Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Dokumenty

Starověcí astronauti: Cizinci, nákazy a epidemie (Ancient Aliens: Aliens, Plagues And Epidemies)

10. listopadu 2011 v 8:11 | paulito
Další díl ze seriálu Ancient Aliens, mapující možnou přítomnost mimozemšťanů na Zemi, tentokrát z pohledu zavlečení epidemií, které měly za následek miliony mrtvých. Byli mimozemšťané zodpovědní za justiniánský mor nebo španělskou chřipku a přinášejí komety opravdu smrt?
Záhady světa A.C. Clarka (Mysterious World)

9. listopadu 2011 v 12:27 | paulito
Dokumentární seriál slavného vědce a sci-fi spisovatele A.C Clarka z roku 1980 o 13 dílech, v nichž se věnuje různým tajemným fenoménům našeho světa, od yettiho a bigfoota, přes různé mořské i jezerní příšery až po starověké technologie.
Cesty kolem světa 02: Řím

5. listopadu 2011 v 7:42 | paulito
Srdce bývalé starověké říše dnes žije životem 21. století. Circus Maximus a Forum Romanum jsou už v troskách, ale Koloseum, Vítězný oblouk a Trajánův sloup stále stojí a fascinují návštěvníky svou nádherou. Můžete navštívit Diokleciánovy lázně a vložit ruku do Úst pravdy. Pozdější léta dala Římu, postavenému původně na sedmi pahorcích, Andělský hrad, Fontánu di Trevi, Španělské schody a mosty přes Tiberu. Ve středu Říma leží území, které střeží Švýcarská garda - Vatikán, srdce katolického světa. Ve filmu uvidíte nejen Vatikán, náměstí a baziliku sv. Petra, ale i Andělský hrad, Piazza del Popoto, Španělské schody, fontánu Tritonů, Diokleciánovy lázně, Santa Maria Maggiore, Kvirinálské náměstí, fontánu di Trevi, Largo Argentina, Pantheon, Piazza Navona, Tiberský ostrov, Památník Victora Emanuela, Trajánovo fórum, Kapitol, Forum Romanum, Konstantinův oblouk, Koloseum, Circus Maximus, "Ústa pravdy", náměstí Maltézských rytířů, náměstí Ostiense, Cestiovu pyramidu, San Paolo Fuorile Mura, Via Appia Antica...


Cesty kolem světa 01: Národní parky USA

30. října 2011 v 9:48 | paulito
2006

Nádherný dokument představující řadu národních parků v USA, včetně Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Lake Powell, Arches, Great Smoky Mountains, Everglades, Rocky Mountains, Joshua Tree a Yosemite. Pozvánka pro každého milovníka přírody, škoda, že je do USA tak daleko.. tak snad někdy.

GRAND CANYON
Řeka Colorado ve skalách vyhloubila propast hlubokou více než 1700 metrů. Pohled na kaňon je jedním z nejvznešenějších výjevů, jaké příroda vytvořila.

BRYCE CANYON
Kaňon je jako amfiteátr tvořený tisíci skalními sloupy fantastických tvarů, které ční k nebi až do výšky 2400 m. n. m.

MONUMENT VALLEY
Pouštní a skalnatá krajina Údolí monumentů je domovem indiámů kmene Navajo. Stala se symbolem Divokého západu.

JEZERO POWELL
Jedná se o veliké umělé jezero uprostřed pouště, které se přelilo a naplnilo tak obrovský kaňon.

ARCHES
Kamenná okna a skalní oblouky vytvářejí krajinu jako z jiné planety.

SMOKY MOUNTAINS
Tato horská oblast zahalená v modravé mlze fascinuje svou bujnou a bohatou flórou.

EVERGLADES
Močály floridského parku Everglades představují skvělý úkryt pro krokodýly a aligátory.

ROCKY MOUNTAINS
Divoká hornatá krajina Skalnatých hor se táhne podél několika klimatických pásem. Je to nejdelší pohoří Severní Ameriky.

JOSHUA TREE
Návštěvníků této tajemné pouště ukazujíc cestu rozvětvené juky připomínající k nebi zdvižené ruce biblického Jozua.

YOSEMITE
Strmé chodby vymodelované v žulovém masívu "matkou přírodou", doplněné velkolepými až několikasetmetrovými vodopády, jsou nejkrásnějším místem Kalifornie.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bryce_Canyon_National_ParkWilly Messerschmitt

28. října 2011 v 12:41 | paulito
Dokument o světoznámékm německém konstruktérovi letadel, otci typů Messerschmitt Bf 108, Bf 109, proudového Me 262 a raketového Me 163.
Megatovárny Audi R8 (Megafactories Audi)

28. října 2011 v 11:50 | paulito
V závodě Audi v Neckarsulmu se vyrábí luxusní sportovní vozy Audi R8, které si zahrály třeba ve filmu Iron Man. Velice zajímavý dokument, v Audi Neckarsulmu jsem byl, ale je pravda, že konkrétně výroba R8 je úplně jiný level, než běžná automobilová linka.

Dávné megatsunami (Ancient Mega Tsunamis)

24. října 2011 v 12:57 | paulito
Na jižním pobřeží Austrálie se nacházejí obrovské balvany. Jak se zde objevily? Zda to způsobily vlny tsunami, sesuv půdy či obří meteorit nebo dokonce pád komety se zamýšlejí geologové z australského institutu a snaží se pro svá tvrzení sehnat důkazy.
Letecké katastrofy IV: Pilot vs letadlo (Mayday Air Disaster: Pilot vs Plane)

24. října 2011 v 12:52 | paulito
Dokument vyprávějící o předváděcím letu nového Airbusu A320 letu Air France číslo 296 nad letištěm Mulhouse-Habsheim, který při nízkém průletu ztroskoval a spadl do lesa, naštěstí jen se třemi mrtvými.. můžu za to chyba pilota nebo systémů letadla?Kdo opravdu objevil Ameriku (Who really discovered America?)

6. října 2011 v 12:42 | paulito
2010

Velmi zajímavý dokument o předchůdcích Kryštofa Kolumba, který ač ofociální objevitel, byl jen jedním v dlouhé řadě mořeplavců, připlouvajících k Americe z východu i ze západu....Hummel - Mobile Heavy Artillery

1. října 2011 v 18:52 | paulito
Dokument, mapující vývoj německého válečného samohybného dělostřelectva, od prvních provizorních staveb na podvozcích Panzer I a ukořistěných tancích, až po samohybná děla, jako byl právě Hummel.
Studená válka v oblacích (Krieg in den Wolken - Luftspionage über der DDR)

24. září 2011 v 14:01 | paulito
Na nebi nad NDR se bez vědomí veřejnosti odehrával jeden z nejnebezpečnějších duelů mezi dvěma supervelmocemi. Po celých čtyřicet let se v tomto vzdušném prostoru objevovala americká špionážní letadla. Lidé na celém světě nevěděli nic o rozsahu vzdušné špionáže nad východní částí Německa, ani o nebezpečí, které to přinášelo. Teprve dnes, mnoho let poté, co studená válka skončila, to vychází na světlo. Ve filmu o tom hovoří mnoho přímých účastníků.


Tiger (Die Deutschen Panzer: Tiger)

12. září 2011 v 12:44 | paulito
Anglický dokument, věnující se nasazení známého německého tanku Panzerkampfwagen VI Tiger, z něj vzniklých verzí a jeho nástupce Tiger II.

Vetřelci dávnověku: Důkaz (Ancient Aliens: Evidence)

14. srpna 2011 v 16:01 | paulito
History Channel začal v roce 2009 vysílat velice zajímavý seriál jménem Ancient Aliens, na české verzi History Channel pak tento seriál nese název Velřelci dávnověku. Pokud Vás zajímá paleoastronautika, pak je pro Vás sledování tohoto seriálu prkaticky povinnost. Samozřejmě jako vždy je i tento seriál velice kritizován, za to že se věnuje oficiálně neexistujícímu problému návštěv mimozemšťanů na zemi v její historii, bývá často značován jako pseudovědecký. Já musím říct, že z toho co jsem zatím viděl na mě udělal velký dojem a asi nejvíce mi připomíná dnes již legendární film Chariots of the gods (v češtine Vzpomínky na budoucnost). Tento seriál má v současné době 3 řady a jeden pilotní díl. Jeden díl v první řadě trvá 90. minut, od druhé řady má jedna epizoda 42 minut. Jsem velmi rád, že podobný seriál vzniknul, protože se snad ještě nikdy nikdo v televizi tomuto tématu nevěnoval tak detailně. Prozatím natočených 19 episod je totiž skutečně velmi velké číslo, protože těch historických důkazů na první pohled není zase tolik. Seriál mě ale jenom utvrdil v tom, že pouze na první pohled není dost důkazů a témat. Díky seriálu jsem našel mnoho nových zajímavých informací, které jsem nečetl v žádné v češtine vydané knížce na toto téma. Nemluvě o tom, že sledování seriálu, který se u nás dá dokonce sledovat v HD rozlišení je přece jenom komfortnější záležitost než čtení knih. I přes kritku Vám můžu tento seriál vřele doporučit, protože (pokud je to u tohoto tématu vůbec možné) se jedná o seriál poměrně velmi serózní, snaží se předkládat důkazy a zbytečně nezklouzává do oblasti vědeckého bulváru.
Tento díl se věnuje používání různých pokročilejších nástrojů při budování starověkých staveb a technickému vybavení našich předků vůbec.


Pochod dinosaurů (March Of The Dinosaurs)

13. srpna 2011 v 13:06 | paulito
2011

Užasný film o dinosaurech s pěknou animací a zajímavým příběhem. Je o mláďeti edmontosaura které se ztratí svému stádu a musí se tedy vydat na jih samo. Ve vedlejším příběhu sledujeme troodona který musí přežít v severní zimě.Tajemství starověku - Záhady ztracených civilizací (Ancient Secrets: Mysteries)

12. srpna 2011 v 10:18 | paulito
Výpravy za ztracenými civilizacemi a zaniklými městy kdysi vyspělých kultur nás zavedou na různá místa světa.Mnohá lidská společenstva na počátku věků,mýtická království a první státy,jsou opředeny rouškou záhad a ví se o nich,že šlo o kulturně i technicky vyspělé země.Dnes jsou památky na ně ukryty v prachu pouští a pod hladinou oceánů.Existovala bájná Atlantida,kterou zničila záhadná katastrofa?Jsou tajemné ruiny na ostrově Santorini pozůstatkem vyspělé lidské společnosti na Théře?Na tyto otázky se snaží odpovědět britský dokument ZÁHADY ZTRACENÝCH CIVILIZACÍ z cyklu TAJEMSTVÍ STAROVĚKU,který v pralesích Jižní Ameriky pátrá po starověkém dědictví Inků,vypráví legendu o nejposvátnějším řeckém městě Delfy na úbočí hory Parnas nebo mýtus o zlatém městě Královny ze Sáby.Vše o zemětřesení (Anatomy Of An Eartquake)

7. srpna 2011 v 20:23 | paulito
2007

Více betonu a méně armatur znamená, že budovy jsou kvalitnější a lépe odolávají zemětřesením, protože jsou pružnější. Jsou však města jako Los Angeles, Tokio a Istanbul připravena na další silné otřesy? Co by se stalo, kdyby přišlo zemětřesení o takové síle, že by srovnalo se zemí Los Angeles? Dokument s využitím nejmodernějších počítačových technologií simuluje, co by se mohlo dít, kdyby Město andělů zasáhlo zemětřesení o síle 7,7 stupně a zkoumá nepředstavitelné scénáře. Vědci předpovídají, že následkem katastrofy by byly škody na majetku ve výši 250 miliard dolarů, více než 700,000 domácností bez střechy nad hlavou, 18,000 obětí a téměř 100,000 tun suti. Pod LA je zlom Puente Hill, který by město poničil daleko více, než známý San Andreas.Australští hadi (Serpents Les Tueurs Australiens)

5. srpna 2011 v 11:46 | paulito
Hadi nepatří mezi nejoblíbenější tvory, o tom nemá cenu polemizovat. Stejně tak jim ale nelze upřít jistou mrazivou eleganci a jejich neslyšný vlnivý pohyb vyvolává zároveň zájem i obavy. Pokud se chcete o jednom z nejstarších tvorů na planetě dozvědět víc, nasměrujte své kroky do Austrálie, která je přímo plazím rájem. Jen mějte na paměti, že zde rozhodně nežijí jen užovky. Klokaní kontinent je domovem těch nejjedovatějších hadů na Zemi, a proto je při jejich pozorování na místě značná ostražitost a obezřetnost. Například toxin smrtelně jedovatého tajpana by vás zabil během několika minut. Průvodcem na výpravě za nejobávanějšími tvory planety je uznávaný specialista Ross Bennet, který má s hady a jejich jedovými zuby více než třicet let zkušeností. Přes nejedno uštknutí však stále tvrdí, že jde o nejkrásnější zvířata vůbec.

Bitva o Inchon (Kill Zone)

16. července 2011 v 20:33 | paulito
Bitva u Inchon (krycí jméno Operace Chromite) byla obojživelná invaze a bitva korejské války, která vyústila v rozhodující vítězství a strategický obrat ve prospěch Organizace spojených národů (OSN). Operace se zúčastnilo asi 75.000 vojáků a 261 námořních plavidel a za dva týdny bylo znovu obsazeno hlavní město Seoul. Bitva u Inchon se odehrála tři měsíce po invazi vojsk Severní Korey na území Jižní Korey. Začala 15. září 1950, a skončila 19. září.


Cenoty - posvátné prameny Mayů (Cenoten - Die Heiligen Quelen Der Maya)

16. července 2011 v 19:44 | paulito
V neprostupných pralesích poloostrova Yucatán na jihovýchodě Mexika se ukrývají zbytky dávno zaniklé civilizace. Přibližně dva tisíce let před naším letopočtem se tady začala rozvíjet mayská civilizace, která zaznamenala výrazný úpadek ještě před příchodem Španělů na území Yucatánu v šestnáctém století. Mayové věřili, že lidstvo bylo stvořeno z kukuřice. Ta také byla základní potravinou pro rozrůstající se populaci. Na území, kde neprší dvě třetiny roku, kde nejsou jezera ani řeky a kde většinu vláhy okamžitě pohltí porézní vápencové horniny, si Mayové vytvořili postavu boha deště Chaaca. D'zonot, tímto slovem označovali posvátné prameny - nespočetné vodní nádrže, které na Yucatánu umožňovaly přežít v období sucha. Cenoty, jak prameny nazýváme dnes, hrály hlavní roli také v mayské mytologii. Podle ní se pod hladinou nacházejí vstupy do podsvětí, do temných moří pravěku, která jsou domovem bohů a zemřelých předků.Černovousova ztracená pirátská loď (Blackbeards Lost Pirate Ship)

16. července 2011 v 18:55 | paulito
Tento dokument zkoumá vrak Queen Anne´s Revenge - slavné pirátské lodi, která se za záhadných okolností potopila u východního pobřeží Ameriky. Černovous (Edward Teach) byl kdysi nejobávanějším a nejúspěšnějším pirátem brázdícím moře. Na vrcholu své slávy se však u východního pobřeží Ameriky za záhadných okolností potopila vlajková loď jeho pirátské flotily, Queen Anne´s Revenge. Tým podmořských archeologů se noří pod hladinu, aby vrak prozkoumal a zjistil, proč šla tato proslulá loď ke dnu. Stala se obětí špatné navigace, nebo za jejím potopením stojí daleko zlověstnější motivy?


Největší tankové bitvy 10 - Bitva u Kursku část 2 - Bitva u Prochorovky (Greatest Tank Battles)

3. července 2011 v 15:55 | paulito
U Prochorovky se v největším jednotlivém střetnutí tanků za druhé světové války proti sobě postavily sovětská 5. gardová tanková armáda generála Rotmistrova a II. tankový sbor SS generála Haussera na jižním úseku bitvy na Kurském oblouku.


Největší tankové bitvy 09 - Bitva u Kursku část 1 (Greatest Tank Battles)

28. června 2011 v 21:44 | paulito
Další díl seriálu popisuje rozhodující bitvu na východně frontě, bitvu u Kursku (operace Zitadelle), která se odehrála v červenci 1943 a po níž ztratila německá armáda strategickou iniciativu na východní frontě. Tato část se věnuje bojům na severním výběžku kurského oblouku, kde německé jednotky vedl maršál Model a sovětské generál Rokossovskij a obě strany se střetly v řadě tankovůj soubojů o vesnici Ponyri a Sověti poté zahájili protiofenzívu Kutuzov.


Největší tankové bitvy 08 - Bitva v Arracourt (Greatest Tank Battles)

26. června 2011 v 9:25 | paulito
Bitva, odehrávající se v září 1944 ve Francii u městečka Arracourt mezi tanky postupující 4th Panzer Division, které velel generál Patton a tankovými brigádami německé 5. Panzer Armee. Po ztroskotání protiútoku Němci ustoupili k Rýnu a fronta se stabilizovala.


Největší tankové bitvy 07 - Bitvy v Normandii (Greatest Tank Battles)

25. června 2011 v 13:13 | paulito
Část seriálu o největších tankových bitvách, zabývající se vyloděním Spojenců v Normandii v červnu 1944 a jejich postupem ke Caen, kde se spojenecké Shermany střetly s 12. tankovou divizí SS Hitlerjugend.


Největší tankové bitvy 06 - Bitva v Ardenách, část 2: Útok KG pod vedením Joachima Peipera (Greatest Tank Battles)

20. června 2011 v 11:41 | paulito
Kanadský seriál, zabývající se největšími tankovými bitvami minulého století. Tento díl se věnuje německé protiofenzívě v Ardenách v prosinci 1944 a postupem Kampfgruppe Peiper pod vedením Joachima Peipera směrem na Stavelot. Mezi jinými vzpomíná držitel Rytířského kříže Fritz Langanke. 
 

Reklama