Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Květen 2011

Echelon Conspiracy

31. května 2011 v 7:14 | paulito |  Filmy
40%
2009
Akční / Mysteriózní / Thriller
Režie: Greg Marcks
Hrají: Shane West, Edward Burns, Ving Rhames, Martin Sheen, Jonathan Pryce, Tamara Feldman, Todd Jensen, Borislav Iliev
Nic moc, taková Smrtonosná past 4.0 byla daleko, daleko lepší. Film nemá špatný nápad, ale dost špatné provedení, takže bych řekl, že jeho hodnocení na ČSFD 55% je poněkud přehnané. Max Peterson (Shane West) dostane v hotelu v Bangkongu podivný mobilní telefon, díky němuž neodletí letadlem, kterým chtěl a přežije, protože letadlo havaruje. Poté odletí do Prahy a díkky zprávám z telefonu vyhrává velké částky, což se nelíbí šéfovi ochranky kasina Johnu Reedovi (Edward Burns), který na něj nasadí Kamilu. Další ve hře he FBI, kterou zde zastupuje agent Grant (Ving Rhames) a vše nakonec směřuje ke sledovacímu počítači NSA nazvanému Echelon, který se osamostatnil a rozhodl se žít vlastním životem.

Velké záhady minulosti (Reader Digest výběr)

30. května 2011 v 13:30 | paulito |  Knihy
Letem světem po různých historických událostech, spiknutích, osobnostech, sice poměrně zajímavé, ale hodně povrchní čtení v kapitolách:
Zmizeli beze stopy
Smrt za podivných okolností
Zvláštní a záhadné ossobnosti
Vinen, či nevinen?
Pravda, nebo legenda?
Nezodpovězené otázky
Osudné omylyMezi nepřáteli (L' Ennemi intime)

30. května 2011 v 10:17 | paulito |  Filmy
80%
2007
Drama / Válečný
Režie: Florent Emilio Siri
Hrají: Benoît Magimel, Albert Dupontel, Aurélien Recoing, Marc Barbé, Lounès Tazairt, Vincent Rottiers, Guillaume Gouix
Film o koloniální válce v Alžírsku na počátku 60. let ukazuje boje francouzské armády proti muslimským povstalcům bez okrasy, s vražděním civilistů i zajatců, s borcením ideálů vojáků, i s tím, jak řada Alžířanů nevěděla, s kým vlastně být. Mladý idealistický nadporučík (Benoît Magimel) velí základně v Alžírsku a spolu se svým četařem (Albert Dupontel), který je veteránem maquis i bojů v Indočíně a tudíž cynikem bez iluzí, se snaží přežít boje proti partyzánům v pouštích i horách Alžírska.

Dexter 1. řada

30. května 2011 v 10:06 | paulito |  Filmy
70%
2006
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Režie: Michael Cuesta, Robert Lieberman, Tony Goldwyn, Steve Shill, Adam Davidson, Keith Gordon, Marcos Siega, Nick Gomez
Hrají: Michael C. Hall, Julie Benz, Jennifer Carpenter, Erik King, Lauren Vélez, David Zayas, James Remar, C.S. Lee, Christina Robinson, Preston Bailey, Daniel Goldman, Geoffrey Pierson, Keith Carradine, John Lithgow, Jaime Murray, Julia Stiles

Dexter Morgan je vyšetřovatelem krevních skvrn a ve svém volném čase sem tam zabije nějakého zločince, na kterého nedosáhla dost rychle spravedlnost. Jako malý kluk prožil trauma, které mu sebralo veškerý cit a nutí ho zabíjet a tak jeho otčím a policista Harry (James Remar) nasměroval jeho pozornost včas správným směrem. Na policii s ním pracuje jeho nevlastní sestra Rita (Julie Benz), detektiv Doakes (Erik King), který o něm něco tuší, jeho šéfová poručík Maria LaGuerta (Lauren Vélez) a další, kteří momentálně řeší případ vraha s chlaďákem. Tento vrah má Dextera ve zvláštní oblibě a nakonec se ukáže, že je jím přítel Rity Rudy (Christian Camargo), ale aby to nebylo vše, je to také Dexterův vlastní bratr... Mně se ten seriál líbil, ale hlavně Dexterův cynický přístup takřka ke všemu a pak mě už samozřejmě pořád zajímalo, ci bude dál :-)


Jízda historických automobilů z Bolevecké návse, Plzeň 28.5.2011

28. května 2011 v 22:21 | paulito |  Ostatní
Tak nám kousek od paneláčku dnes vyráželo na výlet fůra hezkých aut, každoroční historická jízda automobilových i motocyklových veteránů a proto přináším fotky řady krásných automobilových dědečků a na konci jeden moderní automobil, který jsme potkali v Kollárovce, když jsme šli z pizérie Atlantic (žádná velká sláva, ale ušlo to) směrem na slavnosti jídla a piva za Plazu, kam jsme ale nakonec nedošli, protože mi přišlo jako zvrhlost vybírat za vstup 50 Kč, takže z principu a raději jsme si dali výbornou zmrzku na náměstí.

Deathstars: Termination Bliss

24. května 2011 v 6:37 | paulito |  Hudba
70%
2006

Druhé album industriálního metalu švédské skupiny Deathstars z roku 2006 ve složení Whiplasher Bernadotte (zpěv), Nightmare Industries (kytara, klávesy), Skinny Disco (baskytara) a Bone W. Machine Öhman (bicí) je to pravé na ranní probuzení :-)
Dan Simmons: Černé léto

24. května 2011 v 5:50 | paulito |  Knihy
Píše se léto roku 1960. Chlapce šesté třídy z Elm Havenu ve státě Illinois spojí mocné a kouzelné pouto, které nerozdělí ani útrapy dospělosti. Jejich přátelství projde ohněm uprostřed kukuřičných polí, v době prvních flirtů s místními dívkami. Z tichých koutů staré střední školy - pevnosti, kde jsou cítit mahagonové rakve - se zvedá neviditelné zlo. Mike, Dale, Duane, Harlen a Kevin se vrhají do války bez hranic a slitování, do války, kde věčný nepřítel vládne noci...
Naprosto vynikající kniha, která, pokud bych knihy hodnotil, dostane 100%... napínavá, čtivá, trochu (no, spíš dost) to připomíná It (To) od Stephena Kinga (i když tam chybí vazba současnost - minulost), ale příběh party kluků v boji proti zlu, lidskému i tomu ze záhrobí a nedůvěře místních je strhující. Tak dobrou knížku už jsem nečetl dlouho a to jsem už Simmonsovi po té minulé moc nevěřil:-) PS: Samozřehmě Borgijský zvon jsem nikde nenašel, tak aspoň něco o této proslavené italské rodině...


Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides)

23. května 2011 v 21:32 | paulito |  Filmy
70%
2011
Akční / Dobrodružný / Fantasy / Komedie
Režie: Rob Marshall
Hrají: Johnny Depp, Penélope Cruz, Geoffrey Rush, Ian McShane, Stephen Graham, Gemma Ward, Judi Dench, Kevin Mc Nally, Óscar Jaenada, Sam Claflin

Johnny Depp už počtvrté jako kapitán Jack Sparrow, tentokrát při hledání Pramene mládí. Film, který nezklame, ani nenadchne, mohl by být klidně o půl hodinky kratší, ale pár pěkných okamžiků tam je a mořské panny.. jsou, než se změní v příšerky, opravdu nádherné. A kromě toho to je prostě povinnost, vidět opět Johnny Deppa, nejlépe v kině :-) Kapitán Jack Sparrow má tentokrát opět silnou konkurenci, navíc dost zamotané vztahy s každým, koho potká, hlavně se se svojí bývalou přítelkyní Angelicou (Penelope Cruz). Za Pramenem mládí ale jdou z různých důvodů i Angeličin otec Černovous (Ian McShane), starý známý kapitán Barbossa (Geoffrey Rush, tentokrát ve službách britského krále) a španělská výprava, která nakonec celou svatyni zničí. Mezitím se ještě prolíná milostný příběh kněze a mořské panny Syreny.Plzeň 21.5.2011: Viktoria Plzeň - Baník Ostrava 3:1, Plzeň je mistr!!!!

23. května 2011 v 15:02 | paulito |  Ostatní
V tohle všichni fanoušci v Plzni doufali a těšili se nejméně celých půl roku, když teda nepočítám 100 let, kterých už fotbal v Plzni existuje :-) Dopoledne jsme se ještě stavili na autosalonu za Plazou, ale byla to celkem bída, za pozornost stál jen kabriolet Peugeot 807 (tuším :-)), pár Audin a čtyři Mustangy, jinak samé běžné modely, které potkáváme na ulicích (a žádný Mercedes :-(( A pak už jsme odpoledne vyrazili na fotbalový zápas, který měl rozhodnout o tom, zda bude Plzeň mistrem už v tomto kole, nebo se budeme muset nervit ještě další týden. Stadion plný, 7.100 lidí, ale na adresu pořadatelů musím podotknout, že naprosto nevyřešenu mají obslužnost, protože aby člověk čekal na pivo nebo cokoliv jiného půl hodiny...:-( teď jsou lidé v Plzni v euforii z úspěchu, ale takový přístup jim diváky spíše odradí. Seděli jsme hned za brankou, napřed domácích, po poločase hostů a hned na začátku všechny zmrazila vlastní branka Limberského. Ale pak Plzeň vyvinula svůj obvyklý tlak, je pravda, že Baník se moc nepředřel a když ještě do poločasu Jiráček a Bakoš zápas otočili a ve druhém poločase přidal Horváth z přímého kopu pojišťující gól, mohlo už se pomalu slavit i díky nápaditým fanouškům Ostravy. Takže díky Baníčku :-) a s koncem utkání se rozpoutaly pořádné oslavy, lidé vtrhli na hrací plochu a mužstvo převzalo pohár pro mistry ligy. Takže uvidíme, co nás čeká v předkolech Ligy mistrů. Já si odnesl kousek mistrovského trávníku, který jsem zasadil do květináče :-) a celou neděli jsme strávili (teda do závodu F1 v Barceloně) opékáním na sluníčku u Boleváku, nádhera :-)
Plzeň 20.5.2011: Muzejní noc + Amigos

23. května 2011 v 14:49 | paulito |  Ostatní
V pátek večer jsme se rozhodli vyrazit na Muzejní noc, jednak proto, že přítelkyně v Západočeském muzeu ještě nebyla a ani já jsem ještě nebyl ve zbrojnici, takže když byla možnost vše vidět zadarmo, proč ne. Musím říct, že jsem byl poměrně zklamán, zbrojnice je sice svým způsobem udělaná hezky, ale očekával bych tam rozmanitější informace. A výstavy, kdy je život na Plzeňsku prezentován sice hezkou řádkou vycpanin a sem tam i nějakým informačním panelem, ale v době, kdy světu vládnou informační technologie, to je už opravdu málo. Ani šermířské představení před vchodem nezaujalo a tak večer musel nakonec zachraňovat hudební bar Amigos na Americké, který opravdu doporučuji, protože tam mají báječné pití a atmosféru. Po pár mojitech a metaxách, roznášených krásnými slečnami ve žlutých šatečkách, proložených několika Heinekeny, jsme se ve vynikající náaldě odebrali na poslední tramvaj, ale druhý den ráno jsme si vybrali pořádnou bolest hlavy :-)))


Nová dcera (The New Daughter)

23. května 2011 v 14:35 | paulito |  Filmy
60%
2009
Thriller / Horor
Režie: Luiso Berdejo
Hrají: Kevin Costner, Ivana Baquero, Samantha Mathis, Noah Taylor, Erik Palladino
Jak herce Kevina Costnera moc nemusím, tak tenhle film se mi docela líbil, i když ty indiánské příšerky byly dost bídné jako ostatně celý příběh, ale koukat se na to kupodivu celkem dalo. Costner jako otec, od jehož rodiny utekla jeho manželka se s dospívající dcerou Louisou (Ivana Baquero) a malým synem Samem (Gattlin Griffith) přestěhují na venkov do Jižní Karolíny. Když se Lousina povaha začne měnit a ona stále utíká an starobylou indiánskou mohylu, začne otec pátrat, co se za tím vším skrývá a čeká na něj děsivé odhalení a v závěru smrt všech zúčastněných.

Debustrol: Steak

23. května 2011 v 14:26 | paulito |  Hudba
40%
2001

Českou metalovou legendu Debustrol není ani potřeba nijak zvlášť představovat, i když musím říct, že zrovna tohle album, zvláště ve srovnání s cizinou, je poněkud slabší.

Sbírka sci-fi Mlok 2010

19. května 2011 v 17:43 | paulito |  Knihy
Další ročník soutěže a nová sbírka české sci-fi a fantasy. Pět povídek, pět krátkých povídek, novela a tři mikropovídky... A co letos přináší? Můžete se těšit na lupiče magických artefaktů, živé hračky z kostí a ukrutnou pomstu mučitelům. Připraveni jsou mágové z NKVD, soubor písní a tanců ze vzdálené planety, velký mediální podvod, vdovy po Dorianu Grayovi a také astrální cestování. Vyděsí vás vraždící strašák, pobaví bohatýrská bylina, nekonečná válka mágů, pád do černé díry a zvláštní experimentální halucinogeny. Vše uzavře monitoring vzdálených světů… …to všechno a ještě mnohem víc na vás čeká v této knize, v podání autorů, kteří už jsou, nebo se možná brzy stanou, legendami.
Sbírka nejlepších českých sci-fi povídek za rok 2010 a přiznejme si, ve srovnání se světovou sci-fi je to stále jen trochu lepší podprůměr...


Akta X 7 (The X-Files 7)

19. května 2011 v 15:55 | paulito |  Filmy
70%
Sci-fi / Thriller / Horor

Jedna z těch lepších řad Akt X, po delší době opravdu solidní a vyváženou porcí hrůzy i humoru a nepříliš zatěžovaná honem za mimozemšťany :-)


Husk

19. května 2011 v 15:51 | paulito |  Filmy
70%
2011
Drama / Horor / Thriller
Režie: Brett Simmons
Hrají: Devon Graye, Tammin Sursok
Tenhle film se mi docela líbil, jednoduchý a utíkající.. i když samozřejmě nepřináší nic nového. Skupina přátel havaruje díky náletu vran u kukuřičného lánu a ve chvíli, kdy se vydají pro pomoc, začne je zabíjet místní strašidlo, strašák, kterým se stal kdysi zavražděný syn farmáře. Dělá strašáky i z nich a tak s emu podaří zlepšovat své pohybové možnosti a je stále těžší mu uniknout....

Jsem číslo čtyři (I Am Number Four)

19. května 2011 v 15:42 | paulito |  Filmy
50%
2011
Akční / Sci-Fi
Režie: D.J. Caruso
Hrají: Alex Pettyfer, Timothy Olyphant, Teresa Palmer, Dianna Agron, Callan McAuliffe, Kevin Durand, Judith Hoag
Klasická sci-fi pro teenagery, dá se na to podívat, ale rozhodně to nenadchne, snad jen sem tam nějakými efekty a závěrečným soubojem příšerek. Hodný mimozemšťan John Smith (Alex Pettyfer) musí ve společnsoti svého strážce Henriho (Timothy Olyphant) pořád utíkat před těmi zlými, co chtějí zabít nejen jeho, ale vyvraždit celou matičku Zemi. Ale pak se zamiluje do Sarah (Dianna Agron) a protože láska i hory přenáší, tak se zlí Mogadoriáni třeste :-))


Insidious

19. května 2011 v 15:34 | paulito |  Filmy
60%
2010
Horor
Režie: James Wan
Hrají: Patrick Wilson, Rose Byrne, Ty Simpkins, Johnny Yong Bosch, Lin Shaye, Leigh Whannell, Barbara Hershey, Jeannette Sousa
Začalo to výborně, prosteřdek byl takový dost slabší (výlet otce do říše duchů), závěr ale výborný, takže se na tenhle horůrek určitě dívat dalo. Mladá rodina se přestěhuje do nového domova a jejich syn se jednoho dne nevzbudí a zůstaně v kómatu. Po počáteční nedůvěře a po neúspěchu doktorů se svěří do péče lovců duchů, kteří jim vysvětlí, že duše jejich syna je na výletě a do těla se mu cpe vetřelecký duch. A tak se otec vypraví, opustí své tělo a snaží se zachránit duši svého syna. Jak to skončí, uvidíte sami, ale nečekaně :-)