Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Dokumenty

Bitva u Stalingradu (Сталинградская битва)

15. března 2018 v 22:14 | paulito
2013

Bitva u Stalingradu byla jednou z klíčových bitev druhé světové války a v historii světového válečnictví nemá obdoby. Adolf Hitler měl v plánu obsadit Stalingrad, a získat tak bezprostřední přístup ke kavkazským nalezištím ropy, ale čekalo ho ošklivé fiasko. Bitva trvala dvě stě dní, celé město bylo srovnáno se zemí, boje si na obou stranách vyžádaly neuvěřitelné množství obětí a nakonec Německo utrpělo svou největší válečnou porážku.

Apokalypsa Verdun (Apocalypse: Verdun)

11. března 2018 v 19:47 | paulito
Skvěle restaurované a kolorované archivní záběry nás zavedou do ohniska jedné z největších bitev všech dob. Na ploše 100 čtverečních kilometrů během 300 dní přišlo o život nebo bylo raněno na 700 000 vojáků.

Úsvit lidstva (Dawn Of Humanity)

9. března 2018 v 23:04 | paulito
2015

V hlubokých jeskyních Jižní Afriky byly nalezeny tisíce kostních úlomků, které vrhají nové světlo na dosud neznámé období evoluce: úsvit lidstva.

Obří kladivoun (Mega Hammerhead)

16. února 2018 v 20:56 | paulito
2016

Dr. Neil Hammerschlag hledá nepolapitelného velkého kladivouna, žraloka, který dorůstá až sedmi metru a váží přes 450 kg.

Rok v parku Everglades (Seasons Of The Wild)

7. února 2018 v 20:02 | paulito
2015

Jen hodinu a půl jízdy od pětimilionového Miami se nachází unikátní oblast, která vypadá jako z jiné doby. Je plná zvířat nebezpečných i ohrožených. Poznejte svět floridského Národního parku Everglades...

Záhady Slunce (Secrets Of The Sun)

2. února 2018 v 19:29 | paulito
2012

Žhnoucí kouli super horkého plynu, který by dokázal vyhřát tisíce Zemí, říkáme Slunce. Je naší nejbližší hvězdou. Díky ní existuje veškerý život na naší planetě. A odjakživa vyvolává nekonečný údiv. Jenže i nekonečný údiv se čas od času ocitá ve stínu rostoucích obav. Naše jasné Slunce má i svou temnou stránku. Jeho enormní moc a síla v dnešní době představují mnohem větší nebezpečí než kdy dřív. V podstatě žijeme ve vnější atmosféře Slunce, a tak všechno to, co se s touto hvězdou stane, prakticky ihned ovlivní i nás na Zemi. Není to tak dávno, co Slunce připomnělo svou skutečnou ohnivou povahu. Příběh snímku Záhady Slunce začíná 15. února 2011, kdy na povrchu Slunce došlo k obrovské magnetické erupci, jež vyvolala ještě obrovitější solární bouři..

Zapomenutí vůdci (Страна советов. Забытые вожди)

31. ledna 2018 v 19:40 | paulito
2016

Felix Dzeržinskij
Kliment Vorošilov
Vjačeslav Molotov
Semjon Buďonnyj
Andrej Ždanov
Viktor Abakumov
Lavrentij Berija

Ruský dokument s portréty ruských komunistických vůdců... ano, byli to také krom jiného lidé, ale jinak je to hodně nekritický pohled, který zapomíná na řadu zločinů té doby.

Divoká Kanada: Legendy severu (Wild Canada: Legends of The North)

29. ledna 2018 v 19:51 | paulito
2017

Nabízíme vám vzrušující kompilaci záběrů mapujících boj o přežití těch nejznámějších zvířat v Kanadě.

Žraloci u Alcatrazu (Sharkatraz)

27. ledna 2018 v 20:41 | paulito
2016

Záliv u San Franciska je domovem nejrůznějších žraloků. Dozorci v Alcatrazu dohlíželi i na to, aby o tom vězni věděli a nepokoušeli se uniknout.

Následky (Aftermath)

17. ledna 2018 v 21:36 | paulito
2010

Seriál Následky kriticky zkoumá, co se stalo s naší planetou, kdyby se jeden ze základních znaků našeho životního prostředí změnil. Dokázali by se lidé nové situaci přizpůsobit?

Svět bez ropy
Ropa. S její pomocí je poháněn moderní svět. Používáme ji jako palivo do aut, letadel a k tvorbě naší cesty do 21. století. Co by se ale stalo, kdyby ve světě, který tak závisí na ropě, tento zdroj náhle vyschnul? Vezmeme Vás do světa, jaký nikdy nespatříte. Do světa bez ropy. Jak bychom museli změnit svůj styl života, abychom přežili bez suroviny, na níž tak silně závisí naše civilizace?

Přelidnění
Co by se stalo, kdyby se přes noc zdvojnásobila světová populace? Jak rychle by nám došla voda? Energie? Potrava? Masové stěhování by přetvořilo země. Máme k dispozici jen omezené množství zdrojů. Kdo by přežil, kdyby se naše planeta musela vypořádat s dvojnásobnou populací?

Když se Země přestane otáčet
Země se přestala otáčet. Už se nepohybujeme rychlostí 1700 km v hodině. Polovina světa je ponořena do neustálé tmy a na druhé zase stále panuje světlo. Oceány rozdělily a zaplavily většinu našich měst, jiná postrádají vzduch a život. Živočichové a rostliny přežijí pouze, pokud se změní.

Zrazeni Sluncem
Tentokrát se podíváme do světa, jaký nikdy nespatříme. Světa, v němž se přirozený proces stárnutí urychlil. Jak dlouho by přežila naše planeta a věci, jež jsme vybudovali, kdyby došlo k rapidnímu stárnutí slunce? Co by se stalo, kdyby bylo slunce náhle o 10 procent jasnější? O 40 procent jasnější? Dvakrát takové? Podívejme se do strašidelné budoucnosti, v níž slunce možná spolkne naši planetu.

Zajímavé, v každém případě to nepřežijeme :-)Tajná ruská letadla druhé světové války (Secret Russian Aircraft Of World War II)

8. ledna 2018 v 20:22 | paulito
2009

Tajná ruská letadla druhé světové války o kterých se nepříteli ani nezdálo. Pravděpodobně by asi zvrátily průběh světové války, kdyby přišly včas a v potřebném množství. Létající tanky, létající ponorky, proudové letouny, neviditelné letouny... Nikdo si nedokáže ani představit pod jakým tlakem ve vězeňských podmínkách pracovali projektanti na svých fantastických výtvorech.

Záhada římských lebek (The Mystery Of The Roman Skulls)

2. ledna 2018 v 19:34 | paulito
2016

V roce 2012 a později v roce 2015 odkryla firma Crossrail při inženýrských pracích v Londýně lidské lebky. Od 18. století byly ve městě nalezeny stovky lebek, což představuje jednu z nesmírně fascinujících archeologických záhad Londýna. Seznámíte se s výzkumníky, archeology a dalšími odborníky, kteří vám představí svůj současný průzkum a poskytnou možná vysvětlení toho, jak a proč došlo k nálezu tolika lidských lebek.

Krásy divokého Srbska (Wildes Serbien)

30. prosince 2017 v 17:17 | paulito
2011

Srbsko se rozprostírá v srdci Balkánu a je nazýváno "malou Evropou". Tahle přezdívka přesně vystihuje místní rozmanitou krajinu. Putování do nejkrásnějších a nedivočejších oblastí Balkánského poloostrova a pohled na velkolepou přírodní scenérii plnou jedinečných zvířecích druhů doslova bere dech. Film Krásy divokého Srbska je pravděpodobně jediným dokumentem ve vysokém rozlišení o srbské přírodě. Zavítejte na místo s nejrozmanitějšími zvířecími a živočišnými druhy v Evropě a nenechejte si ujít zvlášť vzácné záběry divokých šakalů a čápů černých.

Návrat černé smrti (Return Of The Black Death)

28. prosince 2017 v 14:59 | paulito
2014

Černá smrt, mor, který změnil svět, měl tak katastrofické následky, že způsobil pád starého feudálního středověkého systému v Evropě a umožnil vznik moderního světa. Jeho příčina a počet mrtvých, které si vyžádal, jsou však stále záhadou. Dobové záznamy hovoří o tom, že mor zabíjel bohaté i chudé, staré i mladé, že postižení trpěli boláky, krváceli z uší a na kůži měli černé fleky. Svět nikdy dříve a ani nikdy po tom nic podobného nezažil. Nyní by nové zkoumání nedávno odkrytých kosterních pozůstatků ze ztraceného morového hřbitova pod londýnskými ulicemi mohlo tuto dávnou historickou debatu navždy vyjasnit. Tento fascinující film pomocí důležitých indicií v kostech obětí odhaluje nové podstatné informace a přiblíží nám, proč se jednalo o největšího zabijáka v historii a co nás tato zkušenost může naučit o případných budoucích pandemiích.

Krásy divoké Albánie ( Wildes Albanien - Im Tal der Adler)

28. prosince 2017 v 14:04 | paulito
2016

V srdci Balkánu leží Albánie. Země plná dosud neobjevených přírodních krás se rozprostírá od majestátního pohoří až k zpěněnému moři. Protože se tady střetává středozemní a kontinentální klima, narazíme na širokou škálu ekosystémů. Objevte spolu s námi tajemství a Krásy divoké Albánie. Mezi Dinárskými horami a tyrkysovým pobřežím Jaderského moře, nad nespoutanými bystřinami, řekami a velkými jezery proletíme ve společnosti mladého orla narozeného brzy zjara.

Kouzelný ostrov Mayotte (Mayotte, l'île au lagon)

24. prosince 2017 v 13:23 | paulito
2011

Ostrov Mayotte leží severně od Mozambického průlivu mezi africkým kontinentem a Madagaskarem. Geograficky patří ke Komorskému souostroví. Dva hlavní ostrovy nesou jména Grande - Terre a Petite - Terre. Mayotte chrání dvojitá korálová bariéra uprostřed rozlehlé laguny, jedné z největších na světě. Ostrov s lagunou vznikl díky sopečné aktivitě, ovšem původní sopka dnes už téměř zmizela, pohltil ji Indický oceán a obrousila eroze. Mayotte je poměrně plochý. Přesto však větry, vanoucí z oceánu a přinášející srážky, se na své pouti setkávají s dostatečným množstvím překážek, aby se vytvořily mraky a déšť svlažil bujnou tropickou vegetaci.

Ztracení soupeři Egypta (Egypt's Lost Rival)

19. prosince 2017 v 20:28 | paulito
2010

Odborníci objevili naleziště plné pokladů, starověké město Qatna, které mělo ohrožovat nadvládu Egypta a následně bylo smeteno ze zemského povrchu.

Rasputin (Rasputin - Mord am Zarenhof)

16. prosince 2017 v 15:35 | paulito
2016

V noci 30. prosince 1916 zazněly na zadním dvoře Jusupova paláce v Petrohradu tři výstřely, které zabily Grigorije Rasputina. Příběh věrného tuláka, který se stal jednou z nejvlivnějších osobností Ruska, vedl ke vzniku legendy, která byla ve 20.století mimořádně oblíbená. Dokumentární film natočený ke stému výročí Rasputinova úmrtí křísí tuto svéráznou postavu k životu úžasnými animacemi a snaží se odhalit příčiny a pozadí jeho vraždy.

Indické solné pláně (Revealed: Rann Of Kutch)

3. prosince 2017 v 20:27 | paulito
2014

Tisíce nekonečných čtverečných kilometrů soli ukrývá mnohem víc než jen zářivé bíle krystalky. Nachází se tu celá síť ekosystémů, ve kterých bují život. V minulosti tu vznikaly a zanikaly velké civilizace. Ale lidé tudy kočují dodnes... Vychutnejte si dechberoucí záběry a fascinující zajímavosti o jedné z největších solných plání na světě. Pustá oblast známá pod jménem Rann of Kutch se rozprostírá na rozloze přes 30 tisíc km². A není úplně bez života, právě naopak! Stala se přirozeným domovem asi 200 různých druhů migrujících ptáků. Přiletí každou zimu, kdy udeří monzun, okolí plání zaplaví voda a náhle se tady objevují bujné mokřady, louky a trnité lesy. Plameňák malý a růžový zde hnízdí v počtu několika tisíců. Není divu, že se solné pláně Rann of Kutch staly posledním útočištěm mnoha ohrožených ptáků.

Poslední dny dinosaurů (Last Day Of The Dinosaurs)

29. listopadu 2017 v 21:56 | paulito
2010

Vyhynutí dinosaurů je jedna z největších záhad na Zemi. Kombinace nejnovějších vědeckých poznatků, geologie a paleontologie přispěly k věrohodné rekonstrukci posledních dnů zkázy.


Pravda o Pearl Harboru (Pearl Harbor: The Accused)

29. listopadu 2017 v 20:05 | paulito
2016

Po ničivém útoku na Pearl Harbor v roce 1941 se šok veřejnosti rychle přetavil v pobouření. Při útoku zahynulo 2403 Američanů. Jak je možné, že bylo námořnictvo tak nepřipravené? Je potřeba co nejdříve nalézt viníka, a to se také stalo. Pořad Pravda o Pearl Harboru zkoumá skutečnost, že armáda ve Washingtonu a úřad prezident Roosevelta nalezly obětního beránka v admirálovi Husbandu Kimmelovi - veliteli pacifické flotily. Kimmelova kariéra byla nemilosrdně zničena v zoufalé snaze ututlat přešlapy tajné služby a řadu jiných chyb. Kimmelova rodina však stále trvá na jeho nevině. Rozhovory s odborníky zpravodajské služby, bývalými americkými admirály a předními historiky spolu s odkrytými dokumenty poodhalují fakta za tragédií v Pearl Harboru. Kimmelova rodina usiluje o vrácení jeho hodnosti. Uvidíte příběh o muži, který byl ochoten obětovat se pro svou zemi a který byl obětován druhými.

Luther verzus papež (Luther contre le pape)

11. listopadu 2017 v 12:37 | paulito
2004

Období renesance se rozšířilo po celé Evrópě. Florencie se zbavila středověku, feudalismu a závislosti na církvi. Do centra pozornosti se dostal člověk jako individualita a jeho právo na svobodu. Toto hnutí se rozšířilo na celou Evropu - s výjimkou některých oblastí, včetně Saska a Wittenbergu... Zde začal své tažení proti některým praktikám katolické církve Martin Luther. Jeho reformní hnutí položilo základy dnešního moderního světa - který odmítá dominanci církve, stojí na principech odloučení cirkve od státu a odmítá i principy nacionalismu....reformní hnutí se potom rozšířilo i na sever Evropy - do Německa, Holandska, Anglie a migrací i do severní Ameriky.


Mýtická monstra oceánských hlubin (Sea Monsters: The Definitive Guide)

9. listopadu 2017 v 21:50 | paulito
2016

Jaká pravda se skrývá v legendách o mořských příšerách? Budeme pitvat krakatici obrovskou, abychom zjistili, zda mohla být oním bájným krakenem, před kterým se třásli i Vikingové. Prozkoumáme hlubiny skotského jezera Loch Ness s použitím nejmodernějších podvodních mikrofonů. "Hluboké bručení" zatím zůstává pro vědce záhadou. Mohla by to být slavná a stále unikající Nessie? Budeme zkoumat globsters - podivná monstra vyvrhovaná na břeh moře. A přivedeme k životu dva děsivé pravěké živočichy - megalodonta a leviatana - osmnáctimetrového žraloka a dravou velrybu. Které monstrum zvítězí v závěrečném měření sil?

Homicide Hunter: Lt. Joe Kenda

8. listopadu 2017 v 21:58 | paulito
2011
Krimi / Dokumentární / Drama

Homicide Hunter je americká dokumentární televizní série, sledující kariéru bývalého policejního detektiva Josepha Kendu z Colorado Springs který za své působení v policejním sboru úspěšně vyřešil přes 400 případů vražd. V každé epizodě plukovník Kenda vypráví vyšetřování vraždy, na které pracoval, od hovoru na 911 až po rozuzlení v případu a dopadení vraha.


Jižní Kyklady, kouzelné ostrovy (Cyclades Sud: Bleu, Blanc, Noir)

5. listopadu 2017 v 17:53 | paulito
2008

Kyklady fascinují lidi už od starověku, neboť bozi se zdají blíž, když se země a moře spojí s oblohou. Každý ostrov či ostrůvek má svůj půvab a duši, ale návštěva magického Santorini se nepodobá ničemu jinému. Překrásné záběry se snaží zachytit originalitu Jižních Kyklad, jejich pohnutou historii i hrdé obyvatelstvo. Krajina, vesnice i stavby nesou zřetelné stopy kultur, které se zde vystřídaly a vytvářejí jejich nezapomenutelné kouzlo. Českým komentářem film tentokrát doprovodí zpěvačka řeckého původu Martha Elefteriadu.

 
 

Reklama