Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Srpen 2012

Vodní hrad Švihov 26.8.2012

26. srpna 2012 v 18:14 | paulito |  Ostatní
Tak po delší době, plné hudby, grilovaček a alkoholování (léto, nedá se nic dělat), jsme vyrazili na výlet, tentokrát na vodní hrad Švihov. Počasí bylo proměnlivé, ještě pár km před Švihovem lilo jako z konve, ale přímo tam bylo počasí pohodové. Zakoupili jsme lístky a podívali se na výstavu obrazů, některé kousky byly opravdu zajímavé. Absolvovali jsme prohlídku hradu v trvání asi ca 1 hodiny, interiéry byly až na kazetový strop v hlavním sále (který navíc není ze Švihova), poměrně chudé. Pak jsme ještě přidali ještě prohlídku výstavy erbovních příšer ve věži hradu, ale popravdě řečeno, za ty peníze (40 Kč) opravdu nestála. Jinak Švihov je velice příjemné městečko a určitě se brzy vrátíme a zkusíme naučnou stezku po jeho okolí, která vypadala zajímavě. Po obědě v místním penzionu, který také nebyl špatný, jsme vyrazili zpět a cestou se ještě na chvilku zastavili v Přešticích, obejít místní pamětihodnost, chrám Nanebevzetí Panny Marie.

Historie Švihova:
Jak prozíraví byli Rýzmberkové, když v blízkosti řeky Úhlavy při obchodní stezce z bavorského Podunají přes Železnou Rudu a Klatovy na Plzeň založili počátkem 14. století městečko a postavili tvrz opevněnou vodními příkopy. O tu sice přišli během obléhání, kdy husité tajně valy prokopali, vodu z příkopů vypustili a tvrz dobyli. Ovšem po skončení husitských válek císař Zikmund Rýzmberkům za věrné služby panství vrátil a přidal i něco navíc. Tak se tak stali majiteli nejen Švihova, ale i Rábí, Skály, Roudnice nad Labem, Rýzmberku a Kašperku s právem dolovat zlato. A rázem i jedním z nejmocnějších rodů v Čechách. V roce 1480 spojil majetek rábské i švihovské větve dvacetiletý Půta Švihovský z Rýzmberka a stal se tak jedním z nejbohatších a záhy i nejvlivnějších mužů v zemi. Není divu, že schopnému, vzdělanému a nádhery milovnému nejvyššímu sudímu Království českého začala být tvrz malá. Jeho majestát a nebojme se říct i ego si žádalo něco většího, impozantního a tentokráte i skutečně nedobytného. Započal stavět hrad, nad jehož velkolepostí dodnes žasneme. Toto monumentální dílo ovšem dokončili roku 1530 až synové Půty, Jindřich a Václav. Ti si hrad rozdělili a každý užíval svou polovinu. Chtělo by se říct, že pak v hradě šťastně žili až do smrti, ale skutečnost byla jiná. Stavební činností a náklady na reprezentaci se Rýzmberkové natolik zadlužili, že nezbylo, než postupně své panství rozprodat. Došlo i na Švihov, který roku 1548 koupil Herolt Kavka z Říčan a ze Štěkně. Leč ani Kavkové se na hradě dlouho neohřáli a také oni museli vinou dluhů Švihov prodat. Tak se roku 1598 dostal hrad do majetku významného českého rodu Černínů z Chudenic, kteří jej vlastnili až do roku 1945. Po druhé světové válce majetek Černínů podlehl Dekretu prezidenta E. Beneše č.12/45 a byl zkonfiskován. Nijak nepřeháníme, řekneme-li, že ho tato konfiskace zachránila před rozpadnutím. Nikdo z Černínů totiž necítil potřebu investovat do budovy využívané jen jako sýpka. Švihov se záhy po vyvlastnění stal objektem mimořádné hodnoty určeným ke zpřístupnění a od 50. let minulého století prochází postupnou rekonstrukcí. V roce 2002 byl prohlášen za národní kulturní památku.

Chrám Nanebevzetí Panny Marie, Přeštice:
Kostel Nanebevzetí Panny Marie je barokní kostel, nacházející se ve městě Přeštice v Plzeňském kraji. Kostel stojí na pahorku v historickém jádru města, v části zvané Pohořko, kde se před rokem 1245 nacházelo hradiště s kaplí, patřící Svatoboru z rodu Drslaviců. Kapli později nahradil gotický kostel, jehož kapacita však v první polovině 18. století přestávala dostačovat. Výstavba současného barokního chrámu probíhala v letech 1750-1775. Návrhl jej Kilián Ignác Dientzenhofer, který také stavbu až do své smrti roku 1751 vedl. Na pozici stavbyvedoucího se poté vystřídali František Ignác Prée, Anselmo Luragho a Antonín Haffenecker.


Vstup na hrad z města

Zbytky vodního příkopu

Nádvoří

Tenhle obraz se mi moc líbil, bohužel již zamluven

Výstava erbovních příšer
Pohled na palác z polí

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích


Tarja Turunen: Live at Sibelius Hall

26. srpna 2012 v 11:53 | paulito |  Hudba
2011
70%

Koncertní DVD Tarjy Turunen s orchestrem Harus a řadou symfonických skladeb.

Skladby:
01. Heinillä Härkien
02. Ave Maria Op. 80
03. Varpunen Jouluaamuna
04. Maa On Niin Kaunis
05. Concert Etude
06. En Etsi Valtaa Loistoa
07. Arkihuolesi Kaikki Heitä
08. Improvisation on Christmas Themes
09. Ave Maria
10. You Would Have Loved This
11. Astral Bells
12. Ave Maria
13. Walking In The Air
14. Jouluyö, Juhlayö (Silent Night)

J. Richard Smith: Se zvláštními úkoly

25. srpna 2012 v 8:43 | paulito |  Knihy
Výzkumné a experimentální jednitky Luftwaffe 1923-1945

Unikátní kniha popisuje historii, činnost a letouny zkušební a výzkumné jednotky vrchního velení Luftwaffe /tzv. Versuchverband/, jedné z nejzáhadnějších , tajných a zřídkakdy popisovaných jednotek Luftwaffe před 2.světovou válkou i během ní.

Kniha popisující méně známé jednotky Luftwaffe, které zkoušely ukořistěnou spojeneckou techniku nebo hledaly způsoby pro nejlepší využití nových typů letadel.


Nordavind: Bekning

19. srpna 2012 v 14:15 | paulito |  Hudba
2009
80%

První a poslední LP norské viking/black metalové skupiny ze Stordu, která se mezitím již rozpadla. Hrála ve složení Grimme (baskytara), Gravkald (bicí), Graavandrer (kytara), Arve (kytara), Irene (viola) a Gera (zpěv).

Noctis Imperium: Imperium

19. srpna 2012 v 14:10 | paulito |  Hudba
90%
2009

Druhé EP venezuelské death/black metalové skupiny z Caracasu, založené v roce 2001 a hrající ve složení Hephaestion (baskytara), Aegrimonia (kytara) a Aeneas Inferno (zpěv, kytara).

Jitka Lenková: Tajemná města Olomouc

18. srpna 2012 v 17:29 | paulito |  Knihy
Kniha Jitky Lenkiové o dějinách města Olomouc, s přihlédnutím k tajemným jevům a starým pověstem, ze začátku poměrně zajímavá, ale později už ne příliš čtivá a obrázky v knize také nejsou na příliš vysoké úrovni. Ale pro toho, kdo se chce něco dozvědět o tomto krásném městě celkem dobrý zdroj informací.Divoká Australasie (Wild Australasia)

18. srpna 2012 v 16:27 | paulito
Austrálie je ostrovní kontinent s naprosto jedinečným přírodním bohatstvím. Představuje izolovaný svět, v němž se vyvíjela speciální fauna i flóra. Austrálie je jediným místem na Zemi, kde dominují vačnatci. Invaze nových obyvatel i nepůvodních druhů měla na divoký život v Austrálii zcela zásadní dopad, který navždy změnil tvář tohoto výjimečného kontinentu.
Vynikající dokument o přírodě Austrálie a přilehlých ostrovů, který provede diváka zajímavou a pro Středoevropana často exotickou a neznámou přírodou, od pouští až po hlubiny oceánu.Hranice nemožného 4 (Fringe 4)

15. srpna 2012 v 12:45 | paulito |  Filmy
80%
2011-2012
Sci-Fi
Hrají: Anna Torv, Joshua Jackson, John Noble, Lance Reddick, Blair Brown, Jasika Nicole, Seth Gabel, Jared Harris

Další řada seriálu Fringe, asi do poloviny mi moc nebrala, ale pak vygradovala báječným způsobem a jedna část, ukazující další možnou budoucnost, nastínila pokračování v páté řadě, včetně slov Pozorovatele Septembera - Oni přicházejí. Na začátku řady přichází do divize Fribge nový agent, Lincoln Lee (Seth Gabel), který se dostal do střetu s měňavci a ti mu zabili parnera. Probíhá spolupráce s paralelním vesmírem, jenž se díky tomuto vesmíru uzdravuje a jsou navázány přátelské vztahy, ale vše překazí pokusy doktora Jonese (jemuž stojí za zády William Bell) o zničení obou vesmírů a vytvoření nového, což nakonec vede k odpojení obou vesmírů od sebe a na konci zastřelí Walter Olivii, aby zabránil jejich zničení (ale poté ji samozřeejmě uzdraví :-). Vše by končilo úžasnou idylkou, nebýt Septemberových slov...

Brutal Assault Josefov 11.08.2012 (Day Four)

13. srpna 2012 v 19:57 | paulito |  Ostatní
Den poslední už jsme po pravdě řečeno moc nedávali, byli jsme pěkně utahaní, hudbou, jídlem, alkoholem, počasím a tak jsme dorazilo až k večeru na americký psych-sludge Kylesa, pak finský folk Finntroll, americký death Immolation a po další americké death metalové skupině Six Feet Under byla Tína tak vyřízená, že jsme vyrazili ke stanu, pozdravili jsme naposled vstupní bránu a ještě dali pár piv se dvěma kluky z Brna u stánku, probrali jsme i fotbal, kdo by v tu chvíli tušil... že Brno vyhraje v Plzni 3:2. Bylo to ale celkově super a tak příští rok vyrazíme znovu, jen by to chtělo asi nějakou hvězdu typu Behemoth :-)


Brutal Assault Josefov 10.08.2012 (Day Three)

13. srpna 2012 v 19:44 | paulito |  Ostatní
V pátek to byl opět pořádný záhul, po dobrém obědě a trochu zmoknutí, protože v noci pršelo a samozřejmě jsem nekoupil úplně optimální stan a tak jsme se dopoledne věnovali sušení :-) ale pohoda, sluníčko vylezlo, oschli jsme a vyrazili na asi nejnáročnější den celého festivalu. Napřed poslední nákupy po stáncích, ale už to byly jen obaly na mobily a pak to začalo.. americký death Incantation, finský death Insomnium, norský black Kampfar, americký metal hardcore Darkest Hour, britský doom Vallenfyre, německý death Morgoth, řecký thrash Suicidal Angels, výborný americký hardcore Hatebreed, americký crossover Municipal Waste, britská grindcore klasika Napalm Death a nakonec jsme šli do kotlke na švédský viking death Amon Amarth (výborná muzika), další skupiny už jsme nedali.
Incantation

Insomnium

Kampfar

Darkest Hour

Vallenfyre

Morgoth

Suicidal Angels

Hatebreed

Municipal Waste

Napalm Death

Amon Amarth

Amon AmarthBrutal Assault Josefov 09.08.2012 (Day Two)

13. srpna 2012 v 18:47 | paulito |  Ostatní
Druhý den jsme po procházce Josefovem (a to jsem ještě zapomněl na naši středeční odysseu Jaroměří, kdy jsme hledali bankomat), festivalem žilo celé město, všude se něco prodávalo a kupodivu byl všude i klid (a také bordel, technické služby se zrovna moc nevytáhly), všichni spokojení a natěšení na další hudbu, nakonec tu bylo lidí přes 15.000 z celé Evropy. Čeští novináři (konkrétně z MF dnes) byli samozřejmě jiného mínění a jediným kritériem byl pro ně počet výjezdů záchranky (a těch bylo raletivně málo), prostě novinářský povl (někdy musím i se Zemanem souhlasit :-) Začali jsme tentokrát už v 11.00 a poslechli jsme si české Noostrak (death), Trollech (black), Brutally Deceased (deatk), polské Totem (metal hardcore), americké Toxic Holocaust (thrash core), ruskou Arkonu (pro mě trochu zklamání, pagan) a švédské General Surgery (core) a pak jsme šli odpočívat. Narazili jsme na Tíny přátele z Vysočiny a tak jsme i pokecali. Vrátili jsme se na finské Swallow The Sun (doom) a přes Heaven Shall Burn (metalcore), brazilské Krisiun (death), americké Ministry (pro mě nejlepší výkon a překvapení večera, industrial) až po norské Dimmu Borgir (black), pak jsme to vzdali. Jinak jídlo výborné, draho přiměřeně, pohoda.
Noostrak

Trollech

Brutally Deceased

Totem

Totem

Arkona

General Surgery

Swallow The Sun

Heaven Shall Burn

Krisiun

Ministry

Dimmu Borgir

Brutal Assault Josefov 08.08.2012 (Day One)

13. srpna 2012 v 18:13 | paulito |  Ostatní
Ve středu dopoledne jsme vyrazili na největší festival tvrdšího metalu v České republice, kterého se již konal 17. ročník, v pevnosti Josefov u Jaroměře. Poctivě jsem si nastudoval z netu vše možné, všetně programu kapel, které bych chtěl vidět, ale člověk míní a okolnosti mění. Už po příjezdu, kdy jsme mysleli, že bude kolem poledne ve středu v Josefově teprve pár lidí, nás davy fanoušků vyvedly z omylu. A protože jsme chtěli mít auto po ruce, zapíchli jsme to už před mostem a vůbec jsme nejeli do oficiálního kempu, což jak se ukázalo, nebyla vůbec špatná volba. Po postavení stanu jsme vyrazili do areálu, prvním šokem byla obrovská fronta čkajících nikoliv na lístky, ale s lístky na pásky na ruku. Nakonec přišla po hodině čekání spása, kdy zprovoznili další stánek a dostali jsme se tak hned dopředu, ale někteří nešťastníci tam strávili až pět hodin. Jak moc to bude mezinárodní jsme zjistili už ve frontě, před námi Norové, za námi Rusové. Po povinném proiběhnutí několika obchůdků a zakoupení triček a dalších blbůstek jsme si dali první pivko, myslím, že Budvar nebyla zrovna šťastná volba, pivo za moc nestálo. A pak už spustil český death black Avenger a po nich další dvě české kapely, grind core Ingrowing a progressive metal Forgotten Silence. Na rozjetí to nebylo špatné a šli jsme do hajan, ze kterých jsme byli krapet vyrušeni :-), ale nakonec jsme se s rušiteli prima připili, byli z Vysočiny.


Avenger

Ingrowing

Forgotten Silence


Raymond Khoury: Spása templářů

13. srpna 2012 v 13:05 | paulito |  Knihy
Po pěti letech vám můžeme nabídnout volné pokračování thrilleru Poslední templář, jedné z nejúspěšnějších knih uplynulého desetiletí! Konstantinopol, rok 1203. Zatímco drancující vojska čtvrté křižácké výpravy obléhají město, tajná skupina templářů usiluje o dosažení bohulibějšího cíle: nalézt vzácné církevní dokumenty a přepravit je do bezpečí, aby nepadly do rukou benátského dóžete. Dávají se na útěk se třemi plnými truhlicemi, ale bohužel nežijí dost dlouho, aby se mohli seznámit s jejich obsahem… Vatikán, současnost. Agent FBI Sean Reilly si získal důvěru nejvyšších církevních představitelů, ale nyní musí poskytnutou důvěru zneužít. Kdosi totiž unesl jeho partnerku Tess, a klíč k její záchraně leží právě ve sklepeních tajných vatikánských archivů, konkrétně ve spisu s názvem Fondo Templari. Sean však brzy zjistí, že o vzácný rukopis pojednávající o tajné historii templářského řádu mají zájem i jiní lidé…
Kniha poměrně napínavá, má spád a člověk se dozví i různé další konspirační teorie o historii templářů a sjednocení křesťanské církve, ale zas ten konec, takový ano-ne, nijaký...
Nightmare: Insurrection

7. srpna 2012 v 16:20 | paulito |  Hudba
50%
2009

Heavy/power metalová skupina z francouzského Grenoble, hrající již od roku 1983. Insurrection je její sedmé LP, hraje ve složení Yves Campion (baskytara), Jo Amore (zpěv), David Amore (bicí), Franck Milleliri (kytara) a Matt Asselberghs (kytara).

Nargaroth: Jahreszeiten

7. srpna 2012 v 16:15 | paulito
60%
2009

Německá black metalová skupina z Eilenburku v Sasku, založená v roce 1996 se svým již šestým a ne posledním LP. Hraje ve složení Charoon (kytara) a Kanwulf (zpěv, kytara, basa, klávesy).

Morbid Angel: Domination

6. srpna 2012 v 20:41 | paulito |  Hudba
90%
1995

LP amerických death metalových Morbid Angel z Tampy na Floridě, kteří hrají už od roku 1983, momentálně ve složení Trey Azagthoth (klávesy, kytara), David Vincent (zpěv, baskytara), Pete Sandoval (bicí) a Destructhor (kytara).
Napalm Death: Enemy Of The Music Business, Scum

6. srpna 2012 v 20:36 | paulito
Hardcore/death metalová legenda z anglického Birminghamu, skupina byla založena v roce 1981 a hraje ve složení Shane Embury (baskytara), Mitch Harris (kytara, zpěv), Mark Barney Greenway (zpěv) a Danny Herrera (bicí).
Enemy Of The Music Business
80%
2000
Scum
80%
1987Ariana Franklinová: Relikvie mrtvých

6. srpna 2012 v 20:27 | paulito |  Knihy
Píše se dvanácté století a mnichové v anglickém Glastonbury najdou po mohutném požáru v klášteře dvě lidské kostry, o nichž nikdo neměl ani tušení. Jedna je vysoká, mohutná, jako by patřila nějakému válečníkovi, druhá malá a drobná. Existuje domněnka, že právě Glastonbury je oním bájným Avalonem z dávných dob. Mohlo by se tedy jednat ostatky krále Artuše a Guinevere? Když se o objevu doslechne král Jindřich II., požaduje důkazy o Artušově smrti. Nepotřebuje totiž, aby jeho vzpurní velšští poddaní začali věřit a doufat, že jejich jediný pravý a budoucí král se jednoho dne vrátí, aby je znovu mohl vést k vítězné bitvě za svobodu. A tak král Jindřich opět povolává Adélii, aby se pustila do prozkoumání podezřelých koster. Jenomže někdo si nepřeje, aby byly kosterní pozůstatky identifikovány a je připraven kvůli tomu i zabíjet... Román Relikvie smrti je volným pokračováním úspěšných příběhů "vykladačky smrti" Adélie Aquilarové, lékařky a patoložky ze salernské univerzity medicíny. Na pozadí barvitě vylíčeného života středověké Anglie se odehrává napínavý až detektivní thriller, v němž láska, logika i rodící se věda zápasí s pověrami a barbarstvím tehdejší doby.
Vynikající historická detektivka, Franklinová je každým svým románem lepší a na pozadí pátrání po Artušovi rozvíjí další vražedné šílenství, zmocňující se obyčekných lidí...
Howard Phillips Lovecraft: V horách šílenství

6. srpna 2012 v 20:23 | paulito
Americký autor Howard Phillips Lovecraft patří nejen k zakladatelům, ale i nejlepším autorům moderně pojatého hororu. A tak jistě oceníte působivou atmosféru příběhů, v nichž tajemné síly, nepoznané zlo a kosmické hrůzy vyvolávají mrazení v zádech. Držíte v ruce nové vydání sbírky Lovecraftových povídek, které se řadí k těm nejlepším: Dagon - uprchlý zajatec se na moři setkává s neobvyklým jevem, který ho přivede na hranici šílenství. Slavnost - Vánoce nemusí být jenom svátky míru a pokoje. Občas se mohou přihodit i věci značně děsuplné. Volání Cthulhu - dědictví a prastrýcova poslední vůle přinášejí naprosto nečekané překvapení a odhalení hrůzného tajemství. Hrůza v Dunwichi - město Dunwich, podivný majitel usedlosti a mizející občané. Dá se mezi tím vším nalézt souvislost? V Horách šílenství - působivá novela o neuvěřitelných objevech v Antarktidě, které zcela změnily pohled na historii Země. Stín z hlubin času - setkání v západní Austrálii odhalilo nebezpečí, které by mohlo způsobit problémy celému lidstvu.
Lovecraftovská klasika, V horách šílenství je opravdu atmosférický a mrazivý horor, plný děsu a hrůzy, v něm zároveň vysvětluje celou bestiologii, jak předcházela dějinám lidstva...Oslava narozek ve Staňkově 4.8.2012

5. srpna 2012 v 19:24 | paulito |  Ostatní
Oslava narozek mých a mého kámoše Zdenyho ve Staňkově byla sice náročná, pařili jsme od 9 od rána do 4 do dalšího rána, ale bylo to super, příjemné prostředí, spousta fajn lidiček, vypili se tři sudy, no co si přát víc :-)