Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Knihy

Glen Cooper: Tajemství sedmého syna

7. července 2010 v 19:53 | paulito
Kniha, která se nejdříve tváří jako thriller a detektivka, kde je hlavním tématem hledání sériového vraha, ale nakonec je všechno úplně jinak. Osm obyvatel New Yorku dostane v létě 2009 pohlednici, na které je nakreslena rakev, k ní připsáno jejich jméno a datum úmrtí. A to se i vyplní. Na případ je nasazen zvláštní agent FBI Will Piper, alkoholik před důchodem a k ruce mu je Nancy Lipinská, nová snaživá agentka. Vrah je nazván tiskem vrahem Posledních dnů, ale jakékoliv spojení mezi vraždami je stále v nedohlednu. Willův spolužák, počítačový génius a neúspěšný spisovatel s traumatem z minulosti, pracuje v tajemné Oblasti 51. A další rovinou příběhu je narození sedmhé syna sedmého syna 7.7.777 na ostrově Wight, který je přijat do opatrování benediktinského kláštera ve Vectis. Z toho všeho smíchal Glen Cooper vynikající thriller s báječným nápadem, který sice z počátku vypadá složitě, ale báječně se čte a čtenář nakonec zjistí, cože se vlastně skrývá v Oblasti 51 a že vše v životě je vlastně již předurčeno. Mimochodem, konec světa nebude v roce 2012, ale až v roce 2027, takže si užijeme o něco více. Výborný nápad, poměrně originální a jiný mezi všemi těmi ostatky svatých a pokladech, co se vyrojily v poslední době, příběh a dobré čtení k vodě.

sedm

Nová dobrodružství Julese Verna

2. července 2010 v 20:04 | paulito
Sestavili Mike Ashley a Eric Brown

Jako malý kluk jsem jsem přelouskla snad všechno, co bylo u nás v knihovně od Vernea k mání a strávil nejedno odpoledne a večer nad dobrodružstvím jeho hrdinů a dodnes vzpomínám na báječná dobrodružství jeho hrdinů v knihách jako jsou Cesta do středu země, Cesta kolem světa za 80 dní, Děti kapitána Granta, Dva roky prázdnin, 20 tisíc mil pod mořem, Na kometě, Ocelové město, Pět neděl v balóně, Vynález zkázy a další a tak jsem nemohl oddolat a půjčil jsem si výběr povídek Verneových následovníků, kde je deset povídek autorů, kteří odkazují nebo navazují ve svých povídkách na jeho tvorbu a musím se přiznat, že jsem byl poměrně zklamán. Asi se nedá do pár stránek povídky vložit to, co dokázal Verne do svých románů, nebo už na to nemám věk, nebo prostě Jules Verne je Jules Verne a napodobit ho je příliš složité. Takže doporučuji asi jen skalním fanouškům jako takovou perličku a ostatní ať si nechají verneovky jen ve vzpomínkách, nebo si půjčí originál.

jverne

I. V. Možejko: Pod pirátskou vlajkou

2. července 2010 v 10:08 | paulito
Velice zajímavá kniha ruského autora o dějinách pirátství v Indickém oceánu a Pacifiku od 15. století do století 20. Začíná připlutím Vasco da Gamy do Indického oceánu a "obchodováním" Portugalců s Kalikatem a postupným objevováním dalších zemí v okolí Indického oceánu a budováním portugalské koloniální říše. Další kapitoly pokračují pronikáním anglických pirátů do Tichomoří, které započal slavný kapitán Francis Drake, jež jako druhý obeplul zeměkouli. Poté přichází na řadu nájezdy holandských, anglických a nakonec francouzských pirátů a jejich boje mezi sebou a se španělskými a domorodými plavidly. Popisovány jsou osudy známých osobností, jakými byli William Cavendish, Cornelis de Jong, Reyensen, William Dampier, Henry Avery, William Kidd a Robert Surcouf, stejně jako obchodování britské Východoindické společnosti. Jedna kapitola je věnována putování Mořice Augusta Beňovského z vyhnanství na Kamčatce do Číny. Další je věnována bílým rádžům Jamesi a Charlesi Brookovi, kteří vytvořili vlastní "království" na území Sarawaku (se slzou v oku jsem vzpomněl na hrdinného Sandokana, jež má předobraz ve vůdci domorodých Ibanů Rentapovi) a přes australské otrokáře, kteří unášeli domorodce z jejich ráje v Tichomoří do pekla bavlníkových plantáží (a to už byla americká občanská válka dávno za námi) se dostaneme až k století 20. a bojím německých a japonských křižníků a ponorek. Myslím, že téma pirátství mimo Karibik není u nás příliš známé a tak jsem se dozvěděl řadu nových informací. Jedinou výtku bych směřoval na překladatele z originálu, který sice zřejmě zná úskalí ruštiny, ale překládat jméno německého generála první světové války z tažení ve východní Africe jako von Lettow-Forbeck (správně samozřejmě Vorbeck).....

ppv

Memento mori

1. července 2010 v 11:20 | paulito
Editor Ondřej Jireš
Výborná antologie historické fantasy, nabitá humornými i hororovými (těmi více) povídkami, z nichž každou stojí za to přečíst, od českých a slovenských současných autorů. Ať již humorná Memento mori s trochu netradičním pohledem na vznik staroměstského orloje, temná Barva, kde je hlavním hrdinou malíř Sandro Botticelli, Kaltenštejná nevěsta o tom, co vše se skrývá ve sklepení hradu, Nový svět, kde autor popisuje jak to vlastně bylo s objevením Ameriky, Kanál mistra Leonarda o mořské panně, nebo Turkobijce o smrti krále Vladislava Jagellonského u Moháče, všechny se čtou jedním dechem a přinesou i trošku toho poučení o historii. Nejsem velkým příznivcem fantasy (maximálně ve formě rpg her), ale tato kniha mne zaujala a zřejmě si sem tam i nějakou Pevnost nebo podobné čtení půjčím.

Povídky:
- Pavel Renčín: Memento mori
- Alexandra Pavelková: Barva
- Leonard Medek: Kaltenštejnská nevěsta
- František Novotný: Nový svět
- Petra Neomillnerová: V náruči boží
- Jana Jůzlová: Kanál mistra Leonarda
- Juraj Červenák: Turkobijce

mm

Pokoj č. 13

29. června 2010 v 19:03 | paulito
Sbírka 11 duchařských hororových povídek z počátku 20. století, kterou sestavil Jiří Hanák. Já už jsem asi příliš ovlivněn filmovými horory, takže mě povídky příliš nezaujaly a prokousával jsem se jimi poměrně těžko, jednu po druhé, ale možná jen že letní počasí a čtení u vody není pro tyto příběhy to správné prostředí, nebo to jen není pro mě ta správná krevní skupina. Ale určitě si tato kniha najde svůj okruh fanoušků. Mně zaujal nejvíce Soudcův dům, kde napětí a hrůza pěkně gradovaly, jen ten konec byl takový.. asi příliš jednoduchý a rychlý. Nakonec ještě seznam povídek:
- Montague Rhodes James: Školní historka (A School Story)
- Charlotte Riddell: Dveře dokořán (The Open Door)
- Bram Stoker: Soudcův dům (The Judge's House)
- Rosa Mulholland: Hrůza v Hurly Burly (The Haunted Organist of Hurly Burly)
- Mary E. Wilkins-Freeman: Stíny na zdi (The Shadows on the Wall)
- Joseph Sheridan Le Fanu: Zlolajný kapitán Walshawe z Waulingu (Wicked Captain Walshawe of Wauling)
- Edith Wharton: Šedivá obálka (The Pomegranate Seed)
- William Fryer Harvey: Srpnové dusno (August Heat)
- Jerome Klapka Jerome: Partner k tanci (Dancing Partner)
- Edith Nesbit: Fialový automobil (The Violet Car)
- Montague Rhodes James: Pokoj číslo 13 (Number 13)

pokoj

Jan Tuček: ŠKODA zapomenuté vozy 1960-1990

28. června 2010 v 19:23 | paulito
Velmi zajímavá kniha o vzorcích a prototypech, které vznikly v automobilce Škoda do roku 1990, to, že tam vyvinuli hezký sportovní vůz, který se nedostal do výroby, ví dnes asi každý druhý a že za nezavedení takových vozů mohla tehdejší vládnoucí garnitura, ale je tam spousta dalších zajímavostí, o kterých jsem ani netušil. Nejsem velký fanda do aut, auta pro sebe si kupuji stylem "tohle se mi líbí", takže když jsem jel svého času koupit do AAA Felicii, přivezl jsem si Hyunadi Sonata a všechny kolem z toho mohl infarkt trefit, momentálně jezdím s Mercedes A (tady zvítězila praktičnost, město), ale kniha byla i pro mě přínosem. Po úvodu, následuje kapitola věnující se různým úpravám vozu Škoda 1000MB, roadster, kombi a sportovní Winnetou, který chtěli na podvozku Škoda vyrábět ve Švýcarsku. Dále víceúčelový zemědělský automobil, využitelný i v armádě, vozidla vyráběná na Novém Zélandu (jeep Trekka) a v Pákistánu  (užitkový Skopak) za pomoci Josefa Velebného, různé pokusy o vozidlo střední třídy, které v době lidového socialismu neměly šanci, sportovní kupíčka 1100 GT a Super Sport (upravený jako Ferat z filmu Upír z Feratu), plážové bugginy (je zajímavé, že o využití podvozků Škoda byl zájem i na Západě), spolupráce s NDR v rámci RVHP, která nikam nevedla a znamenala jen vyhozené peníze (Ossi raději zůstali u osvědčených Wartburgů a Trabantů), až po různé varianty, z nichž vyšla Škoda 105 a spolupráci s italskou karosárnou Bertone, ze které vznikl Favorit a Favorit Roadster (kolik jich asi ještě jezdí?). Kniha je psána spíše pro odbornější veřejnost, stojí kolem 400 Kč a autor napsal řadu dalších zajímavých knih o vozidlech východního bloku i jiných.

Škoda zapomenuté vozy
 
 

Reklama