Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Dokumenty

Maova studená válka (Mao's Cold War)

11. března 2016 v 21:14 | paulito
2011

Nově zpřístupněné archivy vrhají světlo na strategie čínské studené války a taktiky, jaké praktikovali čínští vojáci během korejské a vietnamské války.

I během bojů s Indií a se SSSR, takže velice zajímavé.

Magie Venezuely

11. března 2016 v 21:12 | paulito
2011

Pobřeží Venezuely objevil Kryštof Kolumbus v roce 1492. Za tři desetiletí tu pak Španělé založili první trvale obývané osady. Tak začala kolonizace země, která má největší jezero v Jižní Americe a nejvyšší vodopády na světě. Venezuela ve španělštině znamená "malé Benátky". Na západě se tyčí zasněžené vrcholky And, na jihu se rozkládají amazonské pralesy. 30 % území zabírá rozsáhlá planina Llanos, kterou protéká třetí nejdelší jihoamerická řeka Rio Orinoco. Autor dokumentu, Stanislav Slavický, působil několik let ve Venezuele jako diplomat. Zaznamenal, jak zde žijí potomci španělských dobyvatelů, Indiánů a Afričanů. V jejich komunitách jsou Boží tělo, Svatý duch a fiesty na počest svatých, nejpopulárnější katolické svátky.


Island, země ledu (Iceland)

5. března 2016 v 22:59 | paulito
2013

Island vděčí za svou nynější podobu podzemní sopečné aktivitě a vlivu ledovců. Podle jedné teorie se v 8. století na Islandu začali usazovat irští mniši a počínaje 9. stoletím byla země kolonizována Vikingy. Ostrov černých čedičových skal, lávových polí s povrchem ze sopečného popela a ledovců charakterizovali první misionáři jako "poušť v oceánu". Současný cestovní ruch však sopky, gejzíry a jezírka bublajícího bahna dokáže velmi dobře využít k nabídce atraktivních zájezdů. Dnešní Island se pyšní silnou národní identitou a všemi prostředky se snaží uchovat svoji prastarou kulturu.


Sovětská bouře: 2. světová válka na východě (Velikaja Vojna)

1. března 2016 v 19:04 | paulito
2010
Dokumentární / Historický / Válečný

Ruský dokumentární seriál, věnující se válce na východní frontě. Je sice sem tam trochu tendenční, ale to není nic divného, když je z Ruska.


Divoký Yellowstone (Wild Yellowstone)

27. února 2016 v 21:33 | paulito
2015

1. Zmrzlá země Zatímco bobři a medvědi grizzly se před nekonečnou zimou chrání hibernací, vlci, lišky a vydry říční se mrazu postaví čelem.
2. Medvědí léto V létě se Yellowstone mění v ráj divoké zvěře s jednou krutou stinnou stránkou. Medvědi grizzly vylézají ze svých brlohů a hledají potravu.

V rýnské džungli (Ile de Rhinau)

23. února 2016 v 18:56 | paulito
2014

U horního toku Rýna, na hranicích mezi Německem a Francií, se rozkládá jeden z posledních aluviálních lesů. Zaplavené lesy, mokřady a zelené ostrovy vytvářejí jedinečný biotop, který je domovem rozličných druhů rostlin a živočichů... Džungle v Německu? A přece je to možné! Lužní lesy na březích řeky Rýn jsou unikátní a mysteriózní krajinou. Mnozí je obdivují, ale málokdo o nich ví něco víc. Chcete vědět o těchto přírodních krásách mezi Německem a Francií více? Více o samičce kudlanky nábožné, jež po páření brutálně zavraždí svého partnera, kobylkách, co spořádají vše, co se jim dostane do kusadel? Kde si vlhovití a ledňáčkovití ptáci staví svá hnízda nebo kde loví užovky či volavky? Tyto lužní lesy se hemží životem dokonce i pod vodní hladinou. Candáti neohroženě zaútočí na každého, kdo ohrožuje jejich nakladená vajíčka, a dvoumetroví sumci nekompromisně střeží svá teritoria. Každý kout V rýnské džungli je něčím charakteristický.

Nacisté na Středním východě (Exil Nazi: la promesse de l'orient)

21. února 2016 v 20:30 | paulito
2014

Po roce 1945 našli mnozí "osvědčení specialisté" z dob III. říše uplatnění v Sýrii a v Egyptě. Po skončení 2. světové války se tisíce nacistických válečných zločinců skrývaly před spravedlností a v mnoha případech chtěly Evropu co nejrychleji opustit. Jejich první kroky vedly většinou do Itálie. Odtud se, často za podivného propojení podpůrných organizací bývalých příslušníků SS a německých církevních kruhů v Římě, vydávaly hlavně do Jižní Ameriky. Část "specialistů", hlavně "bezpečnostní a vojenští experti", byla také naverbována do Sýrie a Egypta. Tam se podíleli na výcviku místních armád a policie. Typickým reprezentantem těchto "odborníků" byl SS Standartenführer Walter Rauff, jeden z otců pojízdných plynových komor a příslušník Gestapa s "prokazatelně úspěšnou praxí". Na druhém pólu stál například odborník na "čistou práci", pološílený nacionálně socialistický ideolog Johann von Leers.

Mohl Stalin zastavit Hitlera (Мог ли Сталин остановить Гитлера?)

21. února 2016 v 19:21 | paulito
2009

Před 70 lety začal nejstrašlivější ozbrojený konflikt v dějinách lidstva - druhá světová válka. Bylo možné jí zabránit? Mohl Stalin zastavit Hitlera? Tento pořad hledá odpověď na jednu z nejpalčivějších otázek moderní historie. Zabývá se také vývojem Hitlerovy agresivní politiky, zkoumá, jak se Sovětský svaz, Británie, Francie a Německo připravovaly na válku a zjišťuje, jaký díl zodpovědnosti nesly jednotlivé země za rozpoutání druhé světové války.

Nezkrotná Indočína (Wildest Indochina)

15. února 2016 v 21:41 | paulito
2014

Na jihu asijského poloostrova známého jako Indočína se mezi politickým napětím, chudobou a rychle nabytým bohatství vyskytují nejkrásnější divy přírody. Kambodža udivuje svým vodním královstvím, které každoročně postihují mohutné monzuny a kde žijí asijští sloni a barmské krajty. Podíváte se, jak se život bránil ve válkou devastovaném Vietnamu, který je domovem 10 procent světových živočišných druhů. V oblasti jihovýchodní Himálaje se rozprostírá tajná čínská zahrada, kde sídlí polovina zdejšího ptactva a savců. Srdcem Indočíny je Thajsko, kde v prostředí plném extrémů žijí rozmanité druhy, jako jsou tygři a makakové jávští. Nesmírně pestrá Malajsie zahrnuje obrovský ostrov Borneo, kde se vyskytují majestátně apatičtí orangutani a obrovští mořští krokodýli.

Povstání černých faraonů (Rise Of The Black Pharaohs)

14. února 2016 v 14:44 | paulito
2014

Egypt byl v době, kdy se stavěly velké pyramidy v Gíze, kdy vznikala Sfinga a Údolí králů, mocnou a velkou říší. A přesto se kolem roku 800 př. n. l. stalo něco neuvěřitelného. Porobený stát ležící na nubijském území, Kušitské království, svrhl vládu faraonů a bezmála na sto let ovládl Egypt. Kušitským vládcům se říká černí faraoni. Stoleté období jejich panování dodnes žije mezi africkými národy ve formě legend. První archeologové však považovali názor, že černí afričané mohli vystoupit na vrchol společenského žebříčku, za vysloveně kacířský. Tvůrci tohoto filmového dokumentu se rozhodli, že odhalí celou pravdu.

Zrozeni k zabíjení (Born To Kill)

7. února 2016 v 16:18 | paulito
2005

Brutální sérioví vrazi jsou mnohdy pro psychology a vyšetřovatele záhadou. Co je dohnalo k ohavným zločinům? Nebo se jako zabijáci už narodili?


První apokalypsa (First Apocalypse)

7. února 2016 v 16:14 | paulito
2009

Dinosauři kdysi vládli planetě Zemi. Konec jejich éry dodnes přináší spousty otázek. Jak a proč zemřel poslední proslulý Tyrannosaurus Rex? Proč vyhynuli další obrovští tvorové na souši i ve vodě? Budeme i my, lidé, oběťmi děsivých přírodních katastrof, které nedokážeme nijak ovlivnit? Poškozujeme ekosystém takovým způsobem, že se proti nám příroda vzbouří? Přijde další vesmírný náraz? Vyhubí nás nemoci a mikroorganismy? Abychom se pokusili odpovědět na tyto otázky, musíme detailně prozkoumat důvody zániku rodu dinosaurů. Jejich smrt nám může pomoci pochopit to, proč možná hrozí vyhynutí i nám..


Zapomenuté povodně (Forgotten Floods)

1. února 2016 v 22:00 | paulito
2008

Tsunami patří k nejničivějším silám, jaké lidstvo zná, avšak většina obyvatel Británie se domnívá, že se jich nemusejí obávat. Profesoři Simon Haslett a Ted Bryant už tento názor zpochybnili tvrzením, že povodeň, jež přišla z Bristolského kanálu v roce 1607 - jedna z největších přírodních katastrof v Británii - byla ve skutečnosti tsunami. Tím však tento příběh neskončí - v pořadu Zapomenuté britské povodně Simon a Ted zkoumají důkazy ukazující dle jejich názoru na nejméně čtyři další tsunami na území Británie.

Sturmbocky – porážka (2)

1. února 2016 v 18:57 | paulito
Uffz. Kaptein vyskočil bezpečně na padáku a padl do zajetí. Během své poslední bojové akce sestřelil dva B-17, bylo to jeho 3. a 4. vítězství. Ostatní piloti IV. Sturm/JG 3 sestřelili osm bombardérů B-17, jejich ztráty byly šest strojů, jeden padlý pilot a pět se jich dostalo do zajetí. Úplně jiný průběh měla akce pilotů II. Sturm/JG 300. Skupina byla nasměrována proti do Anglie se vracejícím Fortressům z 1. Bomb Division. Poněvadž byl velitel skupiny Major Peters raněn do nohy, velení převzal osvědčený Staffelkapitän 5. Staffel, držitel Rytířského kříže, Leutnant Klaus Bretschneider. Poblíž B-17 byly Sturmbocky napadeny Mustangy. Němci se tvrdě bránili a hlásili sestřelení 7 P-51. V tak nerovném boji však neměli šanci a ztratili 17 strojů, šest padlých a sedm zraněných pilotů. Mezi padlými byl rovněž Leutnant Klaus Bretschneider (31 sestřelů). Utrpěné ztráty způsobily týdenní pauzu v akcích II. Sturm/JG 300. Piloti skupiny vzlétli do vzduchu teprve 31.12.1944. A znovu stejná historie, než Němci stihli zaútočit, napadly je Mustangy. Během boje padlo sedm pilotů a jeden byl zraněn. Zdecimovaná skupina Sturmbocků potřebovala tentokrát dva týdny na doplnění ztrát. Krásný zimní den 14.1.1945 přinesl velkou operaci 8th Air Force USAAF nad Třetí Říší. Tentokrát byly hlavním cílem bombardérů skaldy paliva Wehrmacht v Derben-Ferchlandu u Magdeburgu. Ochranu nalétávajících formací prováděla 357. Fighter Group, které velel Colonel Dregne. Rovněž tentokrát přinesla taktika Američanů úspěch. Jen nepočetné Sturmbocky se dostaly až k bombardérům.

Leutnant Klaus Bretschneider v kabině Fw 190A-8/R2, na křídle stojí mechanik Obergefreiter Schmidt.

Unteroffizier Ernst Schröder z 5. Sturm/JG 300 na křídle svého Fw 190A-8.

II./JG 300 ztratila ten den pět padlých a dva raněné piloty. V souvislosti se v polovině ledna 1945 zahájenou ofenzívou Rudé armády, byly také letouny II. Sturm/JG 300 používány stále častějí jako stíhací bombardéry na východní frontě. Do akce proti americkým Fortressům vzlétli piloti opět 14.2.1945, během jejich náletu na Chemnitz. Během bojů s Mustangy padli čtyři piloti Sturmbocků. Když 2.3.1945 450 B17, eskortovaných 272 Mustangy, letělo bombardovat rafinérie Böhlen a Rositz, dostali piloti II. Sturm/JG 300 rozkaz k útoku. Mezi Labem a Schwarze Elster byly Sturmbocky napadeny Mustangy. Šest Fw 190 bylo sestřeleno, padli čtyři piloti. Poslední akci proti americkým bombardérům podnikly Sturmbocky 24.3.1945. Toho dne napadlo 1.400 bombardérů USAAF letiště Luftwaffe východně od Rýna. Poblíž Göttingenu byly Sturmbocky zaskočeny přesilou Mustangů. II. Sturm/JG 300 ztratila 20 strojů a 14 padlých a jednoho zraněného pilota a přestala prakticky existovat.

Dva nejlepší piloti II. Sturm/JG 300, vlevo Leutnant Klaus Bretschneider (31 sestřelů, padl 24.12.1944), vpravo Oberfeldwebel Konrad Bauer (68 sestřelů, z toho 32 čtyřmotorových bombardérů, přežil válku jako velitel 5. Sturm/JG 300).

Focke Wulf Fw 190A-8 z II. Sturm/JG 300 na letišti Löbnitz, březen 1945.

Osvětimský proces ve Frankfurtu (Auschwitz vor Gericht)

31. ledna 2016 v 17:58 | paulito
2013

První soudní proces týkající se osvětimských zločinů se konal od 24. listopadu do 22. prosince 1947 v Krakově. Polská justice postavila před soud 40 osob -- bývalých velitelů, důstojníků a jiných zaměstnanců někdejšího koncentračního tábora. Druhý takzvaný osvětimský proces byl zahájen ve Frankfurtu 20. prosince 1963. Úlohy generálního prokurátora se zhostil Fritz Bauer, žalobu zastupovali Joachim Kügler, Georg Friedrich Vogel a Gerhard Wiese. Na lavici obžalovaných tentokrát usedlo 23 členů SS. Obsahem obžaloby byla jejich spoluúčast na hromadných vraždách, jimž padly za oběť miliony lidí. Tehdy byly v historii německého soudnictví poprvé nahrávány výpovědi obžalovaných, jakož i zhruba 360 svědků z 19 zemí na magnetofonový pásek. Na základě zvukových záznamů byl natočen tento německý dokumentární film.

Poměrně nezajímavý dokument, nepřinášející nic nového.

Nefertiti - Záhada královniny mumie (Nefertiti: Mummy Queen Mystery)

24. ledna 2016 v 20:37 | paulito
2011

Přestože stále nenalezena, nejnovější poznatky z jejího života jsou převratné, překvapivé, nečekané. Nebyla jen krásná a záhadná, tedy taková, jakou ji především vnímá současný svět. Byla zjevně mnohem významnější postavou egyptských dějin, než si kdokoli dovolil připustit. Zahi Hawass, Bettany Hughes a další odborníci skládají střípky ze života vznosné královny, která už nadále nebude jen manželkou kacířského faraona Achnatona. Královna Nefertiti odchází, přichází král Neferneferuaten.


Jenisej - Řeka vyhnanců (Der Jenissei, Sibirien Fluss der Verbannten)

24. ledna 2016 v 20:35 | paulito
2011

Jenisej je největší řeka Sibiře, dlouhá přes 4000 km. Začíná u mongolských hor a končí v chladném moři na severu Ruska. Na její hladině se zrcadlí tragické příběhy statisíců obětí Stalinovy éry, které byly nuceni žít v její blízkosti v pracovních táborech... Jenisej je jednou ze tří velkých sibiřských řek. Pramení v mongolských horách a vlévá se do Karského moře. Ale ožívá jedině tehdy, když letní slunce osvobodí její vody z pevného mrazivého sevření arktického ledu. Plavba na starém parníku z Krasnojarsku do Dudinky trvá šest dní. Vede z mladé sibiřské metropole daleko na sever Ruska - a hluboko do arktického pásu. Pro obyvatele usazené na jejích březích je řeka Jenisej vším: poskytuje obživu, chrání před nebezpečím, je záchranným lanem a darem od Boha. Během cesty Sibiří se tvůrci dokumentárního filmu Jenisej: Řeka vyhnanců setkávají s lidmi, kteří by bez řeky a pravidelné týdenní lodní linky zůstali úplně odříznuti od okolního světa. Břehy Jeniseje se v minulosti staly svědkem krutého Stalinova teroru, který zničil a zabil deset tisíc lidí. V okolí Jeniseje se ještě nachází několik posledních trosek bývalých gulagů. Poslední kamenný, větrem ošlehaný svědek hrůz stalinského režimu skrývá tajemství nehostinných bažin v ruské Tajze.

Divoké ostrovy (Unseen Islands)

23. ledna 2016 v 21:58 | paulito
2015

Britská zaoceánská teritoria jsou domovem masožravých drozdů, želv s neskutečným orientačním smyslem i jedinečných mořských ptáků.

Monstra oceánů 3D - Pravěké dobrodružství (Sea Monsters: A Prehistoric Adventure)

21. ledna 2016 v 19:15 | paulito
2007

Film Monstra oceánů 3D: Pravěké dobrodružství je propojením velkolepé vizuálně realistické animace a skutečných nálezů a vykopávek z paleontologických sbírek z celého světa. Film sleduje rodinu Dolichorhynchopsů familiárně nazývaných Dolíci při jejich putování starodávnou vodní říší šavlozubých ryb, pravěkých žraloků a gigantických chobotnic. Na své pouti se Dolíci setkávají s dalšími jedinečnými mořskými tvory: ještěrovitým plazem Platecarpem, který, tak jako hadi, polykal svoji kořist vcelku, Styxosaurem s krkem dlouhým bezmála 6 metrů a veslovitými ploutvemi o velikosti dospělého člověka či s obrovitým predátorem bez nepřátel stojícím na samém vrcholku potravního řetězce Tylosaurem. Divák se díky filmu ocitá v málo probádaném prostředí, ať už sleduje vykopávky zkamenělin či repliky monstrózních predátorů lovících v mělkých mořích.


Divoký Balt (Wildes Baltikum)

16. ledna 2016 v 22:30 | paulito
2014

V Estonsku, Lotyšsku a Litvě lze dodnes najít nedotčenou přírodu. V lesích i na pobřeží jde najít vzácné živočichy. Unikátní je zde také flóra, pohled na rozkvetlou louku v létě patří mezi ty nejkrásnější na světě... Tento dvoudílný snímek představuje přírodní krásy pohyblivých písků Kurské kosy, romantickou atmosféru litevského Baltského moře a estonské království ostrovů. Divoká a často nedotčená příroda je zároveň domovem mnoha zvířat. V pravěkých lesích Alutagusy žije více než 360 zástupců medvěda hnědého. Na jaře se národní park Soomaa mění v jedno obrovské jezero a největší vodopád v Evropě najdete v Litvě. Panenskými kouty přírody se prohánějí divocí koně a nad nimi létá mandelík hajní. Balt poskytuje útočiště a místo k páření pětině celosvětové populace orla volavého a mezi stromy loví tisícovka vlků. Ne nadarmo se Baltu říká divoký.Nejkrvavější britská dynastie (Britain's Bloodiest Dynasty)

14. ledna 2016 v 22:43 | paulito
2014

Známý historik Dan Jones vypráví neuvěřitelný příběh dynastie, která vládla Anglii a většině Francie ve středověku. V překvapivém novém pohledu na toto bouřlivé období uvede Dan řadu mimořádných postav poháněných ambicemi, žárlivostí, nenávistí a pomstou - dominantní otcové, slabošští synové, zrádní spojenci, cizoložné manželky, špatná manželství, válčící bratranci nebo nejlepší přátelé, z nichž se stali smrtící nepřátelé. Jejich hrubé, lidské emoce zapříčinily změnu dějin a formování Británie.

Divoké Thajsko (Wild Thailand)

12. ledna 2016 v 22:03 | paulito
2015

Prozkoumejte neskutečné přírodní krásy Thajska, země s neuvěřitelným množstvím divoké zvěře.

Krvavé příběhy londýnského Toweru (Bloody Tales of the Tower)

12. ledna 2016 v 19:30 | paulito
2012

Strašlivý nářek umučených zrádců propůjčil londýnskému Toweru pověst vskutku děsivého dějiště historických událostí. Seberte odvahu a vydejte se spolu s detektivem Joem Crowleym a specialistkou na tudorovskou epochu dr. Suzannah Lipscombovou na výlet do historie. Odhalíte několik nechvalně proslulých krvavých lázní britské minulosti.


Čína - poklady říše nefritu (China – Treasures Of The Jade Empire)

4. ledna 2016 v 21:44 | paulito
2015

Před více jak tisíci lety se zloději vloupali do královské hrobky ve východní Číně, ale nechali v ní něco nedocenitelného. Císaři dynastie Chan vedli život nepředstavitelně blahobytný a sofistikovaný. Byl to zlatý věk Číny, soupeřící s Římem a postavený na obchodu podél Hedvábné stezky, kterou založili. Při hledání nesmrtelnosti postavili úchvatná mauzolea, kde byli pohřbeni jako mumie v nefritových róbách. Archeologové dnes použijí nejmodernější technologie, aby tyto spektakulární hrobky otevřeli. Najdou mimořádné doklady zlata, hedvábí a drahých šperků - a rozsáhlé nové terakotové armády - tentokrát miniaturní a nahé. Tento nově nalezený zapomenutý poklad pomáhá odhalit tajemství dynastie, která tvořila moderní Čínu.

Benito Mussolini - vůdce fašismu (Benito Mussolini il duce del fascismo)

4. ledna 2016 v 17:55 | paulito
2008

Vzestup, sláva, triumf, pokles, pád a smrt lídra fašismu Benita Mussoliniho. Dokument, který ukazuje různé stránky jeho osobnosti během dvaceti let fašismu.

Vypadá to tak, že nebýt války, byl Mussoliniho fašismus takřka ideální forma vlády...

 
 

Reklama