Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Dokumenty

Čína - poklady říše nefritu (China: Treasures of the Jade Empire - Secret History)

1. ledna 2017 v 19:53 | paulito
2015

Před více jak tisíci lety se zloději vloupali do královské hrobky ve východní Číně, ale nechali v ní něco nedocenitelného. Císaři dynastie Chan vedli život nepředstavitelně blahobytný a sofistikovaný. Byl to zlatý věk Číny, soupeřící s Římem a postavený na obchodu podél Hedvábné stezky, kterou založili. Při hledání nesmrtelnosti postavili úchvatná mauzolea, kde byli pohřbeni jako mumie v nefritových róbách. Archeologové dnes použijí nejmodernější technologie, aby tyto spektakulární hrobky otevřeli. Najdou mimořádné doklady zlata, hedvábí a drahých šperků - a rozsáhlé nové terakotové armády - tentokrát miniaturní a nahé. Tento nově nalezený zapomenutý poklad pomáhá odhalit tajemství dynastie, která tvořila moderní Čínu.

Vikingové - Na křídlech draka (Viking Voyages: The Dragons Wings)

29. prosince 2016 v 21:37 | paulito
2002

Příběh Vikingů začíná ve Skandinávii v roce 750 n. l. Pojmenování pochází ze slovního spojení "vyrazit na viking", což znamená "vyrazit na nájezd". Vikingové byli farmáři a živili se i lovem ryb. Každá vesnice měla loděnici. Pro pevnost konstrukce lodi byly klíčové nýty. Na stavbě se podílely ženy, které vyráběly silné plachty z vlny. Právě plachta udělala z Vikingů dobyvatele, díky ní byla jejich plavidla silná a rychlá. Zásluhou lodí se z Vikingů stali obchodníci žijící městským stylem života. Farmaření se od určité chvíle stalo minulostí a věnovaly se mu hlavně ženy. Největší bylo město Hedeby. Vikingové brzy ovládli obchod s kožešinami. V Hedeby se také prodávali otroci, vybíralo clo. Vikingové přes říční síť pronikali do Evropy. Nejprve se plavili podél pobřeží, navigace tak byla snadná. Na volném moři ale panovala jiná pravidla. Podle některých vědců museli mít sluneční kompas...

Hrdinové od Sommy (Heroes Of The Somme)

27. prosince 2016 v 9:13 | paulito
2015

Připomeňte si 7 vyznamenaných hrdinů z bitvy na Sommě, při které za 141 dní zemřel asi milion vojáků. Předvedli odvážné činy, při kterých s nasazením vlastního života zachránili své spojence a kamarády... Dokumentární film Hrdinové od Sommy využívá archivní záběry z bojů na Západní frontě a vypráví příběh sedmi statečných mužů, kteří za své skutky v roce 1916 získali nejvyšší možné britské vojenské ocenění - Victoriin kříž.

Divočinou Nového Zélandu (Wild About New Zealand)

26. prosince 2016 v 22:33 | paulito
2013

Nový Zéland je zvláštní místo: dlouho izolované v rozlehlém Pacifiku se stalo evoluční "laboratoří". Hluboko v pralesích žijí bizarní, unikátní a výstřední formy života; zvláštní ptáci, kteří odmítají létat, obrovský hmyz a živé fosilie z dávnověku. Cestování napříč Novým Zélandem a neustále se měnící krajinou, deformuje smysly: krajina alpského Švýcarska přechází do vyprahlého Španělska, tropické Borneo se mění na vysoké Andy - a to vše na souostroví, které je velké jako polovina Francie! Od výšin hory Aoraki/Cook, nejvyššího vrcholu Nového Zélandu, po mlhavou krajinu (Žádný návrh) a velkolepé hlubiny námořního parku Hauraki. Objevte kouzlo, které lze najít pouze v národních parcích Nového Zélandu.

Divoké Skotsko: Vysočina (Highlands: Scotland's Wild Heart)

25. prosince 2016 v 21:30 | paulito
2016

Čtyři roční doby v divoké Skotské vysočině. Divoká zvířata a lidé zde žili vždy bok po boku. Po dlouhých letech ničení divoké přírody se sem začíná vracet rovnováha.

Mamuti - Obři doby ledové (Mammuts - Herrscher der Eiszeit)

19. prosince 2016 v 19:16 | paulito
2015

Před tisíci lety byla Země obydlena milióny mamutů. Rozšířili se po celém světě poté, co opustili savany v Africe v období teplejšího podnebí. Když však začala doba ledová, tato majestátná zvířata se musela v mnohém adaptovat. Nejslavnější odborník na mamuty na světě, Dick Mol, sleduje stopy těchto obrů z doby ledové zpět do jejich domova v Namíbii a odhalí dokonale uchované mamutí kosti, nalezené ve zmrzlé půdě.


Alžírská válka (Guerre d'Algérie, la déchirure)

17. prosince 2016 v 17:16 | paulito
2012

Píše se rok 1954 a Alžířany čeká osm let nepředstavitelného násilí, do kterého bude zatažen také milion a půl mladých francouzských vojáků. Desítky tisíc z nich se nevrátí domů. Na svátek Všech svatých roku 1954 oplakávají alžírští Francouzi své mrtvé, zavražděné předchozího dne. Jejich komunita se stala cílem mnoha krvavých atentátů. Muži, ženy, vojáci, civilní obyvatelstvo jsou oběťmi násilné a dobře zorganizované akce. Ještě netuší, že stojí na prahu konfliktu, který způsobí smrt statisíců Alžířanů, násilný odchod milionu a půl vesničanů a zničení stovek vesnic. Vyžene z rodné země skoro milion "černých nohou", tedy francouzských usídlenců žijících v Alžírsku, a způsobí masakr tisíců harkiů, ke kterým se jejich věrný spojenec Francie obrátil zády. Tato válka, kterou Francie dlouhá léta "válkou" vůbec nenazývala a zmiňovala se o ní pouze jako o "alžírských událostech", vyvolá pád Čtvrté francouzské republiky a zrod republiky páté.

První apokalypsa (First Apocalypse)

10. prosince 2016 v 17:42 | paulito
2009

Dinosauři kdysi vládli planetě Zemi. Konec jejich éry dodnes přináší spousty otázek. Jak a proč zemřel poslední proslulý Tyrannosaurus Rex? Proč vyhynuli další obrovští tvorové na souši i ve vodě? Budeme i my, lidé, oběťmi děsivých přírodních katastrof, které nedokážeme nijak ovlivnit? Poškozujeme ekosystém takovým způsobem, že se proti nám příroda vzbouří? Přijde další vesmírný náraz? Vyhubí nás nemoci a mikroorganismy? Abychom se pokusili odpovědět na tyto otázky, musíme detailně prozkoumat důvody zániku rodu dinosaurů. Jejich smrt nám může pomoci pochopit to, proč možná hrozí vyhynutí i nám..


Franklinovy ztracené lodě (Franklin's Lost Ship the Ultimate Discovery)

10. prosince 2016 v 11:05 | paulito
2015

V roce 2014 vyplula kanadská výprava na cestu, jejímž cílem bylo nalézt alespoň jednu ze dvou lodí Sira Johna Franklina, které zmizely v roce 1845, když zkoumaly možnosti tzv. Severozápadní cesty, nejkratšího možného spojení s asijským kontinentem... V roce 1845 sir John Franklin vyplul na cestu Severozápadním průjezdem. Vedl dvě lodě a 128 mužů posádky nebezpečnými chladnými vodami u Arktidy. Lodě, posádku ani jejich neohroženého vůdce už nikdy nikdo znovu nespatřil. Jejich zmizení se stalo jednou z největších záhad v dějinách objevování a dobývání. Zatímco všechny záchranné mise vypravené během několika následujících let končily neúspěšně a nedařilo se najít odpověď na otázku, k čemu skutečně došlo, začaly vznikat strašidelné příběhy o kanibalismu a prokletých lodích duchů. Až dnešním hledačům vybaveným nejmodernějšími technologiemi se podařilo objevit podmořský hrob lodi HMS Erebus. Vrak tam spočíval dlouhých 150 let a celou tu dobu ukrýval tajemství tragédie Franklinových ztracených lodí.

Tajemství Jaltské konference (Le dernier secret de Yalta)

7. prosince 2016 v 6:23 | paulito
2013

Jaltská konference byla jedním ze setkání největších vůdců po druhé světové válce - Stalina, Roosevelta a Churchilla. Projednávali na ní poválečnou situaci a uzavřeli tajnou dohodu o návratu všech zajatců do svých domovů, třeba i násilím... Na konci druhé světové války spojenci předali Sovětům dva miliony Rusů, Ukrajinců a lidí baltských národností. Bylo to součástí tajného paktu, který Churchill, Roosevelt a Stalin podepsali během setkání v únoru 1945 na Jaltské konferenci. Jejich dohoda byla držena v tajnosti, dokud se repatriovaní nešťastníci (tedy ti, kteří nebyli popraveni) neoctli v pracovních táborech na Sibiři. Tam se se svými příběhy svěřili spoluvězni, ruskému spisovateli Alexandru Solženicynovi, který odhalil světu jejich tragické osudy a životy zmařené na poloostrovu gulagů. Snímek Tajemství Jaltské konference znovu otevírá němou stránku dějin 20. století a vypráví příběh o odvaze vzdorovat i klíčovým politickým událostem mezi lety 1945 až 1947 z pohledu těch, které postihly nejvíce. Zároveň připomíná nesmírnou odvahu jeho aktérů - včetně celého Lichtenštejnska, které je sice nejmenší zemí v celé Evropě, ale také jedinou, která odmítla Sovětům vydat svých 500 uprchlíků z Baltu. Nebo generála Holmstona-Smislowského, barvité osobnosti, jež dlouhá léta bojovala za to, aby se tito žadatelé o azyl dostali do bezpečí v Argentině, kde dodnes žijí jejich potomci.


Tajemství trojského koně (Trojan Horse: The New Evidence)

4. prosince 2016 v 13:56 | paulito
2014

Vědci a badatelé z celého světa se pomocí analýzy pokoušejí ověřit, zda bájný Homérův příběh o vojácích ukrytých v útrobách dřevěného koně je jen bájí, nebo se skutečně stal... Pověst o trojském koni je jedním z nejnapínavějších příběhů řecké mytologie. Otázkou zůstává, jestli je na této legendě něco pravdy. Snímek Tajemství trojského koně přezkoumává rozsah opevnění bájného města, průběh jeho desetiletého obléhání a snaží se zjistit pravou příčinu zničení Troje.


Treblinka - Hitlerův tábor hrůzy (Treblinka: Hitler's Killing Machine)

2. prosince 2016 v 21:00 | paulito
2014

Prostor ležící hodinu cesty od Varšavy už sedmdesát let střeží jedno z nejstrašlivějších tajemství druhé světové války. Treblinka byla jedním z nejukrutnějších hitlerovských koncentračních táborů. Nacisté se už v roce 1943 snažili zahladit po něm všechny stopy; buldozery srovnaly tábor se zemí a pak bylo jeho území osázeno stromy. Na základě výzkumů britských archeologů však lze s velkou pravděpodobností vyslovit otřesné číslo: V plynových komorách Treblinky přišlo o život 870.000 lidí.

Zkáza francouzského loďstva: Toulon 1942 (Toulon 1942, le sabordage de la Marine française)

28. listopadu 2016 v 20:28 | paulito
27. listopadu 1942 potopili francouzští námořníci jádro své floty, aby nepadla do rukou Němců... Onoho osudného dne bylo během několika hodin zničeno v Toulonu 85 moderních plavidel nejrůznějšího druhu. Francouzští námořníci své lodě potopili, aby nepadly do rukou Němců. Tato - z hlediska historie 2. světové války ojedinělá záležitost - měla své specifické příčiny související s nepříliš šťastným osudem Francie v letech 1940 - 1942. Zdánlivě neporazitelná francouzská armáda musela po útoku nacistů požádat o příměří. Bylo podepsáno 22. června 1940 v Compiegne. Tři pětiny Francie okupoval wehrmacht, ve zbývajících dvou vznikl tzv. Francouzský stát v čele s maršálem Pétainem. Onen nový státní útvar se sídlem ve Vichy neměl lehkou pozici. Pod heslem zachránit to, co se dá, s Němci více méně kolaboroval. Hitler Francouzům slíbil, že si nebude dělat nároky na jejich válečné námořnictvo, které bylo soustředěno v Toulonu. Situace se vyostřila po vylodění spojenců v severní Africe 8. listopadu 1942. Tři dny poté Němci obsadili i onu svobodnou zónu a potají připravovali akci vedoucí k získání francouzských válečných lodí. 27. listopadu 1942 v ranních hodinách přístav v Toulonu obsadily německé jednotky. Francouzští námořníci vyřešili tuto situaci po svém a jádro své floty vlastnoručně potopili. Ještě dlouho po válce se diskutovalo o tom, zda Marine nationale neměla raději vyrazit do Alžírska a přidat se ke generálu de Gaullovi a spojencům. Osud francouzského loďstva reflektuje myšlení a jednání mnoha francouzských politiků a vojáků, kteří ve složité situaci oněch let hledali odpověď na otázku, na čí stranu se přidat.

Guadalcanal Ostrov smrti (Guadalcanal The Island of Death)

23. listopadu 2016 v 21:28 | paulito
1999

Třídílná dokumentární série. Psal se rok 1942 a Američané se ještě těžce vzpamatovávali z japonského útoku na Pearl Harbor a dalších vítězství fašistů v Pacifiku. Bylo jen otázkou času, kdy americká armáda přejde do protiútoku. 7. srpna 1942 konečně došlo k vylodění spojeneckých jednotek na Guadalcanalu. A urputné boje o strategicky důležitý ostrov následně trvaly dlouhých šest měsíců. Proběhly zde tři hlavní pozemní souboje, pět velkých námořních bitev a téměř nepřetržité vzdušné konflikty. Nakonec v prosinci roku 1942 ukončili Japonci další pokusy o převzetí ostrova, své jednotky evakuovali a přenechali ostrov spojencům. Bitva o Guadalcanal byla velkým a důležitým vítězstvím spojenců a ukázala, že Japonci mohou být poraženi v džungli, kde se zdáli do té doby neohrožení.

Zajímavé, ale hodně mizerný překlad...Neonacisté v Rusku (Russia's Neo-Nazi Network)

21. listopadu 2016 v 20:56 | paulito
2013

Šokující pohled do prostředí ruských neonacistů. V Rusku se neonacistickým organizacím daří velmi dobře. Podporuje je část veřejnosti a přistěhovalci se jich bojí. Jsou organizovaní a nebezpeční, dokáží si vydělat peníze a ozbrojují se. Ruští neonacisté jsou v kontaktu s těmi německými a bláhově věří, že nacisté během druhé světové války nechtěli vyhladit Rusy, ale jenom bolševiky. Pohled do zákulisí militantních xenofobů nabízí syrové záběry z výcviku a necenzurované výpovědi mladíků, kteří se neštítí ani nejhrubšího násilí.

Krvavé příběhy Evropy (Bloody Tales Of Europe)

20. listopadu 2016 v 19:39 | paulito
2013

Dr. Suzannah a Joe Crowley spojí síly, aby odhalili tajemství nejkrvavějších evropských událostí a nabídli v jejich souvislostech nové postřehy.

Nestvůry hlubin (History's Mysteries: Monsters of the Sea)

18. listopadu 2016 v 19:14 | paulito
2009

Nestvůry hlubin, mořské příšery! Samo pojmenování vyvolává strašlivé obrazy stvoření gargantuovských rozměrů, kterak se vynořují z hlubin, aby na civilizaci vykonaly své dílo zkázy. Jsou tyto příšery výplodem naší fantazie nebo jde o žijící pozůstatky prehistorických dob? V pořadu uvidíte první zdokumentovaný objev mořského hada, který byl spatřen v roce 1639 na Cape Ann ve státě Massachusetts. Jeho hlava byla větší než koňská a tělo v délce 1830 cm. Budeme vyprávět příběh o úlovku prehistorické ryby zvané Coelacanth u břehů Afriky. Tato ryba údajně vyhynula před 70 milióny let, v současné době však již není na seznamu vyhynulých druhů. Ukážeme i nejlepší záběry mořské příšery, 16 mm barevný film natočený rybářem u břehů nedaleko kanadského Vancouveru. Univerzita Britské Kolumbie potvrzuje, že záběry obrovského živočicha, který vynořuje hlavu nad hladinu je "pro vědu neznámým zvířetem". Dostalo název "Cadborosaurus".


Zapomenuté oběti (Sacrifice)

13. listopadu 2016 v 16:08 | paulito
2013

Píše se 5. červen 1944 a největší námořní a letecké uskupení všech dob opouští anglické pobřeží, aby splnilo svůj úkol a osvobodilo Evropu okupovanou hitlerovským Německem. Druhá světová válka už probíhá skoro pět let. I přes neúspěchy na východní frontě je německá armáda stále natolik silná, že musí angloameričtí spojenci soustředit na dva miliony vojáků a zorganizovat největší obojživelnou vojenskou operaci v dějinách, aby se jim podařilo osvobodit Francii a vyrazit k závěrečnému útoku proti Hitlerovým jednotkám. Den D se blíží a povětrnostní podmínky nehrají invazním jednotkám příliš do karet. Ze vzpomínek a deníků očitých svědků a dobových záběrů složíme barvitý obrázek jednoho z nejrozhodnějších okamžiků 20. století a připomeneme si jeho "zapomenuté oběti".

Vynikající dokument o cestě Spojenců z Normandie do Paříže.

Nebezpečný meteorit (Meteorite - Boten aus dem All)

3. listopadu 2016 v 20:39 | paulito
2012

15. únor 2013 je již historickým datem: Toho dne nad ruským městem Čeljabinsk vybuchl v zemské atmosféře meteorit. Obrovské tlakové vlny rozbily bezpočet oken a pobořily mnoho budov. Zraněno bylo přibližně 1500 lidí. Téhož dne proletěl asteroid 2012 DA 14 o průměru zhruba 40 metrů těsně kolem Země, od které ho dělilo jen 26000 kilometrů. Byla to nejmenší vzdálenost asteroidu od naší planety, kterou kdy vědci naměřili. Obě události, ačkoli spolu nesouvisely, nás upozorňují na skutečnost, že planeta Země je vystavena velkému nebezpečí srážky s jiným vesmírným tělesem.

Neobyčejná Afrika (Extraordinary Africa)

3. listopadu 2016 v 19:46 | paulito
2016

Vypravte se za neuvěřitelnou faunou i flórou afrického kontinentu. Navštívíte věhlasné národní parky či jeden z největších a nejstarších lesů na světě, který se nachází v Kongu.

Nejlepší vozy F1 (The World's Greatest F1 Cars)

27. října 2016 v 17:59 | paulito
2000

Seznamte se s více jak stovkou nejrůznějších vozů velkých cen, od Bugatti přes Tyrrell po Ferrari. Vychutnejte si detailní informace o vozech, které se umístily na stupních nejvyšších v dějinách mistrovství F1.

Sice už trochu zastaralé, ale přesto super...


Apokalypsa - Hitler (Apocalypse - Hitler)

26. října 2016 v 21:14 | paulito
2011

Adolf Hitler v roce 1924 napsal, že "silnější rasa vyhladí slabší rasy". Nikdo ale nepředpovídal, že by se z něj mohl stát německý diktátor a samozvaný "Vůdce". Ve válečných zákopech první světové války pochopil zneuznaný umělec a samotář Hitler své poslání: zachránit Německo. Nejdříve byl pro většinu Němců pouhým bláznem na pokraji politického pole. Rozhodujícím okamžikem obratu se stala hospodářská krize roku 1929. Ve strachu z chaosu a nebezpečí ze strany "rudých" volila většina občanů Hitlera. Mladá demokracie je ohrožena a není tu nikdo, kdo by ji bránil. Nacistický diktátorský režim začíná svou nelítostnou éru. Hitler prohlašuje, že jeho přáním je mír, ale připravuje se na válku. Na Apokalypsu.


Island, časovaná bomba (Timebomb Iceland)

25. října 2016 v 20:04 | paulito
2013

Po narušení letecké dopravy výbuchem sopky Eyjafjallajökull v roce 2010 zkoumají vědci další sopky Islandu, aby zjistili, k čemu by mohlo dojít, kdyby v blízké době začaly soptit.

Palau - Ráj Pacifiku (Palau: Paradise of the Pacific)

25. října 2016 v 18:33 | paulito
1998

Daleko na východ od Indie a Indonésie, osamocen na kraji širého Tichého oceánu, leží svěží ráj souostroví více než 200 ostrovů. Nachází se zde jedny z nejbohatších korálových útesů.

Azory - ráj v nekonečné modři (The Azores, Paradise in endless Blue)

20. září 2016 v 21:55 | paulito
2008

Před miliony let se ze žhavých a klokotajících hlubin země vynořilo nad hladinu moře devět ostrovů. Přestože, je vytvořily ničivé síly, stala se z nich oáza života. Jako nějakou tajemnou silou jsou k nim stále přitahováni nejrůznější živočichové ze všech koutů světa. Hlubiny oceánu kolem těchto ostrovů se staly domovem mnoha neobvyklých tvorů. Jak sem najdou cestu? Ve které ročním období se objevují? A proč vyhledávají právě tento zvláštní ekosystém? To jsou záhady Azorských ostrovů.

 
 

Reklama