Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Dokumenty

Neuvěřitelné skutečnosti

27. prosince 2011 v 22:01 | paulito
Kniha a také televizní dvouhodinový dokument českého záhadologa Arnošta Vašíčka pojednává o řadě různých záhad dnešního světa..
Po úspěšném televizním a knižním seriálu Planeta záhad očichá Arnošt Vašíček s novou vzrušující sbírkou záhadných případů z celého světa, které si právem zaslouží přívlastek "nejtajemnější z tajemných". Unikátní informace o podobně šokujících objevech A. Vašíček dokládá nejnovějšími vědeckými poznatky a množstvím průkazného dokumentárního materiálu ze svých badatelských cest. Z obsahu: Hadí bytosti; Záhada kamenných hlav; Trpasličí humanoidi; Vodní lidé; Přízraky z džungle; Na lovu příšer. "Stojíme na prahu zapovězené komnaty, v níž jsou ukryty truhlice plné děsivých tajemství. Tušíme, že naší planetou zmítaly děje, jejichž podstata nám uniká v mlhavém oparu nejasnosti."


Cesty kolem světa 07: Národní parky USA 2

18. prosince 2011 v 20:46 | paulito
2005

Další díl cestopisného seriálu, věnovaný tentokrát nádherné přírodě v amerických národních parcích a historii jejich vzniku. Můžete se podívat do následujícíc národních parků:
Yellowstone
Death Valley
Kings Canyon, Sequoia, Mono Lake, Bodie
Olympic
Glacier
Lassen, Humboldt Redwood
Zion
Messa Verde
Grand Teton
Letecké katastrofy: Kruté nebe (Air Disaster: Cruel Skies)

11. prosince 2011 v 20:39 | paulito
Blesky a kroupy mohou poškodit letadlo a v extrémním případě mohou i vysadit motory. Budeme zkoumat několik tragických nehod, které vedly ke změnám v celém systému meteorologické služby. Série kanadských dokumentárních rekonstrukcí. Správné vybavení a správné informace mohou být rozhodující hranicí mezi životem a smrtí. Bouřky představují pro leteckou dopravu velké nebezpečí. Pásma oblačnosti jsou rozsáhlá a většinou příliš vysoká, takže se nedají přeletět vrchem. A počasí v mracích je záludné. Žádný pilot nechce vletět do bouřky. Blesky a kroupy mohou poškodit letadlo a v extrémním případě může množství a charakter srážek způsobit vysazení motorů. Jedna z ilustračních katastrof tohoto dílu se odehrála 4. dubna 1977. Letoun Southern Airways, let 242 mířil do Atlanty. V tomto regionu na jihovýchodě Spojených států bývá většinou vysoká vlhkost a vysoká teplota. To jsou ideální předpoklady pro vznik bouřek. Když vzlétali, i cestující byli docela překvapeni. Ještě v blízkosti letiště dostali piloti od dispečera zprávu, varující před nepříznivým počasím. Hrozily velmi silné srážky. V roce 1977 piloti mnohem více spoléhali na sebe, než na informace z pozemního střediska. V tomto případě měli palubní meteorologický radar. Piloti používali radar, aby se vyhnuli oblastem se špatným počasím. Snažili se vyhýbat světlým plochám, které znamenaly srážky. Na základě této informace a na základě toho, co měli za sebou, došli k závěru, že nejlepší je mezi mraky proletět. Ve skutečnosti ale piloti Southern Airways zamířili přímo mezi mraky a vlétli do řady bouřkových jader. Do letounu bušily obrovské kroupy. Velké kroupy jim rozbily čelní skla a navíc vysadily oba motory. Silné krupobití zablokovalo protipumpážní dvířka motorů DC-9. Série pumpáží pak vedla ke zničení motorů. To vše vedlo ke tragické letecké katastrofě - a v důsledku vyvolalo velké změny v celém systému meteorologické služby. Letoun se pokusil přistát bez motorů na silnici, ale vlétl až do blízkého městečka, kde zabil několik obyvatel. Na palubě letounu zahynulo 72 lidí, přežilo 22. Sledujte díl věnovaný letecké meteorologické službě.Jack Rozparovač: První sériový vrah (Jack The Ripper: The First Serial Killer)

11. prosince 2011 v 20:34 | paulito
2006

S pomocí moderní kriminologie a psychologie vedoucí oddělení pro prevenci vražd Scotland Yardu vytváří portrét nejznámějšího vraha, Jacka Rozparovače, a nahlíží do jeho duše. Jack Rozparovač byl prvním moderním sériovým vrahem. Jeho hrůzovláda dodnes zůstává jednou z největších historických záhad, která postrádá motiv, v brutalitě je nepřekonatelná a do dnešního dne se ji nepodařilo objasnit. Laura Richardsová z ředitelství násilných zločinů Scotland Yardu nyní případ znovu otvírá. S pomocí moderní kriminologie a psychologické analýzy ve spolupráci s týmem expertů využívá techniky jednadvacátého století, aby vrahovi z 19. století porozuměla a rozehnala řadu mýtů, které ho obestírají. Výsledky zcela mění naše dosavadní vnímání Jacka Rozparovače a přinášejí podrobnou psychologickou studii o tom, jaký to byl člověk, kde žil a dokonce, jak možná vypadal.


Nejkrásnější místa světa - Brazílie

6. prosince 2011 v 22:00 | paulito
Největší země Jižní Ameriky s obrovským nerostným bohatstvím. Nejmohutnější řeka světa Amazonka, tropické děštné pralesy s neuvěřitelně rozmanitou flórou i faunou. Různorodé etnické složení obyvatelska milujícího sambu, karnevaly i fotbal. Nádherné pláže i překrásná města. Rio de Janeiro - Sao Paulo - Santos - Salvador de Bahia - brazilský karneval - Fortalesa - Sao Luis- Manaus v Amazónii - Brasilia - Cuiaba - Mato Grosso - Pantanal - Foz de Iguacú - atd. KAPITOLY: 1. BRAZÍLIE, 2. RIO DE JANEIRO, 3. SALVADOR, 4. FORTALEZA, 5. SAO LUIS, 6. ALCANTARA, 7. AMAZONIE, 8. MANAUS, 9. BRASÍLIA, 10. CUIABA, 11. PANTANAL, 12. SAO PAULO
Planeta dinosaurů: Noví obři, Velcí přeživší (Planet Dinosaur: New Giants, Great Survivors)

4. prosince 2011 v 10:58 | paulito
Další dva díly seriálu BBC, které ukazují jednak značně rozmanitý svět dinosaurů, kdy na jednom z ostrovů se nevyvinuli do takových velikostí jako jinde a stávali se kořistí obřích ptakoještěrů a pak souvislost mezi růstem býložravců a masožravců, kdy každý obr z říše býložravců měl na každém kontinentu adekvátního predátora.
Planeta dinosaurů: Poslední zabijáci (Planet Dinosaur: Last Killers)

3. prosince 2011 v 14:40 | paulito
Dokument BBC, ukazující rozšíření a způsob lovu velkých masožravých dinosaurů, jako byli Daspletosaurus nebo Majungasaurus.

Cesty kolem světa 06: Zámky na Loiře

3. prosince 2011 v 11:02 | paulito
Další z dílů cestopisného seriálu, tentokrát se věnuje nádherným zámkům v údolí řeky Loire, vybudovaných v minulých stoletích francouzskou šlechtou. Této oblasti se říká srdce Francie.

La France Profonde
Amboise
Chambord
Bourges
Chenenceau
Blois
Villandry
NantesMezinárodní terorismus po roce 1945: Skupina Baader-Meinhof, Rudé brigády (International Terorism Since 1945)

2. prosince 2011 v 21:24 | paulito
Dokument věnující se činnosti Frakce Rudé armády, která vznikla ze skupiny Baader-Meinhof v Německu v 70. letech a italským Rudým brigádám, proslavených únosem a popravou Alda Mora. Obě skupiny byly levicového zaměření.Tajná japonská letadla 2.světové války (Secret Japanese Aircraft Of WW II)

2. prosince 2011 v 20:04 | paulito
2009

Tajná japonská letadla WWII vypráví příběh japonského letectví před a po válce. Vzpomínají na úspěchy japonských konstruktérů ve 30. letech při tvorbě moderních bokových letadel, jako byly legendární Nakajima Ki-43 Oscar a Mitsubishi A6M Zero. US Technical Air Intelligence Unit se snažily najít a identifikovat všechny japonské stroje, odhalit jejich slabé a silné stránky. Tuto operaci vedl důstojník americké rozvědky Frank McCoy, který jim dal jména, známá dodnes. Jak se válečné štěstí obracelo proti Japonsku, japonští konstruktéři na základě německých výkresů pracovali na tryskových technologiích, mezi nimiž byly raketový Shusui, tryskový Nakajima Kikka a experimentální Kugisho R2Y.
Vetřelci dávnověku: Vetřelci a zlá místa (Ancient Aliens: Aliens And Evil Places)

26. listopadu 2011 v 18:34 | paulito
Další epizoda ukazuje různá místa na Zemi, která jsou spojena se zlem a smrtí a hledá jejich spojení s mimozemšťany, zda jsou to časoprostorové brány či jen skladiště odpadu. Navštívíme japonský les sebevrahů Aokigahara u hory Fudži, lam chodí lidé umírat, v Rusku horu Otorten, kde bylo v roce 1959 nalezeno mrtvých devět turistů, australskou Černou horu (Black Mountain, Kalkajaka) a jakutské Údolí smrti, kde jsou možná podzemní bojové základny mimozemšťanů.Mýty a fakta historie: Lisabonská katastrofa (Die Katastrophe Von Lisabon)

26. listopadu 2011 v 13:16 | paulito
2010

Nejznámější zemětřesení v Lisabonu vypuklo 1. listopadu 1755 v 9:40 ráno. Považuje se za jedno z nejničivějších a nejvíce smrtících zemětřesení v historii. Má na svědomí odhadem šedesát tisíc obětí, z nichž většina zahynula ve vlnách tsunami a za požárů, které následovaly bezprostředně po zemětřesení. Lisabon utrpěl obrovské ztráty. Událostí se intenzivně zabývali evropští osvícenští filozofové - šlo o první katastrofu tohoto druhu, která byla pro svůj rozsah vědecky zkoumána, což předznamenalo počátky moderní seismologie.


Mýty a fakta historie: Tajemství křišťálových lebek (Legend Of The Crystal Skulls)

26. listopadu 2011 v 13:12 | paulito
2009

Britský dokument o jednom z nejzáhadnějších, zároveň nejkontroverznějších, předmětů na světě... křišťálové lebce, zvané "Lebka zkázy". Titulní lebka inspirovala poslední film o dobrodružstvích Indiana Jonese. Ale muž, který ji proslavil, byl reálný Indiana Jones, extravagantní dobrodruh a pirátský archeolog. Jeho křišťálová lebka - a s ní i pár dalších - stála u zrodu legendy, která dodnes fascinuje milióny lidí na celém světě. Podle této legendy je "Lebka zkázy" jednou ze třinácti prastarých lebek vyrobených zmizelou civilizací, všechny mají po svém spojení odhalit lidstvu veškerá tajemství vesmíru. Ale kdo tyto lebky vyrobil - a kdy? A je příběh o jejím nálezu pravdivý? Této záhadě se archeologové, vědci a zastánci legendy snaží přijít na kloub už víc než sto roků. Její tajemství se nakonec podařilo odhalit prostřednictvím soudobých technologií.
Planeta dinosaurů: Opeření draci (Planet Dinosaur: Feathered Dragons)

21. listopadu 2011 v 21:51 | paulito
Druhý díl z šestidílné série BBC, ukazující život opeřených předchůdců ptáků v Číně, kde bylo nalezeno mnoho fosilií těchto podivuhodných plachtících i běhajících dravců.Cesty kolem světa 04: Řecko

19. listopadu 2011 v 12:53 | paulito
2006

Další díl cestopisný dokumentů, ve kterém se podíváme do antického i současného Řecka a navštívíme následující památky, z nichž vzešla i naše západní civilizace:

Atény
Národní muzeum
Korint
Nauplion
Mykény a Epidaurus
Olympia
Delfy
Kláštery, Meteora
Královské hroby a Athos
TessalonikyDie Deutschen Panzer 6: Assault Guns

13. listopadu 2011 v 19:39 | paulito
Panzer III byl páteří německých tankových jednotek po celou dobu války počínaje operacemi proti Sovětskému svazu. Výborné vlastnosti jeho podvozku předurčily jeho využití pro další bojovou techniku. Nejvýznamnějším bojovým obrněným prostředkem zkonstruovaným na podvozku a vaně Panzeru III bylo právě "Útočné dělo III" zkráceně označené STUG III.
Osazené kanonem StuK (Sturmkannon) 37 L 24, později StuK 40 L 43 a 48, ráže 75 mm, bylo hlavním a nejrozšířenějším německým pancéřovaným vozidlem a bylo určené k přímé podpoře útočící pěchoty. Ve verzi E mělo ještě kulomet MG 34 ráže 7,92 mm. STUG byl poháněn 12 válcovým benzinovým motorem Maybach HL-120 TRM o výkonu 300 koní. Měl čtyřčlennou posádku, dojezd 155 kilometrů a hmotnost 24 tun. Posádku a agregáty děla chránil pancíř o tloušťce 16 až 80 mm. Vozidlo mělo nízkou siluetu, pouhých 210 cm, takže bylo obtížně zaměřitelné. Z hlediska pasivní ochrany vozidla byl výhodný i skloněný čelní pancíř. Celková výroba všech sérií a verzí - bylo jich devět - dosáhla 9 400 kusů. Z nich nejpočetnější byla verze G na podvozku Panzeru III modelu M, které bylo vyrobeno 7 890 kusů. Ta měla lafetován kanon StuK 40 L 48 a dva kulomety MG 34. Tato verze dostala také přídavné boční pancíře a ke konci války ještě přídavný čelní štít nazývaný německými vojáky Saukopf (prasečí hlava), protože účinnost tankových kanonů protivníka, zejména Rudé armády, vzrůstala. STUGy sloužily ještě dlouho po válce. Například i v Československé armádě pod označením Samohybný protitankový kanon ShPTK 40/75 N. Používali je i v jiných státech, například na Arabském poloostrově. Poslední kusy se na syrské straně zúčastnily arabsko-izraelské šestidenní války v roce 1967. Sovětský svaz vyráběl od roku 1943 podle ukořistěných kusů samohybná děla SU-76i, která byla od posledních útvarů vyřazována až v šedesátých letech 20. století.

Cesty kolem světa 03: Čína

13. listopadu 2011 v 13:05 | paulito
Dokument z řady Cesty kolem světa, věnující se tentokrát Číně, který obsahuje obrázky z těchto destinací:

Peking
Letní palác
Klášter Shaolin
Řeky Li a hory Guilin
Vesnice Ming
Kanton
Pohoří Wudang
Šanghaj
Ostrov Hainan
Hong Kong
První muži na prahu vesmíru (The First Men In Space)

11. listopadu 2011 v 10:32 | paulito
V padesátých letech 20. století se Spojené státy a SSSR intenzivně připravovaly na proniknutí do kosmu. V rámci těchto příprav uskutečnilo americké letectvo v roce 1957 balonový let za hranice atmosféry, do výše 30 kilometrů. Hlavním úkolem této mise bylo zjistit vliv kosmického záření na lidské zdraví. Zkušební pilot v kabině balonu se tak stal nástupcem myší, křečků a opic, kteří byli do těchto výšek z pokusných důvodů vysíláni předtím. Dalším pozoruhodným experimentem byl seskok padákem z výše 32 kilometrů, který se uskutečnil v roce 1959. Do stratosféry vynesl dobrovolníka z řad vojenských zkušebních pilotů opět balon naplněný heliem. Do výše 6 000 metrů letěl parašutista volným pádem a teprve na této úrovni otevřel padák. Jména mužů, kteří podnikali tyto riskantní pokusy, jsou už takřka zapomenuta, ale jejich odvaha a odhodlání přispěly významnou měrou k uskutečnění dávného přání lidstva - proniknout do hvězdných výšin.Starověcí astronauti: Cizinci a ztracené světy (Ancient Aliens: Aliens And Lost Worlds)

11. listopadu 2011 v 8:32 | paulito
Další díl dänikenovského dokumentu, pojednávající tentokrát o spolupráci mimozemšťanů s různými starověkými říšemi a také hledající ztracený Eden, zřejmě v Perském zálivu.. byl tento prvotní Ráj biologickou experimentální laboratoří, kde se vyvíjelo lidstvo?

Starověcí astronauti: Cizinci, nákazy a epidemie (Ancient Aliens: Aliens, Plagues And Epidemies)

10. listopadu 2011 v 8:11 | paulito
Další díl ze seriálu Ancient Aliens, mapující možnou přítomnost mimozemšťanů na Zemi, tentokrát z pohledu zavlečení epidemií, které měly za následek miliony mrtvých. Byli mimozemšťané zodpovědní za justiniánský mor nebo španělskou chřipku a přinášejí komety opravdu smrt?
Záhady světa A.C. Clarka (Mysterious World)

9. listopadu 2011 v 12:27 | paulito
Dokumentární seriál slavného vědce a sci-fi spisovatele A.C Clarka z roku 1980 o 13 dílech, v nichž se věnuje různým tajemným fenoménům našeho světa, od yettiho a bigfoota, přes různé mořské i jezerní příšery až po starověké technologie.
Cesty kolem světa 02: Řím

5. listopadu 2011 v 7:42 | paulito
Srdce bývalé starověké říše dnes žije životem 21. století. Circus Maximus a Forum Romanum jsou už v troskách, ale Koloseum, Vítězný oblouk a Trajánův sloup stále stojí a fascinují návštěvníky svou nádherou. Můžete navštívit Diokleciánovy lázně a vložit ruku do Úst pravdy. Pozdější léta dala Římu, postavenému původně na sedmi pahorcích, Andělský hrad, Fontánu di Trevi, Španělské schody a mosty přes Tiberu. Ve středu Říma leží území, které střeží Švýcarská garda - Vatikán, srdce katolického světa. Ve filmu uvidíte nejen Vatikán, náměstí a baziliku sv. Petra, ale i Andělský hrad, Piazza del Popoto, Španělské schody, fontánu Tritonů, Diokleciánovy lázně, Santa Maria Maggiore, Kvirinálské náměstí, fontánu di Trevi, Largo Argentina, Pantheon, Piazza Navona, Tiberský ostrov, Památník Victora Emanuela, Trajánovo fórum, Kapitol, Forum Romanum, Konstantinův oblouk, Koloseum, Circus Maximus, "Ústa pravdy", náměstí Maltézských rytířů, náměstí Ostiense, Cestiovu pyramidu, San Paolo Fuorile Mura, Via Appia Antica...


Cesty kolem světa 01: Národní parky USA

30. října 2011 v 9:48 | paulito
2006

Nádherný dokument představující řadu národních parků v USA, včetně Grand Canyon, Bryce Canyon, Monument Valley, Lake Powell, Arches, Great Smoky Mountains, Everglades, Rocky Mountains, Joshua Tree a Yosemite. Pozvánka pro každého milovníka přírody, škoda, že je do USA tak daleko.. tak snad někdy.

GRAND CANYON
Řeka Colorado ve skalách vyhloubila propast hlubokou více než 1700 metrů. Pohled na kaňon je jedním z nejvznešenějších výjevů, jaké příroda vytvořila.

BRYCE CANYON
Kaňon je jako amfiteátr tvořený tisíci skalními sloupy fantastických tvarů, které ční k nebi až do výšky 2400 m. n. m.

MONUMENT VALLEY
Pouštní a skalnatá krajina Údolí monumentů je domovem indiámů kmene Navajo. Stala se symbolem Divokého západu.

JEZERO POWELL
Jedná se o veliké umělé jezero uprostřed pouště, které se přelilo a naplnilo tak obrovský kaňon.

ARCHES
Kamenná okna a skalní oblouky vytvářejí krajinu jako z jiné planety.

SMOKY MOUNTAINS
Tato horská oblast zahalená v modravé mlze fascinuje svou bujnou a bohatou flórou.

EVERGLADES
Močály floridského parku Everglades představují skvělý úkryt pro krokodýly a aligátory.

ROCKY MOUNTAINS
Divoká hornatá krajina Skalnatých hor se táhne podél několika klimatických pásem. Je to nejdelší pohoří Severní Ameriky.

JOSHUA TREE
Návštěvníků této tajemné pouště ukazujíc cestu rozvětvené juky připomínající k nebi zdvižené ruce biblického Jozua.

YOSEMITE
Strmé chodby vymodelované v žulovém masívu "matkou přírodou", doplněné velkolepými až několikasetmetrovými vodopády, jsou nejkrásnějším místem Kalifornie.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bryce_Canyon_National_ParkWilly Messerschmitt

28. října 2011 v 12:41 | paulito
Dokument o světoznámékm německém konstruktérovi letadel, otci typů Messerschmitt Bf 108, Bf 109, proudového Me 262 a raketového Me 163.
Megatovárny Audi R8 (Megafactories Audi)

28. října 2011 v 11:50 | paulito
V závodě Audi v Neckarsulmu se vyrábí luxusní sportovní vozy Audi R8, které si zahrály třeba ve filmu Iron Man. Velice zajímavý dokument, v Audi Neckarsulmu jsem byl, ale je pravda, že konkrétně výroba R8 je úplně jiný level, než běžná automobilová linka.

 
 

Reklama