Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

1.7.2018: Spišský hrad, Liptovská Mara

10. července 2018 v 21:34 | paulito |  Ostatní
Náš první výlet nás zavedl na 200 km vzdálený Spišský hrad. Cesta na východ byla bez problémů a po mpár hodinách už jsme od dálnice zahlédli siluetu Spišského hradu, vévodící kraji. Vzhledem k tomu, že každá první neděla na Slovensku znamená volný vstup na památky, aut tam již stálo spoustu a tak jsme zastavili na silnici již kus pod hradem a vydali se na cestu vzhůru. Pravda je ta, že slečně u vstupu už jsme její slovenštinu příliš nerozuměl :-), ale hrad jsme prošli, v podhradí mají svá hnízda svišti a poté, co jsme se zastavili i u Spišské Kapituly, jsme podnikli marný pokus o oběd (narváno) v místní kolibě, jsme poobědvali (a výborně) v Popradu a přes Liptovský Mikuláš se zastavili ještě na břehu přehrady Liptovská Mara, počasí bylo již spíš nevlídné a tak jsme nakonec rádi dorazili do apartmánu.

Spišský hrad:
Jedna ze slovenských památek UNESCO vznikla v druhé polovině 12. století jako pohraniční pevnost a centrum oblasti Spiš. Jeho kamenná hradba chránila místní obyvatele již při tatarském vpádu roku 1241 a po odchodu nájezdníků začala výstavba samotného hradu. Okolní obce patřící k panství měly zvláštní povinnosti - v Dravcích byli sokolníci, v Smižanoch psovodi a Iliašovciach střelci medvědů. Spišský hrad byl rozšiřován a v druhé polovině 16. století byl horní hrad přeměněn na renesanční palác - na hradě tou dobou byla pekárna, prachárna, sýpka, kovárna a hospoda pro hradní posádku. V 18. století se hradní páni přestěhovali do zámečku v Hodkoviciach a zbyla zde jen vojenská posádka - hrad začal i přes opravné práce chátrat a zkázu dokončil požár v roce 1780. Zřícenina hradu je nejrozsáhlejší na Slovensku.

Spišská Kapitula:
Spišská Kapitula vznikla jako obec již ve 13. stol. na kopci kolem kostela sv. Martina. V r. 1776 se stala sídlem spišského biskupství, od r. 1948 je součástí Spišského Podhradí. Nejvzácnější památkou je románsko-gotická katedrála sv. Martina. Od roku 1993 je spolu se Spišským hradem a Levočou pod ochranou UNESCO.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama