Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Dokumenty

U455 - Zapomenutá ponorka (U-455, le sous-marin disparu)

5. prosince 2015 v 17:29 | paulito
2013

Příběh německé válečné ponorky a její posádky, jejíž cesta skončila v Janovském zálivu u italského pobřeží. Vrak objevili potápěči teprve před čtyřmi lety. Janovský záliv, květen 2010. Italští potápěči tu našli pozoruhodný vrak ponorky v dobrém stavu 120 metrů pod hladinou. Její přítomnost vyvolala pochopitelně řadu otázek. Týmy potápěčů a historiků spojily své síly, aby odhalily historii nečekaného nálezu. Smečky německých ponorek před sedmdesáti lety brázdily moře a nemilosrdně útočily na spojenecké nákladní lodě. Ponorky, přezdívané "šedí vlci", řádily po celém Atlantiku. Zprávy o jejich výkonech, přiživované propagandou, vytvářely dojem, že na nich slouží elitní posádky. Ponorky se zdály nezranitelné. Ale výzkum janovského vraku ukázal, že realita byla trochu jiná.


Vatikán a Třetí říše (El Vaticano y el Tercer Reich)

3. prosince 2015 v 19:30 | paulito
2014

Volba kardinála Pacelliho papežem v březnu 1939 byla nezpochybnitelná. Jeho duchovní a intelektuální kvality byly dobře známy a prověřeny diplomatickými zkušenostmi v době, kdy působil jako nuncius v Berlíně a ministr zahraničí pod Piem XI. Jeho reputace však byla v roce 1963, pár let po jeho smrti, zpochybněna díky skandální premiéře hry Náměstek od Rolfa Hochhuta. Text mluví o vatikánských vztazích s Německem během 2. sv. války a zodpovědnosti za neaktivitu papeže Pia XII. vůči holokaustu. Tento dokumentární film nabízí přístup k reálným faktům, jež nechávají kontroverzní téma stále otevřené.Tasmánie (Wild Tasmania)

28. listopadu 2015 v 23:21 | paulito
2015

250 km na jih od australské pevniny se rozprostírá nejodlehlejší nedotčená divočina na světě, kde se to jen hemží jedinečnou faunou.


Blokáda Leningradu

22. listopadu 2015 v 11:35 | paulito
2013

Trvala nekonečných 872 dnů. Ze dvou a půl milionu obyvatel zde na konci onoho martýria zůstalo jen asi 600 tisíc lidí. Město Petrohrad založil v 18. století car Petr Veliký a několik let po říjnové revoluci bylo přejmenováno na Leningrad. V létě roku 1941 se stalo dějištěm nejhoršího obléhání v rámci 2. světové války. Až 27. ledna 1944 válka v této části Sovětského svazu skončila. Toho dne, v 19 hodin a 45 minut, mohli generál Govorov, velitel Leningradského frontu, a členové vojenské rady Ždanov a Kuzněcov prohlásit: "Blokáda skončila. Skončilo i barbarské ostřelování města. Smrt německým okupantům!" V tisku se psalo, že tento den se stal nejvýznamnější událostí v historii Leningradu, nicméně už krátce po skončení války se sovětská propaganda na příkaz Stalina pokoušela vymazat z paměti lidí ty nejúděsnější jevy, které obléhání provázely. Historie oněch stovek dní se měla omezit na hrdinství obránců Leningradu a jeho obyvatel. Podle odhadů historiků zemřel asi jeden milion Leningraďanů - hlavní příčinou byl hlad a mráz. Blokáda se stala příběhem nezlomného odhodlání, mučednictví, hrdinství, ale i pochybení.

Korsika v barvách čtyř ročních období (Les 4 Saisons Corse)

15. listopadu 2015 v 18:59 | paulito
2012

Fascinující ostrov mnoha tváří a řady paradoxů. Korsika, rodiště Napoleona, je čtvrtým největším ostrovem ve Středozemí. Je proslulá bělavými plážemi a průzračným mořem, vyznačuje se neuvěřitelnou pestrostí krajiny. Pyšní se impozantními městy na pobřeží, vysokými pohořími ošlehanými větrem, bezpočtem soutěsek, řek, údolí a vesničkami doslova zavěšenými na skalách. V každém ročním období se ukazuje jiná tvář ostrova. Příroda tam nabízí nádhernou podívanou.


Hitlerův poslední rok (1945, la chute du reich)

15. listopadu 2015 v 17:34 | paulito
2015

Od vylodění v Normandii trvalo Spojencům 11 měsíců, než se jim podařilo Hitlera porazit. Byl to nejkrvavější rok celé války.

Habsburkové (Die Habsburger)

7. listopadu 2015 v 17:29 | paulito
1992

Historie slavného panovnického rodu, který se výrazně zapsal i do českých dějin, v unikátním dokumentárním cyklu rakouské televize.

Seznam jednotlivých epizod:
1. Sen o světové říši
2. Kříž a půlměsíc
3. Nové poslání
4. Žalář národů - útočiště národů

Sluneční záhady (Secrets Of The Sun)

1. listopadu 2015 v 16:59 | paulito
2012

Žhnoucí kouli super horkého plynu, který by dokázal vyhřát tisíce Zemí, říkáme Slunce. Je naší nejbližší hvězdou. Díky ní existuje veškerý život na naší planetě. A odjakživa vyvolává nekonečný údiv. Jenže i nekonečný údiv se čas od času ocitá ve stínu rostoucích obav. Naše jasné Slunce má i svou temnou stránku. Jeho enormní moc a síla v dnešní době představují mnohem větší nebezpečí než kdy dřív. V podstatě žijeme ve vnější atmosféře Slunce, a tak všechno to, co se s touto hvězdou stane, prakticky ihned ovlivní i nás na Zemi. Není to tak dávno, co Slunce připomnělo svou skutečnou ohnivou povahu. Příběh snímku Záhady Slunce začíná 15. února 2011, kdy na povrchu Slunce došlo k obrovské magnetické erupci, jež vyvolala ještě obrovitější solární bouři...

Opravdu potřebujeme měsíc? (Do We Really Need the Moon?)

18. října 2015 v 21:24 | paulito
2011

Tento film se zabývá vztahem mezi planetou Zemí a Měsícem. Dozvíme se, jakou roli hraje jediný měsíc naší planety při utváření délky pozemského dne, při střídání ročních dob a přílivu a odlivu, což jsou všechno jevy, které Zemi propůjčují systém a stabilitu. S pomocí fotografií a počítačových animací si můžeme učinit dost přesnou představu o tom, jak by asi Země vypadala, kdyby její nebeský průvodce nebyl na svém místě, a jak může Měsíc ovlivnit naši budoucnost.

Tajemné Seychely (Secret Seychelles: D'arros)

16. října 2015 v 21:56 | paulito
2014

Nejtajuplnější součástí Seychellských ostrovů je ostrov D'Arros. Tento chráněný kout divoké přírody je domovem želv, jak sloních, tak karet pravých, a buřňáků. Ve zdejších vodách se rádi zdržují delfíni, kladivouni a žraloci tygří. Tento ostrov byl právem prohlášen za chráněnou přírodní oblast, protože klenoty přírody, které zde nacházíme na každém kroku, jsou světovou raritou.


Rajské ovoce z Arménie (Armenien, die Früchte aus dem Paradies)

7. října 2015 v 12:58 | paulito
2011

Granátové jablko je ovoce pozoruhodných vlastností a stalo se též nedílnou součástí mytologie. Arménie je hornatá země ležící na jižní straně Kavkazu. Národním symbolem Arménů je granátové jablko. Pověst praví, že každý jeho plod obsahuje 365 jader, tedy jedno pro každý den roku, aby nikdo nezemřel hlady. Sady marhaníku granátového, který granátová jablka plodí, jsou v Arménii všude, kam jen oko dohlédne. Nejlepší granátová jablka se sklízejí v oblasti na jihu země u vesnice Nrnadzor. Její název také v překladu znamená "údolí granátových jablek". Granátové jablko, považované za rajské či božské ovoce, se sklízí už déle než tři tisíciletí. Jde o jeden z prvních druhů ovoce, které člověk začal pěstovat. Podle některých badatelů prý v Ráji svedla Eva Adama právě granátovým jablkem. Sklizeň ovoce začíná na začátku října. Pro pěstitele granátových jablek je období sklizně z celého roku to nejdůležitější. Marhaníky kvetou třikrát do roka, poprvé zhruba v polovině května. Pouze z pěti procent květů se urodí plody. Česají se po třetím květu, protože tehdy jsou plody největší. Ve Nrnadzoru se rodí červená a žlutá granátová jablka. Stupeň zralosti se pozná podle barvy. Slupka nesmí být světlá, ale oranžově červená. Granátová jablka jsou vynikající a velmi prospívají zdraví. Oplývají množstvím vitaminů, minerálů a stopových prvků. Toto ovoce zlepšuje hormonální rovnováhu žen při menopauze. Obsahuje více antioxidantů než zelený čaj či červené víno. Nedávné výzkumy ukázaly, že granátové jablko také snižuje riziko vzniku rakoviny. Díky tomu si granátová jablka stále více nalézají cestu i na zahraniční trhy. Pěstitelé z Nrnadzoru však zatím ještě žádný zvláštní prospěch z rostoucí obliby granátového jablka v Evropě nemají. I když je úroda dobrá, jejich zisk z prodeje není příliš velký a postačuje pouze na skromné živobytí. A na výsledky jejich pěstitelského úsilí mají neblahý vliv jak přírodní podmínky, zejména nedostatek vody, tak dědictví minulosti - historická příslušnost k SSSR a arménsko-ázerbájdžánský konflikt o Náhorní Karabach.


Ruská revoluce v barvě (Russian Revolution In Colour)

6. října 2015 v 18:01 | paulito
2011

Ruská revoluce z pohledu kronštadtských námořníků, nejdříve hrdinů a pýchy revoluce a poté vzbouřenců proti vládě bolševiků, z nichž ti, co neprchli do Finska, byli popraveni. Dokument hlavně pro ty, kdo o ruské revoluci již něco vědí.
Portugalsko, iberský poklad (Portugal: Le trèsor ibre)

2. října 2015 v 16:07 | paulito
2010

Fascinující přírodní rozmanitost a pozoruhodné kulturní dědictví na západě Evropy. Někteří básníci popisují Portugalsko jako dlouhý pruh země, podobající se lidské tváři, na níž ústí řeky vykresluje úsměv. Tato západní výspa Evropy lákala po dlouhé věky všemožné uchvatitele. Dobývaná i dobývající, stala se kdysi místem, odkud vyplouvali a kam se vraceli největší cestovatelé. A nabízí-li Portugalsko návštěvníkovi pozoruhodné kulturní i náboženské dědictví a také svoji pohnutou historii, neméně fascinující je rovněž jeho úžasná přírodní rozmanitost. Objevíme města, krajinu i zvláštní atmosféru v zemi kontrastů, které lze objevovat za podmanivých melancholických tónů uprostřed Iberského poloostrova.


Zkáza bitevní lodi Roma

28. září 2015 v 19:17 | paulito
2001

Příběh tragédie chlouby italského válečného námořnictva - bitevní lodi třídy Vittorio Veneto s hrdým názvem Roma. Z úst pamětníků vyslechnete svědectví staré přes 65 let o strašlivém konci této válečné lodi, která byla a je považována za jednu nejelegantnějších bojových lodí vůbec. Mezi svědky promlouvá například i dcera velitele flotily, admirála Bergaminiho. Roma byla zničena 9. září 1943 třemi přesnými zásahy (prvními řízenými protilodními střelami na světě) lehkých německých bombardérů Dornier Do 217. Sledujte neuvěřitelný sled nedorozumění a náhod, jenž stojí na pozadí katastrofy, která stála životy tisíců námořníků. V tomto dokumentárním snímku plném unikátních dobových záběrů se díky výpovědím přeživších stanete svědky dramatu posledních dvanácti hodin na palubě žhnoucí lodi, proměněné ve smrtelnou past z tavícího se kovu.

Výborný dokument o zničení bitevní lodi Roma při kapitulaci italského námořnictva.


Divoké království Peru (Peru's Wild Kingdom)

27. září 2015 v 17:19 | paulito
2015

Podél úpatí And v Peru teče řeka jménem Manu, voda života rezervace Manu biosféra. Je to nejbohatší amazonská divočina na zemi, kde 90 % flóry a fauny ještě čeká na své objevení.


Kuba v rytmu salsy (Cuba, culture Salsa)

1. září 2015 v 21:08 | paulito
2008

Návštěva magického ostrova, který pro západní svět objevil v roce 1492 Kryštof Kolumbus.

Gruzie, nejstřeženější tajemství Kavkazu

23. srpna 2015 v 16:26 | paulito
2009

Říká se, že přírodním krásám Černomoří podlehl sám Bůh a často tam prodléval. Gruzíncům věnoval nádherné přírodní scenérie jako znak díků za pozvání k oslavě rozdělení souše na jednotlivé země. Od té doby střeží Gruzie umělecký odkaz svých předků a pěstuje své jedinečné tradice. Země má až uhrančivou přitažlivost, její motto: "síla je v jednotě" odráží moudrost národa, který přetrpěl řadu invazí a ozbrojených konfliktů. Ačkoli je Gruzie rozlohou nevelká, uchovala si neuvěřitelnou rozmanitost živočišných druhů. Je to pravá kavkazská země se středomořskou atmosférou, kde žije národ prodchnutý evropanstvím a západním duchem.

Francouzské Antily (Antilles françaises, rythme alizé)

17. srpna 2015 v 18:44 | paulito
2009

Před více než půl tisíciletím objevil při hledání cesty do Indie Kryštof Kolumbus Guadeloupe a později i Martinik, největší z řetězce ostrovů, které tvoří Francouzské Antily. Najdeme tu idylické pláže, plantáže cukrové třtiny, bujnou vegetaci, tropický prales i měkké skály sopečného původu. Ilets Pigeon navštívil v šedesátých letech minulého století i legendární kapitán Cousteau, který byl přesvědčen, že si zdejší mořské hlubiny zaslouží ochranu v podobě přírodní rezervace. Ta dnes nese jeho jméno. Francouzské Antily jsou však mnohem víc, než jen nádherná krajina, je to spojení různých kultur, které jim vtiskly neopakovatelné kouzlo.

Egypt, putování podél Nilu

15. srpna 2015 v 18:56 | paulito
2010

Budeme sledovat tok řeky Nilu, navštívíme pyramidy, Alexandrii i Káhiru. Projdeme se jejími rušnými uličkami a zavítáme do jedinečného muzea. Vyjedeme si na felúce po vlnách Nilu, prozkoumáme Horní Egypt a jeho chrámy: Luxor, Edfu, Abú Simbil. Nezapomeneme ani na partičku domina, při které vám místní nabídnou okusit vodní dýmku zvanou šíša. Fascinování nebudeme jen pozoruhodnými otisky dávných věků, ale také ohromujícím tichem pouště, kam faraóni vysílali hledače drahých kamenů. Naše putování zakončíme u Rudého moře.

Brazílie ve víru tance (Brésil: salsa, samba, cariocas)

13. srpna 2015 v 19:26 | paulito
2008

Proslulé Rio de Janeiro s jeho neméně proslulým karnevalem, pláží Copacabana a horou, která připomíná homoli cukru. Nekonečné deštné pralesy v Amazonské nížině, nové futuristické hlavní město uprostřed ničeho, pusté pouště, svěží savany, divoká pohoří, vodopády - to vše lze najít v Brazílii, republice, která má více než 190 miliónů obyvatel, z nichž polovinu tvoří velmi mladí lidé. Tvůrci dokumentárního filmu se pokusili zachytit historii, kulturu, geografii i způsob života této obrovské země s rozlohou celého kontinentu, kde na začátku roku kraluje všemocný vládce karneval.


Peru, incký skvost (Pérou, le temple de l'Inca)

9. srpna 2015 v 22:35 | paulito
2010

Peru je zemí protikladů. Moderní, dynamická města se tu střídají s pozůstatky slavné minulosti. Klima je tady stejně různorodé jako národy, které místní krajinu obývají. A pestré jsou i tradice, jež se zde zachovaly. Peru svými zapomenutými chrámy, skrytými poklady a nádhernou přírodou láká už odnepaměti nejrůznější dobrodruhy. Krásami Posvátného údolí počínaje, přes plovoucí ostrovy v jezeře Titicaca až k tajemství Machu Picchu je Peru příslibem jedinečného putování do samého srdce tisícileté kultury.

Bratři, synové Karla IV

4. července 2015 v 9:06 | paulito
2015

O nadějích úspěšného otce, bratrské řevnivosti Václava IV. a Zikmunda a osudovém vlivu Mistra Jana Husa. V legendách a pohádkách různých národů nalezneme příběhy dvou bratrů, kteří se obrátili proti sobě. Vzpomeňme třeba na Kaina a Abela nebo sv. Václava a Boleslava. Hlavními hrdiny dokumentárního filmu režisérky Jolany Matějkové jsou synové Karla IV. - Václav IV. a Zikmund. Jejich vláda spadá do počátků evropské reformace. Životy těchto vladařů zásadně ovlivnil Mistr Jan Hus. Film se zabývá nejen událostmi té doby, ale i psychologií hlavních postav, tématem ctižádostivého otce a vyvoleného syna, který nedosahuje otcových kvalit. Boří vžitá klišé o Zikmundovi, kterého Češi nazývali "Šelma ryšavá", protože husité viděli obraz dobrého krále ve Václavu IV. Ve stejné době ale účastníci Kostnického koncilu nazývají Zikmunda, který pomohl odstranit vládu tří papežů, "král Šalamoun" a Václava IV. považují za opilce, který je neschopný. Díky tomu, že se podílel na smrti Jana Nepomuckého, Václava IV. nazývají "Nero".
Oba bratři byli zajímavými osobnostmi. Václav měl obrovskou knihovnu, miloval umění, ezoteriku, lov. Zikmund byl vzdělaný, mluvil devíti jazyky a po svém otci zdědil vlastnosti, které ho předurčovaly k tomu, aby byl dobrým panovníkem. Dokument umožňuje nahlédnout na lucemburskou dynastii, ale i na českou reformaci v evropském rozměru a souvislostech. S koncem jedné vládnoucí dynastie evropského významu končí éra suverénní vlády jednoho panovníka a církevní moci. Čechy se stávají průkopníky první vlny reformace, jejímž výzvám čelíme dodnes.

Garda

28. června 2015 v 21:32 | paulito
2015

Celovečerní dokumentární film o činnosti a "mentalitě" Hlinkovy gardy. Film se pokouší popsat motivace a smýšlení členů jedné z nejkrvelačnějších organizací působících v Evropě ve 20. století. Blíží se čas, kdy poslední členové Hlinkovy gardy v "tichosti odejdou", a Slovensko se stále vyhýbá popisu asi nejtemnějších chvil své historie.


Vlasovci

18. června 2015 v 19:53 | paulito
2014

Dokumentární film Vlasovci představuje první český pokus o objektivní zpracování jedné z nejkontroverznějších kapitol druhé světové války. Přichází s popisem dramatu uvnitř celosvětového válečného požáru, ale především hodlá předstoupit před diváka s ambicí nabídnout dosud neznámé příběhy, nepublikovaná svědectví a nezveřejněné archivní materiály. Těžištěm dokumentu je líčení posledních dnů Vlasovovy armády a jejího účinkování za pražského povstání v květnu 1945. Film hodlá konfrontovat tvrzení předkládaná oficiální ideologií. Vedle samotné účasti Vlasovců v pražském květnovém povstání se tvůrci hodlají zaměřit na jejich následný rozkol s povstalci a pokus dostat se pod ochranu Američanů. Zaměří se také na osud generála Vlasova - jeho dramatické zajetí, inscenovaný soud a popravu.

Deset největších obrů (Top 10 Mega Monsters)

14. června 2015 v 18:49 | paulito
2015

Dramatická hitparáda neuvěřitelných obrů. Vstoupíte do dob, kdy větší vždy znamenalo lepší. Před tím než člověk ovládl svět, byla naše planeta zemí obrů. Seznamte se s deseti největšími živočichy, kteří kdy žili na Zemi, a odhalte tajné životy těchto supervelkých druhů. Od ptáků s rozpětím křídel jako letadlo až po dinosaury obrovské jako Boeing 737 prozkoumá tento speciální dokument s pomocí počítačové animace pravdu ohledně těchto monster. Od manipulace s nedávno objevenými obrovskými kostmi dinosaurů po analýzu techniky letu obřího sedm metrů velkého ptáka odhalíme jejich jedinečné adaptační schopnosti, díky kterým tyto zvířata prosperovala. Vizualizace a překvapivé srovnávání velikostí oživí každého z těchto obrů. Jste připraveni na představení ohromujících živočichů.


 
 

Reklama