Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Září 2012

Doba ledová 4: Země v pohybu (Ice Age: Continental Drift)

30. září 2012 v 12:32 | paulito |  Filmy
70%
2012
Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný
Režie: Steve Martino, Mike Thurmeier
Hrají: Ray Romano, Queen Latifah, John Leguizamo, Denis Leary, Chris Wedge, Josh Peck, Jennifer Lopez, Seann William Scott, Aziz Ansari, Peter Dinklage

Do kin se po třech letech vrací oblíbená mamutí rodinka Mannyho, Ellie, jejich teenagerské dcerunky Broskvičky, lenochoda Sida, šavlozubého tygra Diega a potřeštěného krysoveverčáka Scratta, aby prožili nové napínavé dobrodružství. Právě Scratt, se svou vášní pro žaludy a jejich ukrýváním totiž způsobí katastrofu nevídaných rozměrů. Podaří se mu zasadit svůj žalud takovým způsobem, že pradávná Pangea začne praskat a lámat se na jednotlivé kontinenty a díky pohybu litosférických desek dojde i k rozdělení naší prehistorické party. Ellie a Broskvička zůstanou na jednom kontinentu a Many, Sid a Diego jsou unášeni proudem na ledové kře hluboko do širého oceánu. Ať to stojí, co to stojí, naši tři odvážní přátelé se musí dostat zpátky domů a při tom na ně čeká nejedno velké dobrodružství. Při cestě zpět jim dají zabrat nejenom mořské bouře, přílivové vlny a mořské příšery, ale musejí zvládnout i první společné soužití na jedné malé kře a tak se můžeme těšit na řadu komických scén plných vzájemného špičkování. Shodou okolností a náhod se na jejich provizorní loď, kterou si vytvořili z ledovce, dostane i Sidova babička, kterou skupinka zachrání v příboji mořských vln. Už, už se zdá, že naše partička kamarádů bude zachráněna, když se z oparu mlhy vynoří loď, jenže její podivínská posádka na palubě ani v nejmenším nehodlá našim kamarádům pomoci. Naopak, všichni jsou zajati a dostávají se do ještě větší šlamastiky.
Další díl dobré zábavy z pravěku, tentokrát boje s piráty na ledovcích po rozdělení světa šílenou veverkou na kontinenty :-)

David Morrell: Stoupenci plamene

30. září 2012 v 9:50 | paulito |  Knihy
Po dramatických událostech, které se odehrály v různém čase na různých kontinentech, obdrží manželka ochránce amazonských pralesů balíček s hrůzným darem: useknutou hlavu nepřítele svého muže. Vzápětí je na tiskové konferenci otráven ředitel australské ropné společnosti, který nechal vypustit do moře u korálového pobřeží mnoho miliónů litrů ropy. Tím však není tragédiím ještě konec. Hlavní hrdinka Tess Drakeová, reportérka zabývající se životním prostředím, je vtažena do temné a vražedné konspirace, jejíž počátky sahají až do 13. století a jsou spjaty s náboženským kacířstvím. Labyrint záhad a vražd postihne i řady nejmocnějších tohoto světa. Bez nadsázky lze prohlásit, že strhující Morrellův bestseller na vysoce aktuální téma ohroženého životního prostředí každého čtenáře zaujme a uchvátí.
Zajímavá kniha o střetu dvou skupin fanatiků, následovnících boha Mithry, chránících za každou cenu přírodu a potomků katolické inkvizice, snažících se tyto kacíře vymýtit.. a mezitím vším je Tess a poručík Craig.
Night of the Scarecrow

29. září 2012 v 19:57 | paulito |  Filmy
50%
1995
Horor
Režie: Jeff Burr
Hrají: Elizabeth Barondes, Bruce Glover, Stephen Root, Gary Lockwood, John Hawkes, Martine Beswick, Duane Whitaker, Harri James

Před stoletím uzavřeli obyvatelé jednoho městečka smlouvu s čarodějníkem, která jim měla přinést prosperitu. Když se dostavil čas splacení dluhu, dlužníci se vzepřeli, zavraždili ho a mrtvé tělo čarodejníka zahrabali do země. Nyní přišel čas odplaty, staré kosti se dostaly na povrch a duše mrtvého ovládla strašáka postaveného v kukuričném poli. Potomkové původních obyvatel sa stávají objektem jeho vraždící nenávisti.
Kdyby to bylo o deset let starší, dal bych tomu víc, ale takhle to bylo jen koukatelné béčko...Nailbiter

29. září 2012 v 9:45 | paulito |  Filmy
70%
2012
Horor
Režie: Patrick Rea
Hrají: Joicie Appell, Emily Boresow, Jason Coffman, Tom Conroy

Janet jede i s třemi dcerami na letiště přivítat manžela, který se vrací z ciziny, a to přes varování o blížícím se tornádu. Živel je překvapí na cestě a jim nezůstane jiná možnost, než se ukrýt ve sklepě neznámeho domu. Dům má však své tajomství, které rodinu donutí bojovat o holý život. A trumfy jsou v rukách protivníka.
Celkem solidní a napínavý horůrek, trošku mě překvapil konec, celé město vlkodlaků bylo trošku přehnané, ale jinak žádný happy end a holky umírají jedna po druhé ve spárech příšer.
Jiří Kovařík: Válka Řeků s Peršany

28. září 2012 v 15:20 | paulito |  Knihy
Ladé-Marathón-Thermopyly Artemisium-Salamina-Plataje-Mykalé

Válka Řeků s Peršany, první v celé šíři historicky zdokumentovaný konflikt v dějinách lidstva a současně velký střet dvou odlišných civilizací, ožívá v této knize v plné šíři, počínaje představením obou soupeřů, perských králů Dareia a Xerxa na jedné a hlavních řeckých protagonistů, Athén i Sparty, na druhé straně.
Velmi čtivá kniha autora, který je specialistou na napoleonské války, ozřejmuje celou historii konfliktu mezi řeckými městskými státy a Persií, která byla dramatická a plná zvratů.Templáři: Poslední zůstává (Templars: The Last Stand)

28. září 2012 v 13:00 | paulito |  Dokumenty
2011

Srpen 1179, Jákobův brod v samém srdci Svaté země. Templářští rytíři, kteří patřili k výkvětu křižáckých vojsk, postavili právě na tomto strategickém místě mohutnou pevnost. Svým troufalým činem ale pobouřili sultána Saladina, jehož armáda vzala onu pevnost útokem. Během šestidenních krvavých bojů islámští válečníci zmasakrovali osm set křesťanských bojovníků, jejichž ostatky na víc než osm století zmizely. Teprve nedávno tam archeologové objevili lidské pozůstatky se stopami po smrtelných poraněních. V současné době probíhá intenzivní průzkum rozvalin hra…
Blood Stain Child: Silence Of Northern Hell, Mystic Your Heart, Idolator, Mozaiq, ε psilon

25. září 2012 v 19:40 | paulito |  Hudba
Japonská melodic death metalová skupina z Osaky byla založena v roce 1999. Hraje ve složení Ryo (baskytara, zpěv), Ryu (kytara), Aki (klávesy), G.S.R. (kytara) a Gami (bicí).

Silence Of Northern Hell
80%
2002
Mystic Your Heart
70%
2003
Idolator
80%
2006
Mozaiq
80%
2007
ε psilon
70%
2011Devil Seed

23. září 2012 v 22:04 | paulito |  Filmy
70%
2012
Horor
Režie: Greg A. Sager
Hrají: Vanessa Broze, Michelle Argyris, Shantelle Canzanese, Louise Hollingsworth

Prázdniny skončili a Alex sa vrátila do školy na internát ke kamarádkám Jessice a Breann. Jak se sluší a patří, setkání oslavily noční pařbou, která vyvrcholila nápadem - jít za cikánkou a dát si vyložit budoucnost. Následující den si Alex sice nic z předešlého večera nepamatuje, ale v okolí se začnou dít zvláštní věci. Halucináce, divné, hrůzu nahánějící zvuky, výpadky paměti a škrábance na těle ji rychle přesvědčí, že jde o její život. Pokud včas nenajde pomoc, bude zle...
Možná tenhle film není špičkově natočený, ani příliš originální a ze začátku je i solidně hloupý, ale pak začně být slušně napínavý a to mu vydrží až do konce. Klasická vymítačská story a konec? Snad příprava na druhý díl, kdo ví...


Ostrov lorda Howea (Lord Howe Island Paradies am Ende der Welt)

23. září 2012 v 19:56 | paulito |  Dokumenty
V Tichém oceánu ve vodních pustinách mezi Novým Zélandem a Austrálií leží výtvor vrtošivé přírody, křehký a ohrožený. Je jedinečným mikrosvětem, rajskou zahradou, sbírkou vědeckých zázraků. V jednom odlehlém koutě naší planety přežívají živočichové, které jsme pokládali za dávno vyhynulé. Místo se doslova hemží rostlinnými i živočišnými druhy, které jinde nenajdeme. Ostrov lorda Howea je jedinečným mikrosvětem, rajskou zahradou, sbírkou vědeckých zázraků. Leží ztracený v Tichém oceánu ve vodních pustinách mezi Novým Zélandem a Austrálií. Zdvihá se prudce z hladiny moře do výšky několika set metrů. Je to výtvor vrtošivé přírody, křehký a ohrožený - a jeho budoucnost má ve svých rukou člověk.23.9.2012 Výlet na hrad Radyně

23. září 2012 v 18:58 | paulito |  Ostatní
A poslední víkendový den jsme naše přátele vzali ještě na dominantu nad Plzní, hrad Radyně, ať vidí také trochu z naší historie :-)

Královský hrad Radyně byl vystavěn Karlem IV. a původně byl nazýván Karlskrone, tento název se ale moc neujal a do podvědomí se hrad vžil spíše jako Radyně. Od svého vzniku plnil správní a ochrannou funkci sídla Staré Plzně. V průběhu let často hrad měnil majitele a byl také nezřídka zastavován. Několikrát i vyhořel. Jedinečnost Radyně spočívá v čisté architektuře lucemburské gotiky, kterou nenarušily žádné pozdější stavební úpravy.


22.9.2012 Dinopark Plzeň

23. září 2012 v 18:49 | paulito |  Ostatní
V Dinoparku přibylo od poslední návštěvy pár zvířátek... :-) jinak celodenní, hezký s příjemným počasím, i když trochu únavný výlet za zvířátky živými i modelovými a dávno vyhynulými....

22.9.2012 ZOO Plzeň

23. září 2012 v 18:40 | paulito |  Ostatní
Pár foteček z návštěvy plzeňské ZOO...
21.9.2012 Samhainfest 2012 - Plzeň Pod lampou

23. září 2012 v 18:30 | paulito |  Ostatní
Po delší době jsme vyrazili do Lampy na Samhainfest, kde hrály tři skupiny, očekávali jsme spíše něco takového pro ženy :-), ale byli jsme velice příjmeně překvapeni a úplně báječně jsme si to užili. V poloprázdném síle začínali Abinchova ze Švýcarska, kteří předvedli solidní folk death metal, kterým večer velice dobře rozjeli. Následovali moravští Silent Stream Of Godless Elegy s výborným zpěvákem, jehož hlas by se neztratil v žádné black metalové skupině a party prima pokračovala a nakonec jsme na prosbu zpěvačky Silent Streamu a také že nám chutnala plzeňská 12°, počkali na polské Percival Schuttenbach, kteří předvedli opravdu výborný folk a pořádně rozjetí jsme tak trochu zapařili s nimi. Prostě úžasný večer plný pohody, výborného piva a hudby :-)


Abinchova

Silent Stream Of Godless Elegy
Percival Schuttenbach
Total Recall

19. září 2012 v 22:34 | paulito |  Filmy
70%
2012
Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller
Režie: Harry Gregson-Williams
Hrají: Colin Farrell, Kate Beckinsale, Jessica Biel, Bryan Cranston, Bill Nighy, Ethan Hawke, John Cho, Bokeem Woodbine, Steve Byers, Will Yun Lee, Currie Graham, Morgane Slemp

Ačkoli má tovární dělník jménem Quaid (Colin Farrell) krásnou manželku (Kate Beckinsale), kterou miluje, výlet do mysli mu připadá jako perfektní dovolená od frustrujícího života - skutečné vzpomínky na život super špióna mohou být přesně to, co potřebuje. Ale když se proces zvrtne, Quaid se stane hledaným mužem. Quaid, který je na útěku před policií - kterou řídí kancléř Cohaagen (Bryan Cranston), vůdce svobodného světa - se spojí s povstaleckou bojovnicí (Jessica Biel), aby našel hlavu ilegálního odboje (Bill Nighy) a zastavil Cohaagena. Linie mezi fantazií a realitou se začne smazávat a osud jeho světa visí na vlásku, když Quaid objeví svou skutečnou identitu, svoji pravou lásku a svůj skutečný osud.
Celkem slušný remake, i když samozřejmě původnímu filmu s Arnoldem nesahá ani po kotníky.. takový klon původního Recallu a Hvězdných válek nedržel se úplně předlohy, ale občas byl spíše úsměvný. Kate Beckinsale ovšem nádherná...
Turisas: Battle Metal

19. září 2012 v 19:27 | paulito |  Hudba
100%
2004
Tristania: Widow's Weeds, Beyond The Veil, Ashes

19. září 2012 v 19:24 | paulito |  Hudba

Widow's Weeds
1998
80%
Beyond The Veil
1999
70%Ashes
2005
70%16.9.2012 Bečov nad Teplou - Muzeum motocyklů

16. září 2012 v 19:20 | paulito |  Ostatní
Muzeum historických motocyklů v Bečově nad Teplou nabízí ukázku více jak 50 kusů historických motocyklů, dále historická jízdní kola a motocyklové motory. V expozici jsou k vidění takové unikátní stroje jako např. první vyráběný motocykl značky DKW, PUCH 500 se čtyřpístovým dvouválcovým motorem, Schűttoff 500 OHV a další výjimečné motocykly. V prvním patře muzea je nainstalována expozice dřevěných hraček a rodinných loutkových divadel a loutek.16.9.2012 Bečov nad Teplou - Naučná stezka Šibeniční vrch

16. září 2012 v 19:11 | paulito |  Ostatní
Naučná stezka "Šibeniční vrch" se věnuje rituálům spjatým s výkonem hrdelních trestů v raném novověku(16.-18. stol.). První zastávka na této stezce se nachází u radnice města a dále vede návštěvníky částečně původní cestou vedoucí k šibenici kolem kostela sv. Jiří a Zlatého vrchu. Celkem je na trase osazeno 5 informačních panelů, které jsou také v německém a anglickém jazyce. Celá trasa je dlouhá asi jeden kilometr, což láká ke zpestření návštěvy Bečova i rodiny s dětmi. Stezka využívá vzácně zachovalých a archeologicky prozkoumaných reliktů historické šibenice, kterých se na našem území dochovalo do dnešních dob jen několik. Torzo samotné kruhové šibenice o průměru 4,8 m je netradičně umístěné v dominantní poloze asi 1 km od města. Šibenice je datována do období vzniku 16. - 18. století. Hrdelní právo získal Bečov roku 1399 v rámci dalších městských výsad a zřejmě hned poté vznikla jednoduchá dřevěná šibenice. Právo útrpné a výkon trestů zajišťoval v období 17. - 18. století pravděpodobně kat z Jáchymova. V 16. století bývalo vězení pro poddané zřejmě v prostoru hradu, další zmínka udává, že v 17. - 18. století se tyto prostory nacházely někde u hradeb. Śibenice v Bečově ztratila svůj význam po roce 1765, kdy bylo městu odňato hrdelní právo. Tyto objekty byly zpravidla bořeny v závěru 18. a v 19. století.16.9.2012 Bečov nad Teplou - Zámek

16. září 2012 v 19:05 | paulito |  Ostatní
První spolehlivá zmínka o hradu je z roku 1349, kdy byla Rýzmburky vydána listina, která jednoznačně dokládá existenci hradního sídla. Rod pánů z Oseka, později psaných z Rýzmburka byli prvními prokazatelnými majiteli bečovského panství. Hrad byl stavěn nejpozději v první polovině 14. století Spolehlivá data poskytuje pouze rozbor dřevěných konstrukčních prvků (nejstarší z r. 1352). V první vývojové fázi hradního objektu vznikl bergfrit, neboli věž obranná a obytný palác na místě dnešního horního zámku. Po roce 1352 začala být stavěna věž, která původně měla mít obytnou funkci. Záhy po začátku stavby byl plán změněn a uvnitř věže vznikla kaple, která byla dodatečně vložena do ještě nehotové stavby a zaujala prostor jejích tří pater. Oltářní strana byla orientována nikoliv k východu, nýbrž vzhledem k dispozici, k severu. V kapli se nachází unikátní soubor nástěnných maleb technikou al secco (malba do suché omítky) pocházejících z doby kolem roku 1360. Kolem roku 1400 byla budova poškozena pravděpodobně zemětřesením, na stěnách se nacházejí praskliny. Po roce 1356 byla vystavěna reprezentativní obytná věž, tzv. donjon (jedná se o jeden z největších donjonů v Čechách). Stěny soukromé komnaty pána hradu jsou pokryty výmalbou z období pozdní gotiky. Obytná a kaplová věž byly propojeny hradbou.
V roce 1495 získávají hrad Pluhové z Rabštějna, kteří se díky jejich bohatství pocházejícího z těžby cínu ve Slavkovském lese, výrazně zapsali do stavebního vývoje hradu - upravili interiéry donjonu, nejstarší obytnou část za bergfritem upravili do renesanční podoby (dodnes nesou tyto budovy označení Pluhovské domy), donjon a kapli propojili tzv. tabulnicí (název od jídelních tabulí), která sloužila ke společenským a reprezentativním účelům (hostiny, slavnosti). Roku 1624 získávají panství Questenberkové. Za jejich držení byl hrad osazen císařskou posádkou, která se zde udržela až do r. 1648, kdy byla zajata generálem Königsmarkem, který dobyl město i hrad. Během třicetileté války byl hrad již využíván k hospodářským účelům. Se změnou využití hradních budov souvisí rozsáhlé utilitární opravy z r. 1641. Questenberkové vystavěli r. 1656, po zkušenostech z 30-leté války, pro zvýšení obranyschopnosti, nad hradním příkopem dělovou baštu, jež později v 18. století byla stavebně zakomponována do osmiboké zámecké věže, která se stala součástí barokního zámku, postaveného poč. 18. st. Roku 1752 umírá Jan Adam Questenberk a celý majetek dědí Dominik Ondřej Kaunitz ml. (synovec druhé ženy J. A. Questenberka). Roku 1813 zakupuje bečovské panství Friedrich August Beaufort-Spontin, který viděl budoucnost svého rodu, na rozdíl od Francie a Belgie, v revolucí nezasaženém konzervativním Rakousku. Relikviář sv. Maura zakoupil roku 1838 od církve syn Friedricha Augusta, Alfred Beaufort-Spontin. Alfred nechal v 19. století opravit bečovské sídlo, zároveň uvažoval o rozsáhlé romantické úpravě středověkého hradu, který měl být dle plánů architekta Zítka propojen s barokním zámkem. Vzhledem k finanční náročnosti byla na základě těchto plánů upravena pouze zámecká kaple sv. Petra. ve 40. letech 19. století byly odstřeleny poslední zbytky hradeb a tím zřejmě došlo i k částečnému poškození kaple. Hrad byl v tomto období využíván především jako obilná sýpka. Díky hospodářskému využití a s tím související alespoň minimální údržbě budov můžeme obdivovat výjimečné zachování výzdoby a řady stavebních prvků (původní nábytek - vestavěná skříňka a okenní sedátka z doby výstavby hradu, gotické stropní trámy s rostlinnou výmalbou, bohatě zdobené gotické portály, krovy z r. 1641 a1720).Ve srovnání s ostatními hradními stavbami v České republice je bečovský hrad výjimečný mírou dochovanosti středověkého vzhledu a četných autentických prvků. Díky vnukovi Alfreda, Friedrichu Georgovi a zejména jeho ženě Marii Adelheid Sylva-Tarouca byl v Bečově vybudován rozsáhlý krajinářský park, který byl ve své době nazýván druhými Průhonicemi. Beauforté za druhé světové války aktivně spolupracovali s nacistickým Německem. Na základě dekretů prezidenta republiky z 25. října 1945 o konfiskaci nepřátelského majetku Beauforté panství v Bečově nad Teplou museli opustit. Zámek sloužil jako škola, z Pluhovského paláce a hradu mělo být muzeum. V r. 1969 získal celý hradní a zámecký okrsek plzeňský památkový ústav a postupně se začalo rekonstruovat. Práce kulminovaly v r. 1996, kdy došlo k slavnostnímu zpřístupnění barokního zámku veřejnosti. Nejdříve se zde představila výstava západočeské gotiky, později byla z navrácených mobiliářů instalována zámecká expozice. Ta je nyní soustředěna do druhého patra, neboť celé první patro je věnováno unikátní prezentaci "nálezu století" - románskému relikviáři sv. Maura.

16.9.2012 Národná přírodní památky Upolínová louka a Křížky

16. září 2012 v 18:41 | paulito |  Ostatní
Národní přírodní památka Upolínová louka pod Křížky představuje typický komplex mokřadních lučních společenstev na území Slavkovského lesa s výskytem některých vzácných a ohrožených druhů rostlin, zejména drobné vrby borůvkovité (Salix myrtilloides) a upolínu nejvyššího (Trollius altissimus). S jedinečností Národní přírodní památky Upolínová louka pod Křížky a sousední Národní přírodní památky Křížky seznamují návštěvníka instalované informační panely. Centrální část zvláště chráněného území je veřejnosti zpřístupněna dřevěným chodníkem.
Zvláště chráněné území Křížky je tvořeno odlesněnou hadcovou skalkou se třemi kříži na svém vrcholu. Leží přibližně 1,5 kilometru severně od Pramenů. Je domovem vzácnějších rostlinných a živočišných druhů Slavkovského lesa, zejména rostlinného endemitu rožce kuřičkolistého. Z důvodu ochrany je přístup na lokalitu omezen. S jedinečností národní přírodní památky Křížky a sousední národní přírodní památky Upolínová louka pod Křížky seznamují návštěvníka instalované informační panely.