Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

5.7.2018: Čachtice, Beckov

14. července 2018 v 9:41 | paulito |  Ostatní
Asi nejvražednějším dnem byl čtvrtek, kdy jsme ve spalujícím vedru prošli hrady Čachtice a Beckov. Po kilometru stoupání pod žhavými paprsky slunce nás v ruinách hradu Čachtice ani nenapadlo, že tu kdysi žila vraždící hraběnka Alžběta a jediné, co jsme hledali, byl stín a něco k pití :-) jinak zříceniny Čachtic jsou celkem běžné, nic extra zajímavého, to Beckov vypadá impozantněji a navíc je v podhradí roztomilý židovský hřbitůvek. Tím jsme splnili náš cíl ohledně prolézání ruin a mohli jsme se věnovat jiné kultuře. :-)

Čachtický hrad:
Jeden z nejznámějších slovenských hradů stál již v 13. století, kdy byl spravován královským kastelánem. Po roce 1392 hrad často střídal majitele, mezi něž patřila známá Čachtická paní - Alžběta Báthory, která byla roku 1611 odsouzena na doživotí za vraždu děvčat z okolí. O této ženě bylo napsáno mnoho knih a příběh byl i zfilmován Jurajem Jakubiskem. Počátkem 18. století hrad utrpěl při bojích mezi Rákocziho povstalci a královskými vojsky. Přestože byl roku 1715 opraven, tak po požáru, který byl krátce poté, zpustl. Hrad si oblíbili filmaři a mimo Jakubiskovo film jej můžeme vidět i v Tajemství hradu v Karpatech. V roce 2014 byl hrad otevřen pro návštěvníky.

Beckov:
Ve 12. století byl na hradním vrchu osídleném již v dřívějších dobách postaven dřevěný hrad. Největší rozmach hradu nastal na přelomu 14. a 15. století. Beckov byl poté zpevňován, aby sloužil na obranu proti Turkům, kteří ho roku 1599 nedobyli. Hrad byl zásoben vodou ze studny na dolním nádvořím. Proto se požár, který vypukl roku 1727 a po kterém z Beckova zbyly pouze ruiny, rychle rozšířil. Pověst vypráví o sluhovi, který stoupnul na nohu psovi hradního pána. Pán ho dal za to shodit do propasti a sluha ho za to proklel. Do roka a do dne spícího pána kousnula do očí zmije a slepý pán v bolestech spadnul do propasti za sluhou. V současnosti je po částečné rekonstrukci přístupný veřejnosti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama