Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Listopad 2010

Frayed

30. listopadu 2010 v 20:34 | paulito |  Filmy
70%
2007
Horor / Thriller
Režie: Norbert Caoili, Rob Portmann
Hrají: Tony Doupe, Aaron Blakely, Alena Dashiell

Na začátku filmu malý Kurt Baker umlátí při oslavě narozenin svoji matku baseballovou pálkou (už jste někdy viděli tak pětiletého kluka, aby se mu něco takového povedlo?, policie musí být úplně hloupá) .. je umístěn do psychiatrické léčebny a po nějaké době je převážen a samozřejmě uteče. Honbu na něj organizuje jeho otec šerif Par Baker a do cesty se mu krom jiných lidí dostanou i sestra s kamarádkou a jejich kluci, krom toho celou dobu honí pracovníka ostrahy kliniky Garyho... co vypadalo z počátku jako celkem hloupá (i když poměrně napínavá) klasická teenagerovská vyvražďovačka, dostává na konci zcela jiný, o to překvapivější obsah.. vůbec to nebyl špatný film.

frayedEl habitante incierto

30. listopadu 2010 v 20:23 | paulito |  Filmy
70%
2004
Drama / Mysteriózní / Horor / Thriller
Režie: Guillem Morales
Hrají: Andoni Gracia, Agustí Villaronga, Mónica López 

Dnes jsem měl opravdu štěstí na divné filmy... První z nich je španělský film, který se chvilku tváří jako horor, chvilku jako thriller nebo detektivka a nakonec v podstatě nechá diváka bez vysvětlení, jak to vše bylo a o co šlo... Architekt Félix (Andoni Gracia) se rozejde s přítelkyní Claudií a po návštěvě muže, který si šel zatelefonovat a který zmizí, má pocit, že už není v domě sám. Za chvíli se hroutí a obviňuje i Claudii ze spiknutí a nakonec po někom vystřelí, uteče a děti, které náhodně potká na ulici, mu řeknou, kdo je muž, kterého namaloval.. a tak se nastěhuje stejně tajně k jeho ženě Vere (obě hraje Mónica López) a žije tam podivný život, než ho odhalí její přítel Bruno a film spěje k rychlému a nečekanému závěru... vlastně nijakému závěru. Takže pokud potřebujete mít jasno, nepouštějte si ho, odejdete s námětem na přemýšlení...

inhab

Dark Remains

26. listopadu 2010 v 19:16 | paulito |  Filmy
70%
2005
Horor
Hrají: Greg Thompson, Cheri Christian, Rachel Jordan, Jeff Evans

Docela dobrý horor, u kterého jsem se chvilkama i bál a několikrát lekl, i když příběh nebyl příliš složitý, uměli si tvůrci filmu s napětím docela hrát, i konec je takový depresivní. Manželskému páru zavraždí někdo v noci dceru a oni odjedou z města na venkovskou chalupu, jejíž majitel jim zapomene říct, že v ní a kolem bylo nalezeno několik mrtvých. Brzy se začíná objevovat několik duchů, což zejména psychicky labilní manželce, která ráda fotografuje v místní opuštěné věznici, na náladě nepřidá, zvláště, když se zde objevuje i duch její dcery. A ještě se kolem pohybuje podivný týpek Jim, kterému, jak manžel zjišťuje v archivu místní knihovny, zde zahynula matka. Celý příběh spěje k rychlému vyústění, kdy přibyde několik mrtvých a divák se dozví, kdože to zabíjí. Solidní podívaná na temný večer s ošklivým počasím :-)

drem

Erich von Däniken: Vesmírné lety ve starověku

24. listopadu 2010 v 11:56 | paulito |  Knihy
V této knize se slavný záhadolog Erich von Däniken vydává po stopách dalších záhad naší planety a snaží se pro ně najít vysvětlení. Jak to, že prastaré zříceniny v africkém pralese přesně zobrazují oběžnou dráhu hvězd objevených teprve v minulém století? Je možné, že egyptské sfingy jsou genovými manipulacemi vytvoření kříženci? Pocházejí kilometry dlouhé, geometricky vyrovnané kamenné aleje v Bretani z nějaké zapomenuté astronomické vědy?
Další klasická dänikenovka, kde se autor snaží poukázat na různé ne zcela archeologií uspokojivě vysvětlené záležitosti a uvést je do souladu se svým přesvědčením o dřívějších nívštěvách mimozemšťanů. Kniha navazuje na televizní seriál, který by určitě mohl být velmi zajímavý.


vesmir

Jiří Kovařík: Čas Stoleté války

23. listopadu 2010 v 20:15 | paulito |  Knihy
V centru pozornosti leží konflikt, jenž zmítal Francií celých sto let. Osm příběhů zahrnuje vítězství Černého prince nad Francouzi u Poitiers, pestré válečnické i lidské osudy "ošklivého konetábla" du Guesclina, historii poslední křížové výpravy k Nikopoli a s ní spojeného osudu velmože Enguerranda de Coucyho, slavnou a ze Shakespearovy hry známou bitvu u Azincourtu, legendární obranu Orléansu vedenou Johankou z Arku i rytíři kolem ní, či soumrak rytířských časů věštící vítězství Arthura de Richemonta u Formigny. Pro českého čtenáře tvoří přitažlivou odbočku z většinou francouzských bojišť příběh bitvy u Grunwaldu, poněkud odlišný od známého románu Henryka Sienkiewicze i amerického velkofilmu Alexandra Forda.
Další vynikající a strhující kniha Jiřího Kovaříka, tentokrát o rytířstvu v dobách anflo-francouzského střetu, známém jako Stoletá válka s výjimkou bitev u Nikopole a u Grunwaldu, která zdaleka nebyla taková, jak ji známe ze Sinkiewiczovy knihy Křižáci. Kdopak ví, že česká účast na plsko-litevské straně nebyla v této bitvě právě slavná a že více Čechů a Moravanů bojovalo v bitvě na straně Řádu a že jen díky z větší část česko-moravské posádce neúadl po porážce německých rytířů do polských rukou jejich sídelní hrad Malbork? 


100val
grunwald

Joel Levy: Ztracená historie

22. listopadu 2010 v 8:21 | paulito |  Knihy
V této knize se vydáme po stopách několika největších záhad naší minulosti. Co vůbec byl svatý grál a kde se může skrývat dnes? Najdou se někdy ztracená díla Aristotelova nebo Shakespearova? A kde sní svůj věčný sen celá řada proslulých osobností, ať to byl Čingischán nebo Amelia Earhartová? Podíváme se na četné legendy z pradávných i méně vzdálených dob a probereme si teorie, jež se k nim vztahují. Protože autor přitom důsledně rozlišuje prokazatelná fakta od mýtů a pověstí, lehce zjistíme, nakolik a čemu vlastně můžeme věřit. Ale nebojte se, mnohá tajemství ještě zůstanou, aby nás lákala dál a dál..
Velice dobře napsaná, čtivá a zajímavá kniha, která se kromě už všeobecně známých záhad věnuje i tématům, které tak známé nejsou (Aristotelovy Dialogy, White Ship, Korunovační klenoty Jana Bezzemka). Jen musím říct, že překládat v češtině perská jména Kambýses jako Combyssos a Kyros jako Cyrus...hmm, hmm...

ztrac

Síla života (Lifeforce)

21. listopadu 2010 v 21:50 | paulito |  Filmy
1985
70%
Horor / Sci-Fi / Thriller
Režie: Tobe Hooper
Hrají: Steve Railsback, Peter Firth, Frank Finlay, Mathilda May, Patrick Stewart, Michael Gothard, Nicholas Ball

Raketoplán Churchill s britsko-americkou posádkou nalezne v Halleyho kometě obrovskou vesmírnou loď a po jejím prozkoumání zde naleznou kromě zbytků jakýchsi netopýrů a tři lidi, z toho jednu krásnou ženu. Raketoplán přestane odpovídat, je zachráněn a tři zachráněné bytosti uprchnou a začnou rozsévat zkázu a smrt v Londýně, protože vysávají z lidí energii a posílají ji na svou mateřskou loď. Z vesmíru se záchranným modulem vrací plukovník Carlson (Steve Railsback) a s pomocí příslušníka SAS Caina (Peter Firth) se snaží tomuto zlu čelit, než bude pozdě a NATO se rozhodne použít jaderné zbraně. Mezi Carlsonem a dívkou z lodě (Mathilda May, a ke opravdu sexy) to jiskří, i když ona ho spíše využívá a vše končí smrtí mimozemšťanů, Carlsona a odletem vesmírné lodi, která je nabitá energií. Na to, že je to film z roku 1985, je to opravdu slušné a navíc je zde zajímnavě vysvětlen fenomén upírů v lidské historii.

life

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I )

21. listopadu 2010 v 20:28 | paulito |  Filmy
70%
2010
Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy 
Režie: David Yates
Hrají: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Jason Isaacs, Bill Nighy, Bonnie Wright, Tom Felton, Clémence Poésy, Michael Gambon, John Hurt, Miranda Richardson, Rhys Ifans, Jamie Campbell Bower, Brendan Gleeson, David Thewlis, Robbie Coltrane, Helen McCrory, Evanna Lynch, Warwick Davis, Timothy Spall, Julie Walters, David O'Hara, Rade Šerbedžija, Imelda Staunton, Toby Regbo, Nick Moran, Peter Mullan, Richard Griffiths, James Phelps, Natalia Tena, Fiona Shaw, Oliver Phelps, Toby Jones, Frances de la Tour, Geraldine Somerville, Sophie Thompson, Matthew Lewis, Mark Williams, Matyelok Gibbs, Katie Leung, Freddie Stroma, Isabella Laughland, Jessie Cave, Anna Shaffer, Georgina Leonidas, Louis Cordice, Scarlett Byrne, Adrian Rawlins, Michael Byrne

Harry Potter a Relikvie smrti je sedmým (ale film jen polovičním) a posledním pokračováním Harryho Pottera, které uzavře celou řadu a příběh tohoto kouzelníka. Voldemortovi se podaří převrat, dostane do své moci školu v Bradavicích a také ministerstvo kouzel a likviduje veškerou opozici. Harry, Ron a Hermiona prchnou ze svatby, kterou pořádá rodina Weasleyů a hledají viteály, do nichž je zakleta Voldemortova duše a Nebelvírův meč, kterými je mohu zničit. Po řadě dobrodružství, kdy se dostanou i do zajetí Bellatrix Lestrange, odkud je vysvobodí skřítek, který za to zaplatí životem, pokračují v boji dál. Ale Voldemort nalezne nejsilnější kouzelnickou hůlku od samotné Smrti... Harry Potter prošel dlouhým vývojem, od filmu pro děti až po temný thriller, ale myslím, že rozdělení poslední části do dvou dílů mu příliš neprospělo a bylo to chvílemi příliš natáhlé a film ztrácel dynamiku a nebýt to Harry Potter... tak mu dám asi o 20% méně. A kouzelnická svatba byla v knize také daleko lepší, tu vyloženě odflákli.

hp

The Wizard of Gore

20. listopadu 2010 v 17:42 | paulito |  Filmy
60%
2007
Horor
Režie: Jeremy Kasten
Hrají: Kip Pardue, Bijou Phillips, Crispin Glover, Jeffrey Combs, Brad Dourif, Joshua John Miller, Gart Chan, Flux Suicide

Docela zajímavý horůrek, kdy ke konci filmu už člověk nevěděl, co je vlastně pravda a co jen výmysl sjeté mysli.. unuděný pisálek Edmund jde se svojí přítelkyní Maggie na vystoupení kouzelníka Montaga, který při svých vystoupeních různýmni celkem nechutnými způsoby vraždí ženy, jen aby se na konci ukázaly zase zdravé.. ale jen na chvilku, než je policie najde mrtvé, zemřelé na zranění, která předváděl kouzelník. Tak se rozhodnou, ještě spolu s koronerovým pomocníkem Jinkym přijít všemu na kloub. Velkou roli v tom hrají i drogy a Edmund se potácí mezi sny a skutečností.. nakonec to vlastně horor ani v pravém slova smyslu není, konec je obyčejný, jen normální vraždy.

twg

Netvor (Creature)

19. listopadu 2010 v 23:22 | paulito |  Filmy
50%
1985
Sci-Fi / Horor
Režie: William Malone
Hrají: Stan Ivar, Wendy Schaal, Lyman Ward, Diane Salinger, Klaus Kinski, Megalyn Echikunwoke

Takže, je to starší, je to béčková kopie Vetřelce a je to o hodně slabší, než Vetřelec a nezachrání to ani Klaus Kinski, na druhou stranu jsem to skouknul a nevypnul po deseti minutách, jako řadu jiných filmů a tak to zas tak strašné být nemohlo :-) Rakety dvou společností přistanou na planetce, kde už na ně čeká příšera, která je postupně likviduje nasazením jakého parazita, kterým člověka ovládne a ten už jí přivede do spárů dalšího. Nakonec se posledním přeživším členům posádky podaří netvora zlikvidovat (proti hbitému Vetřelci jen to jen slintající nepohyblivá potvora, se kterou by Ripley zametla razdva :-) a na to, že to vyšlo až šest let po prvním Alienovi..


netvor

Cradle of Filth: Midian

19. listopadu 2010 v 22:34 | paulito |  Hudba
90%
2000

Řekl bych, že jedno z nejlepších alb od téhle kapely, hlavně Satanic Mantra a následující skladba Tearing the Veil from Grace jsou úplně vynikající. To bych mohl pořád a nejlépe před nějakou akcičkou, protože to báječně nakopne :-)

midian


  

Akumu Tantei (Nightmare Detective)

17. listopadu 2010 v 16:17 | paulito |  Filmy
50%
2006
Thriller / Horor
Režie: Shinya Tsukamoto
Hrají: Yoshio Harada, Ryuhei Matsuda, Masanobu Ando, Ren Osugi, Shinya Tsukamoto

Další z temných japonských psycho hororů a musím se přiznat, že tam byly chvíle, kdy jsem se v ději moc neorientoval a něco z toho úplně nechápu. V japonském městě dochází k sérii sebevražd, obětem někdo před smrtí zatelefonoval z linky 0 a vše to jsou lidé, kteří přemýšleli o možnosti sebevraždy. Mladá detektivka se pustí s kolegou do vyšetřování a požádají o pomoc i člověka, který umí vstupovat do nočních můr. Ten je odmítne a detektiv se stává další obětí. Nakonec přece jen detektivka ve spojení s psychotronikem dospějí ke konečnému konfliktu s vrahem ze snů... depresivní a chladný thriller, dobře se hodící k dnešnímu počasí.

nd1

No Man's Land: The Rise of Reeker

17. listopadu 2010 v 13:33 | paulito |  Filmy
50%
2008
Horor
Režie: Dave Payne
Hrají: Desmond Askew, Valerie Cruz, Robert Pine, Mircea Monroe, Michael Muhney, Lew Temple

Kdo viděl prvního Reekera z roku 2005, tak tohle je v podstatě druhý díl jako přes kopírák, kdo neviděl, musel být pořádně zmatený z toho, co se vlastně děje. Takže klasická dvojka, o polovinu horší než jednička, tím, že využívá její nápad i provedením, ale chvílemi se na to koukat dá. A chodící lupič s půlkou hlavy je fakt dobrý. Závěr vše vysvětluje.. takže v motýlku v poušti se setkají šerif, jeho zástupce, trojice lupičů, doktorka a barmanka a v následující přestřelce benzínová pumpa u motelu vybuchne. Pak jsou všichni uzavřeni neviditelnou stěnou a ohrožování reinkarnací sériového vraha zpřed třiceti let. Některé zabije, jiné zraní, ale každý dojde jen tam, kam mu to osud (smrt) dovolí...

ror

Jako kočky a psi: Pomsta prohnané Kitty (Cats & Dogs: The Revenge of Kitty Galore)

17. listopadu 2010 v 6:31 | paulito |  Filmy
50%
2010
Komedie
Režie: Brad Peyton
Hrají: kočky a psi, sem tam nějaký človíček
Mluví: Neil Patrick Harris, Chris O'Donnell, James Marsden, Michael Clarke Duncan, Christina Applegate, Joe Pantoliano, Sean Hayes, Nick Nolte, Roger Moore, Bette Midler, Paul Rodriguez, Jack McBrayer, Carlos Alazraqui

Tak jsem stáhnul pro přítelkyni, protože má ráda zvířátka :-), komedii o zvířatech. Po deseti minutách usnula, já to tedy dokoukal, přiznám se. Asi celkem typická americká komedie, dobro vítězí nad zlem, akční, nepříliš inteligentní, ale pobavilo mě pár odkazů na jiné filmy, včetně bondovského začátku a kočičího Hannibala Lectera (že by hlavní hrdina dalšího dílu). Hlavní antihrdinka, kočka Kitty Galore, je členkou kočičí výzvědné agentury, ale poté, co spadne do nějakého svinstva, přijde o všechny chlupy a odvrátí se od ní kočky i lidé. A tak začne plánovat pomstu na likvidaci všech psů a ovládnutí lidí... proti ní nastupuje tým, ve složení pes, pes, kočka, holub :-) a jak to dopadne? no přece dobře :-) 

kjap

Rybičky 48 + Mandrage (Staňkov, 13.11.)

14. listopadu 2010 v 20:12 | paulito |  Hudba
Tak nevím, jestli to bylo tím datumem, nebo už jsem prostě moc rozmlsaný poslechem hudby doma, ale musím přiznat, že mi tahle hudba ale vůbec nesedla, neočekával jsem extra dobrou hudbu, ale aspoň prima zábavu. Šli jsme s partou kamarádek ze Staňkova a okolí, před tím lehké posilnění alkoholem v místní vinárně a pak už jsme vyrazili do Kulturního domu, překvapivě nebylo nijak nacpáno, i když se tam časem sešlo poměrně dost lidí. První začali Rybičky 48, ve 21.00 a asi jsem čekal něco podobného kapele Tleskač, takže zklamání a ani Mandrage, kteří byli o poznání lepší, už to nevyžehlili. Navíc tym bylo poměrně draho, tak jsme tam nechali hrůzu peněz, i když pravda je, že se to projevilo :-) a tak aspoň na závěr několik pozitiv, obloha při cestě do Staňkova byla krásná, klobása na zábavě chutnala a cestou zpátky jsme procházeli v noci kolem opuštěné vilky, místo, které působilo vyloženě tajemně a strašidelně, navrhoval jsem návštěvu, ale neprošlo to.... naštěstí, huuu :-))) fotky ani video z koncertu žádné, příště se polepším.


st1

st3
st4
st6

Tanec s mrtvými (The Gravedancers)

14. listopadu 2010 v 19:54 | paulito |  Filmy
40%
2006
Horor
Režie: Mike Mendez
Hrají: Dominic Purcell, Josie Maran, Clare Kramer, Megahn Perry, Tchéky Karyo

Správný a daleko více odpovídající název tohoto horůrku je Tanec na hrobech, kterým vlastně vše začíná a musím říct, jak dobře vypadala první polovina filmu, tak byl hlavně závěr, i díky použitým trikům, naprosto katastrofální a jakási lebka, která hlavní hrdiny honila, byl vrchol.. to byl asi už režisér sjetý, nebo co. Trojice přátel, Harris, Kira a Sid, se sejdou na pohřbu a po vypití nemalého množství alkoholu vyrazí na hřbitov a kromě četby kletby si ještě na hrobech zatančí, což vyvolá duchy pohřbených, kteří se pak snaží, aby oni, včetně Harrisovi manželky Ellison, řady mrtvých rozmnožili. Po Harrisovi jde šílená vražedkyně, po Cidovi malý pyroman a po Kiře násilník a vrah. Nakonec vyhledají pomoc lovců duchů a v jejich sídle dojde ke konečné konfrontaci, kterou přežijí jen někteří...

grave

Darah

14. listopadu 2010 v 19:45 | paulito |  Filmy
80%
2009
Horor
Hrají: Ario Bayu, Arifin Putra

Horor ze zemí, k jejichž filmové tvorbě se většinou nedostaneme mě příjemně překvapil a když se tam sem tam ukázala nějaká nelogičnost, tak to docela frčelo, bylo to napínavé a třebaže bylo tak nějak jasné, kdo by nakonec mohl přežít, tak je to jeden z lepších filmů z psolední doby. Partička přátel potká cestou do Jakarty dívku, která je poprosí, aby ji odvezli domů a pak je pozve na čaj, kde je hostí maminka, která už na první pohled vypadá lehce podivně. A pak už začne boj o život s ní a jejími dětmi, chvilku jsou posílení policejním komandem, které je ale brzy vyvražděno a tak jim nezbývá, než se o sebe postarat... mimochodem, i když maminka a její děti vypadají zpočátku jako obyčejní lovci orgánů či kanibalové, není to až tak obyčejné, jak zkistí an fotkách. Celkem dobrý horor, kde se vraždí všemi možnými způsoby mezi hektolitry krve, a i když občas získá lehce komický nádech, je to spíše způsobeno východoasijskou kulturou.

darah

Václav Jiřík: Klatovské oprátky

13. listopadu 2010 v 7:21 | paulito |  Knihy
Děj této knihy ze žánru literatury faktu nás zavádí do prvních poválečných let. Před českou společností stál mimo jiné úkol vyrovnat se s dobou okupace. A také potrestat ...
Kniha podává celkem vyčerpávajícím způsobem pohled na Klatovsko za okupace, na život pod německou vládou, na udavače, zdejší Němce, příslušníky SD a Gestapa. Určitě zajímavá pro každého rodáka, jsem zvědav, jestli někdo zpracuje takto dějiny Domažlicka, ale musím se přiznat, že jsem se jí poměrně dlouho a složitě "prokousával". Popisuje práci poválečných retribučních soudů a také mnohdy to, jak změněné podmínky probouzejí v lidech to nejhorší...


klatov

Tajemství mumie (Les Aventures extraordinaires d'Adèle Blanc-Sec)

11. listopadu 2010 v 20:02 | paulito |  Filmy
50%
2010
Dobrodružný / Akční / Mysteriózní / Fantasy
Režie: Luc Besson
Hrají: Louise Bourgoin, Mathieu Amalric, Gilles Lellouche, Philippe Nahon, Jean-Paul Rouve, Jacky Nercessian, Nicolas Giraud, Gérard Chaillou, Moussa Maaskri, Laure de Clermont-Tonnerre, Frédérique Bel, Grégory Ragot

Nový film Luca Bessona a musím podotknout, že trošku slabší. Podle komiksu vytvořil dobrodružství mladé elegentní reportérky Adély těsně před první světovou válkou, je to v čase tak trochu předchůdkyně Indiana Jonese, která se snaží zachránit svoji sestru, která po nehodě na tenisu upadla do komatu a volí k tomu značně netradiční prostředky. Film je plný bizarních postav a tolik tak ošklivých lidí jsem ještě v žádném neviděl :-) Do příběhu se zamotá ptakoještěr, kterého oživí z vajíčka v muzeu starý profesor Ménard, do Adéle se zamiluje mladý vědec Andrej (s J jako Jaguar :-) a ta nakonec za pomoci mumie egyptského jaderného fyzika sestru zachrání. Závěrem odjíždí na parníku.... Titanic. Není to tak vtipné a dobré jako Indy, není to tak dobrodružné jako Indy, ale konec konců to tak úplně špatný film není a člověk se sem tam i zasměje.


mumie

Tokyo Gore Police (Tôkyô zankoku keisatsu)

11. listopadu 2010 v 19:45 | paulito |  Filmy
70%
2008
Akční / Horor
Režie: Yoshihiro Nishimura
Hrají: Eihi Shiina, Shoko Nakahura, Itsuji Itao, Tak Sakaguchi

Totálně ujetý japonský horor, v němž členka japonské policie bojuje s katanou v ruce proti tzv. Inženýrům, což jsou geneticky zmutovaní lidé.. nakonec ona sama je mutantem a šéf policie také, toho ve finále odpraví. Různé bizarní zrůdy (pár obrázků jsem přiložil), k tomu hektolitry krve, ale když se člověk trochu odpoutá od reality, zjišťuje, že to své kouzlo určitě má :-) i když to je zpracováním tak na útovni Godzilly z 50. let.

tgp

1tgp
Nabídka místního bordýlku...:-)

2tgp
..a to se stane policistovi, když do něj zavítá...

3tg
..a věnuje se orálku s místní kráskou :-)