Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Major Herbert Karl Abratis

22. března 2018 v 16:59 | paulito |  Historie

Herbert Abratis se narodil 21.3.1918 v Babientenu ve Východním Prusku a poté, co byl 31.10.1936 jako Obervormann vyřazen z Reichsarbeitsdienst, vstoupil jako dobrovolník 3.11.1936 k Stabs-Batterie, Flak-Regiment 11 v Königsbergu. 15.9.1938 byl jako poddůstojník převelen k 2. Batterie, Flak-Regiment 1 a zde podepsal 1.10.1938 závazek na třetí rok. 1.3.1939 byl povýšen do hodnosti Leutnant a 16.3.1939 převelen jako Batterie-Offizier k 6. Batterie, Flak-Regiment 11 v Neuhufenu, Východní Prusko. Tam byl s platností od 1.10.1939 dne 27.8.1939 převzat jako Leutnant do Luftwaffe. 12.2.1940 byl převelen do Infanterieschule Döberitz a po absolvování pak k 7. Flieger-Division, v jejímž rámci absolvoval Fallschirmschule Wittstock. V budoucnu se zúčastnil bojů o Narvik a od 1.5.1940 byl přidělen k Fallschirm-Jäger-Ergänzungs-Bataillon 1 ve Stendalu a od 21.5.1940 k 1. Kompanie, Fallschirm-Jäger-Regiment 1, se kterou se zúčastnil bojů ve Francii. 11.7.1940 byl jmenován velitelem čety v 1. Kompanie a od 19.8. do 16.9.1940 se zúčastnil ženijního výcviku u Pionier-Bataillon 17 ve Würzburgu. 20.5.1941 zahájili výsadkáři operaci Merkur, výsadek na Krétu, kterého se Abratis zúčastnil. Po zahájení tažení do Ruska 22.6.1941 zde probíhaly těžké boje, které si vynutily i nasazení výsadkářů. Se svojí jednotkou byl Abratis nasazen na severním úseku východní fronty a 1.12.1941 byl povýšen do hodnosti Oberleutnant. Na jaře 1942 byly výsadkáři nasazeni v prostoru Ržev, kde Abratis převzal 20.2.1942 velení 2. Kompanie. Po dalším převelení k Orlu byl Abratis jmenován 23.12.1942 velitelem 7. Kompanie. Po přesunu pluku do Francie a zdejším ustavení 1. Fallschirm-Jäger-Division, se zúčastnil bojů na Sicílii. 1.12.1943 Abratis převzal velení II. Bataillonu a zároveň 7. Kompanie. Pluk byl ansazen do bojů o Monte Cassino. Tam převzala 7.2.1944 Kampfgruppe Schulz obranu Monte Cassina v úseku Kloster až hora Kalvarie. Ke Kampgruppe patřil také II. Bataillon pod velením Abratise, který obsadil poslední výšiny před Liritalem. Zde zabránil průlomu k Via Casilina. V noci 16.3.1944 byly do města přesunuty poslední zálohy, které zastavily útok novozélandského sboru. Tomu zabránily nasazené části 1. Fallschirmjäger-Division, ke kterým patřily jednotky pod velením Hauptmanna Abratise. Za nasazení v prostoru Monte Cassino obdržel 24.10.1944 Rytířský kříž. 15.4.1944 byl Abratis jmenován dočasným velitelem II. Bataillonu, předtím byl ještě 1.9.1943 povýšen do hodnosti Hauptmann. Je konci války byl Abratis 1.1.1945 jmenován velitelem II. Bataillonu a povýšen do hodnosti Major. 2.2.1945 přebírá velení Fallschirm-Panzer-Jagd-Bataillon 53, který je nasazen na Odře. 12.2.1945 byl převelen do Berlína k výcviku Generálního štábu. Tento rozkaz byl ale vrchním velením zase změněn a Abratis přebírá velení nově ustaveného Fallschirm-Jäger-Regiment 27, 9. Fallschirmjäger-Division, při bojích o Berlín. O smrti Herberta Abratise existují různé zprávy. Nejspíše padl v bojích na březích Odry u Rosengartenu, jižně od Altdammu. Také datum se liší, podle jedněch 15.3., podle jiných v noci 28.3.1945.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama