Život bez knih a zážitků je jen promarněný čas....

Leden 2011

Cradle Of Filth: Live Bait for the Dead

30. ledna 2011 v 21:35 | paulito |  Hudba
70%
2002

Dvoualbum britské legendy z roku 2002 obsahuje řadu zajímavých skladeb, určitě stojí za poslechnutí.


cof2002


Tali-Ihantala 1944

30. ledna 2011 v 16:09 | paulito |  Filmy
80%
2007
Akční / Drama / Válečný
Režie: Åke Lindman
Hrají: Kari Ketonen, Emil  Johnsen

Finský válečný a historický film, který se vrací k období tzv. Pokračovací války, v níž se Finsko po boku Německa snažilo získat, co ztratilo během Zimní války. V létě 1944 jsou již sovětské jednotky všude na postupu a snaží se proniknout i na území Finska. Finům se v obranné bitvě v oblasti Tali-Ihantala podaří Rudou armádu odrazit a obhájit tak nezávislost. Film není příliš vydařený po herecké stránce, nicméně je výborně zpracován po historické a když odhlídneme od trocha patosu, drží se skutečnosti a je opravdu vynikajícím dokumentem z té doby, včetně dobových zbraní. Nikde se tam neřítí "převlečené" moderní tanky nebo letadla a Focke Wulf 190 nebo samohybná děla jsou opravdovou lahůdkou. Víc takových filmů by určitě neškodilo, už jen proto, aby se lidé o historii něco dozvěděli. Něco pravdy.

  
Tali

Příšery útočí (Attack of the Beast Creatures)

30. ledna 2011 v 15:52 | paulito |  Filmy
30%
1985
Horor
Režie: Michael Stanley
Hrají: Robert Nolfi, Julia Rust

Tak jsem nedal na recenze a pustil si jeden z hůře hodnocených starších filmů a je to pravda (to ještě hodnocení 50% na ČSFD považuji za přemrštěné), i když vezmu v úvahu, že film je z roku 1985, tak stejně to je slabé, naprosto nelogické jednání postav, mizerně zpracované příšerky, tak asi jediným pozitivem bylo počáteční napití se z řeky s kyselinou. Skupina trosečníků přistane na ostrově, kde je v noci napadena místními domorodci, což jsou takové malinké, vlasaté a žravé příšerky. A tak jsou jeden po druhém likvidováni, až poslední dva zachrání člun z kolem propolouvající lodě.

prisery

Embryonic Depravity: Constrained by the Miscarriage of Conquest

30. ledna 2011 v 9:45 | paulito |  Hudba
2009
60%

Brutal death metal britské kapely ve složení Rob Newson (zpěv), Peter Triggs (kytara), Will Drewry (kytara), James Murphy (baskytara) a Mitch Rider (bicí). Constrained by the Miscarriage of Conquest je po několika demech jejich první LP.


embryonic


Emerald Mind: Tales Of Soveena

30. ledna 2011 v 9:35 | paulito |  Hudba
2009
70%

Symfonický metal ruské skupiny z Vladivostoku Emeral Mind ve složení Světlana Vysockaja (zpěv), Alexej Vaulin (kytara), Dmitrij Trofimenko (klávesy), Alexandr Poltorak (baskytara) a Vjačeslav Olejnik (bicí).


emerald

Enfold Darkness: Our Cursed Rapture

30. ledna 2011 v 9:26 | paulito |  Hudba
70%
2009

Kvalitní americký black/death metal v podání skupiny Enfold Darkness.

emfold

Pen chu kab pi

30. ledna 2011 v 9:15 | paulito |  Filmy
60%
2006
Horor
Režie: Wisit Sasanatieng

Thajský horor, takže dost exotická podívaná pro Evropana, poměrně komplikovaný příběh s nečekanou pointou a musím bohužel říct (a proto i to poměrně nízké hodnocení), i s vyloženě nesympatickou hlavní hrdinkou. Příběh se odehrává v 30. letech, kdy do města přijede těhotná Nualjin, která hledá svého ztraceného manžela Choba. Seznámí se zde s Choy a zkoumá záhady domu i zahrady. Narodí se jí dítě a tak se seznamuje i s majitelkou domu, madam Runjan. Nakonec potkává svého manžela a od té chvíle film graduje a divák zjišťuje, že vše je úplně jinak (mimochodem do té doby to zas tak moc hororové není, spíše psychologické drama), než se zdá, včetně hlavní hrdinky.

pen

Otoshimono

28. ledna 2011 v 19:49 | paulito |  Filmy
80%
2006
Horor
Režie: Takeshi Furusawa
Hrají: Erika Sawajiri, Shun Oguri, Aya Sugimoto, Itsuji Itao

Konečně zase poctivý japonský horor s dobrou atmosférou plnou strachu a napětí, solidní duchařskou nápní a ... Nana si podává příhlášku na Miskatonic University :-) takže pro ní jstě dobrá průprava. Malý chlapec Takashi a pak holčička Noriko, sestra hlavní hrdinky Nany, najdou na nádraží jízdenku a pak zmizí. Takashi se vrací, ale je z něj duch. A Nana, spolu se spolužačkou Kanae, která zase dostala od přítele náramek, který ho stál život, začínají pátrat po ženě, která za to všechno nese zodpovědnost. Za pomoci řidiče vlaku a jedné ženy se dostávají do tunelů v metru, kde nalézají svatyni plnou mrtvol a zjišťují, že i duch ženy byl jen obětí.. pak už jen utíkají před duchy ostatních obětí.. a já si až do konce myslel, že to tak dobře neskončí, ale skončilo. Doporučuji shlédnout už kvůli atmosféře v tunelech.

otoshimono

Auto (The Car)

26. ledna 2011 v 22:31 | paulito |  Filmy
70%
1977
Horor
Režie: Elliot Silverstein
Hrají: James Brolin, Kathleen Lloyd, John Marley, R. G. Armstrong, John Rubinstein, Doris Dowling, Ronny Cox, Kyle Richards

James Brolin jako šerif Wade Parent čelí zlu, které představuje černá limuzína. Ta vtrhne do pouštního městečka a zabíjí jednoho obyvatele za druhým, vítězí i v boji s policejní stanicí a nakonec se šerif poté, co ztratil přítelkyni, musí se zybtkem svých mužů postavit ďáblovi ve skalách. Poměrně atmosférický a svižný horor ze 70. let určitě nenudí a i dnes nabízí zajímavé exteriéry v Utahu a marný boj proti nezničitelnému zlu.

car

Turisas: Rasputin Live

26. ledna 2011 v 20:51 | paulito |  Hudba
..a tohle jen jako takový bonus pro smutné večery, hnedka se vám zachce někem vyrazit :-)))


Ensiferum: From Afar

26. ledna 2011 v 20:34 | paulito |  Hudba
70%
2009

Další album známé finské viking metalové skupiny Ensiferum ve složení Petri Lindroos (zpěv, kytara), Markus Toivonen (zpěv, kytara), Sami Hinkka (zpěv, baskytara), Emmi Silvennoinen (Klávesy) a Janne Parviainen (bicí) přináší opět poctivou a poslouchatelnou hudbu.

ensiferum

Jisatsu saakuru, Suicide Circle

26. ledna 2011 v 19:55 | paulito |  Filmy
60%
2002
Mysteriózní / Thriller / Horor
Režie: Sion Sono
Hrají: Ryo Ishibashi, Masatoshi Nagase, Mai Hosho, Takashi Nomura,  Rolly, Takatoshi Kaneko, Kenjirō Tsuda, Yukijirô Hotaru

Stanice metra v Tokiu... najednou postoupí vpřed 54 školaček, chytnou se za ruce, zakřičí si spolu tři...dva...jedna.. a hupsnou pod přijíždějící metro, které z nich nadělá směs trupů, krve, tuku a končetin. A sebevraždy, v podstatě bez důvodu, pokračují. Nikdo mě nepřesvědčí, že nejujetější filmy dělají Japonci. Film kontroverzní a pro Evropana těžko pochopitelný, nebo aspoň já, ač jsme se snažil pochopit, tak sem tam prostě logika pokulhávala. Nicméně přece jen to za shlédnutí stálo, už jen proto, že to prostě bylo úplně jiné a bláznivé.

suicide

Joel Levy: Tajné dějiny

26. ledna 2011 v 7:24 | paulito |  Knihy
Snad každý z nás více či méně tuší, že to, co ovlivňuje a utváří chod lidských dějin, se neodehrává zdaleka jenom na povrchu, jednoduše a viditelně. Skutečný běh historie odjakživa kypí hluboko dole, utajený a opředený mýty, spekulacemi a pověstmi. Co je na nich pravdy? Nejlépe to zřejmě pochopíme, necháme-li se do tohoto spletitého světa doprovodit a podíváme se na něj zblízka.Začneme u mystických kultů starověkého světa a postoupíme k nejrůznějším pokoutním spolkům revoluční Evropy, od zárodků tajných služeb v 17. století se vydáme do rozsáhlé špionážní říše studené války. Od osamělého génia Archimedova se necháme zavést třeba do obrovského vojensko-průmyslového komplexu projektu Manhattan. Dozvíme se, kdo stál jako příslovečná šedá eminence v pozadí trůnů, jak to bylo s atentátem na JFK nebo co soudí konspirační teorie o náhlé smrti papeže Jana Pavla I. Cestou se samozřejmě vynoří množství otázek: Je americká demokracie skutečně tak demokratická? Existují ilumináti? Kdo jsou a na čem pracují svobodní zednáři? Co vlastně ve skutečnosti hýbe světem?Definitivní odpověď na tyto otázky patrně najdou až budoucí historici. Dějiny však jsou každopádně tím, co by nám mělo už teď pomáhat pochopit současnost a připravit se na budoucnost. Čtěte v nich dobře!
Kniha, na kterou jsem se děšil a která mne velmi zklamala, takže jsem jí ani nedočetl a pokuid jí budete někdo číst, najděte si raději odkazy na daná témata na netu. Už z počátku mi připadala poměrně povrchní, ale budiž, těch témat je tam opravdu hodně, ale ve chvílim kdy jsem se dostal k věcem, kterým poměrně rozumím (historie druhé světové války) a začal jsem tam číst podobné nesmysly, jako že R. Gehlen (zakladatel BND) byl generálem gestapa a o existenci Göringovy divize SS (maršál a velitel Luftwaffe, který s SS neměl nic společného), tak jsme zcela ztratil důvěru i k tomu ostatnímu, co tam bylo napsáno. Prostě brak.


tajne dejiny

Evile: Infected Nations

23. ledna 2011 v 21:01 | paulito |  Hudba
70%
2009

Druhé album britské trash metalové skupiny Evile ve složení Matt Drake (zpěv, kytara), Ol Drake (kytara), Mike Alexander (baskytara) a Ben Carter (bicí) s velice kvalitní hudbou.

evile

Přízrak (The Unnamable)

23. ledna 2011 v 18:50 | paulito |  Filmy
50%
1988
Horor
Režie: Jean-Paul Ouellette
Hrají: Charles Klausmeyer, Mark Kinsey Stephenson, Alexandra Durrell, Laura Albert, Eben Ham, Blane Wheatley

Film podle povídky slavného spisovatele H.P. Lovercrafta (dle mého vůbec nejlepšího spisovatele hororů vůbec, jeho povídky opravdu nahánějí hrůzu), ale příliš se nevydařil, protože napětí v něm moc není a už tak od poloviny filmu si člověk říká.. už by to skončilo. Příběh je poměrně jednoduchý, ženě Joshuy Winthropa se narodí příšerka, která ho nakonec zabije, ale on ji zakleje do zdí domu tak, aby ho nemohla opustit. Ale dům láká studenty nedaleké Miscatonic University a tak se jí potravy dostává stále dost. Nejdříve chce pravdivost pověsti o domu vyzkoušet jeden student, pak dvojice studentů, kteří se rozhodli využít strašidelné prostředí ke svádění dvou spolužaček a nakonec záchranná mise dalších dvou, kteří se rozhodli zachránit toho prvního. A tak všichni jsou ve zdech starého domu naháněni docela odpudivou příšerkou a umírají jeden po druhém...


prizrak

Hranice nemožného (Fringe)

23. ledna 2011 v 13:30 | paulito |  Filmy
70%
2008
Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller / Horor 
Režie: Alex Graves, Paul A. Edwards, Fred Toye, Chris Misiano, Bill Eagles, Brad Anderson, Gwyneth Horder-Payton, Michael Zinberg, John Polson, Akiva Goldsman, Bryan Spicer, Joe Chappelle, Jon Cassar, Dennis Smith, Paul Holahan, Jeannot Szwarc, Deran Sarafian, Adam Davidson, David Straiton
Hrají: Joshua Jackson, Kirk Acevedo, Mark Valley, Blair Brown, John Noble, Anna Torv, Lance Reddick, Jasika Nicole, Jason Butler Harner, Derek Cecil, Peter Hermann, Zak Orth, Michael Cerveris, Michael Kelly, Nestor Serrano, Max Baker, Chris Eigeman, Marjan Neshat, Billy Burke, Jared Harris, Kenneth Tigar, William Sadler, Randall Duk Kim, Yul Vazquez, Susan Misner, James Frain, Michael Gaston, Ari Graynor, Chris Bauer, Mary Beth Peil, Noah Fleiss, Al Sapienza, Ebon Moss-Bachrach, Leonard Nimoy

První řada TV seriálu, připomínajícího v lecčems Akta X, jen místo mimozemšťanů je tím tajemnem jiná realita, stejná Země v jiné dimenzi. Kvalita jednotlivých dílů je proměnlivá, ale jinak celkem svižně, ale stále více se komplikující běh událostí, kdy v boji proti teroristům a Vzorci stojí tým FBI, ve kterém jsou agentka Olivia Dunham (Anna Torv), lehce pomatený vědec dr. Walter Bishop (John Noble) a jeho syn Peter (Joshua Jackson).

fring

Lesy (The Woods)

22. ledna 2011 v 17:10 | paulito |  Filmy
60%
2006
Horor / Mysteriózní
Režie: Lucky McKee
Hrají: Agnes Bruckner, Patricia Clarkson, Lauren Birkell, Jane Gilchrist, Marcia Bennett, Angela Bettis, Bruce Campbell, Rachel Nichols, Maggie Castle, Gordon Currie

Heather Fasulo (Agnes Bruckner) je odvezena svými rodiči po hádkách s matkou do dívčí školy ve Falburnu, kde brzy zjistí, že je zde rozhodně něco divného. Ať už podivný profesorský sbor, nebo noční můry, hlasy z lesa a pak jí zmizí první kamarádka a na posteli pod ní zůstane jen hromádka suchého listí. Ředitelka Traversová (Patricia Clarkson) se snaží tato zmizení utajit před místním šerifem a les si začne vybírat první oběti. Nakonec Heather zjišťuje, že sbor učitelek jsou čarodějnice (což zase není nic tak divného) a se sekerou v ruce se pouští do závěrečného souboje... pravda je ta, že film určitě atmosféru měl, chvilkami se člověk příjemně bál, ale konec byl hodně naivní a jednoduchý a tím celý film shodil, navíc posazení příběhu do 60. let bylo trochu nevěrohodné.
   
lesy

Pták s křišťálovým peřím (L'Uccello dalle piume di cristallo)

20. ledna 2011 v 21:09 | paulito |  Filmy
60%
1973
Krimi / Thriller
Režie: Dario Argento
Hrají: Tony Musante, Suzy Kendall, Enrico Maria Salerno, Mario Adorf, Werner Peters, Reggie Nalder, Giuseppe Castellano

Jedna z detektivek, tzv. giallo, slavného režiséra Maria Argenta, ve které hraje roli bláznivého malíře i v Čechcách dobře známý Mario Adorf (Chobotnice, Fantaghiró). Docela napínavý, i když poměrně průhledný a čitelný příběh, ve kterém americký spisovatel za pomoci své italské přítelkyně a někdy navzdory policii pátrá po vrahovi mladých žen, který nakonec začne pronásledovat i jeho. Z vraha se ovšem vyklube vražedkyně. Na rok vzniku i v dnešní době slušný film.

ptak

Peter Tremayne: Rozhřešení vraždou

18. ledna 2011 v 12:56 | paulito |  Knihy
Dějištěm historického detektivního příběhu je smíšený klášter sv. Hildy ve Whitby v severovýchodní Anglii, kam je svolán synod nejvyšších představitelů keltské a římské frakce. V čele keltské frakce stojí abatyše Étain. Když ji těsně před zahájením sněmu najdou zavražděnou ve své cele, je pověřena mladá právnička, sestra Fidelma, vyšetřením případu. Spletitý příběh se rozmotává na pozadí velice zajímavého prostředí starověkého kláštera, kde se čtenáři nabízí pohled do zcela neznámého světa těchto společenství. Napínavá detektivka je o to poutavější, že autor, píšící pod pseudonymem Peter Tremayne je známý vědec, odborník na historii Keltů, šikovně využívá při psaní originálních detektivek historických znalostí.
První společný případ slavné dvojice irské obhájkyně Fidelmy a saského mnicha Eadulfa v temném středověku, během koncilu, řešícím rozdíly Columbovy a římské církve, začínající řadu vynikajících detektivek tohoto autora. Autor v tomto díle také poukazuje, jak si katolická církev již od počátku upravovala historii podle sebe.

Žádná divoká zvířata nejsou tak krutá jako křesťané vůči sobě nevzájem.
Ammianus Marcellinus


fidelma

Rap nawng sayawng khwan

17. ledna 2011 v 21:16 | paulito |  Filmy
50%
2005
Horor
Režie: Pakphum Wonjinda
Hrají: Sumonrat Wattanaselarat, Wongthep Khunarattanrat, Amornpan Kongtrakarn, Atchara Sawangwai, Kenta Sikjiya, Buanphot Jaikanthaa

Tentokrát thajský horor, klasická studentská vyvražďovačka, i když americkým vzorům zdaleka nestačí, a navíc chvílemi člověk neví, zda se má bát nebo smát. V každém případě to kromě různých způsobů úmrtí není nic moc, autobus vezoucí studenty spadne do řeky a zachránivší se honí a zabíjejí tajemní (no, až tak tajemní zase ne, ono tam moc možností není) vrazi, až se jim pak zbytek studentů postaví na odpor...ale nezoufejte, stejně skončí špatně :-) navíc Thajky nejsou tak hezké jako Japonky, tak ani v tomhle ohledu se není na co dívat.

scared