Život bez knih a zážitků je jen promarněný čas....

Knihy

Jozef Karika: Strach

Pondělí v 20:51 | paulito
Mysteriózní thriller plný hrůzy. Vyhořelý třicátník se po letech vrací do příměstské čtvrti na úpatí hory, která ukrývá mrazivé tajemství - ve výjimečně chladných zimách se tam ztrácejí děti. Společně s bývalou láskou a kamarády musí čelit nejen zlomyslné síle, ale i stínům vlastní minulosti. Všechny pády a zklamání, které do té doby zažil, jsou ničím proti peklu číhajícímu na místech, kde vyrůstal. Autor bestsellerů Jozef Karika v děsivém příběhu s nadpřirozenými prvky přináší i citlivé vyprávění o tom, jak naše životy ovlivňuje dětství a všechno, co jsme jako děti zažili. "Při psaní mi nešlo jen o dynamický příběh - chtěl jsem čtenářům naservírovat i pořádnou dávku strachu. Pokud jsem po dopsání kapitoly sám nespal u rozsvíceného světla, nebyl jsem spokojený. Naopak, když se mi podařilo sebe samého pořádně vyděsit, bral jsem to jako známku úspěchu," prozrazuje autor.

Vůbec to není špatné, jen ten konec je takový trochu moc divoký, že bych vyrazil do Ružomberku? :-)

Eric H. Cline: 1177 př. kr. zhroucení civilizace a invaze mořských národů

Pátek v 18:16 | paulito
Co způsobilo oslabení a v některých případech i zánik vyspělých civilizací a měst ve východním Středomoří, jakými byly Egypt, Chetitská říše nebo třeba kosmopolitní obchodní přístav Ugarit na konci 13. století př. Kr. - v období, které můžeme s jistou rezervou označit jako"první mezinárodní věk" v dějinách lidstva? Jak vlastně v těchto oblastech došlo k nástupu"doby železné" a jaký to mělo význam pro formování kořenů dnešní "západní" kultury? Tyto změny jsou tradičně spojovány s příchodem tzv. mořských národů. Můžeme je ale z větší části přičíst jednomu faktoru, události a datu, nebo spíše sérii katastrof a dominovému efektu, posílenému vzájemným propojením tehdejších politických útvarů? Na tyto otázky, zajímavé mimo jiné i díky svým paralelám se současností, se pokouší poctivě a zároveň čtenářům přístupně odpovědět přední americký archeolog a historik Eric H. Cline.

Vynikající kniha o konci doby bronzové, kdy se Středomoří propadlo do doby temna.. jen vlastně pořád nevíme proč.

Yrsa Sigurdardottir: Pamatuji si vás všechny

8. března 2019 v 18:19 | paulito
Tajemná zmizení a ještě tajemnější obyvatelé opuštěné vesnice… královna islandské krimi přichází s dalším mrazivým thrillerem. Když se tři mladí lidé z Reykjavíku rozhodnou, že koupí dům v opuštěné obci v pustých západních fjordech, netuší, co všechno je tam čeká. Co bude odhaleno a co probuzeno. Gardar, jeho žena Katrín a společná kamarádka Líf se chtějí pustit do renovace domu, ale brzy se začnou dít divné věci. Na podlaze se objevují mokré šlápoty, někdo trousí po pokojích mořské mušle, ozývají se podivné zvuky. Mobily se jim záhadně vybijí a loď pro ně má přijet až za několik dní. Jiná cesta z oněch mrazivých pustin nevede. Jsou tu úplně sami. Nebo ne…? V malém městečku na druhé straně fjordu vyšetřuje policistka Dagný spolu se svým kamarádem, psychiatrem Freyrem, sérii nepřirozených úmrtí. Stopa vede do zaprášených archivů s policejními složkami z minulého století. Jak by ale tehdejší zločiny mohly souviset s nedávným záhadným zmizením Freyrova malého syna? Záhady se vrší jedna na druhou a pomalu se začínají propojovat do řetězce děsivých událostí. Příšerná pravda musí být odhalena. Ale pokud byste si snad chtěli říct "Vždyť je to jen spisovatelčina fantazie", nebuďte si tak jistí a vězte, že příběh je (přinejmenším zčásti) postaven na skutečných událostech.

Dlouho jsme nevěděl, jestli to je detektivka nebo horor, ale nakonec to bylo obojí a bylo to vynikající, i když v podstatě to byl jen řetěz nešťastných náhod...

John Sandford, Ctein: Mise Saturn

21. února 2019 v 19:46 | paulito
Píše se rok 2066. Zaměstnanec Caltechu si při pozorování jen tak mimochodem všimne anomálie - něco se blíží k Saturnu a zpomaluje. Vesmírné objekty nebrzdí - to dělají jen kosmické lodě. Závěr jednání vlády je jasný: ten, kdo dokázal postavit tuhle loď, je v technologiích nejméně sto let napřed, a kdo se této lodi zmocní a dokáže ji dostat na Zemi, bude mít tak velkou výhodu, že mu žádný jiný národ nebude moci konkurovat. Číňané souhlasí... Začíná nejdůležitější cesta v historii výzkumu vesmíru. Dobrodružství o odvaze, zradě, vynalézavosti, tajemství a udivujících objevech, protože členové narychlo složené mezinárodní posádky zjišťují, že jejich sílu a rozum otestují nejen nepřátelé ze Země... Mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda potěší všechny fanoušky Marťana. Na knize se podílel také mezinárodně uznávaný fotograf a fanoušek sci-fi jménem Ctein.

Knížka má hluchá místa, ne že ne... po polovině jsem se na chvilku zadrhnul, ale pak jsem jí dočetl a je zajímavá, občas zábavná a nešetří hlavní hrdiny...

Rob Thurman: Mršina

12. února 2019 v 21:52 | paulito
Kdysi, když Kal Leandros a jeho bratr Niko pracovali na případu, je stará cikánská královna pořádně podrazila. Sotva se z toho dostali živí. A hádejte, kdo se najednou objevil teď, když se jejich detektivní agentuře moc nedaří, a nabízí jim práci. Stará cikánka chce, aby našli ukradenou rakev. Kal by jí raději do nějaké pomohl, ale v téhle rakvi je zavřené zlo známé jako Mor světa - a Černá smrt proti němu vypadá jako vzpomínka na nedělní piknik. Jenže zloděj už zmizel z města, a tak se bratři musí vydat na cestu. A jestli budou mít hodně velké štěstí, možná se z ní i vrátí zpátky.

Chris Bishop: SS: peklo na západní frontě

2. února 2019 v 9:44 | paulito
Historie formování Waffen-SS, jejich růst a přeměna na bojové součásti německých branných sil. Úspěchy i temné stránky Waffen-SS ve Francii v roce 1940, na Balkáně v roce 1941, v Normandii, u Arnhemu a v Ardenách v roce 1944. Bojové akce i zločiny proslulých divizí Waffen-SS Leibstandarte Adolf Hitler, Das Reich, Totenkopf a Hitlerjugend. Unikátní fotografie o nasazení Waffen-SS na západním válčišti.

Tahle kniha obsahuje vcelku slušný popis všech nasazených divizí SS.

James Rollins: Pohřbeno v hlubinách

31. ledna 2019 v 8:47 | paulito
Krátce poté, co mladí badatelé odeslali do laboratoře ve Spojených státech odkrytou mumii, objeví vchod do podzemí, k údivu všech označený křesťanským symbolem - křížem. Ačkoli dosud neznají výsledky ohledání nálezu, odvážně se vydají na průzkum. Netuší, že vstupují do pasti plné nebezpečných nástrah, z níž není návratu po vlastních stopách. Proto nezbývá než pokračovat až do prastaré podzemní nekropole skrývající smrtonosný poklad, jehož se chce zmocnit také někdo jiný... Poklidný archeologický výzkum se tak mění v sedmidenní boj o přežití.

Téma je celkem zajímavé, knížka napínavá, jen je prstě tak nějak jasné, jak to dopadne a kdo vyhraje. Ale o tom to asi také je :-)

Michael Freeman, Claude Jacques: Ancient Angkor

31. ledna 2019 v 7:26 | paulito
Průvodce dějinami khmerských království a jednotlivými stavbami sítě Angkor, včetně největší náboženské sravby světa - Angkor Watu.

SS Totenkopf France 1940

28. ledna 2019 v 11:56 | paulito
Vynikající kniha, mapující nasazení divize SS Totenkopf při jejím tažení ve Francii v roce 1940. Popis nasazení, řada fotek a vysvětlujících textů k těmto fotkám.

Alan Parks: Krvavý leden

26. ledna 2019 v 16:06 | paulito
Temná, drsná retro detektivka z Glasgowa sedmdesátých let ohlašuje nový talent skotské noir krimi. Šest mrtvých v jednom týdnu a k tomu zima jak v morně. Detektiv Harry McCoy balancuje na tenké hraně zákona, mezi přísným nadřízeným, vrchním inspektorem Murrayem, a kamarádem z dětství Cooperem, prodejcem drog a provozovatelem nevěstinců. Když na hlavním autobusovém nádraží zastřelí pomatený kluk za jasného světla mladou ženu a potom sám sebe, a způsobí tím v celém městě dopravní kolaps, Harryho šéfovi to na náladě nepřidá. A jako by nestačilo, že McCoyovi šlape na paty, ještě mu vnutí na zaučení Wattieho, nezkušeného nováčka z nějaké venkovské díry. A tak těm dvěma nezbývá než se vrátit do všivého vězení Barlinnie, kde to všechno začalo, a snažit se radši moc nevnímat, že všechny stopy vedou k nejvlivnější glasgowské rodině.

Vynikající thriller, kde není nikdo ten dobrý, ale některé vraždy se prostě vyřešit musí.

Walter-Jörg Langbein: Největší záhady posledních 2500 let

26. ledna 2019 v 16:04 | paulito
Další kniha záhad a tajemství se zabývá známými, ale nevysvětlitelnými jevy, které stále vzrušují fantazii mnoha lidí.

Kniha je čtivá, ale omílá už jen známé věci (Dracula, Napoleonova smrt, Fatima, atd.) a nová řešení nepřináší, takže na čtení fajn, přínos 0.

Mick Shippen: Enchanting Thailand

26. ledna 2019 v 15:56 | paulito
Tuhle knížku, která celkem jednoduchým způsobem mapuje Thajsko pro turisty, jsem si koupil na letišti v Bangkoku jako suvenýr, tady bych jí pořídil za polovinu ceny :-)) ale je hezká, ne že ne.

Craig Russell: Kde se skrývá ďábel

25. ledna 2019 v 14:01 | paulito
Jak najdeš vraha, když jsi obklopen šílenstvím?Tajuplná psychiatrická léčebna pro nejnebezpečnější zločince je místo, kde se skrývá ďábel. Temný historický thriller z Československa 30. let.Autor mezinárodních bestselerů Craig Russell přichází s moderním gotickým veledílem: Šest uvězněných zrůd. Vrah na svobodě. Rok 1935. Zatímco Evropa se připravuje na katastrofální válku, v psychiatrické léčebně na odlehlém hradě v rustikálním prostředí Československa je uvězněno šest vražedných maniaků - takzvaná Ďáblova šestka. Každý pacient má svůj vlastní temný příběh a doktor Viktor Kosárek, mladý psychiatr využívající převratné metody, přebírá úkol odemknout jejich smrtonosná tajemství. Ve stejné době řádí v Praze strašlivý, démonický vrah známý jako "Kožená zástěra", který masakruje oběti po celém městě a úspěšně uniká dopadení. Zdá se, že jeho zvrácené zločiny páchá sám ďábel. A je to docela možné... Co ho spojuje s šílenými chovanci na Orlím hradě? To ví jen ďábel sám. A na Viktorovi je, aby to zjistil.Předkupní práva na filmové zpracování románu Kde se skrývá ďábel získala společnost Columbia Pictures.

Poměrně zajímavá kniha s nečekaným vyvrcholením.. jen těch sériových vrahů oprabdu v Čechách 20. a 30. let tolik nebylo :-))

Bob Carruthers: The Waffen-SS in Combat

25. ledna 2019 v 13:53 | paulito
Zajímavá sbírka fotografií z nasazení Wafen-SS na východní a západní frontě.

Michael D. Miller: Knight's Cross Holders of the SS and German Police 1940-45 vol. I

25. ledna 2019 v 13:36 | paulito
Jak už název uvádí, přehled držitelů Rytířského kříže z řad SS a police od Mievarldise Adamsonse po Georga Hurdelbrinka.

Jens Pank Bjerregaard, Lars Larsen: Danish Volunteers of the Waffen SS

20. ledna 2019 v 22:28 | paulito
Vynikající kniha dánských autorů, mapující vznik a nasazení dásnké dobrovolnické jednotky na východní frontě, Freikorps Danmark, v letech 1941-43. Řada fotek i životopisů jednotlivých členů jednotky, navíc kniha sama o sobě je výstavní publikace.

Walter S. Zapotoczny Jr.: Straf Battalion

20. ledna 2019 v 10:16 | paulito
Bojová historie a vznik trestných oddílů v německé armádě. Téma určitě zajímavé, řada informacích, zejména o právním řádu v německé armádě, byla nových, ale celkově, na to , že je p. Zapotoczny oficiálním historikem americké armády, to bylo hodně slabé. Chaotické, velmi nepřesné přepisy názvů německých jendotek do angličtiny, obrazový materiál nesouvisející s tématem (jen aby tam nějaké ty fotky byly). Možná dostačující pro Američany....

Susan Hill: Žena v černém

19. ledna 2019 v 15:01 | paulito
Navštěvují smrtelníky duchové zemřelých? Mrazivý příběh temných tajemství. Pyšný a osamělý dům u Úhořího močálu vévodí slaným, větrem bičovaným mokřinám, přes něž vede cesta po hrázi s názvem Devět životů. Mladý právník Arthus Kipps je vyslán na pohřeb jediné obyvatelky domu, aniž tuší, jaká tragická tajemství se skrývají za zavřenými okenicemi domu. Teprve když zahlédne vyzáblou mladou ženu, celou oděnou v černém, začne se ho zmocňovat plíživý pocit nejistoty, který ještě posiluje neochota místních hovořit o dámě v černém a jejím strašném záměru. Kniha se dočkala také stejnojmenné filmové adaptace s Danielem Radcliffem v hlavní roli.

Temný duchařský horor z Anglie počátku minulého století, jako film mě nezaujal, jako kniha vynikající.Wolfgang Hohlbein: Wyrm

17. ledna 2019 v 21:02 | paulito
Moc, která je starší než lidstvo samo - to je protivník Joffreyho Coppelstonea. Do Maggoty ho přivedly pracovní povinnosti, brzy se ale zapletl do strašného boje - boje s násilím, o jehož existenci neměl dosud ani tušení. Spadeno na něho mají místní obyvatelé, ale nejenom oni. Největším nebezpečím jsou jako člověk vysoké, odporné, bílé, červům podobné kreatury. V poslední vteřině Coppelstone svým protivníkům unikne, pak se však vynoří jeho hlavní nepřítel: WYRM! Odkud se vzaly nebezpečné kreatury? Proč je reverend Reeves násilím držen na odlehlé farmě? Jaké bytosti vystavěly nádherné podzemní město? Joffrey Coppelstone se nenechá odbýt povrchními odpověďmi, avšak zvědavost může být zatraceně nebezpečná...

Kniha psána dle HPL, ale zase, přečetl jsme ji za dva večery, takže to funguje :-)

Anthony Tucker-Jones: Armoured Warfare And Hitler's Allies 1941-45

13. ledna 2019 v 10:34 | paulito

Kniha mapující v rychlosti nasazení jednotek německých spojenců a zejména jejich obrněných formací na východní frontě. Překvapilo mě zařazení Ukrajinců a 14. SS divize, nové pro mě byly informace o různých třenicích mezi spojenci, Rumunsko x Maďarsko, Bulharsko x Itálie. Bohatá obrazová příloha, ale v té nic extra nového nebylo.

Susanne Jansson: Rašeliniště

9. ledna 2019 v 19:18 | paulito
Kdysi dávno tu pochovávali oběti bohům a říká se, že lidé tady beze stop mizejí ještě dnes. Rašeliniště je opuštěná krajina s přikrčenými borovicemi, lukami zahalenými v mlze a nepevnou, propadající se půdou. Právě sem přijíždí bioložka Nathalie, aby dokončila experimenty pro svou doktorskou práci o zeminách. Nepřijíždí ovšem pouze kvůli výzkumu - její temná fascinace mokřady souvisí s traumatickým zážitkem z minulosti, který ji doposud děsí. Jednoho dne je v rašeliništi nalezen muž v bezvědomí, jemuž - podobně jako při prastarých rituálech s lidskými oběťmi - někdo naplnil kapsy mincemi. Nathalie a policejní fotografka Maja Lindeová společně pronikají vrstvami vzpomínek i rašelinných půd až k šokujícímu odhalení dávno ukrytých tajemství.

Hodně dobrá kniha, která by zasloužila zfilmování, temná, fantasktní....

Graham Hancock: Velké záhady - mýty a mystéria

6. ledna 2019 v 17:14 | paulito
Pátrání po ztracené arše úmluvy, Tajemství svitků od Mrtvého moře, Turínské plátno, Zázračné znovuzrození svatého Jakuba, Hrad grálu Montségur, Ukradený Beránek boží.

Řada zajímavých témat z historie křesťanství, napsáno poměrně s nadhledem a bez snahy po honění senzací.

Thomas Arnfelt: Incident v Čechách

6. ledna 2019 v 17:10 | paulito
Píše se rok 1613 a Evropu dělí jen pár let od vypuknutí třicetileté války. V okolí hradu Bělá v zemích Koruny české zmizí poselstvo jezuitů a znepokojený Vatikán pověří agenta Maxmiliána, aby na místě zjistil, co se stalo. Na Maxmiliána a jeho učedníka Bertuccia však čeká případ, který je může stát víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Následují další záhadná zmizení a lidé, s nimiž se během svého pátrání setkají, neříkají - zdá se - celou pravdu. Ať už je to nevyzpytatelný hrabě von Birgen či mladá, tragicky ovdovělá baronka Magdaléna, která skrývá víc než jen milostný vztah se svou služebnou. Maxmilián zjišťuje, že za celým incidentem stojí extrémně nebezpečný člověk, který se svým snažením rozhodl postavit nejen lidem, ale také samotnému Bohu. Sám přitom netuší, že se bude muset vypořádat s vlastním temným tajemstvím, které ukrývá hluboko ve svém nitru…

Tak trochu jsem tuhle knihu předjal svoji návštěvou alchymistického muzea :-) na to, že o Čechcách píše cizinec to není špatné, i když trochu divoké a hrad Bělá samozřejmě navštívím, není ani tak daleko :-)

Stanislav Berton, Heinz Pannwitz: Pannwitzova zpráva o atentátu na Heydricha

6. ledna 2019 v 17:05 | paulito
O atentátu na Heydricha už bylo napsáno a vydáno mnohé. Všechna literární zpracování byla víceméně poplatná buď době, ve kterých vznikala nebo byla ovlivněna snahou o takové zpracování, které by zajistilo maximální čtenářský zájem. Heinz Pannwitz, za války šéf oddělení pražského Gestapa, byl krátce po 27. květnu 1942 jmenován šéfem zvláštní komise pro vyšetřování atentátu. Jeho zpráva je tedy historicky nejcennějším dokumentem o všech okolnostech atentátu na Heydricha, ale i o chování jeho vykonavatelů a spolupracovníků v kritických dnech po atentátu. Současně také dává nahlédnout do myšlení těch, kteří rozhodovali o odvetných opatřeních proti českému lidu a v jistém slova smyslu i o stavu české společnosti před atentátem a po něm. Pannwitz byl zvláštní postavou. Byl špičkovým vyšetřovatelem, ale pro neshody s nadřízenými sám požádal v září 1942 o přeložení na Východní frontu. Po svém zatčení francouzskou vojenskou policií počátkem května 1945 v Rakousku byl na vlastní žádost vydán nikoliv západním spojencům, ale do Sovětského svazu. Kupodivu nebyl Sověty popraven a po odpykání trestu se vrátil do Německa, kde v roce 1959 na základě svých vzpomínek a dochovaných dokumentů, napsal zprávu v podobě, ve které ji předkládáme českému čtenáři. Text byl podroben analýze a editaci významného historika Stanislava Bertona, který už řadu let žije v Austrálii a který tento text získal z rukou Pannwitzovy manželky po jeho smrti.

Zajímavé, samozřejmě lecos bylo zkresleno z pohledu německé strany a čas hrál také svoji roli, ale evidentně ne vše bylo v téhle historické události tak, jak se tu traduje (o filmech ani nemluvě).

C.J. Tudorová: Kříďák

6. ledna 2019 v 17:02 | paulito
Všichni máme tajemství. Před některými utíkáme, ale ona si nás najdou. A některé hry končí vždycky stejně… Mysteriózní thriller Kříďák je tu - a nedá se před ním utéct. Cítíte to v lese, ve škole i na hřišti, cítíte to v domech a v lunaparku. Cítíte to na většině míst v malém městečku Anderbury… strach, že vás někdo nebo něco sleduje. Začalo to na pouti roku 1986, kdy se stala ta nehoda. Toho dne potkal dvanáctiletý Eddie pana Hallorana - pana Křídu. Ten přivedl Eddieho na myšlenku nevinné hry pro něj a partu jeho přátel: za pomoci křídových kreseb si mohli nechávat vzkazy. Byla to docela zábava - dokud je křídoví panáčci nedovedli k tělu. Mrtvému dívčímu tělu, rozřezanému na kousky. Tahle událost se jim nesmazatelně vryla do nočních můr. A třicet let poté najdou v dopisních schránkách záhadnou obálku - s panáčkem a kusem křídy. Strašáci z dětských let totiž možná stále dokážou zabíjet. Kříďák, debut britské spisovatelky C. J. Tudor, vychází ve 40 zemích - jako kniha roku.

Málem jsem po zhruba třetině skončil, přišlo mi to jako opisování od S. Kinga.. ale pak jsem dočetl a i když jsem už kus před koncem tušil, jak to je, nebyla to špatná knížka.... ale zas taková pecka také ne.

 
 

Reklama