Život bez knih a zážitků je jen promarněný čas....

Knihy

Steinar Bragi: Planina

Neděle v 17:21 | paulito
Dva mladé páry z Reykjavíku se vypraví na cestu přes nehostinné planiny středního Islandu. Na písčitých pláních severně od ledovce Vatnajökull sjedou v mlze z cesty a narazí do domu v pustině, jakési pevnosti bez sebemenšího spojení s okolním světem, kterou obývá podivná stařena a její manžel a kde se na večer vždy pečlivě zamyká. Během nedobrovolného pobytu v domě se jim jejich minulost ukáže v novém světle a je čím dál méně zřejmé, kde mají hledat nepřítele. V knize se jedinečně prolínají prvky psychologického thrilleru s jízlivým komentářem současných společenských změn, které na Islandu nastaly v důsledku finanční krize v roce 2008. Tento sofistikovaný, sugestivní a výborně napsaný příběh patří k nejpozoruhodnějším knihám současné severské literatury.

Kniha, kdy člověk pořád očekává, kdy se co stane a nakonec je vysvětlení stejně překvapivé, jako neúplné.

Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii

Pátek v 21:47 | paulito
Ladislav Zibura: Mladý poutník se vydá pěšky probádat Kavkaz. Očekává nenáročný výlet, situace se mu ale brzy vymkne z nohou. Po dvojici bestsellerů přichází Ladislav Zibura s novým dobrodružstvím - tentokrát se vydává do Arménie, Gruzie a Náhorního Karabachu. Princ Ládík putuje po těch nejzapadlejších vesnicích, aby mohl naslouchat příběhům místních a načerpat něco z jejich moudrosti. Alkohol teče proudem a mladý dobrodruh důvěrně poznává kulturu plnou pohostinnosti, rozhodných slov a nostalgie po sovětských časech. Své zážitky z kavkazského putování líčí Zibura s humorem a ironií, pro které si získal popularitu nejen u příznivců cestopisů. Ať už je zrovna ztracený v horách, bojuje s nepřízní počasí, nebo omylem jí grilovaného ježka, vše přijímá s dokonalým nadhledem. Ziburův příběh je svědectvím o půvabu svobody a lehkosti života na cestách. O čem to je: Mladý poutník se vydá pěšky probádat Kavkaz. Očekává nenáročný výlet, situace se mu ale brzy vymkne z nohou. Komu to můžu koupit: Všem příznivcům cestování, poutavých příběhů a humoru. Co se mi na tom může líbit: Vtip, dobrodružství, hodně obrázků a krátký text. Jak to skončí: Přežije a vrátí se domů stopem.

Přiznám se, že jsem asi od téhle knihy čekal daleko víc a po desáté kapitole jsem to vzdal.

Simon Scarrow: Orlovo proroctví

Pátek v 21:44 | paulito
Římané utrpí těžké ztráty a osud říše může být zpečetěn Píše se rok 45 n. l. a centurioni Macro a Cato, kteří ještě nedávno sloužili v mocném římském vojsku, uvízli v Římě. Oba čekají na výsledky vyšetřování smrti dalšího důstojníka, ke které se nachomýtli, a jejich osud se zdá nejistý. V sázce však není pouze budoucnost obou vojáků… Proradným pirátům, kteří mají své základny na illyrském pobřeží, se dostávají do rukou tři svitky, na nichž závisí císařovo bezpečí a budoucnost Říma. Někdo je proto musí neodkladně najít a kromě toho také zlikvidovat piráty. Vychytralý císařský tajemník Narcissus ví, že Macro a Cato mají pro takový úkol dostatek odvahy i důvtipu, a tak jim učiní nabídku, která se nedá odmítnout. Nejsou ale sami, protože prefektem obou legionářů se stává jejich starý nepřítel Vitellius. Trojice důstojníků vyplouvá s císařskou flotilou z Ravenny, jenže piráti dostanou včasné varování a Římané utrpí těžké ztráty. Macro a Cato musejí kromě přesily nepřátel vzdorovat i Vitelliově hladu po slávě a začínají mít strach, že jejich úkol je beznadějný. Jedna věc ale zůstává v chaotické situaci jistá: pokud oba centurioni neuspějí, osud říše je zpečetěn.

Další dobrodružství Macra a Cata, je to zábavné, bojovné, ale pořád tak nějak stejné...

Jozef Karika: Priepasť

14. května 2019 v 20:35 | paulito
Bývalý lezec, trpící panickým strachem z výšek, narazí na legendu o skalní plošině v Tatrách, kde neznáma síla nutí lidi, kteří tam zabloudí, skočit do propasti a zabít se. Neobvyklé množství smrtelných nehod v této oblasti mu nedává spát. Rozběhne pátraní na vlastní pěst, jenže skutečnosti, které odhalí, se vymykají lidské představivosti a chápaní. Za svoji zvědavost krutě zaplatí - sám se ocitne na hraně propasti. Je stará legenda horských vůdců o nadpřirodzené síle, shazující lidi do hlubin, jen strašidelná fáma, nebo obsahuje zrnko pravdy? Nová nebezpečná kniha od autora fenomenální Trhliny - mistra strachu Jozefa Kariky, která vás chytí a strhne. Do propasti.

Asi nejslabší kniha autora, kterou jsem četl.. příliš moc psychologie.

Rupert Butler: Černí andělé

12. května 2019 v 17:10 | paulito
V nacistickém Německo bylo SS nástrojem hrůzy a represálií a jeho funkcí bylo zajistit trvale vedoucí místo Adolfu Hitlerovi a jeho Národně socialistické straně. Z kádrů SS se zrodila polovojenská organizace - skvěle vycvičená mašinerie pro nasazení ve válce. Tento mocný předvoj se nazýval Waffen-SS. Jejich elitní formace rozdrtily spojenecké armády v Polsku, Rusku a ve Francii. Před koncem války čítaly půl milionu mužů ve zbrani - mužů, kteří se rekrutovali z mnoha rozličných národností. Pečlivě volená elita vynikajících bojovníků disponujících nesmírnou odvahou? To jistě ano. Uskupení brutálních fanatiků schopných ohavných ukrutností v rozporu se všemi pravidly vedení války? I to je pravda. Toto detailní dílo rozebírá bojové formace SS z obou pohledů a podává barvitý obraz ďábelských architektů nejstrašnější soukromé armády světa - Adolfa Hitlera a Heinricha Himmlera.

Hodně technicky slabá a tendenčně napsaná kniha, mapující dějiny Waffen-SS.

Jean-Luc Bannalec: Bretaňský příboj

9. května 2019 v 19:19 | paulito
Druhý případ komisaře Dupina z letní Bretaně okořeněný humorem, venkovským koloritem a místními kulinářskými specialitami Deset námořních mil od Concarneau: Legendami opředené souostroví Glénan působí svými bílými písečnými plážemi a křišťálově průzračnou vodou jako karibský ráj - dokud jednoho krásného květnového dne moře nevyplaví na břeh tři mrtvoly. To komisaři Dupinovi ještě chybělo: cesta ve vratkém člunu hned po ránu, nervy drásající prefekt, málo kávy a žádný záchytný bod. Kdo jsou ti tři mrtví na pláži? Stali se obětí prudké noční bouřky? Vše nasvědčuje tomu, že se utopili. Ale vyšetřování zavede komisaře hluboko do historie ostrovů a jejich svérázných obyvatel, odkud vytěží dramatickou jistotu.

Další vynikající detektivka z Bretaně, knížka, která se čte sama... musím tam zase někdy zpět.

Yrsa Sigurdardóttir: DNA

6. května 2019 v 18:55 | paulito
Brutální vražda jako trest - jaký skutek si ale zaslouží tak hrůzostrašnou odplatu? Mladá žena byla brutálně zavražděna. Jediným člověkem, který by snad mohl zodpovědět mnohé z otázek, je její sedmiletá dcerka, která se v době vraždy ukrývala pod postelí. Ta však mlčí. Čerstvě povýšený detektiv Huldar se obrací na psycholožku Freyju a Dětský dům, zabývající se dětskými traumaty. Freyja, která nedůvěřuje policii a už vůbec ne Huldarovi, není nadšená. Jejich spolupráci totiž komplikuje skutečnost, že se spolu nedávno vyspali po seznámení v baru, kde se Huldar vydával za někoho jiného. Přesto souhlasí a je rozhodnuta postarat se o bezpečnost malé Margrét. Vrah mezitím pokračuje v zabíjení, zdá se, že je vždy o krok napřed a zanechává za sebou nesmyslné stopy: číselné řady, varovné SMS, záhadné výpočty načmárané na útržcích papíru. Poodhaluje se temný příběh, který měl zůstat zapomenut. Lze rozlousknout šifrované vzkazy včas? Kdo je další na řadě? Autorka špičkových bestsellerů Yrsa Sigurdardóttir opět dokazuje, jak mistrně umí napsat napínavou a strhující detektivku, které nechybí spád, čtivost, přesvědčivé postavy ani inteligentní zápletky. Tato kniha je prvním dílem nového cyklu, jehož protagonisty jsou psycholožka Freyja a policista Huldar.

Popravdě řečeno, kniha nebyla příliš zajímavá ani vraždami, ani příběhem, ale pozadí všeho a důvody, proč se vraždy staly, to bylo hodně dobré.

Peter Freuchen: Kniha sedmi moří

6. května 2019 v 18:52 | paulito
Přepestrý kaleidoskop vyprávění, údajů a příběhů ze života na moři i v moři zahrnuje, jak autor sám říká, "ze všeho něco - z vědy i ze snů". "Fakta i smyšlenky" se tu týkají povahy mořského prostředí, dějin námořních zvyklostí, bitev i pirátů, fyzikálních i biologických zajímavostí, minulého i současného objevování života v mořských vodách. V ojedinělé souhře v knize vystupují Freuchenovy osobní zkušenosti, nastudované vědomosti i představy o možných budoucích změnách.

Je vidět, že kniha byla napsána v roce 1972, navíc byla poměrně nudná, takové to o každém kousek, ale nic pořádně. Nedočetl jsem.

Vlastimil Vondruška: Mrtvý posel - Letopisy královské komory IX

30. dubna 2019 v 22:02 | paulito
Královský písař Jiří Adam z Dobronína nalezne u dveří svého domu těžce zraněného muže. Umírající stihne ještě říci, že se chystá jakési spiknutí, jenže zemře dřív, než stačí povědět víc. Jiří Adam z Dobronína pochopí, že pro úspěch svého pátrání musí smrt onoho muže zatajit. Nejdříve však potřebuje zjistit, kdo to je a proč se v posledních dnech objevoval u všeho důležitého, co se na Starém Městě pražském stalo. Pomalu začíná skládat střípky skoro neuvěřitelného zločinu. Jenže proti němu stojí mocní nepřátelé.

Řekl bych, že jeden ze slabších příběhů Jířího Adama, ale stejně to s ním uteklo :-)

Andor Šándor: Planeta Země - Kruté místo k žití

17. dubna 2019 v 20:25 | paulito
Jak vidí svět generál v záloze Andor Šándor, bezpečnostní znalec, kterého většina české veřejnosti respektuje, zatímco menšina mu stále něco vytýká? Je to pán, co slavil nedávno šedesátku. Velel zamlada v armádě pěšákům, později už jako vyšší důstojník sloužil coby diplomat. Počátkem našeho století vedl vojenskou tajnou službu. Projel celý svět s výjimkou Antarktidy a umí o něm vyprávět. Mluví v této knize o jeho minulosti i dnešku, nabízí čtenářům příběhy, které změnily chod dějin, někdy doslova osudově, a hledá v nich paralely. Nic při tom nelakuje narůžovo. Kolem je pořád nějaké nebezpečí a v různých koutech planety se bojuje. Před vámi tu ve třinácti kapitolách knížky defilují nejrůznější veličiny od carevny Kateřiny Veliké až po maršála Radeckého, od Usámy bin Ládina až k Donaldu Trumpovi. V anglickém Salisbury stříká ruský jed novičok a v Jižní Africe se bílí farmáři mění ve štvanou zvěř. V Severní Koreji si její lídr Kim Čong-un zahrává s jadernými zbraněmi pod křídly mocné ideologie čučche. Zkušený ing. Šándor vypráví barvitě a umí sáhnout na bolesti světa. Na bídu nešťastných i na velikost mocných. Moudrých i krutých, uhlazených i hulvátských. Až knihu dočtete, budete mít stejně jako on naši Zemi na dlani. A to je přece lákavé!

Určitě zajímavá kniha, i když v ní pro mě moc nového nebylo, řada postřehů přinesla pohledy, potvrzující můj názor na tenhle svět.

Andrew Mayne: Šelma

7. dubna 2019 v 15:11 | paulito
Profesor bioinformatiky Theo Cray nemá nejlepší ráno. Automat na led nefunguje, a navíc se mu do motelového pokoje dobývá policie. Že je hlavní podezřelý z brutální vraždy své bývalé studentky, se však dozví, až když je jeho účast na otřesné události vyloučena. Zdá se totiž, že mladou dívku v montanských lesích rozsápal medvěd. Jenomže profesor Cray je díky svému povolání zvyklý vidět vzorce tam, kde ostatní nacházejí jen chaos. A tak si všimne něčeho, co ostatní přehlédli. Něčeho nepřirozeného. Něčeho zjevně provedeného lidskou rukou. Theo pochopí, že tohle zvěrstvo nespáchalo žádné zvíře, nýbrž člověk, a že to rozhodně neudělal poprvé. A protože mu policie nevěří, začne mu být jasné i to, že je zřejmě jedinou osobou, která může zabijáka zastavit. Tho je sice lépe obeznámený s digitálními kódy a mikroby než s vyhodnocováním forenzních důkazů, nyní však musí uplatnit všechno, co umí, na zcela novou oblast výzkumu. A udržet se přitom o krok napřed nebezpečně vynalézavým sériovým vrahem… v jehož existenci navíc nevěří nikdo kromě něho. Až brutálně návykový debutový román mága a iluzionisty Andrewa Maynea, hvězdy televizního pořadu Otázky a odpovědi: Nevěřte Andrewu Mayneovi, který spolupracoval s největšími mistry svého řemesla včetně Davida Copperfielda.

Výborná kniha, dobře napsaná, napínavá a vědecké poznatky jsou také zajímavé... doporučuji.

Samuel Bjørk: Clona

5. dubna 2019 v 19:23 | paulito
V horském jezeře je nalezena zavražděná baletka. Opodál stojí prázdný fotoaparát, v jehož čočce je vyryté číslo. O pár dní později najde recepční pochybného hotýlku v jednom z pokojů mrtvého saxofonistu. Stopy ukazují na stejného pachatele, který zanechává policii podivné vzkazy. Detektiv Holger Munch proto k případu přizve zkušenou vyšetřovatelku Miu Krügerovou. Společně musí zastavit vyšinutého vraha dřív, než si vyhlédne další oběť.

Asi nejslabší knížka o této dvojici, ktetou jsme zatím četl, překombinovaná, příliš výletů mimo, tenhle rok je asi pro spisovatele nějaký slabší :-)Charles Messenger: Hitlerův gladiátor

4. dubna 2019 v 5:25 | paulito
Tato kniha je objektivním životopisem německého generála Josefa "Seppa" Dietricha, který to dotáhl od vojína v armádě německého císaře až na velitele tankové armády SS v závěru druhé světové války. Dietrich patřil mezi známější, ale rozporuplné postavy nacistické éry. Tato kniha je bohatě doplněna fotografiemi a mapami a kromě popisu života a doby Seppa Dietricha přináší i živý obraz útočné tankové války, politiky a života za Třetí říše.

Vynikající kniha o životě a bojové kariéře nejen Seppa Dietricha, ale i divize SS Leibstandarte.

Tom Egeland: Ďáblova maska

1. dubna 2019 v 19:39 | paulito
Bjorn Belto je zpět - tentokrát v norské vesnici Juvdal. Roku 1708 je poblíž juvdalského sloupového kostela nalezena mrtvola okultisty Conrada Krämera. Roku 1963 je z věže místního nového kostela svržen kaplan Pontius Fjeldberg. A v roce 2015 je během práce na knize o obou vraždách zabit novinář Daniel Lyche. Bjorn Belto je do Juvdalu povolán jako expert na historické otázky, protože v jádru záhady se vynořuje tři tisíce let stará babylonská maska a magický středověký obrazec Boží pečeť.

Docela obtížně se to četlo, řada věcí už mi byla jasná v polovině knížky... řekněme slabší část příběhu.

Simon Scarrow: Orlova kořist

26. března 2019 v 14:54 | paulito
Od okamžiku, kdy na britských březích přistála mocná římská armáda, uběhl už víc než rok. Přestože legie neočekávaly výrazný odbor místních obyvatel, barbarský vojevůdce Caratacus jim neustále znepříjemňuje život. Císař Claudius však musí dosáhnout v Británii vítězství, protože potřebuje upevnit svou vládu. Nadešel čas, aby Římané své nepřátele nadobro umlčeli. Vojáci se v předvečer rozhodující bitvy připravují k boji a centurioni Cato a Macro pevně doufají, že už se jejich pobyt na vzdáleném ostrově chýlí ke konci. Zanedlouho zasadí Caratacovi rozhodný úder, kterým ho srazí na kolena. Jenomže bitva nedopadne podle předpokladů a důstojníci neodvratně začnou svalovat vinu jeden na druhého. Nejnelítostnější armáda v tehdy známém světě se chystá vynést rozsudek právě nad muži, kteří mohou vítězně završit dlouhé tažení Británií.

Další dobrodružství Cata a Macra a jejich napínavé zážitky z bojů římských legií v Británii.

Jozef Karika: Strach

18. března 2019 v 20:51 | paulito
Mysteriózní thriller plný hrůzy. Vyhořelý třicátník se po letech vrací do příměstské čtvrti na úpatí hory, která ukrývá mrazivé tajemství - ve výjimečně chladných zimách se tam ztrácejí děti. Společně s bývalou láskou a kamarády musí čelit nejen zlomyslné síle, ale i stínům vlastní minulosti. Všechny pády a zklamání, které do té doby zažil, jsou ničím proti peklu číhajícímu na místech, kde vyrůstal. Autor bestsellerů Jozef Karika v děsivém příběhu s nadpřirozenými prvky přináší i citlivé vyprávění o tom, jak naše životy ovlivňuje dětství a všechno, co jsme jako děti zažili. "Při psaní mi nešlo jen o dynamický příběh - chtěl jsem čtenářům naservírovat i pořádnou dávku strachu. Pokud jsem po dopsání kapitoly sám nespal u rozsvíceného světla, nebyl jsem spokojený. Naopak, když se mi podařilo sebe samého pořádně vyděsit, bral jsem to jako známku úspěchu," prozrazuje autor.

Vůbec to není špatné, jen ten konec je takový trochu moc divoký, že bych vyrazil do Ružomberku? :-)

Eric H. Cline: 1177 př. kr. zhroucení civilizace a invaze mořských národů

15. března 2019 v 18:16 | paulito
Co způsobilo oslabení a v některých případech i zánik vyspělých civilizací a měst ve východním Středomoří, jakými byly Egypt, Chetitská říše nebo třeba kosmopolitní obchodní přístav Ugarit na konci 13. století př. Kr. - v období, které můžeme s jistou rezervou označit jako"první mezinárodní věk" v dějinách lidstva? Jak vlastně v těchto oblastech došlo k nástupu"doby železné" a jaký to mělo význam pro formování kořenů dnešní "západní" kultury? Tyto změny jsou tradičně spojovány s příchodem tzv. mořských národů. Můžeme je ale z větší části přičíst jednomu faktoru, události a datu, nebo spíše sérii katastrof a dominovému efektu, posílenému vzájemným propojením tehdejších politických útvarů? Na tyto otázky, zajímavé mimo jiné i díky svým paralelám se současností, se pokouší poctivě a zároveň čtenářům přístupně odpovědět přední americký archeolog a historik Eric H. Cline.

Vynikající kniha o konci doby bronzové, kdy se Středomoří propadlo do doby temna.. jen vlastně pořád nevíme proč.

Yrsa Sigurdardottir: Pamatuji si vás všechny

8. března 2019 v 18:19 | paulito
Tajemná zmizení a ještě tajemnější obyvatelé opuštěné vesnice… královna islandské krimi přichází s dalším mrazivým thrillerem. Když se tři mladí lidé z Reykjavíku rozhodnou, že koupí dům v opuštěné obci v pustých západních fjordech, netuší, co všechno je tam čeká. Co bude odhaleno a co probuzeno. Gardar, jeho žena Katrín a společná kamarádka Líf se chtějí pustit do renovace domu, ale brzy se začnou dít divné věci. Na podlaze se objevují mokré šlápoty, někdo trousí po pokojích mořské mušle, ozývají se podivné zvuky. Mobily se jim záhadně vybijí a loď pro ně má přijet až za několik dní. Jiná cesta z oněch mrazivých pustin nevede. Jsou tu úplně sami. Nebo ne…? V malém městečku na druhé straně fjordu vyšetřuje policistka Dagný spolu se svým kamarádem, psychiatrem Freyrem, sérii nepřirozených úmrtí. Stopa vede do zaprášených archivů s policejními složkami z minulého století. Jak by ale tehdejší zločiny mohly souviset s nedávným záhadným zmizením Freyrova malého syna? Záhady se vrší jedna na druhou a pomalu se začínají propojovat do řetězce děsivých událostí. Příšerná pravda musí být odhalena. Ale pokud byste si snad chtěli říct "Vždyť je to jen spisovatelčina fantazie", nebuďte si tak jistí a vězte, že příběh je (přinejmenším zčásti) postaven na skutečných událostech.

Dlouho jsme nevěděl, jestli to je detektivka nebo horor, ale nakonec to bylo obojí a bylo to vynikající, i když v podstatě to byl jen řetěz nešťastných náhod...

John Sandford, Ctein: Mise Saturn

21. února 2019 v 19:46 | paulito
Píše se rok 2066. Zaměstnanec Caltechu si při pozorování jen tak mimochodem všimne anomálie - něco se blíží k Saturnu a zpomaluje. Vesmírné objekty nebrzdí - to dělají jen kosmické lodě. Závěr jednání vlády je jasný: ten, kdo dokázal postavit tuhle loď, je v technologiích nejméně sto let napřed, a kdo se této lodi zmocní a dokáže ji dostat na Zemi, bude mít tak velkou výhodu, že mu žádný jiný národ nebude moci konkurovat. Číňané souhlasí... Začíná nejdůležitější cesta v historii výzkumu vesmíru. Dobrodružství o odvaze, zradě, vynalézavosti, tajemství a udivujících objevech, protože členové narychlo složené mezinárodní posádky zjišťují, že jejich sílu a rozum otestují nejen nepřátelé ze Země... Mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda potěší všechny fanoušky Marťana. Na knize se podílel také mezinárodně uznávaný fotograf a fanoušek sci-fi jménem Ctein.

Knížka má hluchá místa, ne že ne... po polovině jsem se na chvilku zadrhnul, ale pak jsem jí dočetl a je zajímavá, občas zábavná a nešetří hlavní hrdiny...

Rob Thurman: Mršina

12. února 2019 v 21:52 | paulito
Kdysi, když Kal Leandros a jeho bratr Niko pracovali na případu, je stará cikánská královna pořádně podrazila. Sotva se z toho dostali živí. A hádejte, kdo se najednou objevil teď, když se jejich detektivní agentuře moc nedaří, a nabízí jim práci. Stará cikánka chce, aby našli ukradenou rakev. Kal by jí raději do nějaké pomohl, ale v téhle rakvi je zavřené zlo známé jako Mor světa - a Černá smrt proti němu vypadá jako vzpomínka na nedělní piknik. Jenže zloděj už zmizel z města, a tak se bratři musí vydat na cestu. A jestli budou mít hodně velké štěstí, možná se z ní i vrátí zpátky.

Chris Bishop: SS: peklo na západní frontě

2. února 2019 v 9:44 | paulito
Historie formování Waffen-SS, jejich růst a přeměna na bojové součásti německých branných sil. Úspěchy i temné stránky Waffen-SS ve Francii v roce 1940, na Balkáně v roce 1941, v Normandii, u Arnhemu a v Ardenách v roce 1944. Bojové akce i zločiny proslulých divizí Waffen-SS Leibstandarte Adolf Hitler, Das Reich, Totenkopf a Hitlerjugend. Unikátní fotografie o nasazení Waffen-SS na západním válčišti.

Tahle kniha obsahuje vcelku slušný popis všech nasazených divizí SS.

James Rollins: Pohřbeno v hlubinách

31. ledna 2019 v 8:47 | paulito
Krátce poté, co mladí badatelé odeslali do laboratoře ve Spojených státech odkrytou mumii, objeví vchod do podzemí, k údivu všech označený křesťanským symbolem - křížem. Ačkoli dosud neznají výsledky ohledání nálezu, odvážně se vydají na průzkum. Netuší, že vstupují do pasti plné nebezpečných nástrah, z níž není návratu po vlastních stopách. Proto nezbývá než pokračovat až do prastaré podzemní nekropole skrývající smrtonosný poklad, jehož se chce zmocnit také někdo jiný... Poklidný archeologický výzkum se tak mění v sedmidenní boj o přežití.

Téma je celkem zajímavé, knížka napínavá, jen je prstě tak nějak jasné, jak to dopadne a kdo vyhraje. Ale o tom to asi také je :-)

Michael Freeman, Claude Jacques: Ancient Angkor

31. ledna 2019 v 7:26 | paulito
Průvodce dějinami khmerských království a jednotlivými stavbami sítě Angkor, včetně největší náboženské sravby světa - Angkor Watu.

SS Totenkopf France 1940

28. ledna 2019 v 11:56 | paulito
Vynikající kniha, mapující nasazení divize SS Totenkopf při jejím tažení ve Francii v roce 1940. Popis nasazení, řada fotek a vysvětlujících textů k těmto fotkám.

Alan Parks: Krvavý leden

26. ledna 2019 v 16:06 | paulito
Temná, drsná retro detektivka z Glasgowa sedmdesátých let ohlašuje nový talent skotské noir krimi. Šest mrtvých v jednom týdnu a k tomu zima jak v morně. Detektiv Harry McCoy balancuje na tenké hraně zákona, mezi přísným nadřízeným, vrchním inspektorem Murrayem, a kamarádem z dětství Cooperem, prodejcem drog a provozovatelem nevěstinců. Když na hlavním autobusovém nádraží zastřelí pomatený kluk za jasného světla mladou ženu a potom sám sebe, a způsobí tím v celém městě dopravní kolaps, Harryho šéfovi to na náladě nepřidá. A jako by nestačilo, že McCoyovi šlape na paty, ještě mu vnutí na zaučení Wattieho, nezkušeného nováčka z nějaké venkovské díry. A tak těm dvěma nezbývá než se vrátit do všivého vězení Barlinnie, kde to všechno začalo, a snažit se radši moc nevnímat, že všechny stopy vedou k nejvlivnější glasgowské rodině.

Vynikající thriller, kde není nikdo ten dobrý, ale některé vraždy se prostě vyřešit musí.

 
 

Reklama