Život bez knih a zážitků je jen promarněný čas....

Červenec 2010

Twilight sága: Nový měsíc (New Moon)

31. července 2010 v 23:40 | paulito |  Filmy
10%
Fantasy / Horor / Romantický / Drama
Režie: Chris Weitz
Hrají: Robert Pattinson, Kristen Stewart, Taylor Lautner, Jackson Rathbone, Nikki Reed, Kellan Lutz, Ashley Greene, Peter Facinelli, Billy Burke, Jamie Campbell Bower, Edi Gathegi, Elizabeth Reaser, Michael Sheen, Christopher Heyerdahl, Charlie Bewley, Graham Greene, Anna Kendrick, Michael Welch, Tinsel Korey, Gil Birmingham, Cameron Bright, Justin Chon, Noot Seear, Christian Serratos, Dakota Fanning, Kiowa Gordon, Chaske Spencer, Alex Meraz, Bronson Pelletier, Justine Wachsberger, Rachelle Lefevre, Daniel Cudmore


Je mi jasné, že za tohle hodnocení velké ovace u -náctiletech slečen nesklidím, ale to byla blbooost... brrr. Prokousat se dvěma hodinami popisování příběhu jedné dost ujeté slečny stylem nejhorší červené knihovny a nic jiného tenhle film, až na chvilkovou vložku s indiánodlaky, nebyl, bylo fakt utrpením. Prostě bylo to absolutně o ničem.. chápal bych tenhle příběh natočený ještě jako romantický videofilm o délce ca 80 minut, ale dávat tohle do kin??? Ale už aspoň chápu, proč můj syn odmítá knižní předlohu a raději kouká na Predatory. Takže jen v rychlosti, Edward opustí Bellu (nechápu vlastně proč), ona uvěří, že pro něj není dost dobrá, přesto ho miluje a chová se jak chovankyně ústavu pro psychicky postižené, Bellu miluje Jákob a když už ho nebaví její odmítání, dá se k partě vlkodlaků, načež Bella začne lézt za ním, on se do ní zase zamiluje a tak se Edward raději prostřednictvím své sestry objeví na scéně a Bella ho jede zachránit.. doufám, že už jí brzy někdo zakousne (navždy) a tahle "sága" horší než Esmeralda blahé paměti už skončí. Ale chápu, že se to někomu může líbit :-))

nmoon

Harry Brown

31. července 2010 v 23:34 | paulito |  Filmy
70%
Thriller / Akční / Drama
Režie: Daniel Barber
Hrají: Michael Caine, Emily Mortimer, Jack O'Connell, Liam Cunningham, Iain Glen, David Bradley, Charlie Creed - Miles, Sean Harris, Claire Hackett, Ben Drew


Michael Caine jako vysloužilý příslušník britské námořní pěchoty se službou v Ulsteru a nyní důchodce hrající šachy, se musí vypořádat s bandou teenagerů a prodejců drog, kteří zavraždí jeho přítele a terorizují okolí. Začne to vše v podstatě náhodou, kdy je přepaden jedním opilým nebo zfetovaným (nebo obojí) členem gangu a při sebeobraně ho v reflexu zabije. A pak si pořídí pár zbraní a zůstává za ním pěkná řádka mrtvol. Výborně udělaný film, kdy hrdina vezme spravedlnost do vlastních rukou a policie je zde v podstatě na nic. Je pravda, že jsem mu fandil a ocitnout se v podmínkách, v jakých bydlel, poohlédnu se po nějaké výzbroji také. Nakonec zachrání policistku, která po něm šla a vše pro něj dobře dopadlo, když velení policie nemělo zájem na odsouzení občana, který jim aktivně "pomáhal". Jedna dobrá věta závěrem, kdy pronese: Těm v Ulsteru aspoň o něco šlo, zatímco tihle to dělají jen pro zábavu.

mcai

Twilight sága: Zatmění (Twilight Saga: The Eclipse)

31. července 2010 v 20:13 | paulito
70%
Akční / Romantický / Horor / Thriller
Režie: David Slade
Hrají: Kristen Stewart, Robert Pattinson, Ashley Greene, Taylor Lautner, Peter Facinelli, Jackson Rathbone, Kellan Lutz, Nikki Reed, Bryce Dallas Howard, Dakota Fanning, Elizabeth Reaser, Jack  Huston, Billy Burke, Jodelle Ferland, Gil Birmingham, Catalina Sandino Moreno, Christian Serratos, Charlie Bewley, Xavier Samuel, Chaske Spencer, Alex Meraz, Kiowa Gordon, Bronson Pelletier, Anna Kendrick


Musím se přiznat, že jak byl New Moon katastrofální, tak je The Eclipse, i přes na můj vkus příliš dlouhé dialogy o lásce, atp. mnohem lepší, jak příběhově, tak akčně, člověk už u něj neusíná a je se na co těšit. Sice nechápu co Jacob a Edward na Belle vidí, protože její sex-appeal (na rozdíl od jejích upířích kamarádek, vlastně jen jedné kamarádky, hlavně Alice Cullen je velmi elegantní) a intelekt je zcela nulový a jediná pozitivní vlastnost je asi její až nepřirozené lpění na lásce k Edwardovi (i když poslední dobou v tom občas také nemá úplně jasno.. a tak se třeba ještě dočkáme nějakého toho překvapení. Chystaná pomsta Victorie, která za pomoci Rileyho vytvoří upíří armáda novorozenců a žene jí do boje proti Cullenovým, se nezdaří a její armáda je za pomoci Jacoba a vlků (nebo vlkodlaků) zcela zničena (a bohužel zcela beze ztrát, jen Jacob si narazí žebra :-). Jinak Bella s Edwardem směřují ke svatbě a její proměně, milování jim moc nevyjde, ale neva, je na co se těšit v příštím díle. Mimochodem Victorii Edward utrhne hlavu, což je celkem škoda... Pokud i další díl potvrdí stoupající kvalitu ságy, může z toho být ještě celkem solidní film nejen pro mladé slečny :-)
tsag

Hellraiser III: Peklo na Zemi (Hellraiser III: Hell on Earth)

27. července 2010 v 11:37 | paulito |  Filmy
20%
Akční / Fantasy / Horor
Režie: Anthony Hickox
Hrají: Terry Farrell, Paula Marshall, Anthony Hickox, Doug Bradley, Ashley Laurence, James D.R. Hickox 


I když má film poměrně solidní kritiku, musím se přiznat, že mně se vůbec nelíbil a byla to celkem hloupá nuda, z níž vybočoval snad jen způsob převzetí první Pinheadovy oběti a to, jak se mu podařilo hlavní hrdinku nalákat do Kotelny a pak samozřejmě jatka, která zde rozpoutal. Proti předchozím dílům to nemá vůbec žádnou atmosféru a tajemno a atmosféra pekla se transformuje spíše do akčního filmu, v níž hlavní hrdinka s celkem nesmyslnými vizemi a sny o svém mrtvém otci bojuje ve spolupráci lepšího já Pinheada s jeho horším já. Nikdo kolem to nepřežije. Magická kostka, známá z obou předchozích filmů, se vrací ukryta v bizardním sousoší, jež koupí majitel baru Kotelna, cynický J. P. Monroe (Kevin Bernhardt). O jeho podnik se začne zajímat televizní reportérka Joey (Terry Farrell), která se stane svědkem podivné smrti jednoho mladíka. V galerii pak objeví sochu pocházející ze zrušeného ústavu doktora Channarda, jejíž součástí je Pinheadova hlava. Socha ožívá. Krutý boj s Pinheadem znovu začíná a bude to tentokrát Joey, kdo se s ním utká tváří v tvář..   

hiiii

Vladimír Liška: Staroměstská poprava českých pánů a měšťanů

27. července 2010 v 11:27 | paulito |  Knihy
Kniha se zabývá příčinami a průběhem českého stavovského povstání proti Habsburkům v letech 1618-1621. Autor se věnuje především dramatickým okolnostem vedoucím k bělohorské tragédii i popravám vůdců stavovského protihabsburského odboje, nejděsivější masové exekuci v českých dějinách. Analyzuje nejen důvody, jež vedly k této smutné kapitole české historie, ale neopomíná zdůraznit některé méně známé okolnosti mocenského zápasu, jenž posléze přerostl ve třicetiletou válku.

Další velice dobrá kniha autora Vladimíra Lišky, který podává ve čtivé formě okolnosti předcházející stavovskému povstání, bitvu na Bílé hoře i následující popravy povstalců a rekatolizaci českých zemí Habsburky. Píše zde o řadě nepříliš známých skutečností, třeba že defenestraci a povstání vyvolala poměrně úzká skupina původně německé luteránské šlechty, která se díky utužování habsburského absolutismu obávala o pozice a majetky, že habsburský způsob vládnutí nebyl po chuti ani větší části katolické šlechty, že povstání nebylo podporováno českým obyvatelstvem, ani nemělo širší mezinárodní podporu a že ve chvíli, kdy o úspěchu nebo neúspěchu rozhodovaly finance na najímání žoldnéřského vojska, šlechta a měšťanstvo nechtěly přispět a tak nakonec stejně o všechno přišly. Doporučuji každému zájemci o českou historii.

popr

Jacques Attali: Bratrstvo probuzených

25. července 2010 v 12:52 | paulito |  Knihy
Historický román se odehrává ve 12. století, kdy tragicky končilo období souladu a vzájemné úcty tří velkých monoteistických náboženství, křesťanství, islámu a judaismu. Všechny historické události uvedené v románu se skutečně staly, téměř všechny postavy existovaly a většina zápletek jejich životů je skutečná. Muhammad ibn Rušd je velký muslimský filozof, jehož zná západ pod jménem Averroes, Moše ben Majmon neboli Maimonides je židovský učenec. Oba dva skutečně žili v Córdobě, kterou opustili v roce 1149, a v Maroku, odkud odešli v roce 1165. Příběh začíná ve chvíli, kdy starý židovský učenec v Córdobě svěří synovci Mošemu ben Majmonovi tajemství o existenci neznámého Aristotelova rukopisu, "nejdůležitější knihy, jakou kdy člověk napsal". Moše se po strýcově popravě vydává napříč Andalusií, jižní Francií a severní Afrikou po stopách rukopisu, vybaven starou zlatou mincí jako poznávacím znamením. Netuší však, že není sám, kdo po knize prahne, ani že nad uchováním tajemství bdí záhadné Bratrstvo probuzených. Podaří se mu rukopis získat dříve než jeho protivníkovi Ibn Rušdovi? Nebo oba zahynou jako mnoho těch, kdo s textem přišli do styku?
Vynikající kniha francouzského autora, vydaná s podporou francouzského velvyslanectví a ministerstva zahraničí, která po spoustě titulů halvně amerických autorů, pojednávajících o vzniku křesťanství zase ukazuje něco úplně jiného. Kulturu muslimskou a židovskou, řeší se v ní řada filozofických otázek a člověk se dozví řadu zajímavostí o období panování almohádských panovníků, kdy byla velká část Pyrenejského polosotrova pod nadvládou muslimů. Doporučuji...

bp

Agatha Christie: Třináct záhad

19. července 2010 v 19:02 | paulito |  Knihy
Třináct záhad je třináct detektivních příběhů, které se odehrávají při dvou setkáních u slečny Marplové, vyprávějí je ona a její přítomní přítelé (spisovatel, umělkyně, komisař, herečka, farář, advokát...) a slečna Marplová na ně aplikuje své zkušenosti z vesnice, kde žije. Je to takové pohodové a nekomplikované čtení k vodě, přečíst povídku a jít si zaplavat, případně se obrátit při opalování z břicha na záda :-) Na to, aby byly dramatické, jsou příliš krátké a tak je to takové krimi pro každého.

ach

Sicilián (The Sicilian)

19. července 2010 v 18:54 | paulito |  Filmy
1987 - 60%
Krimi / Drama
Režie: Michael Cimino
Hrají: Christopher Lambert, Terence Stamp, Joss Ackland, John Turturro, Barbara Sukowa, Giulia Boschi, Andreas Katsulas, Michael Wincott, Stanko Molnar, Aldo Ray, Joe Regalbuto


Kritiky tenhle film sice docela zdrbaly, ale mně se celkem líbil, kdo od toho nečeká vyloženě hodnověrné drama (a kdo vlastně může vědět, jak to v poválečných letech na Sicílii chodilo?), tak uvidí film, který nenudí, docela utíká a hlavně.. dá se na něj dívat i téměř po 30 letech a pořád vypadá relativně moderně, o kterém filmu se dá tohle říct? Lambert sice asi není ten správný prototyp sicilského bandity, tomu nepomohly ani načerněné vlasy, zelené trenýrky ale byly výborné :-) Skončil tak, jako skončit musel, stejně jako jeho živoucí předloha Salvatore Giuliano.. proti bloku mafie, velkostatkáři, církev uspěl naposled Benito Mussolini a ani ten ne nadlouho, něco se na Sicílii prostě nemění (nebo neměnilo). A tak je fajn si užít dobrodružství, lásky a zrady v horách a na venkově, sem tam nějaká přestřelka nebo poprava zrádce, až nakonec jako vždy zradí až nejlepší přítel.

sic

Jan Králík: Utajené projekty Škoda

15. července 2010 v 19:51 | paulito |  Knihy
Příběh konstruktéra Oldřicha Meduny (1902-1996), který působil v koncernu Škoda podává zajímavý pohled na dobe před válkou i těsně po ní, na život za první republiky, na jeho spolupráci se slavným konstruktérem Volkswagenu a samohybných děl Ferdinand (krom jiného) Ferdinandem Porsche a na to, jak to fungovalo ve znárodněném průmyslu po válce. Možná jen mi trošku vadí, ale to to je asi u všech autobiografií (a toto v podstatě autobiografie je), že je pořád ten nejlepší a nejchytřejší.. ale třeba opravdu byl. Oldřich Meduna se zúčastnil konstrukce nákladních aut (Škoda 306, 6ST, 6VT, V3T), obrněných aut (PA I - PA III), traktorů (Škoda HT 18 a HT 30), tanků (MU 4, Š-II-a), trolejbusů, autobusů (Škoda 532), tahačů pro Wehrmacht (Radschlepper Ost), osobního automobilu pro politické špičky (Škoda VOS), učil na vysoké škole a nakonec skončil jako konstruktér a učitel až v daleké Číně. Byl to prostě muž s velkým rozhledem a znalostmi, který šel málokdy s proudem a to mu přinášelo do života řadu konfliktů. Čtení je to zajímavé i pro ty, které konstrukce vozidel až tak nezajímá.

ups

Jiří Stibral: Čeněk z Vartemberka

14. července 2010 v 12:41 | paulito |  Knihy
Zajímavá a čtivá kniha nejen o předním šlechtici té doby, Čeňkovi z Vartenberka, ale i o období počínajícího husitství a prvních bojů husitů s císařem Zikmundem a mezi sebou navzájem. V knize je i předestřena smrt Václava IV. jako důsledek spiknutí a vraždy husitských členů jeho královské rady. Čeněk se snažil proplouvat mezi nástrahami doby, aby uchoval svůj majetek i sebe nedotčeny bouřlivými událostmi těchto časů, což se mu celkem dařilo.

Životopis Čeňka z Vartenberka (převzato z Wikipedie):
Čeněk z Vartemberka (? - zemřel 17. září 1425 na Veliši u Jičína) byl český šlechtic a významný politik sympatizující s husitským reformním hnutím a v letech 1414 až 1420 jako nejvyšší purkrabí zásadním způsobem ovlivňující vývoj v Čechách. Ve 20. letech pak několikrát během probíhajícího vojenského konfliktu změnil stranu. Byl nositelem Zikmundova řádu zlatého draka.
Čeněk z Vartemberka patřil k veselské větvi panského rodu Vartemberků. Roku 1408 se stal nejvyšším číšníkem, v této době byl pánem města Jičína a hradu Veliše. V roce 1414 se stal nejvyšším purkrabím a tím i druhým nejvýznamnějším mužem ve státě hned po panovníkovi. V této době také výrazně ovlivňoval postoje ještě nezletilého Oldřicha z Rožmberka, jehož byl stanoveným poručníkem a správcem rožmberského majetku (od roku 1414, poté co vyhrál ve sporu s Václavem IV., který dlouho preferoval Jana mladšího z Hradce). Pravděpodobně už na jaře 1413 zprostředkoval Janu Husovi možnost pobývat na Kozím Hrádku u Sezimova Ústí, který vlastnili rožmberští klienti Jan a Ctibor z Kozího. V roce 1415 se stal pravděpodobně hlavním iniciátorem protestního listu proti upálení Mistra Jana Husa. Tento list byl podepsán 452 českými a moravskými šlechtici, pečeť Čeňka z Vartemberka byla na prvním místě. Dalším výrazným činem, kterým Čeněk z Vartemberka projevil své sympatie ke kališnictví, byl v roce 1417 únos titulárního biskupa nikopolského Heřmana na svůj hrad Lipnici poté co pražský arcibiskup Konrád z Vechty vyhlásil zákaz kalicha v celé diecézi. Heřman z Mindelheimu zde byl donucen světit kněze podobojí. V tom samém roce přikázat na rožmberských statcích podávat z kalicha. Svým politickým vlivem zaštiťoval aktivity pražského reformního kruhu a jako ochránce reformních universitních mistrů fungoval až do počátku 20. let. V roce 1419 se stal zemským spoluvladařem (spolu s vdovou po Václavu IV. Žofií). Na podzim tohoto roku mu Zikmund ve snaze získat jej na svou stranu udělil Dračí řád a od prosince 1419 po příjezdu do Brna držel ve své blízkosti. Čeněk se nicméně nakonec postavil do čela šlechty, která odmítla přijmout Zikmunda (spolu s Oldřichem z Rožmberka signoval dokument, který v dubnu 1420 koloval po Praze, ve kterém byl Zikmundovi upírán český trůn, jeho nárok zde byl podmíněn volbou českými pány). Když ale Zikmund s křižáckým vojskem přitáhl od Vratislavi k Praze, tak mu pravděpodobně pod vlivem Zikmundových úspěchů a také protože nesouhlasil se spoluprací pražských husitů s táborskými radikály, 7. května vydal Pražský hrad. O rok později ovšem znovu přešel na stranu husitů, a to poté, co v květnu 1421 dobylo spojenecké vojsko pražanů a táborů Jaroměř. Poklekl před Janem Želivským a poprosil o odpuštění. Jako ještě kališnický šlechtic se zúčastnil čáslavského sněmu v červnu 1421 a o relativně silné pozici svědčí jeho jmenování do prozatímní vlády. Na počátku druhé křížové výpravy proti husitům vystoupil proti slezským oddílům, které v srpnu 1421 vpadly do severních Čech, ale když do Čech vpadlo i Zikmundovo vojsko, přešel v prosinci opět na stranu katolíků. Veřejně se v Jihlavě zřekl kalicha a přísahal Zikmundovi věrnost, na což reagoval Jan Žižka, který mu systematicky začal ničit jeho zboží, v dubnu 1423 byl Žižkou poražen v bitvě u Hořic. Jako katolík se zúčastnil svatohavelského sněmu a opět byl vybrán do zemské vlády. Čeněk z Vartemberka zemřel snad na mor 17. září 1425 patrně opět jako kališník.

czv

Občanská válka v Nigérii 1967-70

13. července 2010 v 19:12 | paulito |  Historie
Nigérie je federální republikou, skládající se ze čtyř oblastí, nejbohatší z nich byla na jihovýchodě země, obydlená hlavně národem Ibů. V této oblasti byly nalezeny významné ropné rezervy, díky nimž by Nigérie mohla ovlivňovat vývoj na celém africkém kontinentu, dokonce by se stala v rámci Afriky supermocností. Nic z toho se nestalo: místo toho se v roce 1966 dostala k moci převratem vojenská junta, ale po masakrech Ibů vyhlásil 30.5.1967 guvernér Východního regionu podplukovník Ojukwu odtržení státu Biafra. Byla to vážná šance pro Biafru na získání samostatnosti, ta byla široce podporována místní populací, stát by měl zásoby ropy a k tomu dlouhé pobřeží s několika přístavy. Ačkoliv bylo toto odtržení připravováno v tichosti již nějakou dobu Ojukwou a nigérijská vláda zjistila, že byly do švýcarských bank převedeny finanční prostředky na financování nového státu, bylo to pro juntu překvapením a do léta 1967 nebyla schopna zareagovat. A až po přímém nebo nepřímém zapojení velmocí ze zahraničí, Velké Británie a SSSR, byla schopna ústřední vláda zahájit válku proti Biafře. Biafřané rychle pochopili význam letectva a zahájili organizování leteckých sil a využívali transportní letadla pro dodávky zbraní do země. Lety Air TransAfrica DC-7 z Jižní Afriky byly zahájeny již od léta 1966, další letadla operovala z Portugalska přes Portugalskou Guineu a Kamerun. V říjnu 1966 např. Royal Air Burundi DC-4M Argonaut, pilotovaný žoldnéři Henry Whartonem a Heinrichem Wartskim, nouzově přistál v Garoue v Kamerunu, když vezl náklad zbraní z Rotterdamu. Stejný pilot létal také s Transportes Aereos Portugueses (TAP) Super Constellation (5T-TAF), zadrženým s nákladem zbraní na Maltě v září 1967. Následovně bylo zapojeno více letadel, Constellationy (některé nesly nigérijskou registraci 5N83H, 5N84H a 5N86H), DC-4, DC-6 a AirTrans-Africa DC-7 (VP-WBO/ZP-WBO), které pilotovali Ernest Koenig, Rhodesan Jack Malloch a britský žoldnéř Alistair Wickes. 23.4.1967 byl Nigerian Airways Fokker F.27 (5N-AAV) unesen na cestě z Beninu do Lagosu a přinucen přistát v Enugu. Letadlo bylo později vybaveno jako provizorní bombardér. DC-3 (9G-AAD) Ghana Airways byl přidán 15.6., po únosu z Port Harcourt. Od začátku července operoval ex-francouzský Douglas B-26R Invader (41-39531) z Enugu, pilotován po dodání do Biafry Jeanem Zumbachem (známý také jako Johnny Brown nebo Kamikaze Braun). Druhý B-26 (41-34531) přišel v srpnu. V červenci byl v USA registrovaný Riley Dove (N477PM) přiletěl do Port Harcourt ze Švýcarska, pilotován Andre Juillardem, který přivezl 2.000 maďarských pušek. Letadlo bylo využíváno pro průzkum, ale již 13.7.1967 bylo přinuceno přistát v Alžírsku a bylo zařazeno do místního letectva. Federální armada zahájila mobilizaci 6.7., zahájila válku o několik dnů později, kdy obsadila Ogoju, Nsukku a ropný terminál v Bonny. Ale již 10.7. udeřilo Biaferské letectvo (BiAF), které vyslalo svá letadla bombardovat letiště v Makurdi, kde bylo poškozeno několik civilních DC-3, používaných pro transport federálních vojáků. V následujících dnech byl osamělý B-26R používán k úderům na Lagos a Kano, NAF stále nebylo operační. 26.7. byly B-26 a unesený DC-3 použity k útoku na torpédoborec Nigeria, který blokoval Port Harcourt. Když přišel druhý B-26 do Biafry, 12.8.1967 oba Invadery potopily přívoz přes Niger. Pro federální síly bylo tak nezbytné získat nějaká letadla a po jednání se Sověty a Velkou Británií, zahájil 13.8. SSSR dodávky prvních MiGů-17 z Egypta na Kano IAP, současně byla vyslána velká dodávka na palubě polské obchodní lodi. Súdán také poskytnul dva Jet Provosty, ale ty byly brzy neoperační. BiAF reagovalo sérií úderů proti Kanu a 19.8. a 20.8. zničilo několik MiGů na zemi. Bez konvenčních bomb museli Biafrané improvizovat, nicméně se MiGy staly operačními a vzlétly poprvé 30.8., kdy napadly letiště Onitsha. NAF dosáhlo prvního úspěchu 10.9., kdy MiGy zničily jeden B-26 na zemi v Enugu.

n1
Kano-Mallam Aminu IAP, Nigérie, srpen 1967, prvních osm MiG-17 (NAF603 až NAF610) a dva MiG-15UTI (NAF601 a NAF 602) bylo dodáno do Nigérie z Egypta, byly převezeny na Kano IAP na palubě několika Aeroflot An-12. Byly zařazeny do služby u 1. stíhací-bombardovací eskadry.

Příchod MiGů změnil nejen situaci ve vzduchu, ale brzy také na zemi. Během velké ofenzívy 22.9. byli Biafrané vytlačeni z Benin City a v následujících dnech ztratili další území: Enugu padlo 4.10. a Ojukwu ,usel přesunout své hlavní město do Umuahie. 7.10. byl ztracen BiAF F.27 nad Lagosem: federální vojáci hlásili sestřel, ale pravděpodobnější je, že předčasně vybuchla jedna z bomb. Během zimy šparné počasí a nedostatek náhradních dílů dělal lety úplně nemožnými, ale v květnu byly obě strany zpátky ve vzduchu, když federální síly zahájily novou ofenzívu. 18.5. padl Port Harcourt, BiAF ztratilo DC-3 a B-26. V té době se Biafrané a jejich žoldnéři pokusili získat trysková letadla, koupili dva Fouga Magister z Rakouska. Ale zatímco trupy 4D-YF a 4D-YL přišly v pořádku, na křídlech letadel došlo v Bissau k sabotáži a tak byly stroje k neužitku. Federální ofenzíva pokračovala a 18.6.1968 padlo Awgu, poté měla Biafra jediné letiště, zesílenou cestu u Uli-Ihailia, pojmenovanou "Annabelle". Červený kříž vytvořil další letiště u Afikpa. Toto letiště používaly nejen C-97G Mezinárodního Červeného kříže, ale také DC-4 a C-130 francouzského a švédského Červeného kříže a letadla používaná JointChurchAid a World Council of Churches z Balairu (dva DC-6A), stejně jako další menší humanitární organizace, používající zejména ex-RAF Ansony k dovozu potravin a léků (do listopadu 1968 bylo 20 tun zásob dováženo do Biafry každou noc). Německá vláda dokonce vyslala třetí prototyp Transall C.160 do Blairu, letadlo odlétalo 198 misí z Cotonou v Dahomey v roce 1969. Ale NAF mělo operační nejen MiGy-17, ale i šest bombardérů Il-28, pilotovaných egyptskými a českými piloty, které byly dodány z Egypta a umístěny v Calabaru a Port Harcourt. Letadla byla využita k bombardovací kampani, kdy byla nejen poškozena obě letiště v Biafře, ale také mnoho dalších objektů a zabito přes 2.000 civilistů. S nadvládou NAF ve vzduchu se staly lety do Biafry extrémně hazardními a byly prováděny v noci. Ale Biafřané byli nicméně posíleni a pokoušeli se najmout dostatek žoldnéřů pro organizaci 4. commando brigády, která se stala vedoucí jednotkou v následující ofenzívě na Onitshu a obklíčení 3. nigérijské commando divize u Oweri. NAF se pokoušelo zásobovat obleženou posádku 3. divize ze vzduchu, ale obě města byla nakonec obsazena Biafrany. To bylo částečně způsobeno vůdcem nigérijské junty generálem Gowonem, který pod tlakem velmi negativního obrazu Nigérie na mezinárodním poli, ovlivněném úspěšnou PR-kampaní o utrpení biaferské populace, vydal NAF rozkaz najít řešení, jak oddělit letadla s pomocí do Biafry od těch, přivážejících zbraně. Vhodné řešení nebylo nikdy nalezeno, dodávky zbraní do Biafry pokračovaly do hořkého konce. Na přelomu let 1968 a 1969 dodával World Council of Churches zásoby do Biafry na palubách několika Transair DC-7B, jeden pilotoval hrabě Carl Gustav von Rosen. Von Rosen vedl dobrodružný život, létal u finského letectva během války se SSSR v roce 1939 a v Etiopii v době italské invaze. Ovlivněn osudem Biafranů, vrátil se do Švédska, aby pomohl při zformování nového BiAF, koupil pět ozbrojených výcvikových MFI-9F Minocon a najal několik žoldnéřů. Minicony byly přepraveny do Francie, kde byly vybaveny neřízenými raketami a poté do Libreville, k sestavení a kamufláži. Nové biaferské "stíhačky" se staly operační v Orlu 22.5.1969. Ve stejný den jedna z nich zaútočila na letiště Port Harcourt, kde zničila nebo poškodila dva MiG-17 a dva Il-28. 24.4. napadly Minicony letiště Benin City, kde poškodily MiG a Il-28. 28.5. bylo zasaženo Enugu a následující noc ropná zařízení v Port Harcourt. Von Rosen se poté vrátil do Švédska pro další Minicony, ale ty přišly až v říjnu. Mezitím Ernest Koenig koupil dva ex-německé C-47 a v listopadu 1969 byly dodány čtyři AT-6 Texan. 9.11. zasáhly Texany letiště Port Harcourt a zničily Pan African Airways DC-4. V odvetě zahájilo NAF bojové hlídkové lety a britský žoldnéř, pilotující MiG-17, hlásil sestřel AT-6. Ve stejném měsíci havaroval Fred Olsen Line DC-6 v Uli, když se pokoušel přistát v noci.

n2
Enugu, Nigérie, listopad 1968: NAF619 byl jedním z MiG-17F dodaných ve třetí dávce do Nigérie, 12.10. až 4.11.1968. Byl zařazen do služby u 2. stíhací bombardovací eskadry, operující z Beninu, Enugu a Port Harcourt a pilotoval ho britský žoldnéř, najatý za 1.000 liber na měsíc. Prvních šest MiG-17F dodaných ze SSSR přišlo na palubách Aeroflot An-12. Další stroje byly dodány loděmi do Lagosu.

n3
Port Harcourt, Nigérie, 1969; NAF612 z druhé dávky (NAF611 až NAF614) dodaných do Nigérie v dubnu 1968 pro 2. stíhací bombardovací eskadru. Byl to jeden z MiG-17F dodaných přímo ze SSSR přes Polsko.

Navzdory ztrátám způsobeným Minicony, oblehli nigérijské federální síly Biafru a pokoušely se přinutit zemi ke kapitulaci. NAF MiG zahájily v noci narušování zásobovacích letů. V červnu 1969 havaroval DC-7 Červeného kříže u Eketu po napadení MiGem-17, pilotovaným britským žoldnéřem. Biafrané se okamžitě pokousili koupit noční stíhače, obdrželi dva Meteor NF.14, používané pro tažení terčů u Enterprise Films., via Templewood Aviation. Oba letouny se dostaly do Afriky, první skončil svoji cestu v Bissau, odkud mu bylo zajázáno pokračovat, druhý se zřítil 10.11.1969 u Kapverd, holandský pilot byl zachráněn. 22.12.1969 zahájily federální síly, podporovány NAF MiG-17 a Il-28, konečnou ofenzívu, rozdělující území pod kontrolou Ojukwu na dvě části. 13.1.1970 zbývající biaferské síly kapitulovaly, Ojukwu uprchnul z Uli do Abidjanu na palubě Super Constellation 5N-86H.

n4
Mnoho let nebylo známé pozadí zapojení některých letadel v Biafře. Tento de Havilland DH.104 Riley Dove Biaferského letectva byl nalezen jako vrak po skončení války v roce 1970, na školním hřišti v Uli.

n5
Lagos, 24.11.1969: 13. až 18.10.1969 byl dodán tento MiG-17 na Kano IAP.

S koncem války v Biafře skončila hlavní role stíhaček MiG v historii Nigérie. MiGy-21 dodané v 70. letech k náhradě MiGů-17 se nezúčastnily žádných bojových operací.


Tajemství slavných I

10. července 2010 v 20:39 | paulito |  Knihy
Řada autorů, mj. Václav Marek, Martin Kovář a František Stellner přispěla do této knihy, která velmi poutavým stylem předkládá osudy významných mužů a jejich žen. Jsou tu ze starověku Alexandr Veliký a jeho manželka Róxana, Antonius a Kleopatra a římský císař Severus s chotí Julií Domnou, středověk zastupují Eleonora Akvitánská a Jindřicha VIII. a jediná manželka, která ho přežila - Kateřina Parrová. Pak už přichází novověk s Jindřichem Navarrským a Markétou z Valois, Ludvík XIV. a jeho pravnuk Ludvík XV., Napoleona III., Kateřina Veliká, Kristian VII. Z nejnovějších časů jsou zde Abraham Lincoln, Karel Marx, Grigorij Rasputin, Eduardem VIII., který se kvůli W. W. Simpsonové vzdal anglického trůnu, Adolf Hitler a Eva Braunová a nakonec John F. a Jacquelin Kennedyovy. Doporučuji každému, koho zajímá historie.

ts

(Ne)lidský kšeft (Trade)

10. července 2010 v 8:38 | paulito |  Filmy
2007 - 60%
Drama / Krimi
Režie: Marco Kreuzpaintner
Hrají: Cesar Ramos, Kevin Kline, Paulina Gaitan, Alicja Bachleda, Pavel Lychnikoff, Kate del Castillo, Zack Ward


Další zajímavý film, zabývající se ožehavými tématy současnosti, tentokrát únosy a obchodem se ženami. Tento film je inspirován článkem Petera Landsemana The Girls Next Door, který vyšel v New York Times Magazinu v roce 2004. Jorge, 17-letý kluk, žijící v Mexico City a vydělávající si s přáteli okrádáním turistů, přinese jako narozeninový dárek své 13-leté sestře Adrianě kolo, na kterém ona vyrazí do ulic a je unesena gangem obchodníků se ženami. Netuším, zda je pro dívky Mexicko City tak nebezpečné, ale tohle bylo docela drsné. Je pravda, že pak se během filmu řada postav chová vyloženě hloupě a nelogicky, což celý film trochu shazuje. Adrina je pašována přes hranici do USA, cestou se setká s polskou ženou Veronicou, která přijela díky "pracovní" agentuře a byla unesena hned na letišti. Jorge se nevzdává a po zmizení sestry únosce sleduje (i když gang ostrých Rusů, ze kterých má místná mexický mafiánský boss strach, si představuju docela jinak). Nakonec po cestě po zjištění, že unesli i jejího malého syna, spáchá Veronica sebevraždu a Adriana se osamělá dostává do USA, kde jí na internetu vydražují (že by to bylo tak snadné jakjo na Aukru?). Jorge se mezitím setkává s americkým policistou Rayem, který pátrá po stopách z minulosti, kdy zmizela jeho dcera a nakonec aukci vyhrajou oni a po menším zádrhelu v domě únosců vše dobře končí po zásahu policie. Téma výborné, ale zpracování (je to opravdu tak snadné, obchodovat s lidmi?) už tak dobré není.

tr

Ples upírů (The Fearless Vampire Killers)

10. července 2010 v 8:20 | paulito |  Filmy
1967 - 70%
Komedie / Horor
Režie: Roman Polanski
Hrají: Jack MacGowran, Roman Polanski, Alfie Bass, Jessie Robins, Sharon Tate, Ferdy Mayne, Fiona Lewis, Ronald Lacey, Sydney Bromley


Klasika od Romana Polanského a na to, že je to již 40 let starý film a poměrně dlouhý, člověk ho sleduje, aniž by se výrazně nudil. Je vždy obtížně hodnotit starší filmy, člověk se na ně dívá dnešní optikou, ale je to celkem příjemná komedie, parodující hraběte Draculu. Roman Polanski jako Alfréd, student univerzity se svým profesorem (vyhozeným) Abronsiem, vědcem v oboru netopýrů a upírů, příjížději do zapdlé vísky, kde se ubytují v místním hostinci a tím se roztáčí kolotoč jejich boje s upíry, protože kde jinde by na ně mohli narazit. Upír, hrabě von Krolock, unáší na svůj hrad krásnou dceru hostinského (který mimochodem také brzy končí jako upír) Sáru Shagalovou (kterou hraje Sharon Tate, zavražděná nedlouho nato Mansonovým gangem) a neohrožení lovci přijížději na jeho hrad ve stopách nádherně odporného sluhy Koukola (tak nějak jsem si představoval Ficka z Čachtické paní). Hrabě jim nabídne pohostinost a odebere se do krypty ke spánku a badatelé se pouští do průzkumu hradu. Jsou pronásledováni hraběcím synem (homosexuálním upírem) a nakonec se dostávají po půlnoci, na upírský ples. V převleku se oba plesu zúčastní, ale pak přichází ta báječná scéna, kdy si to přitančí před zrcadlo a zjistí, že jsou v sále vlastně sami. A tak začíná další kolo honiček, které nakonec štastně končí, Sáru zachrání a z hradu uprchnou (sledováni Koukolem v rakvi, další dobrá scénka). Jenže Sára už je upírka a Alfréd dostává sladký upírský polibek...

pu
   

Open Graves

10. července 2010 v 8:03 | paulito |  Filmy
2009 - 40%
Horor / Mysteriózní / Thriller
Hrají: Eliza Dushku, Naike Rivelli, Mike Vogel


Španělské pláže, surfování, léto, nádhera... a pak potkají muže bez noho na vozíčku, který jim  předá hru ze středověku, vyřezanou z kostí čarodějnice Mamby, která byla upálena inkvizicí. Skupina mladých lidí ze všech koutů Evropy i USA se pustí do hry a kdo dostane kartičku s hlášením "hra končí", brzy umírá dle básně na této kartičce. Taková Jumanji trošku naruby a vzhledem k tomu, že na políčko s peklem vstupují téměř všichni, končí také povětšinou nepříjemnou smrtí. Jen vítěz má šanci splnit si své přání, ale vyhrát není tak jednoduché, ale ani nemožné. Nakonec vše dobře končí, vítěz si přeje vrátit čas do doby před hrou, ale tak jen začíná kolotoč s druhým kolem této hry. Celkem ucházející a koukatelný horor, s dobrou atmosférou, jen občas trochu přehrávající, ti hadi na pile, to bylo trošku moc.

og

Glen Cooper: Tajemství sedmého syna

7. července 2010 v 19:53 | paulito |  Knihy
Kniha, která se nejdříve tváří jako thriller a detektivka, kde je hlavním tématem hledání sériového vraha, ale nakonec je všechno úplně jinak. Osm obyvatel New Yorku dostane v létě 2009 pohlednici, na které je nakreslena rakev, k ní připsáno jejich jméno a datum úmrtí. A to se i vyplní. Na případ je nasazen zvláštní agent FBI Will Piper, alkoholik před důchodem a k ruce mu je Nancy Lipinská, nová snaživá agentka. Vrah je nazván tiskem vrahem Posledních dnů, ale jakékoliv spojení mezi vraždami je stále v nedohlednu. Willův spolužák, počítačový génius a neúspěšný spisovatel s traumatem z minulosti, pracuje v tajemné Oblasti 51. A další rovinou příběhu je narození sedmhé syna sedmého syna 7.7.777 na ostrově Wight, který je přijat do opatrování benediktinského kláštera ve Vectis. Z toho všeho smíchal Glen Cooper vynikající thriller s báječným nápadem, který sice z počátku vypadá složitě, ale báječně se čte a čtenář nakonec zjistí, cože se vlastně skrývá v Oblasti 51 a že vše v životě je vlastně již předurčeno. Mimochodem, konec světa nebude v roce 2012, ale až v roce 2027, takže si užijeme o něco více. Výborný nápad, poměrně originální a jiný mezi všemi těmi ostatky svatých a pokladech, co se vyrojily v poslední době, příběh a dobré čtení k vodě.

sedm

Unthinkable

6. července 2010 v 21:01 | paulito |  Filmy
2010 - 80%
Akční / Drama / Thriller
Režie: Gregor Jordan
Samuel L. Jackson, Carrie-Anne Moss, Michael Sheen, Gil Bellows, Brandon Routh, Martin Donovan, Benito Martinez, Vincent Laresca, Holmes Osborne, Geoff Meed, Sasha Roiz, Yara Shahidi


Vynikající thriller o tom, jaké to je, kde se střetává morálka s potřebou zjistit údaje pro záchranu lidí, kde se klade otázka, kam až se může dojít, nebo kam je třeba dojít, ve válce s terorismem. Protože to je válka, která přináší oběti a války se morálně nevedou. Michael Sheen jako islámský terorista, Američan, který si vzal za svoji svatou válku proti nevěřícím a umístil v amerických městech tři (čtyři) jaderné bomby (plus nějakou tu konvenční), Samuel L. Jackson jako vyšetřovatel pro špinavou práci a Carrie-Anne Moss jako vyšetřovatelka FBI, která se ke všemu dostane v podstatě omylem. Děj je jednoduchý, terorista se po umístění bomb nechá chytit a snaží se přimět vládu USA k ústupkům a jelikož bojoval s americkou armádou na Blízkém Východě, je znalý jejich praktik a ví, co ho čeká. Protože z něj armádní vyšetřovatelé nejsou schopni nic dostat, je povolán H. (S.L. Jackson), který to má provést všemi dostupnými prostředky (mučení). Jako asistentku si vybírá agentku Helen Brodyovou (C.-A. Moss), která má hrát tu hodnou. A tím je dán prostor pro řadu otázek ohledně morálky, zda civilizovaný stát může využít mučení a vražd (teroristova manželka), aby dostal z teroristů údaje, chránící jejich spoluobčany, kam až jsou jednotlivci ochotni při tom zajít (případně mučení dětí), zda může člověk z civilizovaného světa, který neprožil žádné násilí, vůbec poměřovat a soudit takové věci.. Nakonec H. umístění bomb z teroristy, který se zastřelí, aby zabránil mučení svých dětí, dostane, jenže bomby jsou nakonec čtyři a odpočtem končícím u 0:00:00 končí i film. Mám pocit, že se budeme stále častěji setkávat s filmy, které budou klást opravdu závažné otázky, nad kterými stojí za to, se zamyslet...

unt

Noční let (Red Eye)

6. července 2010 v 20:41 | paulito |  Filmy
2005 - 30%
Drama / Thriller
Režie: Wes Craven
Hrají: Rachel McAdams, Cillian Murphy, Brian Cox, Jayma Mays, Colby Donaldson, Max Kasch, Jack Scalia, Robert Pine, Rand Gamble, Jenny Wade, Kyle Gallner


Thriller od hororového režiséra Wese Cravena, od většiny filmových fanoušků hodnocen celkem vysoce, ale zajímalo by mě, zdy by to tak bylo, i kdyby to natočil někdo úplně jiný. Ano, byl napínavý.. ale byl také hodně předvídatelný. Nemůžu tomu upřít zajímavou půlhodinu, kdy se hlavní hrdinka Lisa snaží na jednu stranu zachránit svého otce, na druhou se nezpronevěřit povinnostem manažerky hotelu a ochránit rodinu senátora před útokem teroristů. Mimochodem výkony tajné služby jsou mizerné, kontrola malé loďky, plné pochybných týpků, byla vyloženě odfláknutá. Zato letící protitanková střela, demolující hotel.. to už bylo lepší. Ale zpět k ději, po dramatickém útěku z letadla a telefonátu do hotelu, kdy senátora zachrání, tak se pak samozřejmě to samé s otcem nepodaří, mobil se vybije (ach ty Nokie :-) a hrdinná Lisa spěje k souboji s hlavním padouchem, který samozřejmě vyhraje a ještě se stihne zastat kolegyně v hotelu a setřít nepříjemné hosty. Jak říkám, celkem napínavé, ale strašně předvídatelné, proto bych to příliš vysoko nehodnotil.
  
nl

Made in Britain

5. července 2010 v 21:37 | paulito |  Filmy
1982 - 40%
Krimi / Drama 
Režie: Alan Clarke
Hrají: Tim Roth, Christopher Fulford


Made in Britain je sondou do života mladého neonacisty. Alespoň dle kritiky, ale upřímně řečeno, kromě hákového kříže, vytetovaného mezi očima (to by mě zajímalo, co by si s ním počala Policie ČR :-)), bot, kalhot, kšand a oholené hlavy na hlavním hrdinovi jménem Trevor, kterého hraje výborně Tim Roth, moc neonacistického nevidím, fetuje, krade, kámoší se s černochem.. ale je top film z počátku 80. let, tady vládl hluboký socialismus a v Británii byli skinheads problémem spíše sociálním, než politickým. Takže to je spíše výpověď o mladých lidech mimo systém obecně, o jejich boji proti pravidly svazující společnosti, celkem nic zajímavého.

PS: Trevora chápu, vzhledem k tomu, jak mi dnes funguje, nebo spíš nefunguje a stále padá tenhle blog, jsme značně frustrován a má  chuť se jít odreagovat někam hozením cihly do výlohy..

mib

Shrek: Zvonec a konec (Shrek Forever After)

5. července 2010 v 21:20 | paulito |  Filmy
2010 - 60%
Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný
Režie: Mike Mitchell
Mluví: Cameron Diaz, Eddie Murphy, Mike Myers, Antonio Banderas, Justin Timberlake, Julie Andrews, Maya Rudolph, Amy Poehler, Eric Idle, Cheri Oteri, Larry King, Christopher Knights, Ian McShane, Conrad Vernon


Další časový paradox a další Shrek, tentokrát nezvládající rodinný život, dětičky a přihlouplé oslavy, v té chvíli mi byl rozhodně nejsympatičtější a díky zlému snu, který prožívá, dojde k poznání, že je to vlastně to, po čem toužil a co vždy chtěl (kdyby to tak bylo vždy tak jednoduché :-) Po podpisu smlouvy s vynikajícím obchodníkem Rampelníkem (docela mi to připomíná podpisy smluv, kde je maličkým písmem kdesi cosi uvedeno...) se nikdy nenarodí a zjevuje se v alternativním světě, kde vlastně neexistuje, nikdo ho nezná, Oslík, Kocour, Fiona a musí bojovat o polibek z lásky a návrat všeho, co si podpisem smlouvy zničil. Takže celkem zábavné, utíkající, zlo vládne světu, krysař má flétnu s tanečním programem pro každého a kocour vypadá jak Mates mojí mamky, tlustý a líný. Jsem zvědav, jestli nám ze Shreka také udělají seriál o x dílech, i když zrovna tento nebyl špatný.

shr