Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Dokumenty

Australské nestvůry (Australia's Deadly Monsters)

27. června 2017 v 13:05 | paulito
2017

Australské nestvůry se přizpůsobily životu v nepříznivých a nebezpečných podmínkách a nyní číhají hluboko v srdci tohoto starobylého kontinentu. Většina z nich doposud lidským očím unikala. Tento pořad vás vezme na cestu třemi oblastmi australské divočiny za těmi nejděsivějšími, nejošklivějšími, nejpodivnějšími a hlavně nejvražednějšími tvory v Austrálii. Záplavové oblasti, pouštní duny i zelené vrchoviny jinak vyprahlé krajiny skrývají unikátní tvory, habitaty a společenstva těch nejděsivějších australských stvůr.

Velikonoční ostrov (National Geographic Special: Easter Island Underworld)

17. června 2017 v 20:55 | paulito
2009

Na legendárním Velikonočním ostrovu se tým vědců a výzkumníků National Geographic vydal na fascinující expedici. Jejím cílem je zmapovat obrovský jeskynní systém pod tímto záhadným ostrovem, což se zatím ještě nikdy nikomu nepodařilo. Prožijte s námi dobrodružství při slaňování ze strmých útesů a prodírání se úzkými tajemnými labyrinty. V zájmu dokončení našeho úkolu dokonce dojde i na potapěčskou výstroj. Hluboko v podzemních slujích, které byly celá staletí zapomenuty, objevují průzkumníci lidské ostatky a cenné artefakty. Tyto nálezy odhalují ohromující příběh, který díky dokonalé rekonstrukci ožívá. Je to příběh geniálního díla, ekologické katastrofy a brutálního společenského pádu - příběhu, který zůstává naléhavou lekcí pro nás všechny, uvězněné na našem vlastním planetárním ostrově.


Zkáza konvoje PQ17 (PQ17: An Arctic Convoy Disaster)

15. června 2017 v 21:09 | paulito
2014

Jeremy Clarkson se vydává po stopách jedné z nejtragičtějších a zároveň nejpodivnějších epizod 2. světové války... Od června 1941 nesl Sovětský svaz tíhu bojů s nacistickým Německem. Z hodiny na hodinu se z jeho spojence stal úhlavní nepřítel. Lidské i materiální ztráty léta 1941 byly strašné. Winston Churchill i prozíravý F. D. Roosevelt pochopili, že SSSR je třeba v zájmu jejich vlastních zemí pomoct. První konvoj se zásobami munice, zbraní, vozidel a potravin vyrazil z Británie už v srpnu 1941. Rozsah materiální pomoci se zvětšil poté, co do války byly nuceny vstoupit i Spojené státy. Posádky zásobovacích konvojů, které se plavily Severním mořem a Severním ledovým oceánem do Murmansku či Archangelsku, musely čelit nejen německým letadlům, lodím a ponorkám. Čekal je další zrádný nepřítel - prudké vichry, obří vlny, ledovce a teploty pod bodem mrazu. Známý britský moderátor a zájemce o vojenskou historii Jeremy Clarkson se vydal po stopách konvoje s kódovým označením PQ 17. Ten na své plavbě z Islandu na sovětský sever ztratil v červenci 1942 čtyřiadvacet ze svých pětatřiceti nákladních plavidel. O příčinách této námořní tragédie se přou historici dodnes...


Sopka: Přírodní peklo (Volcano: Nature's Inferno)

15. června 2017 v 20:07 | paulito
1997

Cestujte kolem světa a získejte pohled z první ruky na sopky - pravděpodobně nejoslnivější , ale zároveň nejdestruktivnější síly na Zemi. Masivní vulkanické erupce mohou proměnit den v noc, uvolnit sílu atomového výbuchu, chrlit toxické proudy lávy, plynu a popela. National Geographic vás vezme k několika známým sopkám, ať půjde o Mount Pinatubo na Filipínách či japonskou Mount Uzen. Vydejte se spolu s vulkanology na jejich nebezpečnou výpravu, jejímž úkolem je předpovídat sopečné erupce a zachraňovat lidské životy. Sopka: Přírodní peklo vás zavede doprostřed vzrušujících erupcí a lidských dramat.
Divoké Benátky (Universum: Wildes Venedig)

13. června 2017 v 21:19 | paulito
2014

Útesy Tegnùe na východním konci benátské laguny jsou domovem neuvěřitelných živočichů od mořských sasanek po svítící olihně.


Pouštní moře (The Desert Sea)

4. června 2017 v 13:54 | paulito
2017

Pořad Pouštní moře se soustředí na severoamerickou poušť Sonora, která je nejvlhčí a nejrozmanitější z amerických pouští díky blízkosti Kalifornského zálivu a Tichého oceánu. Seznámíme se s živočichy, kteří se adaptovali na toto unikátní prostředí.


Jak počasí tvořilo historii (Terra X: Klima macht Geschichte)

26. května 2017 v 20:56 | paulito
2015

Zdá se, že vcházíme do bezprecedentního období extrémního počasí, poznamenaného přírodními katastrofami ohromných rozměrů: smrtelná sucha, masivní povodně, zmenšující se polární čepičky a devastující bouře. Tento poutavý pořad nás vezme na fascinující jízdu po horské dráze historií nestálého klimatu. Úchvatné obrazy ilustrují jeden z nejstarších příběhů Země: vyvažování přírodních sil tvořících klima od počátků času. Půjdeme ve stopách jednoho ze stvoření: od našeho objevení se kolem roku 200 000 před Kristem lidé bojují o přežití ve vrtošivém a nestálém zemském podnebí.

Guatemala, srdce mayského světa (Guatemala, au coeur du monde maya)

26. května 2017 v 17:40 | paulito
2014

Na území Guatemaly žije přes čtrnáct milionů obyvatel. Velkou většinu z nich tvoří přímí potomci Mayů. Zachovali si svůj jazyk, zvyky i způsob odívání. Guatemalu nalezneme na středoamerické šíji, jižně od Mexika. Země má rozhodně co nabídnout. Archeologická naleziště, prastaré vesnice, přírodní scenérie i památky na dobývání území Španěly. Klima je tam tropické, největší část území tvoří nedotčená divočina. Barevná koloniální města nám zase připomínají, že španělský dobyvatel Pedro de Alvarado si v letech 1523-1527 brutálně podmanil mayské obyvatelstvo. V Guatemale lze objevit zcela mimořádná místa, jakým je například Atitlán, jedno z nejkrásnějších jezer na světě. Guatemala je země, která láká k výpravě za dobrodružstvím.

Krajiny sezónních zázraků (Seasonal Wonderlands)

22. května 2017 v 20:37 | paulito
2016

Střídání ročních období způsobuje, že naše planeta je světem neustálých překvapivých změn. Díky sklonu zemské osy se na severní a jižní polokouli střídají roční období a s nimi se mění vše v krajině. Na některých místech jsou změny tak výrazné, že jsou viditelné i z kosmu. V třídílné sérii postupně navštívíme tři oblasti, jejichž proměny patří k nejkrásnějším na světě. Začneme tajemnými lesy v Nové Anglii, které v každém ročním období mají zcela jiné barvy. A následovat budou Špicberky a delta africké řeky Okavango. Zvířata i rostliny nalezly řadu důmyslných a překvapivých řešení, jak se přizpůsobit životu i v těch nejvíce se proměňujících místech.

Madagaskar - země chameleonů (Madagascar: Land of the Chameleons)

18. května 2017 v 21:14 | paulito
2012

Čtyři sta kilometrů od východního pobřeží Afriky leží ostrov se zcela jedinečnou faunou a flórou - Madagaskar. Po miliony let byl odříznutý od okolního světa, proto se zde vyvinula velmi neobvyklá zvířata. Je například domovem chameleonů, jednoho z nejrafinovanějších živočišných druhů. Dobrodruh Adam Schmedes se vydává na Madagaskar zdokumentovat život pestrobarevných tropických chameleonů. Pohoří Ardingitra dělí ostrov na východní a západní část. Východní je zavlažována dešti, které přicházejí od Indického oceánu. Je pokrytá bujnou vegetací deštného pralesa. Na západě je počasí chladnější a mnohem sušší. Jih ostrova tvoří skalnatá a suchá krajina, často zde neprší celé měsíce. Je zarostlá suchomilnými bodlinatými křovinami a baobaby a oblíbil si ji chameleon bradavičnatý..

Zázračný ostrov (Miracle Island)

27. dubna 2017 v 19:18 | paulito
2006

V Indickém oceánu, 1700 kilometrů od afrických břehů, leží unikátní jeviště přírodního života - Réunion. Před třemi miliony let se kdesi uprostřed Indického oceánu z obrovského mračna mlh vynořila pustá skála. A přece se zde, jako zázrakem, usídlil život. Ostrov Réunion, jehož prvními osadníky byly rostliny a živočichové, pocházející ze vzdálených končin, je z hlediska historie naší planety podivuhodně mladý. A právě příběh tohoto zázračného ostrova vypráví francouzský cestopisný cyklus. Réunion je pozoruhodnou laboratoří života, představující přírodu v neustálém vývoji. Bezpochyby zná tajemství vzniku ekosystému a oné neuvěřitelné alchymie, která řídí soužití všech živočišných a rostlinných druhů.


Hitler a vyslanci pekla (Hitler et ses complices)

14. dubna 2017 v 11:50 | paulito
2016

V roce 1946 stáli nacističtí váleční zločinci před soudem v Norimberském procesu, zatímco celý svět se pokoušel o nový poválečný začátek. Pro mnoho lidí je děsivým a zlověstným výročím rok 2016, rok, kdy byl znovu vydán Mein Kampf. Na druhé straně se však do dnešního dne objevují dobové snímky a akta, které vykreslují čím dál tím plastičtější obraz charakteru Adolfa Hitlera a lidí z jeho bezprostředního okolí - čím více detailů vyjde na světlo, tím větší je šance, že takováto extrémní forma nelidského režimu se už nikdy nebude moci v žádné zemi uchytit.

Petrohrad, Benátky severu ( Saint-Pétersbourg, la ville tsar)

28. března 2017 v 18:44 | paulito
2013

Pohnutá historie i vzrušující současnost bývalé carské metropole na břehu Baltského moře. Strategická poloha předurčila toto místo stát se v minulosti hlavním sídlem ruského cara. Původně se v deltě řeky Něvy nacházela asi stovka přirozených ostrůvků. Díky řece a husté síti kanálů se městu přezdívá "Benátky severu". Aby se chránil před mocným švédským sousedem, rozhodl se car Petr I. Veliký na počátku 18. století založit velmi dobře organizované město. To však o více než dvě stě let později silně poznamenala revoluce, v jejímž čele stál Lenin. Prudké boje otřásly městem i během druhé světové války. Za cenu nesmírných obětí město odolalo strašlivému obléhání, které trvalo dva a půl roku. Navzdory válkám a pustošení se ve městě zachovalo množství budov, postavených v průběhu jeho velmi krátké historie. S přibližně pěti miliony obyvatel je Petrohrad jednou z nejhustěji osídlených metropolí na evropském kontinentu. Přitahuje především mladé lidi. Ti mohou obdivovat nejen četné kulturní a umělecké skvosty, ale také proslulé bílé noci, kdy se tamní atmosféra zcela promění.

Fantastická zvířata Madagaskaru (Wild Madagascar)

26. března 2017 v 10:21 | paulito
2016

Když se Madagaskar před 160 miliony let oddělil od Afriky, nabrala evoluce na odtrženém ostrově plném zvířat nečekané obrátky.

Záhada ukřižování (The Crucifixion Mystery)

24. března 2017 v 18:59 | paulito
2013

Co se stalo Ježíšovi v posledních 24 hodinách života? Tým doktorů a historiků využije špičkovou technologii, aby prozkoumal lékařskou vědu související s ukřižováním.

Zajímavý dokument, Ježíš nebyl zřejmě ukřizován tak, jak ho zobrazují křestané a nikdy bych neřekl, jaká zranění dokáže způsobit bičování...


Leonardo da Vinci - Restaurovaný (Léonard de Vinci, la restauration du siècle)

20. března 2017 v 21:53 | paulito
2012

Odborníci z muzea Louvre odhalili tajemství obrazu sv. Anna. Obraz Leonarda da Vinci nazvaný Svatá Anna s Pannou Marií a malým Kristem býval kdysi známější než portrét Mony Lisy. Zasloužil se o to zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud, který malbu použil jako součást odborné argumentace o malířově homosexualitě. Malíř se narodil jako nemanželský. Jeho starší chudou matku z Vinci otec zavrhl a oženil se s mladší a bohatou dívkou z Florencie. Leonardo tak měl dvě opatrovnice, skoro jako malý Kristus na této malbě. Takže obraz je podle Freuda Leonardovým osobním vyznáním o jeho vlastním dětství a možným důkazem, že nadměrná mateřská láska ženy, které chyběl manžel, v něm vyvolala citový vztah k chlapcům a nikoliv k dívkám. Svatá Anna, ozdoba pařížského Louvru, byla v posledních dvou letech pečlivě restaurována a kurátoři největšího muzea světa představili veřejnosti nejnovější vědecké poznatky o mistrovském díle. Všechny nové objevy jsou publikované v rozměrném katalogu, která má 450 stran, a Louvre ho vydal pouze francouzsky. Obraz nevznikl pro Leonardovu osobní potěchu, jak tvrdil Freud, ale na konkrétní objednávku, jak ostatně bývalo v renesanci zcela běžné. Spekuluje se o dvou možných zájemcích. Buď za vznikem obrazu stál francouzský král Ludvík XII., který dobyl italský Milán a pro svoji manželku Annu Bretaňskou (kvůli jejímu jménu) si objednal tuto malbu jako luxusní dárek pro její patronátní kapli, nebo byli zákazníky radní města Florencie, kde se uctíval kult sv. Anny jako matky Panny Marie a babičky Krista. Mnohé mluví spíše ve prospěch Florencie. Odborníci z Louvru zjistili, že práce na obraze nebyla nikdy dokončena. Malíř na něm pořád něco předělával a bohatí potenciální kupci byly zřejmě značně netrpěliví. A tak ještě za Leonardova života jeho žáci vytvořili dvě dokonalé kopie. Leonardo zemřel v květnu 1519 ve věku 67 let. Restaurátoři zjistili, že svou sv. Annu nedokončil, navzdory tomu, že na projektu pracoval téměř dvacet let a na samotné desce nejméně 14 roků. V horské krajině v pozadí jsou některá skaliska jen lehce načrtnutá. Divák však tyto drobnosti nevnímá, protože je prostě uhranut tím, o jak úžasnou malbu jde. Zázrak mezi zázraky, který stejně jako Monu Lisu získal do svého majetku král František I. od mistrova oblíbeného učedníka Salaie. Annu s Marií a Kristem však neukryl ve svých komnatách, ale obraz vystavil v královské kapli jednoho ze svých zámků. I díky tomu byl dostupný pro ty, kteří ho nejen bezmezně obdivovali, ale také napodobovali a kopírovali.

Labyrint záhad

19. března 2017 v 13:29 | paulito
2015

Neuvěřitelná fakta, tajemné nálezy, paranormální úkazy, utajené skutečnosti, překvapivé hypotézy, přísně tajné konspirace... Jsme obklopeni duchy a přízraky? Co znamená prastarý magický znak namalovaný na křtinských lebkách? Jaká tajemná síla vypálila podivné otisky rukou? Podaří se odhalit tajemství kamene smrti? Žili mezi námi nezranitelní fexti? Byl Vojtěch z Pernštejna zavražděn? Střeží jeho hrobku smrtící kletba? Jsou upíři a vlkodlaci pouze výplodem lidské fantazie nebo docházelo ke skutečné přeměně člověka v krvežíznivé monstrum? Nový cyklus dokumentárních filmů Arnošta Vašíčka o tom, že náš svět není tak obyčejný, jak se zdá. Kdesi hluboko pod nánosem všednosti jsou ukryty stopy fascinujících tajemství. Útržky dávno odvátých dějů, minulost plná záhad a nevysvětlených okamžiků.

V každém případě se na to moc hezky dívalo...


Den, kdy… (Le Jour Où...)

16. března 2017 v 20:46 | paulito
2015

Všechno jsou to muži známí díky tomu, že tvořili historii 20. století. V době krize a války jakákoliv osobní rozhodnutí jakéhokoliv národního vůdce může vše změnit, a Hitler, Churchill, De Gaulle a Roosevelt si toho byli vědomu. Díky využití archívů a historických rekonstrukcí si oživíme okamžiky, kdy se každá z těchto slavných historických postav musela rozhodnout, což vedlo k velkým změnám v průběhu historie.


Divoké Galapágy (Wild Galapagos)

15. března 2017 v 22:40 | paulito
2016

Odlehlé Galapágy leží asi 1000 kilometrů od pobřeží Ekvádoru a jsou domovem zvířat, která změnila naše chápání světa.

Hitlerovo Říšské kancléřství (Inside Hitler's Reich Chancellery)

21. února 2017 v 21:21 | paulito
2012

Hitlerovo Říšské kancléřství zkoumá Hitlerovo oficiální sídlo pomocí archivních filmových materiálů, unikátních 3D animací a objevů z moskevských archivů.

Gigant - Hitlerův létající obr (Der Letzte "Gigant" - Auf der Suche nach Hitlers Riesenflugzeug)

21. února 2017 v 20:07 | paulito
Pátrání po vraku největšího letadla 2. světové války se rozbíhá u břehů italského ostrova La Maddalena, kde bylo v roce 1943 sestřeleno. Vývoj Gigantu byl výsledkem soutěže na dodávku obřího přepravního kluzáku pro invazi do Anglie. Messerschmittův návrh byl jednoduchý a účelný. Objemný trup dokázal pojmout rozměrné náklady. Aby byl sám o sobě dostatečně lehký, tvořila jeho konstrukci kostra z ocelových trubek, potažená pouze plátnem. Zvenku však působil vskutku ohromujícím a stabilním dojmem. Ovšem když jej naložili, stal se dost nemotorným a už při malé rychlosti jen těžce manévroval. Do vzduchu ho musely dostat další vlečné letouny a díky nesnadnému řízení a častým nehodám jej mnozí považovali za stroj na jedno použití. Historik Federico Peyrani se o Giganty zajímá již dlouho, a když se dozvěděl o dvou exemplářích sestřelených roku 1943 poblíž Sardinie, rozhodl se o nich zjistit více. Pátrání jej zavedlo na ostrov La Maddalena, kde si místní obyvatelé tuto událost dodnes připomínají, na mořské dno, kde pravděpodobně leží jeden ze sestřelených strojů, i za příbuznými pilotů, kteří v osudný den seděli za řízením.


Jantarová stezka (Terra X: Die Bernsteinstraße - Das magische Siegel)

30. ledna 2017 v 19:23 | paulito
2012

Jantar byl kdysi žádanou surovinou mezi bohatými ruskými cary i mezi starými egyptskými panovníky. Jak se ale jantar pocházející z pobřeží Baltu dostal do 4 000 km vzdálených egyptských hrobek? Tuto otázku se pokusí zodpovědět šlesvický archeolog Timo Ibsen, který velí vykopávkám na baltském jantarovém pobřeží. Před mnoha miliony let stával na pobřeží Baltu les, který s postupem času zmizel v moři. Pryskyřice z těchto stromů se proměnila v jantar, který pak příboj vyplavil na pobřeží. Hmyz, který před 50 miliony lety uvízl v odkapávající smůle, zůstal v jantaru navždy uvězněn. Před 3 500 lety byl ve faraonově paláci dopaden syrský obchodník, v jehož zavazadle byly nalezeny podivné kameny. Tyto kameny měly zcela ojedinělé vlastnosti - hořely, pluly na vodě a uvnitř některých byl uvězněn život v podobě hmyzu. Leštěním získal kámen elektrický náboj a dokázal přitahovat lehké předměty. Faraon byl magickým kamenem zcela uchvácen a prohlásil ho za dar od boha, poté vyslal svého rádce Horuse a svého syna Ramose, aby vypátrali naleziště magických kamenů. Timo se vydává po stopách obchodníků doby bronzové, je odhodlán najít důkazy o existenci tajných obchodních stezek mezi tehdejší severní Evropou a Afrikou. Tehdy všechny země na pobřeží Středozemního moře vzkvétaly, cennou komoditou byl především bronz. Měď a zinek, ze kterých bronz vyrábí, se nacházely na mnoha různých místech a lidé byli nuceni cestovat čím dál větší vzdálenosti. Do nehostinné severní Evropy se výdobytky doby bronzové dostaly až se zpožděním, zdejší lidé neměli představu o tom, v jakém luxusu žijí lidé v povodí Nilu. Faraonův syn Ramos a jeho družina dorazili po dlouhé a namáhavé cestě do domova syrského obchodníka, do země Akadů. Země Akadů, která se nacházela na území dnešní Sýrie a Iráku, byla díky vzkvétajícímu obchodu velmi bohatou zemí, také zde byly v hrobkách nalezeny obřadní předměty, vyrobené z baltského jantaru. Po nebezpečné plavbě po rozbouřeném Středozemním moři dorazili do města Uluburun které se nacházelo na pobřeží dnešního Turecka. Archeologické nálezy z této oblasti umožňují jedinečný pohled na život v době bronzové. Podle nálezů vyzvednutých z mořského dna je jisté, že obchodní lodě převážely kromě mykénské keramiky, egyptského skla, mědi a zinku také drahocenný jantar. Významným obchodním uzlem mezi orientem a Evropou byly Mykény. Opevněné město, kterému vládl vojevůdce Agamemnón, bylo mocenskou a vládní centrálou období první globalizace. Když Ramos doplul do Mykén, byl překvapen rozmanitostí a bohatstvím tohoto světa. Místní obchodník jim za nemalou úplatu prozradil, odkud pocházejí "slzy bohů", tedy jantar. Vysokou hodnotu a vzácnost jantaru dokazuje fakt, že byly jantarové šperky ukládány spolu se zlatem do hrobek bohaté mykénské šlechty, jantaru byly připisovány také léčivé účinky. Jak se ale dostal jantar ze severní Evropy až na pobřeží Středozemního moře? Ramos a jeho družina se rozhodli následovat mykénského obchodníka po staré obchodní trase až k úpatí Alp. Ramos a jeho druzi byli synové pouště, sníh byl pro ně velkým zážitkem. Cesta skrz zasněžené a mrazivé Alpy byla pro Ramose a jeho druhy velkou zkouškou, znalosti mykénského obchodníka a najatého horského vůdce jim však umožnily přežít. Znali tajné stezky skrz průsmyky i obchodní základny a pevnosti, skryté v horách. Jantar zde sloužil jako předmět obchodu i jako platidlo a zosobňoval nákladný životní styl. Po náročném a vyčerpávajícím putování překročila výprava Alpy a došla až na území dnešního Bavorska, kde se nacházelo bohaté a vyspělé město Bernstorf. Jeho existenci dnes potvrzují pouze archeologické vykopávky. Nalezené zlaté artefakty jsou totožné se zlatem egyptských faraonů ze zlatých dolů v Núbii, což dokazuje existenci prastaré obchodní stezky. A právě po této stezce se dostal jantar z území dnešního Německa až do paláců a hrobek egyptských faraonů.

Glenn Miller - Jak zmizel? (History Detectives - Special Investigations: The Disappearance of Glenn Miller)

24. ledna 2017 v 22:16 | paulito
2014

Dohady a spekulace o havárii letadla s králem swingu jsou vyřešeny... Millerova swingová, dodnes populární hudba byla původně hudebním dopingem nejen anglosaského světa v době druhé světové války. Na Štědrý den roku 1944 se však do světa rozlétla neuvěřitelná zpráva. Major Glenn Miller, kapelník světoznámého bigbandu, byl ohlášen jako nezvěstný. Jeho zmizení je dodnes obestřeno tajemstvím. Popularita tohoto muže byla ve čtyřicátých letech dvacátého století, srovnatelná s pozdější slávou Beatles, Boba Dylana a Rolling Stones. Jak to, že zmizel beze stopy? Je známo, že odstartoval z letecké základny v Anglii, a jeho letoun na cestě do Paříže zmizel. Podle všeho se zřítil do Lamanšského průlivu, jenže se po něm nikdy nenašla ani stopa. Nejpodivnější je ale to, že armáda se k jeho osudu nikdy oficiálně nevyjádřila, a neřekla, co se opravdu stalo. Narážíme jen na hradbu nezodpovězených otázek, spekulací a útržkovitých informací. Proč ale Vrchní velení spojeneckých expedičních sil vydalo zprávu o Glennu Millerovi až devět dní po jeho zmizení?

Historie holokaustu - Buchenwald 1937-1942 (Histories Of The Holocaust: Buchenwald 1937-1942)

24. ledna 2017 v 20:39 | paulito
2009

Utrpení v nacistickém koncentračním táboře Buchenwald v letech 1937-1942. V roce 1936 nabídl výmarský gauleiter Fritz Sauckel Heinrichu Himmlerovi vybudování velkého výcvikového tábora SS v blízkosti města Výmaru s tím, že město poskytne potřebné pozemky. Himmler nápad Sauckela přivítal a dále rozvinul a rozhodl, že bude vybudován nejen tábor pro výcvik sil SS, ale zejména nový velký koncentrační tábor, jehož vězňové budou pracovat v továrnách ve Výmaru a okolí jako levná otrocká pracovní síla. Práce na výstavbě tábora vykonávali od podzimu 1936, převážně vězňové. Na jaře 1937 byly hlavní objekty tábora dohotoveny a v červenci téhož roku byl tábor oficiálně otevřen pod velením prozatímního velitele SS-Sturmbannfuhrera Jacoba Weiseborna. Tábor dostal název Ettersberg podle kopce pod nímž leží a později byl změněn na poetický Buchenwald, nebo-li Březový háj. Již 1. srpna 1937 přebírá velení nad táborem nechvalně známý Obersturmbannfuhrer SS Karl Otto Koch, dosavadní velitel koncentračního tábora v Sachsenhausenu. Ten sem přichází i se svoji manželkou Ilse, která je vrchní dozorkyní nad ženskou částí tábora, jejímž účelem je především poskytování sexuálních služeb příslušníkům stráží a vybraným vězňům, a která si zde vyslouží řadu přezdívek, z nichž nejznámější je "buchenwaldská bestie". Vrchním dozorcem se stává Walther Martin Sommer, esesák, jenž zde získá přezdívku "buchenwaldský kat" a který byl proslulý tím, že věšel vězně za ruce svázané za zády na stromy v táboře, včetně ikonického Goethova dubu. Počet vězňů v táboře se zvyšoval z necelých tří tisíc na konci roku 1937 na více jak třicet tisíc v roce 1942, kdy byl Karl Otto Koch odvolán z funkce velitele tábora, jsa vyšetřován za zpronevěru, korupci, krádeže a dokonce i za násilí na vězních a převelen do koncentračního tábora Majdanek u Lublinu. Spolu s ním byli později odsouzeni i jeho podřízení Martin Sommer a Dr. Waldemar Hoven a vyšetřovaná byla dokonce i jeho manželka Ilse.

Záhada 13 kostlivců (Terra X: Tatort Eulau - Das Rätsel der 13 Skelette)

20. ledna 2017 v 20:21 | paulito
2010

Ve středním Německu u vesnice Eulau bylo objeveno třináct koster, jejichž stáří určili vědci na 2 500 let před naším letopočtem. Proč tito lidé zemřeli? Byli zabiti z nenávisti, ze msty či ze zištnosti? Napínavé pátrání nakonec vyústí v překvapivé zjištění... Nedaleko německého města Naumburg došlo k neuvěřitelnému nálezu. Neolitické hroby odkryté v místním lomu odhalily těla tří žen, dvou mužů a osmi dětí. Ležela tam tiše a bez hnutí dlouhých 4 500 let, některá z nich propletená v láskyplném objetí. Proč všichni zemřeli ve stejnou dobu? Stali se snad oběťmi násilného činu? Co byli zač a jak jejich strašlivé drama proběhlo? Na všechny tyto otázky hledá odpovědi dokumentární film Záhada 13 kostlivců. Ať už budou odpovědi na Záhadu 13 kostlivců jakékoliv, archeologové mají jasno: díky možnostem dnešních moderních technologií nebudou tito kostlivci nikdy zapomenuti.

 
 

Reklama