Život bez knih a zážitků je jen promarněný čas....

Srpen 2010

Boží armáda (The Prophecy)

30. srpna 2010 v 13:26 | paulito |  Filmy
70%
Horor / Thriller / Fantasy / Mysteriózní 
Režie: Gregory Widen
Hrají: Christopher Walken, Elias Koteas, Virginia Madsen, Eric Stoltz, Viggo Mortensen, Amanda Plummer, Adam Goldberg


Výborný a démonický Christopher Walken jako archanděl Gabriel, který zdaleka převyšuje všechny ostatní, stejně démonický a černým humorem oplývající Viggo Mortensen jako Lucifer a netradiční pohled na dávný střet dobra a zla (nebo spíš zla a zla). Na nebesích proti sobě válčí dvě skupiny andělů, jednu vede Gabriel a je naladěna proti lidem, ta druhá se jich zastává, Lucifer stojí tak trošku mimo obě. Hlavním cílem se stala nejčernější duše na zemi, patřící plukovníku americké armády (kde sakra byli, když umírali Hitler a Stalin? :-), která má tento boj rozhodnout. Gabrielův protivník anděl Simon ji ukryje do malé indiánské holčičky Mary a když se jí Gabriel pokouší získat, brání mu v tom policista Dagget (Elias Koteas), který býval víru ztrativším knězem a učitelka Katherine (Virginia Madsen). Jinak celkem průměrný horor, končící happy-endem, Mary je zachráněna, zlá duše vypuštěna do nebe?!! a Gabrielovi vytrhne Lucifer srdce. V tomto případě preferuji jednoznačně peklo :-)

barm


Dawid Hewson: Čas zemřít

27. srpna 2010 v 14:04 | paulito |  Knihy
Napínavý detektivní příběh, který se odehrává uprostřed nejparnějšího měsíce roku v Římě. Objevuje se zde záhadný sériový vrah, který své oběti před smrtí krutě mučí - snaží se tak napodobit mučednickou smrt raně křesťanských světců. Detektivové Costa a Rossi, kteří dostanou za úkol tento případ vyřešit, narážejí při své práci na řadu překážek ze strany nadřízených a Vatikánu. Celý případ jen zkomplikuje, když se jeden z detektivů zamiluje do tajemné ženy, kolem níž se všechny tyto záhadné vraždy točí.
Na obálce je napsáno, že je to lepší než Šifra mistra Leonarda... není  aje to halvně o něčem úplně jiném. Neřeší se tam žádná církevní tajemství, jsou tam jen lidé z Vatikánu, zapletení do série vražd, jejichž cílem je odstranění nepohodlného kardinála, který zpronevěřil peníze mafie a podnikatelů. Takže předlohou jsou skutečné události kolem banky Ambrosiana (pokud se pamatuju, možná už ne, bylo to dost dávno). Jinak kniha má velmi dobrý start, ale pak následuje dost nudná a dlouhá střední část, kdy se spíše než pátrání věnuje psychologii a pak azse dobrý závěr.. ale v každém případě, pokud se mi dostane do ruky další kniha tohoto autora, určitě si ji přečtu.

cz

Gwyllion: The Edge Of All I Know

26. srpna 2010 v 14:43 | paulito |  Hudba
70%
2009

Docela dobré album švédské skupiny, hrající symfonický metal, se zpěvačkou Joris, která vydala první album v roce 2004 (Forever Denying the Never) a poté včetně tohoto nového ještě další tři.


gwyll

Hallows Die: World of Ruin

26. srpna 2010 v 13:43 | paulito |  Hudba
80%
2009

Výborný melodický death metal kanadské skupiny, která vznikla v roce 2006 a debutovala s EP Will of the Ancients v roce 2008. Skupina hraje ve složení Ryan Bovaird (zpěv, kytara, klávesy), Dan Neil (bicí), Pat Rogers (kytara) a Gabe Bateman (baskytara).


hd

Hammerfall: Glory to the Brave

26. srpna 2010 v 13:32 | paulito |  Hudba
80%
1997

Další výborná deska švédské power metalové skupiny Hammerfall z roku 1997 ve složení Joacim Cans (zpěv), Oscar Dronjak (kytara), Fredrik Larsson (baskytara), Glenn Ljungström (kytara), Jesper Strömblad (bicí) a Patrik Rafling (bicí).


hammer

Ryeong (Dead Friend)

26. srpna 2010 v 13:24 | paulito |  Filmy
40%
Horor
Režie: Tae-kyeong Kim
Hrají: Ha-neul Kim, Sang-mi Nam, I Shin, Geurina Pak, Ju-Bong Gi


Další asijský duchařský horor, který má dobrý začátek, nudný průběh a celkem zajímavý konec, i když... tohle vše už jsme viděli. Ale je pravda, že evropské dívky tak strašidelně jako asijské vypadat nedokáží, pamatujete na Kruh? Studentka sociologie Min Ji-won trpí ztrátou paměti a občas ji přepadnou podivné vidiny, postavy, události. Spolu se svým kamarádem se tomu snaží přijít na kloub a v brzy zjišťuje, že všechny její bývalé kamarádky umírají za záhadných okolností. Nakonec zjišťuje, že vše začalo od smrti její kamarádky Han Su-in, která se utopila, když se jí snažila zachránit a teď se všem mstí. Ale nakonec není nic tak, jak vypadá a závěr přináší překvapení (i když, bez něj by to bylo úplně o ničem) a divák zjistí, že během boje o záchranu se duše dívek vyměnily a tou mstící a chtějící zpět své tělo je právě Min Ji-won...

duch

All the Colors of the Dark (Tutti i colori del buio)

19. srpna 2010 v 12:11 | paulito |  Filmy
30%
Horor / Thriller
Režie: Sergio Martino
Hrají: George Hilton, Edwige Fenech, Ivan Rassimov, Nieves Navarro, Marina Malfatti, Sergio Martino


I když mám italské giallo poměrně rád, zrovna tenthle film od Sergia Martina mě moc nazaujal a díval jsem se na něj asi na čtyřikrát a dokoukal jsme ho jen z povinnosti. Zřejmě mě to přišlo moc chaotické, ale nakonec šlo jen o staré dobré peníze, v tomto případě o dědictví... Jane žije v Londýně s Richardem a mají velké problémy se sexem, protože jako malá byla svědkem vraždy své matky a při autonehodě přišla o nenarozené dítě. Teď ji pronásledují noční můry o modrookém muži, který se ji snaží zabít nožem. Její sestra Barbara jí přesvědčí, aby se zúčastnila černé mše, která jí pomůže zahnat a zapomenout na noční můry a na této mši se Jane účastní sexuálních praktik, které jí sice pomohou k lepšímu sexu, ale začnou ji pronásledovat členové sekty, včetně muže ze snů. Film je pak trochu chaotický a občas jsem nevěděl, co je skutečnost a co jen sen, nakonec Richard zabije Barbaru, která je jeho milenkou, sekta je vyhlazena a v podstatě vše dobře končí :-)

giallo

Jiří Kovařík: Válka královen

19. srpna 2010 v 11:58 | paulito |  Knihy
Příběhy z francouzských dějin

První svazek projektu, který čtenáře postupně provede francouzskými dějinami od časů Merovejců, nejstarší královské dynastie, až po napoleonskou dobu. Příběhy zde shromážděné vypráví o dramatických událostech, z nich mnohé jsou dodnes opředeny otazníky. Povedou nás od nesmiřitelného boje merovejských královen Bruhnildy a Fredegundy přes otazníky kolem smrti legendárního rytíře Rolanda k příběhu tragické lásky Abélarda a Héloisy či krvavému soupeření Burgundů a Armagnaků. Líčí násilnou smrt mnoha mocných, vzestupy a pády, urputná obléhání hradů i jejich obranu, bitvy a souboje a dotýkají se i velkých záhad, které dodnes vzrušují svět: tajemství katarského hradu Montségur, otazníků kolem zániku templářského řádu či toho, zda Johanka z Arku skutečně skončila na hranici. Známý autor literatury faktu v této poutavě psané knize bohatě využil dobové kroniky i historickou francouzskou literaturu, českému čtenáři většinou těžko dostupnou.
Velmi poutavě napsaná kniha, kde je možné se dozvědět mnoho zajímavostí z dějin středověké Francie, ať už událostí více (templáři, Johanka z Arku) či méně (smrt Ludvíka Orleánského) známých, více či méně důležitých. Doporučuji každému zájemci o historii středověku nebo dějiny Francie a rád si přečtu další díl.

kralo

After.Life

15. srpna 2010 v 12:17 | paulito |  Filmy
70%
Drama / Mysteriózní / Thriller
Režie: Agnieszka Wojtowicz-Vosloo
Hrají: Liam Neeson, Christina Ricci, Justin Long, Josh Charles, Chandler Canterbury, Celia Weston, Shuler Hensley, Rosemary Murphy


Mladá učitelka Anna (Christina Ricci) uteče z večeře, na kterou jí pozve její přítel Paul (Justin Long) a cestou havaruje. Probudí se v pohřebním ústavu Eliota Deacona (Liam Neeson), který se jí snaží vysvětlit, že je mrtvá a on má dar převádět mrtvé na druhou stranu. Zajímavý a poměrně napínavý film je postaven na tom, že divák celou dobu (a vlastně ani pořádně na konci) netuší, jestli Anna je opravdu mrtvá a zda Eliot není jen psychopat, který náhodou přišel k ne zcela úplně mrtvé. Liamu Neesonovi tato role opravdu sedí, umí hrát toho chápavého a hodného pána, co se snaží zmatené Anně vysvětlit, jak to vlastně je, té to zase i jako mrtvole v červené košilce a poté bez moc sluší a když se k tomu přidá trocha Paulovy psychické nestability a příchod Eliotova nástupce, Annina žáka Jacka (Chandler Canterbury) se scénou, ve které zahrábává živé kuřátko.. sice se o mě na počátku filmu pokoušel spánek, ale nakonec jsem nelitoval, že jsme to zvolil jako alternativu závodu nejslabší třídy motorek z Brna.    

after

Cradle Of Filth: Cruelty and the Beast

8. srpna 2010 v 20:39 | paulito |  Hudba
90%
1998

Naprosto vynikající black metalová hudba od britské kultovní skupiny Cradle of Filth, mně osobně nejvíce potěšilo přehrání jedné z nejlepších metalových skladeb The Trooper od Iron Maiden. Skvělé, skvělé, skvělá inspirace na nedělní večer...:-)  


cruelt

Predátoři (Predators)

8. srpna 2010 v 20:28 | paulito
80%
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Horor
Režie: Nimród Antal
Hrají: Adrien Brody, Laurence Fishburne, Danny Trejo, Topher Grace, Carey Jones, Alice Braga, Mahershalalhashbaz Ali, Derek Mears, Walton Goggins, Louis Ozawa Changchien, Oleg Taktarov, Brian Steele


Mně tedy líbilo a moc, samozřejmě původní jedničce se už žádný Predator nevyrovná, protože kombinace Arnold + nové téma + vynikající atmosféra bylo takřka stoprocentní, ale myslím, že tenhle film vytěžil z tématu takřka maximum a chvilkami byl i člověk napjatý, co bude dál. Několik reminiscencí na původní film (zabiják yakuzy vytáhne samurajský meč, svlékne se do půl těla a postaví se Predatorovi v boji zblízka, pamatujete na Richarda Chavese alias Poncha, který se pokusil o totéž, ale tenkrát byl Predator asi ještě tvrdší chlapík :-) a ve finále bahnem pomazaný Adrien Brody, jehož obsazení v této roli mě celkem překvapilo). K ději: Predatoři unášejí lidské zabijáky a vysazují je padáky na cizí planetě, kde na ně pořádají lov. A tak se sejde značně nesourodá partička od nájemného žoldáka Brodyho přes zabijáka mexických kartelů Dannyho Treja (už stárne a už to není ono) až po spychopatického vraha, který vypadá na začátku jako hodný doktůrek. A ti musejí čelit trojici Predatorů. Během bojů se setkají s Laurence Fishburnem, který zde přežil deset let a pak už jeden za druhým umírají (ale také Predatoři). Film končí dobře (relativně), jen by mě zajímalo, proč se všechny takové filmy dělají potmě?
pred

Kukuřičné děti 2: Poslední oběť (Children of the Corn II: The Final Sacrifice)

7. srpna 2010 v 19:40 | paulito |  Filmy
20%
Horor
Režie: David Price
Hrají: Terence Knox, Ned Romero, Rosalind Allen, Sean Bridgers, Aubrey Dollar, Matthew Hunter


Velmi slabý následovník prvního dílu, který měl atmosféru, na tomhle je až moc vidět, že je to "béčkový" horor. Zkrachovalý novinář se synem přijedou do městečka, kam jsou přesídleny děti z prvního dílu, které se začnou vypořádávat postupně s dospělými v novém bydlišti. Zbytek jsou klišé, novinář i syn se zamilují, v konečném střetu zachrání své lásky před dětmi, které je chtějí obětovat, před smrtí je všechny zachrání indiánský doktor archeologie, který střelen šípem (tomu říkám ironie) v poslední chvíli vstane z mrtvých a pustí kombajn, jenž zpracuje halvního zlosyna. A pak azse rychle umře, aby byly nějaké ty ztráty mezi hodnými hochy a aby bylo možno pořádat za něj tryznu... proč se na takové blbosti vlastně koukám? To je ten nepřestávající déšť, asi raději půjdu dát z prkýnek dohromady nějakou tu archu.

chil

Tim Cockey: Nůž v zádech

5. srpna 2010 v 12:51 | paulito |  Knihy
Pátá kniha série Hitchcock Sewell.

K problémům se schyluje v okamžiku, kdy mrtvola ještě nestačila vychladnout a Hitchcock Sewell už se ocitá na místě činu, dřív než policie. Jde o vraždu - bodnutí kuchyňským nožem do zad - a nejblíže podezřelý chce po Hitchcockovi, aby odstranil tělo a pokud možno je pohřbil někde v neoznačeném hrobě. Náš hrdina možná někdy reaguje zbrkle a svévolně, nicméně není úplný blázen: nehodlá se nechat do případu zatáhnout. Bohužel je už pozdě. Policie se o jeho přítomnosti na místě činu dozvídá a žádá vysvětlení - vysvětlení, které Hitch není schopen poskytnout. Krátce nato upoutají Hitchovu pozornost podezřelé praktiky vedení a personálu v pečovatelském domě pro důchodce na druhém konci města, když u jedné z jeho klientek, Hitchovy dávné přítelkyně, dojde k náhlému zhoršení zdravotního stavu s fatálním koncem... Podezřelý z účasti na první vraždě a zaneprázdněn úsilím rozplést okolnosti kolem úmrtí v léčebně Hitchcock téměř nestíhá věnovat se svému povolání obstaravatele pohřbů. Přesto nepolevuje. A nikdo nedokáže rozvířit bahno s větší vytrvalostí, důvtipem a šarmem než náš Hitchcock Sewell. Za pomoci svojí stále půvabné exmanželky Julie, mazané tetičky Billie a jisté štíhlé blondýna, doprovodné zpěvačky z místní country kapely, nás zábavným způsobem provede temnými zákruty boje se zločinem i taji pohřebnictví.
Klasická americká detektivka, čtivá, i když se zrovna nic neděje, hrdina bere vše s nadhledem a čím dál se v knize dostanete, tím je napínavější. Nakonec se zprvu dva rozdílné případy spojí v jeden a Hitchcockovi se podaří nalézt řešení.. v podstě bez nějaké větší námahy a ohrožení.

hs

Hammerfall: Legacy of Kings

3. srpna 2010 v 20:22 | paulito |  Hudba
80%
1998

Vynikající power metalové melodické album švédské legendy, která vznikla v roce 1993 a momentálně hraje v sestavě Joacim Cans (zpěv), Oscar Dronjak (kytara), Pontus Norgren (kytara), Fredrik Larson (baskytara), Anders Johansson (bicí).


hammer

Hangar: Infallible

3. srpna 2010 v 20:15 | paulito |  Hudba
50%
2009

Poslouchatelný power metal brazilské skupiny Hangar, která byla založena v listopadu 1997. Členy skupiny byli Michael Polchowicz (zpěv), Cristiano Wortmann (kytara), Felipe Trein (bass) a Aquiles Priester (bicí). Po nahrání prvního alba, Last Time (1999), Nando Mello nahradil Felipe Treina jako baskytarista.


hang

Arthur Conan Doyle: Z hlubin věků

1. srpna 2010 v 18:29 | paulito |  Knihy
A.C. Doyle je nejen autorem proslulého detektiva Sherlocka Holmese, jehož poslední filmové zpracování sice muselo přivádět ortodoxní vyznavače jeho příběhů k šílenství, ale jinak to byl prima akční film, ale také řady duchařských povídek a naposledy povídek historických, jejichž široký výběr témat a zpracování mě přes dobu, dělící nás od jejich napsání, velice příjemně překvapilo. Doyle se letmo dotýká několika zásadních historických bodů pro vývoj evropské civilizace zejména ve starověku a tak s ev jeho příbězích můžeme setkat s odchodem Římanů z Británie, pádem Kartága, příchodem Hunů, pěveckým vystoupením císaře Nera, příchodem Sasů do Británie, vzestupem a pádem císaře Maximina, Mohamedem, císařovnou Theodorou a v poslední povídce se v Tyru setkají Odysseus s králem Davidem a jeho synem Šalamounem. Vše velmi čtivě napsané a určitě velmi zajímavé pro každého fanouška historie. Já tu knihu (150 stran) přečetl dnes na jeden zátah u Boleváku, načež jsem odtud odjížděl pěkně připálený :-)

acd