Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Srpen 2016

Admirál Mineichi Koga

30. srpna 2016 v 19:58 | paulito |  Historie



Mineichi Koga (25.9.1885 - 31.3.1944) byl japonský admirál a velitel japonské Kombinované flotily.

Koga se narodil v Aritě v roce 1885. Vstoupil do 34. ročníku Námořní akademie a ukončil ji v roce 1906 jako 14. ze 176 kadetů. Sloužil jako námořník na křižníku Matsushima a zúčastnil se navigačních výcvikových plaveb po Tichomoří. Po návratu byl povýšen do hodnosti ensign a přidělen na křižník Katori, následovaly Otowa a Suma. Jako podporučík sloužil na lodích Soya a Aki, jako poručík od roku 1911 na Kashimě. Po dalším studiu na Námořní válečné koleji byl zařazen v hodnosti nadporučík na různé štábní pozice v roce 1917. Nezúčastnil se žádných akcí během první světové války a v roce 1920 se stal námořním přidělencem ve Francii. Vrátil se v roce 1922 a stal se důstojníkem na Kitakami. Po povýšení do hodnosti kapitán 1.12.1926 byl Koga opět odeslán do Francie, kde sloužil jako námořní atašé v Paříži do 1.11.1928. byl povolán zpět do Japonska v roce 1930 a převzal velení námořní základny Yokosuka, od 31.12.1930 velel těžkému křižníku Aoba a od 31.12.1931 bitevní lodi Ise, byl jmenován rearadmirálem 31.12.1932 a v roce 1933 převelen do generálního štábu námořnictva jako velitel rozvědky. Koga se stal zástupcem náčelníka štábu japonského námořnictva a 31.12.1936 byl povýšen do hodnosti viceadmirál. V roce 1939 se stal velitelem 2. flotily IJN a stal se 1.9.1941 velitelem námořních operací v Číně. Koga sdílel Yamamotovu nechuť k válce s USA, ale nesouhlasil s Yamamotem v otázce nasazení námořního letectva, zůstal stále věrný bitevním lodím, i když byla jejich role v Pacifiku později již omezená. Po zahájení války v Pacifiku velel Koga od 9.12.1941 bojům o Hong Kong. Po smrti admirála Yamamota 19.4.1943 převzal Koga velení Kombinované flotily. Jeho vlajkovou lodí byla bitevní loď Musashi. Koga se pokusil obnovit japonské námořní operace reorganizací Kombinované flotily do úkolových uskupení kolem letadlových lodí po vzoru US Navy a organizovat pozemní základny námořního letectva pro spolupráci s těmito uskupeními. Operačně zahájil agresivní tažení proti Aleutám, aby zatáhl americkou flotilu do velkého námořního střetu v roce 1943. Ale ztráty japonských letadel v Pacifiku přinutili Japonce stáhnout se z Gilbertových ostrovů. Koga se tedy pokusil zachránit co nejvíce svých sil, aby způsobil Američanům co největší ztráty, až se vylodí na Filipínách. Koga se zabil při nehodě svého hydroplánu Kawanishi H3K během tajfunu mezi Palau a Davao, když dohlížel na stažení Kombinované flotily ze svého štábu na Palau 31.3.1944. Jeho smrt byla oficiálně ohlášena až v květnu 1944, kdy ho nahradil admirál Soemu Toyoda. Koga byl posmrtně povýšen do hodnosti maršál admirál a obdržel posmrtně 14.5.1944 Dubové listy k Rytířskému kříži.


Behemoth: The Apostasy

30. srpna 2016 v 19:40 | paulito |  Hudba
90%
2007




Bare Infinity: After Forever

30. srpna 2016 v 19:35 | paulito |  Hudba
70%
2009

Jediné LP řecké melodické atmosférické metalové kapely z Athén, hrající od roku 2003. Hraje ve složení Simon Lantides (bicí), Tomas Goldney (kytara), Nick Laskos (baskytara), Orlok Davis (kytara) a Ida Elena (zpěv).




Jeffery Deaver: Sběratel kůží

30. srpna 2016 v 19:18 | paulito |  Knihy
Smrt je jeho umění. Lincoln Rhyme a Amélie Sachsová: kvadruplegický kriminalista se schopností geniální dedukce a začínající policistka. Poprvé se setkali před více než deseti lety při pátrání po Sběrateli kostí a vytvořili legendární tým. Nynější případ je pro ně ale něčím výjimečný - hledají totiž vraha, který se Sběratelem kostí zjevně inspiroval. Jeho plán je vycizelovaný do nejmenších podrobností; jeho vražedná metoda paralyzuje hrůzou celý New York. Své oběti zavleče do podzemní kobky, kde nožem a tetovacím strojkem vytváří na jejich tělech šifrované vzkazy. Místo inkoustu ale používá jed, který obětem přivodí tak kruté bolesti, že smrt vnímají jako vytoužené vysvobození. Rhyme a Sachsová vědí, že je jen otázkou času, kdy Sběratel kůží udeří znovu. Podle jakého klíče své oběti vybírá? Jaké sdělení skrývají vytetované vzkazy? Jakou šílenou misi se pachatel vlastně snaží svým počínáním naplnit? Odpovědi na všechny otázky je třeba najít dřív, než vrah zaměří svou pozornost na další oběť - anebo dokonce na samotného Rhyma a Sachsovou.

Další příběh se známou dvojicí, jsem zvědavý, kdy ho někdy ztvární filmově...


Falling Skies 1

29. srpna 2016 v 22:11 | paulito |  Filmy
60%
2011
Sci-Fi / Akční / Thriller / Rodinný
Režie: Carl Franklin, Greg Beeman, Jonathan Frakes
Hrají: Noah Wyle, Moon Bloodgood, Seychelle Gabriel, Adam Butcher, Jessy Schram, Dale Dye

Tento zbrusu nový sci fi seriál vypráví o tom, jak na naší Zemi přistála agresivní mimozemská rasa, která se lidstvo snaží zcela vyhladit. Bývalý učitel, jehož hraje televizní hvězda Noah Wyle spojí zdecimované zbytky obyvatel a rozhodne se invazi vzepřít. Seriál pro kabelovou společnost TNT produkuje režisérská legenda Steven Spielberg.

Hlavní hrdina je děsný idiot, jinak to není tak zlé, i když celkem o ničem...další řadu už si asi nepustím.



Barbarians: Dawn Of Brotherhood

29. srpna 2016 v 21:15 | paulito |  Hudba
90%
2009

Zatím jediné LP heavy/power/viking metalové kapely z Alessandrie, hrající od roku 1991. Hraje ve složení Skeld (baskytara), KingwarrioR (bicí), Erik (kytara) a Charaton (zpěv, kytara).




Azaghal: Teraphim

29. srpna 2016 v 21:08 | paulito |  Hudba
90%
2009

LP finské black metalové kapely z Hyvinkää, hrající od roku 1995. Hraje ve složení Narqath (kytara, baskytara, zpěv, klávesy), Niflungr (zpěv, baskytara), Lima (bicí) a Ruho (kytara).




Major Heinz-Martin Ewert

28. srpna 2016 v 11:19 | paulito |  Historie



Heinz-Martin Ewert (12.2.1915, Preußisch-Holland,15.11.1980, Krefeld)

Heinz-Martin Ewert vstoupil po maturitě do Reichswehru a 1.4.1933 byl jako důstojnický čekatel zařazen k Infanterie-Regiment 2, do roku 1934 prošel hodnostmi Fahnenjunker, Fahnenjunker-Gefreiter, Fahnenjunker-Unteroffizier, Fähnrich a nakonec Oberfähnrich a 1.4.1935 byl povýšen do hodnosti Leutnant. 1.10.1937 byl výcvikovým důstojníkem na Infanterieschule Döberitz, kde byl 1.6.1938 povýšen do hodnosti Oberleutnant. 1.2.1940 se stal velitelem 8. Kompanie, Infanterie-Regiment 2. S ní se zúčastnil bojů na Západě v roce 1940. 1.4.1941 byl povýšen do hodnosti Hauptmann a 23.6.1941 se stal velitelem II. Bataillon, Infanterie-Regiment 2. Při tažení do Sovětského svazu byl 23.11.1941 vyznamenán Ritterkreuzem. 1.1.1943 byl púovýšen do hodnosti Major a vedl svůj prapor na podzim 1943 v severním prostoru východní fronty v bojích u Ladogy. 2.10.1943 byl vyznamenán Deutschen Kreuz in Gold a 23.11.1943 se stal Inspektionschef, Infanterie-Fahnenjunkerschule 5 a potom velitelem Lehrgruppe II v Posen. V bojích o Posen v únoru 1945 byl jmenován Abschnitts-Kommandant West ve Festung Posen a byl vyznamenán 22.2.1945 Dubovými listy. 23.2.1945 padl po kapitulaci do sovětského zajetí, ze kterého byl propuštěn 28.11.1955. V roce 1956 vstoupil Ewert do Bundeswehru, kde sloužil do roku 1961 a dosáhl hodnosti Major.


  • Deutsches Sportabzeichen in Bronze 31.1.1934
  • Wehrmacht-Dienstauszeichnung, IV. Klasse 1.4.1937
  • Eisernes Kreuz (1939), 2. und 1. Klasse
    • 2. Klasse 7.6.1940
    • 1. Klasse 2.8.1941
  • Infanterie-Sturmabzeichen in Silber 22.1.1942
  • Medaille "Winterschlacht im Osten 1941/42" 15.8.1942
  • Deutsches Kreuz in Gold 2.10.1943 jako Major a velitel II. Bataillon, Grenadier-Regiment 2, 11. Infanterie-Division
  • Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes mit Eichenlaub
    • Ritterkreuz 23.11.1941 jako Hauptmann a velitel II. Bataillon, Infanterie-Regiment 2, 11. Infanterie-Division
    • Eichenlaub 22.2.1945 (750.) jako Major a Abschnittskommandant West, Festung Posen


Oberst Herbert-Willi Ewert

28. srpna 2016 v 10:53 | paulito |  Historie



Herbert Willi Ewert (4.2.1894, Dragaß, 1.2.1988, München)


Herbert Ewert bojoval v první i druhé světové válce. Do ledna 1942 byl Ewert velitelem Panzerjäger-Abteilung 24 (dříve Panzerabwehr-Abteilung 24), 14.1.1942 až 9.2.1942 byl Ewert velitelem Schützen-Regiment 115, 15. Panzer-Division. 1.4.1942 se Ewert stal velitelem Schützen-Regiment 104, 15. Panzer-Division, který se nacházel u Deutschen Afrikakorps v severní Africe. I. Bataillon byl 17.4.1942 nově ustaven z MG-Bataillon 8. Jako III. Bataillon byl ve stejný den zařazen k Kradschützen-Bataillon 15. Pluk přišel celý do Afriky a byl 5.7.1942 přejmenován na Panzer-Grenadier-Regiment 104. Pluk zůstal podřízen 15. Panzer-Division. Od 1.9.1942 byl pluk podřízen 21. Panzer-Division. Byl v létě 1942 byl na egyptských hranicích a zúčastnil se bojů o Tobruk. Ewert zůstal do velitelem do 14.10.1942. Ewert se stal, jako následovník Waltera Heydemeiera, velitelem Schützen-Regiment Hermann Göring, Division Hermann Göring, pluk byl v únoru 1943 přejmenován na Grenadier-Regiment Hermann Göring a krátce nato na Grenadier-Regiment 1 Hermann Göring. Pluk byl podřízen Heeresgruppe Afrika a kapituloval v květnu 1943 v Tunisku. Ewert padl do zajetí s ním.


  • Eisernes Kreuz (1914), II. und I. Klasse
  • Kriegsverdienstkreuz (Braunschweig), II. und I. Klasse
  • Königlicher Hausorden von Hohenzollern, Ritterkreuz mit Schwertern
  • Verwundetenabzeichen (1918) in Schwarz
  • Ehrenkreuz für Frontkämpfer
  • Wehrmacht-Dienstauszeichnungen
  • Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938 mit Spange "Prager Burg"
  • Wiederholungsspange (1939) zum Eisernen Kreuz II. und I. Klasse (1914)
  • Medaille für den italienisch-deutschen Feldzug in Afrika
  • Italská Medaile za statečnost
  • Ärmelband "Afrika"
  • Verwundetenabzeichen (1939) in Silber
  • Deutsches Kreuz in Gold 2.2.1942 jako Oberstleutnant a velitel Panzerjäger-Abteilung 24, 24. Infanterie-Division
  • Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes 18.8.1942 jako Oberst a velitel Panzer-Grenadier-Regiment 104, 15. Panzer-Division


Oberfeldwebel Peter Arent

28. srpna 2016 v 10:15 | paulito |  Historie



Peter Nikolaus Arent (26.6.1917, Püttlingen, padl v boji 3.12.1942, El Bathan, Tunis)


Oberjäger (Unteroffizier) Arent se stal známým v roce 1940 za své výkony během tažení na Západě jako velitel Trupp 3, Sturmgruppe Granit, Sturm-Abteilung Koch při útoku na pevnost Eben-Emael. Zúčastnil se tažení v Polsku a operace Merkur. Arent patři k první vlně Fallschirm-Jäger-Regiment 5, později Jäger-Regiment Hermann Göring, který byl v listopadu 1942 přesunut do severní Afriky, aby posílil Panzerarmee Afrika v Tunisku. II. Bataillon/FJR 5 byl přidělen k Fallschirmjäger-Brigade Ramcke, zatímco Stab, I. a III./FJR 5 byly pod velením Oberstleutnanta Waltera Kocha posíleny schweren Panzer-Abteilung 501. Oberfeldwebel Arent padl v boji 3.12.1942 u El Bathan poté, co se svými muži obsadil Trajánův most přes Medjerdu v Simitthus/Chemtou a obránil proti britskému útoku. Padl v boji o výšinu 154.

  • Fallschirmschützenabzeichen des Heeres
  • Eisernes Kreuz (1939) 2. und 1. Klasse
  • Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes 4.12.1942 (posmrtně) jako Oberfeldwebel v Stabskompanie/Fallschirm-Jäger-Regiment 5


Generalmajor Wolff von Stutterheim

28. srpna 2016 v 9:42 | paulito |  Historie



Wolff von Stutterheim (17.2.1893, Königsberg, 3.12.1940, Berlín)


Wolff von Stutterheim vstoupil po maturitě 1.4.1912 jako Fahnenjunker do Kaiser Alexander Garde-Grenadier-Regiment Nr. 1, Preußischen Armee v Berlíně. Při vypuknutí první světové války byl Leutnant a velitel čety v 3. Kompanie svého pluku. Byl nasazen na západní frontě, bojoval u Namuru, St. Quentinu a nakonec na Marně. V říjnu se stal von Stutterheim velitelem 5. Kompanie, poté byl těžce zraněn 31.12.1914. Wolff von Stutterheim byl během války zraněn devětkrát. Za své ansazení v bitvě na Sommě byl von Stutterheim v roce 1916 jako Leutnant vyznamenán Ritterkreuzem des Hausordens von Hohenzollern. 29.8.1918 se stal teprve třetím Oberleutnantem, který obdržel Pour le Mérite. Dostal ho za boje na Marně u Reims 15.7.1918. Po demobilizaci koncem listopadu 1918 vstoupil k Freiwilligen-Bataillon. Von Stutterheim se stal velitelem roty u Grenzschutz Ost v prostoru Lublinitz. Na Vánoce 1918 měl při jízdě na koni tak těžkou nehodu, že musel být propuštěn ze služby u Vorläufigen Reichswehr 15.5.1920 a strávil další čtyři roky v lazaretech a sanatoriích. 1.7.1935 byl von Stutterheim jako Major reaktivován do Luftwaffe, byl například na Reichsluftfahrtministeriu a prodělal letecký výcvik. 28.6.1936 havaroval s letadlem a utrpěl další těžká zranění. Teprve 1.4.1938 se vrátil do služby u Luftkreis 2 a 1.7.1938 byl převelen k Luftgau-Kommando III Berlin. 1.11.1938 byl přidělen k IV. Gruppe, Kampfgeschwader 152 Hindenburg, kde se stal 1.1.1939 Gruppenkommandeurem. 1.2.1939 se stal velitelem III. Gruppe, Kampfgeschwader 77 v Hradci Králové a 22.9.1939 Kommodorem Kampfgeschwader 77, vyzbrojené letouny Dornier Do 17. Stab, I., II. a III. Gruppe/Kampfgeschwader 77 se zúčastnily v rámci 2. Fliegerdivision Luftflotte 4 polského tažení. Geschwader zůstala umístěna na letištích Praha, Brno a Hradec Králové. 25.9. provedla Geschwader nálet na Varšavu. Během tažení na Západě byla Geschwader pod velením VIII. Fliegerkorps, Luftflotte 2. Von Stutterheimův Stab, II. a III. Gruppe létaly z Düsseldorfu a I. Gruppe z Werlu. V červnu byly Stab, I. a III. Gruppe přesunuty do Laon-Couvron a II. do Asch. 15.6.1940 byl Wolff von Stutterheim jako Kommodore Kampfgeschwader 77 při bojovém letu nad Francií těžce zraněn. 21.6.1940 se stal jeho nástupcem Generalmajor Heinz-Hellmuth von Wühlisch. V berlínském lazaretu Generalmajor von Stutterheim 3.12.1940 na svá těžká zranění zemřel.

  • Fahnenjunker (1.4.1912)
  • Fähnrich (23.10.1913)
  • Leutnant (19.6.1914)
  • Oberleutnant (16.9.1917)
  • Major (1.7.1935)
  • Oberstleutnant (1.10.1936)
  • Oberst (1.1.1939)
  • Generalmajor (27.8.1939)


  • Eisernes Kreuz (1914), II. und I. Klasse
  • Königlicher Hausorden von Hohenzollern, Ritterkreuz mit Schwertern 31.10.1916 jako Leutnant
  • Pour le Mérite 29.8.1918 jako Oberleutnant a adjutant pluku Kaiser Alexander Garde-Grenadier-Regimentes Nr. 1/2. Garde-Infanterie-Division/Garde-Korps
  • Verwundetenabzeichen (1918) in Gold
  • Ehrenkreuz für Frontkämpfer
  • Wehrmacht-Dienstauszeichnung, IV. Klasse
  • Flugzeugführerabzeichen (Wehrmacht)
  • Wiederholungsspange (1939) zum Eisernen Kreuz II. und I. Klasse (1914)
  • Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes 4.7.1940 jako Generalmajor a Kommodore Kampfgeschwader 77


26.8.2016: Farářova sluj - Writing The Future, Purnama, Disregard

28. srpna 2016 v 9:00 | paulito |  Ostatní
První návštěva legendárního mladoboleslavského metalového klubu Farářova sluj... napřed jsme se občerstvili rychle nahoře v hospodě výbornou plzeňskou 12° a pak sešli dolů do klubu... ten je sice malýá, ale díky malbám svoji atmosféru rozhodně má, jen to pivo, to je prostě strašné, Krakonoš a Svijany rozhodně není nic, co by k metalu chutnalo. navíc pak u baru postávají různé pochybné existence.. zlatá Plzeň :-D První kapela byla švédská posthardcore Writing The Future, která mě ale vůbec neoslovila a byl jsem rád, že už je konec. Pa ovšem nastoupila skoro domácí turnovská death metalová Purnama, která spustila svižný a tvrdý death a nálada se rázem zvedla. Poslední kapelou byla švédská death metalová Disregard z Gothenburgu, hraje od roku 2009 a minulý rok vydala své první LP Isolation. A ta příjemný večer dalším dobrým výkonem uzavřela. A pak už jen cesta atxíkem domů a do postele :-)









27.8.2016: Muzeum Škoda Mladá Boleslav

28. srpna 2016 v 8:50 | paulito |  Ostatní
Pár obrázků z muzea firma Škoda Auto v Mladé Boleslavi, muzeum je hezké, personál příjemný, ale asi bych čekal trochu více exponátů a jejich umístění není úplně šťastné...



















Válka o těžkou vodu (Kampen om tungtvannet)

27. srpna 2016 v 20:37 | paulito |  Filmy
100%
2015
6-dílný seriál
Drama / Historický / Válečný
Režie: Per-Olav Sørensen
Hrají: Anna Friel, Robert Hunger-Bühler, Christoph Bach, Peri Baumeister, Eirik Evjen

Šestidílná minisérie zachycuje průběh britské diverzní operace Telemark a na ni navazujících akcí. Operace Telemark měla za úkol zničit zásoby a zařízení na výrobu těžké vody (oxid deuteria užívaný jako moderátor v jaderných reakcích) v norské hydroelektrárně v kraji Telemark, která zabezpečovala dodávky těžké vody pro německý jaderný program. Události jsou sledovány ve třech dějových liniích. Werner Heisenberg je přední německý fyzik pracující na výzkumu jaderné energie. Leif Tronstad a plukovník Wilson řídí operace z britského zázemí. V rjukanské hydroelektrárně jsou pak Norové ochotně spolupracující s Němci i stateční výsadkáři provádějící sabotáže.

Naprosto vynikající norský seriál, mapující výrobu těžké vody v Norsk Hydro a pokusy o její zničení ze strany Spojenců.



Asphyx: Death The Brutal Way

27. srpna 2016 v 20:16 | paulito |  Hudba
80%
2009

LP holandské death/doom metalové kapely z Oldenzaalu, hrající od roku 1987. Hraje ve složení Martin van Drunen (zpěv), Paul Baayens (kytara), Alwin Zuur (baskytara) a Stefan Hüskens (bicí).




Atrocity: Werk 80 I/II

27. srpna 2016 v 20:09 | paulito |  Hudba
70%
1997/2008

Dvě LP cover verzí německé folk/gothic/industrial/symfonické metalové kapely z Ludwigsburgu, hrající od roku 1985. Hraje ve složení Alexander Krull (zpěv, klávesy), Thorsten Bauer (kytara), Joris Nijenhuis (bicí) a Pete Streit (kytara).





Axxis: Utopia

27. srpna 2016 v 20:01 | paulito |  Hudba
60%
2009

LP německé heavy/power metalové kapely z Dortmundu, hrající od roku 1988. Hraje ve složení Bernhard Weiss (zpěv, kytara), Harry Öllers (klávesy), Rob Schomaker (baskytara), Dirk Brand (bicí) a Stefan Weber (kytara).




Asaru: Dead Eyes Still See

27. srpna 2016 v 18:27 | paulito |  Hudba
90%
2009

První LP německé black metalové kapely z Darmstadtu, působící nyní v Oslu a hrající od roku 1995. Hraje ve složení Frank Nordmann (kytara, zpěv), Sebastian Wilkins (bicí) a Peter Myrvold (baskytara).




Arida Vortex: Flames Of Sunset

27. srpna 2016 v 18:12 | paulito |  Hudba
80%
2006

Druhé LP ruské power metalové kapely z Moskvy, hrající od roku 1998. Hraje ve složení Alexander Fedonin (baskytara), Roman Gurjev (kytara), Andrew Lobašov (zpěv), Vadim Sergejev (bicí) a Pavel Ždanovič (kytara).




Arch Of Hell: One Day

27. srpna 2016 v 17:58 | paulito |  Hudba
70%
2009

První LP brněnské melodické death metalové kapely, hrající od roku 2006. Hraje ve složení Childy (kytara), Tereza Nesvatbová (zpěv), Patrik Šajkovics (bicí), Martin Kozdera (kytara), Peter Bajči (zpěv), Michal Moric (baskytara) a Jana (klávesy).