Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Generalleutnant Friedrich Franek

6. června 2017 v 21:39 | paulito |  Historie

Friedrich Franek se narodil 16.7.1892 ve Vídni. Vstoupil do Infanterie-Kadetten-Schule v Liebenau a 18.8.1910 nastoupil jako Fähnrich ke k.u.k. Infanterie Regiment Nr. 41 v Černovicích v Bukovině. 1.5.1913 byl převelen jako velitel čety do k.u.k. Infanterie Regiment Nr. 63 v Bestercze v Sedmihorsku. Po vypuknutí války se zúčastnil 8.9.1914 bitvy u Lembergu a během boje u Grodku ve stejném měsíci byl těžce zraněn. 26.11.1914 obdržel Militär-Verdienstkreuz 3. Klasse. 1.3.1915 byl povýšen do hodnosti Oberleutnant a přišel jako velitel roty zpět na frontu a během bojů o Krakowiec byl 15.6.1915 opět zraněn a nyní obdržel za statečnost Bronzenen Militär-Verdienstmedaille (Signum Laudis). Zpět na frontě převzal rotu v bojích na řece Serveč u Baranoviči. V únoru 1916 dostal Oberleutnant Franek tyfus a vrátil se k jednotce v červnu 1916. Byl velitelem roty a později adjutantem k.u.k. Infanterie-Regiment 63. 6.11.1916 obdržel Silbernen Militär-Verdienstmedaille (Signum Laudis). V červnu 1917 obdržel pruský Eiserne Kreuz 2. Klasse. V červnu 1917 byl pluk nasazen jako část 35. Infanterie-Division a zde se zúčastnil 10. a 11. bitvy na Isonzu. Friedrich Franek byl velitelem 17. Kompanie, k.u.k. Infanterie-Regiment 63 a držel důležitou výšinu 146. 17.8. a 18.8.1917 bylo postavení pod těžkým italským ostřelováním, 19.8. prorazily italské jednotky frontu. Franekova rota zahájila protiútok a zatlačila nepřítele zpátky. V dalších dnech Italové podnikli ještě šest útoků, ale Franek postavení udržel a 24.8.1917 se pluk k výšinám vrátil. Později převzal Oberleutnant Franek Sturmkompanie divize, která měla v září 1917 sílu praporu. Obdržel Goldene Tapferkeitsmedaille für Offiziere 6.12.1918 a v dubnu 1918 se zúčastnil Stabs-Offiziers-Anwärter-Lehrgang v Bělehradu. Vrátil se v červnu 1918 jako štábní důstojník k 35. Infanterie Division a byl přidělen do štábu 62. Infanterie Division, kde byl 1.11.1918 povýšen do hodnosti Hauptmann. Po válce zůstal Friedrich Franek v rakouském Bundesheer a sloužil v letech 1919 až 1929 jako velitel roty, adjutant praporu a instruktor na různých vojenských školách. Za osobní statečnost v bojích na italské frontě obdržel 10.6.1921 Ritterkreuz Militär-Maria Theresien-Ordens. 27.9.1927 byl povýšen do hodnosti Major. V roce 1933 byl převelen do Generálního štábu. Od 1.10.1934 učil taktiku na Theresianischen Militärakademie ve Wiener Neustadt, kde byl 15.11.1934 povýšen do hodnosti Oberstleutnant im Generalstab. Po připojení Rakouska k Německu byl Friedrich Franek přidělen jako Oberst do štábu Infanterie Regiment Nr. 32 v Teplicích-Schönau. 1.4.1939 byl převelen do Gebirgsjäger Regiments Nr. 98 v Garmisch-Partenkirchenu. Jako velitel I. Bataillonu se zúčastnil během tažení v Polsku bojů o Lemberg. V únoru 1940 se Oberst Dr. Franek stal velitelem nového Infanterie Regiment Nr. 402. S touto jednotkou se v červnu 1940 zúčastnil bojů ve Vogézách. V bojích proti Sovětskému svazu postupoval na severním úseku východní fronty na Leningrad. Franek, který svůj pluk vedl zepředu, byl zraněn. 4.11.1941 obdržel Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes. Friedrich Franek velel 1.1. až 7.5.1944 44. Infanterie-Division, která utrpěla v bojích o Monte Cassino těžké ztráty a od 26.6. velel 73. Infanterie-Division na východní frontě. 16.6.1944 byla divize nově ustavena v Maďarsku a v srpnu přidělena k IV. SS-Panzerkorps na Visle. Generalleutnant Franek byl zajat 29.7.1944 jako část štábu během ofenzívy Rudé armády mezi Lublinem a Brestem u Garwolinu. 22.7.1948 byl propuštěn zpět do vlasti. Zemřel 8.4.1976 ve Vídni.

Erinnerungskreuz 1912/13
Eisernes Kreuz (1914), II. Klasse
Verwundetenmedaille mit zwei Streifen
Kaiser-Karl-Truppenkreuz
Bronzene Militär-Verdienstmedaille am Bande des Militärverdienstkreuzes mit Schwertern
Silberne Militär-Verdienstmedaille am Bande des Militärverdienstkreuzes mit Schwertern
Militärverdienstkreuz, III. Klasse mit der Kriegsdekoration und Schwertern
Goldene Tapferkeitsmedaille für Offiziere
Ritterkreuz des Maria-Theresia-Ordens 10.6.1921 jako Oberleutnant a velitel roty v Infanterie-Regiment Nr. 63
Marianerkreuz des Deutschen Ritterordens
Kriegserinnerungsmedaille (Österreich) mit Schwertern
Militärdienstzeichen für Offiziere, 2. Klasse
Militärverdienstkreuz, III. Klasse des Bundesstaates Österreich 24.4.1936
Ehrenkreuz für Frontkämpfer
Wehrmacht-Dienstauszeichnung, IV. und III. Klasse
Wiederholungsspange (1939) zum Eisernen Kreuz II. Klasse (1914)
Eisernes Kreuz (1939), 1. Klasse
Verwundetenabzeichen (1939) in Silber
Medaille "Winterschlacht im Osten 1941/42"
Namentliche Nennung im Wehrmachtbericht 8.2.1944
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes 4.11.1941 jako Oberst a velitel Infanterie-Regiment 405

Generalleutnant: 1.4.1943
Generalmajor: 1.4.1942
Oberst: 1.12.1940
Oberstleutnant: 1938 (přejat z österr. Bundesheer)
Major
Hauptmann
Oberleutnant
Leutnant: 1.5.1913
Fähnrich: 18.8.1910


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama