Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Knihy

Martin Fajkus: Temné časy

3. prosince 2018 v 20:09 | paulito
Spanilé čtenářky a šlechetní čtenáři, dovolte mi, abych vás přivítal v Temných časech. A když říkám temných, mám na mysli skutečně TEMNÝCH. Už otevřením této knihy jste prokázali slušnou dávku odvahy, takže vás nebudu zbytečně děsit. Ale jednu věc si musíme ujasnit hned na začátku. Toto je temná fantastika. Takže nečekejte žádné udatné rytíře v zářících zbrojích, kteří zachraňují panny v nesnázích jen pro pocit z dobře vykonané práce. A už vůbec ne něco jako happyend. Hrdinové následujících příběhů jsou obvykle rádi, když se jim podaří přežít další den bez toho, že by je někdo bodl do zad či zavedl do smrtící pasti. A aby se to nestalo, musí být pořádně tvrdí a drsní nejen k sobě, ale hlavně k ostatním. Podobně jsem musel být tvrdý a drsný já, když jsem dával dohromady tuto antologii. Původně jsem si do této antologie představoval příběhy ve stylu Stevena Eriksona, Glena Cooka, Toma Lloyda či Joea Abercrombieho, tedy jakousi kombinaci drsných hrdinů, žoldnéřských jednotek, temné magie, krvavých obětí a spoutaného sexu. Když mi ale začaly chodit první nápady autorů, uvědomil jsem si, že temná fantasy může být mnohem rozmanitější, než jsem si vůbec dokázal představit. Že je to slečna velice přizpůsobivá a ohebná, které nečiní problémy "pomuchlovat se" i s jinými žánry. A právě to bych rád ukázal v Temných časech - jak se z temné fantasy stala temná fantastika.

Sbírka českých povídek, většinou dark fantasy a klasika jako každá sbírka, dvě tři povídky super, dvě tři povídky jsem skoro nečetl, zbytek průměr.

Jan Bauer: Hrad mrtvých

3. prosince 2018 v 19:26 | paulito
Šlechtic Raimund z Pušperku doprovázel Elišku Přemyslovnu na její svatbu s Janem Lucemburským ve Špýru. S oběma se také vrátil do Čech a po Janově korunovaci konečně zamířil domů na svůj hrad Pušperk v podhůří Šumavy. Ke svému zděšení zjistil, že Pušperk je zcela pustý, jeho manželka Voršila a dcera Anna kamsi zmizely, zbylí obyvatelé hradu byli zavražděni. Raimund našel jen jejich tlející mrtvoly. V zoufalství se obrátil na svého přítele královského podkomořího Jindřicha z Lipé, který mu doporučil královského soudce Melichara z Roupova. Melichar a jeho pomocník Božetěch se nyní pokoušejí vypátrat, kdo povraždil obyvatele Pušperku a co se stalo s Voršilou a její dcerou Annou. Unesl je snad někdo a proč?

Další z historických detektivních jednohubek, které se dají přečíst za jedno odpoledne, kde ale zápletka moc zajímavá není.

Christopher Fowler: Runa

26. listopadu 2018 v 17:55 | paulito
Runy jsou prastaré písmo z počátku germánské civilizace. Užívalo se jich především ke kultovním a magickým účelům a zápisům. V horroru Christophera Fowlera jsou runy nositeli smrti v sérii případů, které vyšetřuje londýnská policie. Záhadná úmrtí mají jeden společný rys: oběti umírají v záchvatu šílenství a všechny mívají u sebe zvláštní talisman - lístek s nerozluštitelným runovým nápisem. Současně s policií se do pátrání pouští na vlastní pěst syn jedné z obětí i dvojice svérázných knihovníků. Společně odhalí původce tragédií, finančního magnáta Daniela Carmodyho, který experimentuje s počítačovou sítí a zkouší manipulovat s lidskou psychikou. V nouzi nejvyšší mu policie postaví do cesty nezletilého počítačového génia a nebezpečný souboj rozumu s magií vrcholí. Christopher Fowler, britský autor střední generace, se specializuje na žánr horroru, mystiky a akční prózy a je dnes ve svém oboru počítán ke špičkám.

Kniha je trochu poplatná době vzniku (1990), dnes jsou technologie už přece jen jinde, než u videokazet, ale ty runy nejsou špatný nápad.

Jeremy Bates: Paříž - Katakomby

12. listopadu 2018 v 18:48 | paulito
Při čtení tohoto zneklidňujícího hororu se čtenářům bude tajit dech, protože autor opět rozehrává děsivý příběh plný napětí, akce a překvapivých zvratů. Tentokrát nás zavádí do Paříže, která bývá spíše symbolem romantiky, od níž má však rozsáhlá podzemní síť katakomb daleko. Pod rušnými ulicemi a kavárnami, kde se přátelé bezstarostně scházejí na kávu, se skrývá labyrint tunelů, místo spočinutí několika milionů mrtvých. Když se hrdinům dostane do rukou videokamera s děsivými záběry zoufalé ženy bloudící tmavými a vlhkými chodbami, skupina kamarádů se vydává do katakomb odhalit tajemství nahrávky - noří se do hlubin města, jeho znepokojivé historie i svého vnitřního světa. Nakolik v něm obstojí a budou se vůbec moci vrátit zpět?

U téhle knihy jsem si celou dobu nebyl jistý, jestli se mi líbí nebo ne, nakonec jsem usoudil, že ano, přes svoji fantasknost byla celkem napínavá.

Václav Šmerák: Nové toulky mezi Vltavou a Sázavou

12. listopadu 2018 v 15:11 | paulito
Nechejte se zlákat na další zábavné procházky mezi Vltavou a Sázavou - tentokrát až po Konopiště u Benešova. Při jízdě podél Vltavy si prohlédnete Slapskou přehradu a zavzpomínáte na jejího stavitele Ing. Libora Zárubu-Pfeffermanna. Přehrada zatopila část staré řeky nad Svatojánskými proudy, kde trávil volné chvíle proslulý malíř Zdeněk Burian. Ferdinand d'Este s rodinou často zajížděl z konopišťského zámku na jahody do vsí nad Vltavou - například do Teletína s památnou sochou sv. Jana Nepomuckého z roku 1781, který právě slaví 635 let od první písemné zmínky. Z vyhlídky Máj si prohlédnete zatopený kaňon Staré řeky, na jehož dně leží zbytky trempských osad. Navštívíte ves Nedvězí s nově upravenou tvrzí románsko-gotického původu a občerstvíte se ve středověkém pivovaru. V Krňanech se dozvíte víc o historii Středočeské fotbalové župy. U Sázavy vás uvítají Lešany, kde pobýval František Hrubín, natáčel se tu film Romance pro křídlovku a dnes je zde oblíbené Vojenské technické muzeum. Na svých toulkách mezi Vltavou a Sázavou narazíte na řadu útulných hospůdek a pobavíte se na nejrůznějších poutích nebo historických oslavách, ale nejvíc vás určitě zaujme sama zasněná zvlněná krajina s mnoha krásnými cestami, kde se potkáte s minulostí i současností.

Zajímavá kniha o místech i vesnicích kolem Vltavy i Sázavy, z nichž řadu jsem již navštívil.

Douglas Preston: Rouhání

7. listopadu 2018 v 22:05 | paulito
Tajemství stvoření vesmíru.Největší urychlovač částic na světě ukrytý v arizonských horách byl postaven, aby odhalil tajemství vlastního okamžikustvoření - samotného Velkého třesku. Torus je nejnákladnější stroj, jaký kdy lidstvo postavilo, a je řízen nejvýkonnějšímsuperpočítačem světa. Jeho duchovním otcem je laureát Nobelovy ceny Gregory North Hazelius. Odhalí Torus tajemství stvoření vesmíru? Nebo - jak někteří předpovídají - vtáhne Zemi do miniaturní černé díry? Do dalekých hor je vysláno dvanáct vědců, kteří mají pod Hazeliovým vedením superurychlovač spustit.

Jedna ze starších knih D. Prestona (vydána 2007), která ukazuje, jak se lidé dají zfanatizovat a zaslepit náboženstvím, jedno zda-li tím starým nebo nějakým novým.

Richard Bessiére: Hledá se pokusný králík

26. října 2018 v 18:05 | paulito
Známý francouzský spisovatel napsal vynikající román pro milovníky tematiky cest časem a paralelních dějin naší planety. Co se stane, když cestovatelé v čase zaviní požár při plese francouzské královské rodiny, Jindřich Navarrský uhoří a namísto technokratické civilizace nastoupí společnost založená na magii?

Celkem vtipná kniha o alternativních dějinách.

Vlastimil Vondruška: Letopisy královské komory XII: Jičínské pole mrtvých

19. října 2018 v 18:59 | paulito
Za městem Jičínem na cestě k Zebínu je ohrazená louka, na níž se od pradávna pohřbívaly oběti morových epidemií, ale také popravení zločinci, sebevrazi a kacíři. Jednoho dne se na této louce objeví mrtvé tělo velíšského lesmistra. Je přivázaný ke stromu, má rozpárané břicho a na čele krví namalované satanské znamení. Majitel panství Mikuláš Trčka z Lípy se pokusí zločin utajit, protože se bojí, aby ho nezačala vyšetřovat utrakvistická konzistoř. Jeden z jeho strýců však na něj vznese žalobu, a tak je celá záležitost projednávána v královské komoře. Tehdy se na Jiřího Adama z Dobronína obrátí Mikulášova manželka Johanka ze Šelmberka, aby se pokusil celou záležitost objasnit. I když to nespadá do jeho pravomoci, vyhoví jí, neboť ji měl za svobodna rád. Sotva však dorazí do Jičína, dojde k další vraždě.

Další odpočinková detektivka v hlavní roli s Jiřím Adamem z Dobronína, která nás zavede do Prachovských skal.

Jim Butcher: Harry Dresden - Bláznivý úplněk

19. října 2018 v 18:56 | paulito
Harry Dresden, jediný čaroděj v Chicagském telefonním seznamu a konzultant pro paranormální jevy, se potýká s osobními i finančními těžkostmi. Po posledním případu se stále ještě neobnovily dřívější důvěrné vztahy s poručíkem Murphyovou, šéfkou Zvláštního oddělení policie.

Zrovna tahle kniha o HD mě moc nevzala, asi nemám rád vlkodlaky :-)

Robert Lyndon: Cesta sněžných ptáků

10. října 2018 v 20:45 | paulito
Velkolepý, zcela moderně psaný román se odehrává v 11. století a provází čtenáře téměř celým tehdejším světem. Francouzský žoldák přijme od anglického šlechtice nabídku, aby se vydal do Konstantinopole zachránit jeho syna, který je tam držen jako rukojmí. Mladý rytíř bude propuštěn výměnou za šest mimořádných dravých ptáků, bílých sokolů. Ze všeho nejdříve Vallon míří se svými společníky do Norska, pak putuje přes Grónsko a Rusko k svému cíli. Na dlouhé cestě ho provází řada výrazných postav, například sokolník se schopností porozumět divokým zvířatům nebo nebývale vzdělaný student lékařství, který s sebou tajně nese dokumenty, jež mají vést k objevení pátého evangelia. Vynikající dobrodružný příběh je napsaný svižně a s fantazií. Skvělý děj dokáže udržet čtenáře v napětí až do poslední stránky.

Zajímavé, ale možná až příliš dlouhé, autor nás vede tehdejší středověkou Evroupou až k seldžuckým Turkům do Anatolie.

Pierre Milza: Evropa v černých košilích

7. října 2018 v 17:14 | paulito
Ať už se krajní pravice - xenofobní či otevřeně antisemitská a rasistická - projevuje ve své populistické či fašizující variantě, představuje od Itálie po Ukrajinu, od Francie po Dánsko, od Rakouska po Belgii a od Nizozemska po Skandinávii (včetně všech postkomunistických zemí) trvalou danost evropského poválečného politického a sociálního života. K zachycení vývoje těchto ideových proudů i akčních skupin v tak dlouhém časovém úseku (od roku 1945) a na tak rozlehlém prostoru (celého kontinentu) je zapotřebí pohledu erudovaného historika a v tomto případě není povolanějšího odborníka nad Pierra Milzu, jehož úctyhodné historické šetření vrhá překvapivé světlo na naši nedávnou minulost a nutí nás k zamyšlení nad naší budoucností.

Kniha je z roku 2005, takže už ne úplně aktuální, přesto zajímavě mapuje vývoj evropské ultra pravicové scény (zejména francouzské a italské) od konce války ca do roku 2000.

Clive Cussler: Trojská odyssea

1. října 2018 v 20:04 | paulito

Clive Cussler, již dlouho považovaný za mistra dobrodružství, znovu ohromuje čtenáře složitými zápletkami a podivuhodnými pasážemi. Díky řadě nečekaných zvratů představuje tato kniha jeho nejsmělejší dílo. Na konci románu Znovuzrození Valhaly Dirk Pitt ke svému překvapení odhaluje, že má dvě dospělé děti, o jejichž existenci neměl dosud tušení. Jsou to dvojčata, zrozená před třiadvaceti lety ženou, o které se domníval, že zemřela při podmořském zemětřesení. Obě děti zdědily jeho lásku k moři, takže se dcera Summer stala mořskou bioložkou a syn Dirk námořním inženýrem. Nyní jsou zde, aby pomohly svému otci v jeho životním dobrodružství. Oceán u pobřeží Nikaraguy je zamořený hnědým slizem. Dvojčata pracují v podmořské výzkumné stanici Národní podmořské a oceánské agentury NUMA a snaží se nalézt zdroj znečištění, když se stanou dvě překvapivé události: jednak Summer objeví pod mořskou hladinou artefakt, cosi zvláštního, krásného a starodávného, a jednak se v atmosféře začíná tvořit nejhorší bouře za řadu let, která směřuje přímo k nim. V cestě hurikánu se navíc nalézá i luxusní plovoucí hotel. Nebezpečí pro všechny zúčastněné je nepředstavitelné, takže Pitt, Al Giordino a zbytek posádky NUMA zoufale spěchají na pomoc, avšak to, co naleznou v patách bouře, je nesrovnatelně strašnější nežli běsnění přírody. V této části světa totiž působí veskrze lidské zlo. Brzy mají být jeho snahy završeny a celý svět se má podstatně změnit. Evropě a východní části Ameriky hrozí nová doba ledová. Lze-li však věřit objevu Summer, pak svět, jak ho známe, už podstatně jiný je.

Tak snad první kniha od Clive Cusslera, kterou jsme nedočetl, těch nesmyslů na mě bylo jednoduše trochu příliš :-)


Vlastimil Vondruška: Krev na kapradí

20. září 2018 v 20:27 | paulito
Kniha navazuje na úspěšnou sbírku povídek Krev na lopuchu a skládá se ze dvou částí. V té první je osm příběhů, v nichž jako hlavní vyšetřovatel vystupuje Oldřich z Chlumu a jeho pomocníci panoš Ota a velitel Diviš, ale také jeho manželka Ludmila z Vartemberka. Všechny příběhy nesou pečeť originálního myšlení Oldřicha z Chlumu, který se snaží nejen potrestat zločince, ale současně hledá opravdovou a nefalšovanou spravedlnost. To samozřejmě vede často k nečekanému rozuzlení příběhů. Druhá část knihy obsahuju deset středověkých soudniček, inspirovaných skutečnými zločiny.

Ale jo, jako poslech do auta dobré, jako detektivky dost jednoduché.

Maj Sjöwall, Per Wahlöö: Säffleská bestie

14. září 2018 v 21:36 | paulito
V Säffleské nemocnici je brutálně zavražděn člověk, což samo o sobě není pro policii obvyklé, ale ještě k tomu je obětí zločinu člověk z branže, tedy policista. Kriminalisté jsou zděšeni a pouští se do pátrání s velkou vervou, hájí svojí "stavovskou čest". Nejprve detektivové uvažují o pomstě některého obětí dopadeného zločince, ale všechno je jinak. V průběhu pátrání však vychází najevo, jaké praktiky se u některých policistů považují za normální. Buzerace, povýšenost a poškozování zadržených lidí, ať už vinných či nevinných. Neadekvátní násilí, v kterém si někteří policisté libují, způsobí mnoha lidem trauma, ba i soukromou tragédii. Laicky řečeno, policie si tak trochu na tento případ zadělala sama, ať už svou brutalitou ve službě či ignorováním stížností postižených, právě proto, že policista proti policistovi nepůjde. Hrdinové jsou staří známí. Jiskří a bouří to mezi nimi právě proto, že jde o jednoho z nich a každý má trochu jiný náhled. Jako kritika stavu policie, je detektivka vcelku povedená, poklidná, s akčním závěrem. Bezmocnost postižených šokuje a irituje a upřímně řečeno je mi toho vraha líto, přečtěte a budete vědět proč.

Četl jsem to jako malý kluk, pustil jsem si to po x letech a nebylo to vůbec špatné, navíc řada věcí je tam pořád aktuálních.

Kathy Reichs: Vážná tajemství

11. září 2018 v 22:06 | paulito
Jednoho letního rána 1982 napadli guatemalskou vesnici Chupan Ya vojáci a znásilnili a pozabíjeli ženy a děti. Ve studni skončilo 23 mrtvých. Rodiny dostaly z oficiálních míst oznámení, že jejich příbuzní jsou nezvěstní. O dvacet let později přijíždí na místo Dr. Temperance Brennanová a tým Guatemalské nadace forenzní antropologie. V ruce nemají jediný záznam o celé události, tuší jen, že před 20 lety se tu stalo něco strašného. Hrůza však pokračuje dál, vyšetřovatelé musejí čelit zákeřným útokům a Tempe Brennananová se znenadání ocitá v nebezpečné pavučině mocenských, finančních a vědeckých zájmů, které daleko přesahují guatemalské hranice.

Další čtivé dobrodružství doktorky Brennanové, tentokrát z exotické Guatemaly....

Anton Hruboň: Za Slovenský štát, za Novú Európu

2. září 2018 v 20:41 | paulito

Vypuknutie Slovenského národného povstania znamenalo pre Hlinkovu gardu na rozdiel od iných prorežimných organizácií doslova vzkriesenie. Vďaka tomu, že po 29. auguste 1944 zostala verná slovenskej vláde v Bratislave a jej vedenie povstaleckú akciu radikálne odsúdilo, dostala možnosť - hoci v konečnom dôsledku len nakrátko - opätovne realizovať svoje mocenské ambície, tentokrát v podaní najortodoxnejších národných socialistov okruhu okolo Otomara Kubalu. Kubalova skupina, ktorá v HG prebrala kormidlo po Machovej garnitúre, pred verejnosťou nástojčivo kultivovala svoju formu najrýdzejších Slovákov, odhodlaných brániť slovenskú nezávislosť do posledného dychu. Mladý historik Anton Hruboň analyzuje postavenie tejto mocensko-bezpečnostnej organizácie ľudáckeho režimu v kontexte nacistického okupačného systému na politickom, vojenskom a perzekučnom poli, ktoré tvorili tri kľúčové roviny činnosti HG v záverečnej etape existencie slovenského štátu. Monografia sa na pozadí spomínaných kategórií pokúša odpovedať na otázku, čo vlastne Hlinkova garda bola, aké vplyvy determinovali jej charakter po transformácii na jeseň 1944 a aké memento zanechala v národnej histórii. Práca nastoľuje i širšie koncipované otázky, ťažiace slovenskú spoločnosť prakticky dodnes. Uvažuje o otázke spolupráce (kolaborácie) s nacistickým režimom, o úsilí pretvoriť Slovensko na jeho obraz, o perspektívnej budúcnosti krajiny pod ťarchou hákového kríža a o vývine ľudáckeho režimu na úsečke jeho nedlhej existencie. Problematika HG bola doteraz v odbornej literatúre ponímaná pomerne izolovane, akoby garda predstavovala politický samorast a na jej chod nepôsobili žiadne vplyvy smerom zvonku. Prostredníctvom zasadenia témy do rámca slovensko-nemeckých vzťahov a európskych súvzťažností nacistickej okupačnej politiky dostáva činnosť organizácie novú interpretačnú dimenziu a pre Hruboňove práce špecifický originálny autorský vklad, ktorý predstavuje ďalšiu neignorovateľnú výzvu do debaty o najdiskutovanejšom období moderných slovenských dejín.

Moc zajímavá kniha o poměrech na Slovensku během Povstání a poté až do osvobození.

Robert Lyndon: Císařský oheň

27. srpna 2018 v 20:39 | paulito
Uplynulo dlouhých devět let a hrdinové knihy Cesta sněžných ptáků se opět setkávají. Píše se rok 1081 a ctižádost byzantského císaře je bezmezná. Hodlá získat "ohnivou směs" Východu, zázračný vybuchující prášek, který údajně mají na druhém konci světa v Číně. A tak se Vallon s přáteli vydává po Hedvábné stezce... Robert Lyndon dokázal to, co se podaří málokdy: pokračování historické ságy je opět strhující. Hlavní postavy prošly proměnou a přibyly k nim další; především záhadný mladík Lucas, který má své osobní důvody, proč se k Vallonovi připojit. Atmosféra děje vtáhne čtenáře do tehdejšího světa, vylíčeného s úžasnou barvitostí.

Dobrodružných cestopisů ze středověku není nikdy dost, takže sice dlouhé, ale zajímavé.

Tess Gerritsen: Dvojče

15. srpna 2018 v 11:25 | paulito
Bostonská soudní lékařka Maura Islesová byla v nejútlejším věku osvojena a jako jedináček vyrůstala obklopena péčí milujících adoptivních rodičů. Při své práci se denně setkává s mrtvolami, často oběťmi surových vražd. Přesto po návratu ze služební cesty v Paříži, kde navštívila i katakomby s mnoha kosterními pozůstatky, zažije těžký otřes. V autě zaparkovaném před jejím domem sedí zastřelená žena, kterou všichni přítomní včetně detektivky Jane Rizzoliové pokládají - za Mauru! A jak doktorka Islesová zjistí během pitvy příštího dne, podoba je skutečně ohromující a zabíhá do nejmenších detailů. Nabízí se jediné vysvětlení.

Hodně jiné a lepší, než televizní seriál, ale to je tak vždy, v každém případě poměrně drsná a čitelná detektivka.

Giles Milton: Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku

14. srpna 2018 v 20:38 | paulito
Věděli jste o tom, že Hitler bral kokain? Nebo že Stalin vyloupil banku? Že mrtvola Charlieho Chaplina byla ukradena a zloději za ni požadovali výkupné? Giles Milton je mistrovský vypravěč historických příběhů. V poutavé próze Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku uvádí 50 těch nejbizarnějších historických "perliček". Budete se podivovat nad příběhy, které se čtou jako fikce, a přitom jsou zcela pravdivé.

Takové ty krátké, zjednodušené příběhy o ničem.... nepřečetl jsem ani polovinu.

Simon Scarrow: Orel mezi vlky

14. srpna 2018 v 19:59 | paulito
Jak zachránit Řím od krvavé porážky? V létě roku 44 našeho letopočtu otřásají navenek spojeneckým kmenem Atrebatů rozpory, které hrozí přerůst v povstání. Centurioni Macro a Cato, dostávají za úkol zajistit starému králi Vericovi nové vojsko a vycvičit odvedence z jeho kmene, aby dokázali ochránit svého krále a prosadit jeho vůli. S malou jednotkou čerstvých rekrutů, kteří nemají o boji ani ponětí, musí navíc vypátrat a zničit vychytralého protivníka. Podaří se jim to, přestože zároveň musí sami přežít ve spletitých sítích intrikánů, jejichž činy mohou připravit o život všechny spolubojovníky pod znakem orla?

Další příhody Macra a Cata, tentokrát chrání s atrebatskými kohortami Divočáků a Vlků jejich království.

James Rollins: Koruna démonů

12. srpna 2018 v 9:53 | paulito
Tým vědců narazí u brazilského pobřeží na děs, jakému není rovno - na ostrov, kde byl veškerý život zničen a pohlcen druhem překonávajícím nejdivočejší představivost. Než vědci stačí svůj objev nahlásit, zaútočí na ně neznámí ozbrojenci a zabijí všechny členy týmu kromě jednoho: entomologa a odborníka na jedovaté živočichy Kena Matsuiho. Hrozba však souvisí i s děsivým tajemstvím pohřbeným před sto lety pod National Mall: sbírkou kostí zachovaných v jantaru. Předmět schovala skupina vědců pod vedením Alexandera Grahama Bella, aby ochránila lidstvo. Zároveň si ho netroufla zničit, neboť objekt obsahuje úžasný příslib pro budoucnost: klíč k tajemství života po životě. Nic ale nezůstane schováno navždy. Dávná hrůza je opět vypuštěna v podobě zbraně nevýslovné síly. Aby ji zastavil, musí velitel Grayson Pierce ze Sigma Force přežít útok na ostrově Maui. Tentokrát však ani Sigma možná nebude schopná rozluštit smrtící tajemství. S každým novým objevem se hrozba proměňuje, roste a šíří se - přizpůsobuje se a přežívá každý pokus zabránit jí, aby znovu dobyla svět, jemuž kdysi vládla. Po každé proměně je silnější... a chytřejší. Grayovi dochází čas i možnosti, a tak bude muset učinit těžké rozhodnutí: k vyhubení hrozby a zastavení pachatelů spojí síly s největším protivníkem Sigmy - s nově vzkříšeným Bratrstvem...

Trochu divočina, ale jako každá kniha od Rollinse, je to hodně čtivé.

Robert van Gulik: Soudce Ti a vražedný zvon

6. srpna 2018 v 19:27 | paulito
Soudce Ti je nově jmenovaný náčelník v Pu-jangu - okresním městě, které se zpočátku jeví jako velice klidné. Po svém předchůdci Fengovi má objasnit případ znásilnění a vraždy, který se zdá být zcela jasný...

Soudce Ti se nebojí budhistické kliky, ani kantonských obchodníků a vyřídí je všechny :-)

Karel Pacner: Velmistři špionáže

30. července 2018 v 22:29 | paulito
Špionáž je součástí světových dějin od nepaměti a v bouřlivém 20. století s rozvojem techniky i civilizace samé dostaly i tajné služby moderní podobu. Karel Pacner odkrývá tajemství špionážních operací, zákulisí tajných služeb a přináší nová fakta a nové souvislosti světových dějin moderní historie. I známé historické události se mohou jevit na pozadí rozkrytých operací tajných služeb v jiném světle! A tyto příběhy jsou skutečné a mnohdy napínavějš, než jaké by si dokázali vymyslet autoři špion.

Poměrně zajímavá kniha, kde jsem našel řadu nových informací o špionáži za války i těsně po ní.

Lee Child: Jatka

24. července 2018 v 21:08 | paulito
U opuštěné křižovatky kdesi v Georgii vystoupí jednoho rána z autobusu muž a vydá se v dešti čtrnáct mil do vzorného městečka Margrave, po stopách dávno zemřelého hudebníka. Tam je ovšem okamžitě zatčen a jako jediný cizinec ve městě obviněn z vraždy: první, k níž zde za posledních třicet let došlo. Avšak Jack Reacher není jen tak ledajaký tulák. Je to ostřílený vojenský policista, od dětství vychovávaný armádou, vycvičený k tomu, aby rychle myslel a ještě rychleji jednal. Jak postupně vycházejí najevo okolnosti svědčící o rozsáhlém zločinném spiknutí a zavražděných stále přibývá, je stále zřejmější, že si pachatelé v Jacku Reacherovi zvolili toho nepravého obětního beránka. Napínavý, drsný thriller britského bestsellerového autora přináší jednu šokující, divokou a násilnou scénu za druhou, přičemž zároveň vypráví i něžný milostný příběh. To vše je okořeněné svérázným, suchým humorem. Především však vdechuje život celé řadě výjimečných skvěle vykreslených postav: v první řadě Jackovi Reacherovi, který se tímto románem navždy zapsal do podvědomí čtenářů žánru thriller.

Výborné, čtivé, i když možná trošku zbytečně dlouhé :-)

Lincoln Child: Úplněk vlka

22. července 2018 v 21:41 | paulito
Vraždy v odlehlé pustině Adirondackého pohoří, které rozbouřily poklidný život místních lidí, nesou znaky čehosi nelidského. Oběti jsou zmasakrované k nepoznání, roztrhané, pokousané a zanechané na nepřístupných místech, kam mnohdy ještě lidská noha nevstoupila. Vypadá to na divokého samotářského medvěda. Jenže medvědi jsou v té oblasti vzácní. Na místo odjíždí "záhadolog" Jeremy Logan, aby přišel záhadě na kloub. Z koláže zdejších pověr i vědecky prokazatelných faktů dokáže zprvu vyvodit jediný závěr: vrahova existence je vyloučená…

Další napínavý příběh Jeremy Logana, tentokrát se změnami DNA a podivnou dědičnou chorobou...

 
 

Reklama