Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Dokumenty

Hummel - Mobile Heavy Artillery

1. října 2011 v 18:52 | paulito
Dokument, mapující vývoj německého válečného samohybného dělostřelectva, od prvních provizorních staveb na podvozcích Panzer I a ukořistěných tancích, až po samohybná děla, jako byl právě Hummel.
Studená válka v oblacích (Krieg in den Wolken - Luftspionage über der DDR)

24. září 2011 v 14:01 | paulito
Na nebi nad NDR se bez vědomí veřejnosti odehrával jeden z nejnebezpečnějších duelů mezi dvěma supervelmocemi. Po celých čtyřicet let se v tomto vzdušném prostoru objevovala americká špionážní letadla. Lidé na celém světě nevěděli nic o rozsahu vzdušné špionáže nad východní částí Německa, ani o nebezpečí, které to přinášelo. Teprve dnes, mnoho let poté, co studená válka skončila, to vychází na světlo. Ve filmu o tom hovoří mnoho přímých účastníků.


Tiger (Die Deutschen Panzer: Tiger)

12. září 2011 v 12:44 | paulito
Anglický dokument, věnující se nasazení známého německého tanku Panzerkampfwagen VI Tiger, z něj vzniklých verzí a jeho nástupce Tiger II.

Vetřelci dávnověku: Důkaz (Ancient Aliens: Evidence)

14. srpna 2011 v 16:01 | paulito
History Channel začal v roce 2009 vysílat velice zajímavý seriál jménem Ancient Aliens, na české verzi History Channel pak tento seriál nese název Velřelci dávnověku. Pokud Vás zajímá paleoastronautika, pak je pro Vás sledování tohoto seriálu prkaticky povinnost. Samozřejmě jako vždy je i tento seriál velice kritizován, za to že se věnuje oficiálně neexistujícímu problému návštěv mimozemšťanů na zemi v její historii, bývá často značován jako pseudovědecký. Já musím říct, že z toho co jsem zatím viděl na mě udělal velký dojem a asi nejvíce mi připomíná dnes již legendární film Chariots of the gods (v češtine Vzpomínky na budoucnost). Tento seriál má v současné době 3 řady a jeden pilotní díl. Jeden díl v první řadě trvá 90. minut, od druhé řady má jedna epizoda 42 minut. Jsem velmi rád, že podobný seriál vzniknul, protože se snad ještě nikdy nikdo v televizi tomuto tématu nevěnoval tak detailně. Prozatím natočených 19 episod je totiž skutečně velmi velké číslo, protože těch historických důkazů na první pohled není zase tolik. Seriál mě ale jenom utvrdil v tom, že pouze na první pohled není dost důkazů a témat. Díky seriálu jsem našel mnoho nových zajímavých informací, které jsem nečetl v žádné v češtine vydané knížce na toto téma. Nemluvě o tom, že sledování seriálu, který se u nás dá dokonce sledovat v HD rozlišení je přece jenom komfortnější záležitost než čtení knih. I přes kritku Vám můžu tento seriál vřele doporučit, protože (pokud je to u tohoto tématu vůbec možné) se jedná o seriál poměrně velmi serózní, snaží se předkládat důkazy a zbytečně nezklouzává do oblasti vědeckého bulváru.
Tento díl se věnuje používání různých pokročilejších nástrojů při budování starověkých staveb a technickému vybavení našich předků vůbec.


Pochod dinosaurů (March Of The Dinosaurs)

13. srpna 2011 v 13:06 | paulito
2011

Užasný film o dinosaurech s pěknou animací a zajímavým příběhem. Je o mláďeti edmontosaura které se ztratí svému stádu a musí se tedy vydat na jih samo. Ve vedlejším příběhu sledujeme troodona který musí přežít v severní zimě.Tajemství starověku - Záhady ztracených civilizací (Ancient Secrets: Mysteries)

12. srpna 2011 v 10:18 | paulito
Výpravy za ztracenými civilizacemi a zaniklými městy kdysi vyspělých kultur nás zavedou na různá místa světa.Mnohá lidská společenstva na počátku věků,mýtická království a první státy,jsou opředeny rouškou záhad a ví se o nich,že šlo o kulturně i technicky vyspělé země.Dnes jsou památky na ně ukryty v prachu pouští a pod hladinou oceánů.Existovala bájná Atlantida,kterou zničila záhadná katastrofa?Jsou tajemné ruiny na ostrově Santorini pozůstatkem vyspělé lidské společnosti na Théře?Na tyto otázky se snaží odpovědět britský dokument ZÁHADY ZTRACENÝCH CIVILIZACÍ z cyklu TAJEMSTVÍ STAROVĚKU,který v pralesích Jižní Ameriky pátrá po starověkém dědictví Inků,vypráví legendu o nejposvátnějším řeckém městě Delfy na úbočí hory Parnas nebo mýtus o zlatém městě Královny ze Sáby.Vše o zemětřesení (Anatomy Of An Eartquake)

7. srpna 2011 v 20:23 | paulito
2007

Více betonu a méně armatur znamená, že budovy jsou kvalitnější a lépe odolávají zemětřesením, protože jsou pružnější. Jsou však města jako Los Angeles, Tokio a Istanbul připravena na další silné otřesy? Co by se stalo, kdyby přišlo zemětřesení o takové síle, že by srovnalo se zemí Los Angeles? Dokument s využitím nejmodernějších počítačových technologií simuluje, co by se mohlo dít, kdyby Město andělů zasáhlo zemětřesení o síle 7,7 stupně a zkoumá nepředstavitelné scénáře. Vědci předpovídají, že následkem katastrofy by byly škody na majetku ve výši 250 miliard dolarů, více než 700,000 domácností bez střechy nad hlavou, 18,000 obětí a téměř 100,000 tun suti. Pod LA je zlom Puente Hill, který by město poničil daleko více, než známý San Andreas.Australští hadi (Serpents Les Tueurs Australiens)

5. srpna 2011 v 11:46 | paulito
Hadi nepatří mezi nejoblíbenější tvory, o tom nemá cenu polemizovat. Stejně tak jim ale nelze upřít jistou mrazivou eleganci a jejich neslyšný vlnivý pohyb vyvolává zároveň zájem i obavy. Pokud se chcete o jednom z nejstarších tvorů na planetě dozvědět víc, nasměrujte své kroky do Austrálie, která je přímo plazím rájem. Jen mějte na paměti, že zde rozhodně nežijí jen užovky. Klokaní kontinent je domovem těch nejjedovatějších hadů na Zemi, a proto je při jejich pozorování na místě značná ostražitost a obezřetnost. Například toxin smrtelně jedovatého tajpana by vás zabil během několika minut. Průvodcem na výpravě za nejobávanějšími tvory planety je uznávaný specialista Ross Bennet, který má s hady a jejich jedovými zuby více než třicet let zkušeností. Přes nejedno uštknutí však stále tvrdí, že jde o nejkrásnější zvířata vůbec.

Bitva o Inchon (Kill Zone)

16. července 2011 v 20:33 | paulito
Bitva u Inchon (krycí jméno Operace Chromite) byla obojživelná invaze a bitva korejské války, která vyústila v rozhodující vítězství a strategický obrat ve prospěch Organizace spojených národů (OSN). Operace se zúčastnilo asi 75.000 vojáků a 261 námořních plavidel a za dva týdny bylo znovu obsazeno hlavní město Seoul. Bitva u Inchon se odehrála tři měsíce po invazi vojsk Severní Korey na území Jižní Korey. Začala 15. září 1950, a skončila 19. září.


Cenoty - posvátné prameny Mayů (Cenoten - Die Heiligen Quelen Der Maya)

16. července 2011 v 19:44 | paulito
V neprostupných pralesích poloostrova Yucatán na jihovýchodě Mexika se ukrývají zbytky dávno zaniklé civilizace. Přibližně dva tisíce let před naším letopočtem se tady začala rozvíjet mayská civilizace, která zaznamenala výrazný úpadek ještě před příchodem Španělů na území Yucatánu v šestnáctém století. Mayové věřili, že lidstvo bylo stvořeno z kukuřice. Ta také byla základní potravinou pro rozrůstající se populaci. Na území, kde neprší dvě třetiny roku, kde nejsou jezera ani řeky a kde většinu vláhy okamžitě pohltí porézní vápencové horniny, si Mayové vytvořili postavu boha deště Chaaca. D'zonot, tímto slovem označovali posvátné prameny - nespočetné vodní nádrže, které na Yucatánu umožňovaly přežít v období sucha. Cenoty, jak prameny nazýváme dnes, hrály hlavní roli také v mayské mytologii. Podle ní se pod hladinou nacházejí vstupy do podsvětí, do temných moří pravěku, která jsou domovem bohů a zemřelých předků.Černovousova ztracená pirátská loď (Blackbeards Lost Pirate Ship)

16. července 2011 v 18:55 | paulito
Tento dokument zkoumá vrak Queen Anne´s Revenge - slavné pirátské lodi, která se za záhadných okolností potopila u východního pobřeží Ameriky. Černovous (Edward Teach) byl kdysi nejobávanějším a nejúspěšnějším pirátem brázdícím moře. Na vrcholu své slávy se však u východního pobřeží Ameriky za záhadných okolností potopila vlajková loď jeho pirátské flotily, Queen Anne´s Revenge. Tým podmořských archeologů se noří pod hladinu, aby vrak prozkoumal a zjistil, proč šla tato proslulá loď ke dnu. Stala se obětí špatné navigace, nebo za jejím potopením stojí daleko zlověstnější motivy?


Největší tankové bitvy 10 - Bitva u Kursku část 2 - Bitva u Prochorovky (Greatest Tank Battles)

3. července 2011 v 15:55 | paulito
U Prochorovky se v největším jednotlivém střetnutí tanků za druhé světové války proti sobě postavily sovětská 5. gardová tanková armáda generála Rotmistrova a II. tankový sbor SS generála Haussera na jižním úseku bitvy na Kurském oblouku.


Největší tankové bitvy 09 - Bitva u Kursku část 1 (Greatest Tank Battles)

28. června 2011 v 21:44 | paulito
Další díl seriálu popisuje rozhodující bitvu na východně frontě, bitvu u Kursku (operace Zitadelle), která se odehrála v červenci 1943 a po níž ztratila německá armáda strategickou iniciativu na východní frontě. Tato část se věnuje bojům na severním výběžku kurského oblouku, kde německé jednotky vedl maršál Model a sovětské generál Rokossovskij a obě strany se střetly v řadě tankovůj soubojů o vesnici Ponyri a Sověti poté zahájili protiofenzívu Kutuzov.


Největší tankové bitvy 08 - Bitva v Arracourt (Greatest Tank Battles)

26. června 2011 v 9:25 | paulito
Bitva, odehrávající se v září 1944 ve Francii u městečka Arracourt mezi tanky postupující 4th Panzer Division, které velel generál Patton a tankovými brigádami německé 5. Panzer Armee. Po ztroskotání protiútoku Němci ustoupili k Rýnu a fronta se stabilizovala.


Největší tankové bitvy 07 - Bitvy v Normandii (Greatest Tank Battles)

25. června 2011 v 13:13 | paulito
Část seriálu o největších tankových bitvách, zabývající se vyloděním Spojenců v Normandii v červnu 1944 a jejich postupem ke Caen, kde se spojenecké Shermany střetly s 12. tankovou divizí SS Hitlerjugend.


Největší tankové bitvy 06 - Bitva v Ardenách, část 2: Útok KG pod vedením Joachima Peipera (Greatest Tank Battles)

20. června 2011 v 11:41 | paulito
Kanadský seriál, zabývající se největšími tankovými bitvami minulého století. Tento díl se věnuje německé protiofenzívě v Ardenách v prosinci 1944 a postupem Kampfgruppe Peiper pod vedením Joachima Peipera směrem na Stavelot. Mezi jinými vzpomíná držitel Rytířského kříže Fritz Langanke.Pravěký krokodýl (Supercroc)

13. června 2011 v 11:30 | paulito
Staňte se součástí vzrušujícího objevu uprostřed Sahary, kde fosílie pravěkého krokodýla, dlouhého 40 stop o velikosti školního autobusu, váží až 10 tun. Vydejte se zpátky časem a podívejte se, jak mohl pravěký krokodýl žít a jak bojoval o potravu před 110 miliony let. Sledujte, jak experti přeměnili zkamenělé kosti ve 40 stop velkého pravěkého krokodýla v životní velikosti. Vydejte se spolu s paleontologem Paulem Serenoem a expertem na plazy Bradym Barrem na celosvětové pátrání s cílem získat co nejvíce informací o tomto prehistorickém obrovi prostřednictvím setkání s největšími exempláři současných krokodýlů.

Vraždící jezera (Killer Lakes)

13. června 2011 v 11:25 | paulito
Vklíněné mezi zelenými pláněmi a skalnatými horami vypadá jezero Nyos na západě Kamerunu jako pohádka, jakoby přímo zrozená pro osvěžení turistů i domorodců. Zdání ale klame. Již 20 let mu nikdo neřekne jinak než vraždící jezero. Při výronu jedovatých plynů zde 21. srpna 1986 zahynulo přes 1700 lidí. A podle vědců stále hrozí další možný únik smrtících plynů z jezera.

Válka o Falklandy (Helicopter wars - White out)

2. června 2011 v 11:35 | paulito
Argentina obsadila Jižní Georgii a Falklandy v roce 1982. Britská SAS připravila plán na obsazení Jižní Georgie, vojáci měli být vysazeni na vrtulníky na vrcholu ledovce Fortuna. Dva vrtulníky vysadily 16 mužů, byly eskortovány "Humphrey" (Westland Wessex vrtulník), který nesl radar a vyhledával cestu. Ale po výsadku se muži SAS dostali do kruté bouře a vrtulníky musely být povolány k jejich záchraně. Přitom byly oba výsadkové vrtulníky ztraceny a nakonec musel všechny zachránit vrtulník Wessex. 
 

Reklama