Život bez knih a zážitků je jen promarněný čas....

Duben 2018

Timeless (Season 1)

29. dubna 2018 v 21:14 | paulito |  Filmy
60%
2016
Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi
Režie: Neil Marshall, Billy Gierhart, Holly Dale, John Terlesky, Greg Beeman, Charles Beeson, atd.
Hrají: Abigail Spencer, Matt Lanter, Malcolm Barrett, Matt Frewer, Goran Višnjić, Sakina Jaffrey, Paterson Joseph, Claudia Doumit, Hiro Kanagawa, Aiden Longworth, Primo Allon, Ryan Hesp

Tým cestovatelů v čase honí teroristu Flynna, pak se do toho zamotá Rittenhaus, organizace ovládající svět a nakonec ještě hrdinové řeší vzájemné vztahy.. no prostě klasický guláš, pár dílů ušlo a jinak je to jen chaos.29.4.2018: Liblice a NS Slatinná louka u Liblic

29. dubna 2018 v 20:49 | paulito |  Ostatní
Poslední zastávkou na cestě z Boleslavi byl zámek Liblice. Je vidět, že je to konferenční centrum, úprava zámku a parku je na vysoké úrovní, stejně jako pár zlatých bažantů před zámkem :-) pro nás daleko zajímavější byla hned u parku vedoucí naučná stezka Slatinná louka u Liblic, kde na člověka kromě nádherné přírody i dýchla atmosféra starých lesů a bažin ze středověku.. žádní lidé, klid... jen příroda...

Zámek Liblice: Prohlédnete si jednu z nejcelistvějších památek českého vrcholného baroka. Zajímavý barokní zámek tvoří střední válcový třípatrový rizalit, v němž je umístěn hlavní sál, prostupující výšku dvou pater.

Naučná stezka Slatinná louka: Okružní stezka začíná u zámku Liblice a prochází PP Zámecký park Liblice, součástí které je PR Slatinná louka u Liblic. Na 12 zastaveních se dozvíte informace o architektuře, historii a rekonstrukci zámku a také o fauně, flóře a přírodních poměrech lužního lesa a mokřadních luk území.

29.4.2018: Stránov

29. dubna 2018 v 20:24 | paulito |  Ostatní
Na dohled od Starého Stránova je zámek Stránov, který se tyčí nad silnicí a kolem kterého je nádherný park se vzrostlými stromy. Zastavili jsme před zámkem a prošli až k budově zámku a v kavárně jsme si koupili lístek na věž, kde by byl příjemný relax. Po absolvování 70 schodů dolů a nahoru jsme v kavárně zakoupili kapučíno, které jsme vypili na nádvoří hradu a pak už se pustili do parku kolem zámku, parku s úžasnou, lehce starobylou atmosférou.

Stránov: Zámek vznikl přestavbou původního gotického hradu z 15. století, ze kterého se dochovala výrazná kamenná věž. V průběhu následujících let byl několikrát upravován. Současný pohádkový vzhled zámku je výsledkem poslední novorenesanční přestavby z 19. století. Autorem návrhu byl architekt Josef Schulz. V objektu budete obdivovat sbírky motýlů a brouků, historických kočárků a panenek nebo repliky historického nábytku. Nedaleko se také nachází zrenovovaný kostel. sv. Václava.


29.4.2018: Starý Stránov

29. dubna 2018 v 20:07 | paulito |  Ostatní
Naše nedělní cesta po zámcích na sever od Prahy začala na hradě Starý Stránov, který je v Zámostí kousek od Mladé Boleslavi. Hrad jsme našli celkem bez problémů, byl na kopci nad vsí a k našemu překvapení, nebyla to zřícenina, ale zřícenina předělaná na moderní bydlení a jako zřícenina vypadala jen z jedné strany. A tak jsme jí obešli, nasbírali trocha jahodových listů a maliní a pustili se k dalšímu cíli, který byl z hradu na dohled.

Starý Stránov: Nevelký hrad nad řekou Jizerou byl vystavěn na konci 13. století Mikulášem z Hrádku. Později zde sídlil rod Myšků, opuštěn byl v 15. století. Hrad byl tvořen dvěma budovami, z jižní strany byl chráněn příkopem. Dnes na místě najdete dobře zachovalé pozůstatky jedné palácové budovy.

28.4.2018: Drábské světničky

29. dubna 2018 v 19:54 | paulito |  Ostatní
Cesta z Prahy z Bohnic do Mladé Boleslavi byla mírně řečeno stresující, je super, když se kvůli opravě 100 metrů svodidel vytvoří kolona o délce 10 km. Prostě české dálnice jsou nej. Zdržení naštěstí "jen" hodinu. Vyzvedli jsme přátele a vyrazili do skalního hradu Drábské světničky. Jako každý kousek Českého ráje, jsou i Drábské světničky nádherné, skály, příroda, výhledy.. vyšplhali jsme na skalní vyhlídku, odkud jsme sledovali tři poštolky a pak se pustili cestou po modré značce přes Studený průchod na Krásnou vyhlídku, kde jsme poobědvali a pak se stejnou cestu pustili zpět. Počasí bylo nádherné a po sprše následovala odměna v podobě vyníkajících plzeňských piv na Rožátově.

Drábské světničky: Z hradu Drábské světničky, který byl vybudován na 7 pískovcových blocích o výšce 15 metrů, se zachovaly především tesané světničky v pískovci, dále pár chodeb a tesané kapsy, ve kterých byly zasazeny dřevěné stavby. Roku 1921 byla objevena místnost, ve které se nacházel kamenný oltář.

Studený průchod: Tato přírodní skalní puklina dlouhá 125 m se nachází v přírodní rezervaci Příhrazské skály. V úzké soutěsce mezi skalami i v největších letních vedrech nevystupuje teplota nad 10° C. Díky tomu v průrvě roste zajímavé společenství mechů a lišejníku typických spíše pro studené hornaté prostředí.
28.4.2018: Grand Veteran Praha (1)

29. dubna 2018 v 19:19 | paulito |  Ostatní
Musím přiznat, že z téhle akce jsem byl, namlsaný Legendami, poměrně zklamán a i vstupné (250 CZK) mi přišlo poměrně vysoké, ale zase na druhou stranu, Legendy začínaly podobně a dnes je z nich jedna z největších (pokud ne největší) výstavní akce aut u nás. Na druhou stranu se exponáty na obou akcích poměrně kryjí. Pár zajímavých kousků se našlo, ne že ne a mé oko, zbožňující krásná auta, bylo potěšeno třeba Wikowem, Jaguarem a řadou dalších aut.


Et Moriemur: Lacrimae Rerum, Cupio Dissolvi

29. dubna 2018 v 18:43 | paulito |  Hudba
90%

EP a LP pražské death/doom metalové kapely, hrající od roku 2008. Hraje ve složení Zdeněk Nevělík (zpěv), Michal "Datel" Rak (bicí), Aleš Vilingr (kytara), Karel "Kabrio" Kovařík (baskytara) a Honza Vaněk (kytara).


Lacrimae Rerum
2009Cupio Dissolvi
2011Et Cetera: Nowhere, 0pustenie

29. dubna 2018 v 18:20 | paulito |  Hudba
80%

Demo a LP slovenského depressive black metalové hudebníka z Levice M, tvořícího v letech 2014-2018.


Nowhere
20150pustenie
2018Entrails: Serpent Seed

29. dubna 2018 v 18:15 | paulito |  Hudba
80%
1999

Jediné LP brněnské black metalové kapely, hrající v letech 1996-2001. Hrála ve složení Igor Hubík (baskytara, zpěv), Marthus (bicí, klávesy, zpěv) a Petr "Blackie" Hošek (kytara, zpěv).
Enslaved: Hordanes Land

29. dubna 2018 v 18:11 | paulito |  Hudba
90%
2018

Nejknovější EP norské progressive viking/black metalové kapely z Bergenu, hrající od roku 1991. Hraje ve složení Ivar Bjørnson (kytara, klávesy, zpěv), Grutle Kjellson (zpěv, baskytara), Arve Isdal (kytara), Cato Bekkevold (bicí) a Håkon Vinje (klávesy, zpěv).
Emerald Sun: Under The Curse Of Silence

29. dubna 2018 v 18:04 | paulito |  Hudba
80%
2018

Nejnovější LP řecké power metalové kapely z Thessaloniki, hrající od roku 1998. Hraje ve složení Fotis "Sheriff" Toumanides (baskytara), George Baltas (bicí), Paul Georgiadis (kytara), Johnnie Athanasiadi (kytara), Sefis Gioldasis (klávesy) a Stelios "Theo" Tsakirides (zpěv).

Hawker Hurricane ve Francii

27. dubna 2018 v 21:09 | paulito |  Historie
Použití Hurricanů u jednotek Svobodných Francouzů bylo soustředěno na Střední Východ. GC 1 Alsace, pod velením Capitaine Jeana Tuslana, se vrátila z Ismalie do Rayacku 19.1.1942 a převzala Hurricane Mk.I jako náhradu za své Morane-Saulnier MS.406. V dubnu byla jednotka přesunuta do Fuky, kde byly Hurricany často obětí Bf 109. GC II/3 Dauphine nahradila své Dewoitine D.520 Hurricane Mk.IIc koncem října 1943. Byla přesunuta z Ain Safir do Taheru 31.10. a podřízena 322. Group RAF a v listopadu 328. Group. V dubnu 1944 byla přezbrojena na Republic P-47D Thunderbolt od 12th Air Force USAF. Zformována jako dočasná jednotka 10.10.1943, byla GC III/3 Ardennes vyzbrojena Hurricany a Harvardy. Operovala pod kontrolou 209. Group RAF a byla přidělena k obraně pobřeží Palestiny. Byla oficiálně ustavena 1.1.1944, ačkoliv až koncem února dostala dost pilotů a letadel k zformování 2. Escadrille. 30.4. byla zařazena do Bone Fighter Command, spolu s GC II/3 a v červnu začalo přezbrojení na Bell P-39 Airacobra.


Hawker Hurricane v Egyptě

27. dubna 2018 v 21:03 | paulito |  Historie
Během politické krize v červenci 1942 byly dodány Royal Egyptian Air Force (REAF) Hurricane Mk.I, ale jimi vybavená 17. eskadra byla prakticky uzemněná do počátku roku 1943. Nedostatek náhradních dílů a údržby se projevil na letuschopnosti letadel, ale do léta se jich, díky umění techniků REAF a velitele eskadry Ahmed Abd el-Raziga, řada vrátila do provozu. REAF nabídlo převzít krytí důležitých námořních dopravních cest ve východním Středomoří. Ačkoliv to britské úřady nejdříve kvůli egyptské neutralitě odmítli, akceptovaly požadavek na dodávku nových Hurricane k vytvoření eskadry, obsazené egyptským personálem. Ta mohla uvolnit síly RAF v této oblasti. Britové souhlasili s dodávkou 18 Hurricane Mk.IIc v ceně 5.000 liber za jeden, Egypťané ale mínili, že by měli být darovány, když budou podřízeny Air Defence Middle East Command RAF. S porážkou jednotek Osy v severní Africe a po kapitulaci Itálie se situace ve Středomoří dramaticky změnila. Egypt nakonec přijal Hurricany pro eskorty námořních konvojů a Britové se zavázali nahradit případné ztráty. Dodávky začaly v září 1943 a v únoru 1944 měla 17. eskadra REAF deset nových Hurricane Mk.IIc. V březnu byl jmenován velitelem FO Midhat Mohammed Kasdi a 26.3. doprovázela eskadra první konvoj. V té době byla 17. eskadra přejmenována na 2. eskadru, zůstala ale pod velením RAF, 219. Group. Během léta 1944 se egyptské Hurricany zúčastnily řady misí nad východním Středomořím v oblasti, kde byly stále přítomné německé jednotky. V červnu byla jednotky přesunuta z Idku do Marsa Matruh, odkud mohla krýt konvoje do Alexandrie a Sollumu. V listopadu 1944 se 2. eskadra vrátila do Idku a v únoru 1945 se vrátila pod plnou kontrolu REAF. Brzy poté začalo její přezbrojení na Spitfiry. Zbývající Hurricany, uzemněné kvůli nedostatku náhradních dílů, byly přesunuty k 6. eskadře.


Hawker Hurricane v Portugalsku

27. dubna 2018 v 20:54 | paulito |  Historie
Ačkoliv bylo Portugalsko ve válce neutrální, dle smlouvy z roku 1373 pronajalo část území britským jednotkám, zejména strategické základny na Azorech. Odměnou obdrželo britská stíhací letadla, v roce 1938 Gloster Gladiatory. 10.6.1943 přijela do Lisabonu v tajnosti britská delegace k rozhovorům o přezbrojení portugalských stíhacích eskader na Hurricany a Spitfiry. 5.7. bylo dohodnuto dodání 45 Hurricane Mk.II pro šest eskader. Po problémech se stroji Bell P-39 Airacobra byla 20.7. dohodnuta dodávka dalších 15 Hurricanů. Z 60 strojů bylo 30 Hurricane Mk.IIb a 30 Mk.IIc spolu s dostatkem náhradních dílů. Dodávky začaly v srpnu 1943, prvních šest Hurricanů bylo přesunuto z Gibraltaru na Leteckou základnu č.2 v Otě, kde začal operační výcvik 20.8.pod velením kapitána Manuela Pinto Machado de Barros. Eskadra obdržela název VX. O šst dnů později připlulo do Lisabonu šest obchodních lodí s nákladem 55 Hurricanů, Hurricane navíc byl náhradou za nedodání Spitfirů. Hurricane Mk.IIb byly přiděleny Esquadrilha TY pod velením kapitána R. Costy v Otě a Esquadrilha RV pod velením kapitána B. Paivy byla v Sintře. Hurricane Mk. IIc byla již u Esquadrilha VX v Otě a zde byla zformována také Esquadrilha SU pod velením kapitána J. de Carvalho. Před koncem roku bylo do Portugalska dodáno dalších 18 Hurricanů pro náhradu ztrát. Dodávky dalších Hurricanů pokračovaly na počátku roku 1944 a byla zformována Esquadrilha GL pod velením kapitána R. Frutuosa. 44 Hurricane Mk.IIc a jeden Mk.IIb byly přeletěny z Langley do Tancosu 24.4.1947. To doplnilo stávající jednotky na plnou sílu a sedm Hurricanů šlo k Esquadrilha MP, kde probíhal operační výcvik pilotů na tento typ. Reorganizace začala v roce 1950 po vytvoření Forca Aerea Portuguesa. Konec posledních Hurricanů přišel po rozkazu generála Costa Macedo o sešrotování těchto letadel 31.8.1954.


Eldamar: The Force Of The Ancient Land, A Dark Forgotten Past

26. dubna 2018 v 20:34 | paulito |  Hudba
80%

Dvě LP norského atmosférického black metalového hudebníka z Askiumu, skládajícího od roku 2015.


The Force Of The Ancient Land
2016A Dark Forgotten Past
2017Awrizis: Dreadful Reflection

26. dubna 2018 v 20:28 | paulito |  Hudba
80%
2018

Druhé LP death/groove/thrash metalové kapely z Havířova, hrající od roku 2011. Hraje ve složení Jakub Grunt (baskytara), Matěj Grunt (kytara), Marek "Frodys" Pytlík (kytara, zpěv) a Lord Izual (bicí).
Decaying: To Cross The Line

25. dubna 2018 v 19:39 | paulito |  Hudba
80%
2018

Nejnovější LP finské death metalové kapely z Helsinek, hrající od roku 2010. Hraje ve složení Matias Nastolin (kytara, zpěv), Henri Hirvonen (kytara), Sebastian Bergman (baskytara) a Olli Törrönen (bicí).
Ethereal Pandemonium: Jesus.Christ@Hell.Com, Lost 'n' Sound

25. dubna 2018 v 19:36 | paulito |  Hudba
60%

Slovenská pagan/black/doom metalová kapela z Bratislavy, hrající v letech 1997 až 2008. Hrála ve složení Nathuruss (baskytara), Tibor (bicí), Vidar (kytara, zpěv), Rhaa (klávesy) a Koca (zpěv).


Jesus.Christ@Hell.Com
2002Lost 'n' Sound
2007Německá pomocná loď Vorpostenboot V 1305

24. dubna 2018 v 20:08 | paulito |  Historie

Na objednávku Cuxhavener Hochseefischerei AG začala 12.4.1927 v loděnici Schiffbau-Gesellschaft Unterweser AG v Bremerahven-Lehe stavba nové lodi s číslem 223. 18.6.1927 byla loď spuštěna na vodu a ještě ten den ji přejala Cuxhavener Hochseefischerei AG a o den později byla zařazena do služby. S motorem o výkonu 504 PS, dieselem z Maschinenfabriken Augsburg-Nürnberg (MANAG) a čtyřlistou vrtulí o průměru 2,60 m, dosáhla rychlosti 10,5 km. Trup byl dlouhý 44,60 m, široký 7,44 m, ponor byl 3,81 m. Výtlak byl 278 BRT. Loď byla zaregistrována do registru pojišťovny Lloyd 8.7.1927 jako Oceánská rybářská motorová loď HC 191 Albert Ballin. Po roce nasazení se Cuxhavener Hochseefischerei AG sloučila s Nordsee Deutsche Hochseefischerei Bremen AG do Nordsee Deutsche Hochseefischerei Bremen-Cuxhaven AG. Albert Ballin byl 7.11.1928 přejmenován na Wuppertal a přidělen k Reedereiabteilung Cuxhaven. V roce 1933 byla loď vybavena novou spojovací technikou. Na jaře 1934 byla přeregistrována na PC 191. Po vpádu Wehrmacht do Polska byla převzata Kriegsmarine-Dienststelle KMD Hamburg jako jedna z 240 rybářských lodí. Spolu s 30 většími civilními loděmi vytvořily 12 Vorpostenflotille, 8 Hilfsminensuch-flotille, 9 Hafenschutzflotille, jednu Hilfsminenräumflotille, jednu U-Jagd-Flotille, čtyři Sperrbrechergruppe a tři Aufklärungsgruppe. Současně bylo povoláno 10.000 záložníků, aby vyměnili předchozí civilní posádky. Wuppertal byl vyzbrojen jedním kanónem 88 mm a osmi 20 mm Flak kanóny. Loď byla vybavena hlubinnými pumami a 17.9.1939 byla v přístavu Stettin-Frauendorf převzata Kriegsmarine jako Vorpostenboot V 1305. V září 1939 převzal Korvettenkapitän Dr. Walther Fischer velení osmi lodí 13. Vorpostenflotille Ost- und Nordsee. V roce 1943 obdržel Dr. Walther Fischer Ritterkreuz. Nejdříve lodi hlídkovaly na Baltu, kontrolovaly obchodní a rybářské lodi a hledaly miny. Po obsazení Dánska a Norska fungovala V 1305 jako bezpečnostní loď, koncem srpna 1940 byla přeložena do Emdenu jako vyloďovací loď pro plánované vylodění v Anglii. 7.9.1940 vykonala V 1305 první plavbu s konvoji na Západ, do přístavů Le Havre a Cherbourg. V 1305 pod velením Lapitänleutnant der Reserve Pauka sestřelila 14.9.1940 britský bombardér Bristol Blenheim Mk.I. V květnu 1941 odrazila palbou další nálet bombardérů na konvoj. 10.1.1942 doprovázela další konvoj a ten byl napaden u Den Helderu britskými letouny. Dva byly sestřeleny, třetí zasáhl nákladní loď Tübingen, kterou pak V 1305 doprovázela do Rotterdamu. Průlom Kanálem bitevních lodí Scharnhorst, Gneisenau a těžkého křižníku Prinz Eugen z Brestu směrem na Deutsche Bucht 12.2.1942 vyžadoval plné nasazení 13. Vorpostenflotille. Spolu s V 1304 pokládala V 1305 značkovací bóje a byly v 15:45 napadeny dvěma Lockheed Hudson z RAF Coastal Command. Jeden bombardér byl V 1305 sestřelen v plamenech do Severního moře. Po potopení švédského parníku Värmdö 30.5.1942 britským letounem převzala V 1305 22 trosečníků na palubu. Během doprovodu konvoje z Cuxhavenu do Hoeku v Holandsku 26.2.1943 se V 1305 spolu s V 1205 a V 1206 střetly s britskými MTB. Během dělostřeleckého souboje byl jeden MTB potopen. 2.8.1943 byl konvoj 453 z Texelu, doprovázený krom jiného V 1305, které velel Richard Casper, napadena 12 torpédovými Bristol Beaufighter Mk.VI a 24 raketovými Beaufighter Mk.VI(IF) z 245. Squadron RAF. Torpédo potopilo parník Fortuna. V 1305 byla těžce poškozena a měla pět mrtvých a 13 zraněných a byla doprovozena doprovodnou lodí Alders do Den Helderu. Tam byla 3.8.1943 postavena mimo službu, byla přepravena do Rotterdamu a 11.11.1943 převzata Kriegsmarine-Dienstelle (KMD) Kopenhagen. Plánováno bylo její nasazení jako náhrady za pozorovací meteorologickou loď WBS 1 Sachsen v Arktidě, která byla potopena americkými bombardéry z Islandu. V roce 1944 tak byla nasazena opět do služby jako Wetterbeobachtungschiff WBS 1, ale generální stávka v Dánsku v červenci 1944 nasazení pozdržela. 17.7.1944 byla přemístěna z Burmeister og Swain v Kodani do Nordhavnwerft a 26.7.1944 do Swinemünde, kde byla vybavena radiotechnikou. S posádkou 17 mužů a čtyřmi meteorology vyplula WBS 1 v říjnu 1944 z norského přístavu na oceán. V lednu 1945 byla povolána k návratu. 200 námořních mil od severonorského pobřeží vyslala WBS 1 31.1.1945 rádiovou zprávu, že je pod těžkým útokem a od té doby je loď pohřešována.