Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Oberst Heinz von Schlebrügge

17. června 2017 v 17:52 | paulito |  Historie

Hans von Schlebrügge se narodil 1.5.1900 v Kasselu a přihlásil se 1.6.1917 dobrovolně k Thüringischen Husaren-Regiment Nr. 12, se kterým se zúčastnil bojů na západní frontě, dosáhl hodnosti Leutnant a obdržel Eisernen Kreuzen I. a II. Klasse. Ustavil Freikorps Schlebrügge a bojoval s ním v letech 1919 až 1921 v Pobaltí a Horním Slezsku proti sovětským a polským nepřátelům. Ve 30. letech byl reaktivován u Wehrmacht jako Oberleutnant a byl vycvičen jako Heeresbergführer. Byl povýšen do hodnosti Hauptmann a 7.10.1936 převzal velení 9. Kompanie v Gebirgsjäger-Regiment 100 v Bad Reichenhall. 10.11.1938 se stal velitelem 1. Kompanie v Gebirgsjäger-Regiment 139 v Klagenfurtu. Po nasazení v Polsku v roce 1939 převzal von Schlebrügge jako Major velení I. Bataillon, Gebirgsjäger-Regiment 139, 3. Gebirgs-Division a zúčastnil se obsazení Narviku, za co obdržel 20.6.1940 Ritterkreuz. Po velení na Heeres-Hochgebirgsschule Fulpmes převzal úkol postavit nové Skijägertruppe pro Wehrmacht. Nejdříve to bylo Jagdkommando pod názvem Ski-Bataillon Schlebrügge se třemi Skijäger- a jednou schwere Kompanie (s MG 42) na rozkaz Generalfeldmarschall von Klugeho 12.12.1941, kde byli specialisté z Heeres-Hochgebirgsschule. Poprvé byl nasazen 12.1.1942 jižně od dálnice na Moskvu. Při bojích byl Schlebrügge těžce zraněn. Od prosince 1943 do května 1944 byl Schlebrügge velitelem Ski-Jäger-Brigade 1, která byla v červnu 1944 přejmenována na 1. Skijäger-Division. Byl pověřen různými velícími funkcemi na východní frontě a od 22.7.1944 byl velitelem Gebirgsjäger-Brigade 139 "Generaloberst Dietl" ve Skandinávii a velitelem Kampfgruppe v Laponsku, kde bojoval proti Finům na podzim 1944. 22.2.1945 byl převelen do Führerreserve a nasazen v konečných bojích o Německo a v květnu 1945 padl ve Štýrsku do britského zajetí, ze kterého byl propuštěn v roce 1946. Hans von Schlebrügge zemřel 26.4.1971 v Pullachu.

1935 Hauptmann
1.3.1940 Major
1.4.1942 Oberstleutnant
1.8.1943 Oberst

Eisernes Kreuz (1914), II. und I. Klasse
Ehrenkreuz für Frontkämpfer
Wehrmacht-Dienstauszeichnung, IV. Klasse
Heeresbergführer-Abzeichen 14.8.1939
Wiederholungsspange (1939) zum Eisernen Kreuz II. und I. Klasse (1914)
Infanterie-Sturmabzeichen in Silber
Narvikschild
Medaille "Winterschlacht im Osten 1941/42"
Verwundetenabzeichen (1939) in Schwarz und Silber
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes 20.6.1940 jako Major a velitel I. Bataillon, Gebirgs-Jäger-Regiment 139
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama