Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Květen 2012

Japonské obří ponorky (Japan's Secret Weapon)

30. května 2012 v 18:51 | paulito |  Dokumenty
Během 2. světové války se američřtí a britští vědci snažili o výrobu atomové pumy. Němečtí odborníci vyvíjeli rakety určené k bombardování vzdálených cílů. A Japonské císařství vsadilo na vývoj obřích ponorek, ze kterých mohly startovat bombardéry. Teoreticky byly určeny k tomu, aby terorizovaly města na západním i východním pobřeží Spojených států a vyřadily z provozu Panamský průplav. Tyto "podmořské letadlové lodě" byly sto dvacet dva metrů dlouhé a ve vodotěšném hangáru mohly nést tři útočné bombardéry. Spuštěny na vodu byly nakonec všeho všudy tři taková plavidla, ale do válečných operací už nezasáhla. Po skončení války v Tichomoří dopravili Američané dvě obří ponorky na Havaj. Obávali se ale, že by se podivně vyhlížejícími podmořskými čluny mohl inspirovat Sovětský svaz, a proto je v roce 1946 potopili. Šance na úspěch měly ponorky třídy I-400 dosti malé. Ale ve své podstatě se jednalo o technicky dokonalé zbraně, které v době studené války inspirovaly obě supervelmoci k produkci ponorek nesoucích na svých palubách konvenční a později i jaderné střely.
Temné stíny (Dark Shadows)

30. května 2012 v 18:39 | paulito |  Filmy
60%
2012
Komedie / Fantasy
Režie: Johnny Depp, Eva Green, Jackie Earle Haley, Michelle Pfeiffer, Christopher Lee, Bella Heathcote, Chloë Grace Moretz, Thomas McDonell, Helena Bonham Carter, Jonny Lee Miller, Hannah Murray, Alice Cooper, Jonathan Frid, David Shelby, Lara Parker, Gulliver McGrath

V roce 1752 vypluli Joshua a Naomi Collinsovi se svým synem Barnabasem lodí z anglického Liverpoolu, aby začali nový život v Americe. Ale ani oceán jim nepomůže v tom, aby unikli záhadnému prokletí, které jejich rodinu pronásleduje. Uplyne dvacet let a Barnabasovi leží svět u nohou - tedy aspoň město Collinsport ve státě Maine. Majitel panství Collinwood - Barnabas je bohatý pán, má moc a je to notorický playboy…dokud neudělá zásadní chybu - zlomí totiž srdce Angelique Bouchard . Angelique je čarodějnice každým coulem. Přichystá mu horší osud, než je samotná smrt: promění ho v upíra a pak ho upálí zaživa. O dvě stě let později se Barnabas nechtěně dostane ze své hrobky a přichází do naprosto jiného světa roku 1972. Vrací se na panství Collinwood a zjistí, že z kdysi velkolepého panství jsou dnes jen ruiny. Zbytku rozpadlé rodiny Collinsů se daří o něco lépe, každý skrývá své temné tajemství. Hlava rodiny Elizabeth Collins Stoddard přivolá blízkou psychiatričku Dr. Julii Hoffman, aby jim pomohla vyřešit rodinné trápení. V usedlosti žije také neúspěšný bratr Elizabeth Roger Collins její pubertální dcera, rebelka Carolyn a Rogerův předčasně vyspělý 10ti letý syn David Collins. Rodinná záhada se přenese i na správce Willieho Loomise, kterého hraje Jackie Earle Haley a na Davidovu novou chůvu Victorii Winters.
Noo, nedá se říct, že by to nebylo celkem vtipné, pár dobrých hlášek tam je a Johnny Depp jako upír po 200 letech také docela ujde, stejně tak jako Helen Bonham-Carter coby lehce ujetá psycholožka, ale na Ospalou díru to ani zdaleka nemá, bohužel.

Act Of Valor

26. května 2012 v 16:15 | paulito
80%
2012
Akční / Dobrodružný / Thriller
Režie: Mike McCoy, Scott Waugh
Režie: Roselyn Sanchez, Emilio Rivera, Nestor Serrano, Alex Veadov, Dimitar Marinov

Mariňák - ten tvrdý chleba má. Chceš, nechceš, jedeš kam tě pošlou. A možná se nikdy nevrátíš. Tvé ženě pošlou úřední dopis s frází "padl v boji", zasalutuje ti pár oficírů… a konec. Jsi minulost. Nejinak je tomu s hrdiny Act of Valor, členy U.S. Navy Seals, kteří při záchranné misi agenta CIA objeví, že v sázce jsou nejen další tisíce nevinných životů, ale i souboj s mnohem horšími nepřáteli - vlastními pochybnostmi a slabostmi, které jako rez naleptávají integritu týmu. Podle prvních záběrů ale dozajista nepůjde o skupinovou terapii uprostřed džungle, jako spíš o akční vřavu opepřenou skutečností, že většina představitelů u amerických "Tuleňů" aktivně působí/la a bitevní sekvence poskytují realistický obraz života z elitních protiteroristických jednotek.
Takřka dokumentární příběh amrické jednotky SEAL v boji proti teroristům, možná to nebyl až tak dobrý film, ale aspoň člověk viděl, jak to opravdu v praxo funguje a kolik různých zmetků číhá po celém světě, ochotných se kdykoliv pokusit rozbít naši západní civilizaci.
Kat: Szydercze zwierciadlo, Mind Cannibals

25. května 2012 v 18:48 | paulito |  Hudba
Polská metalová kapela, založená v roce 1979 v Katowicích, vydala první LP v roce 1985. Momentálně hraje ve složení Piotr Luczyk (kytara), Krzysztof Oset (baskytara, zpěv), Rogol (bicí), Janek Gronowski (kytara) a Henryk Beck (zpěv).

Szydercze zwierciadlo
70%
1997
Mind Cannibals
70%
2005Wild China

25. května 2012 v 5:41 | paulito |  Dokumenty
2008

Wild China je šestidílný dokument o přírodě a její historii v Číně, natočený ve spolupráci BBC a CCTV. Divák se v něm může seznámit s Čínou od velehor na západě a Tibet, přes Velkou čínskou zeď až po velké řeky a mořské pobřeží na jihu a východě země.
Eternal Dream: The Fall of Salanthine

24. května 2012 v 20:02 | paulito |  Hudba
90%
2012

Španělský symfonický power metal z Malagy, skupina založená v roce 2007 se svým prvním LP. Hraje ve složení Antonio Motta (baskytara), Andy Montalbetti (bicí), Alvaro Sabin (kytara), Niko Hartmann (kytara), Cesar Rodriguez (klávesy) a Ana Moronta (zpěv).
Decrepid: Devoted to Death

24. května 2012 v 19:58 | paulito |  Hudba
100%
2011

Britská death metalová skupina z Londýna, založená v roce 2005, se svým prvním LP. Hraje ve složení Marnie (baskytara), Luke Martin (bicí), Steve Brennan (kytara), Danny Price (kytara) a Cris Bassan (zpěv).
Deceased: Surreal Overdose

24. května 2012 v 19:54 | paulito |  Hudba
80%
2011

Deat metalová skupina z Arlingtonu ve Virginii, USA, založená již v roce 1985, se svým nejnovějším LP. Hraje ve složení King Fowley (bicí, zpěv), Mike Smith (kytara), Shane Fuegel (kytara) a Les Snyder (baskytara).Deadend in Venice: See You On the Ground

24. května 2012 v 19:49 | paulito |  Hudba
90%
2011

Německá death metalová skupina z Maerane v Sasku, založená v roce 2008 se svým prvním LP. Hraje ve složení Andreas Ackermann (baskytara), Frank Koppe (bicí), Kevin Klein (kytara, zpěv), Tim Schmidtke (kytara), Christian Litzba (zpěv) a Annabell Klein (zpěv).
Cradle Of Filth: Thornography

24. května 2012 v 19:44 | paulito |  Hudba
90%
2006Bulldozer: Alive In Poland

24. května 2012 v 19:41 | paulito |  Hudba
70%
2012

Italská black metalová skupina z Milána, zformovaná v roce 1980 se svým nejnovějším LP v sestavě Potta (baskytara), G.C. (klávesy), Andy Panigada (kytara), A.C. Wild (baskytara, zpěv), Mnau (bicí) a Ghiulz Borroni (kytara).
Luboš Taraba: Krve po kolena

24. května 2012 v 19:29 | paulito |  Knihy
Italská bojiště byla vždy místy, kam generálové z Vídně rádi posílali pluky z českého království. Válka v roce 1859, v níž se rozhodovalo o sjednocení Itálie, je toho dokladem. Masakr, který se odehrál na pláni a pahorcích u italské vesnice Solferino v červnu 1859, byl bitvou, která byla do rakousko-pruského krveprolití u Hradce Králové v roce 1866 druhou největší po bitvě národů u Lipska (1813). Itálii se poté otevřela cesta ke sjednocení a Prusko pochopilo, že Rakousko je natolik slabé, že bude možné otevřít otázku sjednocení Německa vedoucí k bitvě u Hradce Králové. Třebaže se může z českého pohledu zdát, že se jednalo o cizí válku, skutečnost je diametrálně jiná, protože "tam u Solferina" zůstalo nemálo Čechů a Moravanů. A také jejich utrpení se podílelo na vzniku Červeného kříže, jehož založení pár let poté bylo inspirováno právě obrovskými počty zraněných na obou stranách bojujících armád.
Popis bitev u Magenta a Solferina, kde Rakousko-Uhersko ztratilo severní Itálii a státečky celé země se díky úsilí premiéra Cavoura začali sjednocovat.
Crushing Blow: Ceased Fire

21. května 2012 v 17:49 | paulito |  Hudba
70%
2010

Francouzská heavy metalová skupina z Marseille, hlas její zpěvačky je docela podobný Doro Pesch, založená v roce 1997 a hrající v sestavě Gérald Krist (baskytara), Laurent Degremont (bicí), Benjamin Truelle (kytara), Guilaumme Stamm (kytara) a Valéne de Santis (zpěv).
Anachronaeon: The Ethereal Throne

21. května 2012 v 17:44 | paulito |  Hudba
90%
2012

Nejnovější LP švédské death metalové skupiny z Västeras, která hraje od roku 2007 a momentálně ve složení Patrik Carlsson (zpěv, kytara, baskytara) a Andreas Akerlind (bicí).
Ruiny (The Ruins)

20. května 2012 v 18:34 | paulito |  Filmy
60%
2008
Horor / Thriller
Režie: Carter Smith
Hrají: Joe Anderson, Jena Malone, Shawn Ashmore, Laura Ramsey, Jonathan Tucker, Bar Paly, Vivica Mitra

Thriller podle knihy amerického autora Scotta Smithe, který sám napsal i scénář. Parta Američanů tráví dovolenou v mexickém letovisku. Po několika nudných dnech strávených především na pláži popíjením tequily se seznámí s Němcem Mathiasem, jehož bratr se vydal do džungle na archeologickou výpravu a od té doby o sobě nedal vědět. Dostanou nápad a vypraví se do džungle zjistit, co se stalo. Zde se dostanou až k tajemnému pahorku, střeženému obyvateli nedaleké mayské vesnice. Jakmile na pahorek porostlý divnými liánami vstoupí, Mayové je pod hrozbou zabití odmítnou z pahorku pustit. Zdá se, že na pahorku je přítomno cosi starobylého, tajemného, toužícího po krvi... Netrvá to dlouho a první z nich zemře... Zachrání se zbytek ze spárů podivné kletby?
Dobré téma, jen škoda, že trochu promarněné, ale jinak pohodový horůrek na nedělní odpoledne, vyrazit se někdy podívat na mayské pyramidy je můj sen :-)
Boots Brothers: Aus Der Hölle

20. května 2012 v 18:26 | paulito |  Hudba
70%
1996

Německá rocková pravicová skupina.