapa a o existenci Göringovy divize SS (maršál a velitel Luftwaffe, který s SS neměl nic společného), tak jsme zcela ztratil důvěru i k tomu ostatnímu, co tam bylo napsáno. Prostě brak.


tajne dejiny

Peter Tremayne: Rozhřešení vraždou

18. ledna 2011 v 12:56 | paulito
Dějištěm historického detektivního příběhu je smíšený klášter sv. Hildy ve Whitby v severovýchodní Anglii, kam je svolán synod nejvyšších představitelů keltské a římské frakce. V čele keltské frakce stojí abatyše Étain. Když ji těsně před zahájením sněmu najdou zavražděnou ve své cele, je pověřena mladá právnička, sestra Fidelma, vyšetřením případu. Spletitý příběh se rozmotává na pozadí velice zajímavého prostředí starověkého kláštera, kde se čtenáři nabízí pohled do zcela neznámého světa těchto společenství. Napínavá detektivka je o to poutavější, že autor, píšící pod pseudonymem Peter Tremayne je známý vědec, odborník na historii Keltů, šikovně využívá při psaní originálních detektivek historických znalostí.
První společný případ slavné dvojice irské obhájkyně Fidelmy a saského mnicha Eadulfa v temném středověku, během koncilu, řešícím rozdíly Columbovy a římské církve, začínající řadu vynikajících detektivek tohoto autora. Autor v tomto díle také poukazuje, jak si katolická církev již od počátku upravovala historii podle sebe.

Žádná divoká zvířata nejsou tak krutá jako křesťané vůči sobě nevzájem.
Ammianus Marcellinus


fidelma

G.F.L. Stanglmeier: Tutanchamonovo tajemství

16. ledna 2011 v 8:59 | paulito
Kdyby už ve středověku existovala archeologie, skončila by tato kniha na indexu. Lze totiž jen těžko uvěřit tomu, co obsahuje, a je příliš kontroverzní to, co propaguje, napsal o této vzrušující knize švýcarský publicista Luc Bürgin. Zásluhou své dokumentaristické přesnosti jeho práce překonává Brownovu Šifru mistra Leonarda. Na základě opomíjených odkazů, nezveřejněných dokumentů a důvěrných informací od světově proslulých egyptologů autor dokládá, že v Tutanchamonově hrobce byly nalezeny staroegyptské texty, byť je to v rozporu s tvrzením oficiální egyptologie. Jednalo se o svitky s religiózním obsahem doslova destrukčního potenciálu. Objevitel hrobky Howard Carter měl velice dobrý důvod, proč tyto svitky, označované jako Mojžíšovy, zatajil. Pokud by totiž byly zveřejněny, mělo by to zdrcující dopad hned na tři světová náboženství. Autor sleduje stopy zmizelých písemností do Anglie a Německa a přitom odpovídá na velice ožehavé otázky: Došlo k exodu Židů za Tutanchamonova panování? Byl Mojžíš Egypťan? Popisují svitky židovský exodus zcela skandálním způsobem, jak to tvrdil Howard Carter? Co o tom řekl významný německý egyptolog prof. Steindorf? Kdo je současným vlastníkem utajovaných svitků?
Zajímavá kniha, která si nehraje na senzační odhalení, spíše jen poukazuje na podivné praktiky v řadách egyptologů, Howardem Carterem počínaje.

tutanch

Philip Vandenberg: Akta Golgata

11. ledna 2011 v 19:34 | paulito
Přes kilo a půl tmavohnědé rosolovité tkáně -- lidská játra určená pro transplantaci… Pro profesora Gropiuse, vynikajícího chirurga z univerzitní kliniky v Mnichově, jsou tyto operace rutinní záležitostí. A přesto pacient, slavný archeolog Schlesinger, zemře. To, co nejprve vypadá jako odborné pochybení, se záhy ukáže jako cílený útok. Gropius je s okamžitou platností suspendován. Vyšetřování se protahuje, případ nabývá širších rozměrů. Tajné služby na obou stranách Atlantiku se zabývají zašifrovaným poselstvím neznámé mezinárodní organizace, která jde doslova přes mrtvoly. Pátrání však nepřináší žádné výsledky. Chirurg se v zoufalství rozhodne hledat stopy na vlastní pěst. Jeho cesta vede do Itálie, Izraele, Čech a do Španělska. Setkává se s dvěma vášnivými ženami, jež jsou zásadně a ve všem odlišné: s bohatou vdovou Schlesingerovou a tajuplnou Italkou Franceskou, která je zřejmě do případu nějak záhadně zapletena. Pozvolna se potvrzuje domněnka, že útok nesouvisí s mezinárodní mafií obchodující s lidskými orgány, nýbrž byl namířen přímo na archeologa, jenž se chystal uveřejnit akta, která by vzbudila světovou senzaci. Je tu však nebezpečný protivník, jenž tomu hodlá za každou cenu zabránit - Vatikán.
Další variace na téma šifra mistra Leonarda, aneb pátrání po Ježíšovi, musím říct, že na Vandenberga docela slabší, nebyla to kniha, kterou bych četl jedním dechem, existuje řada lepších.


goůlgata

Radek Laudin: Nejznámější pohádková místa křížem krážem po Česku

9. ledna 2011 v 17:45 | paulito
Vydejte se po stopách českých pohádek a filmů pro děti! Zavedou vás tam, kde chtěla princezna Krasomila po králi Miroslavovi zavázat střevíček nebo tam, kde se Bimbác ze Tří veteránů zamiloval do krásné princezny. Nechte se inspirovat 30 tipy na výlety po nejznámějších pohádkových místech, která znáte z televizní obrazovky a staňte se na chvíli filmovou hvězdou.
Docela zdařilý průvodce, který nás ve stopách známých postav českého filmu zavede třeba na zámky Sychrov, Hrubá Skála nebo hrad Křivoklát a může inspirovat k zajímavým výletům.


pohadky

Robert Crais: Zapomenutý muž

9. ledna 2011 v 17:16 | paulito
V domě soukromého detektiva Elvise Colea zazvoní telefon a převrátí mu život naruby. V jedné zapadlé uličce zemřel postřelený muž. Před smrtí však ještě stačil zašeptat, že je jeho otec
Elvis, jenž svého otce nikdy nepoznal, se obrací na svého dlouholetého parťáka a přítele Joea Pikea. K oběma tvrdým mužům se přidá neméně ostrá policistka Carol Starkeyová, kterou čtenáři znají zejména z napínavého románu Anděl zkázy. Bývalá pyrotechnička, se kterou život řádně zacloumal, teď ale podléhá síle, proti níž není obrany: něžným citům ke Coleovi Všichni tři se horečně vrhnou do pátrání po mužově totožnosti. Je možné, aby skutečně byl Coleovým nikdy nepoznaným otcem? S každou dlouho pohřbenou stopou, kterou odkryjí, se však postupně vynořuje děsivý obraz mrtvého muže a strašného tajemství, které střežil...
Poměrně dobrá detektivka autora, podle jehož knihy byl natočen film Rukojmí s Brucem Willisem v hlavní roli, jen, jako v řadě jiných knih, vyprávění postupně z pohledu různých účastníků ubírá knize na dynamice.

Zapomenut

Peter C. Smith: Pěst z nebe

1. ledna 2011 v 19:45 | paulito
Kniha Pěst z nebe sledu je na osudech jednoho z nejvýznamějších japonských střemhlavých bombardovacích letců evoluci japonského námořního letectva i zrod tohoto letecké ho esa.
Po absolvování námořní akademie a leteckého výcviku se posléze stal Egusa velite lem 12. koku tai, aby pak vedl osmdesát jeden střemhlavý Aiči D1A1 Val druhé vlny útoku na Pearl Harbor, kde pod jeho velením střemhlavé bombardéry potopily americkou bitevní loď USS Nevada.
Později se velkou měrou v Indickém oceánu zasloužil o rozprášení britské Východní flotily. V bitvě u Midway byl explozí z paluby letadlové lodì Sórjú katapulto ván do moře a těžcce poraněn, aby se v roce 1944 opět vrátil do boje a padl v červnu po heroickém útoku na americké letadlové lodě.
První článek v roce 2011, tuhle knihu jsem už jen dočítal, zatímco jsem se snažil zmátořit po silvestrovské noci :-) Pohled na životní cestu pilota střemhlavých bombardérů Takašige Egusy i celého císařského námořního letectva od jeho vzniku, přes vrcholné úspěchy v bojích v Pacifiku a Indickém oceánu, rozhodující porážce u Midway až do jeho praktického zničení v roce 1944.


pzn

Frank Miller: Sin City 3, Velká tučná zabijačka

26. prosince 2010 v 18:23 | paulito
Dwight McCarthy se pokusí pomoci své současné přítelkyni, zbavit se neodbytného bývalého ctitele. Situace se nevyvine přesně podle jeho představ a nakonec to všechno skončí usekanými hlavami, vybuchujícími auty a hlavně velkou tučnou zabijačkou.

sin3

Frank Miller: Sin City 2, Ženská, pro kterou bych vraždil

25. prosince 2010 v 4:38 | paulito
Druhá kniha ze série Sin City - Město hříchu vznikla v podobě šesti samostatných sešitů, na rozdíl od předešlého dílu Drsný sbohem (vyšlo v roce 2005), který byl původně členěn na třináct krátkých pokračování. Kniha je kompaktnější, děj svižněji ubíhá a o zvraty není nouze. Kresba je propracovanější, s výraznější hrou světel a stínů. Podle vnitřní chronologie série Sin City se děj odehrává částečně před a sousledně s dějem prvního dílu série - Drsným sbohem. Proto se zde opět můžeme setkat s Marvem (ve filmu Sin City ho ztvárnil Mickey Rourke). Dwight McCarthy je hlavní postavou také třetího pokračování Sin City - Velká tučná zabijačka, které vyšlo v roce 2006. Ve filmové verzi hrál Dwighta Clive Owen.
Prostě Sin City, jednoduché, drsné, vražedné, lehce šílené...

sin2

Jiří Kovařík: Soumrak rytířstva

24. prosince 2010 v 20:07 | paulito
Rytířské bitvy a osudy IV.
Soumrak rytířstva, čtvrtý a závěrečný svazek projektu Rytířské bitvy a osudy, vypráví o posledních rytířských střetech a osobnostech "podzimu středověku", o časech, kdy na bojištích získávaly hlavní slovo neurozená pěchota a střelné zbraně. Válkou růží projdeme přes bitvu u Towtonu, staneme se svědky vzestupu i pádu "Králotvůrce" Warwicka a budeme uvažovat, kde i jak došlo k poslednímu boji krále Richarda III. Skrze tři rychle za sebou jdoucí bitvy, Grandson, Murten a Nancy, spatříme trpký konec rytířské slávy burgundského vévody Karla Smělého, budeme sledovat boje hrdých Maurů i pyšných španělských rytířů o Granadu. Skrze bitvu u Fornova a životní osudy Pierra Bayrda, jemuž dali už současníci přídomek Rytíř bez bázně a hany, se přeneseme do posledních rytířských střetů na italských bojištích, za nimiž udělala tečku bitva u Pávie, kterou ani jedna strana nechtěla...
Další vynikající kniha Jiřího Kovaříka, která ukazuje dobu, kde se válka mění ze zábavy urozených díky střelným zbraním na řemeslo profesionálních žoldnéřů, lancknechtů.


sr

Valerio Evangelisti, Francesco Mattioli: Eymerikův hněv

12. prosince 2010 v 8:54 | paulito
Valerio Evangelisti se stal světoznámým cyklem románů o inkvizitorovi Eymerikovi, známé historické postavě. Eymerikův hněv je zdařilým pokusem převést tyto temné příběhy do komiksové formy, která vyniká velmi zdařilou a autentickou kresbou zkušeného Franceska Mattioliho. V roce 1341 došlo v Pyrenejích k masakru heretické sekty katarů, které se zúčastnil i mladý dominikán Nicolas Eymeric. Od té doby jej pronásleduje tíživý sen o upálení rodičů malé holčičky a pohled na její panenku, hořící v trávě. Eymerikův učitel, inkvizitor Dalmau, jej tehdy nabádal, aby se snažil zatvrdit vůči podobným scénám. Po jedenadvaceti letech, v roce 1362, se Eymeric vzdává své funkce inkvizitora a odchází do dominikánského kláštera v Geroně. Tam však dostává od papeže Inocence VI. vzkaz, kterým je povoláván do jeho služeb. Se společníkem, fráterem Pedrem Bagueny, odjíždí do Cahorsu, aby zde vyšetřil smrt dvou inkvizitorů a zničil záhadnou sektu luciferiánů. Quercy, kde se nachází město Cahors, je jednou z oblastí Francie okupovaných Angličany. Eymeric postupně rozplétá klubko intrik a temných tajemství, ale jeho noční můra se vrací.
Tentokrát komiks, ale celkem solidní na pomezí detektivky a hororu, vše vsazeno do mně dobře známých kulis Stoleté války. Doufám, že od těchto autorů seženu v knihovně ještě něco dalšího.


eymer

Giacinta Caruso: Magický čtverec Albrechta Dürera

7. prosince 2010 v 21:14 | paulito
Tajemství slavného malíře sahá až do dnešních dnů… Od autorky knih Zahrada pozemských rozkoší a Rembrandtův trojúhelník. Když klient známé londýnské advokátky zdědí obraz, který by mohl být dílem renesančního malíře Albrechta Dürera, bez renomovaného znalce umění se to neobejde. A profesor Duncan Beck je nejlepší z nejlepších. Ani on, ani advokátka Celia Swintonová ovšem netuší, že je brzy čeká krvavé překvapení… Pokud nechtějí oba skončit ve vazbě pro podezření z vraždy, nezbývá jim než dopadnout skutečné vrahy. Zdá se, že kromě obrazu jde také o jakýsi záhadný předmět, jehož původ sahá až do Dürerových časů, do kterých nás autorka nechá barvitě a sugestivně nahlédnout…
Thriller s poměrně překvapivým koncem, ale je pravda, že mě tahle forma střídání děje života Albrechta Dürera a současné doby moc nesedla, protože to rozbíjí napětí knihy a dost obtížně se pak kniha čte.

mcad

Milan Vodička: Den, kdy došli prachy

7. prosince 2010 v 21:07 | paulito
Jak "Velká krize" ve 30. letech změnila životy lidí a na co se máme připravit my. Věděli jste, že Velká krize podnítila vznik a rozvoj antikoncepce, reklamy nebo marketingu? Toto strhující čtivé vyprávění přináší stovky pozoruhodných lidských příběhů, ale i širších úvah. Dočtete se, jak krize nastupovala nenápadně a po tzv. krachu na newyorské burze ještě zdaleka neudeřila. Dozvíte se, jaké měla důsledky pro lidské osudy. Jak se přelila do Evropy a jak zasáhla Československo. Co na ni tenkrát platilo a co ji naopak prohloubilo. Zjistíte, že jste o tehdejší krizi až dosud nevěděli nic, anebo velmi málo. Kniha inspirativní a vzrušující.
Velice zajímavý pohled na dobu Velké krize na přelomu 20. a 30. let 20. století, hodnotící důvody a postup krize, ukazující život za této krize v Americe a některých zemích Evropy, včetně Československa a bořící několik mýtů o této krizi i o předválečném Československu. Vynikající a čtivá kniha, kterou doporučuji každému, koho zajíma historie 20. století.


den

Lilian Jackson Braun: Kočka, která uměla číst pozpátku

2. prosince 2010 v 10:12 | paulito
Jim Qwilleran na tom nebyl zrovna nejlíp, když ho, dříve špičkového žurnalistu, zaměstnal provinční list DAILY FLUXION, aby dodával zprávy z místní umělecké scény. Zrovna jeho, který by stěží poznal rozdíl mezi Sochou Svobody a Venuší z Mélu. Sotva se však bez valné chuti pustí do práce, začnou se dít děsivé věci. Někdo zpustoší galerii a přitom si očividně plete vraždu s uměleckým počinem. Především se ale Jim seznámí s Koko, siamským kocourem, který nejen že umí číst, ale také odvede lví podíl při objasňování záhadného vloupání. Tak vznikl úžasný tým, o kterém New York Times napsaly: DETEKTIVOVÉ ROKU. První z úspěšné série příběhů Kočka, která ....
Pohodová a dobře čitelná detektivka, určitě si přečtu i další díly z řady, prima čtení na volné chvíle, kdy se člověku nechce přemýšlet :-)

kocka1

Erich von Däniken: Vesmírné lety ve starověku

24. listopadu 2010 v 11:56 | paulito
V této knize se slavný záhadolog Erich von Däniken vydává po stopách dalších záhad naší planety a snaží se pro ně najít vysvětlení. Jak to, že prastaré zříceniny v africkém pralese přesně zobrazují oběžnou dráhu hvězd objevených teprve v minulém století? Je možné, že egyptské sfingy jsou genovými manipulacemi vytvoření kříženci? Pocházejí kilometry dlouhé, geometricky vyrovnané kamenné aleje v Bretani z nějaké zapomenuté astronomické vědy?
Další klasická dänikenovka, kde se autor snaží poukázat na různé ne zcela archeologií uspokojivě vysvětlené záležitosti a uvést je do souladu se svým přesvědčením o dřívějších nívštěvách mimozemšťanů. Kniha navazuje na televizní seriál, který by určitě mohl být velmi zajímavý.


vesmir

Jiří Kovařík: Čas Stoleté války

23. listopadu 2010 v 20:15 | paulito
V centru pozornosti leží konflikt, jenž zmítal Francií celých sto let. Osm příběhů zahrnuje vítězství Černého prince nad Francouzi u Poitiers, pestré válečnické i lidské osudy "ošklivého konetábla" du Guesclina, historii poslední křížové výpravy k Nikopoli a s ní spojeného osudu velmože Enguerranda de Coucyho, slavnou a ze Shakespearovy hry známou bitvu u Azincourtu, legendární obranu Orléansu vedenou Johankou z Arku i rytíři kolem ní, či soumrak rytířských časů věštící vítězství Arthura de Richemonta u Formigny. Pro českého čtenáře tvoří přitažlivou odbočku z většinou francouzských bojišť příběh bitvy u Grunwaldu, poněkud odlišný od známého románu Henryka Sienkiewicze i amerického velkofilmu Alexandra Forda.
Další vynikající a strhující kniha Jiřího Kovaříka, tentokrát o rytířstvu v dobách anflo-francouzského střetu, známém jako Stoletá válka s výjimkou bitev u Nikopole a u Grunwaldu, která zdaleka nebyla taková, jak ji známe ze Sinkiewiczovy knihy Křižáci. Kdopak ví, že česká účast na plsko-litevské straně nebyla v této bitvě právě slavná a že více Čechů a Moravanů bojovalo v bitvě na straně Řádu a že jen díky z větší část česko-moravské posádce neúadl po porážce německých rytířů do polských rukou jejich sídelní hrad Malbork? 


100val
grunwald

Joel Levy: Ztracená historie

22. listopadu 2010 v 8:21 | paulito
V této knize se vydáme po stopách několika největších záhad naší minulosti. Co vůbec byl svatý grál a kde se může skrývat dnes? Najdou se někdy ztracená díla Aristotelova nebo Shakespearova? A kde sní svůj věčný sen celá řada proslulých osobností, ať to byl Čingischán nebo Amelia Earhartová? Podíváme se na četné legendy z pradávných i méně vzdálených dob a probereme si teorie, jež se k nim vztahují. Protože autor přitom důsledně rozlišuje prokazatelná fakta od mýtů a pověstí, lehce zjistíme, nakolik a čemu vlastně můžeme věřit. Ale nebojte se, mnohá tajemství ještě zůstanou, aby nás lákala dál a dál..
Velice dobře napsaná, čtivá a zajímavá kniha, která se kromě už všeobecně známých záhad věnuje i tématům, které tak známé nejsou (Aristotelovy Dialogy, White Ship, Korunovační klenoty Jana Bezzemka). Jen musím říct, že překládat v češtině perská jména Kambýses jako Combyssos a Kyros jako Cyrus...hmm, hmm...

ztrac
 
 

Reklama