Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Dokumenty

1945: Krvavý mír (The Savage Peace)

13. srpna 2017 v 19:32 | paulito
2015

Po skončení druhé světové války docházelo ve středu Evropy k násilnostem na etnických Němcích. V Československu, Polsku a dalších dříve Němci okupovaných územích se v létě roku 1945 děla zvěrstva, o kterých se příliš nemluví. V dokumentu hovoří přímí svědci krvavých útoků, jejichž pachatele hnala silná touha po pomstě. Při vysídlování milionů Němců, často žen a dětí, většinou nevinných obětí rozhodnutí vítězných mocností, nejednali vítězové v rukavičkách. Tehdejší děti vzpomínají na krutosti, které se děly jim a jejich blízkým, a poskytují tak svědectví, při jehož poslechu tuhne krev v žilách ještě dnes, po více než sedmdesáti letech.

Hexen - Magie, Mythen und die Wahrheit

12. srpna 2017 v 20:26 | paulito
2004

Poměrně zajímavý třídílný dokument o čarodějnických procesech a jejich přesahu do dneška.


Athénám (Au nom d'Athènes)

11. srpna 2017 v 21:55 | paulito
2012

1. část (Vítězství u Marathonu):
Perská říše, založená v šestém století před naším letopočtem, ovládala Střední východ. V roce 499 před Kristem se vzbouřil Milét, řecké město v Anatolii, které bylo pod perskou kontrolou. Povstání se rozšířilo i do okolních měst. Vzbouřenci žádali pomoc nezávislých Řeků, ti ale nebyli jednotní. Dvě města, Athény a Eretria, jim pomohla obsadit Sardy, jedno z perských hlavních měst. Dáreios Veliký byl vládcem Perské říše, složené asi z padesáti východních království. Povinností každého velkého panovníka je posilovat hranice říše a dále ji rozšiřovat. Moc a síla Peršanů to umožnily. Z dnešního Íránu postoupili o více než šest milionů čtverečních kilometrů, tedy o značnou část Středního východu. Většina podrobených národů perskou nadvládu přijala. Musely sice platit daně, ale mohly si uchovat svou vlastní kulturu, náboženství a instituce. V Dáreiových očích zasloužili iónští Řekové a jejich spojenci trest za obsazení města Sardis...

2. část (Božská Salamis):
Pro vládce Perské říše Dáreia znamenala porážka u Marathónu hořkou pachuť, přestože neměla žádné zásadní důsledky pro jeho říši, ani pro jeho postavení. Stále byl neporazitelný. Přímořské vody Athén a Egejské moře by po útěku Peršanů měly být klidné. Ve skutečnosti se ale staly dějištěm soubojů mezi soupeřícími městy. Piráti z nedalekého řeckého ostrůvku Eginea pravidelně napadali athénské obchodní lodě. Jeho obyvatelé byli dobrými bojovníky a na rozdíl od Athéňanů i zdatnými mořeplavci. Musíme si uvědomit, že v té době nebylo Řecko sjednocené. Byla to skupina samostatných městských států, mezi sebou často soupeřících. Věčné hádky, které dokázaly dočasně odložit při bitvě u Marathónu, znovu propukly v plné síle. Na moři neměl nikdo z nich jasnou převahu.


Zkáza Britanniku (Titanic's Tragic Twin: The Britannic Disaster)

5. srpna 2017 v 11:38 | paulito
2016

Příběh o potopení Titaniku všichni znají. Zkázu Britanniku však stále obestírá řada nejasností. Došlo k ní 21. listopadu 1916 u řeckého ostrova Kea, když nastal výbuch v podpalubí lodi. Objasnit nejasnosti může svědectví přeživších... Titanic se potopil v dubnu 1912. Jeho sesterskou loď nakonec potkal stejně tragický osud. Potopila se o čtyři roky později kvůli výbuchu způsobeném podvodní minou. Nepomohlo ani to, že po zkáze Titanicu prošel Britannik rozsáhlými úpravami, které ho měly ještě více posílit. Když na to došlo, loď šla ke dnu během pouhých 55 minut. Britannik se tedy potopil třikrát rychleji než Titanic. Od tragédie uběhlo už více než 100 let a stále se o ní příliš nemluví. Tvůrci filmu Zkáza Britanniku, Kate Humbleová a Andy Torbet, se proto rozhodli poskládat dohromady přesný obraz událostí, které se během těch 55 minut odehrály. Andy podniká nebezpečný ponor k vraku lodi a Kate se setkává s potomky zachráněných pasažérů a členů posádky. Na světlo světa díky tomu vyplouvají osudy Violet "Nepotopitelné slečny" Jessops, jež přežila Britannik i Titanic, kapitána "ledovcového Charlieho" Bartletta nebo hlídkujícího námořníka Archieho Jewell, který zázrakem přežil, když všichni kolem něho jeden po druhém umírali.

MIG 25 - Hon na lišku (Ochota na "lis": Istorija odnogo predateľstva)

25. července 2017 v 18:48 | paulito
2003

"Fox bat" - neboli Létající liška bylo americké kódové označení sovětského nadzvukového stíhacího letounu MiG - 25 P. V polovině sedmdesátých let neměla žádná země k dispozici stíhačku, která by se mu vyrovnala. Ministr obrany USA James Schlesinger tehdy prohlásil, že to je tak strašná zbraň, že by zvýšení její výroby mohlo vyvolat zásadní změny ve výzbroji a strategii Západu. CIA měla k dispozici jen několik útržkovitých zpráv a potřebovala o letounu získat co nejvíce informací. 6. září 1976 se na Dálném východě z cvičného letu nevrátil jeden z MiGů - 25. Sovětské velení si ani v nejmenším nechtělo připustit, že by se dostal do rukou Američanů. A přece se to stalo.


Apollo 11: utajený příběh (Apollo 11: The Untold Story)

24. července 2017 v 22:10 | paulito
2006

Poté, co Neil Armstrong v červenci 1969 jako první člověk stanul na Měsíci, byla mise Apollo 11 oslavována jako největší triumf amerických technologií. Jenže za lžemi, které hrdě mávají vlajkou, se ukrývá úplně jiný příběh: nevyprávěná verze o tom, jak se z mise Apollo 11 málem stala absolutní katastrofa. Muži, co se jí zúčastnili, po čtyřech dekádách vypovídají o tom, jak skutečně probíhala a co se během první cesty na Měsíc všechno seběhlo. Tento dokumentární film je příběhem o tom, jak primitivní počítačové technologie, lidské chyby a mechanická selhání takřka stály posádku život.

Záhadná Země (What on Earth?)

22. července 2017 v 18:26 | paulito
2015

V tomto zcela novém pořadu nazvaném "Záhadná Země" se dozvíte, že satelity obíhající Zemi zachycují dech beroucí a bizarní záběry a odhalují tak neuvěřitelné záhady. Díky jejich jedinečnému vesmírnému nadhledu v nás tyto fotografie vzbuzují jednu otázku: Co to u všech všudy je? Pomocí nejmodernějších technologií odhalíte města a stavby ztracené po tisíce let. Jeden ze snímků by mohl odhalit polohu Rajské zahrady a jiný zase zachytit obří tsunami, která zmizela beze stopy. Nalezneme společně amazonské zlaté město El Dorado, děsivé krvavě rudé jezero v Bagdádu i oceánský vír velikosti Connecticutu. Díky expertům i očitým svědkům prozkoumá pořad Záhadná Země úžasné záběry a prověří skutečná místa na cestě za odhalením neuvěřitelných záhad vyfocených z vesmíru.

Komáři: soudný den pro zabijáky (Mosquito)

17. července 2017 v 21:38 | paulito
2017

Ročně zabijí komáři více lidí než všichni ostatní tvorové dohromady. Vědci z celého světa zavádějí systémy, které by byly schopné vyhubit celé populace komárů, aby zabránili množícím se úmrtím. Pokud budou úspěšní, dojde k největšímu plánovanému vyhlazení v dějinách lidstva. Tento dvouhodinový film vám přiblíží boj člověka proti komáru a ptá se: kdo dokáže předpovědět, co se stane, když si lidstvo hraje na Boha? Byl natáčen na čtyřech kontinentech a nabízí jedinečný pohled na rostoucí celosvětovou pandemii i analýzy od řady předních světových odborníků. Představuje výzvu mezinárodní komunitě k vyvinutí maximálního úsilí, aby se tento zákeřný hmyz nerozšířil po celém světě. Film vás zasvětí do jedinečné biologie komárů, odhalí jejich zvláštní schopnost přizpůsobit se a překonat snahy o jejich kontrolu a představí nové a potenciálně kontroverzní metody eliminace nebezpečí, které představují.


Čang-ťia-ťie, nebeská zahrada jihovýchodní Číny (Hunan, l'autre monde d'Avatar)

12. července 2017 v 22:53 | paulito
2015

Pohádkový les kamenných přízraků v národním parku provincie Chu-nan. Čang-ťia-ťie začal být veřejnosti znám až v sedmdesátých letech minulého století. Osmačtyřicet kilometrů čtverečních nabízí celou řadu kuriozit a tajemných zákoutí. Fascinující jsou zejména tři tisícovky kamenných jehel. Podle geologů jsou skalní útvary z křemenných pískovců a křemenců staré odhadem 380 milionů let. Tehdy se tam nacházela jen rozsáhlá vodní plocha, poté však došlo k seismickým pohybům a vodní masy začaly utvářet skaliska. Později se moře stáhlo a tamní vrcholky vznikly působením eroze. Každý vrcholek má svůj vlastní příběh, který mu kdosi před staletími přisoudil. Místní věří, že skály jsou něco jako jejich otec a že jim po celé generace poskytují ochranu. Zvláštní svět plný symbolů chtějí poznávat také turisté. Během jednoho roku jich tam zavítá na čtyřicet milionů! Tajemný půvab národního parku uchvátil i amerického režiséra Jamese Camerona, který se tamní krajinou nechal inspirovat při vzniku kultovního filmu Avatar.

Evropa 1945: Stěhování národů (Les Déracinés, l'Europe en 45)

5. července 2017 v 11:48 | paulito
2015

Po skončení 2. světové války se na nechtěnou pouť střední Evropou vydaly miliony lidí.Jaro roku 1945 je spojováno s euforickou radostí evropských národů z konce války. Ale ono jistě oprávněné nadšení se netýkalo všech Evropanů. Pro miliony z nich byl konec 2. světové války spojen s pocity křivdy, zmařených nadějí, ožebračení a ztráty domova. Vzhledem k nové geopolitické realitě musely miliony Němců opustit své domovy v Polsku, Sovětském svazu, Československu, Maďarsku a Jugoslávii. Bolestný, a v podstatě nedobrovolný transfer postihl také Poláky z oblastí připojených k SSSR a ukrajinské obyvatelstvo žijící na území poválečného Polska.

Velký Kavkaz (Der Große Kaukasus)

27. června 2017 v 13:49 | paulito
2014

Hory Kavkaz jsou magickou hranicí mezi Evropou a Asií a zároveň nejvyšším pohořím Ruska. Filmař Henry M. Mix a jeho štáb tady strávili více než rok. Výsledkem je působivý dokumentární film o přírodních krásách mezi Černým a Kaspickým mořem. V divoké horské krajině s extrémním klimatem vznikl unikátní svět fauny a flóry, díky kterému je Kavkaz jedním z 25 nejvýznamnějších center biodiverzity na světě. Na horského bizona, kavkazskou koroptev nebo tura nikde jinde nenarazíte. V deštivém stínu sněhem pokrytého hlavního hřebenu navíc žije sajga tatarská, ježek ušatý a orlík krátkoprstý. Díky nádherným scénám, dech beroucím leteckým záběrům a dosud nevídanému chování zvířat vás tento dokument strhne už od první minuty.

Australské nestvůry (Australia's Deadly Monsters)

27. června 2017 v 13:05 | paulito
2017

Australské nestvůry se přizpůsobily životu v nepříznivých a nebezpečných podmínkách a nyní číhají hluboko v srdci tohoto starobylého kontinentu. Většina z nich doposud lidským očím unikala. Tento pořad vás vezme na cestu třemi oblastmi australské divočiny za těmi nejděsivějšími, nejošklivějšími, nejpodivnějšími a hlavně nejvražednějšími tvory v Austrálii. Záplavové oblasti, pouštní duny i zelené vrchoviny jinak vyprahlé krajiny skrývají unikátní tvory, habitaty a společenstva těch nejděsivějších australských stvůr.

Velikonoční ostrov (National Geographic Special: Easter Island Underworld)

17. června 2017 v 20:55 | paulito
2009

Na legendárním Velikonočním ostrovu se tým vědců a výzkumníků National Geographic vydal na fascinující expedici. Jejím cílem je zmapovat obrovský jeskynní systém pod tímto záhadným ostrovem, což se zatím ještě nikdy nikomu nepodařilo. Prožijte s námi dobrodružství při slaňování ze strmých útesů a prodírání se úzkými tajemnými labyrinty. V zájmu dokončení našeho úkolu dokonce dojde i na potapěčskou výstroj. Hluboko v podzemních slujích, které byly celá staletí zapomenuty, objevují průzkumníci lidské ostatky a cenné artefakty. Tyto nálezy odhalují ohromující příběh, který díky dokonalé rekonstrukci ožívá. Je to příběh geniálního díla, ekologické katastrofy a brutálního společenského pádu - příběhu, který zůstává naléhavou lekcí pro nás všechny, uvězněné na našem vlastním planetárním ostrově.


Zkáza konvoje PQ17 (PQ17: An Arctic Convoy Disaster)

15. června 2017 v 21:09 | paulito
2014

Jeremy Clarkson se vydává po stopách jedné z nejtragičtějších a zároveň nejpodivnějších epizod 2. světové války... Od června 1941 nesl Sovětský svaz tíhu bojů s nacistickým Německem. Z hodiny na hodinu se z jeho spojence stal úhlavní nepřítel. Lidské i materiální ztráty léta 1941 byly strašné. Winston Churchill i prozíravý F. D. Roosevelt pochopili, že SSSR je třeba v zájmu jejich vlastních zemí pomoct. První konvoj se zásobami munice, zbraní, vozidel a potravin vyrazil z Británie už v srpnu 1941. Rozsah materiální pomoci se zvětšil poté, co do války byly nuceny vstoupit i Spojené státy. Posádky zásobovacích konvojů, které se plavily Severním mořem a Severním ledovým oceánem do Murmansku či Archangelsku, musely čelit nejen německým letadlům, lodím a ponorkám. Čekal je další zrádný nepřítel - prudké vichry, obří vlny, ledovce a teploty pod bodem mrazu. Známý britský moderátor a zájemce o vojenskou historii Jeremy Clarkson se vydal po stopách konvoje s kódovým označením PQ 17. Ten na své plavbě z Islandu na sovětský sever ztratil v červenci 1942 čtyřiadvacet ze svých pětatřiceti nákladních plavidel. O příčinách této námořní tragédie se přou historici dodnes...


Sopka: Přírodní peklo (Volcano: Nature's Inferno)

15. června 2017 v 20:07 | paulito
1997

Cestujte kolem světa a získejte pohled z první ruky na sopky - pravděpodobně nejoslnivější , ale zároveň nejdestruktivnější síly na Zemi. Masivní vulkanické erupce mohou proměnit den v noc, uvolnit sílu atomového výbuchu, chrlit toxické proudy lávy, plynu a popela. National Geographic vás vezme k několika známým sopkám, ať půjde o Mount Pinatubo na Filipínách či japonskou Mount Uzen. Vydejte se spolu s vulkanology na jejich nebezpečnou výpravu, jejímž úkolem je předpovídat sopečné erupce a zachraňovat lidské životy. Sopka: Přírodní peklo vás zavede doprostřed vzrušujících erupcí a lidských dramat.
Divoké Benátky (Universum: Wildes Venedig)

13. června 2017 v 21:19 | paulito
2014

Útesy Tegnùe na východním konci benátské laguny jsou domovem neuvěřitelných živočichů od mořských sasanek po svítící olihně.


Pouštní moře (The Desert Sea)

4. června 2017 v 13:54 | paulito
2017

Pořad Pouštní moře se soustředí na severoamerickou poušť Sonora, která je nejvlhčí a nejrozmanitější z amerických pouští díky blízkosti Kalifornského zálivu a Tichého oceánu. Seznámíme se s živočichy, kteří se adaptovali na toto unikátní prostředí.


Jak počasí tvořilo historii (Terra X: Klima macht Geschichte)

26. května 2017 v 20:56 | paulito
2015

Zdá se, že vcházíme do bezprecedentního období extrémního počasí, poznamenaného přírodními katastrofami ohromných rozměrů: smrtelná sucha, masivní povodně, zmenšující se polární čepičky a devastující bouře. Tento poutavý pořad nás vezme na fascinující jízdu po horské dráze historií nestálého klimatu. Úchvatné obrazy ilustrují jeden z nejstarších příběhů Země: vyvažování přírodních sil tvořících klima od počátků času. Půjdeme ve stopách jednoho ze stvoření: od našeho objevení se kolem roku 200 000 před Kristem lidé bojují o přežití ve vrtošivém a nestálém zemském podnebí.

Guatemala, srdce mayského světa (Guatemala, au coeur du monde maya)

26. května 2017 v 17:40 | paulito
2014

Na území Guatemaly žije přes čtrnáct milionů obyvatel. Velkou většinu z nich tvoří přímí potomci Mayů. Zachovali si svůj jazyk, zvyky i způsob odívání. Guatemalu nalezneme na středoamerické šíji, jižně od Mexika. Země má rozhodně co nabídnout. Archeologická naleziště, prastaré vesnice, přírodní scenérie i památky na dobývání území Španěly. Klima je tam tropické, největší část území tvoří nedotčená divočina. Barevná koloniální města nám zase připomínají, že španělský dobyvatel Pedro de Alvarado si v letech 1523-1527 brutálně podmanil mayské obyvatelstvo. V Guatemale lze objevit zcela mimořádná místa, jakým je například Atitlán, jedno z nejkrásnějších jezer na světě. Guatemala je země, která láká k výpravě za dobrodružstvím.

Krajiny sezónních zázraků (Seasonal Wonderlands)

22. května 2017 v 20:37 | paulito
2016

Střídání ročních období způsobuje, že naše planeta je světem neustálých překvapivých změn. Díky sklonu zemské osy se na severní a jižní polokouli střídají roční období a s nimi se mění vše v krajině. Na některých místech jsou změny tak výrazné, že jsou viditelné i z kosmu. V třídílné sérii postupně navštívíme tři oblasti, jejichž proměny patří k nejkrásnějším na světě. Začneme tajemnými lesy v Nové Anglii, které v každém ročním období mají zcela jiné barvy. A následovat budou Špicberky a delta africké řeky Okavango. Zvířata i rostliny nalezly řadu důmyslných a překvapivých řešení, jak se přizpůsobit životu i v těch nejvíce se proměňujících místech.

Madagaskar - země chameleonů (Madagascar: Land of the Chameleons)

18. května 2017 v 21:14 | paulito
2012

Čtyři sta kilometrů od východního pobřeží Afriky leží ostrov se zcela jedinečnou faunou a flórou - Madagaskar. Po miliony let byl odříznutý od okolního světa, proto se zde vyvinula velmi neobvyklá zvířata. Je například domovem chameleonů, jednoho z nejrafinovanějších živočišných druhů. Dobrodruh Adam Schmedes se vydává na Madagaskar zdokumentovat život pestrobarevných tropických chameleonů. Pohoří Ardingitra dělí ostrov na východní a západní část. Východní je zavlažována dešti, které přicházejí od Indického oceánu. Je pokrytá bujnou vegetací deštného pralesa. Na západě je počasí chladnější a mnohem sušší. Jih ostrova tvoří skalnatá a suchá krajina, často zde neprší celé měsíce. Je zarostlá suchomilnými bodlinatými křovinami a baobaby a oblíbil si ji chameleon bradavičnatý..

Zázračný ostrov (Miracle Island)

27. dubna 2017 v 19:18 | paulito
2006

V Indickém oceánu, 1700 kilometrů od afrických břehů, leží unikátní jeviště přírodního života - Réunion. Před třemi miliony let se kdesi uprostřed Indického oceánu z obrovského mračna mlh vynořila pustá skála. A přece se zde, jako zázrakem, usídlil život. Ostrov Réunion, jehož prvními osadníky byly rostliny a živočichové, pocházející ze vzdálených končin, je z hlediska historie naší planety podivuhodně mladý. A právě příběh tohoto zázračného ostrova vypráví francouzský cestopisný cyklus. Réunion je pozoruhodnou laboratoří života, představující přírodu v neustálém vývoji. Bezpochyby zná tajemství vzniku ekosystému a oné neuvěřitelné alchymie, která řídí soužití všech živočišných a rostlinných druhů.


Hitler a vyslanci pekla (Hitler et ses complices)

14. dubna 2017 v 11:50 | paulito
2016

V roce 1946 stáli nacističtí váleční zločinci před soudem v Norimberském procesu, zatímco celý svět se pokoušel o nový poválečný začátek. Pro mnoho lidí je děsivým a zlověstným výročím rok 2016, rok, kdy byl znovu vydán Mein Kampf. Na druhé straně se však do dnešního dne objevují dobové snímky a akta, které vykreslují čím dál tím plastičtější obraz charakteru Adolfa Hitlera a lidí z jeho bezprostředního okolí - čím více detailů vyjde na světlo, tím větší je šance, že takováto extrémní forma nelidského režimu se už nikdy nebude moci v žádné zemi uchytit.

Petrohrad, Benátky severu ( Saint-Pétersbourg, la ville tsar)

28. března 2017 v 18:44 | paulito
2013

Pohnutá historie i vzrušující současnost bývalé carské metropole na břehu Baltského moře. Strategická poloha předurčila toto místo stát se v minulosti hlavním sídlem ruského cara. Původně se v deltě řeky Něvy nacházela asi stovka přirozených ostrůvků. Díky řece a husté síti kanálů se městu přezdívá "Benátky severu". Aby se chránil před mocným švédským sousedem, rozhodl se car Petr I. Veliký na počátku 18. století založit velmi dobře organizované město. To však o více než dvě stě let později silně poznamenala revoluce, v jejímž čele stál Lenin. Prudké boje otřásly městem i během druhé světové války. Za cenu nesmírných obětí město odolalo strašlivému obléhání, které trvalo dva a půl roku. Navzdory válkám a pustošení se ve městě zachovalo množství budov, postavených v průběhu jeho velmi krátké historie. S přibližně pěti miliony obyvatel je Petrohrad jednou z nejhustěji osídlených metropolí na evropském kontinentu. Přitahuje především mladé lidi. Ti mohou obdivovat nejen četné kulturní a umělecké skvosty, ale také proslulé bílé noci, kdy se tamní atmosféra zcela promění.

Fantastická zvířata Madagaskaru (Wild Madagascar)

26. března 2017 v 10:21 | paulito
2016

Když se Madagaskar před 160 miliony let oddělil od Afriky, nabrala evoluce na odtrženém ostrově plném zvířat nečekané obrátky.

 
 

Reklama