Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

3.7.2018: Banská Štiavnica

13. července 2018 v 20:25 | paulito |  Ostatní
Další den byl lehce odpočinkový, prošli jsem Banskou Štiavnici, prohlédli si na Novém zámku výstavu, věnovanou bojům s Turky, prošli si město, zastavili se v místní kavárně na luxusním zákusku a kávičce, a pak se kolem Starého zámku vrátili k autu. Večer.. večer bylo klasické české opékání buřtů :-))

Nový zámok:
Když se v 16. století na Slovensko valili Turci, tak král Banské Štiavnici, významnému hornickému centru, odmítl vojenskou pomoc a město proto potřebovalo rychlou obranu. Nakonec opevnili kostel a přestavěli ho na hrad. Turci se městu vyhnuli, ale potřeba postavit kvalitnější opevnění, než jaké poskytoval starý hrad, trvá. Italský inženýr Ferrabosco vypracoval plán, podle kterého byla vybudována nová pevnost k čistě vojenským účelům na kopci západně od města. A zámek tam v nezměněné podobě stojí dodnes.

Starý zámok:
Starý zámok patří k nejstarším památkám v Banské Štiavnici. Hrad vznikl počátkem 16. století jako renesanční pevnost proti Turkům opevněním románsko-gotického kostela. Základ areálu tak tvoří gotická bazilika a kaple sv. Michala s kostnicí. Dnes stavba slouží Slovenskému banskému múzeu.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama