Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Dokumenty

Amazonské podsvětí (Amazon Underworld)

Středa v 19:46 | paulito
2016

Přívalové deště zasáhly Amazonii a les bude brzy skryt pod 30 metry vody. Mladá zvířata se s takovou povodní potýkají poprvé.

Zavrhnuté svedectvá

8. listopadu 2018 v 22:28 | paulito
2018

Trochu tendenční dokument o Slovenském štátu, ale proč ne, každý má právo na názor.

Záhada Hitlerovy smrti (Le mystère de la mort d'Hitler)

28. října 2018 v 13:39 | paulito
2017

Vůdce spáchal ve svém bunkru sebevraždu, aby unikl vojákům Rudé armády, kteří vstoupili do Berlína. Po mnoha desetiletích přetrvávají stíny pochybností, které může rozptýlit pátrání v tajných ruských archivech... Tento dokument řeší poslední záhady kolem Hitlerova mrtvého těla. Za účelem jejich vyřešení byl povolán jeden z nejlepších odborníků na podezřelá historická úmrtí. Philippe Charlier je soudní lékař a antropolog. Vyšetřoval už smrt Jindřicha IV., svatého Ludvíka či Richarda Lví srdce. Po dvou letech jednání s ruskými úřady získal přístup k důvěrným spisům uloženým ve vojenském archivu a archivu ruské tajné služby. Zde se ukrývají poslední lidské ostatky, které Moskva vydává za ostatky Hitlera. Jedná se o kus lebky a čelist. Dokumentaristé byli první, kteří měli právo vědecky studovat Hitlerovy zuby. Také si mohli prohlédnout stovky stránek tajných zpráv, které vznikly na základě Stalinova příkazu v případu Hitlerovy smrti. Fascinující vyšetřování kombinující historické dokumenty a špičkové vědecké nástroje, má udělat konečnou tečku za otazníky nad Hitlerovou smrtí.

Tak Hitlerovy zuby v Rusku jsou nejspíš asi opravdu Hitlerovy zuby.. jinak nic zajímavého.

Operace Torch (Opération Torch)

18. října 2018 v 21:12 | paulito
2012

Operace Torch znamenala vylodění angloamerických vojsk na alžírském pobřeží za pomoci francouzského odboje. Přestože bývá opomenuta, šlo o jednu z nejzásadnějších operací pro další vývoj 2. světové války... Dne 8. listopadu roku 1942 americké a anglické oddíly z Gibraltaru dorazily na africké pobřeží. Obsazení Alžíru se povedlo díky malé skupince neohrožených bojovníků. Jejich operace Torch se stala stejně významným mezníkem ve vývoji druhé světové války jako bitva o Stalingrad. Stejnojmenný snímek zachycuje složité politikaření, se kterým se Spojenci v Alžíru museli vyrovnat, zatímco v Libyi a Tunisu nadále zuřila válka. Tři měsíce vichystické nadvlády ukončila vražda admirála Francoise Darlana. Alžír se stal sídlem dočasné francouzské vlády a až do roku 1944 dokonce hlavním městem Francie.

Kuba - Vsechny barvy Havany

18. října 2018 v 21:10 | paulito
2018

Havana je krásné město. Je velmi příjemné projít se po jeho starých koloniálních ulicích a náměstích, po Maleconu. Protože na ostrov svobody stále platí omezený dovoz aut, vozí se turisté starými americkými bouráky. Některé mají ještě originální motor a jsou vysoce ceněné, ty nej za 80 000 USD. Kuba stále představuje archu komunismu, rum, staré káry, doutníky, tanec a zpěv. Kuba leží jen pár set kilometrů od Mexika, a od Floridy ještě méně. Několik větších ostrovů a stovky malých vytvořily úzký pruh země. Kuba je přezdívaná jako Ostrov svobody. Hlavní město Havana a vlastně celá země by se mohly nazývat ostrovem skvělého počasí. Je totiž jedno, jestli se sem rozhodnete jet v lednu nebo v červenci, v Havaně je pořád teplo a svítí zde sluníčko. Kronika této karibské země je velmi pestrá. Vše se od základu změnilo, když zde roku 1492 přistála námořní výprava původně směřující do Asie. Byla to výprava mořeplavce ve španělských službách Kryštofa Kolumba. Hlavní město Kuby se původně jmenovalo San Cristóbal de la Havana. Do těchto míst bylo přestěhováno v 16. století. V pozdějších letech čelila Havana několikrát útokům pirátů. Z té doby se zachovala řada pobřežních pevností. Havana se velmi rychle stala centrem koloniální Kuby a důležitou zásobovací základnou pro celou Latinskou Ameriku. Právě z Havany byly vysílány další dobyvatelské výpravy do všech koutů Karibiku, včetně té nejznámější Cortézovy, kvůli které padla starodávná říše Aztéků.

Kambodža, Pol Pot a Rudí Khmérové (Cambodia, Pol Pot and the Khmer Rouge)

13. října 2018 v 8:24 | paulito
2011

Rudí Khmerové, kteří pod vedením Pol Pota ovládali Kambodžu od dubna 1975 do ledna 1979, mají na svědomí životy 1,7 milionu lidí. Během jedné z nejhrůznějších genocid 20. století byla vyhubena čtvrtina kambodžského obyvatelstva. 1975 se Phnompenh dostal pod kontrolu Rudých Khmerů a město bylo evakuováno. Byly zrušeny peníze a tři miliony městských obyvatel musely na venkov, aby tam vykonávaly otrockou práci na polích. Tak měla být uskutečněna vůdcova zemědělská utopie, jež měla vrátit někdejší lesk staré slávě Angkoru. Místo slávy však přišlo masové vraždění, hlad a masakry, jinak řečeno nelidský systém, v jehož čele stál posedlý rudý Khmer Pol Pot, jehož tvář nikdy neopouštěl tajuplný úsměv. Co asi tohoto blouznivce dovedlo k myšlence experimentovat -- a to radikálně -- na vlastních krajanech? Jak se z národního revolučního hnutí Rudých Khmerů stala nelítostně vraždící mašinerie? A proč svět vůbec dopustil, aby se taková zvěrstva děla?

Coloradské národní parky (Heart Of The World: Colorado's National Parks)

16. září 2018 v 11:52 | paulito
2016

Poznejte nejkrásnější a nejzajímavější Coloradské parky. Vydejte se spolu s tvůrci do Skalistých hor, Národního parku Mesa Verde či Velkých písečných dun... Tento seriál představuje pravou a nefalšovanou krásu jednoho z nejúchvatnějších míst na světě v průběhu jednotlivých ročních období i věků. Uvidíme dechberoucí záběry natočené během roku, senzační letecké snímky přírody v coloradských národních parcích a jejich divokých obyvatel od medvědů přes ovce tlustorohé až po losy. Dozvíme se o geologické historii každého parku, nespoutaných přírodních silách proměňujících jejich podobu, i lidech, které inspirovaly.


Havaj - Ostrovy uprostřed Pacifiku

3. září 2018 v 20:32 | paulito
2018

Havajské ostrovy, hýřící barvami a obydlené endemitními druhy živočichů, patří k nejkrásnějším místům na zeměkouli. Vydejte se na výpravu na tři z nich: Havaj, Kauai a Maui... Ostrovy, které zůstaly naší civilizaci dlouho ukryty hluboko uprostřed vln Pacifiku. Od divokého deštného pobřeží k činným vulkánům. Státní parky, národní parky, vodopády, kaňony, pohled na činný vulkán a vytváření zemské pevniny v přímém přenosu. Bujná vegetace na svazích vulkánů. Havaj. Ostrovy nádherných pláží, dech beroucí vegetace a květinových věnců. Havaj tvoří osm hlavních ostrovů a více než stovka ostrůvků a atolů. Všechny se od sebe liší jak barevností, tak stylem života. Žijí tu také endemitní druhy zvířat, které jinde na Zemi nenajdete. Místní krajina je úchvatně krásná - díky sopkám, ať už vyhaslým, spícím nebo činným, z ní cítíte ohromnou sílu. Havajským ostrovům se přezdívá Aloha State. Aloha vyjadřuje v havajštině lásku a cit. Aloha je také pozdrav používaný při shledání i při loučení. Tento film nás zavede na tři Havajské ostrovy. Postupně navštívíme Velký či Orchidejový ostrov Hawaii, Ostrov zahrad Kauai a Ostrov údolí Maui.


Po stopách ztracených předků (Horizon: The Lost Tribes of Humanity)

12. srpna 2018 v 9:51 | paulito
2016

My lidé si rádi představujeme, že jsme něco zvláštního. Podíváme-li se na věc z evolučního hlediska, vidíme, že všichni naši předkové a nejbližší příbuzní vyhynuli. Objevy posledních let ale pozměnily obraz, který v nás žil o minulosti. Dnes už víme, že kdysi žily na Zemi alespoň čtyři různé lidské rasy současně, ba je dokonce možné, že jich bylo ještě víc. Jaké tyto vyhynulé lidské kmeny byly? Co se stalo, když jsme se s nimi setkali, kam od té doby zmizely? Odpovědi na tyto otázky pomalu zpochybňují naše představy o tom, kdo vlastně doopravdy jsme.Nacistický projekt - plány zla (Project Nazi: Blueprints Of Evil)

6. srpna 2018 v 19:25 | paulito
2017

30. ledna 1933 se Adolf Hitler stal německým říšským kancléřem. Měl v úmyslu vytvořit nový národ dle svých představ. Nacistické Německo se tak stalo jedním z nejhrůznějších a nejdespotičtějších režimů v historii. Od té doby si však generace lámou hlavu, jak se vlastně nacistům podařilo přesvědčit běžné Němce, aby podpořili Hitlerovu vizi, která nakonec vyústila v genocidu a světovou válku. Tento šestidílný seriál zkoumá, jak byli Němci nalákáni k podpoře nacismu skrze přesvědčivou sílu jedinečné koncepce, geniálního plánování a vedení a rafinované propagandy. Je naprosto neuvěřitelné, že se malé a extrémně orientované politické straně v čele s neúspěšným umělcem podařilo přesvědčit celý národ, aby jí dal absolutní moc.


Divoký Myanmar (Destination Myanmar)

2. srpna 2018 v 22:14 | paulito
2017

Myanmar je ve světě také známý jako Barma. Je to Země tisíců zlatých pagod, roztroušených po venkově jako blyštivé perly. Místní přírodní scenérie je nejkrásnější v celé Asii. Zdejší kultura i divoká zvířata jsou obestřeny tajemstvím. Žije tady mnoho jedinečných ohrožených přírodních druhů jako hulman tmavý, slon indický, tapír nebo makak medvědí. V tomto filmu navštívíme okouzlující mokřady, které jsou asijským kulturním dědictvím a kde "jednonozí" rybáři pádlují mělčinami okolo plovoucích zahrad. Podíváme se také do nitra starověkých deštných pralesů, ve kterých žije více než tisíc druhů ptáků, včetně zejozobů, kolibříků, volavek a ibisů. Díky nepřístupnému terénu si tato starodávná země uchovala svá odvěká mystéria a do dnešních dní zůstává jedním z nejméně prozkoumaných a probádaných míst světa.


Stauffenberg - Skutečný příběh (Stauffenberg - Die wahre Geschichte)

30. července 2018 v 14:21 | paulito
2009

Claus Schenk, hrabě von Stauffenberg byl zpočátku Hitlerův velký spojenec, ale nakonec umístil bombu do jeho sídla, aby ukončil válku a genocidu.


Zapomenutá čínská válka (WW II: China's Forgotten War)

26. července 2018 v 21:21 | paulito
2015

V Evropě řádila 2. světová válka. Čína sama však už od roku 1937 čelila náporu japonské císařské armády. Tato válka byla nejdelší a nejkrvavější, ale jen málo z nás o ní ví. Prostřednictvím posledních lidí, kteří ji přežili, se oxfordský profesor Rana Mitter vydává na výpravu po Číně, aby odhalil zapomenuté příběhy historie novodobé čínské války a jejího dopadu na vznik tohoto národa. Osm let bojů si připsalo na vrub čtrnáct milionů mrtvých, nesčetné množství uprchlíků, zničení začátků modernizace a vznik hnutí odporu. V letech 1937 až 1945 Čína zadržovala na pevnině velký počet japonských vojáků, čímž se stala důležitou součástí celkové spojenecké strategie a dokázala tak, že se na konec jednalo o čtyři a nikoliv jen tři velké spojence, kteří vyhráli 2. světovou válku.

Alpská jezera (Alpensee)

25. července 2018 v 22:37 | paulito
2014

Tento přírodovědný film nás zavede do fascinujícího světa hlubokých horských jezer. Dobudeme ledové paláce nečekané krásy. Ponoříme se do říše, ve které kdysi řádili skřítci, víly a horští trolové. Díky speciálním dýchacím přístrojům a upraveným kamerám vyrazíme na lov zvláštních nočních stvoření s ještě podivnějšíma očima. To si nesmíte nechat ujít!


Opravdu potřebujeme měsíc? (Do We Really Need the Moon?)

17. července 2018 v 20:48 | paulito
2011

Tento film se zabývá vztahem mezi planetou Zemí a Měsícem. Dozvíme se, jakou roli hraje jediný měsíc naší planety při utváření délky pozemského dne, při střídání ročních dob a přílivu a odlivu, což jsou všechno jevy, které Zemi propůjčují systém a stabilitu. S pomocí fotografií a počítačových animací si můžeme učinit dost přesnou představu o tom, jak by asi Země vypadala, kdyby její nebeský průvodce nebyl na svém místě, a jak může Měsíc ovlivnit naši budoucnost.


La Manche - Souboj obřích děl (39-45: les canons géants de la Manche)

14. července 2018 v 9:45 | paulito
2017

Podél břehů po obou stranách kanálu La Manche jsou dodnes patrné pozůstatky války v podobě zřícenin opevnění a bunkrů. Jsou němými svědky jednoho z nejhrůznějších vojenských střetnutí v dějinách. Od června 1940 spolu Hitler a Churchill svádějí nelítostný boj o kontrolu nad lamančskou úžinou... Během druhé světové války byl Lamanšský průliv významným strategickým bodem, a zároveň hranicí mezi dvěma znepřátelenými mocnostmi: Velkou Británií a nacistickým Německem. Ten, kdo ovládal průliv, měl pod kontrolou všechna válečná a komerční plavidla - a s nimi v podstatě i veškerý přísun zbraní, techniky a zásob. Zvlášť důležitá byla Calaiská úžina. V nejtenčí části průlivu docházelo k nejčastějším srážkám s nepřítelem. Proto musela být celá oblast chráněná systémem bunkrů vybavených děly. V roce 1942 nacisté v rychlosti postavili šestnáct obřích dělostřeleckých artilérií podél francouzského pobřeží. Byly natolik přesné a mocné, že mohly rozstřílet jakékoli anglické plavidlo na kusy. Dokonce dostřelily až na britské pobřeží. Winston Churchill se zalekl síly těchto zbraní a v panice nařídil vystavět šest vlastních děl na vrcholu doverských útesů. Film La Manche: Souboj obřích děl odhaluje dosud neznámou kapitolu válečných dějin a prozrazuje více o těchto obřích super zbraních, které střežily obě strany průlivu.


Král řek (Le Silure, géant des rivières)

21. června 2018 v 22:28 | paulito
2015

Sumec velký, největší sladkovodní ryba v Evropě, kolonizuje nové řeky a objevuje se u něj zcela nové chování, zabarvení i velikost.


Vulkanická odysea (Mémoires de volcans)

16. června 2018 v 17:36 | paulito
2012

Podívejte se, jak záplava žhavé lávy pokryla oblast stejně velkou jako je dnešní Francie, přispěla k vyhynutí dinosaurů, a zároveň napomohla vývoji savců i vzniku úplně nových forem života. Geologické oblasti, kde hrozí podobně osudný výbuch sopky a zpustošení života na Zemi, můžou být kdekoliv. Už byly objeveny poblíž Islandu, ale také ve Spojených státech nebo v Německu. Tam došlo k výbuchu teprve před 10 tisíci lety a důsledkem bylo otrávení atmosféry. Nebezpečně smrtící vulkány jsou stále aktivní. Co nás kvůli nim asi čeká?


Velký požár Londýna (The Great Fire: In Real Time)

14. června 2018 v 21:54 | paulito
2017

Velký požár Londýna vypukl roku 1666. Byl nejničivějším, jaké město do té doby poznalo. Poznejte, co jej způsobilo, proč se šířil tak rychle a co vše padlo ohni za oběť... Před 350 lety Velká Británie zažila nejničivější požár všech dob. Plamenům podlehl takřka celý Londýn. Tragická katastrofa vypálila hluboké stopy do povědomí každého Brita. Všichni jsme slyšeli o Velkém požáru Londýna, ale opravdu víme, co přesně se tehdy stalo? Vzrušující třídílná mini série nás zavede do zákulisí nejvýznamnějších okamžiků anglických dějin a představí je v takové podobě, v jaké jsme je dosud neviděli. Tým moderátorů a vyšetřovatelů využívá nejmodernější vědecké metody 21. století i nové historické důkazy a odhaluje Velký požár Londýna v celé hrůze, tak jak opravdu probíhal.


Jaguár vs. krokodýl (Jaguars vs. Crocs)

3. června 2018 v 19:13 | paulito
2018

Dlouholetý fotograf Steve Winter a kameraman Bertie Gregory zachycují životy jaguárů v brazilském Pantanalu. Matka učí mláďata jak přežít, zatímco samec se vrhá do vody po obrovském kajmanovi.

Hitlerova tajná stíhačka (Hitler's Stealth Fighter)

27. května 2018 v 19:56 | paulito
2009

Během posledních měsíců 2. světové války objevili američtí vojáci v Německu tajné zařízení, kde docházelo k vývoji nového typu stíhacího letounu. Kdyby měli němečtí inženýři více času, dokázali by s jeho pomocí zvrátit výsledek války?

Zkoušky makety Horton Ho 229 za pomocí nových technologií firmy Northrop ukázaly, že by tenhle letoun opravdu znamenal ve větších počtech zvrat v letecké válce (zřejmě). Ale jinak je dokument poměrně nudný.


Kleopatra: Portrét vražedkyně (Cleopatra: Portrait Of A Killer)

21. května 2018 v 17:54 | paulito
2009

Lidské kosti nalezené ve staré hrobce v ruinách starověkého města Efezu dokazují, že dávná vládkyně Egypta Kleopatra nebyla jen krásnou a svůdnou ženou. Ukazují, že byla také vražedkyní... Kleopatru, poslední vládkyni Egypta, známe jako milenku, svůdnici a odvážnou i mazanou královnu. Ve městě Efez, které leží tisíc mil od Kleopatřina Egypta, se v jedné zvláštní hrobce našla jedna kostra. Po náročném vyšetřování s použitím detektivních metod se archeologům podařilo získat důkazy o tom, že kostra patří oběti vraždy. Vědci věří, že objevili pozůstatky Kleopatřiny sestry - zavražděné Markem Antoniem a samotnou Kleopatrou. Jestli se nemýlí, jde o první nalezené pozůstatky zástupce Kleopatřiny dynastie Ptolemaiovců v historii. Dokumentární film Kleopatra: Portrét vražedkyně je příběhem o incestu, intrikách a sourozenecké rivalitě. Vystupuje v něm Kleopatra, její milenci Julius César a Marcus Antonius a odehrává se na pozadí dvou divů starověkého světa. Toto je Kleopatra v podobě, v jaké jste ji nikdy předtím neviděli a její Portrét vražedkyně.


Divoké ostrovy Evropy (Europe's Wild Islands)

14. května 2018 v 20:28 | paulito
2016

Prozkoumejte starobylé vrcholky Azor, u nichž se scházejí obři moří, aby hodovali na mikroskopickém planktonu, který ostrovy nabízí.


Baník!!!

6. května 2018 v 21:05 | paulito
2016

Dokument o ostravském fotbalovém klubu, který nebyl, byl a už zase není hornický. Baník Ostrava je úkaz. Nejen sportovní, ale také sociální fenomén, který jako seismograf registroval nálady v regionu. Jde o sociální identifikaci, pocit sounáležitosti, mezigenerační a meziprofesní loajalitu, příslušnost k místu, které je složité, specifické. Společenský dokument o ostravském fotbalovém klubu nebude jen encyklopedickým výčtem branek, bodů a titulů oblíbeného klubu. Dokument ostravského studia se pokusí převyprávět jeho bohatou sportovní historii v souvislosti s dějinami ostravského regionu. Ty byly zásadně ovlivněny nálezem a těžbou uhlí, které v symbióze s výrobou železa učinily z nevýznamného městečka nejprve průmyslové centrum rakouské monarchie, později "ocelové srdce" socialistického Československa. Po sametové revoluci se pak v důsledku útlumu těžby stalo Ostravsko jednou ze sociálně nejproblematičtějších oblastí v zemi... Baník vznikl v roce 1922 jako SK Slezská Ostrava v restauraci U Dubu. Národnosti a kultury se na Ostravsku mísily už před válkou a ještě více pak s nástupem socialistické industrializace, kdy do černého revíru odevšad přijížděli lidé za prací a zapustili zde své kořeny. Ostrava nasávala pracovní sílu z různých regionů, měst, vesnic. Tyto lidi nic nespojovalo, Baník byl jedním z tmelů, protože poskytoval společenské setkávání, téma k rozhovoru, ventilaci z naštvání a nespokojenosti, prostřednictvím dění klubu se odehrávala mnohdy velká část života jednotlivců. Těžká dřina a téměř nijaká nabídka možností rozptýlení tak vytvářely kolem slezského klubu věrnou a hrdou obec příznivců. Baník od počátku stmeloval migranty a původní obyvatele města v jediné "ostravské etnikum". Slovo baník znamená česky horník. A právě osudy ostravských horníků se s dějinami klubu proplétají již od jeho skromných počátků, kdy se klub ještě nazýval SK Slezská Ostrava a jeho nejpočetnější část příznivců tvořili obyvatelé hornických kolonií. Zcela jiných rozměrů nabylo sepětí klubu s ostravskými šachtami od 50.let, kdy byl klub rozhodnutím shora přejmenován na Baník a Ostravsko-karvinské doly se staly jeho patronem. Spojení uhlí a fotbalu přetrvalo i poté, co byly po listopadu 1989 ostravské šachty zasypány, a hornictví z města zmizelo. Příkladně v jednom ze současných fanouškovských chorálů o tom, že chacharů ze šachet všichni bojí se… Téměř stoleté dějiny klubu mají tři základní epochy. První, průkopnickou, kdy se klub jménem SK Slezská Ostrava zrodil a stal se nejlepším a nejoblíbenějším klubem v regionu. Druhou, nejúspěšnější, v níž se už pod názvem Baník coby reprezentant ostravsko-karvinského revíru a s podporou společnosti OKD, která zaměstnávala přes 100 tisíc Ostravanů, prokopal mezi nejúspěšnější týmy v republice. A třetí, polistopadovou, ve které o fungování klubu rozhodují jeho soukromí vlastníci. V každé z těchto epoch měla sounáležitost obyvatel Ostravy ke svému fotbalovému klubu jinou podobu a intenzitu. Vítězství a prohry Baníku ale v žádném z těch období nepřestaly být více či méně důležitou součástí života města, na jehož počátku bylo uhlí... Role průvodce se v dokumentu ujal Jaromír Nohavica, který diváky zavede na místa, jež byla dějištěm ostravské fotbalové historie. Příběh jednoho z nejúspěšnějších českých fotbalových klubů ožije v dokumentu ve vzpomínkách hráčů, trenérů a činovníků, v dobových záznamech, fotografiích i relikviích, které tvůrcům do ostravského televizního studia poslali diváci - příznivci Baníku z celé republiky.

Anakonda - tichý zabiják (Anakonda – In der Welt der Würgeschlange)

5. května 2018 v 20:59 | paulito
Vyrazíte do odlehlých oblastí amazonského deštného pralesa zjistit pravdu o proslulém hadovi. Rovněž narazíte na tukany, vřešťany a tapíry.


 
 

Reklama