Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Dokumenty

Luther verzus papež (Luther contre le pape)

11. listopadu 2017 v 12:37 | paulito
2004

Období renesance se rozšířilo po celé Evrópě. Florencie se zbavila středověku, feudalismu a závislosti na církvi. Do centra pozornosti se dostal člověk jako individualita a jeho právo na svobodu. Toto hnutí se rozšířilo na celou Evropu - s výjimkou některých oblastí, včetně Saska a Wittenbergu... Zde začal své tažení proti některým praktikám katolické církve Martin Luther. Jeho reformní hnutí položilo základy dnešního moderního světa - který odmítá dominanci církve, stojí na principech odloučení cirkve od státu a odmítá i principy nacionalismu....reformní hnutí se potom rozšířilo i na sever Evropy - do Německa, Holandska, Anglie a migrací i do severní Ameriky.


Mýtická monstra oceánských hlubin (Sea Monsters: The Definitive Guide)

9. listopadu 2017 v 21:50 | paulito
2016

Jaká pravda se skrývá v legendách o mořských příšerách? Budeme pitvat krakatici obrovskou, abychom zjistili, zda mohla být oním bájným krakenem, před kterým se třásli i Vikingové. Prozkoumáme hlubiny skotského jezera Loch Ness s použitím nejmodernějších podvodních mikrofonů. "Hluboké bručení" zatím zůstává pro vědce záhadou. Mohla by to být slavná a stále unikající Nessie? Budeme zkoumat globsters - podivná monstra vyvrhovaná na břeh moře. A přivedeme k životu dva děsivé pravěké živočichy - megalodonta a leviatana - osmnáctimetrového žraloka a dravou velrybu. Které monstrum zvítězí v závěrečném měření sil?

Homicide Hunter: Lt. Joe Kenda

8. listopadu 2017 v 21:58 | paulito
2011
Krimi / Dokumentární / Drama

Homicide Hunter je americká dokumentární televizní série, sledující kariéru bývalého policejního detektiva Josepha Kendu z Colorado Springs který za své působení v policejním sboru úspěšně vyřešil přes 400 případů vražd. V každé epizodě plukovník Kenda vypráví vyšetřování vraždy, na které pracoval, od hovoru na 911 až po rozuzlení v případu a dopadení vraha.


Jižní Kyklady, kouzelné ostrovy (Cyclades Sud: Bleu, Blanc, Noir)

5. listopadu 2017 v 17:53 | paulito
2008

Kyklady fascinují lidi už od starověku, neboť bozi se zdají blíž, když se země a moře spojí s oblohou. Každý ostrov či ostrůvek má svůj půvab a duši, ale návštěva magického Santorini se nepodobá ničemu jinému. Překrásné záběry se snaží zachytit originalitu Jižních Kyklad, jejich pohnutou historii i hrdé obyvatelstvo. Krajina, vesnice i stavby nesou zřetelné stopy kultur, které se zde vystřídaly a vytvářejí jejich nezapomenutelné kouzlo. Českým komentářem film tentokrát doprovodí zpěvačka řeckého původu Martha Elefteriadu.

Japonské obří ponorky (Japan's Secret Weapon)

4. listopadu 2017 v 13:52 | paulito
2010

Během 2. světové války se američřtí a britští vědci snažili o výrobu atomové pumy. Němečtí odborníci vyvíjeli rakety určené k bombardování vzdálených cílů. A Japonské císařství vsadilo na vývoj obřích ponorek, ze kterých mohly startovat bombardéry. Teoreticky byly určeny k tomu, aby terorizovaly města na západním i východním pobřeží Spojených států a vyřadily z provozu Panamský průplav. Tyto "podmořské letadlové lodě" byly sto dvacet dva metrů dlouhé a ve vodotěšném hangáru mohly nést tři útočné bombardéry. Spuštěny na vodu byly nakonec všeho všudy tři taková plavidla, ale do válečných operací už nezasáhla. Po skončení války v Tichomoří dopravili Američané dvě obří ponorky na Havaj. Obávali se ale, že by se podivně vyhlížejícími podmořskými čluny mohl inspirovat Sovětský svaz, a proto je v roce 1946 potopili. Šance na úspěch měly ponorky třídy I-400 dosti malé. Ale ve své podstatě se jednalo o technicky dokonalé zbraně, které v době studené války inspirovaly obě supervelmoci k produkci ponorek nesoucích na svých palubách konvenční a později i jaderné střely.


Historie dezinformací (Intox)

3. listopadu 2017 v 21:53 | paulito
2016

Tento seriál zkoumá největší lži, které zvrátily nebo přesměrovaly běh dějin. V rámci velice poučného a obsáhlého průzkumu odhaluje falešné informace ovlivňující geopolitickou situaci a spolu s ní i osudy mnoha lidí, jakož i mnohé důkladně naplánované podvody.

Alésia: Poslední bitva (Le dernier Gaulois)

2. listopadu 2017 v 21:41 | paulito
2015
Dokumentární / Animovaný / Historický / Drama

Ve dvaapadesátém roce před naším letopočtem se odehrála bitva o Alésii mezi Římany vedenými Juliem Caesarem a Galy s Vercingetorixem. Došlo zde ke krutému střetnutí. Římané nehodlali nic riskovat, boji muže proti muži se vyhýbali. Skryti za opevněním, Galy zasypávali šípy a kameny. Obratný diplomat Caesar slíbil některým galským náčelníkům, že je ušetří na životě, pokud neprodleně ustoupí. Třetí den se sto tisíc mužů obrátilo na ústup. Poměr sil se opět zvrátil a Vercingetorix, uvězněný lstí v Alésii, nedokázal koordinovat pohyb sil. Nezbývalo než se Caesarovi vzdát. Nad Alésií se naposled vznášela ideální vize - sen o propojení galských kmenů, vědomých si - přes existující rozdíly - vzájemné sounáležitosti vyplývající z kořenů lidu, který žil na území Francie, Belgie, Švýcarska a Lucemburska. Galie se stala římskou provincií - začalo galsko-římské období; trvalo čtyři století a zásadním způsobem změnilo galskou civilizaci.

Velice zajímavý dokument z pohledu jednohgo z galských bojovníků.

Divoká Havaj (Wild Hawaii)

15. října 2017 v 13:11 | paulito
2014

Od horkého roztaveného jádra až po obrovské vlny tříštící se o pobřeží je Havaj nezkrotný a velmi divoký kus ráje, který se sám neustále proměňuje. Nat Geo Wild vás vezme na nespoutanou cestu po Havaji, která se alchymií ohně, ledu a vody transformuje z vulkanické pustiny v ráj na Zemi. Před sedmi miliony lety se zrodila Havaj z vulkanické pustiny, která začala vystupovat z moře, a jak se toto souostroví přeměňuje v ráj, je příběh, který se vzpírá všem zvláštnostem a popírá naše očekávání.

Divoká Jižní Afrika (Wildes Südafrika)

9. října 2017 v 21:06 | paulito
2015

Nikde nenajdeme teplo i chlad, poušť a tropy, mix Afriky a Antarktidy. To vše v jediné zemi, kterou je Jižní Afrika - tak různorodá, jako by to byl sám obrovský kontinent!

Dračí ostrov (Dragon Island)

9. října 2017 v 19:58 | paulito
2016

Ostrov Komodo ležící daleko v Tichém oceánu je perfektním domovem varanů komodských, největších žijících plazů za Zemi.

Che Guevara (Les Visages du Che)

8. října 2017 v 14:53 | paulito
2016

Život veřejnosti na očích a předčasná smrt stačily na to, aby se stal ikonou revolucionářů celého světa. Ernesto Guevara se narodil 14. června 1928 v Argentině. Byl buržoazního původu, ale vyrůstal v chudých poměrech. Jeho rodiče byli tak trochu bohémové a v mnohém svou dobu předběhli. Usadili se v Sierra de Cordoba, v suché oblasti uprostřed Argentiny. V naději, že zdejší podnebí uleví jejich nejstaršímu synovi Ernestovi od astmatu. Ten se svojí nemocí poměrně úspěšně bojoval a díky své zarputilosti ji ovládal. Na střední škole se dostal mezi lidi z vyšší společnosti, i když sám neměl dost peněz. Jeho rodiče však byli všeobecně známí a jejich jméno bylo zárukou jisté popularity. Když ukončil střední školu, vrátil se do Buenos Aires, kde začal studovat medicínu. Revolucionářem se stal v Guatemale a po útěku do Mexika se seznámil s Fidelem Castrem a začal s ním plánovat ovládnutí Kuby. Tehdy získal přezdívku Che - toto slovo znamená oslovení "hej", kterým prý Guevara začínal každou druhou větu. Vylodění na Kubě v roce 1956 znamenalo začátek partyzánského boje s kubánským diktátorem Batistou. Castro udělal z Guevary druhého muže revoluce, jeho oddíly začaly vítězit a boj vyvrcholil začátkem roku 1959 triumfálním příjezdem povstalců do Havany. Che se stal postrachem vězňů nového režimu, nechal je střílet bez soudu. Byl ústřední postavou kubánské industrializace a zarytým nepřítelem Američanů. Prosazoval dobrovolnou práci navíc, která Kubáncům příliš nevoněla. Kuba se stala předmětem sporů mezi Spojenými státy a Sovětským svazem a Guevara se nebál kritizovat i revoluční spojence. Byl uklizen do Konga, kde jeho pokusy o revoluci neměly žádný význam a po tajném návratu na Kubu připravil jednotku pro šíření své marxistické myšlenky v Bolívii. Právě tam skončila jeho životní pouť, za doposud nepříliš jasných okolností byl za účasti CIA zatčen a 9. října 1967 zastřelen. Záběry jeho mrtvého těla obletěly svět. Přestože se Ernesto Guevara dopustil násilných i nelegitimních činů, díky jeho obrazu romantického guerillového bojovníka se podařilo je z našeho kolektivního vědomí vytěsnit.

Jj, idol všech levičáků nebyl zas takový zázrak...


Atlantida na dosah (Atlantis Rising)

1. října 2017 v 21:01 | paulito
2017

Tento speciál produkovaný Jamesem Cameronem se pokouší dešifrovat nalezené artefakty a odhalit pravdu o legendární Atlantidě.

Atlantida nebo ne, je to moc zajímavý dokument.

Ztracená města Čačapojů (Die Versunkene Stadt der Wolkenmenschen)

28. září 2017 v 13:57 | paulito
2010

Rozluštěte záhadu původu lidí z oblak neboli Čačapojů. Tento národ je zahalený řadou tajemství. Ta pomáhá odhalit německý archeolog Klaus Koschmieder, který dojde k překvapivým závěrům...Na místě odříznutém od světa, hluboko v džungli na vysočině v Peru, se skrývá jedna z nejvíce fascinujících metropolí v dějinách lidstva. Lid, který tam žil, sám sebe nazýval Čačapojové. Ale Inkové, kteří později Čačapoje porazili, o této civilizaci mluvili jako o Bojovnících z nebes, protože se jejich vysokohorské město takřka nebes dotýkalo. Podle starodávné legendy to navíc bylo místo nesmírného bohatství a hojnosti. Dokumentární film Ztracená města Čačapojů nás tam zavede.

Výprava do dolů krále Šalamouna (The Quest for Solomon's Mines)

20. září 2017 v 19:08 | paulito
2010

Podle Bible zabil David obra Goliáše a sjednotil 12 izraelských kmenů. Jeho syn Šalamoun zdědil mocné království, které se táhlo od Středozemního moře až k Eufratu. Jsou však tyto legendy pravdivé? Badatelé svádění biblickými příběhy a příslibem pohádkového bohatství již dlouho pátrají po nejproslulejším pokladu historie - dolech krále Šalamouna. Dodnes se však nepodařilo odhalit jedinou známku jejich existence. Ve skutečnosti máme tak málo důkazů o samotném králi Šalamounovi a jeho otci, králi Davidovi, že mnozí tvrdí, že tito dva věhlasní králové ze Starého zákona nejsou o nic skutečnější než král Artuš. Nyní se dvě expedice vydávají zpět do Svaté země, aby pátraly po odpovědích. Izraelský archeolog Yosef Garfinkel a americký archeolog Thomas Levy jsou vybaveni přesnými technologiemi, které by mohly přinést důkazy, že David a Šalamoun nejenže existovali, ale také vládli říši, jež v 10. století před naším letopočtem otřásla světem.

1812 - Napoleonské války

20. září 2017 v 19:02 | paulito
2012

Série dokumentů (8 dílů) o napoleonských válkách v Evropě. Tvůrcové této dokumentární série se zabývají postupem ruské armády proti Napoleonovi od jeho neúspěšného pokusu dobýt Moskvu až po vítězství v Paříži - včetně bitev u Drážďaň, Chlumu, Lipska, ruských vojenských operací ve Francii a koněčného útoku na hlavní město Francie. S použitím hraných scén, natočených podle historických záznamů a počítačových animací vám přiblížíme jedno z najdůlěžitějších období historie Evropy v 19. století.

Divoká Argentina (Wild Argentina)

9. září 2017 v 14:23 | paulito
2017

Pohoří extrémů: Sledujte s námi zvířata žijící v argentinských Andách. Toto nehostinné pohoří se nemazlí s nikým. Zabijácké pobřeží: Pobřeží Patagonie, táhnoucí se přes 1 500 kilometrů, je domovem těch nejúžasnějších zvířat na Zemi. Vodní království: Území na severu Argentiny zahrnuje také rezervaci Ibera, rozlehlou oblast plnou bažin a lagun s biodiverzitou rovnající se Pantanalu.

Divoký Dálný východ (Destination Wild: Far East)

14. srpna 2017 v 15:49 | paulito
2016

Dálný východ je místo plné dechberoucích přírodních krás, od tropických moří a horkých džunglí po zamrzlé oceány a divoká zasněžená pohoří.


Interbrigády ve španělské občanské válce (La tragédie des Brigades Internationales)

14. srpna 2017 v 14:14 | paulito
2015

Ani osmdesát let po skončení občanské války ve Španělsku není vyjasněno všechno, co se týká role Interbrigád v tomto konfliktu. Pod vlajkou Interbrigád bojovalo v občanské válce zhruba čtyřicet tisíc lidí z nejrůznějších zemí světa. Náš dokumentární film se snaží toto rozporuplné období zahrnující léta 1936-1939 objektivně rozebrat a posoudit.

1945: Krvavý mír (The Savage Peace)

13. srpna 2017 v 19:32 | paulito
2015

Po skončení druhé světové války docházelo ve středu Evropy k násilnostem na etnických Němcích. V Československu, Polsku a dalších dříve Němci okupovaných územích se v létě roku 1945 děla zvěrstva, o kterých se příliš nemluví. V dokumentu hovoří přímí svědci krvavých útoků, jejichž pachatele hnala silná touha po pomstě. Při vysídlování milionů Němců, často žen a dětí, většinou nevinných obětí rozhodnutí vítězných mocností, nejednali vítězové v rukavičkách. Tehdejší děti vzpomínají na krutosti, které se děly jim a jejich blízkým, a poskytují tak svědectví, při jehož poslechu tuhne krev v žilách ještě dnes, po více než sedmdesáti letech.

Hexen - Magie, Mythen und die Wahrheit

12. srpna 2017 v 20:26 | paulito
2004

Poměrně zajímavý třídílný dokument o čarodějnických procesech a jejich přesahu do dneška.


Athénám (Au nom d'Athènes)

11. srpna 2017 v 21:55 | paulito
2012

1. část (Vítězství u Marathonu):
Perská říše, založená v šestém století před naším letopočtem, ovládala Střední východ. V roce 499 před Kristem se vzbouřil Milét, řecké město v Anatolii, které bylo pod perskou kontrolou. Povstání se rozšířilo i do okolních měst. Vzbouřenci žádali pomoc nezávislých Řeků, ti ale nebyli jednotní. Dvě města, Athény a Eretria, jim pomohla obsadit Sardy, jedno z perských hlavních měst. Dáreios Veliký byl vládcem Perské říše, složené asi z padesáti východních království. Povinností každého velkého panovníka je posilovat hranice říše a dále ji rozšiřovat. Moc a síla Peršanů to umožnily. Z dnešního Íránu postoupili o více než šest milionů čtverečních kilometrů, tedy o značnou část Středního východu. Většina podrobených národů perskou nadvládu přijala. Musely sice platit daně, ale mohly si uchovat svou vlastní kulturu, náboženství a instituce. V Dáreiových očích zasloužili iónští Řekové a jejich spojenci trest za obsazení města Sardis...

2. část (Božská Salamis):
Pro vládce Perské říše Dáreia znamenala porážka u Marathónu hořkou pachuť, přestože neměla žádné zásadní důsledky pro jeho říši, ani pro jeho postavení. Stále byl neporazitelný. Přímořské vody Athén a Egejské moře by po útěku Peršanů měly být klidné. Ve skutečnosti se ale staly dějištěm soubojů mezi soupeřícími městy. Piráti z nedalekého řeckého ostrůvku Eginea pravidelně napadali athénské obchodní lodě. Jeho obyvatelé byli dobrými bojovníky a na rozdíl od Athéňanů i zdatnými mořeplavci. Musíme si uvědomit, že v té době nebylo Řecko sjednocené. Byla to skupina samostatných městských států, mezi sebou často soupeřících. Věčné hádky, které dokázaly dočasně odložit při bitvě u Marathónu, znovu propukly v plné síle. Na moři neměl nikdo z nich jasnou převahu.


Zkáza Britanniku (Titanic's Tragic Twin: The Britannic Disaster)

5. srpna 2017 v 11:38 | paulito
2016

Příběh o potopení Titaniku všichni znají. Zkázu Britanniku však stále obestírá řada nejasností. Došlo k ní 21. listopadu 1916 u řeckého ostrova Kea, když nastal výbuch v podpalubí lodi. Objasnit nejasnosti může svědectví přeživších... Titanic se potopil v dubnu 1912. Jeho sesterskou loď nakonec potkal stejně tragický osud. Potopila se o čtyři roky později kvůli výbuchu způsobeném podvodní minou. Nepomohlo ani to, že po zkáze Titanicu prošel Britannik rozsáhlými úpravami, které ho měly ještě více posílit. Když na to došlo, loď šla ke dnu během pouhých 55 minut. Britannik se tedy potopil třikrát rychleji než Titanic. Od tragédie uběhlo už více než 100 let a stále se o ní příliš nemluví. Tvůrci filmu Zkáza Britanniku, Kate Humbleová a Andy Torbet, se proto rozhodli poskládat dohromady přesný obraz událostí, které se během těch 55 minut odehrály. Andy podniká nebezpečný ponor k vraku lodi a Kate se setkává s potomky zachráněných pasažérů a členů posádky. Na světlo světa díky tomu vyplouvají osudy Violet "Nepotopitelné slečny" Jessops, jež přežila Britannik i Titanic, kapitána "ledovcového Charlieho" Bartletta nebo hlídkujícího námořníka Archieho Jewell, který zázrakem přežil, když všichni kolem něho jeden po druhém umírali.

MIG 25 - Hon na lišku (Ochota na "lis": Istorija odnogo predateľstva)

25. července 2017 v 18:48 | paulito
2003

"Fox bat" - neboli Létající liška bylo americké kódové označení sovětského nadzvukového stíhacího letounu MiG - 25 P. V polovině sedmdesátých let neměla žádná země k dispozici stíhačku, která by se mu vyrovnala. Ministr obrany USA James Schlesinger tehdy prohlásil, že to je tak strašná zbraň, že by zvýšení její výroby mohlo vyvolat zásadní změny ve výzbroji a strategii Západu. CIA měla k dispozici jen několik útržkovitých zpráv a potřebovala o letounu získat co nejvíce informací. 6. září 1976 se na Dálném východě z cvičného letu nevrátil jeden z MiGů - 25. Sovětské velení si ani v nejmenším nechtělo připustit, že by se dostal do rukou Američanů. A přece se to stalo.


Apollo 11: utajený příběh (Apollo 11: The Untold Story)

24. července 2017 v 22:10 | paulito
2006

Poté, co Neil Armstrong v červenci 1969 jako první člověk stanul na Měsíci, byla mise Apollo 11 oslavována jako největší triumf amerických technologií. Jenže za lžemi, které hrdě mávají vlajkou, se ukrývá úplně jiný příběh: nevyprávěná verze o tom, jak se z mise Apollo 11 málem stala absolutní katastrofa. Muži, co se jí zúčastnili, po čtyřech dekádách vypovídají o tom, jak skutečně probíhala a co se během první cesty na Měsíc všechno seběhlo. Tento dokumentární film je příběhem o tom, jak primitivní počítačové technologie, lidské chyby a mechanická selhání takřka stály posádku život.

Záhadná Země (What on Earth?)

22. července 2017 v 18:26 | paulito
2015

V tomto zcela novém pořadu nazvaném "Záhadná Země" se dozvíte, že satelity obíhající Zemi zachycují dech beroucí a bizarní záběry a odhalují tak neuvěřitelné záhady. Díky jejich jedinečnému vesmírnému nadhledu v nás tyto fotografie vzbuzují jednu otázku: Co to u všech všudy je? Pomocí nejmodernějších technologií odhalíte města a stavby ztracené po tisíce let. Jeden ze snímků by mohl odhalit polohu Rajské zahrady a jiný zase zachytit obří tsunami, která zmizela beze stopy. Nalezneme společně amazonské zlaté město El Dorado, děsivé krvavě rudé jezero v Bagdádu i oceánský vír velikosti Connecticutu. Díky expertům i očitým svědkům prozkoumá pořad Záhadná Země úžasné záběry a prověří skutečná místa na cestě za odhalením neuvěřitelných záhad vyfocených z vesmíru.

 
 

Reklama