Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Listopad 2013

Steven Erikson: Malazská Kniha 2 - Dům mrtvých

30. listopadu 2013 v 20:26 | paulito |  Knihy
Malazská Kniha Padlých (2). Malazská říše, oslabená událostmi v Darúdžhistánu, balancuje na pokraji chaosu. V rozlehlém Sedmiměstí, ve Svaté poušti Raraku, věštkyně šai\'ik sbírá vojsko a připravuje se na dávno předpovězené povstání nazvané Smršť. Povstání, nesmírně rozsáhlé a kruté, zatáhne říši do jednoho z nejkrvavějších střetů, jaké ji doposud potkaly: do víru fanatismu a žízně po krvi, jež určují osudy lidí a dávají vzniknout legendám... Dům mrtvých, vzrušující, surová druhá kapitola monumentální Malazské knihy padlých, je příběh zasazený do skvěle zpracovaného světa pustošeného anarchií a temnou, nezvladatelnou magií; mocné, drásavé vyprávění o válce, intrikách a zradě, potvrzující, že Steven Erikson je skvělý, originální vypravěč s neobyčejnou představivostí, nový mistr epické fantasy.Tristania: World Of Glass

30. listopadu 2013 v 17:10 | paulito
70%
2001

Třetí LP norské formace ze Stavangeru, hrající od roku 1996 melodický gothic metal. Hraje ve složení Anders Hoyvik Hidle (kytara, zpěv), Einar Moen (klávesy), Mariangela Demurtas (zpěv), Ole Vistnes (baskytara, zpěv), Gyri Smordal Losnegaard (kytara), Tarald Lie (bicí) a Kjetil Norhus (zpěv, kytara).
Torture Squad: Shivering, The Unholy Spell

30. listopadu 2013 v 17:04 | paulito |  Hudba
80%

Shivering
1998
The Unholy Spell
2001Torture Squad: Hellbound, Pandemonium

30. listopadu 2013 v 16:59 | paulito |  Hudba
90%

Hellbound
2008
Pandemonium
2003Arnošt Vašíček: Planeta záhad 2

30. listopadu 2013 v 16:54 | paulito |  Knihy
Recenze je na DVD, ale kniha má v podstatě úplně stejný obsah..

Známý autor a badatel tentokrát zavádí diváky do mnohdy velmi odlehlých koutů pěti světadílů a řady ostrovů v Tichomoří a v Indickém oceánu, včetně ostrova Velikonočního. Ze svých výprav přináší množství překvapivých důkazů o tajemné minulosti lidstva, o starověkých i současných kontaktech s mimozemskými civilizacemi a také o doposud neobjasněných nadpřirozených jevech a úkazech. Mimo jiné představuje mumie a kosterní ostatky neznámých humanoidních tvorů z Peru, Mexika a Indie, snímky tajemné kovové bytosti z Čech, záhadné artefakty ztracených civilizací, utajované rituály primitivních kmenů a ojedinělé záběry zjevení, duchů a přízraků.
1. POD MASKOU BOHŮ (Strážci nebes - Potomci vesmířanů - Příchozí z hvězd)
2. NEVYSVÉTLITELNÉ OBJEVY (Ztracené civilizace . Podivné vzpoury - Stopy odnikud - Fantastické kuriozity - Zapomenuté vynálezy - Obrazce v obilí)
3. SVĚTCI TANČÍ SE SMRTI (Neviditelní vrazi - Návraty z říše mrtvých - Magické lebky - Pod knutou extáze)
4. BYTOSTI ODJINUD (Trůny obrů - Podezřelí cizinci - Příliš malí pro život - V zajetí mutantů - Žízeň po krvi)
5. NEZNÁMÉ SÍLY (Tajemná zmizení - Svědectví ze záhrobí - Strašidelné domy - Čarovná moc many)
6. SVATYNĚ DÉMONŮ (Tajemný pravěk - Podivné hroby - Nerozluštěná písma - Kamenné hádanky - Nedobytné poklady)
7. ZKÁZY A ZÁZRAKY (S puncem prokletí - Neuvěřitelní jasnovidci - Tajuplné obrazy - Mariánská zjevení - Nezničitelné svátosti)
8. DOBŘE UTAJENÉ PŘÍŠERY (Monstra z hlubin - Nestvůry z temnot dávnověku - Zvířata v rolích jasnovidců) Součástí osmého DVD jsou i dva díly nikdy nevysílaného cyklu Neuvěřitelné skutečnosti (Zlatý přízrak, Drak z jezera Chini)


27.11.2013 Praha Futurum - Dark Tranquility, Death Angel, Tristania, Dew Scented, Adimiron, Extrema

29. listopadu 2013 v 17:33 | paulito |  Ostatní
Protože Death Angel a v Plzni navíc nic v dohledné době není, rozhodli jsme se celkem na rychlo, že vyrazíme do Prahy do klubu Futurum, Kristí zajímala hlavně Tristania, mě zase Death Angel. Z práce jsem prchnul a tak jsme stihli po kličkované v Praze skoro i začátek ani nevím, jestli hráli první Adimiron (progressive thrash/death) nebo Extrema (groove, tento rok deska The Seed Of Foolishness), obě jsou z Itálie a ani jedna mě příliš nezaujala, zato atmosféra v klubu byla báječná a lidi pomalu přicházeli, potkali jsme i známého z Prahy z posledního koncertu :-) Pak už nastoupil německý thrash-deat Dew Scented a to už bylo jiné, na rozjezd hodně slušné. Mimochodem má každá z těchto kapel za sebou řadu LP, i když v našich končinách příliš známé nejsou. A pak už přišlo trio hlavních hvězd, začínala norská Tristania (symfonický/gothic metal, tento rok LP Darkest White), zpěvačka Mariangela Demurtas sympatická, zpěv dobrý, ale přece jen, Simone Simons to není, ale také hrají trochu jiný styl. A pak už to rozjeli Death Angel a tihle veteráni thrash metalu (nové LP The Dream Calls For Blood) byli opravdu vynikající, přítelkyně ihned přehodnotila volbu a pořídila si místo Tristanie jejich tričko :-) No a nakonec Dark Tranquility, možná jim trochu křivdím, ale po DA už to nebylo prostě ono a tak jsme je ani nedoposlouchali a vyrazili domů.. ale děkujeme do Prahy za další super zážitek :-) A na začátku února Kataklysm :-)Pancéřované HMMWV

26. listopadu 2013 v 20:17 | paulito |  Historie
Navíc k vývoji vozidel s vyšší nosností podle požadavků US Army, byla u HMMWV požadována také silnější pancéřová ochrana, která vedla k vývoji silněji pancéřovaného M1114 a později k vývoji celé série nových HMMWV, která zahrnovala vozidla s Integrated Armour Protection (IAP), jmenovitě M1151A1, M1152A1, M1165A1 a M1167. Vozidla byla používána jako nosiče pro řadu zbraní, včetně 7,62 mm kulometu M240B, 12,7 mm kulometu M2HB, 40 mm automatického granátometu Mk.19 MOD3 a protitankového systému TOW. Ztráty HMMWV v roce 1993 během operací Restore Hope a Continue Hope v Somálsku vedl k vývoji prvních HMMWV se silnějším pancéřováním, XM1109. Požadavky uváděly ochranu podlahy vozidla proti minám, ochranu pro posádku před palbou ručních zbraní, ochranu před střepinami a nosnost 1.044 kg. Vývoj byl prováděn společností OGara-Hess and Eisenhardt ve Fairfildu v Ohiu, první prototyp byl připraven v červnu 1993.

První HMMWV se zvýšeným stupněm pancéřování byl Truck Utility Up-Armoured HMMWV M1109. 154 vozidel bylo zařazeno do služby od roku 1994. Toto vozidlo v Bosně v roce 1996 patří k 1st Armored Division.

4x4 M1114 je postaven na podvozku M1113 Expanded Capacity Vehicle HMMWV. První M1114 byly zařazeny do služby v roce 1996. Toto vozidlo je součástí IFOR v Bosně v roce 1996.

Nový design byl postaven na šasi M1097A1 Heavy Hummer Variant a byl později klasifikován jako Truck Utility Up-Armoured HMMWV M1109. V lednu 1994 byla zahájena sériová výroba a bylo objednáno a vyrobeno v tomto roce 159 vozidel. Vozidla byla používána americkými mírovými silami v Somálsku a na Haiti. Později byla také v Bosně pod IFOR a SFOR, v Kosovu jako součást KFOR a také v Afghánistánu během operace Enduring Freedom. Při zkouškách vozidel byly odhaleny v Somálsku jejich nedostatky, těžké pancéřování zvyšovalo hmotnost vozidla a více opotřebovávalo díly. Hmotnost se také projevila na rychlosti a průchodnosti v terénu.

Armour Survivability Kit (ASK) byl montován na různé verze HMMWV. Zde je na M1025 MHHWV Armament Carrier a má hmotnost 600 kg.

M1152A1

M1114 HMMWV
Pro řešení problémů a vyplnění potřeb pro ochranu hlídkových a lehkých průzkumných vozidel US Army byl zahájen vývoj nových lépe pancéřovaných HMMWV. Tentokrát bylo vybráno šasi Expanded Capacity Vehicle HMMWV. Dostal nový silnější 6.5 turbo dieselový V8 motor o výkonu 190 hp. Ve srovnání s dřívějšími modely HMMWV byl vybaven zesíleným rámem a zlepšeným zavěšením, díky kterému se vozidlo lépe vyrovnávalo s větší hmotností pancéřování. První prototyp XM1114 byl připraven pro testy v roce 1995 a nasazení sériových vozidel, která byla klasifikována jako Truck, Utility, Up-Armored Carrier 4x4 M1114, začalo na počátku roku 1996. Vývoj a sériová výroba M1114 UAH byla opět spojena s AM General a OGara-Hess and Eisenhardt, druhá firma vyráběla pancéřování. M1114 UAH měl místo pro čtyři vojáky, náklad 1.043 kg včetně posádky, hmotnost vozidla byla 5.493 kg, délka 4.990 mm, šířka 2.300 mm a výška 1.930 mm. Měl dojezd 402 km a rychlost 88 km/h. Pancéřování M1114 UAH dodávalo ochranu proti palbě zbraní 7,62 mm a střepinám do ráže 155 mm nad 100 metrů. Protiminový systém chránil posádku proti výbuchu nálože do 5,4 kg. Plně otočný kruh na střeše mohl být využit pro namontování výzbroje. Od roku 1996 se M1114 UAH zúčastnily nasazení v Bosně a později v Kosovu, kde se ukázala jako spolehlivá lehce pancéřovaná hlídková vozidla. Pro USAF vyvinul OGara-Hess and Eisenhardt zvláštní obrněné hlídkové vozidlo M1116 Up-Armoured HMMWV. To se lišilo od M1114 větším nákladovým prostorem a pancéřováním otočného kruhu pro výzbroj. Bylo vybaveno pěti modulárními pancéřováními, které poskytovaly různý stupeň ochrany.

Operace Iraqi Freedom
Když byla v březnu 2003 zahájena americká invaze do Iráku, měla US Army 1.800 M1114 UAH, z toho 1.000 mohlo být nasazeno v Iráku. Od počátku roku 2004 však americké jednotky narážely na krvavou partyzánskou válku, kdy byly hlídky, konvoje a základny Spojenců denně napadány povstalci a teroristy. Pro vyřešení problému zahájil Department of Defense Vehicle Hardening Program. Ten požadoval další nové obrněné kity a vozidlo s vyšším stupněm pancéřové ochrany. Zatímco byly nepancéřované verze HMMWV vybaveny dalšími kity, které byly montovány v poli, jako HMMWV Armoured Demontable Kit (HArD), Marine Armour Kit nebo Armour Survivability Kit (ASK).

Před památníkem na padlé z irácko-íránské války v Bagdádu stojí Truck Utility: Expanded Capacity, Armament Carrier IAP/Armour Ready M1151A1 z 5th Squadron, 73rd Cavalry Regiment. Vozidlo má ve výbavě B1-Kit, Frag Kit 5, Objective Gunner Protection Kit (O-GPK) a Rhino IR IED Defeat System.

Frag Kit 1 zahrnoval ochranu boků a dveří. Frag Kit 2 zahrnoval ochranu předku a kol, zatímco Frag Kit 3 ochranu palivové nádrže. Frag Kit 4 přidal ochranu podlaze vozidla, Frag Kit 5 byl nazýván také Objective Frag Kit. Ten zahrnoval nahrazení dveří, dveřních panelů a pancéřování všech klíčových bodů. Dveře byly překonstruovány tak, že všechna okna byla přesunuta zvnitřku vně vozidla, navíc byly vybaveny bojovým systémem zamykání. Po útoku bylo jednodušší otevírat poškozené dveře vozidla. Frag Kit 6 byl představen jako odpověď na zvýšení používání Explosive Formed Penetrator IED v Iráku a opět zdokonaloval stupeň ochrany předních dveří, krytu motoru a kol. Pancéřování bylo namontováno i na střešní kruh, chránící střelce. Do služby byla nasazena i další řešení: Gunner Shield Kit, Gunner Protection Kit, Marine Corps Transparent Armoured Gun Shield Reducible (MCTAGS-R) a Objective Gunner Protection Kit (O-GPK). Na vozidla byl také instalován Remote Controlled IED Electronic Counter Measure (RCIED ECM) a Rhino IR IED Defeat System. Tyto modifikace zvýšily hmotnost vozidla o 68%. Jejich intenzivní využívání v Iráku a v Afghánistánu vedlo k poruchám zavěšení a praskání šasi. Při bojovém nasazení vydržel M1114 UAH průměrně tři a půl roku.

IAP a B-Kit
Podobně jako M1114 byla I nová série HMMWV založena na podvozku M1113 HMMWV Enhanced Capacity Chassi. Vozidlo dostalo nové pérování, posílení přední části a Automatic Fire Extinguishing System (AFES). Pro zlepšení komfortu posádky bylo vozidlo vybaveno systémem Heating, Ventilation and Air Conditioning (HVAC) a sedadla dostala rychlonavíjecí pásy. Ale hlavní změnou byl modulární systém pancéřování. Vozidla byla na počátku ve výrobě vybavena A-Kity podle místa nasazení již ve výrobě a později dovybavení nebo jeho změny mohly být prováděny jen s obtížemi. Proto bylo vozidlo vybaveno speciálními body pro uchycení dalšího vybavení, které zjednodušovalo život posádky. Pokud bylo třeba, mohlo být vozidlo vybaveno přídavným pancéřováním, známým jako B-Kit. Posádka mohla toto pancéřování instalovat sama, nebylo potřebné žádné těžké vybavení jako jeřáb. B-Kit zahrnovaly pancéřování kolem vozidla, přídavné pancéřování a zadní balistické pancéřování. B-Kity byly pro odlišná vozidla navrženy odlišně, pro M1151A1 B1-Kit, pro M1152A1 B2-Kit a pro M1165A1 B3-Kit. Nové verze HMMWV IAP/Armour Ready byly navrženy, aby mohly zvyšovat svůj potenciál. V případě nově vyvinutých balíčků mohly být nahrazeny staré B-Kity. Při operacích používala vozidla Frag Kit 5.

Americké jednotky hlídkují v Bagdádu v dubnu 2009. Hlídku vede M1151A1, vybavený B1-Kit, Frag Kit 5 a Objective Gunner Protection Kit (O-GPK).

Frag Kit 7
Vývoj nových balíčků pancéřování neskončil s představením M1151A1 HMMWV IAP/Armour Ready, M1152A1 HMMWV IAP/Armour Ready, M1165A1 HMMWV IAP/Armour Ready a M1167 HMMWV TOW ITAS Carrier. V roce 2009 nasadila US Army Frag Kit 7. Navržen ve spolupráci s AM General a Industrial Base Operations - Rock Island Arsenal jsou hlavními částmi Frag Kit 7 Overhead Cover (OHC) pro střelce a přídavné pancéřování střechy vozidla. Dalšími částmi je přídavné pancéřování rohů vozidla, pneumatiky Long Range E Tires, okno Vehicle Emergency Egress (VEE), nový Armour Suspension Kit a další systémy (AFEC a MFES).

Další roky
Potřeba více než 20.000 lépe chráněných Mine Resistance Ambush Protected (MRAP) vozidel od roku 2007 měl za výsledek menší yvužívání HMMWV v této oblasti. Tato obrněná HMMWV byla používána jen v obalstech, kam se nemohly MRAP dostat. Podle informací Project Manager Tactical Vehicles (PMTV) skončila výroba nových HMMWV pro US Army v lednu 2011 a pro US Marine Corps již v roce 2010, zatímco výroba pro zahraniční zákazníky pokračuje do roku 2012. V budoucnu má HMMWV nahradit Joint Light Tactical Vehicle (JLTV), jehož vývoj byl zahájen v roce 2006. Jeho sériová výroba by měla začít v roce 2015, ale kvůli velkému počtu požadovaných vozidel všemi složkami amerických ozbrojených sil, zůstane HMMWV ve službě do roku 2020. Na počátku roku 2012 měla US Army celkem 141.000 HMMWV, z nichž ca 30.000 bylo pancéřovaných verzí, další vozidla sloužila u US Marine Corps. V dubnu 2012 se US Army rozhodla ponechat ve službě pancéřované verze HMMWV a MRAP, zatímco vyřadit ostatní HMMWV.
Torture Squad: Asylum Of Shadows, Death, Chaos And Torture Alive

26. listopadu 2013 v 20:04 | paulito |  Hudba
80%

Druhé LP a živé LP brazilské thrash/death metalové skupiny ze Sao Paula, hrající od roku 1990. Hraje ve složení Castor (baskytara, zpěv), Amílcar Christófaro (bicí) a André Evaristo (kytara, zpěv).


Asylum Of Shadows
1999
Death, Chaos And Torture Alive
2004Epica: Retrospect

26. listopadu 2013 v 19:58 | paulito |  Hudba
80%
2013

Nejnovější DVD holandské symfonické power metalové skupiny v čele se Simone Simmons.
Conjonctive: Until The Whole World Dies...

26. listopadu 2013 v 19:56 | paulito |  Hudba
80%
2013

První LP švýcarské deathcore skupiny.
Arch Enemy: Black Earth

26. listopadu 2013 v 19:51 | paulito |  Hudba
80%
2013

Znovu vydané LP z roku 1996 švédských melodických death metalistů z Halmstadu, hrajících od roku 1995. Skupina hraje ve složení Michael Amott (kytara), Daniel Erlandsson (bicí), Sharlee DAngelo (baskytara), Angela Gossow (zpěv) a Nick Cordle (kytara).
Percy Jackson: Moře nestvůr (Percy Jackson: Sea of Monsters)

24. listopadu 2013 v 21:28 | paulito |  Filmy
60%
2013
Fantasy / Dobrodružný / Rodinný
Režie: Thor Freudenthal
Hrají: Logan Lerman, Sean Bean, Alexandra Daddario, Jake Abel, Brandon T. Jackson, Stanley Tucci, Nathan Fillion, Leven Rambin

Být bohem na Olympu není příliš jednoduché, už jen proto, že jsou tam těchto mocných božských postav plné mraky a ne vždy se mezi sebou přátelí. Být člověkem mezi lidmi má také svá úskalí. Ale být polobohem, to už je pořádný průšvih. Znamená to hledat si své místo jak na zemi, tak i na nebesích. A ještě horší to je, když jste teenagerem, jehož otcem je Poseidon a matkou "obyčejný" člověk, který vaši výchovu a bublající hormony ne úplně zvládá. V takové situaci se nachází Percy Jackson, jehož jediným bezpečným útočištěm se stává Tábor Polokrevných, kde žijí všichni takto zplození. Tedy ti, jejichž jedním rodičem je bůh a druhým člověk. Po nečekaně klidném školním roce se poslední den před prázdninami na Percyho ale sesype celá lavina potíží - hodina tělocviku se promění ve vybíjenou s lidožravými obry, kamarád Grover záhadně zmizí a navíc Táboru Polokrevných i jeho obyvatelům hrozí zničení. Někdo se snaží probudit Kronose, jednoho z původních Titánů a otce nejvyšších olympských bohů, který jediný umí učinit bohy i polobohy smrtelnými. A který má s nimi navíc nevyřízené účty. A tak se Percy a jeho přátelé musejí vydat na další nebezpečnou výpravu... Věštba Orákula tuto partu statečných vyšle na cestu za Zlatým rounem, které jediné má moc je zachránit. Musí proniknout do míst, které my smrtelníci nazýváme Bermudský trojúhelník. Správný název ale je Moře nestvůr. Mytologické bytosti ožívají, krvelačné nestvůry se bouří a bohové z Olympu na ně kladou další úkoly...
Dost dlouho jsem tomuhle filmu oddolával, s řeckou mytologií to nemá nic společného, ale pár dobrých hlášek tam bylo a koukat se na to také dalo...Solo

24. listopadu 2013 v 17:48 | paulito |  Filmy
50%
2013
Thriller / Mysteriózní
Režie: Isaac Cravit
Hrají: Annie Clark, Daniel Kash

Annie Clark jako Gillian je sympatická holka, jinak film začal slušně, ale čím dál víc to byla jen nuda, studentka skládá zkoušku z táboření dva dny sama na pustém ostrůvku, kde kdysi zahynula jedna dívka a pak se samoazřejmě ukáže vrah z té doby.. ale vše dobře dopadne :-) je to momentálně na filmy docela bída.Krásy divokého Ruska (Wild Russia)

24. listopadu 2013 v 12:26 | paulito |  Dokumenty
2009

Rusko, největší země světa, je plná divokých odlehlých míst, kam lidská noha už dlouho nevkročila. Příroda je to krásná, ale mnohdy také velmi nehostinná pro své zvířecí obyvatele...
Nádherný seriál o krásné zemi a přírodě, asi nejlepší, který jsme zatím o přírodě viděl..

Seznam epizod
01.Kamčatka (Kamchatka)
02.Tajemný les (The Secret Forest)
03.Kavkaz (Caucasus, The Great Divide)
04.Sibiř (Siberia)
05.Arktida (The Arctic)
06.Prastará údolí (Primeval Valleys)23.11.2013: Procházka kolem Borské přehrady

24. listopadu 2013 v 9:19 | paulito |  Ostatní
V sobotu jsme se v rámci dělání nběčeho pro naše těla rozhodli obejít podle doporučení na webu Borskou přehradu. Začali jsme na konečné tramvaje č. 4, přes České údolí, kolem Škoda parku, přes lávku a pak zpět podél přehrady, nezdálo se to, ale bylo to dobrých 8 km. I v tomto počasí sedělo u přehrady dost rybářů (netuším, zda něco chytili), příroda byla depresivní a smutná, ale pobyt na čerstvém vzduchu super :-)

Tarot: Suffer Our Pleasures

22. listopadu 2013 v 20:27 | paulito |  Hudba
50%
2003

Šesté LP finské heavy/power metalové skupiny z Kuopia, hrající od roku 1985. Hraje ve složení Marco Hietala (baskytara, zpěv), Pecu Cinnari (bicí), Zachary Hietala (kytara), Janne Tolsa (klávesy) a Tommi Salmela (zpěv).
Deicide: In The Minds Of Evil

22. listopadu 2013 v 20:22 | paulito |  Hudba
80%
2013

Nejnovější LP americké death metalové legendy z Tampy na Floridě, hrající od roku 1989. Hraje ve složení Glen Benton (baskytara, zpěv), Steve Asheim (bicí), Jack Owen (kytara) a Kevin Quirion (kytara).
Signum Regis: Exodus

22. listopadu 2013 v 20:16 | paulito |  Hudba
60%
2013

Třetí LP slovenské progressive power metalové skupiny ze Sence, hrající od roku 2007. Hraje ve složení Ronnie König (baskytara), Filip Koluš (kytara), Ado Kaláber (kytara), Ján Tupý (klávesy), Göran Edman (zpěv) a Jaro Jančula (bicí).
Cemetery Of Scream: Deeppression

21. listopadu 2013 v 17:45 | paulito |  Hudba
60%
1998

Druhé LP polské doom/gothic metalové skupiny z Krakova, hrající od roku 1993. Hraje ve složení Jacek Królik (baskytara), Marcin Piwowarczyk (kytara), Katarzyna Rachwalik (klávesy), Pawel Góralczyk (kytara), Tomasz Rutkowski (bicí) a Olaf Rozanski (zpěv).
Venom: Prime Evil, Resurrection

21. listopadu 2013 v 17:35 | paulito |  Hudba
Prime Evil
70%
1989
Resurrection
80%
2000