Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Dokumenty

Divoká Kolumbie (Wild Colombia)

1. ledna 2016 v 17:19 | paulito
2015

Zblízka se seznámíme s faunou i florou Kolumbie. Poznáme unikátní deštné pralesy v oblasti Chocó, která se rozprostírá na západní části země, či téměř neprozkoumané pískovcové pohoří Serrania De La Macarena.

Katyňský masakr (Katyń)

28. prosince 2015 v 18:19 | paulito
2008

Když Německo v roce 1939 zaútočilo na Polsko, tak jeho tehdejší spojenec SSSR uvěznil v osmi internačních táborech desítky tisíc polských důstojníků a špiónů. V březnu 1940 pro ně navrhl ministr vnitra Lavrentij Pavlovič Berija trest smrti... Příběh o boji za pravdu o Katyni začíná ve 40. letech 20. století a trvá dodnes. Stejnojmenný dokumentární film předkládá nejen hrozivá historická fakta, ale navíc vrhá světlo na všechno, co následovalo po hledání těl zabitých polských důstojníků. Nechybí cenné archivní záběry ani citace z nalezených deníků. Slavný polský režisér Andrzej Wajda, oceněný Oscarem právě za film o katyňském masakru, promlouvá o tom, jak ho tato historická křivda ze strany Sovětského svazu připravila o otce.

Neandrtálská apokalypsa (Das Ende der Neandertaler)

27. prosince 2015 v 18:26 | paulito
2015

Po tisíce let se neandrtálci potulovali zemí: ale najednou, v jediném okamžiku, zmizeli z historie. Vyhynutí neandrtálců je jednou z nejnepochopitelnějších záhad historie. Ale nové informace by mohly vyřešit tuto odolnou hádanku. Vědci věří, že neandrtálci byli vyhlazeni výbuchem obrovské sopky před 39 000 lety. Budeme sledovat tým vědců při zkoumání této sopečné teorie. A - pokud obří sopka může za konec neandrtálců - při zkoumání odpovědi, zda by v budoucnu podobný výbuch vyhladil lidstvo?


Nejhorší přírodní katastrofy (Top Ten Natural Disasters)

27. prosince 2015 v 17:55 | paulito
2013

Deset odborníků představí nejzávažnější přírodní katastrofy pomocí videa očitých svědků, historických archivů a špičkové počítačové animace.


Tajemství nerezivějícího sloupu (Mystery Of The Delhi Iron Pillar)

26. prosince 2015 v 14:57 | paulito
2012

Tajemná technologie v Dillí nebo je všechno jinak? "Nerezavějící sloup" v dnešním Dillí je někdy pokládán za důkaz jakýchsi dávných tajemných technologií. Méně skromní záhadologové jej pak rovnou dávají do souvislosti s mimozemšťany nebo Atlantidou. Jak to dopadne, pokud se na sloup podíváme střízlivě? Sloup byl na své nynější místo u Kutub míránu (předměstí Dillí) přenesen z vrcholku kopce u Ambály v Harijáně, kde stával dříve (náš zdroj neuvádí, jak je to daleko, ani kdy přesně došlo ke stěhování). Pochází zřejmě ze 4. století n. l., neboť nese nápis krále Čandry, pravděpodobně krále guptovské dynastie Čandrágupty II. (375-413 n. l.). Co se týče údajného nerezavění - toto tvrzení platí pro vrchní části sloupu. Tam, kde se dotýká země, je kov zoxidován až do hloubky cca 10 cm. Otázkou každopádně zůstává, zda je odolnost sloupu proti oxidaci výsledkem chemického složení kovu, nebo jde prostě o důsledek místního suchého podnebí. Vyskytují se oba názory. Fakt, že u země sloup rezaví, svědčí ale spíše pro "klimatický" výklad. Váha sloupu je asi šest tun, přičemž tato hmotnost je zřejmě pozoruhodnější než odolnost proti rzi. Předmět pravděpodobně nebyl zhotoven litím, ale kováním. Kusy železné hmoty vytavené z rudy jsou kovány kladivy, aby se z nich vypudila struska. Přitom se oxiduje i většina uhlíku, který zůstal v železe. Sloup byl podle všeho potom "skut" z menších kusů ve výhni z dřevěného uhlí. Na povrchu jsou dodnes viditelné sváry, kde se dotýkají původně samostatné části.

Tajemství Voynichova rukopisu

25. prosince 2015 v 11:26 | paulito
2015

Přední český záhadolog Arnošt Vašíček přichází s originální hypotézou, která odhaluje nejen, kdo byl autorem nejzáhadnější knihy světa - Voynichova rukopisu, ale s pomoci výkladů fascinujících kreseb, kterými je doprovázena, se pokouší i o rozluštění jejího šokujícího obsahu. Ten, jak se ukazuje, skrývá pravděpodobně nejtajnější a nejpodivnější kapitolu české historie...

Stinná stránka krokodýlů (Dark Side Of Crocs)

24. prosince 2015 v 13:23 | paulito
2015

Toto je příběh dvou nejnebezpečnějších zvířat na světě, hrocha a krokodýla, a jejich nesnadného soužití v africké řece.

2000 let britské historie (The British)

24. prosince 2015 v 13:21 | paulito
2012

Národ, stmelený více než dvěma tisíciletími bojů, opanoval v průběhu své existence Zemi, a položil základy moderního světa. Budeme vám vyprávět příběh malé skupinky ostrovů, které se na čas staly supervelmocí.

Sedmidílný seriál, který mapuje britskou historii od dob římské nadvlády po dnešek.


Hitlerova armáda smrti: Das Reich (Une division SS en France: Das reich)

23. prosince 2015 v 22:51 | paulito
2015

Dvoudílný dokument vám přiblíží osudy obávané elitní tankové divize jednotky SS, která byla nechvalně známá jako Das Reich. Během posledního roku druhé světové války se neblaze proslavila masovými vraždami na východní frontě.

Tajná historie: Tajemství Velké čínské zdi (The Great Wall of China: The Hidden Story)

15. prosince 2015 v 20:16 | paulito
2014

Velká čínská zeď je výjimečným lidským výtvorem, ale nejde jen o cihly a maltu. Strážila svá tajemství více než 2 800 let - nikdo nevěděl, jak dlouho zde stojí, kdo ji postavil nebo proč ji rozšířil. Díky přístupu k prvnímu celostátnímu průzkumu jsme konečně odhalili její mimořádnou velikost, přepsali její tisíciletou historii a dekódovali její komplexní signální systém. Tento film sleduje nejmodernější bezpilotní drony, jež mapují tuto obrovskou stavbu, zatímco špičková chemie dokazuje, že tajemství jejího designu lze najít v každé kuchyni. A také zjistíme, že existuje více než jedna Velká čínská zeď..

Nacistický chrám zkázy (Nazi Temple Of Doom)

8. prosince 2015 v 21:19 | paulito
2012

Příběh o tajném velitelství SS, které na pokyn Himmlera postavili zotročení pracovníci. Měl se z něj stát pohanský Vatikán Třetí říše.

Spíše je to příběh o nálezu jendoho zlatého kotle v bavorském jezeru a odkud mohl pocházet a je to americké, takže nic extra.


Newyorské mosty (Bridges Of New York City)

7. prosince 2015 v 21:31 | paulito
2006

Pořad mapuje století výstavby mostů v New Yorku - od Brooklynského mostu, prvního experimentálního visutého mostu ve městě, přes most George Washingtona, který lámal rekordy, až po nejrušnější most světa a nejdelší newyorské mostní spojení, Verrazano Narrows. Tyto tepny udržují v pohybu životní mízu města - jeho obyvatele. Postavili je muži stejného věhlasu, jakého dosáhly mosty samotné, s vizemi stejně velkými jako jejich ega. Vytvořili působivá díla, ale jen málokdo zná principy, díky kterým mohou stát.

Pád Singapuru (Singapore 1942)

6. prosince 2015 v 19:28 | paulito
2011

Snad nejkrvavější boje mezi spojeneckými vojsky a Japonci se odehrály na počátku roku 1942. Osud britského impéria visel na vlásku. Singapur je pomyslnou bránou do jihovýchodní Asie. Dnešní městský stát leží na stejnojmenném ostrově těsně pod jižním cípem Malajsie. Na cestě k nezávislosti prošla tato bývalá britská kolonie složitým vývojem. Pro Brity měl Singapur nebývalý strategický význam, Japonci se jej proto chtěli zmocnit, aby jednou pro vždy vyhnali bílé muže z asijských držav. Předzvěst invaze vojsk země vycházejícího slunce však vyvolávala silné nepokoje také mezi místními komunitami - čínskou, malajskou a indickou. V roce 1941 byl zdejší přístav napaden japonskými bombardéry. Strategická bašta britského impéria, spolu s Malajským poloostrovem drahokam mezi východoasijskými koloniemi, padla během pouhých 70 dní.

Příběh alpské řeky Inn (Inn - Der grüne Fluss aus den Alpen)

5. prosince 2015 v 18:14 | paulito

2011

Pojeďte s námi a sledujte už od pramene život řeky kilometr za kilometrem. Na březích alpské řeky Inn se už po tisíce let usídlují lidé. Snaží se spoutat její vody a mění její břehy. Stovky let se pokoušejí zkrotit její nevypočitatelnou povahu a ovládnout ji. Nejdelší a nejmohutnější alpská řeka však neztratila ani zlomek své ohromné síly a divoké krásy. V Alpách je jen jedno místo, odkud voda směřuje do tří různých moří: Severního, Černého a Jaderského. Je to sedlo Piz Lunghin, rozvodí evropského trojmoří. Tady začíná cesta alpské řeky Inn, která měří 517 kilometrů. Vede třemi státy. Švýcarskem, Rakouskem a Německem, kde se vlévá do Dunaje v Pasově. Sledujte s námi tok Innu kilometr za kilometrem.

U455 - Zapomenutá ponorka (U-455, le sous-marin disparu)

5. prosince 2015 v 17:29 | paulito
2013

Příběh německé válečné ponorky a její posádky, jejíž cesta skončila v Janovském zálivu u italského pobřeží. Vrak objevili potápěči teprve před čtyřmi lety. Janovský záliv, květen 2010. Italští potápěči tu našli pozoruhodný vrak ponorky v dobrém stavu 120 metrů pod hladinou. Její přítomnost vyvolala pochopitelně řadu otázek. Týmy potápěčů a historiků spojily své síly, aby odhalily historii nečekaného nálezu. Smečky německých ponorek před sedmdesáti lety brázdily moře a nemilosrdně útočily na spojenecké nákladní lodě. Ponorky, přezdívané "šedí vlci", řádily po celém Atlantiku. Zprávy o jejich výkonech, přiživované propagandou, vytvářely dojem, že na nich slouží elitní posádky. Ponorky se zdály nezranitelné. Ale výzkum janovského vraku ukázal, že realita byla trochu jiná.


Vatikán a Třetí říše (El Vaticano y el Tercer Reich)

3. prosince 2015 v 19:30 | paulito
2014

Volba kardinála Pacelliho papežem v březnu 1939 byla nezpochybnitelná. Jeho duchovní a intelektuální kvality byly dobře známy a prověřeny diplomatickými zkušenostmi v době, kdy působil jako nuncius v Berlíně a ministr zahraničí pod Piem XI. Jeho reputace však byla v roce 1963, pár let po jeho smrti, zpochybněna díky skandální premiéře hry Náměstek od Rolfa Hochhuta. Text mluví o vatikánských vztazích s Německem během 2. sv. války a zodpovědnosti za neaktivitu papeže Pia XII. vůči holokaustu. Tento dokumentární film nabízí přístup k reálným faktům, jež nechávají kontroverzní téma stále otevřené.Tasmánie (Wild Tasmania)

28. listopadu 2015 v 23:21 | paulito
2015

250 km na jih od australské pevniny se rozprostírá nejodlehlejší nedotčená divočina na světě, kde se to jen hemží jedinečnou faunou.


Blokáda Leningradu

22. listopadu 2015 v 11:35 | paulito
2013

Trvala nekonečných 872 dnů. Ze dvou a půl milionu obyvatel zde na konci onoho martýria zůstalo jen asi 600 tisíc lidí. Město Petrohrad založil v 18. století car Petr Veliký a několik let po říjnové revoluci bylo přejmenováno na Leningrad. V létě roku 1941 se stalo dějištěm nejhoršího obléhání v rámci 2. světové války. Až 27. ledna 1944 válka v této části Sovětského svazu skončila. Toho dne, v 19 hodin a 45 minut, mohli generál Govorov, velitel Leningradského frontu, a členové vojenské rady Ždanov a Kuzněcov prohlásit: "Blokáda skončila. Skončilo i barbarské ostřelování města. Smrt německým okupantům!" V tisku se psalo, že tento den se stal nejvýznamnější událostí v historii Leningradu, nicméně už krátce po skončení války se sovětská propaganda na příkaz Stalina pokoušela vymazat z paměti lidí ty nejúděsnější jevy, které obléhání provázely. Historie oněch stovek dní se měla omezit na hrdinství obránců Leningradu a jeho obyvatel. Podle odhadů historiků zemřel asi jeden milion Leningraďanů - hlavní příčinou byl hlad a mráz. Blokáda se stala příběhem nezlomného odhodlání, mučednictví, hrdinství, ale i pochybení.

Korsika v barvách čtyř ročních období (Les 4 Saisons Corse)

15. listopadu 2015 v 18:59 | paulito
2012

Fascinující ostrov mnoha tváří a řady paradoxů. Korsika, rodiště Napoleona, je čtvrtým největším ostrovem ve Středozemí. Je proslulá bělavými plážemi a průzračným mořem, vyznačuje se neuvěřitelnou pestrostí krajiny. Pyšní se impozantními městy na pobřeží, vysokými pohořími ošlehanými větrem, bezpočtem soutěsek, řek, údolí a vesničkami doslova zavěšenými na skalách. V každém ročním období se ukazuje jiná tvář ostrova. Příroda tam nabízí nádhernou podívanou.


Hitlerův poslední rok (1945, la chute du reich)

15. listopadu 2015 v 17:34 | paulito
2015

Od vylodění v Normandii trvalo Spojencům 11 měsíců, než se jim podařilo Hitlera porazit. Byl to nejkrvavější rok celé války.

Habsburkové (Die Habsburger)

7. listopadu 2015 v 17:29 | paulito
1992

Historie slavného panovnického rodu, který se výrazně zapsal i do českých dějin, v unikátním dokumentárním cyklu rakouské televize.

Seznam jednotlivých epizod:
1. Sen o světové říši
2. Kříž a půlměsíc
3. Nové poslání
4. Žalář národů - útočiště národů

Sluneční záhady (Secrets Of The Sun)

1. listopadu 2015 v 16:59 | paulito
2012

Žhnoucí kouli super horkého plynu, který by dokázal vyhřát tisíce Zemí, říkáme Slunce. Je naší nejbližší hvězdou. Díky ní existuje veškerý život na naší planetě. A odjakživa vyvolává nekonečný údiv. Jenže i nekonečný údiv se čas od času ocitá ve stínu rostoucích obav. Naše jasné Slunce má i svou temnou stránku. Jeho enormní moc a síla v dnešní době představují mnohem větší nebezpečí než kdy dřív. V podstatě žijeme ve vnější atmosféře Slunce, a tak všechno to, co se s touto hvězdou stane, prakticky ihned ovlivní i nás na Zemi. Není to tak dávno, co Slunce připomnělo svou skutečnou ohnivou povahu. Příběh snímku Záhady Slunce začíná 15. února 2011, kdy na povrchu Slunce došlo k obrovské magnetické erupci, jež vyvolala ještě obrovitější solární bouři...

Opravdu potřebujeme měsíc? (Do We Really Need the Moon?)

18. října 2015 v 21:24 | paulito
2011

Tento film se zabývá vztahem mezi planetou Zemí a Měsícem. Dozvíme se, jakou roli hraje jediný měsíc naší planety při utváření délky pozemského dne, při střídání ročních dob a přílivu a odlivu, což jsou všechno jevy, které Zemi propůjčují systém a stabilitu. S pomocí fotografií a počítačových animací si můžeme učinit dost přesnou představu o tom, jak by asi Země vypadala, kdyby její nebeský průvodce nebyl na svém místě, a jak může Měsíc ovlivnit naši budoucnost.

Tajemné Seychely (Secret Seychelles: D'arros)

16. října 2015 v 21:56 | paulito
2014

Nejtajuplnější součástí Seychellských ostrovů je ostrov D'Arros. Tento chráněný kout divoké přírody je domovem želv, jak sloních, tak karet pravých, a buřňáků. Ve zdejších vodách se rádi zdržují delfíni, kladivouni a žraloci tygří. Tento ostrov byl právem prohlášen za chráněnou přírodní oblast, protože klenoty přírody, které zde nacházíme na každém kroku, jsou světovou raritou.


Rajské ovoce z Arménie (Armenien, die Früchte aus dem Paradies)

7. října 2015 v 12:58 | paulito
2011

Granátové jablko je ovoce pozoruhodných vlastností a stalo se též nedílnou součástí mytologie. Arménie je hornatá země ležící na jižní straně Kavkazu. Národním symbolem Arménů je granátové jablko. Pověst praví, že každý jeho plod obsahuje 365 jader, tedy jedno pro každý den roku, aby nikdo nezemřel hlady. Sady marhaníku granátového, který granátová jablka plodí, jsou v Arménii všude, kam jen oko dohlédne. Nejlepší granátová jablka se sklízejí v oblasti na jihu země u vesnice Nrnadzor. Její název také v překladu znamená "údolí granátových jablek". Granátové jablko, považované za rajské či božské ovoce, se sklízí už déle než tři tisíciletí. Jde o jeden z prvních druhů ovoce, které člověk začal pěstovat. Podle některých badatelů prý v Ráji svedla Eva Adama právě granátovým jablkem. Sklizeň ovoce začíná na začátku října. Pro pěstitele granátových jablek je období sklizně z celého roku to nejdůležitější. Marhaníky kvetou třikrát do roka, poprvé zhruba v polovině května. Pouze z pěti procent květů se urodí plody. Česají se po třetím květu, protože tehdy jsou plody největší. Ve Nrnadzoru se rodí červená a žlutá granátová jablka. Stupeň zralosti se pozná podle barvy. Slupka nesmí být světlá, ale oranžově červená. Granátová jablka jsou vynikající a velmi prospívají zdraví. Oplývají množstvím vitaminů, minerálů a stopových prvků. Toto ovoce zlepšuje hormonální rovnováhu žen při menopauze. Obsahuje více antioxidantů než zelený čaj či červené víno. Nedávné výzkumy ukázaly, že granátové jablko také snižuje riziko vzniku rakoviny. Díky tomu si granátová jablka stále více nalézají cestu i na zahraniční trhy. Pěstitelé z Nrnadzoru však zatím ještě žádný zvláštní prospěch z rostoucí obliby granátového jablka v Evropě nemají. I když je úroda dobrá, jejich zisk z prodeje není příliš velký a postačuje pouze na skromné živobytí. A na výsledky jejich pěstitelského úsilí mají neblahý vliv jak přírodní podmínky, zejména nedostatek vody, tak dědictví minulosti - historická příslušnost k SSSR a arménsko-ázerbájdžánský konflikt o Náhorní Karabach.


 
 

Reklama