Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Dokumenty

Nestvůry hlubin (History's Mysteries: Monsters of the Sea)

18. listopadu 2016 v 19:14 | paulito
2009

Nestvůry hlubin, mořské příšery! Samo pojmenování vyvolává strašlivé obrazy stvoření gargantuovských rozměrů, kterak se vynořují z hlubin, aby na civilizaci vykonaly své dílo zkázy. Jsou tyto příšery výplodem naší fantazie nebo jde o žijící pozůstatky prehistorických dob? V pořadu uvidíte první zdokumentovaný objev mořského hada, který byl spatřen v roce 1639 na Cape Ann ve státě Massachusetts. Jeho hlava byla větší než koňská a tělo v délce 1830 cm. Budeme vyprávět příběh o úlovku prehistorické ryby zvané Coelacanth u břehů Afriky. Tato ryba údajně vyhynula před 70 milióny let, v současné době však již není na seznamu vyhynulých druhů. Ukážeme i nejlepší záběry mořské příšery, 16 mm barevný film natočený rybářem u břehů nedaleko kanadského Vancouveru. Univerzita Britské Kolumbie potvrzuje, že záběry obrovského živočicha, který vynořuje hlavu nad hladinu je "pro vědu neznámým zvířetem". Dostalo název "Cadborosaurus".


Zapomenuté oběti (Sacrifice)

13. listopadu 2016 v 16:08 | paulito
2013

Píše se 5. červen 1944 a největší námořní a letecké uskupení všech dob opouští anglické pobřeží, aby splnilo svůj úkol a osvobodilo Evropu okupovanou hitlerovským Německem. Druhá světová válka už probíhá skoro pět let. I přes neúspěchy na východní frontě je německá armáda stále natolik silná, že musí angloameričtí spojenci soustředit na dva miliony vojáků a zorganizovat největší obojživelnou vojenskou operaci v dějinách, aby se jim podařilo osvobodit Francii a vyrazit k závěrečnému útoku proti Hitlerovým jednotkám. Den D se blíží a povětrnostní podmínky nehrají invazním jednotkám příliš do karet. Ze vzpomínek a deníků očitých svědků a dobových záběrů složíme barvitý obrázek jednoho z nejrozhodnějších okamžiků 20. století a připomeneme si jeho "zapomenuté oběti".

Vynikající dokument o cestě Spojenců z Normandie do Paříže.

Nebezpečný meteorit (Meteorite - Boten aus dem All)

3. listopadu 2016 v 20:39 | paulito
2012

15. únor 2013 je již historickým datem: Toho dne nad ruským městem Čeljabinsk vybuchl v zemské atmosféře meteorit. Obrovské tlakové vlny rozbily bezpočet oken a pobořily mnoho budov. Zraněno bylo přibližně 1500 lidí. Téhož dne proletěl asteroid 2012 DA 14 o průměru zhruba 40 metrů těsně kolem Země, od které ho dělilo jen 26000 kilometrů. Byla to nejmenší vzdálenost asteroidu od naší planety, kterou kdy vědci naměřili. Obě události, ačkoli spolu nesouvisely, nás upozorňují na skutečnost, že planeta Země je vystavena velkému nebezpečí srážky s jiným vesmírným tělesem.

Neobyčejná Afrika (Extraordinary Africa)

3. listopadu 2016 v 19:46 | paulito
2016

Vypravte se za neuvěřitelnou faunou i flórou afrického kontinentu. Navštívíte věhlasné národní parky či jeden z největších a nejstarších lesů na světě, který se nachází v Kongu.

Nejlepší vozy F1 (The World's Greatest F1 Cars)

27. října 2016 v 17:59 | paulito
2000

Seznamte se s více jak stovkou nejrůznějších vozů velkých cen, od Bugatti přes Tyrrell po Ferrari. Vychutnejte si detailní informace o vozech, které se umístily na stupních nejvyšších v dějinách mistrovství F1.

Sice už trochu zastaralé, ale přesto super...


Apokalypsa - Hitler (Apocalypse - Hitler)

26. října 2016 v 21:14 | paulito
2011

Adolf Hitler v roce 1924 napsal, že "silnější rasa vyhladí slabší rasy". Nikdo ale nepředpovídal, že by se z něj mohl stát německý diktátor a samozvaný "Vůdce". Ve válečných zákopech první světové války pochopil zneuznaný umělec a samotář Hitler své poslání: zachránit Německo. Nejdříve byl pro většinu Němců pouhým bláznem na pokraji politického pole. Rozhodujícím okamžikem obratu se stala hospodářská krize roku 1929. Ve strachu z chaosu a nebezpečí ze strany "rudých" volila většina občanů Hitlera. Mladá demokracie je ohrožena a není tu nikdo, kdo by ji bránil. Nacistický diktátorský režim začíná svou nelítostnou éru. Hitler prohlašuje, že jeho přáním je mír, ale připravuje se na válku. Na Apokalypsu.


Island, časovaná bomba (Timebomb Iceland)

25. října 2016 v 20:04 | paulito
2013

Po narušení letecké dopravy výbuchem sopky Eyjafjallajökull v roce 2010 zkoumají vědci další sopky Islandu, aby zjistili, k čemu by mohlo dojít, kdyby v blízké době začaly soptit.

Palau - Ráj Pacifiku (Palau: Paradise of the Pacific)

25. října 2016 v 18:33 | paulito
1998

Daleko na východ od Indie a Indonésie, osamocen na kraji širého Tichého oceánu, leží svěží ráj souostroví více než 200 ostrovů. Nachází se zde jedny z nejbohatších korálových útesů.

Azory - ráj v nekonečné modři (The Azores, Paradise in endless Blue)

20. září 2016 v 21:55 | paulito
2008

Před miliony let se ze žhavých a klokotajících hlubin země vynořilo nad hladinu moře devět ostrovů. Přestože, je vytvořily ničivé síly, stala se z nich oáza života. Jako nějakou tajemnou silou jsou k nim stále přitahováni nejrůznější živočichové ze všech koutů světa. Hlubiny oceánu kolem těchto ostrovů se staly domovem mnoha neobvyklých tvorů. Jak sem najdou cestu? Ve které ročním období se objevují? A proč vyhledávají právě tento zvláštní ekosystém? To jsou záhady Azorských ostrovů.

Planeta Země po vymření lidstva (Life After People)

20. září 2016 v 21:09 | paulito
2008

Dokument vychází při předvídání budoucnosti z odborné znalosti a chápání historie. Odborníci na inženýrství, botaniku, ekologii, biologii, klimatologii a archeologii vytvářejí obraz toho, jak bude Země vypadat v průběhu dní, týdnů, měsíců, let a milénií poté, co zmizí lidé. Uvidíme, co se stane s okolním prostředím. Jaké druhy rostlin přežijí? Budou moře oplývat rybami? Která zvířata přežijí? Co se stane s elektrárnami? Změní se v časované bomby, až se zastaví? Otráví zemi navěky? Vrátí se někdy lidé? Zahájí tento koloběh opět člověk odhalováním našich rozvalin a snahou představit si, jak život vypadal v naší době?


Skryté kouty Indie (India's Lost Worlds)

18. září 2016 v 19:04 | paulito
2016

Lovci z Nágálandu: Mezi Himalájemi a tropickými džunglemi Indočíny se v severovýchodní Indii nachází místo, kde se setkávají ikonická zvířata.
Kiplingův ráj: Západní Ghát patří k oblastem s největší biodiverzitou na světě. Tyto hory jsou domovem mnoha indických endemických druhů.
Velké indické planiny: Tharr je znám také jako Velká indická poušť. Je zde téměř neustále sucho, a proto se jedná o velmi nehostinný region v Indii.


Střetnutí králů - Bitva u Bannockburnu (The Quest For Bannockburn)

4. září 2016 v 20:59 | paulito
2014

Skot Robert Bruce se rozhodl bojovat proti anglickému tyranskému králi Eduardu I. Prohlásil se za krále Skotska, nechal se korunovat a začal svá tažení proti Anglii... Strhující dokumentární snímek vypráví příběh o klíčové kampani skotského krále Roberta Bruce proti anglickému panovníku Edwardu II. Důležité vítězství v bitvě u Bannockburnu v roce 1314 konečně zajistilo Skotsku vytouženou nezávislost. Film je natočený v barvitém stylu. Dramatickou rekonstrukci událostí střídají odborné poznámky historiků a celek přibližuje jednu z největších válečných záhad středověku. Jak se skotským vojákům vyzbrojeným kopími podařilo porazit největší a nejmocnější feudální armádu, kterou kdy Anglie postavila do pole?

Vynikající dokument o klíčové bitvě Roberta Bruce...

Major Bruno Dilley

21. srpna 2016 v 15:28 | paulito


Bruno Dilley (29.8.1913 v Gumbinnenu, 31.8.1968 v Landsberg am Lech) byl německý důstojník Polizei a Wehrmacht a pilot ve Sturzkampfgeschwader 2 Immelmann v Luftwaffe. Dosál hodnosti Major a po 700 vzletech se stal velitelem Schlachtfliegerschule Metz.

Bruno Dilley přišel z důstojnické výcvikového kurzu policie v Höheren Polizeischule Potsdam Eiche jako Leutnant v roce 1935 k Luftwaffe. 1.6.1938 byl povýšen do hodnosti Oberleutnant a byl Staffelkapitän 3. Staffel/(Schlacht-)Fliegergruppe 10, vyzbrojené letouny Henschel Hs 123 na letišti Tutow (Kampffliegerschule Tutow). Po obsazení Sudet v říjnu 1938 byla Schlachtfliegergruppe 20 1.11.1938 přeložena do Insterburgu, kde byla přejmenována na I. Gruppe/Sturzkampfgeschwader 160. Dilley však Schlachtfliegergruppe 20 opustil a byl přeřazen k Schlachtfliegergruppe 10, která byla přejmenována na II.(Schlacht-) Gruppe/Lehrgeschwader 2 v Garzu. I. Gruppe/Sturzkampfgeschwader 160 byla vyzbrojena Henschely Hs 123, později Junkersy Ju 87B. 1.5.1939 byla tato Gruppe zařazena jako I. Gruppe/Sturzkampfgeschwader 1. Na počátku války 1.9.1939 letěl Dilley se svým Ju 87B k prvnímu bojovému letu proti nepříteli ve 4.45. Jeho úkolem bylo zabránit zničení mostů přes Dirschau. Sice zasáhl rozvodnou stanici k náložím, ale Poláci ji rychle opravili a stejně mosty vyhodili do vzduchu. Během tažení na Balkáně musel se svým strojem nouzově přistát za nepřátelskou linií a musel projít ke svým. Také později na východní frontě měl štěstí. Při nouzovém přistání 12.2.1942 převrátil svůj stroj a z vraku ho musel zachránit jeho radista. Od října 1943 byl Dilley několik dnů Kommodorem Schlachtgeschwader 103, do konce války byl také velitelem Schlachtfliegerschule Metz, 22.10.1944 byl jako Major zařazen do Schlachtgeschwader 10 (SG 10). V únoru 1945 byl ještě velitelem Flugzeugführerschule (FFS) A7 ve Schweinfurtu. Celkově byl za celou válku čtyřikrát sestřelen. V roce 1956 vstoupil Dilley do Bundeswehru a byl 1.8.1956 povýšen do hodnosti Oberstleutnant. Byl velitelem Flugzeugführerschule A v Landsbergu a k tomu byl velitelem Verteidigungskreis Reutlingen. Bruno Dilley zemřel v roce 1968 b kruhu rodiny.

 • Flugzeugführerabzeichen (Wehrmacht)
 • Wehrmacht-Dienstauszeichnung, IV. Klasse
 • Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938
 • Medaille zur Erinnerung an die Heimkehr des Memellandes
 • Eisernes Kreuz (1939) 2. und 1. Klasse
 • Narvikschild 30.1.1941
 • Ehrenpokal für besondere Leistung im Luftkrieg 13.6.1941
 • Frontflugspange in Gold 16.6.1941
  • Anhänger zur goldenen Frontflugspange (Sternenanhänger),
  • Anhänger zur goldenen Frontflugspange mit Einsatzzahl 600
 • Italský Pilotní odznak
 • Italská Medaile za statečnost ve stříbře
 • Verwundetenabzeichen (1939) in Schwarz
 • Medaille "Winterschlacht im Osten 1941/42", 1942
 • Demjanskschild 1943
 • Deutsches Kreuz in Gold 19.12.1941 jako Hauptmann v 1./Sturzkampfgeschwader 1
 • Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes mit Eichenlaub
  • Ritterkreuz 8.6.1942 (478.) jako Hauptmann a velitel I./Sturzkampfgeschwader 2 Immelmann po 325 vzletech
  • Eichenlaub 8.1.1943 (174.) jako Hauptmann a velitel I./Sturzkampfgeschwader 2 Immelmann po 600 vzletech

Kamikaze: V barvě (Kamikaze In Color)

30. července 2016 v 21:36 | paulito
2002

Celovečerní dokument, na kterém se podílela řada válečných veteránů, představuje vyváženou prezentaci historie japonských sebevražedných letců 2. světové války, známých pod pojmem kamikaze. Jejich nasazení do bojů prosadil v říjnu 1944 japonský admirál Takidžiró Óniši a od té doby se často sotva dospělí mladíci vrhali s letouny napěchovanými výbušninami střemhlav na spojenecké lodě. Měli být novým "božským větrem", který spasí Japonsko, ale tento cíl nebyl v lidských silách. Kamikaze sice dosáhli určitých úspěchů, ale ty byly příliš draze vykoupeny. Každý úspěch znamenal ztrátu zkušeného pilota i letadla a takové plýtvání si Japonsko nemohlo dovolit. Po počátečních úspěších začaly být používány i jiné formy sebevražedných útoků. A to sebevražedné bárky, pilotované bomby "óka" a pilotovaná torpéda "kaiten". Dokument sleduje v osmi kapitolách počátky působení kamikaze na Filipínách, následuje bitva o ostrov Iwodžima a vše vrcholí monstrózní akcí při obraně ostrova Okinawa.


Elba stopami císaře

24. července 2016 v 16:36 | paulito
1997

Návštěva jednoho z nejkrásnějších ostrovů Středozemního moře. Podle prastaré legendy vystoupila tyrrhenská Venuše z pěny mořských vln. Perla, která ji zdobila, se roztříštila a její drahocenné střepiny dopadly právě tam, kde se později vynořily ostrovy Elba, Gorgona, Capraia a další. Tak začíná stará báj o jednom z nejkrásnějších ostrovů Středozemního moře. Říkalo se mu také Aethalia - Jiskra - podle ohně v tavících pecích, ve kterých již 900 let př. n. l. dovedli vyrobit železo Etruskové. Po nich přišli Řekové, Feničané, Římané, piráti Saracéni, Španělé, Angličané, Pisánci, Francouzi. Právě proto, že ostrov v té době již krátce vlastnila Francie, sem 3. května 1814 v šest hodin večer připlul poražený císař Napoleon Bonaparte. Přistál v rejdě Porto Ferraio, což znamená Železný přístav. Na Elbě strávil necelý rok, velmi si ostrov oblíbil, věnoval se zde všemu, co jen stihl, navštívila ho zde jeho polská milenka, hraběnka Maria Walewska. Ale protože byl mužem činu a měl v sobě energii hráče, který se předem nikdy nevzdává, v noci 26. února 1815 vyplul znovu na moře. Vstříc sto dním císařství a bitvě u Waterloo. Krásný ostrov Elba, navždy poznamenaný jeho jménem, zůstal pro něj jen pouhou epizodou gigantické kariéry.


Výprava do Timbuktu (Sur la piste des manuscrits de Tombouctou)

6. července 2016 v 18:20 | paulito
2013

Putování do mýty opředeného města, ale i do dalších tajemných končin v Mali. Oázové město Timbuktu na jižním okraji Sahary v Mali bylo založené v 11. století Tuaregy. Díky své poloze blízko řeky Niger se brzy stalo centrem saharského karavanního obchodu. Ve středověku proslulo jako středisko obchodu se zlatem, slonovinou a solí. Po staletí bylo významným střediskem islámu, mělo vlastní univerzitu a více než sto škol. Je tam i archiv arabského písemnictví starověku. Než však do Timbuktu doputujeme, projedeme i další tajuplná místa. Například vesnice Dogonů, kteří tam přišli ve 14. století. Dále navštívíme město Djenné, jež se pyšní proslulou mešitou, největší hliněnou stavbou na světě. Nahlédneme i do přístavu Mopti, kterému se přezdívá "Benátky Mali".

Evropská divočina (Europe's Great Wildernesses)

6. července 2016 v 15:10 | paulito
2016

Od středozemních korkových lesů po stále zelenou tajgu pod polárním kruhem představují zalesněné oblasti v Evropě ta nejkrásnější místa na planetě.

Třídílný britský seriál, přibližující přírodu po celé Evropě.

Madagaskar - legendy o lemuřím ostrově (Madagascar: Legends Of Lemur Island)

4. července 2016 v 20:38 | paulito
2016

Mnoho zvířat Madagaskaru mělo velký vliv na první lidské osadníky, avšak jedna skupina primátů jim dokonce pomohla zformovat jejich kulturu.

Madagaskar je prostě nádherný kout tohoto světa, plná krásných zvířat.

Přírodní krásy Tchaj-wanu (Natural Formosa)

12. června 2016 v 19:52 | paulito
2008

Osmnáctiměsíční pouť filmařů po pozoruhodném ostrově, který návštěvníky pro své neopakovatelné kouzlo snad nikdy neomrzí. Ke zformování ostrova Tchaj-wan došlo zhruba před deseti miliony let v důsledku proměn zemského povrchu. Díky těmto změnám se zrodila nádherná přírodní scenérie. Najdeme tu vlhké horské lesy, úchvatné rokliny, podmořské činné sopky, velehory, mangrovové močály i tropický deštný prales. Na tomto malém ostrově existuje hned šest typů klimatu. Proto řada vědců považuje Tchaj-wan za mikrokosmos všech světových pásem podnebí.

Hon na císařské křižníky (Unter kaiserlicher Flagge)

28. května 2016 v 21:41 | paulito
2006

1. Karavana námořníků (Die Karawane der Matrosen)
Německý přepadový křížník Emden potopil v roce 1914 v Indickém oceánu desítky britských lodí. Když byl nakonec zničen, zbytek jeho posádky se celý rok probíjel domů. V pouštích Arábie vítr zavál stopy nespočetných karavan. Jedna z nich se však stala legendou. Byla to karavana námořníků na útěku přes půl světa. Krátce po vypuknutí první světové války se německý admirál von Spee rozhodl stáhnout do vlasti celou výchdoasijskou eskadru, ohroženou teď mnohem silnější britskou flotilou. Na místě zanechal jedinou loď - křižník Emden - která měla krýt ústup eskadry a útočit na britské obchodní lodě. Nakonec byla zničena u Kokosových ostrovů a zachránilo se jen 50 námořníků, kteří v té době byli na ostrově. Čekalo je strastiplné putování Indickým oceánem až do Arábie, kde se po vyčerpávající cestě pouští nakonec dostali k hidžázské železnici a přes Turecko domů. Po porážce Německa se na ně zapomnělo - ale v Arábii si lidé ještě dlouho vyprávěli neobyčejný příběh karavany námořníků, putujících pouští.

2. Poslední loď (Hetzjagd vor Kap Hoorn)
Rychlý německý křižník Dresden jako poslední unikal britskému pronásledování po bitvě u Falklandských ostrovů v prosinci 1914. Velitelovým pobočníkem byl Wilhelm Canaris. Ve vodách u západního pobřeží Jižní Ameriky se v roce 1915 odehrál legendami opředený příběh německého křižníku Dresden, nejpronásledovanější lodě 1. světové války. U chilského přístavu Coronel se odehrála bitva mezi britskou a německou eskadrou, která skončila pro Angličany tragicky. Hlavní roli v jejich porážce sehrál křižník Dresden, který se proto stal cílem britské odvety. První lord admirality Winston Churchill vypravil těžce vyzbrojenou eskadru, aby pomstila porážku a obnovila britskou nadvládu v Tichém oceáně. V bitvě u Falkland byly německé lodě potopeny - a zachránila se jediná: Dresden. Britové na ni uspořádali doslova honičku, ale německý křižník se stal jejich noční můrou a legendou současně. Teprve 14. března 1915 byl dostižen a potopen. Britové tak konečně pomstili porážku u Coronelu.

Neuvěřitelný svět pavouků (Incredible Spiders)

25. května 2016 v 23:08 | paulito
2015

Prohlédněte si skrytý svět chlupatých osminohých monster, která jsou jedněmi z nejvšestrannějších a nejefektivnějších strojů na zabíjení na Zemi.


Benátky, ostrovní klenot (Venise, trésor d'îles)

13. května 2016 v 20:08 | paulito
2012

Romantické dostaveníčko na pobřeží Jaderského moře. Benátky leží mezi mořem a nebem. Neopakovatelné kouzlo tohoto místa je dáno i horší dostupností. Musíte je objevovat pomalu, proplétat se uličkami a ctít přístupové trasy diktované mořem. Aby se mohly Benátky v případě potřeby ubránit, byly vybudovány na více než stovce ostrovů a ostrůvků. Domy udržují rovnováhu na husté spleti dřevěných pilířů, zapuštěných do jílovité půdy, prosycené slanou vodou. Přes benátské kanály zpočátku nevedly prakticky žádné mosty, bylo tu jen pár lávek pro pěší. Dnes lze ve městě napočítat na čtyři sta nejrůznějších mostů či můstků. Město na laguně není jen oblíbeným cílem turistů, jsou na ně hrdí i jeho obyvatelé. Jejich počet však klesá. Dnes žije v Benátkách necelých tři sta tisíc lidí, leckoho odrazují vysoké životní náklady.

Mravenci útočí (Ant Attack)

8. května 2016 v 20:41 | paulito
2005

Tropický prales ve východní Africe je domovem mravenců rodu Dorylus. Jsou to jedni z nejschopnějších zabijáků v živočišné říši. Jejich kolonie čítají kolem 20 milionů členů... Tropický prales ve východní Africe je domovem mravenců rodu Dorylus. Jsou to predátoři a jedni z nejschopnějších zabijáků v živočišné říši. Jejich kolonie má kolem 20 milionů členů. Jsou to nomádi a po vyplenění svého území se musejí stěhovat na jiné místo. Loví v početných skupinách a skolí tvora většího, než jsou sami. Kolonii stráží velcí vojáci s ostrými kusadly a spolu se středně velkými dělníky se starají o ulovení kořisti. Nejmenší dělníci mají na starosti stavbu hnízda, jeho čištění a péči o královnu. Hlavou rodiny je královna, která je vůbec největším mravencem na světě, měří 5 centimetrů. Žije v srdci hnízda obklopena valem z živých mravenců. Po oplodnění samečkem z jiného hnízda dokáže za měsíc snést až 2 miliony vajíček. Dělníci dopraví vajíčka do líhně, kde vyklubané larvy krmí. Mezitím střední dělníci loví a přinášejí naporcovanou potravu do spižírny. Když vyloví celé okolí, musí se kolonie stěhovat za potravou jinam. Mravenci jsou pro prales prospěšní, udržují v mezích stavy brouků a slimáků. I farmáři jsou za jejich nájezdy vděční, protože z polí odstraní všechny škůdce plodin.

Americké národní parky (America's National Parks)

1. května 2016 v 17:22 | paulito
2015

Americké národní parky fascinují miliony návštěvníků. S Nat Geo Wild budete moci navštívit yellowstonské gejzíry, členité pobřeží Tichého oceánu na Olympijském poloostrově či největší soutěsku na Zemi - Grand Canyon.

Hindenburg a Hitler (Hindenburg und Hitler)

17. dubna 2016 v 11:42 | paulito
2012

Paul von Hindenburg /1847-1934/ byl prototypem pruského důstojníka. Armáda, vojenská služba a země, které sloužil, pro něj byly vším. Za 1. světové války se stal nejúspěšnějším a nejoblíbenějším německým generálem, doslova lidovým hrdinou. Z tohoto důvodu byl v neklidných poválečných letech požádán, aby se zapojil do politického života jako symbol německé národní jednoty. Byl přijatelný pro většinu tehdejší německé společnosti a dvakrát byl zvolen říšským prezidentem. Jeho politickým konkurentem v té době byl jiný voják. Bývalý svobodník a politický hochštapler Adolf Hitler /1889-1945/. Generál jím i jeho NSDAP opovrhoval, ale nakonec "českého frajtra", jak Hitlerovi nelichotivě přezdíval, jmenoval 30. ledna 1933 říšským kancléřem. Hindenburg i jeho političtí přátelé z pravice se domnívali, že Hitler bude epizodní figurkou, která ztlumí rozbouřenou politickou hladinu v zemi. Džin však vyletěl z láhve, aby se do ní už nikdy nevrátil...

 
 

Reklama