Viděl jsem, četl jsem, přeložil jsem.......

Kapitán Exner

Středa v 21:48 | paulito |  Filmy
80%
2017
Krimi
Režie: Vít Karas, Ivan Pokorný
Hrají: Michal Dlouhý, Vica Kerekes, David Novotný, Jan Vondráček, Josef Polášek, Arnošt Goldflam, Petr Nárožný, Anna Polívková, Jitka Schneiderová, Marie Málková, Jitka Sedláčková, Jan Novotný, Zuzana Stivínová, Vlastimil Harapes, Simona Krainová

Kapitán Exner je jednou z nejznámějších postav české detektivkářské školy. Uhlazený bonviván a lamač dívčích srdcí se vždy vymykal představě běžného kriminalisty, a to nejen v minulém režimu, kde šokoval svým veteránem-kabrioletem a kanárkově žlutým oblekem, ale také nahlíženo dnešní detektivkářskou optikou. Své případy řeší jaksi mimochodem, během svádění žen a dívek, nezřídka o mnoho mladších, než je on sám. Avšak nejen proto jsou Erbenovy romány čtenářsky mimořádně oblíbené.

Jen 55% na csfd? Tak dobrý seriál už jsme v Čechách neviděl hodně dlouho... nenucený Exnerův humor a zajímavé případy, jen do dnešní doby už se moc nehodí.

 

Konteradmiral Ernst Lucht

Středa v 21:25 | paulito |  Historie

27.2.1896, Süderende
2.11.1975, Neumünster

Poradce v Inspekci bariérových zbraní 2.10.1937 - 29.1.1940
Náčelník technického oddělení kanceláře bariérových zbraní, OKM 30.1.1940 - 31.3.1943
Velitel bezpečnosti Severního moře 4.4.1943 - 14.1.1945
Velitel bezpečnostních sil 15.1.1945 - 22.6.1945
V zajetí 22.6.1945 - 23.6.1947

Rytířský kříž Železného kříže 17.1.1945 jako Konteradmiral and Befehlshaber der Sicherung der Nordsee
Německý kříž ve zlatě 9.11.1944 jako Konteradmiral a Befehlshaber der Sicherung der Nordsee
Železný kříž (1914) 2. třídy, 1915
Spona (1939) k Železnému kříži 2. třídy, 17.12.1941
Železný kříž (1939) 1. třídy, 5.9.1943
Slezský orel 2. třídy, 10.10.1919
Záslužný odznak II. Marine Brigade Ehrhardt 2. a 1. třídy, 1.3.1920
Čestný kříž 1914/1918 s Meči, 30.1.1935
Vyznamenání za dlouhou službu ve Wehrmacht 4. až 1. třídy, 15.9.1939
Válečný kříž za zásluhy (1939) 2. třídy s Meči, 30.1.1941
Válečný kříž za zásluhy (1939) 1. třídy s Meči, 20.4.1942
Válečný odznak pro minonosky, stíhače ponorek a eskortní lodě, 6.12.1941
Italský Velitelský kříž Řádu koruny, 9.12.1941
Finský Velitelský kříž Řádu bílé růže s Meči, 11.8.1942



Konteradmiral Wilhelm Matthies

Středa v 20:01 | paulito |  Historie

27.9.1896, Havelberg
7.7.1980, Leverkusen

Velitel Marine-Flak-Regiment a velitel 5. Ersatz-Marine-Artillerie-Battailon 4.9.1939 - 6.9.1939
Velitel Marine-Flak-Regiment Pillau 7.9.1939 - 30.9.1939
Velitel 5. Marine-Artillerie-Regiment 1.10.1939 - 3.1.1940
Velitel 1. Marine-Flak-Regiment 4.1.1940 - 30.4.1942
Zastupující pobřežní velitel Západního Baltu 5.2.1941 - 15.4.1941
Velitel I. Marine-Flak-Brigade 1.5.1942 - 14.11.1943
Pobřežní velitel Západního Baltu 1.3.1943 - 14.11.1943
Náčelník skupiny pro pobřežní a leteckou obranu, OKM 15.11.1943 - 31.3.1944
Náčelník oddělení pro pobřežní obranu, OKM 1.4.1944 - 9.7.1944
Náčelník vojenského operačního štábu, OKM 10.7.1944 - 7.5.1945
V zajetí 7.5.1945 - 31.3.1947

Německý kříž ve zlatě 29.2.1944
Železný kříž (1914) 1. třídy
Železný kříž (1914) 2. třídy
Spona (1939) k Železnému kříži 1. třídy
Spona (1939) k Železnému kříži 2. třídy
Oldenburský Kříž Friedricha-Augusta 2. třídy
Ponorkový válečný odznak (1918)
Čestný kříž 1914/1918 s Meči
Vyznamenání za dlouhou službu ve Wehrmacht 4. až 1. třídy
Sudetská medaile


 


Kapitänleutnant Rolf Thomsen

Středa v 18:53 | paulito |  Historie

6.5.1915, Berlín
27.3.2003, Bonn

1.4.1936 vstup do Kriegsmarine jako Offiziersanwärter.
1.4.1936 pěchotní výcvik v II. Abteilung, Schiffsstammdivision der Ostsee, Stralsund palubní výcvik na bitevní lodi Schlesien.
4.1937 výcvik pro Fähnrichy na Marineschule, Flensburg-Mürwik
4.1938 strážní důstojník na minolovce M89, 1. Minensuchflottille
1.10.1938 výcvik námořního pilota na Fliegerwaffenschule, Bug
1.9.1939 pozorovatel v Küstenfliegerstaffel 1./106
1.10.1939 1. Admiralstabsoffizier u Führer der Luft ve Wilhelmshaven-Sengwarden
1.4.1941 zastupující velitel a 1. Admiralstabsoffizier v Küstenfliegergruppe 125
1.4.1942 referent u zmocněnce pro Lufttorpedowaffe, současně adjutant v Kampfgeschwader 26
1.4.1943 ponorkový výcvik a velitelský a stavební kurz pro U 1202 v 7. Kriegsschiffbaulehrabteilung, Danzig.
27.1.1944 až 8.5.1945 velitel U 1202
26.4.1945 až 2.6.1945 vedoucí ponorkového opěrného bodu Bergen, 11. U-Flottille, Bergen
3.6.1945 až 9.2.1946 britské zajetí

1.4.1936 Offizieranwärter
10.9.1936 Seekadett
1.5.1937 Fähnrich zur See
1.7.1938 Oberfähnrich zur See
1.10.1938 Leutnant zur See
1.10.1940 Oberleutnant zur See
1.7.1942 Hauptmann (Luftwaffe)
1.3.1943 Kapitänleutnant

Beobachterabzeichen (Wehrmacht) 1939
Eisernes Kreuz (1939) 2. und 1. Klasse
2. Klasse 25.11.1939
1. Klasse 17.5.1940
Narvikschild, 1940
Verwundetenabzeichen (1939) in Schwarz, 8.1940
Frontflugspange für Aufklärer in Bronze, Silber und Gold
Bronze, Silber 25.4.1941
Gold 26.3.1942
Medaille Winterschlacht im Osten 1941/42
Deutsches Kreuz in Gold 14.10.1943 jako Hauptmann v Kampfgeschwader 26
U-Boot-Kriegsabzeichen mit Brillanten
Kriegsabzeichen 3.1.1945
Brillanten 29.4.1945
U-Boot-Frontspange in Bronze 4.1945
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes mit Eichenlaub
Ritterkreuz 4.1.1945 jako Kapitänleutnant a velitel U 1202
Eichenlaub 29.4.1945 jako Kapitänleutnant a velitel U 1202

Generalleutnant Walter Botsch

14. listopadu 2017 v 21:46 | paulito |  Historie

27.2.1897, Braunsbach am Kocher
7.1.1969, Schwäbisch-Gmünd

Důstojnický čekatel Ersatz-Battalion 124. Infanterie-Regiment (20.4.1915 - 9.8.1916)
Důstojnický kurz Döberitz (28.8.1915 - 6.11.1915)
Zraněn na Somme, v nemocnici (9.8.1916 - 6.9.1916)
Ersatz-Battalion 124. Infanterie-Regiment (6.9.1916 - 15.10.1916)
124. Infanterie-Regiment (15.10.1916 - 17.11.1916)
Štáb 53. Infanterie-Brigade (17.11.1916 - 25.11.1916)
Zraněn na Somme, v nemocnici (25.11.1916 - 21.2.1917)
Ersatz-Battalion 124. Infanterie-Regiment (21.2.1917 - 23.4.1917)
Minometný kurz Münsingen (30.3.1917 - 6.4.1917)
124. Infanterie-Regiment (23.4.1917 - 10.5.1917)
Adjutant IV. a II. Battalion 124. Infanterie-Regiment (10.5.1917 - 25.8.1917)
124. Infanterie-Regiment (25.8.1917 - 23.3.1918)
Zraněn na Somme, v nemocnici (23.3.1918 - 24.6.1918)
2. Ersatz-MG-Kompanie XIII. Armee-Korps (24.6.1918 - 10.9.1918)
Velitel 3. MG-Kompanie 124. Infanterie-Regiment (10.9.1918 - 20.10.1918)
Adjutant II. Battalion 124. Infanterie-Regiment (20.10.1918 - 15.3.1919)
2. Württemberg Freiwilligen-Regiment/Battalion Haas, Münsingen (15.3.1919 - 28.7.1919)
26. Reichswehr-Schützen-Regiment (28.7.1919 - 1.10.1920)
III. Battalion 25. Reichswehr-Infanterie-Regiment (1.10.1920 - 1.1.1921)
Adjutant II. Battalion 13. Infanterie-Regiment (1.10.1921 - 1.10.1923)
Kurz I v Infanterie-Schule (21.9.1923 - 1.10.1923)
15. Kompanie 13. Infanterie-Regiment (1.10.1923 - 1.10.1924)
Výcvikové centrum Ohrdruf (1.5.1924 - 15.8.1924)
16. Kompanie 13. Infanterie-Regiment (1.10.1924 - 1.8.1926)
8. MG-Kompanie 13. Infanterie-Regiment (27.4.1925 - 25.5.1925)
5. Artillerie-Regiment (1.7.1926 - 30.9.1926)
3. Kompanie 13. Infanterie-Regiment (1.8.1926 - 1.10.1928)
1. Motor-Transport-Battalion a 1. Nachrichten-Battalion (1.6.1927 - 30.9.1927)
Štáb 7. Division (1.10.1927 - 1.7.1928)
13. Gebirgs-Regiment (1.7.1928 - 30.9.1928)
4. Gebirgs-Regiment (1.10.1928 - 1.10.1929)
Štáb 13. Infanterie-Regiment (1.10.1929 - 1.4.1933)
Kurz fyzického cvičení Wünsdorf (23.2.1931 - 7.3.1931)
Plukovní adjutant 13. Infanterie-Regiment (1.4.1933 - 1.8.1934)
Štáb 5. Division (1.8.1934 - 1.10.1934)
Štáb Wehrkreis V (1.10.1934 - 15.10.1935)
Štáb V. Armee-Korps (15.10.1935 - 1.8.1936)
Štáb V. Amee-Korps (1.8.1936 - 6.10.1936)
Velitel roty 35. Infanterie-Regiment (6.10.1936 - 10.9.1937)
Ministerstvo války, od 4.2.1938 OKW (10.9.1937 - 9.10.1939)
Operační náčelník XXX. Armee-Korps (9.10.1939 - 25.10.1940)
Náčelník štábu XXX. Armee-Korps (25.10.1940 - 1.6.1943)
Führer-Reserve OKH (1.6.1943 - 20.6.1943)
Náčelník štábu Armee Gruppe Felber (20.6.1943 - 26.8.1943)
Náčelník štábu 19. Armee (26.8.1943 - 1.1.1945)
Führer-Reserve OKH (1.1.1945 - 26.1.1945)
Armee Gruppe G (26.1.1945 - 5.2.1945)
Velitel 18. Volks-Grenadier-Division, později Korps-Gruppe Botsch (5.2.1945 - 6.3.1945)
Velitel LIII. Armee-Korps (6.3.1945 - 24.3.1945)
Velitel LVIII. Panzer-Korps (24.3.1945 - 16.4.1945)
Zajat Američany v Ruhrské kapse, v americkém zajetí (16.4.1945 - 11.1947)

Fahnenjunker 20.4.1915
Leutnant 5.1.1917
Oberleutnant 31.7.1925
Hauptmann 1.6.1932
Major 1.4.1936
Oberstleutnant 20.3.1939
Oberst 1.4.1941
Generalmajor 1.9.1943
Generalleutnant 1.9.1944

Eisernes Kreuz (1914), II. und I. Klasse
II. Klasse 10.8.1916
I. Klasse 6.7.1918
Königlich Württembergische Goldene Militär-Verdienstmedaille 16.11.1917
Verwundetenabzeichen (1918) in Silber 8.8.1918
Ehrenkreuz für Frontkämpfer 21.1.1935
Wehrmacht-Dienstauszeichnung, IV. bis II. Klasse 2.10.1936
Medaille zur Erinnerung an den 1. Oktober 1938 mit Spange "Prager Burg" 2.10.1939
Deutsches Schutzwall-Ehrenzeichen
Wiederholungsspange (1939) zum Eisernen Kreuz II. und I. Klasse (1914)
Spange zum EK II 20.4.1940
Spange zum EK I 19.6.1940
Rumunský Vojenský řád Michala Statečného, III. třídy 8.5.1942
Rumunský Vojenský řád za statečnost, III. třídy
Krimschild 9.9.1942
Medaille "Winterschlacht im Osten 1941/42" 30.7.1942
Deutsches Kreuz in Gold 22.6.1942 jako Oberst i.G. a náčelník štábu XXX. Armee-Korps
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes 8.5.1945 jako Generalleutnant a velící generál LIII. Armee-Korps

Další články


Kam dál