Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

General der Gebirgstruppen Franz Friedrich Böhme

31. května 2016 v 19:14 | paulito |  Historie

Franz Friedrich Böhme se narodil 15.4.1885 v Zeltwegu v Rakousku. 1.10.1900 vstoupil do Infanterie-Kadettenschule v Liebenau. Po skončení školy přišel 18.8.1904 jako velitel čety k k.u.k. Infanterie-Regiment 95 v Lembergu v Haliči. 3.12.1908 byl převelen k Feld-Bataillon, II./k.u.k. IR 95 v jižní Dalmácii v prostoru Ragusa-Bocche di Cattaro-Spizza, kde byl velitelem čety. 1.10.1910 se stal výcvikovým důstojníkem v Einjährig-Freiwilligen-Schule des Regiments v Lembergu a o rok později byl na tři roky poslán do Kriegsschule Wien. 10.8.1912 byl měsíc na cvičení u Feld-Kanonen-Regiment 14 v Bratislavě. 1.8.1913 byl poslán k 1,5 ročnímu výcviku u Dragoner-Regiment Prinz Eugen von Savoyen v Čechcách. Krátce před začátkem první světové války byl 31.7.1914 přidělen ke Generálnímu štábu. 3.8.1914 se stal Ia u Festungs-Kommando Halicz ve východní Haliči a 6.9.1914 byl přidělen jako důstojník generálního štábu k Kgl. Ungar. 38. Honved-Divisions-Kommando. 10.3.1915 byl převelen jako Ia k 131. Infanterie-Brigade v Karpatech a 2.6.1915 k 132. Infanterie-Brigade ve východní Haliči. O tři měsíce později byl převelen ke Generálnímu štábu. 24.12.1916 se stal Ia u XXIV. Korps-Kommando ve Volyni a 23.2.1917 jako Ia a Ic k Kgl. preuß. General-Kommando 51 (zbV) v Kurlandsku. 26.5.1917 se stal Ia u Abschnitts-Kommando IIa na frontě na Isonzu a plošině Bainsizza. O šest měsíců později byl převelen jako důstojník Generálního štábu k 2. Isonzo-Armee na Piavě a poté k 1. Isonzo-Armee. 22.5.1918 přišel Böhme jako důtojník Generálního štábu k Armee-Oberkommando a 28.8.1918 na vlastní žádost k 1. k.u.k. Infanterie-Division na Maase a u Verdunu. Po skončení války přišel 28.12.1918 k Feldjäger-Bataillon 1 a potom k Volkswehr-Bataillon 6 v Brucku. 20.9.1920 byl převzat do Österreichische Bundesheer a stal se velitelem čety v 5. Kompanie, Alpen-Jäger-Regiment 10 v Brucku. 16.4.1921 ke přidělen jako zastupující náčelník štábu k Brigade Niederösterreich Nr. 3 v St. Pöltenu, 1.12.1922 u Brigade-Kommando Nr. 5, 1.12.1923 jako zastupující náčelník štábu u Brigade Steiermark Nr. 5 v Grazu, kde se stal 1.1.1927 náčelníkem štábu. 1.6.1928 byl opět přidělen k Alpen-Jäger-Regiment 10, 1.4. až 31.5.1928 byl na výcviku u Brigade-Artillerie-Abteilung 5 v Grazu a 1.2.1930 se stal vedoucím Heeres-Verwaltungsstelle Eisenstadt a 1.2.1931 náčelníkem štábu Brigade Niederösterreich Nr. 3 v St. Pöltenu. 1.9.1932 převzal vedení 4 štábních důstojnických kurzů (Graz, Linz a Vídeň) u Militär-Prüfungs-Kommission. 1.12.1933 byl přesunut na ministerstvo vnitra, kde vedl Abteilung 2. 1.1.1935 zde převzal Abteilung 1/A (Abwehrdienst). 14.1.1936 byl poslán na 9 týdnů do Habeše jako pozorovatel na italské straně při tažení ve východní Africe. 2.3.1938 převzal post náčelníka Generálního štábu, 16.3.1938 se stal vedoucím Sekce III v ministerstvu vnitra. 13.3.1938 byl převzat do Wehrmacht. Zde byl 1.7.1938 přidělen do štábu 23. Division. Od 1.8.1938 byl k dispozici Oberbefehlshabers des Heeres a 10.11.1938 převzal post Infanterie-Kommandeur 23 a vojenského velitele Brandenburg an der Havel. 28.6.1939 převzal velení 30. Infanterie-Division. 19.7.1939 se stal velitelem 32. Infanterie-Division. Na počátku tažení v Polsku velel od 5.9.1939 II. Armee-Korps a vedl ho až do konce tažení. Po zahájení tažení na Západě převzal 5.6.1940 velení XXXXIII. Armee-Korps u řeky Marne. Od 15.6.1940 se stal velitelem XVIII. Armee-Korps. 1.11.1940 převzal XVIII. Gebirgs-Korps. Od dubna do srpna 1943 byl ve funkci Militär-Befehlshaber Serbien. Během této služby byl zodpovědný za masakry civilního obyvatelstva. 29.6.1940 obdržel jako Generalleutnant a velitel 32. Infanterie-Division Ritterkreuz. 10.2.1944 byl jmenován velitelem Wehrkreis XVIII a 24.6.1944 převzal velení 2. Panzer-Armee. Při inspekční cestě se 15.7.1944 zřítil v letounu Fieseler Storch. Jeho zranění byla tak těžká, že další 3 měsíce byl mimo službu a dále byl zařazen do Führer-Reserve. 8.1.1945 byl jmenován Wehrmachtsbefehlshaber Norwegen a velitelem 20. Gebirgs-Armee. 9.5.1945 byl zajat. Zde byl 29.5.1947 v soudním procesu v Nürnbergu odsouzen k vydání do Jugoslávie a proto raději spáchal sebevraždu skokem ze 4. patra vězení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama