Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

General der Artillerie Helmuth Weidling

12. června 2017 v 20:32 | paulito |  Historie

Helmuth Otto Ludwig Weidling (2.11.1891, Halberstadt; 17.11.1955 v sovětském zajetí)

Helmuth Weidling vstoupil na jaře 1911 jako Fahnenjunker do Feldartillerie-Regiment "von Peucker" (1. Schlesisches) Nr. 6. V roce 1912 byl v Luftschiffer-Bataillon Nr. 1 (Berlin-Tegel) povýšen do hodnosti Leutnant. Ma začátku první světové války byl dělostřelecký pozorovatel a později velitel baterie. Po válce byl převzat do Vorläufige Reichswehr. 1.9.1935 byl povýšen do hodnosti Oberstleutnant a 1.3.1938 Oberst. 10.11.1938 se stal velitelem Artillerie-Regiment 56. Se svým plukem se zúčastnil tažení v Polsku. Nakonec převzal Artillerie-Regiment 20. 10.4.1940 byl jmenován Artillerie-Kommandeur 128 u XXXX. Panzerkorps, v květnu 1940 se zúčastnil tažení ve Francii a od června 1941 v Rusku. 1.1.1942 se stal velitelem 86. Infanterie-Division. 1.2.1942 byl povýšen do hodnosti Generalmajor a 1.1.1943 Generalleutnant. Za úspěchy své divize opři obranných bojích západně od Rževa koncem roku 1942 obdržel 15.1.1943 Ritterkreuz. 20.10.1943 se stal velícím generálem XXXXI. Panzerkorps a 1.1.1944 byl povýšen do hodnosti General der Artillerie. Za své velení při obranných bojích mezi Pripjetí a Beresinou obdržel 22.2.1944 Eichenlaub zum Ritterkreuz. Během sovětské ofenzívy v létě 1944 byl jeho sbor zničen. Teprve na Visle ustavil se zbytky sboru obrannou linii. 10.4.1945 byl převelen do Führerreserve. 28.11.1944 obdržel ještě Schwerter zum Ritterkreuz mit Eichenlaub. 12.4.1945 se stal velícím generálem LVI. Panzerkorps. 24.4.1945 byl jmenován velitelem Berlína. 2.5.1945 podepsal kapitulaci Berlína. Padl do sovětského zajetí, ve kterém zemřel v roce 1955.

1911 Fahnenjunker
18.8.1912 Leutnant
1915 Oberleutnant
1.6.1922 Hauptmann
10.6.1932 Major
1.9.1935 Oberstleutnant
1.3.1938 Oberst
1.2.1942 Generalmajor
1.1.1943 Generalleutnant
1.1.1944 General der Artillerie

Eisernes Kreuz (1914) II. und I. Klasse
II. Klasse 9.10.1914
I. Klasse 3.3.1916
Ritterkreuz des Königlichen Hausordens von Hohenzollern mit Schwertern
Hansetaenkreuz Lübeck
Militärverdienstkreuz III. Klasse mit der Kriegsdekoration (Rakousko)
Erinnenrungabzeichen für die Besatzung der Luftschiffe
Ehrenkreuz für Frontkämpfer 5.10.1934
Wehrmacht-Dienstzeichnung, IV. bis I. Klasse
Medaille zur Erinnenrung an den 1. Oktober 1938
Wiederholungsspange (1939) zum Eisernen Kreuz II. und I. Klasse (1914)
Spange zum 1914 Eisernes Kreuz II. Klasse 18.9.1939
Spange zum 1914 Eisernes Kreuz I. Klasse 12.10.1939
Vojenský řád za zásluhy II. třídy s Meči (Bulharsko)
Ostmedaille 18.8.1942
Namentliche Nennung im Wehrmacht 9.2.1944
Deutsches Kreuz in Gold 23.6.1942
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes mit Eichenlaub und Schwertern
Ritterkreuz 15.1.1943 jako Generalmajor a velitel 86. Infanterie-Division
Eichenlaub 22.2.1944 (408.) jako General der Artillerie a velící generál XXXXI. Panzer-Korps
Schwerter 28.11.1944 (115.) jako General der Artillerie a velící generál XXXXI. Panzer-Korps


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama