Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Knihy

Peter C. Smith: Pěst z nebe

1. ledna 2011 v 19:45 | paulito
Kniha Pěst z nebe sledu je na osudech jednoho z nejvýznamějších japonských střemhlavých bombardovacích letců evoluci japonského námořního letectva i zrod tohoto letecké ho esa.
Po absolvování námořní akademie a leteckého výcviku se posléze stal Egusa velite lem 12. koku tai, aby pak vedl osmdesát jeden střemhlavý Aiči D1A1 Val druhé vlny útoku na Pearl Harbor, kde pod jeho velením střemhlavé bombardéry potopily americkou bitevní loď USS Nevada.
Později se velkou měrou v Indickém oceánu zasloužil o rozprášení britské Východní flotily. V bitvě u Midway byl explozí z paluby letadlové lodì Sórjú katapulto ván do moře a těžcce poraněn, aby se v roce 1944 opět vrátil do boje a padl v červnu po heroickém útoku na americké letadlové lodě.
První článek v roce 2011, tuhle knihu jsem už jen dočítal, zatímco jsem se snažil zmátořit po silvestrovské noci :-) Pohled na životní cestu pilota střemhlavých bombardérů Takašige Egusy i celého císařského námořního letectva od jeho vzniku, přes vrcholné úspěchy v bojích v Pacifiku a Indickém oceánu, rozhodující porážce u Midway až do jeho praktického zničení v roce 1944.


pzn

Frank Miller: Sin City 3, Velká tučná zabijačka

26. prosince 2010 v 18:23 | paulito
Dwight McCarthy se pokusí pomoci své současné přítelkyni, zbavit se neodbytného bývalého ctitele. Situace se nevyvine přesně podle jeho představ a nakonec to všechno skončí usekanými hlavami, vybuchujícími auty a hlavně velkou tučnou zabijačkou.

sin3

Frank Miller: Sin City 2, Ženská, pro kterou bych vraždil

25. prosince 2010 v 4:38 | paulito
Druhá kniha ze série Sin City - Město hříchu vznikla v podobě šesti samostatných sešitů, na rozdíl od předešlého dílu Drsný sbohem (vyšlo v roce 2005), který byl původně členěn na třináct krátkých pokračování. Kniha je kompaktnější, děj svižněji ubíhá a o zvraty není nouze. Kresba je propracovanější, s výraznější hrou světel a stínů. Podle vnitřní chronologie série Sin City se děj odehrává částečně před a sousledně s dějem prvního dílu série - Drsným sbohem. Proto se zde opět můžeme setkat s Marvem (ve filmu Sin City ho ztvárnil Mickey Rourke). Dwight McCarthy je hlavní postavou také třetího pokračování Sin City - Velká tučná zabijačka, které vyšlo v roce 2006. Ve filmové verzi hrál Dwighta Clive Owen.
Prostě Sin City, jednoduché, drsné, vražedné, lehce šílené...

sin2

Jiří Kovařík: Soumrak rytířstva

24. prosince 2010 v 20:07 | paulito
Rytířské bitvy a osudy IV.
Soumrak rytířstva, čtvrtý a závěrečný svazek projektu Rytířské bitvy a osudy, vypráví o posledních rytířských střetech a osobnostech "podzimu středověku", o časech, kdy na bojištích získávaly hlavní slovo neurozená pěchota a střelné zbraně. Válkou růží projdeme přes bitvu u Towtonu, staneme se svědky vzestupu i pádu "Králotvůrce" Warwicka a budeme uvažovat, kde i jak došlo k poslednímu boji krále Richarda III. Skrze tři rychle za sebou jdoucí bitvy, Grandson, Murten a Nancy, spatříme trpký konec rytířské slávy burgundského vévody Karla Smělého, budeme sledovat boje hrdých Maurů i pyšných španělských rytířů o Granadu. Skrze bitvu u Fornova a životní osudy Pierra Bayrda, jemuž dali už současníci přídomek Rytíř bez bázně a hany, se přeneseme do posledních rytířských střetů na italských bojištích, za nimiž udělala tečku bitva u Pávie, kterou ani jedna strana nechtěla...
Další vynikající kniha Jiřího Kovaříka, která ukazuje dobu, kde se válka mění ze zábavy urozených díky střelným zbraním na řemeslo profesionálních žoldnéřů, lancknechtů.


sr

Valerio Evangelisti, Francesco Mattioli: Eymerikův hněv

12. prosince 2010 v 8:54 | paulito
Valerio Evangelisti se stal světoznámým cyklem románů o inkvizitorovi Eymerikovi, známé historické postavě. Eymerikův hněv je zdařilým pokusem převést tyto temné příběhy do komiksové formy, která vyniká velmi zdařilou a autentickou kresbou zkušeného Franceska Mattioliho. V roce 1341 došlo v Pyrenejích k masakru heretické sekty katarů, které se zúčastnil i mladý dominikán Nicolas Eymeric. Od té doby jej pronásleduje tíživý sen o upálení rodičů malé holčičky a pohled na její panenku, hořící v trávě. Eymerikův učitel, inkvizitor Dalmau, jej tehdy nabádal, aby se snažil zatvrdit vůči podobným scénám. Po jedenadvaceti letech, v roce 1362, se Eymeric vzdává své funkce inkvizitora a odchází do dominikánského kláštera v Geroně. Tam však dostává od papeže Inocence VI. vzkaz, kterým je povoláván do jeho služeb. Se společníkem, fráterem Pedrem Bagueny, odjíždí do Cahorsu, aby zde vyšetřil smrt dvou inkvizitorů a zničil záhadnou sektu luciferiánů. Quercy, kde se nachází město Cahors, je jednou z oblastí Francie okupovaných Angličany. Eymeric postupně rozplétá klubko intrik a temných tajemství, ale jeho noční můra se vrací.
Tentokrát komiks, ale celkem solidní na pomezí detektivky a hororu, vše vsazeno do mně dobře známých kulis Stoleté války. Doufám, že od těchto autorů seženu v knihovně ještě něco dalšího.


eymer

Giacinta Caruso: Magický čtverec Albrechta Dürera

7. prosince 2010 v 21:14 | paulito
Tajemství slavného malíře sahá až do dnešních dnů… Od autorky knih Zahrada pozemských rozkoší a Rembrandtův trojúhelník. Když klient známé londýnské advokátky zdědí obraz, který by mohl být dílem renesančního malíře Albrechta Dürera, bez renomovaného znalce umění se to neobejde. A profesor Duncan Beck je nejlepší z nejlepších. Ani on, ani advokátka Celia Swintonová ovšem netuší, že je brzy čeká krvavé překvapení… Pokud nechtějí oba skončit ve vazbě pro podezření z vraždy, nezbývá jim než dopadnout skutečné vrahy. Zdá se, že kromě obrazu jde také o jakýsi záhadný předmět, jehož původ sahá až do Dürerových časů, do kterých nás autorka nechá barvitě a sugestivně nahlédnout…
Thriller s poměrně překvapivým koncem, ale je pravda, že mě tahle forma střídání děje života Albrechta Dürera a současné doby moc nesedla, protože to rozbíjí napětí knihy a dost obtížně se pak kniha čte.

mcad

Milan Vodička: Den, kdy došli prachy

7. prosince 2010 v 21:07 | paulito
Jak "Velká krize" ve 30. letech změnila životy lidí a na co se máme připravit my. Věděli jste, že Velká krize podnítila vznik a rozvoj antikoncepce, reklamy nebo marketingu? Toto strhující čtivé vyprávění přináší stovky pozoruhodných lidských příběhů, ale i širších úvah. Dočtete se, jak krize nastupovala nenápadně a po tzv. krachu na newyorské burze ještě zdaleka neudeřila. Dozvíte se, jaké měla důsledky pro lidské osudy. Jak se přelila do Evropy a jak zasáhla Československo. Co na ni tenkrát platilo a co ji naopak prohloubilo. Zjistíte, že jste o tehdejší krizi až dosud nevěděli nic, anebo velmi málo. Kniha inspirativní a vzrušující.
Velice zajímavý pohled na dobu Velké krize na přelomu 20. a 30. let 20. století, hodnotící důvody a postup krize, ukazující život za této krize v Americe a některých zemích Evropy, včetně Československa a bořící několik mýtů o této krizi i o předválečném Československu. Vynikající a čtivá kniha, kterou doporučuji každému, koho zajíma historie 20. století.


den

Lilian Jackson Braun: Kočka, která uměla číst pozpátku

2. prosince 2010 v 10:12 | paulito
Jim Qwilleran na tom nebyl zrovna nejlíp, když ho, dříve špičkového žurnalistu, zaměstnal provinční list DAILY FLUXION, aby dodával zprávy z místní umělecké scény. Zrovna jeho, který by stěží poznal rozdíl mezi Sochou Svobody a Venuší z Mélu. Sotva se však bez valné chuti pustí do práce, začnou se dít děsivé věci. Někdo zpustoší galerii a přitom si očividně plete vraždu s uměleckým počinem. Především se ale Jim seznámí s Koko, siamským kocourem, který nejen že umí číst, ale také odvede lví podíl při objasňování záhadného vloupání. Tak vznikl úžasný tým, o kterém New York Times napsaly: DETEKTIVOVÉ ROKU. První z úspěšné série příběhů Kočka, která ....
Pohodová a dobře čitelná detektivka, určitě si přečtu i další díly z řady, prima čtení na volné chvíle, kdy se člověku nechce přemýšlet :-)

kocka1

Erich von Däniken: Vesmírné lety ve starověku

24. listopadu 2010 v 11:56 | paulito
V této knize se slavný záhadolog Erich von Däniken vydává po stopách dalších záhad naší planety a snaží se pro ně najít vysvětlení. Jak to, že prastaré zříceniny v africkém pralese přesně zobrazují oběžnou dráhu hvězd objevených teprve v minulém století? Je možné, že egyptské sfingy jsou genovými manipulacemi vytvoření kříženci? Pocházejí kilometry dlouhé, geometricky vyrovnané kamenné aleje v Bretani z nějaké zapomenuté astronomické vědy?
Další klasická dänikenovka, kde se autor snaží poukázat na různé ne zcela archeologií uspokojivě vysvětlené záležitosti a uvést je do souladu se svým přesvědčením o dřívějších nívštěvách mimozemšťanů. Kniha navazuje na televizní seriál, který by určitě mohl být velmi zajímavý.


vesmir

Jiří Kovařík: Čas Stoleté války

23. listopadu 2010 v 20:15 | paulito
V centru pozornosti leží konflikt, jenž zmítal Francií celých sto let. Osm příběhů zahrnuje vítězství Černého prince nad Francouzi u Poitiers, pestré válečnické i lidské osudy "ošklivého konetábla" du Guesclina, historii poslední křížové výpravy k Nikopoli a s ní spojeného osudu velmože Enguerranda de Coucyho, slavnou a ze Shakespearovy hry známou bitvu u Azincourtu, legendární obranu Orléansu vedenou Johankou z Arku i rytíři kolem ní, či soumrak rytířských časů věštící vítězství Arthura de Richemonta u Formigny. Pro českého čtenáře tvoří přitažlivou odbočku z většinou francouzských bojišť příběh bitvy u Grunwaldu, poněkud odlišný od známého románu Henryka Sienkiewicze i amerického velkofilmu Alexandra Forda.
Další vynikající a strhující kniha Jiřího Kovaříka, tentokrát o rytířstvu v dobách anflo-francouzského střetu, známém jako Stoletá válka s výjimkou bitev u Nikopole a u Grunwaldu, která zdaleka nebyla taková, jak ji známe ze Sinkiewiczovy knihy Křižáci. Kdopak ví, že česká účast na plsko-litevské straně nebyla v této bitvě právě slavná a že více Čechů a Moravanů bojovalo v bitvě na straně Řádu a že jen díky z větší část česko-moravské posádce neúadl po porážce německých rytířů do polských rukou jejich sídelní hrad Malbork? 


100val
grunwald

Joel Levy: Ztracená historie

22. listopadu 2010 v 8:21 | paulito
V této knize se vydáme po stopách několika největších záhad naší minulosti. Co vůbec byl svatý grál a kde se může skrývat dnes? Najdou se někdy ztracená díla Aristotelova nebo Shakespearova? A kde sní svůj věčný sen celá řada proslulých osobností, ať to byl Čingischán nebo Amelia Earhartová? Podíváme se na četné legendy z pradávných i méně vzdálených dob a probereme si teorie, jež se k nim vztahují. Protože autor přitom důsledně rozlišuje prokazatelná fakta od mýtů a pověstí, lehce zjistíme, nakolik a čemu vlastně můžeme věřit. Ale nebojte se, mnohá tajemství ještě zůstanou, aby nás lákala dál a dál..
Velice dobře napsaná, čtivá a zajímavá kniha, která se kromě už všeobecně známých záhad věnuje i tématům, které tak známé nejsou (Aristotelovy Dialogy, White Ship, Korunovační klenoty Jana Bezzemka). Jen musím říct, že překládat v češtině perská jména Kambýses jako Combyssos a Kyros jako Cyrus...hmm, hmm...

ztrac

Václav Jiřík: Klatovské oprátky

13. listopadu 2010 v 7:21 | paulito
Děj této knihy ze žánru literatury faktu nás zavádí do prvních poválečných let. Před českou společností stál mimo jiné úkol vyrovnat se s dobou okupace. A také potrestat ...
Kniha podává celkem vyčerpávajícím způsobem pohled na Klatovsko za okupace, na život pod německou vládou, na udavače, zdejší Němce, příslušníky SD a Gestapa. Určitě zajímavá pro každého rodáka, jsem zvědav, jestli někdo zpracuje takto dějiny Domažlicka, ale musím se přiznat, že jsem se jí poměrně dlouho a složitě "prokousával". Popisuje práci poválečných retribučních soudů a také mnohdy to, jak změněné podmínky probouzejí v lidech to nejhorší...


klatov

Petr Vokáč: Nevyjasněné záhady II. tisíciletí

11. listopadu 2010 v 11:40 | paulito
Kniha letem světem různými záhadami, dobré jako čtení do autobusu nebo k vodě, ale žádnou z nich se nezabývá hlouběji, vždy jen krátký popis, několik otázek k tomu, příliš povrchní. Od egyptských pyramid až po moderní technologie splácané vše možné dohromady.

zahady

Zora Beráková: Marné návraty

9. listopadu 2010 v 9:47 | paulito
Pestrý a napínavý historický román z pobělohorské doby. Román Marné návraty navazuje na v Mf vydanou knihu Konec hodokvasu, tvoří však samostatný literární celek. Je to příběh umírajících nadějí české emigrace po bitvě na Bílé hoře. V centru děje je především hrabě Thurn, neúnavný poutník po evropských bojištích. Přes opakovaná zklamání se křečovitě drží bláhové naděje, že se s ostatními emigranty vrátí do vlasti. Když pozná, že evropským panovníkům je česká věc lhostejná a sledují pouze vlastní mocenské cíle, upne se k Albrechtu z Valdštejna jako k jediné naději na znovunastolení předbělohorských poměrů v Čechách. Valdštejnův vrah zahubí i tuto poslední naději a životem zklamaný Thurn umírá daleko od vlasti nad Rižským zálivem, kde moře sto dní v roce nerozmrzá.
Poměrně zajímavý pohled na dobu panování Fridricha Falckého v Čechách a marné naděje české pobělohorské emigrace, jejímž vůdcem byl Jindřich Matyáš Thurn, na návrat do vlasti a zvrácení poměrů ve svůj prospěch. Jako i o mnoho později byli Češi jen malým kolečkem v celoevropském kontextu. Jinak ale kniha obsahuje příliš dlouhýnčasový úsek, než aby byla jiná, než jen zkratkovitá, což je možná škoda.


marne

David G. Williamson: Zrazené Polsko

5. listopadu 2010 v 18:15 | paulito
Hitlerův vpád do Polska v září 1939 a dýka, kterou v jeho průběhu vrazil Sovětský svaz Polsku do zad, znamenaly první brutální akt druhé světové války. Avšak celé toto tažení bývá často přehlíženo na úkor ostatních monumentálních střetnutí, která následovala v dalších následujících šesti letech. David Williamson ve své aktuální a myšlenkově provokativní studii rekonstruuje každou etapu tažení až do nejmenších podrobností. Prostřednictvím zážitků očitých svědků a účastníků válečných událostí, vojáků i civilistů přináší kniha živý a bezprostřední obraz akcí. Autor také vyvrací mnohé všeobecně rozšířené mýty spjaté s touto kampaní, jako je třeba tvrzení o tom, že polské letectvo bylo zničeno hned na začátku bojů, anebo o útocích polské kavalerie proti německým tankům. V závěrečné části ukazuje bezprostřední následky polské kapitulace: rozdělení Polska mezi Stalinův Sovětský svaz a Hitlerovo Německo, stejně jako tragické osudy polských válečných zajatců. 
V této knize je sice pár zajímavých údajů, ale jinak už jsme četl knihy lepší, je zde řada nepřesností, takže spíš jen pro někoho, kdo se zabývá druhou světovou válkou a hledá nové pohledy a informace.

polsko

Erich von Däniken: Ve jménu Dia

27. října 2010 v 11:08 | paulito
Tvorové napůl člověk, napůl zvíře, kteří disponují neuvěřitelnou silou; létající stroje, jejichž popis se nápadně podobá moderní kosmické lodi; plavidla, která se nečekaně vynořují z moře jako dnešní ponorky; hrdinové Jason či Odysseus vybavení nadlidskými schopnostmi - jsou to jen fantasmagorie několika snílků a vypravěčů? Právě naopak. Autor objevil množství stop, které naznačují, že před tisíciletími opravdu mohla na zeměkouli existovat technicky značně vyspělá kultura.
Klasická dänikenovka, alternativní pohled na cestu Argonautů, Odysseovu, Tróju, Atlantidu, prostě helénská doba. Komu se Däniken líbí, ocení, ale je možné to brát i jako prima sci-fi :-)

danik

Jiří Kovařík: Rytířská krev

14. října 2010 v 11:30 | paulito
Druhý svazek čtyřdílného projektu Rytířské bitvy a osudy barvitě líčí válečnictví a rytířské zvyky konce raného a počátku vrcholného středověku. Osudy hraběte z Montfortu a vikomta Trencavela provází čtenáře nesmiřitelnou válkou s Albigenskými na jihu Francie, střetem křesťanských rytířů s Mongoly u Lehnice, dvěma bitvami u Coutrai a Bannockburnu, kde rytířské vojsko začaly porážet houfy neurozené pěchoty. Dvě obsáhlé části jsou věnovány posledním bitvám dvou českých králů, v nichž se pátrá po pravdě o smrti Přemysla Otakara II. u Dürnkrut a Jana Lucemburského u Crécy-en-Ponthieu. Jde o čtivou a nenásilnou sondu do válečnických zvyklostí, rytířských ideálů, jež se nejednou s realitou kříží, událostí, vojenské techniky, historie zbraní, zbroje a jejich použití.
Opravdu velmi čtivá kniha, líčící nejdůležitější bitvy středověku v letech 1208-1346 a bořící řadu zavedených mýtů, třeba o Přemyslu Otakarovi II., jehož vykresluje jako statečného rytíře, ale špatného stratéga.

rytkrv

David Wishart: Nero

2. října 2010 v 11:50 | paulito
Titus Petronius Niger se stane Luciovým (Neronovým) poradcem ve věcech vkusu a císař si jej ihned zamiluje. Titus zjišťuje, že s panovníkem ho pojí mnoho společného v názorech na barbarský Řím. Ve službách Lucia musí také tajně plnit úkol Seneky a Burra - zaměstnávat císaře, aby nikdy nezjistil, co znamená slovo moc a nestal se tak následovníkem krutého Caliguly.
Tacitus ve svých Análech (XVI, 18 a násl.) uvádí, že Petronius byl prokonzulem v Bithýnii. Prokonzul Titus Petronius byl osobním přítelem císaře Nerona, který jej učinil "rozhodčím ve věcech vkusu" (arbiter elegantiarum). Po neúspěšném Pisonově pokusu o státní převrat ho pretoriánský prefekt Tigellinus, který byl jeho konkurentem v boji o císařovu přízeň, obvinil z účasti na spiknutí. Petronius byl tak v roce 66 n.l. přinucen spáchat sebevraždu. Ještě před svou smrtí podle Tacita napsal Neronovi dopis na rozloučenou, ve kterém podrobně vypsal císařovy zločiny a vypsal spolupachatele. Tacitus zdůrazňuje stoický charakter Petroniovy sebevraždy, když uvádí, že po stvrzení inkriminovaného dopisu nezapomněl zlomit svůj pečetní prsten, aby zabránil jeho zneužití.
Tak tahle kniha je vynikající a velice dobře se čte, tím jak je vyprávěna z pohledu Petronia a tak připomíná stylem i humorem některé americké detektivky. Na každému tenhle způsob musí vyhovovat, ale mně se to líbí a mooc. Je to trochu jiný arbiter elegantiarium, než jak ho znám z knihy Henrika Sienkiewicze Quo Vadis (jedna z nejúžasnějších knih o starověkém Římě vůbec), modernizovaný, ale pořád dobrý.
es2010

James Rollins: Klíč soudného dne

25. září 2010 v 20:36 | paulito
Na Princetonské univerzitě umírá v laboratoři, kde se pracuje s nebezpečným biologickým materiálem, úspěšný genetik. V římské bazilice sv. Petra je nalezen mrtvý vatikánský archeolog. V Africe je u tábora Červeného kříže zavražděn syn amerického senátora. Tři vraždy na třech kontinentech spojuje děsivý detail: všechny oběti jsou označeny druidským pohanským symbolem, který jim někdo vypálil do kůže. Bizarní úmrtí přinutí velitele Graye Pierce a Sigma Force závodit s časem: musejí vyluštit záhadu, jejíž kořeny sahají do dávné minulosti k šokujícímu zločinu proti lidskosti zakódovanému v tajemném středověkém rukopisu. První vodítko se objeví v mumifikovaném těle pohřbeném na anglickém rašeliništi - a jedná se o hrůzné tajemství, které ohrožuje celý svět. S pomocí dvou žen ze své minulosti - bývalé milenky a nové partnerky - musí Gray poskládat z jednotlivých střípků děsivou pravdu. Odhalení však není zadarmo a pro záchranu budoucnosti je nucen obětovat jednu z žen po svém boku. Sigma Force čelí největší hrozbě lidstvu v dobrodružství, které sahá od římského Kolosea přes ledové norské vrcholky a rozvaliny středověkých opatství k zapomenutým hrobkám keltských králů. Nejhorší noční můra je uvězněna v talismanu pohřbeném dávno mrtvým světcem - v artefaktu známém jako Klíč soudného dne.
Další vynikající dobrodružná kniha Jamese Rollinse s agenturou Sigma Force a Grayem Piercem v akci, tentokrát v boji proti atentátu na lidskou populaci biologickou zbraní z temného středověku. A další knížka, u níž se člověk musí přemlouvat, aby už šel spát a nepustil se do další kapitoly :-) krom akce se dozví i lecos zajímavého z dějin Británie po odchodu Římanů.

ksd

Jones Terry, Alan Ereira: Barbaři

22. září 2010 v 20:37 | paulito
V knize se autoři pokusili vyvrátit obecně zažitou představu, že Římané ostatní národy výrazně převyšovali, a proto se jim podařilo vytvořit velké impérium. Tento názor se rozšířil, neboť většina historických pramenů byla vytvořena samotnými Římany. Terry Jones, člen skupiny Monty Pythonův létající cirkus a nyní popularizátor historie, spolu s profesorem Alanem Ereirou, nám dějiny Říma podávají z pohledu "barbarů", což je v tomto případě obecný termín pro kmeny západní a severní Evropy a částečně i Středního východu. Ve skutečnosti byli Keltové, Germáni, Vandalové, Řekové, Peršané, Hunové i Gótové technologicky, ekonomicky i intelektuálně minimálně na stejné úrovni jako Římané, jen bohužel stáli v boji na nesprávné straně. Publikace, která doprovází stejnojmenný seriál televize BBC, velmi čtivým způsobem přibližuje méně známé aspekty z dějin Říma.
Výborně napsaná kniha, kterou doporučuji každému zájemci o dějiny antiky a starověkého Říma, mapující soupeře Říma od Vercingetorixe až po Attilu, podávající zajímavé souvislosti ve vývoji dějin a ukazující, jak dějiny, které jsou dnes v podstatě oficiální, nejsou až tak pravdivé, jen psané vítězi, jimiž byly Římská říše a následně katolická církev.
barb

Clive Cussler, Jack Du Brul: Korzár

15. září 2010 v 8:00 | paulito
Už v pěti románech přivedl Clive Cussler své čtenáře na palubu Oregonu, na první pohled zchátralého plavidla plného supermoderního vybavení, jemuž velí odvážný jednonohý kapitán Juan Cabrillo. A teď Oregon a jeho posádka čelí dosud největší výzvě. Korzáři jsou piráti a jako takoví se vyskytují v mnoha podobách. Například jako piráti, kteří na konci osmnáctého století a na začátku devatenáctého dobyli Berberské pobřeží, současní piráti, kteří zamořují vody Afriky a Asie, a piráti… kteří jsou ve skutečnosti něčím jiným. Když se cestou na summit v Libyi zřítí letadlo ministryně zahraničních věcí Spojených států, CIA, která Libyjcům nedůvěřuje, najme Cabrilla, aby pohřešovanou ministryni našel. Posádka lokalizuje letadlo, ale ministryně je pryč. Ukáže se, že nový libyjský ministr zahraničních věcí má s konferencí jiné plány, takové, jejichž realizaci Cabrillo nemůže dopustit. Ale jak to všechno souvisí s dvě stě let starou námořní bitvou a století starými islámskými svitky, které jsou Libyjci podle všeho odhodlaní získat? Snaha najít odpovědi na tyto otázky zavede Cabrilla do minulosti a pak i do další nebezpečné bitvy na moři, tentokrát proti islámským teroristům, na jejímž výsledku zavisí budoucnost národů.
Kniha začíná pro Evropany poněku méně známou epizodou boje amerického námořnictva proti berberským pirátům z Tripolisu, jimž, a to mě poměrně překvapilo, řada evropských vlád ještě v 18. století platila výkupné, aby nenapadaly jejich lodě, takže Středozemní moře nebylo ještě na počátku 19. stletí vůbec bezpečné. Jinak běžný standard Cusslerových románů, čtivá dobrodružná kniha, i když v tomto případě se na můj vkus příliš přiklonila na stranu politického thrilleru na úkor archeologie, pokladů a historie. Mimochodem Kaddáfí coby oběť vydírání islámských teroristů... hmmm :-)

korz

Paul Christopher: Rembrandtův portrét

8. září 2010 v 10:19 | paulito
Ve víru honby za pokladem. Mladou archeoložku Finn Ryanovou, která pracuje pro londýnskou aukční síň, potká nenadálé a velmi nepravděpodobné štěstí. Společně s pohledným mladým šlechticem Billym Pilgrimem zdědí dům v Amsterdamu, nákladní loď plavící se při březích Bornea v jižním Pacifiku a obraz - podle všeho padělek Rembrandta. Padělek však skrývá pravý Rembrandtův portrét, v němž se zase ukrývá klíč k rozluštění záhady staré celá staletí. Finn a Bill však nejsou jediní, kdo ví, co všechno je v sázce - a co čeká na vyzvednutí na dně jižního Pacifiku.
Tak tomu říkám opravdu dobrá dobrodružná kniha pro oddychovou četbu... děj není příliš komplikovaný, nejsou zde hluchá místa a i když se autor nevyhne obvyklým klišé (krásný šlechtic v džínách + krásná kunsthistorička), ani to moc nevadí. Navíc nápad není špatný, pro evropského čtenáře, otráveného již x knihami o templářích a církvi znamená zcela jiné téma příjemnou změnu. Hlavní cenou pro zúčastněné (již zmíněný šlechtic a kunsthistorička), malajský revolucionář a pirát a singapurský policista se skrývá na civilizaci neznámém ostrově v podobě pokladu středověkého čínského admirála a japonského válečného zlatého pokladu... doporučuji.

rembr

C.J. Sansome: Vladař

5. září 2010 v 9:26 | paulito
Trůn Tudorovců je ohrožen Na podzim roku 1541 zamířil anglický král Jindřich VIII. na velkolepou královskou vizitaci do Yorku, aby zde zastrašil vzpurné poddané. Cestuje s ním i právník Matthew Shardlake se svým pomocníkem Jackem Barakem. Vražda yorského skláře spustí řetězec událostí, jimiž se právník zaplétá do tajemných souvislostí, sahajících nejen k vězni na hradě, ale i k samotné královské rodině. Právě v době vladařovy návštěvy ve městě narazí Shardlake na tajné dokumenty, které by v konečném důsledku mohly otřást i samotným trůnem Tudorovců…
Další vynikající kniha britského autora Sansomeho, ještě lepší než předchozí Temný oheň, přibližující dobu vlády Jindřicha VIII. a události vedoucí k popravě jeho manželky Kateřiny Howardové a střetu reformistů s katolíky a pověstí o neurozeném původu tohoto krále. Kniha má přes 500 stran a přesto se člověk ani chvilku nenudí a dalším vynikajícím počinem této knihy je poznámka na závěr, kde autor objasňuje, co z jeho knihy je pravda a co fabulace. Prostě úplně báječná historická detektivka tak, jak jí umějí asi jen britští autoři a u nás Vlastimil Vondruška. 

vladar

Dawid Hewson: Čas zemřít

27. srpna 2010 v 14:04 | paulito
Napínavý detektivní příběh, který se odehrává uprostřed nejparnějšího měsíce roku v Římě. Objevuje se zde záhadný sériový vrah, který své oběti před smrtí krutě mučí - snaží se tak napodobit mučednickou smrt raně křesťanských světců. Detektivové Costa a Rossi, kteří dostanou za úkol tento případ vyřešit, narážejí při své práci na řadu překážek ze strany nadřízených a Vatikánu. Celý případ jen zkomplikuje, když se jeden z detektivů zamiluje do tajemné ženy, kolem níž se všechny tyto záhadné vraždy točí.
Na obálce je napsáno, že je to lepší než Šifra mistra Leonarda... není  aje to halvně o něčem úplně jiném. Neřeší se tam žádná církevní tajemství, jsou tam jen lidé z Vatikánu, zapletení do série vražd, jejichž cílem je odstranění nepohodlného kardinála, který zpronevěřil peníze mafie a podnikatelů. Takže předlohou jsou skutečné události kolem banky Ambrosiana (pokud se pamatuju, možná už ne, bylo to dost dávno). Jinak kniha má velmi dobrý start, ale pak následuje dost nudná a dlouhá střední část, kdy se spíše než pátrání věnuje psychologii a pak azse dobrý závěr.. ale v každém případě, pokud se mi dostane do ruky další kniha tohoto autora, určitě si ji přečtu.

cz

Jiří Kovařík: Válka královen

19. srpna 2010 v 11:58 | paulito
Příběhy z francouzských dějin

První svazek projektu, který čtenáře postupně provede francouzskými dějinami od časů Merovejců, nejstarší královské dynastie, až po napoleonskou dobu. Příběhy zde shromážděné vypráví o dramatických událostech, z nich mnohé jsou dodnes opředeny otazníky. Povedou nás od nesmiřitelného boje merovejských královen Bruhnildy a Fredegundy přes otazníky kolem smrti legendárního rytíře Rolanda k příběhu tragické lásky Abélarda a Héloisy či krvavému soupeření Burgundů a Armagnaků. Líčí násilnou smrt mnoha mocných, vzestupy a pády, urputná obléhání hradů i jejich obranu, bitvy a souboje a dotýkají se i velkých záhad, které dodnes vzrušují svět: tajemství katarského hradu Montségur, otazníků kolem zániku templářského řádu či toho, zda Johanka z Arku skutečně skončila na hranici. Známý autor literatury faktu v této poutavě psané knize bohatě využil dobové kroniky i historickou francouzskou literaturu, českému čtenáři většinou těžko dostupnou.
Velmi poutavě napsaná kniha, kde je možné se dozvědět mnoho zajímavostí z dějin středověké Francie, ať už událostí více (templáři, Johanka z Arku) či méně (smrt Ludvíka Orleánského) známých, více či méně důležitých. Doporučuji každému zájemci o historii středověku nebo dějiny Francie a rád si přečtu další díl.

kralo
 
 

Reklama