Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Knihy

Vlastimil Vondruška: Krev na kapradí

Čtvrtek v 20:27 | paulito
Kniha navazuje na úspěšnou sbírku povídek Krev na lopuchu a skládá se ze dvou částí. V té první je osm příběhů, v nichž jako hlavní vyšetřovatel vystupuje Oldřich z Chlumu a jeho pomocníci panoš Ota a velitel Diviš, ale také jeho manželka Ludmila z Vartemberka. Všechny příběhy nesou pečeť originálního myšlení Oldřicha z Chlumu, který se snaží nejen potrestat zločince, ale současně hledá opravdovou a nefalšovanou spravedlnost. To samozřejmě vede často k nečekanému rozuzlení příběhů. Druhá část knihy obsahuju deset středověkých soudniček, inspirovaných skutečnými zločiny.

Ale jo, jako poslech do auta dobré, jako detektivky dost jednoduché.

Maj Sjöwall, Per Wahlöö: Säffleská bestie

14. září 2018 v 21:36 | paulito
V Säffleské nemocnici je brutálně zavražděn člověk, což samo o sobě není pro policii obvyklé, ale ještě k tomu je obětí zločinu člověk z branže, tedy policista. Kriminalisté jsou zděšeni a pouští se do pátrání s velkou vervou, hájí svojí "stavovskou čest". Nejprve detektivové uvažují o pomstě některého obětí dopadeného zločince, ale všechno je jinak. V průběhu pátrání však vychází najevo, jaké praktiky se u některých policistů považují za normální. Buzerace, povýšenost a poškozování zadržených lidí, ať už vinných či nevinných. Neadekvátní násilí, v kterém si někteří policisté libují, způsobí mnoha lidem trauma, ba i soukromou tragédii. Laicky řečeno, policie si tak trochu na tento případ zadělala sama, ať už svou brutalitou ve službě či ignorováním stížností postižených, právě proto, že policista proti policistovi nepůjde. Hrdinové jsou staří známí. Jiskří a bouří to mezi nimi právě proto, že jde o jednoho z nich a každý má trochu jiný náhled. Jako kritika stavu policie, je detektivka vcelku povedená, poklidná, s akčním závěrem. Bezmocnost postižených šokuje a irituje a upřímně řečeno je mi toho vraha líto, přečtěte a budete vědět proč.

Četl jsem to jako malý kluk, pustil jsem si to po x letech a nebylo to vůbec špatné, navíc řada věcí je tam pořád aktuálních.

Kathy Reichs: Vážná tajemství

11. září 2018 v 22:06 | paulito
Jednoho letního rána 1982 napadli guatemalskou vesnici Chupan Ya vojáci a znásilnili a pozabíjeli ženy a děti. Ve studni skončilo 23 mrtvých. Rodiny dostaly z oficiálních míst oznámení, že jejich příbuzní jsou nezvěstní. O dvacet let později přijíždí na místo Dr. Temperance Brennanová a tým Guatemalské nadace forenzní antropologie. V ruce nemají jediný záznam o celé události, tuší jen, že před 20 lety se tu stalo něco strašného. Hrůza však pokračuje dál, vyšetřovatelé musejí čelit zákeřným útokům a Tempe Brennananová se znenadání ocitá v nebezpečné pavučině mocenských, finančních a vědeckých zájmů, které daleko přesahují guatemalské hranice.

Další čtivé dobrodružství doktorky Brennanové, tentokrát z exotické Guatemaly....

Anton Hruboň: Za Slovenský štát, za Novú Európu

2. září 2018 v 20:41 | paulito

Vypuknutie Slovenského národného povstania znamenalo pre Hlinkovu gardu na rozdiel od iných prorežimných organizácií doslova vzkriesenie. Vďaka tomu, že po 29. auguste 1944 zostala verná slovenskej vláde v Bratislave a jej vedenie povstaleckú akciu radikálne odsúdilo, dostala možnosť - hoci v konečnom dôsledku len nakrátko - opätovne realizovať svoje mocenské ambície, tentokrát v podaní najortodoxnejších národných socialistov okruhu okolo Otomara Kubalu. Kubalova skupina, ktorá v HG prebrala kormidlo po Machovej garnitúre, pred verejnosťou nástojčivo kultivovala svoju formu najrýdzejších Slovákov, odhodlaných brániť slovenskú nezávislosť do posledného dychu. Mladý historik Anton Hruboň analyzuje postavenie tejto mocensko-bezpečnostnej organizácie ľudáckeho režimu v kontexte nacistického okupačného systému na politickom, vojenskom a perzekučnom poli, ktoré tvorili tri kľúčové roviny činnosti HG v záverečnej etape existencie slovenského štátu. Monografia sa na pozadí spomínaných kategórií pokúša odpovedať na otázku, čo vlastne Hlinkova garda bola, aké vplyvy determinovali jej charakter po transformácii na jeseň 1944 a aké memento zanechala v národnej histórii. Práca nastoľuje i širšie koncipované otázky, ťažiace slovenskú spoločnosť prakticky dodnes. Uvažuje o otázke spolupráce (kolaborácie) s nacistickým režimom, o úsilí pretvoriť Slovensko na jeho obraz, o perspektívnej budúcnosti krajiny pod ťarchou hákového kríža a o vývine ľudáckeho režimu na úsečke jeho nedlhej existencie. Problematika HG bola doteraz v odbornej literatúre ponímaná pomerne izolovane, akoby garda predstavovala politický samorast a na jej chod nepôsobili žiadne vplyvy smerom zvonku. Prostredníctvom zasadenia témy do rámca slovensko-nemeckých vzťahov a európskych súvzťažností nacistickej okupačnej politiky dostáva činnosť organizácie novú interpretačnú dimenziu a pre Hruboňove práce špecifický originálny autorský vklad, ktorý predstavuje ďalšiu neignorovateľnú výzvu do debaty o najdiskutovanejšom období moderných slovenských dejín.

Moc zajímavá kniha o poměrech na Slovensku během Povstání a poté až do osvobození.

Robert Lyndon: Císařský oheň

27. srpna 2018 v 20:39 | paulito
Uplynulo dlouhých devět let a hrdinové knihy Cesta sněžných ptáků se opět setkávají. Píše se rok 1081 a ctižádost byzantského císaře je bezmezná. Hodlá získat "ohnivou směs" Východu, zázračný vybuchující prášek, který údajně mají na druhém konci světa v Číně. A tak se Vallon s přáteli vydává po Hedvábné stezce... Robert Lyndon dokázal to, co se podaří málokdy: pokračování historické ságy je opět strhující. Hlavní postavy prošly proměnou a přibyly k nim další; především záhadný mladík Lucas, který má své osobní důvody, proč se k Vallonovi připojit. Atmosféra děje vtáhne čtenáře do tehdejšího světa, vylíčeného s úžasnou barvitostí.

Dobrodružných cestopisů ze středověku není nikdy dost, takže sice dlouhé, ale zajímavé.

Tess Gerritsen: Dvojče

15. srpna 2018 v 11:25 | paulito
Bostonská soudní lékařka Maura Islesová byla v nejútlejším věku osvojena a jako jedináček vyrůstala obklopena péčí milujících adoptivních rodičů. Při své práci se denně setkává s mrtvolami, často oběťmi surových vražd. Přesto po návratu ze služební cesty v Paříži, kde navštívila i katakomby s mnoha kosterními pozůstatky, zažije těžký otřes. V autě zaparkovaném před jejím domem sedí zastřelená žena, kterou všichni přítomní včetně detektivky Jane Rizzoliové pokládají - za Mauru! A jak doktorka Islesová zjistí během pitvy příštího dne, podoba je skutečně ohromující a zabíhá do nejmenších detailů. Nabízí se jediné vysvětlení.

Hodně jiné a lepší, než televizní seriál, ale to je tak vždy, v každém případě poměrně drsná a čitelná detektivka.

Giles Milton: Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku

14. srpna 2018 v 20:38 | paulito
Věděli jste o tom, že Hitler bral kokain? Nebo že Stalin vyloupil banku? Že mrtvola Charlieho Chaplina byla ukradena a zloději za ni požadovali výkupné? Giles Milton je mistrovský vypravěč historických příběhů. V poutavé próze Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku uvádí 50 těch nejbizarnějších historických "perliček". Budete se podivovat nad příběhy, které se čtou jako fikce, a přitom jsou zcela pravdivé.

Takové ty krátké, zjednodušené příběhy o ničem.... nepřečetl jsem ani polovinu.

Simon Scarrow: Orel mezi vlky

14. srpna 2018 v 19:59 | paulito
Jak zachránit Řím od krvavé porážky? V létě roku 44 našeho letopočtu otřásají navenek spojeneckým kmenem Atrebatů rozpory, které hrozí přerůst v povstání. Centurioni Macro a Cato, dostávají za úkol zajistit starému králi Vericovi nové vojsko a vycvičit odvedence z jeho kmene, aby dokázali ochránit svého krále a prosadit jeho vůli. S malou jednotkou čerstvých rekrutů, kteří nemají o boji ani ponětí, musí navíc vypátrat a zničit vychytralého protivníka. Podaří se jim to, přestože zároveň musí sami přežít ve spletitých sítích intrikánů, jejichž činy mohou připravit o život všechny spolubojovníky pod znakem orla?

Další příhody Macra a Cata, tentokrát chrání s atrebatskými kohortami Divočáků a Vlků jejich království.

James Rollins: Koruna démonů

12. srpna 2018 v 9:53 | paulito
Tým vědců narazí u brazilského pobřeží na děs, jakému není rovno - na ostrov, kde byl veškerý život zničen a pohlcen druhem překonávajícím nejdivočejší představivost. Než vědci stačí svůj objev nahlásit, zaútočí na ně neznámí ozbrojenci a zabijí všechny členy týmu kromě jednoho: entomologa a odborníka na jedovaté živočichy Kena Matsuiho. Hrozba však souvisí i s děsivým tajemstvím pohřbeným před sto lety pod National Mall: sbírkou kostí zachovaných v jantaru. Předmět schovala skupina vědců pod vedením Alexandera Grahama Bella, aby ochránila lidstvo. Zároveň si ho netroufla zničit, neboť objekt obsahuje úžasný příslib pro budoucnost: klíč k tajemství života po životě. Nic ale nezůstane schováno navždy. Dávná hrůza je opět vypuštěna v podobě zbraně nevýslovné síly. Aby ji zastavil, musí velitel Grayson Pierce ze Sigma Force přežít útok na ostrově Maui. Tentokrát však ani Sigma možná nebude schopná rozluštit smrtící tajemství. S každým novým objevem se hrozba proměňuje, roste a šíří se - přizpůsobuje se a přežívá každý pokus zabránit jí, aby znovu dobyla svět, jemuž kdysi vládla. Po každé proměně je silnější... a chytřejší. Grayovi dochází čas i možnosti, a tak bude muset učinit těžké rozhodnutí: k vyhubení hrozby a zastavení pachatelů spojí síly s největším protivníkem Sigmy - s nově vzkříšeným Bratrstvem...

Trochu divočina, ale jako každá kniha od Rollinse, je to hodně čtivé.

Robert van Gulik: Soudce Ti a vražedný zvon

6. srpna 2018 v 19:27 | paulito
Soudce Ti je nově jmenovaný náčelník v Pu-jangu - okresním městě, které se zpočátku jeví jako velice klidné. Po svém předchůdci Fengovi má objasnit případ znásilnění a vraždy, který se zdá být zcela jasný...

Soudce Ti se nebojí budhistické kliky, ani kantonských obchodníků a vyřídí je všechny :-)

Karel Pacner: Velmistři špionáže

30. července 2018 v 22:29 | paulito
Špionáž je součástí světových dějin od nepaměti a v bouřlivém 20. století s rozvojem techniky i civilizace samé dostaly i tajné služby moderní podobu. Karel Pacner odkrývá tajemství špionážních operací, zákulisí tajných služeb a přináší nová fakta a nové souvislosti světových dějin moderní historie. I známé historické události se mohou jevit na pozadí rozkrytých operací tajných služeb v jiném světle! A tyto příběhy jsou skutečné a mnohdy napínavějš, než jaké by si dokázali vymyslet autoři špion.

Poměrně zajímavá kniha, kde jsem našel řadu nových informací o špionáži za války i těsně po ní.

Lee Child: Jatka

24. července 2018 v 21:08 | paulito
U opuštěné křižovatky kdesi v Georgii vystoupí jednoho rána z autobusu muž a vydá se v dešti čtrnáct mil do vzorného městečka Margrave, po stopách dávno zemřelého hudebníka. Tam je ovšem okamžitě zatčen a jako jediný cizinec ve městě obviněn z vraždy: první, k níž zde za posledních třicet let došlo. Avšak Jack Reacher není jen tak ledajaký tulák. Je to ostřílený vojenský policista, od dětství vychovávaný armádou, vycvičený k tomu, aby rychle myslel a ještě rychleji jednal. Jak postupně vycházejí najevo okolnosti svědčící o rozsáhlém zločinném spiknutí a zavražděných stále přibývá, je stále zřejmější, že si pachatelé v Jacku Reacherovi zvolili toho nepravého obětního beránka. Napínavý, drsný thriller britského bestsellerového autora přináší jednu šokující, divokou a násilnou scénu za druhou, přičemž zároveň vypráví i něžný milostný příběh. To vše je okořeněné svérázným, suchým humorem. Především však vdechuje život celé řadě výjimečných skvěle vykreslených postav: v první řadě Jackovi Reacherovi, který se tímto románem navždy zapsal do podvědomí čtenářů žánru thriller.

Výborné, čtivé, i když možná trošku zbytečně dlouhé :-)

Lincoln Child: Úplněk vlka

22. července 2018 v 21:41 | paulito
Vraždy v odlehlé pustině Adirondackého pohoří, které rozbouřily poklidný život místních lidí, nesou znaky čehosi nelidského. Oběti jsou zmasakrované k nepoznání, roztrhané, pokousané a zanechané na nepřístupných místech, kam mnohdy ještě lidská noha nevstoupila. Vypadá to na divokého samotářského medvěda. Jenže medvědi jsou v té oblasti vzácní. Na místo odjíždí "záhadolog" Jeremy Logan, aby přišel záhadě na kloub. Z koláže zdejších pověr i vědecky prokazatelných faktů dokáže zprvu vyvodit jediný závěr: vrahova existence je vyloučená…

Další napínavý příběh Jeremy Logana, tentokrát se změnami DNA a podivnou dědičnou chorobou...

Pasi Ilmari Jääskeläinen: Lesní lišky a další znepokojivé příběhy

22. července 2018 v 21:39 | paulito
Lesní lišky a další znepokojivé příběhy jsou malou antologií finské fantastické literatury, která zažívá v poslední době období hojnosti a úspěšně proniká i za hranice země svého vzniku. Bývá často označována termínem suomikumma či Finnish Weird - "finské podivno", jejž poprvé použila nejvýznamnější představitelka tohoto literárního proudu Johanna Sinisalo. Mnohoznačnost spojená s takovým pojmenováním není náhodná: pro "finské podivno" je typické míšení různých žánrů a název se opírá i o národní literární tradici. Množství magických prvků najdeme už v Kalevale a stále živé jsou inspirace finskou či baltsko-severskou lidovou slovesností, zaklínadly i příběhy o přírodních živlech, dravých šelmách, mystikou opředených bažinách a "křížencích" lidí a zvířat. Druhým inspiračním zdrojem finské fantastiky je pak magický realismus a surreálné vnímání světa. Všechny tyto ingredience dodávají "finskému podivnu" specifický charakter a obdařují je mocí proměňovat příběhy vycházející ze zdánlivě známé a všední reality v příběhy značně znepokojivé.

Výběr finské fantasy, většina povídek se dala číst, ale vyložená pecka tam nebyla žádná, další podobný výběr už bych asi nečetl.

Lincoln Child: Zapomenutý pokoj

16. července 2018 v 8:13 | paulito
"Záhadolog" Jeremy Logan se už řadu let specializuje na vyšetřování jevů, na které jsou exaktní vědecké postupy krátké. Tentokrát je povolají na novoanglické pobřeží v Newportu na Rhode Islandu. V Luxu, tamním elitním think tanku, spáchal za strašlivých okolností sebevraždu přední vědec - když se předtím začal chovat nevypočitatelně a agresivně a zjevně trpěl psychickými problémy. Logana, který zde před lety sám působil, pozve ředitel Olafson, aby celou záležitost diskrétně prozkoumal. V rozlehlém starobylém sídle organizace na břehu moře totiž už nějakou dobu dochází i k dalším znepokojivým jevům… Vyšetřování dovede Logana k bizarním objevům. V dávno opuštěném křídle sídla najde důmyslně ukrytou zadní místnost, nedotčenou po celá desetiletí. Pokoj je vybaven záhadným vědeckým zařízením, které zprvu přivádí Logana k myšlence, že šlo o stroj vyvolávající duchy. Pravda je však mnohem děsivější. Dávno zastavený "projekt Sin" se totiž mohl a stále může stát hroznou zbraní hromadného ničení. A stále jsou zde lidí, kterým by mohl přinést velké peníze - a kdokoli by chtěl ohrozit jejich zájmy, musí zemřít. Logan se ocitne v přímém ohrožení života, ovšem to ho nezastaví, aby záhadě zapomenutého pokoje nepřišel na kloub.

Tuhle knížku jsem přečetl v podstatě nadvakrát, klasický Child, zajímavé napětí s čtivým příběhem.

Jan Uhlíř: Karl H. Frank 1939 - 1946: Obrazový životopis kata českého národa

15. července 2018 v 20:48 | paulito
Nejnovější publikace historika Jana B. Uhlíře se soustřeďuje na vrcholné období života jednoho z nejmocnějších mužů Protektorátu Čechy a Morava, SS-Obergruppenführera Karla H. Franka. Na téměř 1500 snímcích, z drtivé většiny dosud nepublikovaných, přibližuje raketový vzestup a strmý pád tohoto bývalého poslance Národního shromáždění Republiky Československé. Karl H. Frank určoval politickou linii protektorátu jako státní tajemník nejen v době, kdy byl říšským protektorem Konstantin von Neurath, ale především po krátké časové epizodě, spojené se jménem Reinharda Heydricha. Při odvolání druhého zastupujícího říšského protektora Kurta Daluega byl Frank jmenován Německým státním ministrem pro Čechy a Moravu. Dostal se tak na mocenskou úroveň ministrů říšské vlády. V rámci protektorátu byl tedy neomezeným pánem, zodpovědným pouze Vůdci Adolfu Hitlerovi - a jako takový byl po pádu Třetí říše i souzen a odsouzen - mj. i jako spoluzodpovědný za vyhlazení Lidic.

Tak v podstatě fotokniha není až tak zajímavá, spíš takový doplněk do sbírky.

Lenka Šindelářová: Einsatzgruppe H

15. července 2018 v 14:41 | paulito
Operační skupina H byla speciální jednotka berlínského Hlavního úřadu říšské bezpečnosti, která byla vyslána po vypuknutí Slovenského národního povstání koncem srpna 1944 společně s dalšími německými složkami na území Slovenska. Jejím prvořadým úkolem bylo "dořešení židovské otázky", zejména deportace zbylého židovského obyvatelstva do vyhlazovacích táborů. Její příslušníci se mnohdy aktivně podíleli za pomoci Slováků a karpatských Němců na zde spáchaných zločinech. Tyto zločiny zůstaly po skončení války až na nepatrné výjimky zcela nepotrestány a jejich vykonavatelé se obvykle bez větších obtíží začlenili do poválečné společnosti. Tématem předkládané monografie je činnost operační skupiny H, její struktura a personální složení, jakož i poválečné trestní stíhání jejích příslušníků.

Vynikající kniha o historii Slovenska po vypuknutí povstání a nasazení jednotek SS na jejím území.

Miroslav Žamboch: Zakuti v oceli

14. července 2018 v 9:03 | paulito
Svět tvoří pustina, pustina zamořená chemickými, genetickými a radioaktivními jedy. Čtyři století po globální válce ji lidé chtějí zpět, potřebují víc zdrojů, surovin, víc prostoru k životu. Kromě zamoření jim v tom však brání pohrobci Staré války - postupně se rozpadající, ale stále aktivní autonomní bojové stroje a s časem degradující válečné umělé inteligence. Matyáš Sanders je technik, mechanik, jeho prací je chránit ostatní před útoky nebezpečných strojů. Ve své práci patří k nejlepším a na základě vlastních zkušeností věří, že se blíží den, kdy bude planeta opět patřit lidem. Jako mechanik jednotky profesionálních žoldnéřů poskytujících ochranu dálkovým obchodním konvojům k tomu může sám značnou měrou přispět. Ocel není ten nejodolnější materiál… Stroje by neměly zabíjet lidi…

Nedočetl jsem.. bylo to až na světlé chvilky poměrně nudné a klišé...

J.D.Robb: Očistím tě od hříchu

13. července 2018 v 19:03 | paulito
Při rekonstrukci staré budovy, bývalého útulku pro týrané děti, se najde pytel s lidskými kostmi. Počítačová rekonstrukce obličejů dokáže, že se jedná o kostry jedenácti dívek ve věku kolem patnácti let. Eva Dallasová sice pachatele odhalí, jenže to má háček - je totiž již dávno mrtvý...

Téma sice zajímavé, ale s hlavní hrdinka mě moc nevzala a kniha měla spoustu hluchých míst...

Chris Mooney: Pohřešovaná

10. července 2018 v 20:22 | paulito
Darby McCormicková z bostonského policejního vyšetřovacího týmu pátrá po pohřešované dívce a jejím únosci. Řetězec stop, který sleduje za pomoci zvláštního agenta FBI Evana Manninga, a rovněž náhodné nalezení ženy, již se podařilo únosci uniknout, ji vedou ke zjištění, že má co do činění se sériovým zločincem, který uvrhuje unesené ženy do temných cel a tam je podrobuje hrůznému mučení. Darby se s podobným případem nesetkává poprvé, bolestná připomínka minulosti ji však dodává o to víc sil a důvodů najít pachatele a především osvobodit jeho oběti. Sběh událostí ji nakonec přinutí pátrat na vlastní pěst a odhalit i to, co by si raději přála nikdy nevědět. Děsuplný a zároveň strhujícím způsobem podaný thriller, v němž proti sobě stanou psychopatický sériový únosce a vrah žen a policejní vyšetřovatelka či jedna z jeho uniknuvších obětí, má už (především zásluhou Mlčení jehňátek a Sběratele polibků) své čtenářské i filmové příznivce. Po bok těchto stěží zapomenutelných příběhů, které postupně odkrývají na jedné straně detaily, metody a motivy činů masových vrahů, na straně druhé pak osobní důvody, jež ženou vpřed jejich pronásledovatelky, vřazuje se Pohřešovaná Chrise Mooneyho, ne však jako pouhá variace na oblíbené a žádané téma, ale jako jeho osobité a do paměti se rovněž hluboko vrývající zpracování.

Vynikající detektivka, plná napětí...

Vlastimil Vondruška: Oldřich z Chlumu

10. července 2018 v 20:19 | paulito
Kniha je malým dárkem čtenářům, kteří si zamilovali příběhy královského prokurátora a správce hradu Bezdězu Oldřicha z Chlumu. Autor v ní vypráví, jak pracuje s historickými prameny, a poodhaluje zákulisí svého autorského života. Čtenář zde nalezne i zajímavosti (včetně životopisu Oldřicha z Chlumu), stejně jako historická fakta (topografie Českého království, základní data příběhů). Součástí publikace je i několik povídek, které vyprávějí o méně známých etapách života Oldřicha z Chlumu.

Zajímavá vypověď o tom, jak složité je napsat historický román, humorně laděné a dobře se to poslouchá.

Jiří Bílek: Bílá místa české historie 2

10. července 2018 v 11:06 | paulito
Druhý díl se věnuje opomíjenému 18. století, shrnuje objektivní poznání i domněnky a legendy. Poznáme detaily zbojnických povstání, představíme si Koniáše, pátera z doby temna, nebude chybět ani Marie Terezie neboli smutná císařovna s pomněnkovýma očima, a dozvíme se, jak doopravdy dopadli sedláci u Chlumce a zda byl Josef II. skutečně velkým lidumilem. Na závěr se seznámíme s Casanovou, milovníkem zavřeným do knihovny.

Další zajímavá exkurze do historie českých zemí pod nadvládou Habsburků....

Robert Hans Van Gulik: Tykev a náhrdelník

28. června 2018 v 18:28 | paulito
Třetí princezně, nejoblíbenější dceři císaře, se ztratil z naprosto nepřístupného Vodního sídla vzácný perlový náhrdelník. Princezna odjíždí za 2 dny k otci do sídelního města a náhrdelník musí mít. Požádá o pomoc soudce Ti. Ten cestuje inkognito jako doktor. Podaří se mu včas najít náhrdelník a zachránit tak nejen postavení, ale i lásku? Soudci Ti nezbývá mnoho času, ale pomůže mu jeho detektivní talent, štěstí i Mistr Dýně - taoistický mnich. Proč i on pomáhá princezně?

Příběh plný intrik je jedním z těch nejlepší, napínavý a dobře se čte (poslouchá :-)

Jozef Karika: Trhlina

25. června 2018 v 19:42 | paulito
Tahle kniha vznikla zvláštním způsobem. Po vydání mysteriózního thrilleru Strach se autorovi ozval člověk, který mu povyprávěl opravdu děsivý příběh. Jozef Karika jeho vyprávění zaznamenal, mnohá tvrzení ověřil, doplnil o vlastní zjištění a zpracoval v knize, kterou máte před sebou. Na jejích stránkách rozmotává velice tajemný, tragický a hrůzostrašný případ. Zároveň poodhaluje jednu z největších záhad Slovenska - nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tríbeč. Legenda, záměrná mystifikace, nebo děsivá skutečnost? Tuhle otázku si klade i autor. Předkládá strhující hororový příběh a nechává na čtenáři, aby našel odpověď.

Slyšel jsem jako audio knihu a prostě pecka, má to své chyby, ale atmosféra vynikající...v každém případě nějaký ten trek na Tríbeč je do budoucna v plánu :-D

Ve stínu Říše: Antologie české fantastiky - Leoš Kyša, Boris Hokr

25. června 2018 v 19:34 | paulito
Antologie fantastických povídekI více než sedmdesát let po skončení druhé světové války tvoří Třetí říše a vše s ní spojené nedílnou součást naší historie, ale také popkultury. Dokonalí padouši, slizcí gestapáci, hororové obrazy koncentračních táborů, brutální řežby na bitevních polích od Atlantiku po Pacifik, od Evropy přes Afriku po Asii… ale i bláznivé černé komedie nebo svérázné městské legendy. Jen máloco kdy podnítilo tolik rozmanitých příběhů. Málokdo dokáže představovat tak dokonalé bezcharakterní zlé postavy nebo naopak terče parodie a posměchu jako nacisté. Právě proto jsme dali nacisty na hraní těm nejlepším spisovatelům a spisovatelkám domácí fantastiky napříč generacemi. Připravte se na popkulturní blitzkrieg, jaký jste ještě nezažili!Autoři jednotlivých povídek: František Kotleta, Petr Schink, Petra Lukačovičová, Jan Kotouč, Julie Nováková, Roman Bureš, Petr Stančík, Tomáš Bandžuch, David Šenk, René Vaněk, Pavel Fritz, Míla Linc, Lucie Lukačovičová, Dan Černý, Markéta Klobasová, Jakub Mařík, Kristýna Kotulanová.

Je to jako v každé antologii, některé povídky jsou lepší, některé horší, tady bych to viděl tak 40:60, ale každý ať posoudí sám.

 
 

Reklama