Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Generaloberst Rudolf Schmidt

13. ledna 2018 v 20:46 | paulito |  Historie

12.5.1886, Berlín
7.4.1957, Krefeld

Rudolf Schmidt vstoupil jako Fahnenjunker do Infanterie-Regiment "von Wittich" (3. Kurhessisches) Nr. 83 v Kasselu a v roce 1906 byl povýšen do hodnosti Leutnant.
11.1911 až 9.1912 Telegraphen-Bataillon 4, Karlsruhe
4.1913 Telegraphen-Bataillon 5, Berlín
5.1914 Fernsprechabteilung, I. Reserve-Korps
1.10.1914 Kriegsakademie
4.1915 velitel Fernsprechabteilung, 1. Landwehr-Division
1.10.1915 adjutant Telegraphentruppe, 12. Armee
4.1916 velitel Garde-Fernsprechabteilung a Fernsprechtruppe, Garde-Korps
4.1917 štáb Chef der Feldtelegraphen, Großen Hauptquartier
10.6.1917 štáb 28. Reserve-Division
1.9. až 30.9.1917 velitel II. Bataillon, Reserve-Grenadier-Regiment 110
1.1918 zpravodajský důstojník XIV. Korps a poté VII. Reserve-Korps
10.1918 štáb 4. Armee
11.1918 poslán Armeeoberkommando 4 se svým Sonderbataillonen do Hamburku do boje proti Spartakovcům
12.1918 Garde-Nachrichten-Ersatz-Abteilung, Berlín
3.1919 Preußischen Kriegsministerium
1.10.1919 Reichswehrministerium
1.10.1923 velitel 1. Kompanie, 3. (Preuß.) Nachrichten-Abteilung, Potsdam
1.10.1925 v Inspektion der Nachrichtentruppen (In 7), RKM
1.2.1927 vedoucí šifrovací stanice, Heeres-Abwehr-Abteilung (Abw), Truppenamtes (TA), RWM
1.10.1928 vedoucí kurzu a učitel taktiky ve štábu 6. Division, Münster
1.10.1929 vedoucí kurzu ve štábu 3. Division, Berlín
1.6.1931 náčelník štábu Inspektion der Nachrichtentruppen (In 7), RKM
1.7.1932 velitel důstojnických výcvikových kurzů Berlín
1934 jako Oberst velitel 13. Infanterie-Regiment v Ludwigsburgu. 1.10.1936 byl povýšen do hodnosti Generalmajor a byl ve funkci Oberquartiermeister III, Generalstab des Heeres a v roce 1937 se stal velitelem 1. Panzer-Division ve Weimaru. S 1. Panzer-Division se zúčastnil tažení v Polsku. 1.2.1940 se stal velitelem a později velícím generálem XXXIX. Panzer-Korps. V červnu 1940 obdržel za tažení na Západě Ritterkreuz. Vedl jednání o kapitulaci města Rotterdam a pokusil se zastavit nálet bombardérů Luftflotte 2, ale neúspěšně. 1.6.1940 byl povýšen do hodnosti General der Panzertruppe. Zúčastnil se tažení na východní frontě a 10.7.1941 obdržel Eichenlaub zum Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes. 15.11.1941 převzal velení 2. Armee a 26.12.1941 velení 2. Panzerarmee. 1.1.1942 byl Schmidt povýšen do hodnosti Generaloberst a jmenován do funkce Oberbefehlshaber 2. Panzerarmee. 15.1.1942 předal velení 2. Armee Generaloberst von Weichsovi. 11.4.1943 byl odvolán ze svých postů a přeřazen do Führerreserve, protože jeho bratr byl zatčen za velezradu a byly u něj nalezeny diskreditující dopisy od Generalobersta, kde se velmi ostře vyjadřoval na adresu Führera. Zemský rada Hans-Thilo Schmidt (spáchal sebevraždu 19.9.1943 ve vězení) prováděl aktivní špionáž pro Francii. Rudolf Schmidt ztratil důvěru Führera a 30.9.1943 byl propuštěn z Wehrmacht a přes přímluvy např. Rudolfa Schmundta a Wilhelma Burgdorfa se již do armády nevrátil. Žil civilním životem do konce války, ale při cestě do sovětské zóny byl 25.12.1947 u Nordheimu zatčen Sověty a poslán do zajateckého tábora NKVD č.48 Černcy, Ležnevo. 4.2.1952 byl odsouzen za válečné zločiny na 25 let vojenským tribunálem v Moskvě. Do Německa se vrátil teprve 7.1.1956 a brzy nato zemřel na následky věznění.

25.9.1906 Fahnenjunker
18.5.1907 Fähnrich
27.1.1908 Leutnant
28.11.1914 Oberleutnant
18.12.1915 Hauptmann
1.2.1927 Major
1.4.1931 Oberstleutnant
1.10.1933 Oberst
1.10.1936 Generalmajor
1.6.1938 Generalleutnant
1.6.1940 General der Panzertruppe
1.1.1942 Generaloberst

Eisernes Kreuz (1914) II. und I. Klasse
Ritterkreuz II. Klasse des Ordens vom Zähringer Löwen mit Schwertern und Eichenlaub
Orden Heinrichs des Löwen, IV. Klasse
Militärverdienstkreuz, III. Klasse mit der Kriegsdekoration (Rakousko-Uhersko)
Železný půlměsíc (Turecko)
Důstojnický kříž Vojenského řádu za zásluhy (Bulharsko)
Ehrenkreuz für Frontkämpfer
Wehrmacht-Dienstauszeichnung IV. bis I. Klasse
Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938
Wiederholungsspange (1939) zum Eisernen Kreuz II. und I. Klasse (1914)
Spange zum Eisernen Kreuz II. Klasse 22.9.1939
Spange zum Eisernen Kreuz I. Klasse 2.10.1939
Panzerkampfabzeichen des Heeres in Silber 15.2.1942
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes mit Eichenlaub
Ritterkreuz 3.6.1940 jako Generalleutnant a Kommandierender General XXXIX. Panzer-Korps
Eichenlaub 10.7.1941 (19.) jako General der Panzertruppe a Kommandierender General XXXIX. Panzer-Korps
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama