Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

31.12.2017: Komberk, Vlkošov, Podmokly

31. prosince 2017 v 15:46 | paulito |  Ostatní
Poslední výlet v roce 2017 jsem se rozhodl věnovat objevování okolních, ne tak známých míst, takže najít na kopci pár šutrů, co zbyly z tvrze, hradu, prostě čehokoliv, postaveného lidmi. Jako první byla na řadě zřícenina hradu Komberk, ale zvolili jsme sice doporučenou, ale spolehlivě nejhorší cestu, vlastně jsme si tu cestu tak nějak sami udělali, když jsme se rozhodli dobýt hrad cestou necestou do kopce. Bahnité cestičky od zvěře, neproniknutelné roští a bahniště velké jak bazén udělaly z hledání zříceniny cestu plnou dobrodružství. Nakonec jsme Kromberk našli a rozhodně jsme nebyli zklamáni, místo má svoji atmosféru. Zpět jsme zvolili jinou cestu.. ještě horší :-) Druhým cílem byla tvrz ve Vlkošově, kterou jsme našli poměrně snadno, protože je uprostřed obce u rybníka a potkali tam i úplnou náhodou kolegyni z bývalé práce. Tvrz je bohužel obydlená, ale obklopuje jí pořádný vodní příkop (bez vody) a vypadá rozhodně zajímavě. Posledním místem, které jsme navštívili, byla zřícenina hradu Podmokly, ze kterého teda kromě hradního příkopu už zůstalo opravdu málo, ale odměnou byla aspoň krásná příroda.

Na místě hradu Komberk existovala sídliště eneolitických kultur (např. chamská kultura). Prvním známým držitelem hradu byl roku 1313 Ojíř z Komberka. Ten jej spolu s dalším majetkem okolo roku 1340 prodal tepelskému klášteru. Proti prodeji vystoupila Žofie, vdova po Ojířovi, a roku 1350 dosáhla zrušení smlouvy. Od ní hrad získal Ctibor ze Švamberka, který jej vyměnil s kladrubským klášterem za jiný majetek. V roce 1420 byl hrad dobyt husitským vojskem. Klášter později využil panství hradu k úhradě pohledávek Viléma z Nečtin a na Žluticích a ten jej před rokem 1447 prodal Burianovi z Gutštejna. Páni z Gutštejna na Komberku nesídlili, ale udržovali ho, dokud hrad roku 1478 nevypálilo vojsko Jana Planknara z Kynšperka. Potom byl hrad pravděpodobně ponechán svému osudu a roku 1558 se připomíná jako pustý.

Tvrz Vlkošov byla postavena některým z rodu Račínů po r. 1437, kdy Vlkošov získali Racek a Příbram z Račína. Adam Ondřej Račín přišel pro účast ve stavovském povstání (1618-20) o majetek. Tvrz získal Jiřík Kokořovec z Kokořova, který jí v 17. stol. upravil. Od r. 1788 sloužila jako sýpka.

První písemná zmínka o hradu Podmokly pochází z roku 1269, kdy na něm sídlil Jindřich z Podmokel. V roce 1468 hrad neúspěšně obléhalo křižácké vojsko vypravené proti Jiřímu z Poděbrad. Hrad patřil Jindřichovým potomkům až do roku 1513. Po nich je uváděn jako majitel Jindřich Lozský z Rabštejna a od roku 1525 rod pánů ze Schönreitu. Na počátku 17. století ho od nich získal Markvart z Hrádku, který ho připojil k hradu Dolní Bělá. Zdejší hrad zůstal bez využití, zpustl a jeho zdivo bylo rozebráno na stavbu sousedního barokního hospodářského dvora, v jehož zdivu se dochovaly tesané architektonické články.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 German Music German Music | Web | 31. prosince 2017 v 15:58 | Reagovat

Přeji Vám, aby byl nový rok 2018 plný úspěchů, zdraví, lásky, pohody a štěstí. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama