Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Dokumenty

Divoký Balt (Wildes Baltikum)

16. ledna 2016 v 22:30 | paulito
2014

V Estonsku, Lotyšsku a Litvě lze dodnes najít nedotčenou přírodu. V lesích i na pobřeží jde najít vzácné živočichy. Unikátní je zde také flóra, pohled na rozkvetlou louku v létě patří mezi ty nejkrásnější na světě... Tento dvoudílný snímek představuje přírodní krásy pohyblivých písků Kurské kosy, romantickou atmosféru litevského Baltského moře a estonské království ostrovů. Divoká a často nedotčená příroda je zároveň domovem mnoha zvířat. V pravěkých lesích Alutagusy žije více než 360 zástupců medvěda hnědého. Na jaře se národní park Soomaa mění v jedno obrovské jezero a největší vodopád v Evropě najdete v Litvě. Panenskými kouty přírody se prohánějí divocí koně a nad nimi létá mandelík hajní. Balt poskytuje útočiště a místo k páření pětině celosvětové populace orla volavého a mezi stromy loví tisícovka vlků. Ne nadarmo se Baltu říká divoký.Nejkrvavější britská dynastie (Britain's Bloodiest Dynasty)

14. ledna 2016 v 22:43 | paulito
2014

Známý historik Dan Jones vypráví neuvěřitelný příběh dynastie, která vládla Anglii a většině Francie ve středověku. V překvapivém novém pohledu na toto bouřlivé období uvede Dan řadu mimořádných postav poháněných ambicemi, žárlivostí, nenávistí a pomstou - dominantní otcové, slabošští synové, zrádní spojenci, cizoložné manželky, špatná manželství, válčící bratranci nebo nejlepší přátelé, z nichž se stali smrtící nepřátelé. Jejich hrubé, lidské emoce zapříčinily změnu dějin a formování Británie.

Divoké Thajsko (Wild Thailand)

12. ledna 2016 v 22:03 | paulito
2015

Prozkoumejte neskutečné přírodní krásy Thajska, země s neuvěřitelným množstvím divoké zvěře.

Krvavé příběhy londýnského Toweru (Bloody Tales of the Tower)

12. ledna 2016 v 19:30 | paulito
2012

Strašlivý nářek umučených zrádců propůjčil londýnskému Toweru pověst vskutku děsivého dějiště historických událostí. Seberte odvahu a vydejte se spolu s detektivem Joem Crowleym a specialistkou na tudorovskou epochu dr. Suzannah Lipscombovou na výlet do historie. Odhalíte několik nechvalně proslulých krvavých lázní britské minulosti.


Čína - poklady říše nefritu (China – Treasures Of The Jade Empire)

4. ledna 2016 v 21:44 | paulito
2015

Před více jak tisíci lety se zloději vloupali do královské hrobky ve východní Číně, ale nechali v ní něco nedocenitelného. Císaři dynastie Chan vedli život nepředstavitelně blahobytný a sofistikovaný. Byl to zlatý věk Číny, soupeřící s Římem a postavený na obchodu podél Hedvábné stezky, kterou založili. Při hledání nesmrtelnosti postavili úchvatná mauzolea, kde byli pohřbeni jako mumie v nefritových róbách. Archeologové dnes použijí nejmodernější technologie, aby tyto spektakulární hrobky otevřeli. Najdou mimořádné doklady zlata, hedvábí a drahých šperků - a rozsáhlé nové terakotové armády - tentokrát miniaturní a nahé. Tento nově nalezený zapomenutý poklad pomáhá odhalit tajemství dynastie, která tvořila moderní Čínu.

Benito Mussolini - vůdce fašismu (Benito Mussolini il duce del fascismo)

4. ledna 2016 v 17:55 | paulito
2008

Vzestup, sláva, triumf, pokles, pád a smrt lídra fašismu Benita Mussoliniho. Dokument, který ukazuje různé stránky jeho osobnosti během dvaceti let fašismu.

Vypadá to tak, že nebýt války, byl Mussoliniho fašismus takřka ideální forma vlády...

Divoká Kostarika (Wild Costa Rica)

4. ledna 2016 v 17:08 | paulito
2015

Navzdory neustálému nebezpečí žije na Kostarice řada zvířat, která využívají hojnosti, jež jim poskytuje zdejší pevnina i moře.

Africké extrémy (Africa's Most Extreme)

3. ledna 2016 v 20:31 | paulito
2015

U pobřeží Afriky se krutá namibijská poušť potkává s Atlantikem. Nejteplejší Namib se schovává v mlze tvořené chladnými oceánskými proudy. Tuleni a tučňáci svůj čas tráví střídavě v písku a ve vodě.

Poslední bitva Vikingů (The Last Battle Of The Vikings)

2. ledna 2016 v 18:56 | paulito
2012

Na své loupeživé výpravy vyráželi od osmého do jedenáctého století s jedinečnými čluny, drakary z Norska, Dánska a Švédska. Bitva u Largs v roce 1263 znamenala poslední boj s vikingskými nájezdníky na britské půdě. Šlo o závěrečný krvavý zvrat v konfliktu, trvajícím několik století. Sledujte příběh o úžasných mořeplavcích, Vikinzích ve Skotsku. Je to vyprávění o brutálním násilí a nelítostné válce. Je to však i příběh o nových technologiích a vytříbeném umění, o tom, jak vznikalo současné Skotsko a jak se Vikingové ocitli přímo v srdci této změny. Průvodcem dokumentu je Jon Henderson, mořský archeolog. Vikingové, kteří poprvé vkročili na skotskou půdu, pocházeli ze západního Norska. Bergen, druhé norské největší město a ústřední bod země fjordů. Po moři se odtud dostanete rychleji do Skotska než do norského hlavního města Oslo. Ze západních fjordů Vikingové vyráželi na svých drakarech nejen ke břehům Skotska a Irska. Obsadili také Faerské ostrovy, Island a Grónsko. Dokonce se jim i na nějaký čas podařilo vybudovat opěrný bod v Severní Americe. Ovšem hodina zeměpisu nevysvětlí vše. Například to, proč Vikingové na dobyvatelské výpravy vyráželi. Až donedávna se všeobecně tradovalo, že Vikingy z jejich domoviny vyháněl hlad. Na příkrých fjordech je nedostatek zemědělsky využitelné půdy. Se zvyšujícím se počtem obyvatel narůstala i nouze. Ale Vikingové, kteří napadli ostrov Ajóna, netoužili po půdě. Blamakovi vrahové nebyli zemědělci, toužící se usadit a obdělávat půdu. Jakou tedy měli motivaci? Jako v každé detektivce jde o zájmovou sféru peněz..


Divoká Kolumbie (Wild Colombia)

1. ledna 2016 v 17:19 | paulito
2015

Zblízka se seznámíme s faunou i florou Kolumbie. Poznáme unikátní deštné pralesy v oblasti Chocó, která se rozprostírá na západní části země, či téměř neprozkoumané pískovcové pohoří Serrania De La Macarena.

Katyňský masakr (Katyń)

28. prosince 2015 v 18:19 | paulito
2008

Když Německo v roce 1939 zaútočilo na Polsko, tak jeho tehdejší spojenec SSSR uvěznil v osmi internačních táborech desítky tisíc polských důstojníků a špiónů. V březnu 1940 pro ně navrhl ministr vnitra Lavrentij Pavlovič Berija trest smrti... Příběh o boji za pravdu o Katyni začíná ve 40. letech 20. století a trvá dodnes. Stejnojmenný dokumentární film předkládá nejen hrozivá historická fakta, ale navíc vrhá světlo na všechno, co následovalo po hledání těl zabitých polských důstojníků. Nechybí cenné archivní záběry ani citace z nalezených deníků. Slavný polský režisér Andrzej Wajda, oceněný Oscarem právě za film o katyňském masakru, promlouvá o tom, jak ho tato historická křivda ze strany Sovětského svazu připravila o otce.

Neandrtálská apokalypsa (Das Ende der Neandertaler)

27. prosince 2015 v 18:26 | paulito
2015

Po tisíce let se neandrtálci potulovali zemí: ale najednou, v jediném okamžiku, zmizeli z historie. Vyhynutí neandrtálců je jednou z nejnepochopitelnějších záhad historie. Ale nové informace by mohly vyřešit tuto odolnou hádanku. Vědci věří, že neandrtálci byli vyhlazeni výbuchem obrovské sopky před 39 000 lety. Budeme sledovat tým vědců při zkoumání této sopečné teorie. A - pokud obří sopka může za konec neandrtálců - při zkoumání odpovědi, zda by v budoucnu podobný výbuch vyhladil lidstvo?


Nejhorší přírodní katastrofy (Top Ten Natural Disasters)

27. prosince 2015 v 17:55 | paulito
2013

Deset odborníků představí nejzávažnější přírodní katastrofy pomocí videa očitých svědků, historických archivů a špičkové počítačové animace.


Tajemství nerezivějícího sloupu (Mystery Of The Delhi Iron Pillar)

26. prosince 2015 v 14:57 | paulito
2012

Tajemná technologie v Dillí nebo je všechno jinak? "Nerezavějící sloup" v dnešním Dillí je někdy pokládán za důkaz jakýchsi dávných tajemných technologií. Méně skromní záhadologové jej pak rovnou dávají do souvislosti s mimozemšťany nebo Atlantidou. Jak to dopadne, pokud se na sloup podíváme střízlivě? Sloup byl na své nynější místo u Kutub míránu (předměstí Dillí) přenesen z vrcholku kopce u Ambály v Harijáně, kde stával dříve (náš zdroj neuvádí, jak je to daleko, ani kdy přesně došlo ke stěhování). Pochází zřejmě ze 4. století n. l., neboť nese nápis krále Čandry, pravděpodobně krále guptovské dynastie Čandrágupty II. (375-413 n. l.). Co se týče údajného nerezavění - toto tvrzení platí pro vrchní části sloupu. Tam, kde se dotýká země, je kov zoxidován až do hloubky cca 10 cm. Otázkou každopádně zůstává, zda je odolnost sloupu proti oxidaci výsledkem chemického složení kovu, nebo jde prostě o důsledek místního suchého podnebí. Vyskytují se oba názory. Fakt, že u země sloup rezaví, svědčí ale spíše pro "klimatický" výklad. Váha sloupu je asi šest tun, přičemž tato hmotnost je zřejmě pozoruhodnější než odolnost proti rzi. Předmět pravděpodobně nebyl zhotoven litím, ale kováním. Kusy železné hmoty vytavené z rudy jsou kovány kladivy, aby se z nich vypudila struska. Přitom se oxiduje i většina uhlíku, který zůstal v železe. Sloup byl podle všeho potom "skut" z menších kusů ve výhni z dřevěného uhlí. Na povrchu jsou dodnes viditelné sváry, kde se dotýkají původně samostatné části.

Tajemství Voynichova rukopisu

25. prosince 2015 v 11:26 | paulito
2015

Přední český záhadolog Arnošt Vašíček přichází s originální hypotézou, která odhaluje nejen, kdo byl autorem nejzáhadnější knihy světa - Voynichova rukopisu, ale s pomoci výkladů fascinujících kreseb, kterými je doprovázena, se pokouší i o rozluštění jejího šokujícího obsahu. Ten, jak se ukazuje, skrývá pravděpodobně nejtajnější a nejpodivnější kapitolu české historie...

Stinná stránka krokodýlů (Dark Side Of Crocs)

24. prosince 2015 v 13:23 | paulito
2015

Toto je příběh dvou nejnebezpečnějších zvířat na světě, hrocha a krokodýla, a jejich nesnadného soužití v africké řece.

2000 let britské historie (The British)

24. prosince 2015 v 13:21 | paulito
2012

Národ, stmelený více než dvěma tisíciletími bojů, opanoval v průběhu své existence Zemi, a položil základy moderního světa. Budeme vám vyprávět příběh malé skupinky ostrovů, které se na čas staly supervelmocí.

Sedmidílný seriál, který mapuje britskou historii od dob římské nadvlády po dnešek.


Hitlerova armáda smrti: Das Reich (Une division SS en France: Das reich)

23. prosince 2015 v 22:51 | paulito
2015

Dvoudílný dokument vám přiblíží osudy obávané elitní tankové divize jednotky SS, která byla nechvalně známá jako Das Reich. Během posledního roku druhé světové války se neblaze proslavila masovými vraždami na východní frontě.

Tajná historie: Tajemství Velké čínské zdi (The Great Wall of China: The Hidden Story)

15. prosince 2015 v 20:16 | paulito
2014

Velká čínská zeď je výjimečným lidským výtvorem, ale nejde jen o cihly a maltu. Strážila svá tajemství více než 2 800 let - nikdo nevěděl, jak dlouho zde stojí, kdo ji postavil nebo proč ji rozšířil. Díky přístupu k prvnímu celostátnímu průzkumu jsme konečně odhalili její mimořádnou velikost, přepsali její tisíciletou historii a dekódovali její komplexní signální systém. Tento film sleduje nejmodernější bezpilotní drony, jež mapují tuto obrovskou stavbu, zatímco špičková chemie dokazuje, že tajemství jejího designu lze najít v každé kuchyni. A také zjistíme, že existuje více než jedna Velká čínská zeď..

Nacistický chrám zkázy (Nazi Temple Of Doom)

8. prosince 2015 v 21:19 | paulito
2012

Příběh o tajném velitelství SS, které na pokyn Himmlera postavili zotročení pracovníci. Měl se z něj stát pohanský Vatikán Třetí říše.

Spíše je to příběh o nálezu jendoho zlatého kotle v bavorském jezeru a odkud mohl pocházet a je to americké, takže nic extra.


Newyorské mosty (Bridges Of New York City)

7. prosince 2015 v 21:31 | paulito
2006

Pořad mapuje století výstavby mostů v New Yorku - od Brooklynského mostu, prvního experimentálního visutého mostu ve městě, přes most George Washingtona, který lámal rekordy, až po nejrušnější most světa a nejdelší newyorské mostní spojení, Verrazano Narrows. Tyto tepny udržují v pohybu životní mízu města - jeho obyvatele. Postavili je muži stejného věhlasu, jakého dosáhly mosty samotné, s vizemi stejně velkými jako jejich ega. Vytvořili působivá díla, ale jen málokdo zná principy, díky kterým mohou stát.

Pád Singapuru (Singapore 1942)

6. prosince 2015 v 19:28 | paulito
2011

Snad nejkrvavější boje mezi spojeneckými vojsky a Japonci se odehrály na počátku roku 1942. Osud britského impéria visel na vlásku. Singapur je pomyslnou bránou do jihovýchodní Asie. Dnešní městský stát leží na stejnojmenném ostrově těsně pod jižním cípem Malajsie. Na cestě k nezávislosti prošla tato bývalá britská kolonie složitým vývojem. Pro Brity měl Singapur nebývalý strategický význam, Japonci se jej proto chtěli zmocnit, aby jednou pro vždy vyhnali bílé muže z asijských držav. Předzvěst invaze vojsk země vycházejícího slunce však vyvolávala silné nepokoje také mezi místními komunitami - čínskou, malajskou a indickou. V roce 1941 byl zdejší přístav napaden japonskými bombardéry. Strategická bašta britského impéria, spolu s Malajským poloostrovem drahokam mezi východoasijskými koloniemi, padla během pouhých 70 dní.

Příběh alpské řeky Inn (Inn - Der grüne Fluss aus den Alpen)

5. prosince 2015 v 18:14 | paulito

2011

Pojeďte s námi a sledujte už od pramene život řeky kilometr za kilometrem. Na březích alpské řeky Inn se už po tisíce let usídlují lidé. Snaží se spoutat její vody a mění její břehy. Stovky let se pokoušejí zkrotit její nevypočitatelnou povahu a ovládnout ji. Nejdelší a nejmohutnější alpská řeka však neztratila ani zlomek své ohromné síly a divoké krásy. V Alpách je jen jedno místo, odkud voda směřuje do tří různých moří: Severního, Černého a Jaderského. Je to sedlo Piz Lunghin, rozvodí evropského trojmoří. Tady začíná cesta alpské řeky Inn, která měří 517 kilometrů. Vede třemi státy. Švýcarskem, Rakouskem a Německem, kde se vlévá do Dunaje v Pasově. Sledujte s námi tok Innu kilometr za kilometrem.

U455 - Zapomenutá ponorka (U-455, le sous-marin disparu)

5. prosince 2015 v 17:29 | paulito
2013

Příběh německé válečné ponorky a její posádky, jejíž cesta skončila v Janovském zálivu u italského pobřeží. Vrak objevili potápěči teprve před čtyřmi lety. Janovský záliv, květen 2010. Italští potápěči tu našli pozoruhodný vrak ponorky v dobrém stavu 120 metrů pod hladinou. Její přítomnost vyvolala pochopitelně řadu otázek. Týmy potápěčů a historiků spojily své síly, aby odhalily historii nečekaného nálezu. Smečky německých ponorek před sedmdesáti lety brázdily moře a nemilosrdně útočily na spojenecké nákladní lodě. Ponorky, přezdívané "šedí vlci", řádily po celém Atlantiku. Zprávy o jejich výkonech, přiživované propagandou, vytvářely dojem, že na nich slouží elitní posádky. Ponorky se zdály nezranitelné. Ale výzkum janovského vraku ukázal, že realita byla trochu jiná.


Vatikán a Třetí říše (El Vaticano y el Tercer Reich)

3. prosince 2015 v 19:30 | paulito
2014

Volba kardinála Pacelliho papežem v březnu 1939 byla nezpochybnitelná. Jeho duchovní a intelektuální kvality byly dobře známy a prověřeny diplomatickými zkušenostmi v době, kdy působil jako nuncius v Berlíně a ministr zahraničí pod Piem XI. Jeho reputace však byla v roce 1963, pár let po jeho smrti, zpochybněna díky skandální premiéře hry Náměstek od Rolfa Hochhuta. Text mluví o vatikánských vztazích s Německem během 2. sv. války a zodpovědnosti za neaktivitu papeže Pia XII. vůči holokaustu. Tento dokumentární film nabízí přístup k reálným faktům, jež nechávají kontroverzní téma stále otevřené. 
 

Reklama